Sport Krayenoord zorgt voor ontlading Bayern München zwijgt over Gullit Dagen van Gisbers lijken geteld Kruyssie, die Raboen gaat vedetten op de bank zetten MAANDAG 14 JUN11993 981 17 Kijkoperatie Gert Aandewiel katwijk Amateur-international Gert Aandewiel ondergaat mor gen in het Spaame Ziekenhuis in Heemstede een kijkoperatie. Éen gedeelte van zijn meniscus zal worden verwijderd. Woens dag begint de revalidatie van de libero van Quick Boys, die ver wacht voor de eerste training van het nieuwe seizoen weer gé- heel fit te zijn. De blessure aan de knie ontstond twee weken ge leden tijdens de warming-up voor het jubileumduel met Valken '68. Aandewiel had eerder dit zijn seizoen al klachten over zijn knie. Zieke Kennedy houdt uitverkoop Londen De voormalige Engelse international Ray Kennedy, die in de jaren 70 schitterde bij Liverpool, is gedwongen zijn com plete verzameling bekers en souvenirs te laten veilen om zijn medicijngebruik te kunnen bekostigen. De 42-jarige Kennedy lijdt aan de ziekte van Parkinson. Hij hoopt aan de verkoop, die bij de vestiging van Christie's in Glas gow wordt gehouden, zo'n twee ton over te houden. Een datum is nog niet vastgesteld. Doden bij festiviteiten in Bagdad Baghdad Bij festiviteiten in Baghdad na de overwinning van Irak in de kwalificatie-wedstrijd tegen China, gespeeld op 30 mei, zijn negen mensen om het leven gekomen. De autoriteiten van het land hebben dat pas dit weekeinde in de regeringskrant Al-Joumhouriya laten afdrukken. Bij de feestelijkheden raakten ook nog eens 120 personen gewond. Een vrij groot deel daarvan verblijft nog in het ziekenhuis. Martina gaat naar het WK Nijmegen Taekwondoka Marcetti Martina van sportschool Ge rard van den Berg uit Leiden is gisteren in Nijmegen Nederlands kampioene bij de vrouwen geworden in de gewichtsklasse tot 51 kg. De Katwijkse heeft zich door dit resultaat tevens gekwalifi ceerd voor de wereldkampioenschappen in augustus in New York. Het is de tweede maal dat Martina aan het WK taekwondo zal deelnemen. Westerhof zoekt raadsman eindhoven De afwikkeling van het verbreken van het contract tussen PSV en Hans Westerhof zal in de komende week plaats vinden. De oach wil zich beraden over zijn mogelijkheden op dit punt. Westerhof heeft PSV meegedeeld een raadgever mee te nemen bij het volgende gesprek omdat hij het niet eens is met de beslis sing die het bestuur van de club heeft genomen. „Hij zal iemand zoeken", vertelde manager Ploegsma, „die meer verstand van dergelijke zaken heeft en hem met raad en daad terzijde kan staan." Julio Cesar vertrekt na diefstal washington. De Braziliaanse verdediger Ju lio Cesar heeft het toernooi om de US Cup in Washington verlaten, nadat hij was besto len van 80.000 gulden en vier kostbare horloges. De speler van Juventus vloog terug naar Italië, om op nieuw een handvol cash op te halen. Hi|zei het geld op korte termijn nodig te hebben, om verplichtingen in Brazilië na te komen. Met toestemming van coach Parreira liet hij de wed strijd tegen Engeland aan zich voorbij gaan. Volgens officials van de Bra ziliaanse selectie werden het geld en de uurwerken gestolen uit een koffer in de kamer van Cesar's ploeggenoot Careca, tijdens de wedstrijd van de Zuidamerikanen tegen Duits land. Ook Careca en verdedi ger Valber raakten door de roof contanten kwijt. Ondui delijk is waarom de spelers geen gebruik maakten van de safe van het hotel. Cesar verklaarde altijd het geld bij zich te dragen omdat hij geen vertrouwen heeft in de internationale banken. De in Italië spelende voetballer werd pas op het laatste mo ment aan de selectie toege voegd. Hij kwam in beeld na dat de verdediger Ricardo Rocha, Ricardo Gomes en Al- dair wegens clubverplichtin' gen verstek lieten gaan. Vrijwel gelijktijdig met Cesar werden ook enkele Duitse in ternationals bestolen, zij het voor aanmerkelijk mindere bedragen. Matthaus verloor een zonnebril, Hellmer een halsketting en Labbadia een pen. Woordvoerder Niersbach van de Duitse voetbalbond verklaarde een samenhang te zien. „Tenslotte zijn de etages van de kamers van de spelers slechts met een speciale sleu tel te bereiken." munchen anp Bayern München wil niet in gaan op berichten, als zou Ruud Gullit op korte termijn voor twee jaar tekenen bij de Duitse recordkampioen. Manager Hoeness: „Ik zeg niets over dit thema." Zelf verspreidde Gullit vrijdag het nieuws te verwachten de overstap van AC Milan naar de nummer twee van de Bundesli- ga te maken. Hij zei dat vorige week donderdag plotseling manager Hoeness en vice-voor- zitter Beckenbauer voor de deur stonden. „Dat kan niet", ver klaarde Hoeness. „Donderdag zat ik thuis in de tuin." Wel zei Hoeness niet uit te sluiten dat Bayem München binnenkort met opzienbarend nieuws komt. Assistent-trainer Augenthaler, die dit weekeinde een aanbieding om bij Kai- serslautern aan de slag te gaan naast zich neerlegde, gaf toe dat er bij Bayem over Gullit wordt gesproken. Binnen de club wordt echter ook nadrukkelijk gespeculeerd over de komst van Pancev. De voormalige topschutter van Ro de Ster is dit seizoen bij het Ita liaanse Inter (Bergkamp, Jonk) op eèn zijspoor geraakt. Het Duitse sportpersbureau SID meldde zondag dat Bayern voor Gullit rond de acht miljoen gulden zou moeten betalen. Volgens de normen van de UEFA mag AC Milan voor de aanvaller ruim het tweevoudige worden gevraagd. Gullit is 30 jaar. Bayern, dat ook de Neder landse international Wouters onder contract heeft, deed voor het komende seizoen al twee aankopen. Witeczek kwam van Kaiserslautem, Zickler van Dy namo Dresden. Bayern, dat het afgelopen sei zoen op de laatste speeldag de strijd om de titel van Werder Bremen verloor, heeft daarente gen drie aanvallers in de aan bieding gedaan. Labbadia, mo menteel met de Duitse selectie actief in de Verenigde Staten, mag tot zijn grote teleurstelling voor iets meer dan vier miljoen gulden vertrekken. Ook Wo- hlfarth, niet meer zeker van een plaats in de basis, en de wissel vallige Braziliaan Mazinho, mo gen weg. 131332 jun 93 Promotie NAC A Q NAC is weer terug I O in de eredivisie. Door een 3-0 overwinning op Den Bosch stelde de club uit Breda de promotie veilig. De Munnik A Q Onno Cuinau won I -/ na zes verloren B-fi- nales zijn eerste titel. De speler van Unicum zege vierde in het toernooi van De Munnik. Indurain yt Miguel Indurain I bracht de Giro op zijn naam. De Spaanse winnaar van de Tour kwam in de slotetappes niet meer in gevaar. tubmihw—wmflnkj utrecht rob onderwaterdelen. Daar hou ik nu van. Na afloop Tumult in Utrecht, na de rode kaart van Mustafa Talha. De boosdoener haalt verhaal bij arbiter likhout, i de leidsman houdt voet bij stuk. In het midden houdt Dennis-Jan Mieras de boze Gert Kruys in toom. Marco de Ridder, zojuist tegen een kopstoot opgelopen van de onzichtbare Deutekom, wordt op zijn beurt 'rustig' gehouden door Hennie Lettinck. foto loek zuyderduin En waar was Melbi Raboen, na afloop van Hol land - Katwijk? Een klein perslegioentje wilde de Haagse oefenmeester tekst en uitleg ontfutselen, maar Raboen was op het complex aan de Utrechtse Thorbeckelaan onvindbaar, verdwenen in het niets. Wie Raboen een beetje kent, weet dat hij de ge lijkmaker van Katwijk niet kon verkroppen. Hij baalde derhalve als een stekker. En Raboen, weet men in Leiden en Katwijk, is dan niet aanspreek baar. Dat een trainer op dit niveau ook in 'slechte tijden' mediaverplichtingen heeft, daar heeft Mei uiteraard lak aan. „Raboen verdwenenwist Gert Kruys ook geen antwoord op de klemmende vraag, „dat ver baast me niks. Van de week op de training was-ie ook ineens weg. Dat is zijn manier om de boel op De onorthodoxe werkwijze van Raboen wierp zijn vruchten af zaterdagavond, want de spelers Holland stonden op scherp. Liever gezegd: ze waren opgefokt. „Vond je?", was Gert Kruys, ooit de motor van FC Utrecht, het duidelijk oneens met de stelling. „Goed, we speelden hard. Tot op de rand en soms daarover neen. We wisten dat Katwijk een opportunistisch ploegje heeft. We moesten dus vroeg storen, om ze het spelen te beletten." Kruys vocht talloze duels uit met Leen van der Marei, de langharige krachtbron van Katwijk. „Wat een heerlijk ventje is dat. Incasseren en uit delen. Daar hou ik nu van. Na afloop wilde hij shirtjes ruilen. Dat mocht niet. daar baal ik best van. want ik vond het een heerlijke wedstrijd." Wellicht is het een van zijn laatste voor Hof land. Het is de bedoeling dat Kruys (32) volgend seizoen de cursus oefenmeester 1 gaat volgen. Hij wordt de assistent van Melbi Raboen, de trainer die hij halverwege het seizoen 'wel kon schieten'. Raboen posteerde de middenvelder zonder par don op de bank. Kruys: ..Aad de Mos had me nog zo gewaarschuwd. Ik kwam 'm een keer tegen op vakantie en hij zei: Kruyssie. let jij nu op die Ra boen, die gaat vedetten op de bank zetten om de boel wakker te houden. Dat overkomt Kruyssie niet, dacht ik. Tot dat ik halverwege op de bank Kruys keerde weer terug in de basis, waar Frans Adelaar (ook al ex-Utrecht, vorig seizoen DOVO) de pijp aan Maarten gaf. „We hebben een heerlip ke ploeg, met Utrechtse jongens onder elkaar Of hier wat geschoven wordt? Ach. bij elke hoofd klasser wordt geschoven. Maar het is niet zo dat de spelers hier puur voor de poen spelen, want dan red je het niet op dit niveau." Kruys acht zijn ploeg nog lang niet kansloos voor zaterdag. „De stemming was down in de kleedkamer. Maar ik heb gelijk geroepen dat we niet hebben verloren. Ik denk dat we in Katwijk nog een hele goede kans hebben. Katwijk zal moeten komen en als wij ruimte hebben en we beschikken ook nog over Etienne Kelders (de spits is gebleseerd aan zijn lies), dan zijn we le vensgevaarlijk." Gelijkmaker Katwijk in blessuretijd bij Holland Op een moment dat iedereen zich zaterdagavond in Utrecht met een 1-0 zege voor Holland had verzoend, was daar ineens Kees Krayenoord. Waar de grillige Kat wijkse aanvaller zich lange tijd had verschanst in de ano nimiteit, vormde hij ver in blessuretijd het middelpunt van de belangstelling. Krayenoord verzilverde een afge meten voorzet van Marco de Ridder op simpele, doch doeltreffende wijze en Katwijk was daar maar wat blij mee. De papieren voor de return op De Krom komende zaterdag zagen er door de gelijkmaker onverwacht aan merkelijk beter uk. utrecht rob onderwater Het gaat te ver om Holland - Katwijk, de winnaar van de tweekamp is algeheel lands kampioen bij de amateurs, een propaganda voor de voetbal sport te noemen. Daar was de strijd, vooral van Utrechtse zij de, veel te hard te voor. Maar Holland - Katwijk was wel 90 minuten lang energie, span ning, meeslepend, soms angst aanjagend hard en op de val reep sensationeel. Er gebeurde altijd wel wat op elke uithoek van het knusse veldje in het Utrechtse Zuilen. In de aanvangsfase gebeur den er dingen die het daglicht nauwelijks konden verdragen. Katwijk-trainer Arie Lagendijk had zijn discipelen gewaar schuwd voor Utrechtse intimi datiepogingen. „Maar dat ze zö tekeer zouden gaan," pufte de oefenmeester naderhand nog na, „nee, dat had ik zeker niet verwacht. Het geeft alleen maar aan dat er wat op het spel staat. Dat voelen die jongens." De trainer veroordeelde het soms ordinaire schoffelwerk van Holland niet, terwijl daar wel alle reden toe was. Jan Go- dee, Gert Kruys, Gert van Hane- gem en Hennie Lettinck brach ten hun lesjes van de Utrechtse profvoetbalschool keurig in de praktijk. En ze slaagden voorals nog in hun opzet, want Katwijk werd gei"ntimideerd en deinsde terug. Toen de oranjehemden, dit maal gestoken in Barcelona- outfit, na een half uur op adem kwamen, was het kwaad al ge schied. Via een razendsnelle uitbraak van Edwin Brouwers, hij bezorgde Carlo van Zeist een helse avond, en de geslepen Ricky Testa la Muta, kwam de boomlange Dick Wahl vrij voor Teun van Duyvenbode. Een droog tikje was genoeg voor de 1-0. Dat leek nog lang niet het ein de voor Katwijk. De equipe van Arie Lagendijk mocht zich dan wel beroepen op het meeste balbezit, het gevaar kwam van Holland. Vanwege het Katwijkse opportunisme kwam de be ruchte Utrechte counter tot vol le wasdom. Carlo van Zeist en Henk Langemaat moesten dan ook alles brengen om Edwin Brouwer en Ricky Testa la Muta in toom te houden. De rode kaart van de voor stopper Mustafa Talha in de 24ste minuut kwam de Katwij- kers daarom niet slecht uit. Talha haalde de op snelheid lig gende Hans Zwaan neer en om dat de spits een vrij doel voor zich had, trok arbiter IJkhout rood uit zijn vestzakje. Een moedige, maar terechte beslis sing van de leidsman, die zich met een uiterste inspanning maar net staande hield in het geweld. Dat er achter zijn rug allerlei onfrisse praktijken af speelden (Utrechter Deutekom gaf Marco de Ridder een kop stoot) kon de scheidsrechter ui teraard niet worden aangere kend. Holland moest dus verder Concentratie bij Henry Pouw, zaterdag de beste man bij Katwijk. Jan Godee gebruikt zijn handen om de Leidenaar niet te laten ontsnappen. met tien. „Maar dat is soms moeilijker dan voetballen tegen elf man," wist Lagendijk. Zijn ploeg gaf daarvan blijk, want tot de rust wist Katwijk zich geen raad met de overtal-situatie. Hans Zwaan kreeg aanvaller Dick Wahl als waakhond mee en de boomlange Woerdenaar volbracht die taak met meer toeweiding dan de weggezon den Talha. Ook het inbrengen van linkerspits Leo Guyt voor de geblesseerde Mieras (De Ridder ging naast Zwaan in de spits spelen) bracht geen soelaas. Na de rust speelde Katwijk met meer flair en variatie, al we zen de gemiste kans van Testa la Muta en de lattreffer van de zelfde Utrechtenaar eerst in een andere richting. De schermut selingen van Testa la Muta wa ren de laatste wapenfeiten van Holland, want in het verloop van de strijd bepaalde Katwijk het spelbeeld. En het conditio neel lamgeslagen Holland kreeg het steeds moeilijker met de op positie. Dat de gelijkmaker pas in de laatste seconde viel, had den de Katwijkers dan ook vol ledig aan zichzelf te wijten. Daarbij ontpopte Ard Hoog- eveen zich als een uitmuntende doelman. Een kwartier voor tijd juichte de oranje-aanhang reeds na een keiharde inzet van Marco van der Plas, maar de goalie zette op het laatste moment zijn vuist tegen de bal. Kees Krayenoord kreeg de Hoogeveen even later wel op de knieën, maar het lob je stuiterde via de paal naast het doel. De misser van Krayenoord maakte Katwijk moedeloos. De ploeg leek zich dan ook neer te leggen bij het onvermijdelijke, maar Marco de Ridder en Kees Krayenoord dachten daar an ders over. Het dagdromen van Holland-libero Hennie Lettinck vormde de inleiding van de ge lijkmaker. Met een ampele sli ding ontfutselde De Ridder de technische, maar immer met veel risico spelende Lettinck de kom, Godw, Wallenberg, len Holland). Pouw, Zwaan (beiden Katwijk) Rood (24 Falhat Scheids rechter IJkhout Toeschouwers 3000 Katwijk: Van Duyvenbode: Van Zeist, langpmaat. Pouw, De Kroon. Mie*as (Guyt), Van de Marei Van der Pias Krayenoord. Zwaan. De Ridder bal en bracht Kees Krayenoord in stelling. Zijn koelbloedige in zet vormde de inleiding voor een ontlading van feestvreugde. Dat wordt nog wat. zaterdag op De Krom. groningen gpd Lag in Milaan, waar de Ronde van Italië gisteren zijn beslag kreeg, ook de eindstreep voor Jan Gisbers? Zijn trouwe rech terhand sinds jaar en dag, Piet van de Kruijs, wil er nog geen weet van hebben. „Ik vraag me af of het hele bericht wel klopt," zegt hij vanuit zijn huis in Hel mond, waar hij de logistieke za ken van de Festinawielerploeg in handen heeft. Nee, Van de Kruijs is er nog niet zo zeker van dat Gisbers zijn ontslag heeft gekregen van sponsordirecteur Miguel Rodriguez. „Ik vind het maar raar, hoor! Ik heb ook nog niks van Jan zelf gehoord." Ook Jean-Paul van Poppel re ageert verrast op de mededeling vanuit Milaan. „Ik vind het ook spijtig en dat meen ik oprecht. Jan is voor mij een goeie ploeg leider. Weliswaar heb ik dit sei zoen weinig met hem te maken gehad, maar ik durf wel te stel len dat alles wat na Jan komt, te nerveus is. Hij zegt altijd: 'Je moet niet halverwege het sei zoen gaan tellen, maar pas als het seizoen erop zit.' Misschien dat hij daardoor wat laconiek overkomt bij die Spanjaarden, die van nature toch wat nerveu zer zijn. En ja, de resultaten on der zijn leiding zijn tot dusver uitgebleven." Hoewel deze insiders dus be weren dat ze deze bui niet had den zien aankomen, was het een publiek geheim dat Jan Gis bers de laatste jaren als ploeg leider krediet aan het verspelen was, of zoals zijn ex-baas Manf red Krikke het uitdrukt: „Jan was aan het afglijden." De neer gaande spiraal begon twee jaar geleden in het Franse Quimper, waar Gisbers met zijn doodzie ke PDM-ploeg uit de Tour de France verdween als gevolg van de nadien veelbesproken intra- lipid-affaire. Nadien is de moti vatie bij de Eindhovenaar gaan deweg minder geworden. Hij toonde na de koers steeds min der oog voor zijn renners en des te meer voor de geneugten des levens, hetgeen hem ook pro blemen opleverde in de privé- sfeer. In het laatste PDM-jaar (1992) deed Gisbers vooral geheimzin nig. Maandenlang liet hij het wielervolk gissen met welke sponsor hij in zee zou gaan. Uiteindelijk bleek slechts dat hij ploegleider werd bij een in feite onhandelbaar gedrocht. Festina geheten. Met bijna 40 coureurs de grootste ploeg van het ganze peloton, maar meer dan de helft was nauwelijks bruikbaar voor het grote werk. Al snel werd ook duidelijk dat Gisbers het in deze Spaanse gelederen niet gemak kelijk had. Hij kreeg twee colle ga's om zich heen, die ook een stevige vinger in de pap wensten te hebben, te weten de Spanjaard Miguel Moreno en de Fransman Bruno Roussel. Uit deze competentiestrijd is Moreno nu als winnaar te voor schijn gekomen. Hij mag probe ren de mammoetploeg, die am per potten heeft kunnen breken en in negatieve zin scoorde met een dopingaffaire van de Frans man Pascal Lino (vorig jaar ge ruime tijd geletruidrager in de Tour), naar hogere sferen te lei den. Manfred Krikke, de ex- manager van de PDM-equipe, is niet verrast door deze zet van Festinabaas Rodriguez. Krikke: „Het was wel duidelijk dat het niet liep in deze ploeg. De resul taten zijn nihil en ook de orga nisatie deugt niet. Rodriguez heeft Gisbers dan wel aange trokken. maar niet de structu ren van PDM overgenomen." Zal de commandowisseling negatief uitpakken voor het Ne derlandse bestanddeel van de ploeg? „Nee, dat denk ik niet," is de verwachting van sprinter Van Poppel, een van de weinige renners die succesvol is ge weest. 'JPvP', tweevoudig rit winnaar in de Vuelta. gaat er vanuit dat hij en zijn landgeno ten (Rooks, Van Aert. Koerts en Jakobs) niets te vrezen hebben van het nieuwe bewind Van Poppel: „Moreno is gek van mij en lakobs. Wij hebben ook foi midabel gereden in de Vuelta. Daarom wil hij het liefst met ons werken. Maar Moreno is ook gecharmeerd van de andere Nederlanders. Hij heeft onze mentaliteit hoog zitten. Van Poppel gaat er dan ook vanuit dat hij. samen met zijn locomotief Gert Jakobs, 'nor maal' zal worden uitverkoren in de Tourploeg van Moreno. Of dat ook Steven Rooks geldt, is nog maar de vraag. De Noord hollander heeft ruim een week inspiratieloos in de Giro gefietst en hield het daarna voor gezien in Italië. Rooks bleek echter niet bereikbaar voor c

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17