Morillon dreigt met vertrek VN-troepen 'Serrano moet worden berecht' België voert als eerste EG-land 'ecotax' in Buitenland Ciller eerste vrouwelijke premier Turkije Boris Jeltsin werkt aan eigen politieke partij Twist tussen broers in verscheurd Cambodja MAANDAG 14 JUN11993 Geweld in Kashmir: zeker 44 doden srinagar Bij gevechten tussen regeringstroepen en separatisten in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir zijn in het weekeinde ten minste 44 doden gevallen. Indiase soldaten doodden vijf mensen die vanuit Pakistan het Indiase deel van Kashmir pro beerden binnen te komen. Bij legerinvallen in schuilplaatsen van rebellen werden negen personen gedood. Dronken automobilist doodt pelgrims augsburg In de Zuidduitse plaats Andechs zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier pelgrims om het leven gekomen toen een dronken Italiaanse automobilist op een processie inreed. Zij werden geschept toen ze over een autoweg naar het middel eeuwse klooster van Andechs liepen. Doodstraf voor Palestijnen in Kuwayt kuwayt Een rechtbank in Kuwayt heeft zaterdag tien Palestij nen die lid zouden zijn van het Arabische Bevrijdingsfront ver oordeeld tot de doodstraf. Zij zouden tijdens de Iraakse bezet ting van Kuwayt voor Baghdad hebben gewerkt. Duitse pas voor 'Duitse buitenlanders' münchen» De Duitse bondskanselier Kohl vindt dat in Duitsland geboren buitenlanders een Duits paspoort moeten krijgen. Vol gens het 'bloedprincipe' in de wet (sinds 1913) is de nationaliteit afhankelijk van Duitse afstamming. Kohl noemt die wet achter haald. 'Anti-Europese' minister ontslagen den haag Premier Major van Groot-Brittannië heeft zijn minis ter van handel Edward Leigh aan de kant gezet na klachten van premier Lubbers over het anti-Europese gedrag van de minister. Leigh werd vorige maand ontslagen. In een vraaggesprek met de Sunday Telegraph stelde hij Lubbers daarvoor medeverantwoor delijk. Egypte executeert moslimextremist Cairo* In de gevangenis van de Egyptische stad Alexandria is gisteren een wegens terroristische activiteiten veroordeelde moslimfundamentalist geëxecuteerd. Ook een wegens spionage voor Israël veroordeelde Egyptenaar werd opgehangen. Nog 22 ter dood veroordeelde moslimfundamentalisten wachten op voltrekking van het vonnis. Kurden en Turken gedood bij onrust Hani* Gevechten tussen Turkse troepen en naar afscheiding strevende Kurdische guerrillastrijders in het zuidoosten van Tur kije hebben in het weekeinde aan elf Kurden en drie Turkse mi litairen het leven gekost. De slachtoffers vielen bij een militaire actie op de berg Hamedan en een aanval van Kurdische guerril lastrijders op een legerpost in de provincie Sirnak. Katholiek Italië verval lijkwade De rooms-katholieke kerk is be zorgd over de staat waarin de Heilige Zweetdoek de lijkwa de van Turijn, het laken dat het lichaam van Jezus zou hebben bedekt nadat Hij van het kruis was gehaald verkeert. De af druk van het gezicht op het lijk kleed vervaagt langzaam. De Zweetdoek bevindt zich al sinds 1578 in de kathedraal van Tu rijn. Maria Grazia Siliato, hoofd van de Organisatie van Archeo logen en Klassieke Oudheid in Rome, zei zaterdag op een con gres* van het Internationale Centrum voor Studies over de Heilige Zweetdoek dat „het ge zicht verdwijnt, terwijl beestjes BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent België gaat met ingang van april volgend jaar milieubelasting heffen op verpakkingen en weg- werpprodukten. Het Belgische parlement zet daarmee het licht op groen voor déze eerste 'ecotax' in de Europese Ge meenschap. De belasting varieert van 40 cent op een literfles bier of fris drank tot 18 gulden op een weg- werp-fototoestel. Volgens eerste berekeningen zal de eco-tax de consumenten jaarlijks tien mil jard frank, 550 miljoen gulden, kosten. In België wordt daar naast de invoering overwogen van een energiebelasting. Het plan voor de energiebelasting komt voort uit het enorme geld gebrek van de overheid. De Belgische verpakkingsin dustrie heeft fel geprotesteerd tegen de nieuwe heffing. Als ge volg daarvan is een aantal ver pakkingsmaterialen van de be lasting uitgezonderd. De Libische gezant in Congo gedood BRAZZAVILLE Rtr-AFP De ambassadeur van Libië in de Afrikaanse republiek Congo, Mahmud Mohamed Saad, is in de nacht van zaterdag op zon dag doodgeschoten door Con golese veiligheidstroepen. De auto van de ambassadeur stop te niet bij een controlepost, waarop veiligheidstroepen het vuur openden. Dit heeft de am bassadeur van Kameroen in Brazzaville verklaard. milieuheffing wordt vanaf vol gend jaar geheven op alle een malige dranken-verpakkingen van glas, metaal of bepaalde soorten plastic. Ook papier, kar ton, bestrijdingsmiddelen, in dustriële verpakkingen en bat terijen worden belast. De belas ting valt lager uit voor fabrikan ten die hun produkten via een statiegeld-systeem terugnemen en recyclen. Scharping wint slag om leiding van Duitse SPD De leden van de Duitse sociaal democratische partij SPD heb ben Rudolf Scharping (45) giste ren gekozen tot hun nieuwe partijleider. Volgens de voorlo pige uitslag van de stemming onder de 870.000 partijleden heeft de premier van de deel staat Rheinland-Pfalz zo'n 40 procent van de stemmen ver gaard. Scharping volgt Björn Engholm op die vorige maand aftrad. Scharpings naaste concur rent, Gerhard Schroder, wierp gisteravond de handdoek in de ring toen bleek dat hij niet meer kreeg dan 33 procent van de stemmen. De derde kandidaat, Heidemarie Wieczorek-Zeul, lag met 27 procent al ver achter. De stemming van gisteren is formeel een aanbeveling aan het partijcongres dat op 25 juni wordt gehouden. Volgens de statuten mag alleen het partij congres de leider kiezen. Regering Bosnië vraagt VS hulp voor moslim-enclave Gorazde De commandant van de blauwhelmen in Bosnië-Her- cegovina, generaal Philippe Morillon, heeft gedreigd de troepen van de Verenigde Naties terug te trekken als er geen eind komt aan de nieuwe uitbarsting van geweld. Morillon zei dit zaterdag op een persconferentie in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. ken van Gorazde, een moslim enclave in het oosten van Bos nië. De moslim-verdedigers zijn er wel in geslaagd de opmars van de Serviërs te vertragen, maar liggen zwaar onder vuur. De val van de stad zou 'een kwestie van uren' zijn. Bosnisch-Servische troepen vallen Gorazde, dat door de VN tot veiligheidszone voor mos lims is uitgeroepen, al drie we ken aan. De leider van de Ser viërs in Bosnië, Radovan Karad zic, zegt dat zijn mensen de stad niet willen innemen en heeft ermee ingestemd waarne mers van de VN tot Gorazde toe te laten. Maar de militaire be velhebber, generaal Ratko Mla dic, trekt zich van die afspraak niets aan. Hij blijft de stad aan vallen onder de ogen van de VN-troepen, die niet kunnen in terveniëren. De Bosnische rege- „De vredesmacht Unprofor kan alleen helpen als we op alle ni veaus de volledige steun en het vertrouwen hebben van rege ring en militaire leiders", zei Morillon. „Zoniet, dan hebben we geen andere keus dan ons terug te trekken, met woede en droefenis in onze harten." Eerder op de dag werd een Spaanse Unprofor-officier door Kroaten gedood tijdens een pa- trouillerit in Mostar in Hercego- vina. Gevreesd wordt dat de VN-troepen doelwit van wraak acties zullen worden, nadat Britse blauwhelmen vrijdag drie Kroaten doodschoten toen zij een hulpkonvooi voor Moslims aanvielen in centraal-Bosnië. Bosnisch-Servische troepen zijn het afgelopen weekeinde doorgedrongen in de buitenwij- ring heeft de Veiligheidsraad en de Amerikaanse president Bill Clinton om onmiddellijke maatregelen ter bescherming van de 60.000 inwoners van de Gorazde gevraagd. Hel Bosnische president schap, waarin Serviërs, Kroaten en moslims zilen, gelastte giste ren een onmiddellijk einde aan de gevechten. De bevelhebber van het Bosnische leger, dat on der moslimleiding staat, gaf in navolging daarvan zijn mannen de opdracht het vuren te staken. In Sarajevo vielen zaterdag zeker acht doden en acht ge wonden door het inslaan van een Servische mortiergranaat tijdens een moslimbegrafenis op een kerkhof. De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft zaterdag tij dens een bezoek aan de Franse president Francois Mitterrand opnieuw gepleit voor ten min ste gedeeltelijke opheffing van het VN-wapenembargo, opdat de in het nauw gebrachte Bosnische moslims zichzelf zul len kunnen verdedigen. Tansu Ciller steekt zegevierend de a Partij. correspondent De luiste Pad Partij (DYP) van Turkije heeft gis termiddag de 46-jarige Tansu Ciller als nieuwe voorzitter gekozen. Zij volgt Demirel op, die uit de partij trad toen hij werd gekozen tot president. Verwacht wordt dat Ciller vandaag van Demirel opdracht krijgt een nieuwe regering te vormen. Zij zou daarmee de eerste vrouwelijke premier van Turkije worden. Tansu Ciller werd drie jaar geleden door Demi rel in de regeringspartij gelanceerd als veelbelo vende politica. In de jaren tachtig werkte ze nog op het staatsplanningsbureau, waar ze de aan dacht trok door haar kritiek op president Ozai economische beleid. Toen zij toetrad tot de DY (Juiste Pad) werd zij meteen gekozen tot rechter hand van de voorzitter. Ciller heeft haar economische opleiding gekri gen in de Verenigde Staten. Ze spreekt vloeien Engelsen Duits. Zowel /ij als haarechtgOKXH, «li overigens haar achternaam draagt, zijn var voudige komaf. In de afgelopen vijftien jaar heb ben zij een enorm kapitaal opgebouwd Hun ge zamenlijk vermogen bedraagt bijna honderd r joen gulden. Nog altijd gaan er echter hardnek keige geruchten dat aan het vergaderen daaiva corruptiepraktijken ten grondslag hebben gele gen. Zeven provincies scheiden zich af moskou* DPA-A bezorgd over van Turijn aan de stof knagen. Bovendien is al meer dan veertig procent van de bloedsporen verdwe- In 1988 werd op verzoek van de Turijnse kardinaal Anastasio Ballestero een serie proeven ge daan om de ouderdom van het lijkkleed te bepalen. Experts concludeerden dat het vlaslin nen laken typisch middeleeuws was. Het feit dat een van de be langrijkste christelijke symbolen vals zou zijn veroorzaakte hevi ge polemieken in de religieuze wereld. Op het congres in Rome presenteerden Russische we tenschappers de resultaten van een serie onderzoeken: Zij ver zekerden dat het lijkkleed werd vervaardigd in de eerste eeuw na Christus. phnom penh» Rebellerende regeringstroepen hebben za terdag zeven oostelijke provincies in Cam bodja autonoom verklaard en al het daar gestationeerde personeel van de Verenigde Naties bevolen te vertrekken. De maatrege len volgen op de nederlaag die de rege ringspartij bij de onlangs gehouden verkie zingen heeft geleden. Het hoofd van de VN-missie in Cam bodja, Yasushi Akashi, heeft ingestemd met de terugtrekking van een aantal stafleden uit drie provincies. Prins Norodom Siha nouk had bij de VN aangedrongen op hun vertrek, omdat hij niet langer voor hun vei ligheid kan instaan. Ook uit de andere vier provincies die van Cambodja zijn afge scheiden, zijn VN-stafleden teruggetrokken. In alle gevallen gaat het om burgerperso neel. Militairen worden niet teruggetrok ken. De provincies in de zogenoemde 'Koning Vader Autonome Zone' zijn Svay Rieng, Prey Veng, Kompong Cham, Mondolkiri, Ratanakiri, StungTrengen Kratie. De naam is een verwijzing naar Sihanouk, die ooit koning was en nu optreedt als leider van nationale verzoening. De leider van de opstandige beweging is Sihanouks eigenzinnige zoon prins Noro dom Chakrapong. Op een bijeenkomst in Svay Rieng verklaarde hij dat hij de autono me zone heeft ingesteld in antwoord op klachten over fraude bij de algemene ver kiezingen van vorige maand. In het conflict staat Norodom Chakrapong tegenover de voorzitter van Funcinpec, zijn broer prins Norodom Ra- narridh. Funcinpec is de partij die de ver kiezingen heeft gewonnen. Haar voorzitter verklaarde gisteren dat hij bereid is de troe pen waarover de partij kan beschikken te mobiliseren om het afgescheiden deel van het land te „bevrijden". De prins zei dat hij zijn troepen heeft opgedragen zich gereed te houden om partijgenoten in de afge scheiden provincies te beschermen. Nobelprijswinnares Rigoberta Menchü stelt zich hard op De Russische president Jeltsin komt in het najaar mogelijk met een eigen politieke partij. Zijn staf is in ieder geval druk bezig met de voorbereidingen voor parlementsverkiezingen in het najaar, en tot die voorbereidin gen behoort ook het op poten zetten van een eigen partij. Dat zei Jeltsin zaterdag in een toe spraak in Moskou. „De basis voor deze partij is een coalitie die aan nieuwe ver kiezingen zal meedoen", aldus Jeltsin. „De verkiezingen moe ten in oktober plaatsvinden, wellicht een maand eerder of la ter." Details gaf hij verder niet. Gisteren kreeg Jeltsin een be langrijke steun in de rug: 315 Russische parlementsleden hebben gedreigd met aftreden als het parlement het grond wetsvoorstel van Jeltsin blok keert. Dit heeft het persbureau Interfax althans gemeld. Vol gens de 315 parlementariërs Campbell wordt premier Canada Kim Campbell is gisteren geko zen tot leider van de Canadese Conservatieve partij en wordt daarmee premier van Canada. Zij is de eerste vrouw die tot dat ambt doordringt. De 46-jarige Campbell zal later deze maand de huidige partijleider en pre mier Brian Mulroney opvolgen. Voor november van dit jaar moet Cambell algemene verkie zingen uitschrijven. Van de circa 4.000 afgevaar digden op het partijcongres in Ottawa stemde 53,5 procent op de advocate uit Vancouver die op dit moment minister van de fensie is. Campbell had voor haar uitverkiezing twee stem rondes nodig. Zij versloeg haar voornaamste rivaal minister van milieu Jean Charest nadat de nummer drie uit de eerste stemronde. Jim Edwards, haar zijn steun had toegezegd. heeft het Congres van Volksa gevaardigden niet het recht wij zigingen aan te brengen i stins ontwerp vooi een nieuw grondwet. Met die grondwet w Jelstin zijn eigen macht vergro ten en een eind maken aan dt politieke strijd met het Congres Rafsanjani weer president Iran De Iraanse president Rafsanjan is officieel herkozen voor e tweede ambtstermijn. Zijn vaal Tavakoli, die bijna e kwart van de stemmen vergaar de, meldde echter dat de uitsla van de presidentsverkie/inj aantoont dat het volk on den is met de huidige regering. Toen gisteren 99 procent de stemmen was geteld, stc Rafsanjani op 63 procent ofwe 10,5 miljoen van de 16,3 mil joen uitgebrachte stemmen Hiermee haalde Rafsanjar de 90 procent die voorspel was. In 1989 wist hij 94,5 pro cent van de kiezers achter j te krijgen. De opkomst bij d< verkiezingen bedroeg slechts procent; in 1989 was dat nog 7 procent. Rebellen rukken op naar Baku moskou gpd Muitende Azerbajdzjaanse t pen hebben in het weekei drie districtshoofdsteden ingi nomen en trekken op na hoofdstad, Baku. Dat is gisate avond vanuit Azcrbajdzjan ve" nomen. Onder druk van de n bellen is na de premier ook pa lementsvoorzitter iambarov af getreden. De druk op het be wind van president i khibey E verder vergroot door ee neem offensief legen Ixetbed zjaanse steden rond de or den ene lave Nagom i Karabach TILBURG GPD Voor de Guatemalteekse ex-pre sident Jorge Serrano kan er geen pardon zijn. En ook de mi litairen die Serrano vorige maand steunden bij zijn mis lukte coup, moeten berecht worden. Met deze boodschap was gisteren de winnares van de Nobelprijs voor de Vrede Rigo berta Menchü, naar het Festival Mundial in Tilburg gekomen. Menchü toonde zich onver zoenlijk ten opzichte van de naar El Salvador gevluchte Ser rano. Deze trok op 25 mei de macht naar zich toe door het parlement buitenspel te zetten en de noodtoestand af te kondi gen. Mensenrechtenactiviste Menchü speelde een vooraan staande rol in het verzet hierte gen. Ze bundelde diverse bur gergroeperingen, die er samen voor zorgden dat de positie van Serrano onhoudbaar werd. Op het festival van wereldcul turen in het Leypark in Tilburg ging Menchü nader in op de roerige weken die haar land achter de rug heeft. Ze stelde zich hard op. „Als Serrano en zijn vrienden niet berecht wor den. komt het tot een uitbar sting van volkswoede in Guate mala. Er moet een eind komen aan de traditie dat militairen bij ons ongestraft hun gang kun nen gaan". De vorige week tot nieuwe president benoemde Ramiro Leon de Carpio kan rekenen op de steun van Menchü. Maar niet onbeperkt. „De Leon was ombudsman voor de mensen rechten in Guatemala. Daarom heeft hij prestige bij de bevol king. Daar kan hij op bouwen. Maar ook hij moet zich bewij- Menchü uitnodiging van Vastenactie Ne derland en Solidaridad. Door de Tilburg op politieke onrust in Guatemala duurde haar bezoek korter dan voorzien. Een voor zaterdag ge pland bezoek aan koningin Beatrix en prins Claus ging hier door de mist in. Wel sprak zij gisteravond nog met minister. Kooijmans van buitenlandse za ken. Vandaag woont Menchu in Wenen het begin van de men senrechtenconferentie van de Vereningde Naties bij. Ook daar zal ze aandacht vragen voor de voortdurende misstanden in Guatemala. Want met de komst van de nieuwe, verlichte presi dent Leon de Carpio is de rust in dat land nog niet weerge keerd. Dat blijkt ook uit het feit dat Menchü voorlopig in bal lingschap in Mexico blijft. Ze heeft met haar strijd voor eer biediging van de mensenrech ten veel vijanden gemaakt in eigen land. „Ik kan niet terug naar Guatemala. Ik ben er mijn leven nog niet zeker". Parijse yuppies slaan hun vrouw en drinken teveel correspondent De economische recessie en de stress wordt steeds meer medewerkers van de Parijse effectenbeurs te veel. Ze grij pen uit frustratie massaal naar de fles en heel wat aan geschoten yuppies reageren zich bij thuiskomst hardhan dig af op hun WOUW. Dat blijkt uit een rapport van de bedrijfsarts van de Parijse beurs. Het rapport was voor intern gebruik bedoeld maar lekte uit en ging vervolgens de financiële wereld rond. Een andere opmerkelijke constatering in het rapport is dat ook het aantal beursme- dewerkers dat door hun kin deren wordt mishandeld de afgelopen jaren duidelijk is toegenomen. De slachtoffers zijn doorgaans mensen in de leeftijdscategorie van 45 tot 59 jaar met volwassen kinde ren die, gedwongen door werkloosheid of een schei ding opnieuw bi hei ouderijk huis neerstrijken. In veel ge vallen leidt dat tot grote span ningen en zelfs rake klappen Zowel de drankmisbruik als het geweld tegen vrouwen ouders zouden overigens t meer algemeen verschijnsel zijn. Voor het gebouw waar vandaag de Grondwetgevende Vergadering voor het eerst zou vergaderen, betoogden vanochtend boeddhistische i ken voor vrede en verzoening in het zo lang door oorlog verscheurde Cambodja. f foto afp De Guatemalteekse boerenleid- ster Rigoberta Menchü. foto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5