Leiden Leiden loodst kleine boten stadshart in En je portemonnee maar lachen. 'Telefonische Hulpdienst nog lang niet over hoogtepunt heen' Geen luxe flats langs Vliet Messentrekker vrijgesproken Verzoening wijkverenigingen na de zomer Actie huurders bij stadhuis WOENSDAG 16 JUNI 1993 J5 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef aad rietveld, 071 -356428 Eieren •y Eieren van een leg- I batterij zijn lekker der en gezonder dan scharreleieren, beweert melkboer Heemskerk uit Oegstgeest. Vuilfabriek A q Of de regioge- I O meenten meedoen of niet, Leiden zet de bouw van de experimen tele vuilfabriek SVI door. Leiden maakt een goede kans op subsidie van het minis terie van economische zaken waarmee de verhoging met zo'n vijftig centimeter van zowel de Rijnsburgerbrug als de Valkbrug kan worden betaald. De kleine aanpassing van de oeververbindingen heeft volgens CDA-wethou- derj. Walenkamp grote gunstige gevolgen voor Leiden, lei den wim koevoet Kleine pleziervaartuigen uit de richting Kager- en Westeinder- plassen kunnen door een hoge re doorvaart van de twee brug gen via Rijnsburgersingel, Morssingel en Galgewater het stadshart binnenvaren. De pas santenhaven bij de Blauw- poortsbrug, venvacht Walen kamp, zal veel meer worden ge bruikt. Voor horeca en andere bedrijfstakken in de omgeving van de Beestenmarkt, meent Walenkamp, is de nieuwe im puls van watertoerisme in Lei den van groot belang. Walen kamp beschouwt een eventuele honorering van de subsidie aanvraag als een 'doorbraak in het streven naar de doorvaar- baarheid van Leiden'. Welk bedrag er met de bin nenkort te versturen subsidie aanvraag is gemoeid, is nog niet bekend. Vast staat wel dat* het om veel minder geld gaat dan de subsidie-aanvraag van tien miljoen gulden waarmee Leiden een jaar geleden de doorvaar- baarheid wilde bewerkstelligen. Uitgangspunt was toen om noordelijk Leiden via de Korte Mare met de recreatiepiassen te verbinden. Dat plan was veel duurder omdat er meer knel punten op de route moesten worden weggewerkt. De subsi die-aanvraag voor dit plan, dat de Leidse wateren ook voor gro tere boten doorvaarbaar had gemaakt, kwam bij het rijk bin nen op het moment dat de be wuste subsidiepot door bezuini gingen moest worden Walenkamp is onlangs tijdens de ingebruikname van het fiets- /voetveer over de Zijl doör een belangrijke rijksambtenaar ge- tip: over nieuwe subsidie-mo gelijkheden. De route via Rijns- leiden fraaie huizen van 13 meter hoog vind ik een verbetering. Het «s aantrekkelijke plek langs het water. U zou wensen dat u in zo'n flat mag wonen." Maar zijn betoog sloeg niet aan. Zelfs zijn eigen PvdA-frac tie is tegen de komst van de ap partementen. Evenals D66 en WD kijken de sociaal democra ten naar de toekomst van het gebied. De polder achter de huidige fabriek wordt vermoe delijk bestemd voor baggerstort en industrie. Volgens deze par tijen is het in dat geval beter de strook grond langs het water groen te maken. De democraat W. Egels: .Anders staan er strak acht flats met yuppen midden in een industriegebied." De bouw van acht luxe apparte menten aan de Vlietweg in Lei den gaat niet door. Een meer derheid van de gemeenteraad (25 van de 39 raadsleden) wil voorlopig de voormalige vee voederfabriek van Niekerk op deze plek handhaven. Niet om dat ze die fabriek zo mooi vindt, maar omdat ze liever geen hui zen zien op een plek waar straks nog veel meer bedrijven komen. Wethouder T. van Rij (PvdA- ruimtelijke ordening) probeer de de raadsleden gisteravond nog wel om te praten. „Een oud bedrijfsgebouw van 15 meter hoog omzetten in een laag De Rijnsburger brug moet worden verhoogd om de doorvaart van kleine boten mogelijk te maken. burger- en Morssingel is welis- in willen, zal dat toch via Oude waar onbegaanbaar voor wat Singel en Oude Vest moeten. De grotere boten, maar Walen- doorvaarbaarheid daarvan is kamp treurt daar niet om. „Het een zaak voor de wat verdere is beter om de grote en kleine toekomst. De kleinere boten, boten te scheiden. De grotere zeg maar de zeilboot met ge- boten kunnen mooi terecht in streken mast, kan nu via de an- de passantenhaven bij de Ha- dere kant van de stad bij de ven. Als ze dieper het centrum Blauwpoortsbrug komen. We krijgen de verschillende soorten pleziervaartuigen hierdoor pre cies in de gebieden waar we ze willen hebben." Walenkamp wijst erop dat de Rijnsburgerbrug toch al drin gend aan onderhoud toe is. De opknapbeurt kan nu samenval- foto wim dijkman len met de verhoging en dat be spaart veel geld. De Valkbrug verhogen, is volgens Walen kamp, vanwege de eenvoudige constructie, een fluitje van een cent. Voor het einde van de zo mer verwacht hij een reactie van het ministerie van econo mische zaken. hebben. De Leidenaar werd twee keer hardhandig verne derd. Toen hij voor de derde keer naar binnen ging onstond er een schermutseling met een medewerker van het café. Daar bij voelde de Leidenaar zich dusdanig bedreigd dat hij een mes trok en enkele steken toe bracht. Het slachtoffer liep onder moer een ingeklapte long op en moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Overigens was de messentrekker ook gewond: hij brak een schouder en moest enkele voortanden missen. Een 23-jarige Leidenaar, die een voormalige collega vijf keer met een mes heeft gestoken is door de Haagse rechtbank vrijge sproken. Tegen de man was achttien maanden gevangenis straf geëist. Volgens de recht bank bracht de man de messte ken toe uit noodweer. De Leidenaar ging op 20 au gustus vorig jaar verhaal halen bij de eigenaar van café Mala- bata aan de Korte Mare. Hij had daar gewerkt als bedrijfsleider en zou nog 4000 gulden tegoed Celkraker aangehouden leiden De politie heeft gisteravond een 17-jarige jongen aange houden, die ervan wordt verdacht een telefooncel aan de Bees tenmarkt te hebben gekraakt. De jongen had bij zijn aanhou ding een ijzerdraadje en 38,50 gulden aan kleingeld op zak. Hij werd gesnapt omdat een voorbijganger hem bezig zag en de po litie waarschuwde. De PTT wist de politie te melden dat rond dezelfde tijd vermoedelijk nog twee telefooncellen in Leiden zijn gekraakt. Morsstraat klaagt over ratten leiden» Bewoners van de Morsstraat hebben zich bij de reini ging en de politie beklaagd over de groeiende afvalberg in de straat. De vuilnisbelt voor Asian Palace is, zo klaagde de eigenaar van het Chinees restaurant, uitgegroeid tot een berg van ander half bij drie meter. Bewoners hebben er ratten en muizen in zien rondscharrelen. De politie heeft de restauranthouder geadvi seerd zich tot de GGD te wenden. De reiniging, die een stipt heidsactie houdt, ruimt de rommel alleen op als die de volksge zondheid bedreigd. leiden hans koenekoop Het verzoeningsgesprek tussen wethouder A. van Bochove (CDA/welzijn), de stichting Leefbaar Zuidwest en wijkve- 'renging Aktief laat nog even op zich wachten. Door het moeiza me contact tussen de partijen zal zo'n gesprek pas na de zo mer plaatsvinden. Inzet is de vorming van een samenwer kingsverband tussen Zuidwest en Aktief dat de beschikking moet krijgen over een jaarlijkse gemeentesubsidie van 16.000 gulden. Van Bochove lanceerde het voorstel tot verzoening in de raadscommissie welzijn van 29 april. Hij deed dat op aandrin gen van D66. De wethouder wil dat Leefbaar Zuidwest en Aktief niet langer met elkaar bekvech ten en voortaan samen de be langen van de wijk behartigen. Hij weigert Leefbaar Zuidwest als aparte wijkvereniging die aanspraak kan maken op subsi die te erkennen. Het melken van een eenvou dige afspraak blijkt voor de CDA-wethouder en het bestuur van de stichting een zware op gave. Verwijten gaan daarbij over en weer. Leefbaar Zuid west beweert dat Van Bochove correspondentie niet beant woordt en daarmee aangeeft de belangengroep niet serieus te nemen. De wethouder vindt op zijn beurt al die brieven overbo dig en beschouwt het regelmati ge mondelinge contact als af doende. „Ik heb de secretaris vaak genoeg uitgenodigd voor een gesprek, maar hij heeft nooit gereageerd", aldus de wethouder. Leefbaar Zuidwest heeft ruim een maand nagedacht over het verzoeningsvoorstel van de wet houder. Vorige week liet de stichting aan Van Bochove we ten een dialoog zinvol te vin den. Het bestuur ziet an dat Ak tief en Leefbaar Zuidwest el- kaars werk kunnen aanvullen. Van Bochove benadrukte gis teravond in de Leidse gemeen teraad dat hij slechts wil bemid delen in de verzoening. Hoe ze de subsidie willen verdelen moeten ze zelf uitvechten. Naar zijn mening doen de beide wijk verenigingen, die een slechte verstandhouding hebben, er goed aan eerst een paar jaar oud zeer te laten slijten. Angst CDA voor 'vuiltoerisme' Het CDA in Leiden is bang voor 'vuiltoerisme' in de stad. Door de stiptheidsacties van de Leid se gemeentereiniging proberen steeds meer mensen hun niet opgehaalde huisvuil in wijkcon- tainers in andere buurten te dumpen. „En die raken over vol", sprak CDA-fractievoorzit- ter P. Klück gisteravond in de gemeenteraad zijn bezorgdheid uit. Ook vreest hij dat bij lang aanhouden van de acties de volksgezondheid in gevaar komt. Vooral in de binnenstad, waar nog geen gescheiden inza meling van huisvuil plaatsheeft, is volgens hem de kans op on frisse toestanden aaimfezfg. „Maar we zullen de boel hier zeker niet laten escaleren", stel de wethouder Van Bochove. Cassière verdacht van verduistering Een 37-jarige Leidse heeft be kend 2325 gulden te hebben ge stolen van haar werkgever. De vrouw was cassière in een su permarkt in winkelcentrum De Kopermolen. Zij is aangehou den en verhoord. Taptoe Concordia Ter gelegenheid van het 45-jarig jubileum organiseert de Chr. Muziek en Showband 'Concor dia' een grote indoor taptoe in de 3 oktoberhal in Leiden. Deze jubileumavond, met optreden de bands uit het hele land, is op zaterdag 23 oktober. De toe gangsprijs bedraagt 7.50 gulden per persoon. Er zijn op deze avond alleen zitplaatsen te krij gen. Directeur laveert met succes tussen anonimiteit en bekendheid leiden Leidse huurders voerden gisteravond actie bij het stadhuis. Zij reerd door de Socialistische Partij, die onder het motto 'Nul is genoeg' boden burgemeester C. Goekoop een petitie aan, waarin zij protest het verzet tegen huurverhogingen probeert te bundelen, aantekenen tegen de in hun ogen overdreven huurverhogingen die de woningbouwverenigingen hebben vastgesteld. De actie was geïnspi- foto henk bouwman leiden wim koevoet Toen een kennis haar een keer vroeg of haar S.O.S Telefonische Hulpdienst Leiden soms de Leidse afdeling van de ANWB- alarmcentrale was, wist direc teur Marion Hartog van Banda het zeker: ze moest meer recla me gaan maken voor het werk dat haar dienst verricht. Dat in 1992 een recordaantal telefoon tjes binnenkwam, komt volgens de directeur dan ook doordat de S.O.S. Telefonische Hulpdienst sinds haar aantreden aan be kendheid heeft gewonnen. „Uitgezonderd de duizenden bellers en de 70 deskundige vrij willigers die hen te woord staan, moet de Telefonische Hulp dienst juist uit de anonimiteit treden." De grotere bekendheid is ech ter niet de enige OQrzaak voor het in 1992 geboekte record van 11.564 bellers. De directeur noemt ook de 'steeds hogere drempels van en de aanhou dende bezuinigingen op de geestelijke gezondheidszorg'. Volgens Hartog van Banda ligt het ook stomweg aan de groei ende behoefte van mensen om te praten over hun problemen. „Of het een triest record is? Wel als je bedenkt dat klaarblijkelijk steeds minder mensen over een vrienden- of kennissenkring be schikken waar ze terecht kun nen. De samenleving wordt steeds harder. Steeds meer mensen leven op een bestaans minimum en verkeren in een sociaal isolement. Nb nonsense, is het credo. Kijk naar rouwpro cessen. Die zijn veelal na een jaar nog niet voorbij, maar men kan met zijn verdriet hooguit de eerste weken na de dood van de partner bij anderen terecht. Dat het verdriet niet is verwerkt, uit zich dikwijls in een slechte nachtrust. En de huisarts geeft medicijnen waaraan men ver slaafd raakt." Maar het record kan ook po sitief worden uitgelegd, vind! Hartog van Banda. „Er zijn klaarblijkelijk steeds meer men sen die zelf het initiatief nemen om hulp te zoeken." De grotere bekendheid ver stevigt ook de concurrentieposi tie van de Telefonische Hulp dienst. De concurrentie komt van de exploitanten van talloze commerciële 06-nummers die zich in de kranten dagelijks be kendmaken. Hartog van Banda: „Met ons bellen is veel goedko per, we zijn 24 uur per dag be reikbaar en werken niet met bandjes. Sekslijnen? Wij vol doen niet aan masturbatiever- zoeken. De sekslijnen mogen al le seksbellers van ons hebben." De gesprekken die de getrain de vrijwilligers voeren zijn 'niet therapeutisch', zegt Hartog van Banda. Bellers hebben soms aan één gesprek genoeg. De zo genaamde 'veelbellers' kunnen verslaafd raken aan De Telefo nist Ih- Hulpdienst hl die geval len wordt hij 'op een dieet' ge zet. Houdt hij zich er niet aan. dan wordt hij niet te woord ge staan. Voor bellers met trauma tische ervaringen, zoals incest en verkrachtingen, wordt een vast team van vrijwilligers ge formeerd zodat de beller niet telkens zijn hele verhaal op nieuw hoeft te vertellen. Doorverwijzen is niet het hoofddoel, al beschikt de Tele fonische Hulpdienst over een 'uitgebreide sociale kaart'. Meer prioriteit kent Hartog van Ban da toe aan de signaleringsfunc tie van haar dienst. „Wij waren de eersten die merkten dat het taboe om over verkrachtingen te praten werd doorbroken. Uit die gesprekken kwajn ook naar voren dat verkrachte vrouwen bij de Leidse politic*niet goed werden opgevangen. Nu is die hulp beter geregeld. De directeur voorspelt dat in het lopende jaar het record van 1992 wordt gebroken. Bevol kingsprognoses wijzen op een groei van het aantal inwoners van haar werkgebied, dat sa menvalt met het telefoon-dis- trm Alphen aan den Rijn-lei den-Us» van PIT Telecom. Verder merkt de dienst dat 'de telefoon steeds gemakkelijker voor steeds meer zaken wordt gebruikt'. „Ik verwacht dat we dit jaar boven de 12.000 uitko men. In 1997 telt ons versprei dingsgebied meer dan een half miljoen mensen. Tegen die tijd houd De rekening mei 15 000 qb sprekken per jaar." Hoezo zuinige tijden? SuperSALE bij Tl KI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15