Paus prijst oude missionarissen Kerk Samenleving Opknapbeurt kerkelijk terrein 'Mensenrechten in Israël ondergeschikt aan politiek' MAANDAG 14 JUN11993 BUITENLAND KORT Kirchentag (1) De 25ste Duitse Kirchentag, die gisteren met een massa le slotviering in het Olym- piasladion van München werd afgesloten, was vol gens de organisatoren „één grote demonstratie voor een vreedzame en tolerante samenleving". De oproep om af te zien van geweld, vooral tegen buitenlanders, liep als een rode draad door de talloze toespraken en programma's. De aanslagen op huizen van Turken en asielzoekers zijn een uitdrukking van „hopeloosheid", sprak Kon rad Raiser, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, in het afgeladen stadion. De kerk moet daar tegenover haar boodschap van hoop plaatsen. „Ga naar de buitenlanders, be zoek hun huizen en win kels. Maar zoek ook contact met degenen die geweld plegen. Want u kent ze!" Het stadion, dat even eer der een perfecte 'wave' had laten zien, applaudiseerde. Kirchentag (2) „We hebben gezocht naar uitwegen uit de sprakeloos heid en de radeloosheid die onze samenleving in de greep houden", aldus Erika Reihlen, voorzitter van de Kirchentag, Of de ruim 125.000 overwegend jeugdi ge bezoekers die uitwegen ook gevonden hebben, moet nog blijken. In de vele toespraken die zij geduren de vier dagen aanhoorden, werden de problemen ge signaleerd en geanalyseerd, maar lagen de oplossingen niet voor het oprapen. Het bleef Vaak bij algemene op roepen, die doorgaans met applaus werden begroet. Reihlen zelf kwam wel met het concrete voorstel aan de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) om op plaatselijk niveau ronde-ta fel gesprekken te organise ren voor Duitsers en bui tenlanders. Ook moet de kerk pleiten voor de dubbe le nationaliteit voor buiten landers die daar prijs op stellen.'De EKD moet in de ogen van de Kirchentag- voorzitter „een bolwerk te gen vreemdelingenhaat" worden. Kirchentag (3) Dominee Matthias Loyal is daar in zijn eigen gemeente Hoyerswerda, samen met Rostock, Möll en Solingen berucht geworden door een rechts-extremistische aan slag, op zijn eigen wijze al mee begonnen. Hijheeft een werklozenproject opge zet voor skinheads en ande re rechts-radicalen. „Ze moeten iets doen wat ze waardevol vinden, ze moe ten weten dat ze nodig zijn." Dat Loyal door zijn werk zelf ook in de rechtse hoek geplaatst wordt, vindt hij „irritant, maar geen re den om ermee op te hou den". De Kirchentag had door de actualiteit van 'Solingen' een ernstig karakter, con cludeerde de evangelische bisschop Johannes Hansel- mann van München. Maar het was ook een vrolijke bij eenkomst en dankzij de ge zamenlijke processie van katholieken en protestan ten op Sacramentsdag in zijn ogen zelfs een oecume nisch hoogtepunt. De 'gast heer' van de Kirchentag prees zich tenslotte geluk kig met het vreedzame ver loop van de bijeenkomst. Bezoek in Spanje moet kerk nieuwe impulsen evangelisatie geven Paus Johannes Paulus II verdedigde tijdens zijn bezoek aan Spanje gisteren in Sevilla het werk van de Spaanse missionarissen, die 500 jaar geleden naar de Nieuwe We reld vertrokken om daar het christendom te introduce ren. Volgens de paus werden ze slechts gedreven door geloofsijver. sevilla rtr-knageven en geloof, angst, vreugde en lijden met haar te delen. Gele en witte ballonnen wer den losgelaten toen de pausmo biel gisteren arriveerde op de plaats waar hij samen met zo'n 1500 bisschoppen en priesters voor zou gaan in de mis, ter af sluiting van het 45ste Eucharis tische Wereldcongres. In aan wezigheid van honderdduizen den mensen, zei de paus dat de wereld snakt naar rechtvaardig heid en vrede. Hoewel de mensen naar een heid, gelijkheid, broederschap Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Sevilla had hij zaterdag ook al de bijdrage van het land aan de evangelisering van La- tijns-Amerika geprezen en de Spaanse missionarissen be dankt. De 73-jarige paus werd begroet door koning Juan Car los en koningin Sophia en de bisschoppen van het land. Hij zei gekomen te zijn als „pelgrim van liefde en hoop", om de Spaanse kerk nieuwe im pulsen voor evangelisering te en gerechtigheid verlangen, wordt de wereld verdeeld door onrecht en tegenstellingen, die het ideaal van gemeenschap, le ven en liefde en daarom de eu charistie tegenspreken, aldus de paus. Thema van het wereldcongres was hoe de bijbel verspreid zou moeten worden, 500 jaar nadat het Heilige Boek voor het eerst geïntroduceerd werd in de Nieuwe Wereld. In het Angelus gebed na de mis kondigde de paus aan dat het volgënde Eu charistische Wereldcongres in 1997 in het Poolse Breslau zal plaatsvinden. Zondagmiddag had de paus een ontmoeting met de afge vaardigden uit verschillende landen, die het wereldcongres hadden voorbereid. Hij begroet te speciaal de afgevaardigden uit Midden- en Oost-Europa, die i r het charistische wereldontmoeting konden deelnemen. Daarna wijdde hij 18 kilome ter verderop«in Dos Hermanas een tehuis voor zestig ouderen (onder wie vijf priesters) in, dat tijdens de voorbereidingen voor het wereldcongres was ge opend. „Wie de eucharistie viert, mag niet onverschillig zijn over de nood van zijn mede mensen", zei de paus. De eu charistie moet mensen verbin den. Dat kan zich uiten in ver geving, vertrouwen in de naaste en in dankbaarheid. Het tehuis, dat door jezuïeten wordt geleid, moet deze ideeën uitdragen. Zaterdag bezocht de paus de kathedraal van Sevilla, waar hij de rooms-katholieken opriep „verder aan de opbouw van een nieuwe samenleving" in Spanje te werken. De eucharistie noemde hij de „werkelijke bron en doel van alle evangelisering". Hij riep de gelovigen op juist in de geseculariseerde wereld de zondagse eucharistieviering en de „christelijke ervaring van de zondag" te bevorderen en te propageren. „De zondagse rust, de zorg om de familie, het onderhou den van geestelijke waarden en de deelname aan christelijk ge meenteleven" kunnen volgens de paus bijdragen tot de tot standkoming van een betere wereld, die „rijker aan morele waarden, meer solidair en min der op consumptie gericht is". Op zaterdagavond wijdde hij in de sporthal van Sevilla 38 di akens tot priester. sassenheim Na een ingrijpende opknapbeurt van de kerkzaal wordt nu het gebied rond de Gereformeerde Kerk in Sassenheim onder handen genomen. Fase één van het onder houdsplan omvat het opnieuw bestraten van het voorterrein en het aanbrengen van par keervakken. Ook wordt een 'fietsenhoek' ge maakt en krijgt de tuin van de oude pastorie een opknapbeurt. Het parkeren van auto's rondom de kerk aan de Julianastraat gebeur de tot nog toe, vooral bij drukbezochte dien sten, 'onverantwoord slordig'. Bij calamiteiten zouden hulpdiensten het gebouw niet of slechts met grote vertraging kunnen bereiken. Duidelijk gemarkeerde vakken moeten nu zo'n 80 auto's een eigen plek geven, waarbij er ook nog ruimte overblijft om op het terrein te manoeuvreren. Ook wordt er éénrichtings verkeer ingesteld. De uitvoering van 'fase één' kost zo'n 37.000 gulden. In een later sta dium krijgt ook gebied dat grenst aan het ca techisatielokaal en de kerkeraadskamer een opknapbeurt. Daarna wordt het grote par keerterrein onder handen genomen. FOTO WIM DIJKMAN BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Buurmalsen J.W. Slok teZuidland GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Asperen part-time (hulpdiensten) G.J. van der Burgh, emeritus predikant te Huizen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. J. van der Heiden, le Ebbingestraat40.7, 8261 XD Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hardenberg-Oost (2e pred. plaats) O.W. Bouwsma te Ro den. Beroepbaarstelling: D. Ophoff, Groenestraat 144,8261 VK Kampen, tel: 05202-24134, GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Middelburg-Zuid: P. Melis te Nieuw Beijerland. OUDGEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Rijssen: T. Klok te Kin derdijk. DPR Haarlem ondersteunt commissie haarlem anp De Diocesane Pastorale Raad Haarlem ondersteunt het initia tief van de priesterraad om een commissie in te stellen in ver band met de problemen in het bisdom. De DPR adviseert het bisschoppelijk bestuur dit ini tiatief over te nemen. Dat maakte technisch voor zitter C. Boddeke bekend na af loop van de tweemaandelijkse vergadering van de DPR be kend. Wat de commissie precies gaat doen, moet nog worden in gevuld. Dat zal gebeuren tijdens de komende vergadering van het bisschoppelijk bestuur, die waarschijnlijk deze week wordt gehouden. Secretaris Pax Christi op bezoek in Israël De mensenrechten worden in Israël op dit moment ondergeschikt gemaakt aan het politieke proces. Dat zei drs. Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi-Neder- land, gisteren na afloop van een bezoek aan Israël en de bezetten gebieden van 5 tot 12 juni. de delegatie weten dat premier Yithzak Rabin zich dingen kan veroorloven die zijn voorganger Shamir zich nooit heeft kunnen veroorloven. Hij kan zich name lijk beroepen op het vredesproces, dat daarmee een „vijgeblad" wordt voor de schendingen van de "mensenrechten. De vredesorganisatie 'Vrede Nu', die indirect verbonden is met de huidige re gering, tracht het beleid van Rabin te verdedigen met het argument dat er geen alternatief is. Daardoor raakt deze organisatie, evenals andere Israëlische vredesorganisaties, ver van de Palestij- nen verwijderd, met wie ze vroeger sa menwerkten. De Palestijnen voelen zich door hen verraden. Rabin wordt door zowel Palestijnen als door zijn politieke medestanders gezien als een „solospeler met een sterk militai re geest". De onderdrukking is onder zijn leiding volgens Ter Laak repressiever dan onder Shamir. Toch wordt zijn be leid ook door zijn tegenstanders ge steund, omdat deze hopen op een door braak in de vredesonderhandelingen, die dinsdag de tiende ronde ingaan. Pax Christi zal de conclusies van de reis binnenkort presenteren aan de Eu ropese Gemeenschap en aan de regerin gen van landen waar een Pax Christi-af- deling actief is. In Nederland zullen de resultaten worden aangeboden aan mi nister Kooijmans van Buitenlandse Za ken. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE J. de Vries, G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fra Nypels. Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. 2321 BM Leiden, telefoon 071-356356 REGIOKANTOREN Tel: 02521-19353, Fax:02521-19610. POSTADRESSEN ,54, 2300 AB Leiden. ities 071-323508. richten 071-323508. :071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.00-1700 ui Telefoon-071-356230. RUBRIEKSADVERTENTIES ma,-vrij. van 8.30-17,00 uu (Sleuteltics) Telefoon 071-1 A80NNEMENTEN Tei 071-128030 b-jVooruil per kwartaal per kwartaal (post) pel aa. TELEFAX HET WEER HANS VAN ES De overgang naar koeler weer verliep in Nederland nogal ge ruisloos, zeker vergeleken met sommige delen van Engeland en Frankrijk. Daar zorgde een actie ve depressie voor de tweede dag in successie voor overlast door hevige regenval. De meeste regen (5 tot 15 milli meter) viel in ons land in de wes telijke kustgebieden en dat is voor een zomers onweersfront nogal bescheiden. Ook vrijdag overdag kwamen de buien niet echt tot ontplooiing. De bloem- koolvormige cumuluswolken spreidden zich in de loop van de middag zijwaarts uit. Hierdoor raakte het bewolkt, maar droog bleef het wel en met 20 tot 22 graden voelde het nog vrij zomers aan. De van oor sprong koele oceaanlucht bereik te ons pas na een lange weg over land en was daardoor weer een stuk opgewarmd. De stevige zui denwind met aan zee 6 Beaufort blies alle benauwdheid van de laatste dagen weg. De komende dagen last de zomer een duidelijke adempauze in. De Britse depressie verhuist zondag naar Oost-Europa en maakt daar mee de weg vrij voor een kille noordwestenwind. Door de lange weg over zee, die de lucht heeft afgelegd bijven de maxima met ca. 16 graden onder de maat. Er kan begin volgende week nog een enkele bui vallen, hoofdzakelijk landinwaarts. Tegen het midden van de volgen de week ondergaat het Azoren- hoog een uitbreiding naar West- Europa. Dat geeft hoop op verbe tering. De huidige koele episode is typerend voor het karakter van deze voorzomer. Sinds april zien we een zeer regelmatige afwisse ling van Warmteperiodes van 3 a 5 dagen, onderbroken door meest korte tijdvakken met fris ser weer. Echte langdurige mooi- weer-perioden zoals we die in de vroege zomer van de afgelopen paar jaar meemaakten, zien we tot nu toe nog niet. Toch wekt het temperatuurbeeld dit jaar weer alom verbazing, ge let op het behoorlijke warmte-overschot. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. In Ierland meer bewolking en een enkele bui. In Engeland vooral vandaag perioden met zon. Maxima ongeveer 17 graden, morgen enkele België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook hier en daar wat zon. Morgen meer zon. Droog. Maxima vandaag ongeveer 15 gra den, morgen enkele gra- Midden-Frank- Noord- Vandaag wolkenvelden en in het binnenland af en toe zon. Een enkele bui. Morgen perioden met zon en droog. Middagtpmpera- tuur ongeveer 19 graden, morgen iets hoger. Aan de Kanaalkust lagere tempe- Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig. Morgen in het zuidelij ke binnenland ook stapelwolken. Droog. Maxima circa 30 graden, in het binnen land iets hoger. Madeira: Zonnig, mor gen ook enkele wolkenvelden. Maxima ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje. Zonnig. Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden maar droog. Middagtem- peratuur aan de Costa's ten r Benidorm rond 26 graden, a, den ten zuiden van Benidorm tussen 27 en 31 graden, landinwaarts tussen 30 en 35 graden. Aan de Golf van Biskaje koeler met maxima rond 18 graden. Ca narische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden zonnig. Maxima tussen 23 en 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon. Mor gen in het noorden enkele wolkenvel den. Droog. Maxima aan zee tussen de 25 en 30 graden. In het binnenland veel warmer. Tunesië: Droog en flinke perio den met zon. Morgen in het noorden mogelijk wolkenvelden. Maxima aan zee tussen de 25 en 30 graden. Landin waarts ver boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk perioden met zon en droog. Aan de Middellandse Zeekust droog en zonnig. In het Rhöneda! waait vandaag en eerst ook nog op morgen de Mistral. Middagtemperaturen rond 22 graden. Morgen enkele graden hoger. Aan de Ri- viëra middagtemperaturen oplopend naar 27 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag overwegend zonnig weer, mor gen ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Noord Italië: Veranderlijk bewolkt en vooral in de bergen enkele flinke regen- of onweersbuien. Morgen afnemende buiigheid en meer zon. Maxima onge veer 24 graden. Midden Italië: vandaag nog een enkele regen- of onweersbui. Morgen meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperaturen tussen 25 en 30 graden. Zuid-ltalië, Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Morgen iets meer bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den, maar op Corsica en in het noorden van Sardinië minder warm. Griekenland en Kreta: Zonnig, later op de dag landinwaarts op Aan de kusten waarschijnlijk droog. Middagtemperaturen op de stran den ongeveer 28 graden, in het binnen land warmer. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de Turkse west- en zuidkusten droog en zonnig. Later op morgen stapelwolken en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Vandaag wolkenvelden, af en toe zon en in het zuiden van Duitsland de meeste zon. In het oosten nog een enkele bui. Morgen perioden met zon en bijna overal droog. Maxima ongeveer 17 gra den, morgen enkele graden hoger. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 15 JUN11993 Zon- eir maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 21.59 Maan op 02.19 Maan onder 17.21 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.08 13.03 Laag water 07.35 en 20.46 Weerrapporten 13 jun 20 uur: Bordeaux Cyprus Bangkok zwaarbew. Buenos Aires motregen Casablanca half bew. JOMG£tSS, /AC//Si9 ££fS dST/lZAAL ■ZOCAMé H£T *ro££S£- <5££STJ£ W£S f? VOO# Z'AS T0V£# £XAM£/S <2AAN W/J VAtV 0£ AS OOP ££A/ £>£(S<5& A1A#£AS we eeswwew owze £/<5£w T£t£WS/£-S£t?/E//

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8