Op zoek naar de echte man Schipperspet verhuisde naar hoofd van de watersporter Voetenlucht Leven en wonen Vruchten in border In potten en bakken REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Greet Buchner illustratie Han van der Ven Rood, mooi tomatenrood, fleurt elke border op. Waarom zoeken we deze opkikker voor de andere tinten alleen bij bloemen? Vruch- ten voldoen ook in de border, en dan met name tomaten. Als het rood gaat vervelen plukken we ze en eten we ze op. Eenvoudiger kan al niet. Er zijn voorgetrokken planten te koop. Zoek een paar mooie stevige exemplaren uit. Stevig is in dit geval belangrijker dan langgerekt. Geef ze meteen een steuntje, want tomatenstengels breken gemakkelijk. Vraag bij aankoop welk soort tomaat het wordt. Er zijn grote dikke vleestomaten, er zijn aardige gewone consumptietomaten en er zijn ook nog van die lieflijke kers- of cocktailtomaatjes. Koop net zoveel planten als u kunt plaatsen. Geef ze bij de aan plant goede compost of potgrond mee en zet ze vooral op een war me zonnige plaats. Tomaten zijn afkomstig uit het zuiden. Bind de plant goed vast aan een tonkinstok en controleer meteen op 'die ven'. Daarmee worden de kleine uitlopertjes bedoeld. Ze vormen zich in de oksel van het blad. Maar let op: er zijn stakkerds die de bloemtros-op-komst aanzien voor een dief en nimmer vruchten oogsten. Waar gebeurd. Kijk dus elke week na op dieven. Geef de planten geregeld water en eens per week een beetje voeding. Het zijn flinke eters en drinkers. Zodra de vruchten groot genoeg zijn zorgen we ervoor dat ze niet in de schaduw van eigen blad komen te zitten. Een enkel blad mag verwijderd worden om ervoor te zorgen dat de vruchten voldoende warmte en zon krijgen. Top de plant na de vierde bloemtros. In ons klimaat komen er nimmer meer dan vier trossen tot rijpheid. Let verder goed op de planten als het weer kouder wordt. Zodra de temperatuur daalt onder de tien tot twaalf graden worden de vruchten niet meer rijp. Dan moeten we ze groen en wel binnenha len. Er zijn er die jam maken van groene vruchten. Er zijn er ook die ze bij kamertemperatuur mooi rood en rijp laten worden. In elk geval moeten ze op tijd naar binnen. Wachten we daarmee te lang, dan houden we alleen rotte vruchten. LEZERSVRAAG Over oleanders blijf je lachen. Hoorde je vroeger bijna nooit van een oleander die behalve bloemen ook zaden voortbracht, nu wor den het er steeds meer. JETTY KETSEROO UIT HAARLEM schrijft dat een twee jaar oud stekje van het eiland Lesbos zaad heeft ge vormd. Uit het zaad zijn 25 plantjes te voorschijn gekomen, kenne lijk zijn er, dank zij de war me zomers, steeds meer 'sterke' insekten die in staat zijn om niet alleen met een lange tong aan de honing te komen, maar ook nog weten te ontsnap pen uit de insektenval die deze bloem blijkt te zijn. Wellicht horen we binnen kort ook nog dat er olean der-pijlstaarten zijn gesig naleerd die hun eitjes en dus ook rupsen in het zui den aan de plant leveren. De clematis montana van MEVROUW V.D. PLAS UIT KATWIJK heeft last van een insekt dat de bloem knoppen leegeet. Ze vraagt mij wat voor geheimzinnig dier dat is. Nu heb ik wat ervaring met planten, maar ik ben geen planteziektenkundige dienst. Zelf zou ik het pro beren met iets zwavel tus sen de knoppen te spuiten. Maar veel veiliger is het om met deze voor mij moeilijke vraag naar de Planteziektenkundige Dienst in Wageningen te gaan. Adres: Geurtjensweg 15, tel. 083 70-96 911. MEVROUW G. BOLTJES UIT AERDENHOUT tobt met een conifeer> Deze werd op de plaats gezet van een exemplaar dat zo maar dood ging en ging ook dood. Zelfs nummer drie doet het niet, al 'slaat' ze wel aan. Eerste vraag: is het net dat rond de wortels zit verwij derd? Of is de conifeer wel licht nog met pot of knip geplant. Dan zou het kun nen kloppen dat hij het een jaar goed doet en dan ineens niet meer. Maar wellicht is er iets anders aan de hand. Graaf om te beginnen de grond goed uit, kijk of er geen ondoordringbare laag onder zit. En controleer of er geen gang of hol is van de woel- muis, een knaagdier dat planten en bij voorkeur wortels eet en vaak ernstige schade aan kan richten. Helaas ken ik geen enkel milieu vriendelijk bestrijdingsmiddel, op de muizenklem na. Vraag dus advies van iemand die daar meer van weet, maar kijk wel eerst of er echt niet iets in de grond of rond de wortels is blijven zitten. Verder: de beste tijd om coniferen te planten is en blijft half tot eind augustus. Dan is de grond nog lekker warm en kunnen de co niferen wortels maken voor het gaat vriezen. Wel goed nathouden! MEVROUW VAN TONGERE-GROENWEGEN IN LEIDEN heeft een oude ligusterhaag die teruggesnoeid moet worden. Dat kan in de winter, als de planten in een rustperiode zijn. Men kan liguster tot 30 centimeter van de grond terugsnoeien. Ook de breedte mag ver minderd. Wél veel goede grond geven na de snoei om groei te sti muleren. Ook kan men op ongeveer 25 centimeter van het hart van de haag asfaltpapier of dik plastic ingraven zodat de wortels niet in de bodem kunnen komen. Wel veel werk maar het helpt. Nog beter: haal de haag eruit, plaats geplastificeerd kippegaas op gewenste hoogte en plant dit dit met sterk groeiende klimop. Ik heb zulke heggen in twee jaar tijd dicht zien groeien, mits de klim op af en toe door het draad gebogen wordt. Maar dit is een forse en kostbare ingreep. P. RIJSBERGEN UIT LEIDEN heeft een klimhortensia die zomaar ineens niet meer wil bloeien. Een eerste vraag: is er iets veranderd in de buurt, zodat de zonnestand anders is? De plant houdt van halfschaduw. Anders is de grond misschien uitgeput of te droog. De plant houdt ook van veel vocht. Dus veel nieuwe, goede grond bij de wortels, liefst compost, die best een beetje zuur mag zijn. In het vcoorjaar vooral mulch, een dikke laag fijn geknipt groen afval zo dat de wortels goed vochtig blijven. Een aardig bericht voor ANNELIES HOLLANDER UIT BLOEMEN- DAAL. En wel over de Mirabilis Jalappe. G. S. T. Koo (Atjehstraat 23, 2022 BL, Haarlem) heeft zaad van deze plant ter beschikking en ook advies over de behandeling. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a-v. de redactie LEVEN EN WONEN. Macho's zijn uit, emotio's zijn waardeloos Zijn er nog Echte Mannen? Jaze ker, constateert schrijfster Liset- te Thooft na gedegen onder zoek. Die echte man is een soort archetype. Hij is zowel de prins op het witte paard als de bron voor alle Kung Fu-films. Hij is géén macho, maar ook géén 'softie'. EVELIEN BAKS „Wij denken allemaal maar dat man nen een stuk liever en prettiger wor den als ze emotioneler worden. Maar dat klopt helemaal niet," zegt Thooft. „Ik raakte diep onder de indruk van Schwarzenegger (ze zag hem in Ter minator II - Judgment Day), van de aantrekkelijkheid van zo n man die geen emoties toont. Hij is gewoon écht goed." Het was voor haar aanleiding om een speurtocht naar de Echte Man te beginnen. Want hoe ziet-ie er eigen lijk uit? Niemand schijnt dat te weten. Maar feit is dat miljoenen vrouwen romannetjes verslinden, waarin de hoofdpersoon aan het eind steevast haar hoofd tegen de brede borst van de held vleit. Echte helden bestaan, zeker in de fantasie. In haar boek 'De man als held' maakt Lisette Thooft een reis langs legendarische helden. Winnetou was er één, maar Simon Temple als The Saint ook. En niet te vergeten Lady Chatterley's Lover of Paul Hogan als Crocodile Dundee. Crocodile Dun dee is volgens Lisette Thooft een voorbeeld van een echte held. Hij gaat zorgloos en onbekommerd door de wereld en zelfs als er groot gevaar dreigt, ziet hij het leven als een spel. Een echte held, zo zegt de schrijfster in haar boek, leeft met de dood als dagelijkse metgezel en heeft daardoor voldoende afstand van het leven om ervan te genieten, als zou het een spel zijn. Nooit goed Mannen hebben het in de echte we reld niet makkelijk. „Het is ook nooit goed of het deugt niet", zo begint Li sette Thooft haar boek. „Tonen ze geen emoties, dan zijn het macho's. Doen ze dat wel, dan heten ze soft. Mannen weten het niet meer. De macho is belachelijk, de emotio wordt met kil dédain afgewezen. Mannen zijn kwetsbaar als nooit te voren." Lisette Thooft, die publiceert in bladen als Opzij en Feeling, is al een tijdje bezig met het begrip 'emotie'. Zo werkt ze op dit moment aan de vertaling van een boek van de Austra lische spirituele leraar Barry Long. „Een echte man is niet een man die de baas is over tienduizend onderge schikten, een echte man is een man die de baas is over zichzelf', is één van Long's uitspraken. „Een van zijn stellingen is ook dat wij allemaal maar denken dat emo ties normaal zijn", legt Thooft uit. „Dat klopt niet. Kijk maar naar een Lisette Thooft: „Als mannen emotione ler moeten worden, dan worden ze al leen maar zeurderiger." foto cpd. baby, die geheel ontspannen in de wieg ligt te kirren. Wat doen wij? Wij gaan een baby emotioneel maken. Daardoor ontstaat een wipwap van leuk/niet leuk. Barry Long zegt dan ook dat alle emoties niet natuurlijk zijn. De baby met rust laten, dat is „Ik heb eens een vrouw geïnter viewd, die haar kinderen heeft groot gebracht in de wildernis", vervolgt ze. „Zonder speelgoed, zonder spullen waren de kinderen volledig in balans. Op het moment dat er een rode bal in hun leven kwam, ontstond er een soort opwinding." Vraagtekens De vraag waar alles om draait, is vol gens Lisette Thooft: 'Gaan we op zoek naar meer emoties of zetten we vraag tekens bij al die emoties?' „Tegen friannen wordt gezegd dat het kouwe kikkers zijn en dat ze eens wat emotioneler moeten zijn. Dan zouden ze wellicht meer belangstel ling voor de liefde krijgen. Maar is dat wel zo? Ik denk dat het een vergissing is. Volgens mij worden mannen daar door alleen maar vervelender en zeur deriger." Vroeger was de man geen studie object, dat is hij pas sinds enkele de cennia. Hoe hij is, hoe hij zo heeft kunnen worden en vooral hoe hij zou moeten zijn. Thooft: „Iedereen mag erover meepraten. De man als feno meen is vogelvrij. Er woedt een oorlog om de mannelijke identiteit." Maar, zo concludeert ze, de meeste mannen zijn de kwaadsten niet en boven dien willen ze geen gezeur aan hun hoofd. Daarom doen ze erg hun best om te begrij pen wat vrou wen van hen willen en dat vervolgens ook te doen of zelfs te zijn. Heel wgt man nen menen volgens Lisette Thooft de boodschap be grepen te hebben en daardoor werd de 'emotio' geboren, de man die doet wat hem gevraagd wordt en zijn emo ties deelt. Maar of vrouwen daar nu op zaten te wachten? Volgens diverse deskundigen zou de emotio waarde loos zijn in een liefdesrelatie. Uit on derzoek blijkt dat de Nieuwe Man te der moet zijn en toch met een vuist op tafel moet slaan. Thooft: „Geen man die het nog weet." Wat een man een echte held maakt, legt de schrijfster in haar boek uit aan de hand van voorbeelden uit boeken en films. Maar 'De man als held' kan volgens haar niet worden gebruikt als een soort handleiding voor mannen die er een willen worden. Daarvoor idealiseert het te sterk. Wel kunnen ze lezen waarom sommige heren van het witte doek in de ogen van Thooft een echte held zijn. 'De man als held'. Over macho's, emotio's en de speurtocht naar de Echte Man. Lisette Thooft. Aramith Uitgevers, 19,90. JEANETTESTUUROP Sinds 1886 maken Roosensteins in Sneek schipperspet ten. Grootvader Jo hannes Hillebran- dus begon er mee, werd opgevolgd door vader Jacobus en die weer door zijn zoon Frans (65) en diens echtgenote Hetty (63). Kortgele den hebben ze hun zaak een groot handel in water sportartikelen overgedragen aan hun dochter Lieseth (35). Eén ding bleef bij het oude: het echtpaar zet de oorspronkelijke werk zaamheden, het maken van de ouderwets degelij ke donkerblauwe schipperspetten, voort als huis industrie. „Het artikel verkoopt zichzelf', zegt Frans, „maar de markt is duidelijk veranderd. Vroeger werd de pet bijna uitsluitend door beroepsschip pers gedragen, nu zijn het voornamelijk water sporters en met name Duitsers die zo'n hoofddeksel aanschaffen Roosenstein: „We blijven het doen uit nostalgi sche overwegingen. Een aantal Nederlandse be drijven dat onze petten afneemt, bestaat al net zo lang als onze familie ze maakt. Als je werkelijk alle werkzaamheden aan de klant zou moeten door berekenen, zou zo'n pet onbetaalbaar zijn." Opa vroeg voor zo'n handgemaakte pet vroeger 1,25, nu moet hij 59, iets meer of iets minder" op brengen. Nat op het hoofd Oude schippers behandelden hun pas gekochte pet op dezelfde manier als tieners die hun nieuwe spijkerbroek 'op maat' willen brengen: ze maak ten hem nat. „Dan zetten ze hem op hun hoofd, zodat hij enigszins kon krimpen en dan was hij niet meer van hun hoofd af te branden. Ze gingen er bij wijze van spreken mee naar bed", aldus de Sneker pettenma ker. Van oudsher be stond de schippers pet uit zuiver na tuurlijke materialen, maar daarin is in de loop der jaren iets in gewijzigd. Was vroeger de klep ge maakt van regenbe- stendig rubber, nu van een lichte po lyester. Vroeger was de rand van geperst papier, perspan, nu wordt ook daarvoor polyester gebruikt. En de kalfsleren zweetband aan de binnenkant is eveneens ver vangen door kunststof. Wollen laken Maar het hoofdbestanddeel is gelijk gebleven: zuiver wollen geschoren laken. Afkomstig uit Zuid-Duitsland, want de stof wordt in Neder land niet meer gerriaakt. „De laatste fabrikant was Kranz in Leiden, maar die bestaat niet meer", zegt Roosenstein. Heel belangrijk is de versiering van de pet, ge borduurd eikeloofband dat op de rand wordt be vestigd, maar dat is een luxe uitvoering. Het ge draaide koordje dat daar overheen wordt aange bracht, werd jarenlang door de Roosensteins zelf gemaakt, omdat de leverancier ermee stopte. Nu hebben ze weer een Duitse leverancier. Ter deco ratie zijn er zwarte en koperen knoopjes om het gedraaide koordje links en rechts van de klep vast te zetten, terwijl er tevens versierinkjes zijn in de vorm van bijvoorbeeld een ankertje of een hand- geborduurd Fries vlaggetje. De petten zijn er in tien maten en afwijkende maten worden op verzoek gemaakt. Grofweg loopt het arsenaal van 54 tot 61 centimeter, waar bij kan worden aangetekend dat de grotere maten aanzienlijk beter in de markt liggen dan de klei nere. Ook in de winter is met potten op het balkon veel te doen. Deze foto werd in februari gemaakt. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Zelfs als je een piepklein tuintje of balkon hebt, als je het echt wilt is er altijd wel een plekje voor een paar potten met (bloeien de) planten. En dat er met potten heel wat te 'tuinie ren' valt, het hele jaar door, bewijst Toppers in potten' van Elisabeth de Lestrieux. Een heel toegankelijk boek, dat ook degene die zich nog nooit in tuinieren heeft verdiept leuke infor matie verschaft. Het is be slist geen compleet over zicht van wat er allemaal te koop is. Dat is ook niet de bedoeling van de schrijfster. Ze wil met haar boek alleen een aanzet ge ven tot zelf experimente ren met kleuren en geu ren. En denk niet dat tuinie ren in potten alleen iets is voor het voorjaar. Juist voor de winter daar mee begint het boek heeft Elisabeth de Lestri eux heel leuke suggesties. Vaak nog goedkoop ook, want wat raadt ze naast bijvoorbeeld sneeuwklok jes aan als wintervulling: gewoon madeliefjes. Die kun je al heel vroeg uitste ken (uit een gazon, daar wil men ze toch liever niet) en ze doen het maanden heel leuk. 'Lekkers in potten' en 'Fruit in potten' zijn hoofdstukjes voor dege nen die niet alleen naar hun tuin willen kijken, maar er ook van willen eten. Geen complete volkstuin op het balkon maar gewoon wat kruiden en eetbare bloemen en appeltjes. Dit en nog veel meer in het bijna honderd pagina's tellende, goed geïllustreerde boek. Titel: Toppers in Potten, auteur Elisabeth de Lestrieux, uitgeven BV Uitgevermaatschappij Ti- rlon (Thleme, Baarn), IS BN 90 5210 171, prijs: 29,50. SPREEKUUR Sonja werkt al een paar maanden in een parfumerie en het bevalt haar prima. ..Al leen". zegt ze, „heb ik zo'n last van zweet voeten sinds ik daar werk. Het ruikt echt vies, dokter, ik durf geen open schoenen te dragen, want ik ben bang dat de klanten het ruiken." Zweetvoeten. Het woord alleen.... De Latijn se term klinkt aanzienlijk frisser, hyper- hidrosis pedis. Maar hoe je het ook noemt, het blijven natuurlijk zweetvoeten. Het vochtige gevoel rond de tenen is een on schuldig, maar hinderlijk verschijnsel, waar veel mensen in meerdere of mindere mate last van hebben. Zweten op zich werkt regulerend. Dat wil zeggen dat ons lichaam een constante tem peratuur kan handhaven. Bij hoge omge vingstemperaturen of lichamelijke inspan ning is het normaal als het zweet met stra len van je afloopt. Dit afkoelende zweet wordt over het gehele lichaam uitgeschei den. Onder gewone omstandigheden ver dampt ongeveer 600 ml. water per dag via onze huid en longen. Dit gaat geheel onge merkt. In extreme hitte kan dit oplopen tot 600 ml. per uur. Het vele zweten onder die omstandigheden is functioneel. We spreken pas van te veel zweten (hyper- hidrosis) als de vochtuitscheiding via de huid niet meer functioneel is, maar lastig, soms zelfs zo lastig dat het dagelijkse werk in gevaar komt. Dat laatste kunt u zich mis schien moeilijk voorstellen, maar wat denkt u van een tekenaar die de hele dag het wa terletterlijk in de handen heeft staan. Of van een mevrouw met een representa tieve baan, die na een uurtje werken met grote zwëetkringen in haar chique blouse rondloopt? Zelfs Sonja, helemaal geen kin derachtige meid, is er al enigszins door be perkt in haar doen en laten. En dan nog die lucht! Bacteriën Die lucht is vers twee. Zweet is een reukloze vloeistof. De zweetlucht wordt veroorzaakt door bacteriën die de huid bevolken. Men is in de laatste twintig jaar zweetluchtjes so ciaal steeds minder acceptabel gaan vin den, getuige de overvloed aan deodorants de winkels. Zweetvoeten hebben het minder makkelijk dan overvloedig zweten de handen of oksels. Meestal opgesloten in slecht ventilerend schoeisel, kan het zweet ter plaatse nauwelijks verdampen. De huid wordt week en de overigens onschuldige huidbacteriën kunnen zich in dit milieu explosief vermenigvuldigen. De verweekte huid beschadigt snel (blaren) en is een min der goede barrière tegen micro-organismen dan droge, intacte huid. Schimmels kunnen zich dan ook makkelijk nestelen tussen de tenen van de zweetvoet. Hoe kun je van dit hinderlijke verschijnsel afkomen? In principe moet een behande ling gericht zijn op de twee oorzaken van de voetenlucht: het overmatige zweten en de overmatige bacteriegroei. Om met het laatste te beginnen: zweetvoeten moeten ten minste dagelijks goed worden gewassen en goed afgedroogd, ook tussen de tenen. Poederen mag. er is een keur aan voetpoe ders bij elke drogist te te koop. Elke daR schone sokken, soms is twee maal per dag wisselen van sokken nodig. Met deze hygië nische maatregelen kan de onaangename lucht in de meeste gevallen flink verminde ren. Smeersels Het overmatige zweten kan worden aange pakt door het gebruik van speciale smeer sels. Voetbaden, al dan niet op homeopa thische basis, helpen meestal niet tegen zweten. Op recept zijn enkele geneesmid delen verkrijgbaar, waarvan het werkzame bestanddeel aluminiumchloride is. Ze wor den omschreven met de wel zeer prozaï sche namen 'anti-zweet strooipoeder' en 'anti-zweet vloeistof. Deze middelen kun nen met vaak goed gevolg geprobeerd wor den bij overmatig zweten van handen en voeten. Voor de oksel is dezelfde stof in al cohol verkrijgbaar, maar zoals gezegd, al leen op recept. Het dragen van ventilerend schoeisel is bij warm weer erg verstandig. Sonja heeft zich enthousiast op de voethy- giëne geworpen. Het wassen en poederen had goed effect op haar klacht, zodat het zwaardere geschut niet in stelling hoefde te worden gebracht. Inmiddels is ze weer te rug geweest, weer met een voetprobleem: schimmel. Daarover een volgende keer.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23