Leiden 'Maak huizen van oude bedrijven' Slaaghwijk stopt overleg met WBL Brinkman trekt plan voor bouw atelier in 9Dankzij brandweer een gezonde Lucy9 Leiden helpt Torun met milieuproblemen Knallend afscheid van Witte Singel Leiden staakt gebruik van tropisch hardhout MAANDAG 14 JUN11993 Warmunda 9 Handbalvereniging Warmunda uit War mond heeft nieuwe vel den. De populieren die dp vorige velden onbespeel baar maakten zijn gekapt -chef aadrietveld, 071 -356428 Stichting Industrieel Erfgoed Leiden klampt politiek aan Te snel wordt besloten tot sloop van oude bedrijfspan den in Leiden. Dat beweert Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. Er wordt ook te weinig gekeken naar de mogelijkheden om die oude gebouwen te verbouwen tot appartementen of kantoren. Stiel heeft een brief ver stuurd naar alle politieke partijen in Leiden, in de hoop dat zij de industriële monumenten willen ontzien bij de bezuinigingen. toeren. „Willen we de politieke wil prikkelen, dan moeten we dat nu al doen", zegt voorzitter H. Budel. De overblijfselen van het Leidse industrieTe verleden gaan Stiel zeer aan het hart. De stich ting is bang dat oude bedrijfsge- leiden hans koenekoop Het tijdstip van de brief is tac tisch gekozen. Volgend jaar maart zijn de gemeenteraads verkiezingen en de program commissies van de meeste poli tieke partijen draaien al op volle bouwen heel gemakkelijk het slachtoffer worden van de be- zuiningsdrift van het Leidse ge meentebestuur. „Die worden eerder en met minder tegen spraak verwaarloosd dan mo numentale woonpanden." Bovendien vinden veel men sen bedrijfsmonumenten lelijk. „De oeverloze discussie over mooi en lelijk leidt er al snel toe dat een niet mooi gevonden ob ject niet wordt beschermd. Maar daarmee wordt voorbij gegaan aan de historische waar de van een dergelijk gebouw", schrijft Stiel. Voorzitter Budel noemt als voorbeeld de Meelfabriek aan de Oosterkerkstraat: „Dat kolos sale gebouw is in feite vogelvrij verklaard doordat de gemeente het niet als monument wil aan wijzen. Terwijl het een van de meest interessante oude bedrij ven in Leiden is. Het is het eer ste grote betonnen gebouw in Nederland. Wij hebben al eens voorgesteld de Meelfabriek te verbouwen tot kantoren, stu dio's en woningen. Maar dat plan is afgewezen." Budel vreest dat het de Meel fabriek zal vergaan als het on langs gesloopte Parmentier- complex aan de Lammermarkt. „Wij waren van mening dat daar tegen relatief gering meer kosten woningen konden wor den gebouwd", verzucht hij. Eenzelfde zorg heeft hij over ge bouw De Vooruit aan de Ko- revaarstraat en drukkerij Sijthoff aan de Douzastraat. „Markante bedrijfsgebouwen, die bescher ming nodig hebben." Monumentenzorg hoeft de gemeente Leiden niet eens al tijd geld te kosten. Stiel noemt als voorbeeld de Stichting Le vend Ambacht in Leiden, die ambachtelijke bedrijven in stand houdt die zichzelf bedrui- kwam enige tijd geleden in op spraak. Raadsleden verbaasden zich erover dat de gemeente Leiden speciaal voor het nieuwe gebouwtje het bestemmings plan wilde veranderen. Om- wondenden verzetten zich te gen de bouw, omdat na de ver bouwing hen het uitzicht zou worden ontnomen. Maar on danks verzet van met name D66 keurde de gemeenteraad het bouwplan van Brinkman goed. Het atelier was bestemd voor de echtgenote van de CDA-voor- CDA-fractievoorzitter E. Brink man ziet ervan af een atelier naast zijn huis aan de Dama stroos in de Leidse Merenwijk te bouwen. Hij heeft dit per brief aan de gemeente Leiden laten weten. Brinkman dankt de ambtenaren voor hun objectie ve behandeling, maar wil de schijn vermijden dat hij door zijn positie een voorkeursbe handeling heeft gekregen. Het bouwplan van Brinkman Liesbeth Schouten en George Etty laten hun gezonde baby Lucy zien. Vriendje Erik Oskam is ook even op het bed gekropen, foto hielco kuipers Zwangere Liesbeth Schouten werd uit raam getakeld leiden hans koenekoop Liesbeth Schouten zag alleen de ontwakende donkerblauwe he mel. Het was kwart over vijf in de ochtend en ze zweefde strak vastgebonden op een brancard, hangend aan een brandladder, over de Uiterstegracht in Lei den. Vier brandweermannen hielden Liesbeth scherp in de gaten, want ze was hoogzwan ger. Elke abrupte beweging kon fataal zijn. Het waren spannende mo menten voor de 30-jarige Leid se, die van haar eerste kleintje moest bevallen. Maar nu ze haar inmiddels drie dagen oude baby Lucy in de armen wiegt, kan ze weer ontspannen. En haalt ze met genoegen die be langrijke woensdag terug in herinnering. ,,Ik moest naar het zieken huis, daar was geen ontkomen aan. De vruchtvliezen waren ge broken." De aanstaande moe der mocht in geen geval over eind, anders kon de baby klem komen te zitten in het bekken. Toen de medewerkers van de ambulance het smalle trapje naar de bovenwoning van Lies beth en haar vriend George Etty (29) opklauterden, wisten ze onmiddellijk dat ze Liesbeth niet op de gebruikelijke manier naar beneden konden dragen. „Medisch was het al niet ver antwoord om mij schuin te dra gen, maar ook praktisch was het onmogelijk geweest", zegt ze. De brandweer was er razend snel bij. „Plotseling stonden er vier mannen in leren pakken bij mijn bed. Maar ik moet zeggen, ze waren zeer vriendelijk en stelden me direct op mijn ge mak. Het waren echte vaklui, ik heb het helemaal niet eng ge vonden." Er was maar één manier om Liesbeth in de ziekenwagen te krijgen. Via het raam en in de takels. „Ik ben gewoon aan de ladderwagen naar beneden ge hesen. Gelukkig was het nog erg vroeg. Normaal gesproken trekt zo'n actie natuurlijk enorm veel bekijks, maar nu sliep iedereen nog. Hoewel ik een buurvrouw toch nog zag gluren hoor." Liesbeth en George praten vrij nuchter over het voorval, maar ze beseffen dat ze veel te danken hebben aan de brand weer^ „Zonder hen zou het le ven van het kind in gevaar zijn gekomen. Dan had Liesbeth hier moeten bevallen en dat zou heel moeilijk zijn geweest." De bevalling in het Acade misch Ziekenhuis is goed ge gaan, maar was wel zwaar. Toch is Lucy gezond en wel op de we reld gekoben. Ze moet nog wel even een mutsje dragen vanwe ge een punthoofdje. „Maar aan die stevige armpjes en kuitjes te zien wordt het een sportief kind", aldus kraamverpleegkun- dige Sabine de Raat-Sanders. leiden erna straatsma De werkgoep Leiden/Torun gaat onderzoeken hoe de Poolse zusterstad geholpen kan worden bij het oplossen van milieuproblemen. De aandacht gaat allereerst uit naar het sterk verontreinigde water van de rivier de Wisla. Een delegatie uit Torun komt binnenkort naar Leiden om zich te oriënteren op sane ringsmogelijkheden van de ri vier. Bob Lodder van de werk groep zegt dat de vervuiling van de Wisla vergelijkbaar is met die van de Rijn. „Het is een rivier waar van alles in wordt geloosd." Milieugroe pen die zich om het probleem bekommeren zijn er volgens Lodder niet. „De milieupro blemen in Polen zijn over het algemeen erger dan hier. De mensen stoken er bijvoor beeld nog op kolen, waardoor alle huizen zwart van de rook Nu een deel van het Leidse drinkwaterbedrijf (onderdeel van de Energie- en Water voorziening Rijnland) gaat sa menwerken met het Haagse drinkwaterbedrijf is hulp aan Polen gemakkelijker gewor den. Den Haag heeft een ste denband met Warschau, dat ook aan de Wisla ligt. Lodder zegt dat de beide Poolse steden overwegen om naar West-Europees voor beeld een soort 'Reinwater- club' op te richten. Deze club is een samenwerkingsverband van West-Europese gemeen ten langs de Rijn in hun strijd tegen verontreiniging van de ze rivier. „Behalve Warschau en Torun zouden er nog een heleboel andere steden aan deze club mee kunnen doen." De delegatie die Leiden gaat bezoeken zal onder meer contact hebben met het hoogheemraadschap, de EWR en de gemeente over moge lijkheden om het afvalwater te zuiveren. Lodder: „Voorlo pig zijn de contacten alleen verkennend." Uitslaande brand Noordeinde leiden Een bovenwoning aan het Noordeinde 39 is vannacht volledig uitgebrand. De bewoner kwam laat thuis en ging naar naar de wc. Toen hij weer de huiskamer binnenging stond deze vol met rook. Hij zag geen kans het vuur te blussen, waarschuw de de andere bewoners en verliet het pand. De brandweer ontruimde de belendende percelen. Daarbij moest een deur worden ingetrapt. De uitslaande brand was in een kwartier geblust. De eigenaar had rook ingeademd en moest zich laten behandelen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man beweert niet verzekerd te zijn. De oorzaak van de brand is niet bekend. Snelkraak sportkledingszaak leiden Bij een snelkraak in een sportwinke^aan de Doezastraat zijn vannacht 80 tr etalageruit in met Vervolgens griste hij de trainingspakken weg en stopte ze in een auto. Daarmee reed hij met hoge snelheid weg richting Heren straat. Man met honkbalknuppel geslagen leiden» Een 26-jarige Leidse bezoeker van Club '70 aan de Sta tionsweg is in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld. De man kreeg ruzie met de uitsmijter. Die gaf hem enkele klappen in het gezicht. Bij de schermutseling verloor het slachtoffer een gouden ketting met medaillon. Toen hij terugkeerde om die te zoeken werd hij geslagen met een honkbalknuppel. De Leidenaar moest zich onder doktersbe handeling stellen. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. 'Woningbouwvereniging Leiden is net de Chinese Muur' leiden »wim koevoet Drie van de vijf bewonerscom missies in de Slaaghwijk heb ben zichzelf opgeheven. De wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) kan voor overleg met huurders in de wijk nu alleen nog terecht bij bewonerscom missies in de Arends- en Con dorhorst. Volgens woordvoer ders van de opgestapte com missies heeft overleg met de di rectie van woningbouwvereni ging geen zin. „Ze luisteren toch niet." Mevrouw N. Slewe, A. van Haarlem en B. Plazier dreigden enkele weken geleden al met opheffing van de bewoners commissies. Ze lieten een defi nitief besluit afhangen van een gesprek met WBL-directeur J. Boggia. Zicht op verzoening was - er tijdens die samenkomst niet. Al vanaf de eerste opmerking van Boggia was het 'oorlog'. „Zit ik hier te praten met be woners of bewonerscommis sies?" zo opende Boggia het ge sprek. Erger had hij Slewe, Van Haarlem en Plazier niet kunnen beledigen. De drie zijn al acht jaar lid van hun bewonerscom missies. Plazier: „Met die op merking doet hij niet alleen als of hij niet weet wie we zijn, maar geeft hij ook te kennen hoe hij over bewoners denkt. Met 'gewone' bewoners wil hij blijkbaar niet praten. Alleen als commissie kom je bij de WBL een paar deuren verder." Plazier vergelijkt de WBL met de Chinese Muur: „Je komt er niet op, er komt geen einde aan en ze wringt zich in zo veel bochten dat je niet weet waar je moet beginnen met klimmen." Boggia is in de ogen van de drie de grote boosdoener. Toch stappen ze zelf op en hebben ze op ledenvergaderingen nooit geprobeerd iets tegen hem uit te richten. „Omdat we geen meerderheid achter ons kunnen krijgen'weet Slewe zeker. Bovenaan de lijst met 'punten van ergernis' staat de huurver hoging van 5,5 procent. De be wonerscommissies kunnen het niet verkroppen dat De Sleutels haar huurders in de Slaaghwijk drie procent meer laat betalen en hun eigen corporatie de hu ren met 5.5 procent laat stijgen. Groot is ook het verschil in ver goedingen bij groot onderhoud. De Sleutels geeft bewoners van verbeterde woningen 750 gul den voor de herinrichting, de WBL niets. Plazier „In de Slaaghwijk kent men .elkaar be ter dan buurtbewoners elders in Leiden. Binnen de kortste keren was iedereen op de hoogte van die enorme verschillen. Het is toch niet uit te leggen dat je overbuurman, alleen omdat hij bij een andere corporatie huurt, zo veel beter af is. Je hoort steeds vaker zeggen: was de he le buurt maar van De Sleutels." Verder hebben de drie geen goed woord over voor het groot onderhoud. Slewe spreekt liever van 'flatverfraaiing'. „Aan de woningen zelf gebeurt niets. Geen dubbel glas. We stoken ons helemaal gek in de winter. Om stookkosten te besparen, doen veel bewoners 's winters een plaid om hun schouders en zetten ze hun woonkamer vol met straalkachels. Bij de WBL Onjuist ComputerketerThe I U Camps verkeert in nood, berichtte Het Finan- cieele Dagblad. Tenden tieus en onjuist, aldus de directie Opknappen y< Bewoners van Ha- I I zerswoude-Dorp willen het vorig jaar geslo ten zwembad De Hazelaar zelf opknappen pen. De smederij aan de Oude Varkenmarkt draait in beginsel zonder een cent subsidie en hetzelfde gaat binnenkort ge beuren met de schoenmakerij aan de Bakkersteeg. „Projecten die in eerste in stantie een investering vergen, kunnen die vaak op termijn te rugverdienen. Appartementen in oude fabrieksgebouwen trek ken vaak mensen die bereid zijn een flinke huur te betalen voor een door hen als aantrekkelijk ervaren woning." Met een groot vuurwerk heeft het personeel van het Leidsch Dagblad, Leidse Post/Zuidhol land Post en Nieuwsweek za terdagavond afscheid geno men van de vestiging aan de Witte Singel. Directielid G. Ar nold ontstak het vuurwerk. Tot ziens in de Roosvelt- straat'. zo beeldde het vuur werk uit. Sinds vandaag zijn de meeste afdelingen van het Leidsch Dagblad en de huis- aan-huisbladen daar geves tigd. Aan de Witte Singel blijft een aantal afdelingen geves tigd, onder meer een balie voor kleine advertenties en verkoop van kranten. Het algemeen telefoonnum mer is 356 356. Het nieuwe faxnummer van de redactie van het Leidsch Dagblad is 321 921. De doorkiesnummers van de diverse redacties zijn: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/ Rijn- en Veen- streek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400 Het bezoekadres is: Rooseveltstraat 82, 2321 BM Leiden Het postadres blijft: Postbus 54,2300 AB Leiden De gemeente staakt per 1 juli het gebruik van tropisch hard hout, om het milieu te sparen. Grond in erfpacht wordt vanaf dit tijdstip alleen nog afgegeven als afnemers bereid zijn geen tropisch hardhout te gebruiken bij bouwwerkzaamheden. De maatregelen gelden ten minste tot het jaar 2000. De ge meente hoopt dat het rijk voor de periode daarna landelijke re gels over het niet-gebruiken van tropisch hardhout heeft opge steld. De gemeente Leiden zal er verder bij woningbouwcorpora ties. aannemers en projecteont wikkelaars op aandringen om in de toekomst geen tropisch hardhout meer te gebruiken. Het op grote schaal gebruiken van dit bouwamteriaal leidt er toe dat tropisch regenwouden in hoog tempo verdwijnen. Dit heeft weer tot gevolg dat veel dier- en plantensoorten uitster ven en het zogenaamde 'broei kaseffect' toeneemt. kan niets zonder dat de huren worden verhoogd. En echt, wij vragen niet om ligbaden maar om heel gewone dingen. Als je in de Slaaghwijk nat wil worden onder de douche, moet je met je rug draaien en niet aan de kraan, zo pietluttig is het water straaltje." Directeur Boggia laat weten dat hij 'teleurgesteld' is door het besluit van de bewonerscom missies. „Met mijn uitspraak dat wij desnoods zonder com missies verder gaan, heb ik wil len aangeven dat overleg niet automatisch inhoudt dat wij al le wensen en adviezen honore ren. De WBL moet de beslissin gen nemen." Boggia doet nog een verzoe ningspoging. Hij wil binnen veertien dagen horen of de commissies nog willen overleg gen over het groot onderhoud. Slewe: „Hij bekijkt het maar. ons besluit staat vast. We zijn het zat om met een betonplaat te communiceren. Met wat wij zeggen doet hij toch niets of hij doel precies het tegengestelde." Het uiterste zuid-oost-hoek- je van de Leidse Hout. Daar ligt het veld van korfbalvereni ging De Alge mene. Prachtig beschut door struiken, bos schages en bo men. Sinds en kele jaren heet het pad dat leidt naar de in de blauw witte clubkleuren ge schilderde kantine, het Van Vlietpad. Zo genoemd naar de 81-jarige Annie van Vliet. Zij is de enige nog levende oprichter van de korfbalclub die deze week het zestig jarig bestaan viert. „Ik weet nog hoe de naam De Algemene is ontstaan. Dat komt van de Algemene Neder landse Bond van Handels- en Kantoorbedienden", aldus An nie van Vliet. Korfbal is waarschijnlijk meer dan welke andere sport ook. een sport met een sterke fami lieband. „Dat komt doordat korfbal gemengd is natuurlijk", zegt Jeroen Weijermans, lid van de jubileumcommissie van De Algemene. Bij de gemiddelde Leidse korfbaJkenner hoef je bij EIGEN WEG Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes hebben geen offclële naam. En toch hangen er blauwe straat naambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. voorbeeld de naam Van Vliet maarte laten vallen en men denkt automatisch aan De Alge- Onlos makelijk a elkaar ver bonden. An nies zoons zijn dan ook nog actief bij de club. Bij het komende jubileum van de korfballers (en -sters), aan staande zaterdag, is Annie uiter aard een van de eregasten. Spe ciaal voor de foto werd Annie door een van haar zoons en Weijermans opgehaald en naar het speelterrein gebracht. Ze was er al jaren niet meer ge weest. I etterh|k stond ZB in het zonnetje bij het straatnaambord dat ter ere van haar is opgehan gen. „Wat mooi is het hier ei genlijk, wat een mooie omge ving. Zijn we nog steeds de eni ge vereniging die hier speelt? Nou, dan voel ik me toch rijk als ik dit zo zie", zegt ze verrukt. lofrun lffnuny th 071-356427 FOTO: H1ÜCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7