O Eerste overwinning Beattie Diskwalificatie Van der Vaart Sport utyan der Burg in het spoor van Van der Marei Ook dit sportieve toermodel huur je bij E EB ZEI DAT MAANDAG 14 JUNI 1993 B ONDERWATER, 0 Afdelingskampioenschap kwantriathlon P^lhden Be;Casper van der Burg heeft giste ren een uitstekende prestatie bk ïleverd door in het afdelings kampioenschap kwarttriathlon LEiiin Bodegraven topper Jan van beder Marei het vuur na aan de lotschenen te leggen. Met 1.58.54 zehleef de Leidenaar binnen de deminuut van Van der Marei, vori- dege week nog winnaar van de nehalve triathlon van Nieuwkoop. Na de winst in Nieuwkoop. Gwaar hij onder meer Rob Barel en Mark Koks achter zich liet. was Van der Marei favoriet, p-Desondanks wist de jonge Van j/der Burg de man uit Ter Aar tot vier kilometer voor de finish rachter zich te houden. De sterk- 'te van Van der Marei bleek eelt ig ter toen hij in deze slotkilome- lers nog een voorsprong van bijna een minuut opbouwde. De beste atleet van De Zijl Prost wint GP 'van Montreal LGB was in Bodegraven Harco Schaafsma met een 23ste plaats in 2.12,39. De Rijnsburger lever de samen met zijn clubgenoten Rob en Rudolf Oudshoorn, Her man Blote en veteraan Coos Zwaan een prestatie van for maat door deel te nemen aan het kampioenschap in Bodegra ven èn aan de Estec-triathlon gisteren in Noordwijk. In Noordwijk werd Schaafsma zevende in 1.56,47. Hiermee was hij nie.t de snelste man van De Zijl LGB, want Mart Moraal uit Oegstgeest (derde in 1.53.58) en Leidenaar Arnoud van Schie (vijfde in 1.54.13) finishten ruim voor hem. De winst ging naar Wim Vermeulen in 1.51.04. Bij de vrouwen veroverden Gonnie Wensveen (2.12.44) en Gemma van Nijnatten (2.21.40) namens de Zijl LGB de eerste twee plaat sen. De Zijl-LGB'er Van Zijp won bij de veteranen in 2.01.21. 11 1 /Vain Prost heeft gisteren op het A Circuit GilJes Villeneuve van y Montreal de eerste plaats in het t wereldkampioenschap formule Y I van Ayrton Senna overgeno- c men. Prost won de zevende wedstrijd met ruim veertien se- conden voorsprong op s Schumacher, maar dankt zijn j, koppositie in het kampioen- schap van de coureurs aan de - 24-jarige Duitser. Schumacher namelijk 'tikte' elf ronden voor het einde Senna uit de wed strijd. - Zonder het incident zou de eerste plaats van Prost in Mon- 1 treal. waar de Fransman in I twaalf starts nooitverder was gekomen dan de tweede plaats (1986 en '88). ook niet in gevaar 1 zijn gekomen. Daarvoor zat Prost te zeker en te rustig in zijn Williams-Renault. Prost boekte y zijn 48ste zege. Hij gaat aan de d, leiding in de stand om het we reldkampioenschap met 47 L punten. Senna is tweede met 42 d punten. Auto- en Motorverhuur ÜMultiRent Patrick van den Goorbergh wordt vlak voor een chicane in de zevende ronde van de 250cc klasse getorpedeerd door de Zwitser Suter. foto Daryl Beattie, nieuwkomer bij de racers op de 500cc-mo- tor, heeft gisteren op de Hockenheim-Ring zijn eerste Grand Prix gewonnen. De Honda-coureur staat derde in de WK-stand. Schwantz is eerste. hockenheim ipa/anp Schwantz en Beattie vochten in de laatste bochten een pakkend duel uit, met de Australiër als winnaar. Twee jaar geleden be haalde Schwantz een fraaie ze ge, toen hij door een gewaagde manoeuvre in de laatste meters Rainey achterhaalde. Ook vorig jaar was de Texaan tweede. Beattie was afgelopen seizoen invaller voor de geblesseerde, voormalig wereldkampioen Gardner en maakt dus snel furore. Na zes van de veertien races heeft Schwantz 131 pun ten, veertien meer dan regerend kampioen Rainey. De race werd overschaduwd door een ongeluk met de Itali aan Corrado Catalano. Hij raak te in de zesde ronde van de baan bij de eerste van de vele chicanes en kwam in de stroba len terecht. Hij onderging een hersenoperatie in het zieken huis van Mannheim. „Zijn toe stand is kritiek", zei een woord voerder. Voor Honda was het een uit stekende dag, want ook de ze ges in de 125cc en bij de kwartliters waren voor de Ja panse fabrikant, via de Duitser Raudies en de Italiaan Rombo- ni. In beide klassen blijven Ja panners aan de leiding van het klassement: Sakata en Harada. Twee weken voor de TT van Assen zat de Nederlanders van het Exact-team veel tegen. Twee trainingsdagen op het Drentse circuit, in de aanloop naar Hoc- kenheim, waren hoopvol verlo pen. Maar op het snelle, bijna zeven kilometer lange Duitse parkoers moest Wilco Zeelen- berg al in de derde ronde naar de pits met motorpech. Team genoot Patrick van den Goor bergh werd in de zevende ronde getorpedeerd door de Zwitser Suter. Hans Spaan eindigde in de 125cc als 21ste en was tevreden met het toenemende vermogen van zijn machine. Die houding geeft de huidige toestand van het Nederlandse racen goed weer. Waar de Nederlandse fans enkele jaren geleden met Spaan, Zeelenberg en Streuer drie kanshebbers voor de TT- zege hadden, lijken die tijden nu wel erg ver weg. Zeelenberg. die met een fa- brieks-Aprilia rijdt, viel ook tij dens de vorige GP in Oostenrijk vroegtijdig uit. „Als de machine heel blijft, kan ik er goed bijko men. De motoren gaan steeds beter lopen, alleen zijn wij nog niet helemaal op het niveau van anderen. Het feit dat Aprilia er alles aan doet en dat vooruit gang wordt geboekt, is de stro halm waaraan ik me vastgrijp." Van den Goorbergh zei over zijn botsing met Suter, vlak voor een chicane: „Ik werd compleet ge torpedeerd en had alle geluk dat ik op de machine kon blijven zitten toen we allebei de grind bak invlogen." De Nederlander vroeg zich af waarom Suter in de vroege fase van de wedstrijd dergelijke risico's nam. Coureur scoort voor derde keer niet autosportmedewerker In de openingsrace van de vijf de aflevering van dit racesei zoen. de Opel Ascona Cup. wist Voorschotenaar Jeffrey van der Vaart zich weer eens te kwalifi ceren. Althans, dat dacht hij, toen hij als vijfde over de meet kwam. Later moest hij van de wedstrijdleiding vernemen, dat hij in laatste ronde bij het in gaan van de Nissanbocht de op dat moment op de vierde plaats liggende Leo Kemmer geduwd zou hebben. Van der Vaart is zich van geen kwaad bewust en is dan ook te gen deze uitspraak in beroep gegaan. „Ik word hier echt niet goed vari, was zijn enige reactie. In ieder geval betekent dit. dat het de derde achtereenvolgende keer is dat de Voorschotenaar niet scoort, terwijl hij in de wed strijd zelf eigenlijk behoorlijk presteert. De race werd gewon nen good-old Evert Boderheij met Peter Furth als tweede. Langeberg Tom Langeberg uit Oegstgeest haalde weer eens alles uit zijn Lotus Esprit. Zijn moeite werd dan ook beloond met een fraaie tweede plek in de race voor de produktiewagens in de klasse boven de twee liter. Tijdens de race had hij het constant aan de stok met zijn broertje en Merce- des-rijder Ron. In de Gerlach- bocht kwamen ze zelfs met el kaar in aanraking, maar voor Tom had dat verder geen gevol gen. Met steeds slapper wor dende remmen (heeft te maken met het grote extra gewicht van de Lotus) kwam Langeberg niet meer in gevaar. Peter Kox, die voor het Leidse Carly Team in een BMW M3 rijdt, won de race met een voorsprong van ruim vijf seconden. Hem viel echter hetzelfde lot ten deel als Van der Vaart. Wegens een incorrect gewicht werd ook hij uit de uit slag gehaald. Door dit resultaat schuift Tom Langeberg dus op naar de eerste plaats, en neemt nu de eerste plaats in de stand van het kampioenschap weer in met 88 punten. Teamgenoot Marcel van Vliet is tweede met 75 punten. Een ware verademing op het Circuit van Zandvoort zijn de Donkervoorts. Zij reden voor de tweede maal dit seizoen hun ra ce. Rijnsaterwoudenaar Frank Caron vertrok van pole. Die eer ste plaats liet hij niet meer los. Toch heeft hij alles moeten ge ven om de nummer twee, de Duitser Dieter Hesse achter zich te laten. Henk Thuis eiste de derde plek voor zich op. De uit Hazerswoude afkomstige Huub Vermeulen werd vijfde. Hij kampte met wegliggingsproble- men. Hij is niettemin uiterst te vreden over deze vorm van racerij. „Het zijn lekkere auto's. Bovendien hebben wij geen last van allerlei teambelangen. Het is bij ons vooral vreselijk gezel lig.' Toch zijn het de Donker voorts, een Nederlands produkt, die de snelste rondetijden weg zetten. De produktiewagens tot twee liter moesten een lange-af- standsrace afwerken. Vijftig mi nuten plus een ronde was het traject dat afgelegd diende te worden. Door een prima uitge voerde verplichte pitsstop won Raymond Coronel in zijn Nis san Sunny GTi voor de Alfa coureur Ciapponi. Roeland Reinders, eveneens in een Nis san werd verrassend derde. Voorschotenaar Wout van Ree- nen viel in de 20ste ronde uit. In een Peugeot 205 GTi werd de uit Noordwijkerhout afkomstige gelegenheidsrijder Duivenvoor de 14de. Ongeval Het programma werd in tijd nood gebracht door een ernstig ongeval tijdens de MG Compe tition. Bij het uitkomen van het rechte stuk bleek de met een Austin Healy rijdende Otto Vok- ko niet meer over zijn remmen te kunnen beschikken. In volle vaart belandde hij in de banden boven in de Tarzan. Na door de brandweer te zijn bevrijd, is hij met verwondingen aan borst en benen naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. rainer Han Berger In Voetbal Internatio- r enfant ter- rible Romano Slon: I „In je leven krijg je zelden een tweede kans. Sion heeft die bij mij gekregen en hij heeft mij weer besodemieterd. Hij zei dat hij dit seizoen vijf keer te laat is geweest, maar dan denk ik dat er een paar nullen zijn wegge vallen. Tennisser Richard Krajicek In Nieuwe Revu: .Ach. in mijn korte leven lijkt alles langgeleden. Hennie van Bemmel, trainer van bokser Orhan Delibas, in Nieuwe Revu over de manier van leven van zijn pupil tijdens vakanties: „Hij zal wel weer een dikke kop heb ben. In zo n perio de vreet hij altijd heel veel. Ik heb liever dat hij meer drinkt en minder Wim Jonk (ex-Ajax, nu Inter Milan) in Nieuwe Revu over een eerder contact met cabare tier Toon Hermans: „Hij hoeft niets te zeggen, alleen al zijn aanwezigheid inspireert me. Zijn simpelheid, die trekt me op de een of andere manier Bokser Regilio Tuur na zijn ne derlaag in het Europese titel gevecht zwaarvedergewicht in Cayenne (Frans Guyana) tegen Jacobin Yoma in NRC Handels blad: „In de ring moet je het zelf doen, maar van juryleden kun je het Citaat uit Sports Illustrated, overgenomen door De Volks krant, over het Amerikaanse basketbalfenomeen Charles Barkley: Waarschijnlijk is Bark Ie)' de aardigste mens ter wereld, maar hij witje doen geloven dat hij een enorme klootzak is. om dan te laten blijken dat hij zo aardig is. Alex ZUlle In HP- /De Tijd over alle verplichtingen in W het profwiel ren nen: „In die hectiek kan ik soms wel eens terugverlangen naar het schildersbestaan. Peter Post in hetzelfde blad over Alex Ziiile: „Hij is de ideale renner om mee te werken. Hij zeurt niet. hij rijdt gewoon Zo zijn er nog maar weinig." Discuswerpster Jacqueline Goormachtigh in de Volks krant over het moeilijk vast houden van de concentratie: „Op de training, waar tussen de bomen de vogels fluiten, gaat het soms perfect. Patric Ho moet, trainer van Jacqueline Goormachtigh, in de Volkskrant over zijn contac ten met de ouders van Erik de Bruin en met de discuswerper zelf: „Enorme Einzelgdngers. Soms iets te erg. Het zou leuk zijn als we eens een normaal gesprek met elkaar konden voeren, blaar zelfs dat blijkt onmogelijk te zijn" Journalist Matty Ver kamman in Trouw over Kees Ploegsma, de manager van PSV naar aanleiding van het ontslag van trai ner 1 lans Westerhof: „Toen Westerhof eens van plan was Romario na diens zoveelste wangedrag uit het elf tal te schrapfjen kwam Ploegsma in de trainerskamer op bezorgde toon vertellen, dat de briljante druiloor een aan - zienlijke transferwaarde verte genwoordigde. Of Westerhof dat wel besefte. Wil Westphal, ex-trainer van Gretha Tromp, in het Alge meen Dagblad over de aantij gingen van de atlete dat hij haar heeft laten stikken: „Ik denk dat ik haar al die jaren als trainer te veel heb verwend. John Jansen van GaJen in zijn column Zweet in HP/DeTijd: „Steeds klinkt de bevestiging van de pikorde, niet anders dan in welke sociale activiteit ook. maar in de sport minder om floerst en doorzichtiger. Wereldkampioen schaken Gari Kasparov heeft de schaakorganisator Johan Zwanepol directeur van de stichting Schaak-Groningen' gepolst een toernooi te organi seren waar de volledige wereld top aan moet deelnemen. Kasparov, die samen met Nigel Short buiten de wereldschaak bond (FIDE) om binnenkort een eigen WK-tweekamp gaat hou den, wil eind dit jaar in Gronin gen de beste vijftig schakers ter wereld bijeen brengen om de volgende uitdager van de we reldkampioen aan te wijzen. De stichting Schaak-Groningen, die elk jaar in de Martinihal een sterk bezet toernooi houdt, heeft in principe 'ja' gezegd te gen Kasparov. Volgens vice- voorzilter mr. D.Dalmolen is het bestuur niet bang dat zijn organisatie door de FIDE, zoals met Kasparov en Short gebeur de. in de ban wordt gedaan. Di recteur H. Ram van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond is van mening dat de stichting Schaak-Groningen in grote pro blemen komt als medewerking wordt verleend aan dit plan van Gari Kasparov. „Mijn verwach ting is, dat de wereldschaak bond de toernooistart van de PGA (Kasparov's eigen schaak bond; red.) niet ongemerkt voorbij laat gaan. Ik kan me zelfs voorstellen dat de FIDE heel Groningen in de ban doet", aldus Ram. Mocht de FIDE straks inder daad met sancties komen voor iedereen die betrokken is bij het PGA-toemooi dan zal de Neder landse schaakbond die onver wijld overnemen. Ram: „Dat is ook logisch, want wij functione ren onder de vlag van de FIDE. De club van Kasparov beschou wen wij beslist niet als een aan winst voor de schaaksport. Per soonlijk zou ik het toejuichen als beide partijen water bij de wijn doen en samen verder gaan." De eerste twaalf par tijen van de twee kamp om de we reldtitel schaken tussen Jan Timman en Anatoli Karpov vin den vanaf de eerste week in september plaats in Arnhem en een nog onbekende andere plaats in Nederland. De tweede helft van de match is in de olie- staat Oman. Timman en Karpov spelen om de door de FIDE erkende we reldtitel omdat de eigenlijke Fi nalisten, wereldkampioen Kasparov en de winnaar van het kandidatentoernooi Short, uit onvrede een eigen wedstrijd or ganiseren, buiten de bond om. De tweekamp tussen oud-we reldkampioen Karpov en Tim man, Finalist van het kandida tentoernooi, gaat over 24 partij en. Winnaar is de eerste schaker die 12 1/2 punt haalt. René Higuita, de op vallendste doelman tijdens het WK voet bal van 1990 in Italië, is uitge speeld. Hij staat niet meer me ters voor zijn kooi, hij zit er in. Higuita, een iets te goede vriend van drugskoning Pablo Escobar, is ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de ontvoering van de dochter van één van de onder koningen uit dococaïne-maFia van Medellin. Met de arrestatie van de 27-jari ge doelverdediger is een eind gekomen aan een loopbaan die zijn hoogte- en dieptepunt be leefde tijdens de eindronde van het wereldkampioenschap in Italië. Higuita verwierf zijn faam door zijn lust tot meevoetbal- len, ver voor zijn doel. Tegen Cameroun werd hij daarvoor 'gestraft' door Roger Milla. Het betekende tevens de uitschake ling van de Colombiaanse voet ballers. 'El Loco', de dwaas, werd hij ge noemd in Medellin, waar hij in 1986 een contract tekende aJs professional bij Atletico Nacio- nal. Zijn topseizoen was 1989/1990. Hij scoorde elf keer, stopte tien strafschoppen en werd geroemd als de speler die voor het eerst in de geschiede nis een Colombiaanse club de CopaLibertadores.de Zuidamerikaanse beker voor clubteams, had doen winnen. De positie van de volksheld werd echter onhoudbaar nadat het vermoeden steeds sterker werd dat hij deel uitmaakte van de cocaïne-mafia. Clubvoorzit- ter Sergio Naranjo vond de op lossing door Higuita, voor iets meer dan een half miljoen, naar Valladolid in Spanje te verko pen. In Spanje hebben de toeschou wers geregeld gelachen om de Colombiaan, die misgreep bij de meest onbenullige ballen. Na vier maanden werd de 'vliegen vanger' uit Zuid-Amerika naar Colombia teruggestuurd. Hij vond nog even onderdak bij At letico Nacional de Medellin. Het toernooi in Hal steren om de natio nale beker van de districtsbekerwinnaars is FC Lisse, de bekerhouder van West II, goed bevallen. Op zaterdag 12 juni werden vijf wedstrijden van 30 minuten afgewerkt, jeugdspelers voor de leeuwen geworpen, vrienden voor het le ven gemaakt en werd lang, erg lang op de bus gewacht. Het re sultaat (vier uit vijf) was niet om Rob Pret is ingenomen met een van de vele geschenken die Roodenburg zaterdagavond tijdens de receptie ter gelegenheid van de promotie naar de eerste klasse zondag ontving. Roodenburg verbleef negen seizoenen in de tweede klasse. Links van Pret zitten Patrick Kamperveen - hij vertrekt als amateur naar AZ - en Mark Helder. foto henk bouwman over naar huis te schrijven, de pret was er echter niet minder om. Ruud Bröring reisde op de vroe ge zaterdagmorgen met een ge havende selectie af. Bert van Duivenbode bleef thuis bij zijn hoogzwangere vrouw, Radjin de Haan bleef wegens ziekte achter en Ralph Polman was op pad met het Nederlands studenten- team. Al met al miste de Noord- wijkse coach negen basisspe lers, en de eerste wedstrijd be loofde niet veel goeds. Ajax 2 tikte de Lissenaren van het mat je, maar het herstel volgde met een veelscorende Jelle Visser in de hoofdrol. Er werden nog twee wedstrijden gewonnen en evenzoveel verloren. De overwinning op Lunteren. de ploeg die door Bröring enke le weken geleden na de zwakke vertoning tegen Katwijk nogal denigrerend werd beoordeeld, smaakte zoet. De ploeg van de Veluwe was de uitspraken van Bröring niet vergeten en streed op het scherp van de snede. „Het was lekker om die pot te winnen", aldus Bröring. De trainer genoot echter het meest van de jongelingen die dit uitstapje naar west-Brabant mochten meemaken. Groentjes als Van Beele, Smakman, Ob- dam, Siera en Slobeek mochten even aan het grote werk ruiken. En het overheerlijke gerstenat proeven, dat na afloop in de kantine van Halsteren werd ge schonken. De groep uit Lisse was namelijk overgeleverd aan het drukke schema van de bus maatschappij. De chauffeur moest op zaterdagmiddag eerst wat supporters uit Katwijk naar Utrecht rijden, voor het duel te gen Holland. Vanuit Utrecht reed hij naar Halsteren. Hij zou er om een uurtje of vier de se lectie van Lisse oppikken, maar de dienstdoende chauffeur kwam pas na zeven uur de par keerplaats oprijden. „Dat maakte niet uit", vertelt Bröring, „we hebben ons uitste kend vermaakt. Veel bier ge dronken en op een bepaald mo ment liepen we in een polonai se tussen die Brabanders. Ter loops kregen we alvast een uit nodiging voor een toernooi voor volgend seizoen. Het was bere- gezellig. We rolden als een bal letje de bus in." Eind juli begint voor de zater dag-eersteklasser de voorberei ding. Aan teambuilding hoeft Bröring niet veel meer te doen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22