Simons komt specialisten tegemoet „Ik wil over dit flinke bedrag dito rente." Binnenland Grootste schilderij PvdA: Beleggen biologische landbouw moet belastingvrij 'Een dolkstoot in de rug van die vuilnismannen' Niet Pronkmaar Van den Broek verstoorde relatie met Indonesië Rottenberg wil 'desnoods' Van Mierlo als premier MAANDAG 14 JUN11993 Bordeelbezoeker doodgeschoten den haag In een bordeel aan de Haagse Wagenstraat is zater dagochtend een 22-jarige man uit Oisterwijk doodgeschoten. Een 26-jarige Tilburger is met schotwonden opgenomen in een ziekenhuis. Twee mannen kwamen het bordeel binnen en vroe gen om geld. Toen zij dit niet kregen, verlieten zij al schietend het pand. Volgens de politie waren de twee slachtoffers „toeval lige bezoekers die in de weg stonden". Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Zeiler vermist op Usselmeer andtjk» Voor de IJsselmeerkust tussen Andijk en Enkhuizen is het afgelopen weekeinde vergeefs gezocht naar een zeiler uit Enkhuizen. De man was vrijdagavond alleen uitgevaren vanuit de haven van Andijk. Zaterdagochtend werd zijn boot aangetrof fen. Miljoenenbrand bij importeur Suzuki heinenoord Een enorme brand heeft zaterdagavond een groot deel van het bedrijf Nimag in het Hoekschewaardse Heinenoord verwoest». Nimag is de Nederlandse importeur van het Japanse merk Suzuki. De totale schade wordt geschat op enige tientallen miljoenen guldens. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Goed minderhedenbeleid Den Haag Hilversum De gemeente Den Haag krijgt op 28 juni uit handen van minister Dales van binnenlandse zaken de jaarlijkse prijs van het Landelijk Allochtonen Overleg (LAO) uitgereikt. De prijs is bedoeld voor gemeenten die zich positief onderscheiden met hun minderhedenbeleid. Waar in een stad als Amsterdam slechts vijf procent van de gemeenteambtenaren van buiten landse afkomst is, ligt het percentage in Den Haag reeds op veertien. Vermist jongetje verdronken ^gemertEen 12-jarigjongetje.dat sinds woensdag werd vermist, is verdronken in een zandafgraving in Gemert. Het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen gevonden door een duiker van de brandweer. Het slachtoffertje was een vluchteling uit het voor malige Joegoslavië. Het kind woonde in Arnhem. Het verbleef in Gemert op een schoolkamp. Kort geding tegen Staat in AH-zaak Hilversum De 27-jarige in Chili wonende man uit Bussum die wordt verdacht van deelname aan de bloedige overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei 1990, heeft een kort geding aan gespannen tegen de Staat. De man wordt gezien als hoofdver dachte van de overval, waarbij twee doden en een zwaar gewon de vielen. Hij wordt op verzoek van de Nederlandse politie in Santiago in Chili vastgehouden omdat Justitie en Buitenlandse Zaken druk bezig zijn met een uitleveringsverzoek. Met Chili be staat geen uitleveringsverdrag. De verdachte zegt dat hij wegens het ontbreken van een dergelijk verdrag niet mag worden uitge leverd. Verplegers helpen politie na uitbraak utrecht De Utrechtse politie heeft gisteravond twee ontsnapte TBS-gedetineerden kort na hun uitbraak aangehouden. De twee mannen van 23 en 25 jaar waren ontsnapt uit het Meijer-insti- tuut nadat ze twee verpleegkundigen hadden bedreigd met een zelf gefabriceerd mes. Eén verpleegkundige werd daarbij enige tijd in gijzeling gehouden. Eenmaal buiten lieten ze hem vrij en sloegen ze op de vlucht. De twee werden echter direct op de hie len gezeten door verpleegkundigen van de TBS-kliniek. Die na men daarbij strategische posities in waardoor het duo moeilijk uit de buurt kon wegkomen. Daardoor kon de politie de gedeti neerden vrij snel in de kraag vattenr Overschrijdingen in 1992 vallen toch mee Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is onder voorwaarden bereid af te zien van een nieuwe tariefsver laging voor de medisch specialisten in 1994, zo heeft hij de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) gisteren laten weten. Of daarmee de dreigende acties van de specialis ten van de baan zijn, is nog onduidelijk. De voor vandaag geplande actievergadering van de LSV gaat gewoon door. den haag anp-gpdomdat de specialisten in 1992 560 miljoen gulden méér om- In april is al een tariefsverlaging zetten dan was afgesproken, van twaalf procent doorgevoerd Deze maatregel levert 369 mil joen op. Kort daarna kondigde Simons aan dat volgend jaar nog eens een tariefsverlaging volgt, die dan 191 miljoen gul den moet opleveren. Vooral die nieuwe verlaging heeft de woe de van de spcialisten gewekt. Nieuwe ramingen van de Zie kenfondsraad over de kosten van specialistische hulp in 1992 blijken nu echter zo n 110 mil joen lager uit te vallen, zodat in 1994 nog maar 81 miljoen extra hoeft te worden gecompen seerd. Hoe dat gebeurt hangt volgens Simons voor een groot deel van de specialisten zelf af. Hij wijst er in zijn brief op dat verzekeraars, ziekenhuizen en specialisten in diverse plaatsen al overleggen over beheersing van de omvang van de hulp en een soort inkomensgarantie. Als dergelijke initiatieven op ruime schaal worden verwezenlijkt, kan in 1994 wellicht worden volstaan met verlenging van de tariefsmaatregel-1993, schrijft hij. De LSV noemt de brief „een positieve handreiking, maar geen wereldschokkende ont wikkeling. Simons zegt bijvoor beeld niet onder welke voor waarden hij een nieuwe tariefs verlaging wil intrekken". Boven dien is de LSV nog steeds tegen verlenging van de tariefsverla gingvan twaalf procent in 1994, die voor Simons niet ter discus sie staat. Voor dit jaar heeft de LSV die verlaging wel geaccep teerd als uitvloeisel van een ak koord waarin LSV, verzekeraars en ziekenhuizen eind 1990 heb ben afgesproken dat de uitga ven voor specialistische hulp tot en met 1992 niet boven het ni veau van 1989 zouden stijgen. Eventuele overschrijdingen worden via tariefsverlagingen gecompenseerd. kabinet te redden' Ter Veld niet in Kamer 'om Rotterdam Ongeveer veertig studenten van de Ichtus Hogeschool in Rotterdam hebbben op het Schouwburgplein in de Maasstad „het grootste schilderij v maakt. Het doek van ongeveer 750 vierkante meter is een afstudeerproject dat in het Guiness Book of Records moet belanden. De voormalige staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken heeft het na de vertrouwensbreuk tussen haar en de PvdA-fractie niet op een kamerdebat in haar aanwezigheid laten aankomen, omdat daardoor het kabinet in gevaar had kunnen komen, zo heeft ze gisteren voor de televi sie gezegd. Ter Veld zei in de nacht voor haar aftreden, op vrijdag 4 juni. wel aan een confrontatie in de Tweede Kamer te hebben ge dacht. „Maar ik was bang dat een kamerdebat zodanig over de inhoud van het beleid zou gaan, dat er dan een kabinets crisis had kunnen dreigen", al dus Ter Veld. Ter Veld ziet de oorzaak van de vertrouwensbreuk tussen haar en de fractie in het feit dat de PvdA minder snel dan zij zelf op het departement van sociale zaken doordrongen is geraakt van de noodzaak hard in te grij pen in de sociale zekerheid. „Maar verstandelijk weet de PvdA heel goed dat we voor het behoud van het stelsel van ciale zekerheid een heel ander beleid moeten inzetten." Een kabinetscrisis op dit mo ment zou volgens Ter Veld on verstandig zijn geweest nu „de worsteling bij de PvdA over de inhoud nog steeds de goede kant opgaat". Ze zei voorlopig weg te blijven uit de landelijke politiek. „Ik denk er nu aan actief te zijn op terreinen dié iets verderaf liggen van Haagse", aldus Ter Veld. Rente en dividend op beleggingen in door de overheid erkende 'groene' beleggingsfondsen moeten worden vrijgesteld van inkomstenbelas ting. De I^vdA-kamerleden Vermeend, Melkert en Van der Vaart denken daarbij aan beleggingen in de biologische landbouw die voldoen aan het nieuwe SKAL-keurmerk. Verder moeten duurza me energieopwekking zoals wind-energie en aan leg en instandhouding van landschapsparken en landgoederen in aanmerking komen voor de be lastingvrijstelling, zo stellen ze in een initiatief wetsvoorstel dat ze vandaag hebben ingediend. Het voorstel vult een reeds bestaande belasting faciliteit voor andere milieu-investeringen aan. In die regeling, eveneens op initiatief van Vermeend en Melkert, mogen investeringen in hoogwaardi ge (en vaak kostbare) milieusparende machines en technieken vervroegd worden afgeschreven. Dat betekent dat in de eerste jaren de belastbare winst en daarmee de belasting kan worden ge drukt. Het nieuwe wetsvoorstel is uitdrukkelijk be doeld voor projecten zonder technologische Een brief van de toenmalige CDA-minister Van den Broek van buitenlandse zaken aan de Tweede Kamer was begin 1992 de directe aanleiding voor Indo nesië de hulprelatie met Neder land te verbreken. De houding van PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking, die daarover destijds door met name de CDA-fractie fors werd gekapitteld, speelde slechts een ondergeschikte rol. Dat heeft de scheidende ambassadeur van Indonesië, Bintoro Tjokroamid- jojo, gezegd in een interview met De Volkskrant. Indonesië liet de Nederlandse regering eind maart 1992 weten niet langer prijs te stellen op Nederlandse ontwikkelings- hulp. Aanleiding voor de des tijds snel verslechterende ver houding tussen Nederland en Indonesië was de Nederlandse reactie op het optreden van Indonesische militairen op Oost-Timor. Bij een demonstra tie voor de onafhankelijkheid van deze in de jaren '70 door Indonesië geannexeerde Por tugese kolonie vonden in no vember 1991 ongeveer twee honderd demonstranten de dood. In reactie daarop schortte Nederland de ontwikkelingsre latie met Indonesië op en eiste een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen op Oost-Timor onder auspiciën van de Verenigde Naties. Volgens Tjokroamidjojo ging de Indonesische regering er in eerste instantie van uit dat er op dat moment nog licht zat tussen de opvattingen van minister Pronk „die ons ook eerder al op de vingers tikte" over de men senrechtensituatie in Indonesië en die van minister Van den Broek waarvan Indonesië „een matigende invloed" verwachtte. Met de mede door Pronk on dertekende brief van Van den peter louwerse hoogstandjes. Om misbruik te voorkomen, mag het rendement van deze investeringen de vier procent niet te boven gaan. Een bijkomstigheid is een aanpassing van de bestaande bosbouwvrij- stelling in de belastingen. Die garandeert vrijstel ling van winstbelasting op,bosbouw (met uitzon dering van hakhoutpercelen), maar aangezien de bosbouw verlies oplevert, hebben de exploitanten daar niets aan. Omgekeerd kunnen zij verliezen niet opsparen en in mindering brengen op toe komstige winstbelasting. Vermeend biedt hun de mogelijkheid om voor een periode van tien jaar vrijwillig te kiezen voor de bosbouwvrijstelling of behandeling als een gewone ondernemer, waar door huidige verliezen in de toekomst kunnen worden verrekend met belasting (verliescompen satie). De kosten voor de schatkist zijn gering, ra men de kamerleden. Het gaat om hooguit enkele tientallen miljoenen guldens, en dan nog op ter mijn, wanneer er tweehonderd miljoen gulden aan groene beleggingen lopen. Dat zou in de ver re toekomst kunnen oplopen tot wellicht een mil jard gulden aan beleggingen door milieubewuste burgers, die genoegen nemen met een laag ren dement. Op de Beijerlandselaan in Rot terdam ziet een RET-buscHauf- feur zaterdag vol afschuw toe hoe de mannen van de particu liere vuilophaler Jac. Barendregt het zwerfvuil in de laadbak van hun kipwagen storten. „Onder kruipers, stakingsbrekers", schreeuwt hij tegen de twee mannen die al vanaf zes uur in touw zijn. „Dit is knap waarde loos voor die Roteb-jongens. Een dolksteek in de rug." De mannen van Jac. Ba rendregt halen de schouders op. Ze kunnen, ondanks de eerder geuite dreigementen van perso neel van de reinigingsdienst Ro- teb, ongestoord hun gang gaan. „Ik doe gewoon mijn werk", zegt een chauffeur terwijl hij een gedemonteerd keukenkast je inlaadt. „Ik doe wat mijn baas mij opdraagt, heel simpel. Maar als die lui van de Roteb komen zeggen dat ik ermee moet kap pen, dan stop ik direct. Je denkt toch zeker niet dat we gaan vechten? Ben je gek." Zo denken de meesten van zijn collega's erover. Elf particu liere bedrijven zijn door de ge meente Rotterdam ingehuurd om het vuil dat zich na de stipt heidsactie van vier weken heeft opgehoopt, op te halen. „We hebben de opdracht aangeno men op voorwaarde dat we nor maal als chemisch dienstverle ner ons werk konden doen", legt directeur Van der Made van De Klok Containers uit. Dat de Roteb-jongens daar heel anders over denken, is vroeg in de ochtend nog niet te merken. Maar hoe meer de dag vordert, hoe vaker de boze ambtenaren komen inpraten op hun onverwachte concurrenten. Terwijl de mensen van De Klok rond het middaguur bezig zijn de Afrikaanderwijk weer toon baar te maken, komt een groep je gemeentelijke vuilnismannen hen op andere gedachten bren gen. „Waar ben je nou mee be zig, man", zegt een van hen kwaad. „Wij staken voor onze Broek aan de Tweede Kamer waarin onder meer werd ge dreigd met strafmaatregelen van de 'EG als Indonesië geen waarnemer van de VN op Oost- Timor zou toelaten, „wordt de beslissing van de Nederlandse regering één", aldus de ambas sadeur. Nadat Indonesië de ont wikkelingsrelatie met Neder land had verbroken, kreeg met name minister Pronk in de Tweede Kamer felle kritiek. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer eiste daarbij in felle be woordingen dat Pronk zich voortaan van opmerkingen over Indonesië zou moeten onthou den. Vooral zijn „presentatie, stijl en toonhoogte" zou volgens het CDA „onnodig hebben bij gedragen aan de irritatie van de Indonesische regering". De Hoop Scheffer zei desgevraagd in de uitspraken van de Indone sische ambassadeur geen aan leiding te zien op de kwestie te rug te komen. Een thuisbankier kiest dan voor een Kapitaalrekening. Een thuisbankier met een bedrag vanaf f 25.000,- krijgt een hoge rente over z'n spaar geld. Want de Postbank Kapitaalrekening is momenteel goed voor 6,5% rente. Daarbij kunt u maandelijks tot f25.000.- kosteloos opnemen. Deze opnamevrijheid geldt ook voor hogere bedragen, mits u het een maand van tevoren laat weten. Kortom, wie 'n hoge rente en dito opnamevrijheid wil, opent vandaag nog zo'n Postbank Kapitaalrekening. Voor meer informatie of voor de folder Kapitaalrekening belt u met Klantenservice Giro- JöSJ sparen, (020) 591 82 20. POSTBANK rechten en jullie komen het ver zieken." De jongens van De Klok hou den echter voet bij stule op dracht is opdracht, ze gaan met hun wagen naar de Brielselaan om te lossen. Daar steken de kwade ambtenaren een stokje voor. Voordat de vuilnisjongens van De Klok de Rotcb-stort- plaats aan de Brielselaan heb ben bereikt, hebben de ambte naren de poort al geblokkeerd met een personenauto. Even is de spanning te snijden, want niet zo lang geleden heeft de chef acceptatie Van Vierzen van de Roteb-post Brielselaan nog stoer beweerd „dat ze niet moe ten proberen om de zaak te blokkeren, want dan laat ik die wagens wegslepen. Ik heb op dracht om dit vuil te laten stor ten. en dat doe ik dan ook." Maar al gauw zien de Roteb- leiding en wethouder Hoogen- doorn in dat doorgaan zinloos is. In Hoogvliet verklaren twee De Klok-medewerkers zich soli dair met hun Roteb-collega's. Steeds meer particuliere be manningen gooien het bijltje erbij neer. Waren er rond de middag al negen afvallers, tegen twee uur rijdt bijna niemand meer, en wie nog rijdt kan zijn vuil niet kwijt. Hoogendoorn geeft zich gewonnen en blaast de actie af. Het vuilnisconflict is groten deels vreedzaam verlopen, de politie heeft niet ingegrepen „Niemand van mijn mensen is bedreigd, dat wil ik heel duide lijk stellen zegt De Klok-direc- teur Van der Made. Maar er zijn ook bedrijven die minder goede ervaringen hebben. Zo werd het personeel van Boon Reiniging door de Roteb-ambtenaren zeer stevige bewoordingen verstaan gegeven dat ze er hun eigen belang beter nu konden kappen. Directeur Van der Giessen: „Roteb-mensen opereren in groepjes van zes tot tien mensen. Ze verzochten mijn personeel dringend om op te houden met het werk. Dat zouden ze na een kwartier ko men controleren en dan zou Op minder \riendelijke loon gaan. Dan zouden ze met twee honderd man terugkomen." Is het aannemen van besmet werk geen vragen om moeilijk heden? „Nee", antwoordt Van der Made beslist. „Bij een sta king was het een heel anden zaak geweest. Maar er was geen staking, er was een stiptheids actie. Dan zou ik niet we waarom ik dat werk niet zou mogen doen. De Roteb wilde dat vuil niet meenemen, omdat het niet reglementair was pakt. Wij hebben zo'n n-grl den haag gpd Sparen doe je gewoon bij de Postbank. van overtuigd te zijn dat zijn panij bij de verkiezingen van volgend )aar een vernietigende ki.ip /.tl nijgen Imogended, 4b PvdA moet er met kracht naar streven dat het volgende kabi net wordt geleid door een pro gressieve premier. Liefst afkom stig uit de PvdA-gelederen. maar eventueel mag dat ook Van Mierlo zijn, aldus Rotten berg In de meest recente opinie peilingen wordt de PvdA als tweede partij van het land nog altijd ingehaald door D66. Voorzitter Felix Rottenberg van de Partij van de Arbeid heeft een opmerkelijke knieval ge daan richting D66. Nadat ook bij de laatste opiniepeiling weer blijkt dat de links-liberalen van Van Mierlo meer populariteit genieten dan zijn PvdA, is hij bereid de voorman van D66 als toekomstig minister president te accepteren. Rottenberg zei dit zaterdag voor de VAK-\-ra dio. Rottenberg zei er nog niet zo

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3