Scherpere controle op visakte aangekondigd Vrije tijd Op rolletjes Speciale lijm behangranden Maak zelf snel zomersieraden Twee-in-een Kleurige kaarsjes mee MAANDAG 14JUNI 1993 REDACTIE HENRlETTE VAN DER H DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR Jean Michel Jarre Chronologie Polydor. Nog niet zo lang geleden leek de synthesizer voor een belangrijk deel de toekomst van de popmuziek te gaan bepalen. Met Chrono- logiegeeft de Franse toetsenman lean Michel Jarre onbedoeld aan dat het maar goed is dat het allemaal een beetje anders is gelopen. Jarre, toch niet de eerste de beste synthesizer-expert, gaat vreselijk af met deze fantasieloze en vooral hopeloos gedateerde CD. De ge luiden die hij uit zijn toetsenborden haalt, bracht Rick Wakeman van Yes al in de jaren zeventig voort. Net als deze op new age over gestapte collega kan Jarre maar niet afblijven van het toetsje waar onder een duizendkoppig koor is verborgen. Andere keren lijkt het wel alsof hij met twee gestrekte armen alle toetsen en knoppen in gedrukt wil houden. Bombast van de ergste soort. House, Yellow Magic Orchestra, ICraftwerk, Frank Zappa met zijn synclavier (een geavanceerde muziekcomputer), het is Jarre klaar blijkelijk allemaal ontgaan. Zijn opvattingen over synthesizermu- ziek verraden een ernstig gebrek aan vernieuwingsdrang. Back tot the future, Jean Michel! Fishbone Give a monkey a brain and he'll swear he's the center of the universe Columbia/Sony. Ook op deze CD verpakken de zeven zwarte muzikanten uit Los Angeles hoogdravende boodschappen in een ratjetoe aan muzikale stijlen. Fishbone heeft het de luisteraar nooit gemakkelijk gemaakt. Slikken of stikken, is het uitgangspunt. Wel heel sympathiek is de speciale 'ontdekkingsprijs' die Fishbone.voor zijn nieuwe schijfje in rekening brengt. De eerste drie nummers wekken de indruk dat de groep zich geheel en al heeft toegelegd op loodzware grunge. De liefhebber zal rrj ten toegeven dat Fishbone op dit vlak niet onder doet voor de ge vestigde grootheden. Pas halverwege de plaat wordt het allemaal wat luchtiger en feeste lijker met blazers, een beetje ska en licht exotische ondertonen zoals op het prachtige Lemon Meringue. De laatste twee nummers komen echter, zeker bij niet-ingewijden, over als één anarchisti sche freak-out met veel schuttingtaai in de teksten. WK JAZZ Diverse artiesten Avant Knitting Tours 1993; Roy Nathanson Anth- noy Coleman Lobster and Friend; Charles Gayle Quartet More Li ve at the Knitting Factory Knitting Factory/Rough Trade. Knitting Factory is niet alleen de naam van een van de belang rijkste New Yorkse podia voor nieuwe rock en jazz, maar ook van een bureau dat concerten organiseert voor artiesten van het Knitting Factory Works-la bel. Rietblazer Nathanson is be kend van zijn co-leiderschap van The Jazz Passengers en Co leman als oorspronkelijke com ponist en sample-goochelaar, wiens eerste CD, Disco by Night op Avant, hier al eerder positief besproken werd. Op hun tweede duo-CD wordt echt postmoderne muziek gemaakt: abstracte en as sociatieve improvisaties worden door onttakelde traditionele cita ten uit diverse bronnen afgewisseld, vaak met een humoristisch re sultaat. Een fraai voorbeeld is de standard Johnny Come Lately die in een andere versie op de goedkope sampler te vinden is. Een stuk wilder dan deze hedendaagse kamermuziek zijn de harde tenorsaxofoon en basklarinet van de ongebreidelde power-impro visator Gayle die met zijn kwartet een dubbel-CD vulde en een lang stuk op de verzamelaar zette. Gayle verbindt emotionaliteit en ex pressionisme op een manier die vooral doet denken aan Albert Ay- ler. Gayle maakt veel gebruik van zijn uitstekende beheersing van flageoletten in zijn explosieve en lange soli. Iets meer ingetogen, maar niet minder energiek zijn de vioolsoli van Gayle. Er zijn te- enwoordig maar weinig musici die zulke ongekunstelde free jazz urven te spelen. De begeleiders, met als kern de vindingrijke Willi am Parker (bas, cello en viool), passen zich uitstekend aan Gayle aan. Samen met het beweeglijke kwintet New And Used, een Euro pees klinkende groep met veel rockinvloeden, zijn deze formaties op 18 en 19 juni te horen in Rotterdam (Thelonious) en Amsterdam (Bimhuis). Wadada Leo Smith Kuiture Jazz ECM/VIA. Leo Smith, eens vooral als avant-garde-trompettist actief, nam een sfeervolle solo-CD op, waarop hij alle instrumenten bespeelt; naast de trompet en bugel ook koto, mbira, harmonica, bamboefluit en allerlei percussie. Op enkele stukken toont hij zich ook een aange name, folk-blues-achtige zanger. Toch zijn het vooral de stukken waarop hij zijn hoofdinstrument speelt, die het rustige folk-impres-' sionisme overstijgen. Zijn trompetspel is dan scherp en zeer zuiver, en ondanks zijn grote techniek doen Smith's fantasie en instelling dan aan Don Cherry denken. Dit maal is van zijn rastafari-achter- grond alleen tekstueel wat te merken. Jammer dat Smith zo weinig platen maakt. KV KLASSIEK Sibelius Kullervo, op. 7. Marianna Rörholm (sopraan), Jorma Hynninen (bariton), Helsinki Universiteitskoor, Los Angeles Phil harmonic o.l. v. Esa-Pekka Salonen. Sony. Alweer een tijdelijk goedkopere uitgave van Sony die de liefheb ber zich niet mag laten ontgaan. In feite is Kullervo (eerste uit voering 1892) natuurlijk een on mogelijk werk, maar die positie deelt het met bijvoorbeeld de Negende van Beethoven en vooral Roméo et Juliette v an Berlioz, een werk waarmee het sterke verwantschap vertoont. Sibelius zelf noemde het een 'Symfonisch gedicht voor solis ten, koor en orkest', opgebouwd uit vijf delen, waarvan het derde en het laatste een sterk dramati- Aan dramatiek is in de overige drie delen trouwens evenmin gebrek en wie Sibelius' symfonieën af en toe te wijds en ongrijpbaar vindt, zou zeker naar Kullervo moeten luisteren. Een vitaler en kleurrijker brok muzikale romantiek heeft Sibelius waarschijnlijk niet geschre ven en zowel dit als de sublieme uitvoering tillen het werk met ge mak over enkele zwakke momenten heen. Pergolesi Stabat Mater Salve Regina. A. Scarlatti Salve Regina. June Anderson (sopraan), Cecilia Bartoli (mezzosopraan), Sinfonietta de Montréal o.l.v. Charles Dutoit. Decca. Vocale werken uit de 18de eeuw door een 'gewoon' orkest met so listen op topniveau. In een tijd die de authenticiteit hoog in het vaandei heeft staan, lijkt het bijna heiligschennis, maar in feite is het een verademing. De Amerikaanse belcantosopraan June Ander son en de Italiaanse Rossini-alt Cecilia Bartoli, sterren van het he dendaagse operatoneel, geven tenminste weer eens een indruk van het vocale niveau waarop deze muziek moet worden uitgevoerd. En het Sinfonietta de Montréal brengt dan geen 'authentieke' klan ken voort, maar is wel samengesteld uit virtuozen met wie Dutoit een even fraai resultaat bereikt als met zijn 'grote' orkest. PK VISSPORT DOE-HET-ZELF Razendsnelle raketten Nerf, ongevaarlijk schie- tuig de pijlen, ballen en raketten zijn van zacht schuimrubber een ware rage in de VS is nu ook in Nederland te koop. Op de foto de Raket Lanceer- der, die drie schuimrub ber raketten razendsnel en heel ver weg schiet. Nerf is geschikt voor kin deren vanaf 5 jaar. De prijs van de Raket Lan- ceerder ligt rond de 38 gulden. Meer informatie: Hasbro BV tel. O 30 - 80 96 09. In Nederland zijn het afgelopen jaar rond 565.000 sportvisaktes verkocht. Een simpele rekenaar zou daaruit de conclusie trekken dat Nederland dan ook ruim een half miljoen sportvis sers telt. Maar dat is wat te eenvoudig geredeneerd. Er zijn namelijk nogal wat hengelaars die niet de moeite ne men zo'n viskaart aan te schaffen. Ze lopen daarmee het risico op de bon te worden geslingerd. Maar die kans was in het recente verleden niet zo erg groot, want de opsporing van 'zwartvissers' stond doorgaans niet zo hoog op het prioriteitenlijstje van rijks- en gemeentepolitie. Dat wetende is het leger van de zwartvissers de laatste jaren fors toe genomen. Er is bij steekproeven in Friesland zelfs wel eens vastgesteld dat ongeveer een kwart van de vissers langs de waterkant tijdens een con trole niet over de vereiste vergunnin gen beschikte. Het is nog niet zo heel lang geleden dat in Nederland meer dan een mil joen visaktes werden verkocht. Vijf tien jaar geleden, in het seizoen 1978- 1979, waren het er bijvoorbeeld 1.022.279. In de daarop volgende ja ren zette de daling in. Eerst lang zaam, daarna versneld, totdat het aantal bijna was gehalveerd. Die zeer sterke daling is enerzijds verklaard door de toename van het aantal zwartvissers, maar anderzijds kon er ook sprake zijn van een dalen de belangstelling voor de hengelsport. De Nederlandse Verenging van Sport vissersfederaties (NWS) wilde wel eens harde cijfers en gaf daarom het NIPO opdracht een onderzoek in te stellen naar het fenomeen van de da lende verkoop. En wat bleek? Het aantal hengelaars is de afgelopen tien jaar constant gebleven, alleen de zwartvisserij is met sprongen toege nomen. De dramatische inzinking in de ver koop van visaktes heeft met name voor de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) grote ge volgen gehad. Deze instantie, die on der meer verantwoordelijk is voor de kweek en het uitzetten van allerhande vissoorten, is Financieel bijna volledig afhankelijk van de opbrengst van de ze aktes. Omdat men van jaar tot jaar minder geld ter beschikking kreeg, moesten kweek- en onderzoekpro gramma's worden ingekrompen en werden ook op personeelsgebied nogal wat bezuinigingen doorge voerd. Geen wonder dat juist vanuit die De 'ouderwetse' behangranden die aan de bovenkant van de wand worden geplakt, zijn na vele jaren te zijn weggeweest, weer zó populair dat ze helemaal niet meer als 'iets van vroeger' worden beschouwd. Ze zien er trouwens ook heel wat fraaier uit dan eertijds. Toen waren ze niet zo zeer als decoratie bedoeld, maar om foutjes op de grens tussen wand en plafond te verdoeze len. Er zijn nu talloze fraaie dessins te koop. van klassiek tot modern, en afgestemd op de gangbare behangdessins en -patronen. Ze zijn tegenwoordig ook lang niet altijd meer van papier. Er wordt steeds meer gebruik gemaakt van vinyl-behangranden. Dit houdt in dat ze niet met de gewone be- hangplakmiddelen kunnen worden beves tigd. Bison heeft een speciale lijm voor deze 'sierstroken' ontwikkeld. Het is een on brandbare. eenzijdig aan te brengen lijm. die garandeert dat de decoratierandjes (ook de papieren) goed en permanent houvast hebben. Per pot van 250 gram kost deze lijm 6,75. Kaarsen, altijd een aardig en niet te duur cadeautje. In spiration verpakt ze dit seizoen in natu- relkleurige houten kistjes, die je nog een tweede leven kunt geven. De leukste doos is deze met twaalf kaarsje in fantastievormen. De prijs 19,95. Meer informatie: tel. 017 18-23 334. De oplossing voor fietsers die graag hun eigen tuinstoel tje meenemen is de ze set 'stoel-mee'. Dit zijn twee beu gels die aan de fiets worden bevestigd en waarin je een in klapbare tuinstoel (buisdiameter 16 - 22 mm kunt klem men. Prijs 39,95. Meer informatie: Groothandel A3, Anerveen, tel. 052 46- 17 40. Bij fleurige zomerkleding horen 'zomerse' sieraden. Daar hangen de winkels vol mee, maar het is leuker en origineler ze zelf te maken. Hiervoor is een nieuw materiaal verschenen, dat snel en gemakkelijk werkt: Friendly Plastic. Het is een niet giftige, biologisch afbreek bare kunststof, die in de vorm van strips te koop is. Het materiaal laat zich heel gemak kelijk vervormen. In warm water zacht ma ken is genoeg. Dan kan het worden ge draaid, geknipt, gevouwen of geduwd. Oor bellen, broches, hangers, spelden zijn in een oogwenk klaar. Wil je Het weer eens veranderen, dan verwarm je het gewoon weer en je maakt een heel ander ontwerp. Friendly Plastic plakt vast aan andere soor ten kunststof. Gebruik daarom gereedschap van hout of metaal. Veel gereedschap is er trouwens niet bij nodig, simpele huis-tuin- en-keukenspullen als pincet, schaar, speld en satéprikker zijn voldoende. Werk op een natte, gladde ondergrond, om vastplakken te voorkomen. Om het plastic zacht te maken vul je een pannetje met een 5 cm diep laagje water. Verwarm dit tot nèt onder het kookpunt (beslist niet laten koken). Pak het plastic met een pincet vast en dompel het 10 tot 20 seganden in het hete water. Zorg ervoor dat het materiaal de bodem niet raakt. Haal het eruit en begin met het vormen. .Als het mo del helemaal naar wens is. laat je het afkoe len of je dompelt het in koud water. Ga voor oorbellen en een broche als volgt te werk: knip een strip plastic doormidden en doe dit nog eens met één van de twee helf ten. Het grote stuk is voor de broche, de twee kleinere voor de oorbellen. Verwarm ze één voor één en vorm ze naar eigen idee. Trek de delen eventueel een beetje krom, om een speels effect te krijgen. Maak de oorbellen in spiegelbeeld. Is het ontwerp naar wens, laat het dan afkoelen en plak achterop een speld of clip. Wie liever haak jes aan de oorbellen heeft moet de puntjes weer verwarmen en er met een naald gaat - jesin prikken. Voor manchetknopen en een dasspeld knip je de strip plastic in drie gelijke delen. Een tip om een ander resultaat te verkrijgen: druk het zachte materiaal in een vormpje en laat het daarin afkoelen. Het resultaat wordt natuurlijk nog aantrek kelijker als je met verschillende kleuren plastic in één sieraad werkt. Ook andere materialen zoals kralen, pareltjes en veer tjes, kunnen erin worden verwerkt. Als een sieraad uit verschillende onderdelen bestaat, of aan de achterkant te hol of te hobbelig is om er een speld op te plakken, dan kan er het best een achtergrondje van hout. plastic of metaal tegen aan worden gelijmd. Friendly Plastic is te koop in de meeste hobbywinkels. Voor meer informatie over de toepassings mogelijkheden: HobbyHandig, tel. 0 41 25- 23 31. Het nadeel van een forse sporttas is dat je 'm ook helemaal vol propt; lood zwaar wordt zo'n ding. Delsey heeft daarom de grootste sporttas in de Musica-serie (lengte 72, hoogte 35 en breedte 32 cm) voorzien van wieltjes. De ritssluiting van deze van een PVC-coating voorziene tas, loopt rondom zodat alle kleding netjes kan worden opgeborgen. Ook het half-frame van polypropyleen draagt hiertoe bij. Deze tas kan dan ook niet alleen bij het sporten worden ge bruikt, maar ook op reis. De prijs is 119,- -. Meer informatie: Delsey tel. 0 10 - 41 19 440. Als contactlensdrager sleep je vaak van-al les mee. Zuigertje. vloeistof enz. en vaak heb je dan ook nog een bril bij je, al is het maar een zonnebril. In deze I-box kan dat alles worden opgeborgen. In de kunststof buis, die wordt afgesloten met twee lenzen- houders kan een eenmalige verpakking vloeistof worden opgeborgen. De lenshou ders kunnen ook aan elkaar geklikt los wor den meegenomen. De box is een ontwerp van Lietke Aalders, zelf draagster van con tactlenzen. Prijs van 49,50. Meer informatie: Friedrichs tel. Q23 - 23 28 55. De sportvisser kan vaker dan voorheen controle verwachten langs de waterkant. archieffoto united photos de boer OVB bij de overheid steeds is aange drongen op een betere controle langs de oevers en op het water. Men bleef een beetje een roepende in de woes tijn, want veel meer dan een paar postbus 51-spotjes voorafgaand aan de STER-reclame met de oproep een visakte aan te schaffen gebeurde er niet. Maar volgens de OVB is het getij aan het keren. Een eerste aanwijzing daarvoor vormt de gestegen verkoop van het aantal visaktes in de afgelo pen twee jaar. 1990 was nog een dieptepunt met 536.000 stuks, maar het afgelopen jaar waren het er al een kleine 30.000 meer. En over de voor uitzichten van het nu lopende jaar zijn ze op het hoofdkantoor in Nieu- wegein ook vrij optimistisch. Vanwaar die ommekeer? Daarvoor is een aantal oorzaken aan te wijzen. Zo is er met name door aandrang van de georganiseerde hengelsport en de DIBEVO (zeg maar de overkoepelen de brancheorganisatie van hengel sportwinkeliers) op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij in toegestemd dat het aantal verkoop punten van de sportvisakte aanzien lijk kon worden uitgebreid. Niet al leen op de postkantoren, maar via de hengelsportverenigingen en de ge specialiseerde winkeliers. Op die ma nier zijn er inmiddels zo'n 800 ver kooppunten bijgekomen in de on middellijke omgeving van de henge laar. Om de verkoop nog verder te sti muleren is in overleg met hetzelfde departement besloten een campagne te richten op die leeftijdsgroep waar binnen zwartvisserij veel voorkomt. Dat is de jeugd van 15 tot 24 jaar. De campagne loopt via de popzender Radio 3 en begon eind april. Verder is het de bedoeling dat de spots ook te horen zijn op een aantal regionale zenders. Ook op een ander front wordt het legioen van de zwartvissers bestre den. De OVB en de NWS begonnen vorig jaar met een cursus Controle Sportvisserij. Inmiddels hebben zo'n 400 controleurs van verenigingen en bijna 200 man politie en andere op sporingsambtenaren zich voor die cursus aangemeld. Bovendien wordt er een Viswijzer uitgegeven, een kleurrijk uitvouwbare folder waarin allerlei zaken over de visserijwet ver meld staan: Ten slotte zijn door diverse hcngel- sportverenigingen in deze omgeving initiatieven ontplooid om in samen werking met de politie de controle op het bezit van visdocumenten te in tensiveren. Als dat allemaal een beetje lukt moet de zwartvisser er net als de zwartkijker op rekenen dat hij vaker dan voorheen de vraag kan ver wachten om even de vereiste papie ren te tonen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25