Leidsch Dagblad cri Zacht prijsje voor bier met zachte 'g'. Indonesië plaatst order voor vijftien Fokker-70's Politie zoekt vuurwapens in polder V-raad verdedigt optreden Muqdisho Dag van de vlag 75 GOED NIEUWS Onderzoek na vondst injectienaalden in Pepsi-blikjes X DINSDAG 15 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40182 LOSSE NUMMERS 1,60 ,V ti 'k-. '.Vji 4 1 v; - f -v; --"7- - - .-r warmond Een peloton ME-ers zocht gisteren tevergeefs in de Klinkenbergerpolder naar de twee vuurwapens die gebruikt waren bij een overval zaterdag in Warmond. Ook de tas waarin zich een deel van de buit zou bevinden, werd niet gevonden. Vanochtend zochten zes duikers van de Koninklijke Landmacht verder in de Klinkerberger plas. De twee ver dachten van de overval blijven ontkennen. De politie houdt er rekening mee dat er verband bestaat tussen de overval en het feit dat het slachtoffer een bekende is in de Haagse pros titutiewereld. De twee verdachten kwamen al eerder in aanraking met de politie. De 22-ja- rige Amsterdammer heeft volgens de politie al diverse overvallen gepleegd, zijn 24-jarige I compaan verblijft illegaal in Nederland en werd eerder voor vernieling opgepakt. De politie heeft inmiddels diverse tips binnen gekregen van mensen die het tweetal za terdagochtend na de overval hebben zien lopen. De auto waarmee de twee overvallers naar Warmond zouden zijn gereisd, is overigens nog niet gevonden. De indruk bestaat dat het huis van de slachtoffers aan de Dorpsstraat al enige dagen in de gaten werd gehouden. Bij de overval werden sieraden en enkele duizenden guldens buitgemaakt. Slechts een deel hiervan is terug gevonden. FOTO HIELCO KUIPERS Kanselier 2 Helmut Kohl houdt stug vol dat er in Duits land geen extreem-rechts Youp van 't Hek 9Youp van 't Hek staat deze week vijf avon den in de Leidse Schouw- Geen krant ontvangen.' probleem bestaat. Dat kan burg met zijn programma hem nog zuur opbreken. 'Ergens in de verte'. pCl 071-143241 DLL mat/mvr 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12.00 uur «As® - muqdisho/new york ap-cpd De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren de VN-aanvallen op militaire doe len in de Somalische hoofdstad Muqdisho verdedigd. De raad beschuldigde krijgsheer Moha- med Farah Aideed ervan bij zijn aanvallen op VN-militairen bur gers als menselijke schilden te gebruiken. De Veiligheidsraad stelde dat het van essentieel belang is om de orde in Somalia te herstellen, wil de vredesmissie een succes worden. De VN stellen een on derzoek in naar de handelwijze van de Pakistaanse VN-militai- ren, die tijdens het weekeinde in Muqdisho het vuur op beto gers openden en daarbij 14 So- maliers doodschoten. Volgens een interim-rapport van secretaris-generaal Boutros Ghali gebruiken generaal Ai- deed en zijn aanhangers grote groepen vrouwen en kinderen als menselijke schilden, in de hoop bij aanvalsacties tegen aanvallen te voorkomen. Deze tactiek heeft geresulteerd in de dood van 23 Pakistaanse VN- militairen op 5 juni en ook ge leid tot de schietpartij het afge- Gezondheidszorg NS snijden in reizigersvervoer 8,5miljard *11 gulden 'te duur^ MlllCter ^111611 111 Stille 111*611 den haag gpd In de gezondheidszorg wordt jaarlijks 8,5 miljard gulden on nodig uitgegeven wegens on doelmatig handelen. Dat is 15 procent van alle uitgaven in de zorg. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit gis teren bekendgemaakt op een internationaal symposium. Volgens Simons kan de situa tie ertoe leiden dat, bij een te kort aan middelen, zieken nie meer die zorg krijgen waar recht op hebben. Er zijn maa regefen nodig om ervoor te zo gen dat elke burger de noodza kelijke zorg krijgt. ,,Dat moei een zorg zijn voor elk kabinet", aldus Simons. De Nederlandse Spoorwegen willen fors snijden in het reizigersvervoer. Dat is de enige manier om over zes jaar als zelfstandig bedrijf, zonder overheidssteun, rendabel te kunnen werken. De harde ingreep is volgens de Spoor wegen nodig omdat de komende jaren de overheidsbij drage wordt afgebouwd. utrecht. gpd De projectgroep Stofzuiger heeft onlangs voorsteljen ge daan voor een aanzienlijke ver mindering van het aantal trein- kilometers. Centraal in de aan beveling staan het opheffen van slecht bezette treinen en een vermindering van het aantal uren waarop de treindienst wordt uitgevoerd. De hoofddi rectie van NS en de directeur van de dienst exploitatie, Döb- ken, beraden zich over de sug gesties van de werkgroep. De verwachting is dat de ingreep op korte termijn een besparing van 30 tot 40 miljoen oplevert. Operatie Stofzuiger gaat uit van de volgende punten: Treinen met minder dan 15 reizigers niet meer laten rijden. Het gaat dan vooral om de eer ste en laatste treinen van de dienstregeling. Aanpassen van de dienstre geling op rustige dagen en in stille avonduren. Zo zullen in tercity's 's avonds nog maar één keer in het uur in plaats van elk halfuur rijden. Een fikse vermindering van het aantal conducteurs. Ge dacht wordt aan een afvloeiing van ongeveer 1.200 van de 4.000 conducteurs tot 1996. Deze zul len op de stoptreinen worden vervangen door zogenaamde 'vliegende brigades' en 'knip- ploegen'. Ook de op jaarbasis in dienst genomen agressie-con ducteurs moeten verdwijnen, hoewel nog maar twee jaar ge leden met de bonden is afge sproken dat zij er zouden ko men. Tussen nu en 1998 streven de Spoorwegen naar een verbete ring van het resultaat van 770 miljoen. Het afgelopen jaar boekte NS nog een verlies van 192 miljoen gulden. Dat is voor al te danken aan het feit dat de Spoorwegen 230 miljoen heb ben afgeboekt om de kosten van de reorganisatie te dragen. Het blijft voor NS de vraag of parijs bill meyer Twee Indonesische vliegmaatschappijen heb ben bij Fokker vijftien orders geplaatst voor het nieuwe toestel F-70. Daarnaast zijn vijf opties genomen. De toestellen worden eind '94, begin '95 afgeleverd. De orders vertegenwoordigen een waarde van zo'n 750 miljoen gulden. Fokker-directeur Nederkoorn heeft dit vanmor gen bekendgemaakt op de internationale lucht vaarttentoonstelling van Le Bourget bij Parijs. Het zijn de eerste orders voor de F-70, het toestel dat Fokker vandaag officieel lanceert op de Airshow. De Indonesische vliegmaatschappij Sempati heeft tien F-70's besteld en nog eens vijf opties génomen. Luchtvaartmaatschappij Pelita plaatste vijf orders. Nederkoom reageerde vanmorgen op timistisch: „De orders zijn een signaal dat wij uit het dal klimmen en meer orders kunnen ver wachten." Fokker houdt er rekening mee dat er nog deze week een order komt van een Europese luchtvaartmaatschappij. In totaal vliegen in Indonesië 130 Fokker-toe- stellen rond. Sempati is in het land de snelst groeiende privé-luchtvaartonderneming; Pelita vliegt voor de staatsoliemaatschappij in het land. De KLM en haar toekomstige partners SAS en Austrian onderhandelen al enige tijd met Fokker over een mammoet-order voor de F-70. Er be staan plannen om 25 tot 35 Fokker 70's te bestel lén. Volgens de KLM duurt het nog zeker tot eind dit jaar voordat een besluit over de F-70 zal wor den genomen. Deze week kunt u profiteren van een extra voordelige aanbieding van het Limburgs Arcener Pllsener bier dat exclusief bij Albert Heijn te koop is. Arcener Pllsener Bier, flesje 0.3 liter <m® W Arcener PilsenerBler, 17Qf% krat24flessen0.31 JATtT Gratis glas bijaankoopvaneen krat* Aanbieding is geldlgt/m zaterdag 19 juni a.s. 'Zolangde voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tweehonderd jaar oud Engels schip gevonden op Wad terschelling «anp De duikersvereniging Ecuador heeft bij Terschelling een Engel se oorlogsbodem gevonden. Medewerkers van het Terschei - liriger museum Het Behouden Huis zeggen dat het om een bij zonder exemplaar gaat, dat rond het jaar 1800 is vergaan. Het schip maakte deel uit van een vloot van tien schepen, die omstreeks 1800 bij de strijd te gen de Fransen om de heer schappij over de Noordzee is vergaan. Op en rond het schip, dat voor een groot deel onder het zand bedolven ligt, liggen 26 kanonnen met daarop het wa pen van koning George III (1760-1820). washingtonDe 14de juni is in Amerika de dag van de vlag: Flag Day. De Amerikanen herdachten giste ren de dag waarop in 1923 is vastgesteld hoe de vlagvoering in de Verenigde Staten is geregeld. Op de basis Fort Myer in Virginia ontvouwde een militair een enorme vlag van 170 bij 85 meter. De vlag weegt 1500 kilo. foto»afp lopen weekeinde, aldus het rap port. Eerste onderzoek geeft aan dat zondag vanuit de betogende menigte op de Pakistaanse mili tairen is geschoten, waarop zij het vuur openden om zich te verdedigen. Amerikaanse gevechtsheli kopters hebben gisteren op nieuw militair materieel van Ai- deed vernietigd. Bij die aanval in een drukke straat van de hoofdstad Muqdisho is zeker één burger gedood. Om hun af keer kenbaar te maken van het VN-optreden in Somalia gingen vervolgens opnieuw duizenden demonstranten de straat op. Intussen is de Duitse sociaal democratische partij (SPD) van daag naar het Constitutionele Hof in Karlsruhe gestapt, om de inzet van Duitse troepen in So malia te stoppen. Bondskanse lier Kohl besloot in april 1.640 Duitse militairen naar Somalia te sturen. Een klein contingent werd in mei naar Noord-Soma- lia gestuurd, de rest zou in juli moeten volgen. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog dat Duitse soldaten bui ten het eigen grondgebied actief zijn. HET WOORD IS AAN Bernard-Henri Lévy Schande over het Europa van Maastricht indien het zich zou opbouwen op de as van Sarajevo. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio13,15,16,17 Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later wat regen Van het westen uit toenemende bewolking en vooral later op de dag af en toe regen. Minimum temperatuur 11 graden, middag- temperatuur 18 graden. Zuidwes tenwind, matig rond kracht 4, aan de kust en op het Usselmeer toe nemend tot krachtig 6. zonder overheidssteun de hoogwaardige dienstverlening mogelijk blijft. In het rapport- Wijffels over de privatisering van NS was al gesuggereerd on rendabele lijnen te saneren en stations te sluiten. De bonden reageren verbaasd op de voorstellen van Stofzui ger. Zij zijn ongerust over de kwaliteit van het produkt dat de klant krijgt. Bovendien staat het haaks op gemaakte afspraken over agressiebestrijding, zo liet FSV-voorzitter Hardeveld van ochtend weten. Vertragingen door storing bovenleiding LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Een storing in de bovenleiding op het NS-station Leiden heeft gistermiddag tot vertragingen van 50 minuten geleld. Tien diensten moesten vervallen en pas in de loop van de avond was het treinverkeer weer nor maal. De breuk werd gemeld om tien voor vier en was om tien voor half zes hersteld. Een oorzaak is nog niet bekend, maar een woordvoerder van de NS vermoedt dat werkzaamhe den aan het Leidse station re den van de storing zijn. Omdat de breuk optrad tij dens de avondspits leidde deze tot grote problemen. De interci ty's tussen Rotterdam en Am sterdam moesten in beide rich tingen worden omgeleid via Gouda en Breukelen. Een aantal diensten van de stoptrein Hoorn-Den Haag moest verval len. Alleen de treinen tussen Amsterdam en Dordrecht reden normaal. Amateurs van Ajax naar de Bollenstreek Het amateurelftal van Ajax is de opmerkelijkste nieuwkomer in de zaterdag eerste klasse A. De Amsterdammers, die het afgelo pen seizoen het kampioenschap van de tweede klasse verover den, vormen een aantrekkelijke tegenstander voor alle clubs uit de regio Leiden, die elkaar eveneens weer in dezelfde klas se ontmoeten. De indeling van de eerste klasse A ziet er als volgt uit: Ajax, ARC, Excelsior Maassluis, Huizen, Katwijk, Kozakken Boys, FC Lisse, Marken, Noord- wijk, Quick Boys, Rozenburg, Rijnsburgse Boys, Scheveningen en Volendam. Bij de zondag amateurs zijn Roodenburg en UVS niet bij el kaar ingedeeld. Vier doden bij brand in Duits daklozentehuis SIEGBURG AP Een brand in een tehuis voor daklozen in het Duitse Siegburg heeft vanmorgen aan zeker vier bewoners het leven gekost. Vol gens de brandweerlieden raak ten drie mensen gewond en worden nog twee bewoners ver mist. Zesentwintig bewoners zijn tijdelijk in een school on dergebracht. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Om veilig heidsredenen werden de muren van het totaal uitgebrande ge bouw door de brandweer omver gehaald. l^ridscb Dagblad Ij NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. PoStCDcif i Plaats TH Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: tQ Per maand, automaiisch j 28,75) j O Per kwartaal j via acceptgiro (ƒ82,85) Qautomatisch (ƒ82.85) Nr. ba/ik/giro: Handtekening new orleans. ap De Amerikaanse keuringsdienst van wa ren (FDA) onderzoekt meldingen van twee klanten in de staat Louisiana, die zeggen injectiespuiten te hebben gevonden in blikjes Pepsi cola. Eerder al zouden in de staat Washington injectienaalden zijn ge vonden in blikjes Diet Pepsi. Een woordvoerster van het bedrijf liet gisteren weten dat nog niet zeker is of er verband bestaat tussen de verschillende meldingen. Het FDA-onderzoek zal moe ten worden afgewacht. De plaatselijke dis tributeur van Pepsi in New Orleans liet weten de meldingen uiterst serieus te ne men. Een van de klanten die in zijn blikje Pepsi een injectiespuit aantrof, vertelde dat in het blikje ook een witte stof op de cola dreef. „Ik ben niet iemand die op problemen uit is. Ik ben alleen bang. Ik wil geen ziekte oplopen", luidde zijn com mentaar. tiiirrn nu< Iml.h UjghUI L'VtOVlU/-i<|rn Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1