9 Hazelaar binnen twee weken open9 'Het waren heel goede toestellen' Alphen blijft op kantoren mikken Rijn- en Veenstreek 'Broedermoord' kost Alphense Boys winst in sportontmoeting MAANDAG 14 JUN11993 chef gertvisser. 071-356430. f Dorpers willen bad zelf opknappen Een aantal inwoners van Hazerswoude-Dorp wil ervoor zorgen dat het vorig jaar gesloten zwembad binnen twee weken weer open gaat. Ze gaan vandaag samen met ambtenaren van de gemeente de technische installaties van De Hazelaar beldjken en repareren als dat mogelijk hazerswoude-dorp ruud sep Het bad zou straks volledig door vrijwilligers rrtoeten worden ge ëxploiteerd en onderhouden. Zo'n honderd inwoners van Ha zerswoude-Dorp hebben zich inmiddels hiervoor aangemeld. En ruim 300 gezinnen willen graag voor honderd gulden een gezinsabonnement kopen als het openluchtzwembad voor de zomervakantie opengaat. Initia tiefnemer Aart-Jan van der Poel denkt daarmee voldoende draagvlak te hebben voor her opening van het zwembad. Vorige week hebben de initia tiefnemers in Hazerswoude- Dorp huis-aan-huis enquêtefor mulieren verspreid. De Dorpers konden invullen hoe belangrijk ze het zwembad vinden, of ze als vrijwilliger acVief willen wor den en of ze van plan zijn een abonnement te nemen. Inmid dels zijn de meeste formulieren De resultaten van de enquête zijn hoopgevend voor de initia tiefnemers. „Het is ontroerend zoveel enthousiasme erlos breekt. Het is toch zo kwaad nog niet om in Hazerswoude- Dorp te wonen", aldus Van der Poel. Vrijwilligers „We hebben inmiddels zoveel vrijwilligers, daar zou je bijna meerdere zwembaden mee kunnen onderhouden", vertelt de initiefnemer. „En er heeft zich ook gediplomeerd zwem badpersoneel gemeld, dat straks als vrijwilliger aan de slag gaan. Daar maken we natuurlijk dankbaar gebruik van. Mensen zijn er dus voldoen de. Maar gebrek aan personeel was niet de reden dat de ge meenteraad eerder dit jaar be sloot het openluchtbad niet meer open te stellen. De techni sche installaties van het zwem bad zijn sterk verouderd en Overval op fotowinkel alphen aan den run Een onbekende r heeft vrijdagavond een gewapende overval gepleegd op een fotozaak aan de Concert- weg in Alphen. De dader bedreigde een verkoper met een vuur wapen en dwong hem geld af te geven. Een zegsman van de po litie wilde vanochtend niet meedelen hoeveel geld is verdwenen. De dader droeg tijdens de overval een bivakmuts en donkere kleding. Na het verlaten van de winkel is hij er op de fiets van door gegaan. De politie verzoekt mensen die in de loop van vrij dag iets opvallends hebbén gezien in de omgeving van de Con- certweg, contact op te nemen met de recherche. Tel: 01720- 84555. Automobilist rijdt door na ongeval roelofarendsveenEen 22-jarige man uit Roelofarendsveen is gisteravond rond half elf op de Van Harteveldstraat in zijn woonplaats aangereden door een automobilist, die hiema door reed. Het slachtoffer reed op zijn brommer vanaf de Gogermo- lenweg de Van Harteveldstraat in, toen een grijze Opel Kadett op hem afkwam rijden. De auto reed tegen de brommer, de Veen- der viel en liep enkele diepe schaafwonden op. De auto reed weg in de richting van de Sotaweg. De politie verzoekt getuigen con tact op te nemen. Er zaten drie jongemannen fn de auto die het ongeluk veroorzaakte. Auto's gestolen in Alphen n den run Twee Alphense auto-eigenaren hebben gis teren aangifte gedaan van diefstal van hun wagen. Aan de Lau- wers werd zondag een Opel Kadett uit 1981 gestolen. Dit ge beurde waarschijnlijk tussen een en zeven uur. Aan de Swee- lincklaan verdween een Ford Escort uit 1981, volgens de politie met een waarde van 37.000 gulden. Hier sloegen de dieven toe tussen zeven en elf uur. staan op het punt het te bege ven. Het hele machinepark moet op korte termijn vervan gen worden omdat het spul niet meer voldoet aan nieuwste wet telijke eisen. Omdat de politiek het niet zag zitten om nog grote bedragen te steken in het bad, werd besloten de boel te sluiten. Van der Poel hoopt echter het bad voor een zacht prijsje weer op te lappen. „Er staat bijvoor beeld 15.000 gulden begroot voor straatwerk en 3000 gulden voor het vervangen van een ko zijn. Met vrijwilligers kan je dat doen voor een fractie van dat bedrag." Ook de installaties moeten op die manier voor wei nig geld onder handen worden genomen. „Dat hangt allemaal af van de inventiviteit van de technische mensen, of ze de spullen voor een redelijke prijs weten te krijgen en of ze het zelf kunnen installeren." In elk geval zijn er voldoende vrijwilligers om alle nodige werkzaamheden uit te voeren. Alles lijkt nu af te hangen van de staat van de machines. „Op zichzelf hebben we een redelij ke basis. Als er nu niet te veel machinepech op ons afkomt, moet het lukken." Van der Voorn presenteert Sprietlopen Presentator Jack van der Voorn van Avro's sportpanorama pre senteert zondag 20 juni de 21e Nationale kampioenschappen sprietlopen die in Rijpwetering worden gehouden. Het festijn, waaraan iedereen mag mee doen, wordt gehouden aan de Pastoor van der Plaatstraat. Deelname vijf gulden; aanvang twaalf uur. Voorafgaande aan het sprietlopen wordt een wie- lerbankwedstrijd gehouden. Dat is een race tegen de klok zonder vooruit te komen. Het sprietlo pen wordt muzikaal omlijst door de Leidse band The Dreams. Speciale gast tijdens het sprietlopen is Francis Par. Dit uit het Brabantse Vught afkom stige meisje won onlangs de Soundmixshow van Henny Huisman. Haar manager, de uit Rijpwetering afkomstige Erico van der Horst, heeft dat gere geld. De opbrengst gaat naar verstandelijk gehandicapten in Alkemade en een bewoners- groep van Swetterhage. De oogst van een dag graven in de Nieuwkoopse polder. Op het eerste gezicht een berg oud ijzer. Voor de oorlogsarcheologen echter een aantal prachtige onderdelen van een historisch vliegtuig. foto ben de bruyn Moderne archeologen graven bij Nieuwkoop naar recent verleden nieuwkoop Het is 11 mei 1940. De oorlog in Nederland is aan zijn tweede dag bezig. De Duitsers rukken snel op. Bij Rotterdam hebben ze de Maasbrug al in handen. Het Nederlandse bevel besluit de brug te bombarderen. Nadat eerder op de dag een eerste bombardement is mis lukt, wordt aan het begin van de middag een tweede poging ge waagd. Twee bommenwerpers, geëscorteerd door drie Fokker D21 jagers, zetten om 13.09 uur van het hulpvliegveld Buiksloot koers richting Rotterdam. Eén van de jagers wordt gevlogen door sergeant-vlieger J. Roos. Om 13.24 uur wordt de brug aangevallen. Voor de tweede maal missen alle bommen doel. Onverrichter zake zetten de vijf kisten de terugweg in. Dan duiken plotseling twaalf Duitse Messerschmitts op. Eén bommenwerper wordt bij Wa- dinxveen neergeschoten en één jager moet een noodlanding maken. De tweede bommen werper en een tweede jager ma ken zich uit de voeten. Roos vliegt door met drie Messer schmitts achter zich aan. Het toestel van Roos wordt door de achtervolgers aan flar den geschoten en de vlieger be sluit te springen. Hij werpt het cockpitdak af, dat bij toeval pre cies in een propellor van één van de achtervolgers terecht komt. Dat is dus één Messer- schmitt minder. De Nederlan der vlucht een wolkendek in. Als hij daar uit komt, blijkt hij te zijn ingehaald door één van de - veel snellere - Duitsers. De tweede Messerschmitt is hier door een gemakkelijke prooi. De derde belager ziet hij niet meer terug, zodat Roos besluit om door te vliegen. Overleefd Even later gaat het toch nog fout. Bij Nieuwkoop wordt het toestel geraakt, volgens de offi ciële lezing door Nederlands af weergeschut dat de Fokker voor een Duits vliegtuig aanziet. De kist stort neer, maar de zwaar gewonde Roos weet zich met zijn parachute te redden. Hij overleeft de aanval. Het is 12 juni 1993. In de pol der tussen Nieuwkoop en Nieuwveen is een graafmachine bezig een grote kuil te graven. Drieënvijftig jaar, één maand en één dag nadat de Fokker is neergestort, graaft de stichting Crash de resten van het toestel op. Moderne archeologen op zoek naar een recent, maar toch al bijna vergeten verleden. „Het toestel is jarenlang kwijt geweest. Alleen de eigenaar van het land en een paar getuigen wisten waar het toestel lag. Heel toevallig zijn wij met die men sen in contact gekomen", ver telt de Leidenaar Wim van Beek, bestuurslid van Crash. Nadat de stichting in archieven en met metaaldetectoren het nodige voorwerk heeft gedaan, is van- Uit het archiefonderzoek komt overigens naar voren dat het officiële verhaal weieens on juist kan zijn. „Het blijkt dat er in de wijde omgeving van Nieuwkoop nergens Nederlands afweergeschut stond. Wij gaan er daarom van uit dat Roos uit eindelijk toch door de derde Messerschmitt is neergescho ten. Alle geschiedenisboeken moeten herschreven worden", aldus Van Beek. Schroot Om één uur 's middags heeft de graafmachine al heel wat naar boven gehaald. Zo'n twintig be langstellenden kijken toe hoe één van de Crash-mensen de opgegraven spullen schoon spuit. Voor een leek doet de oogst veel denken aan het schroot dat met een zekere re gelmaat uit de Leidse grachten wordt opgevist. Maar de ken ners zien net anders. „Er zitten nog hele mooie stukken tus sen", weet de oorlogsschilder A. Korenhof en hij wijst op een ci lindertje. „Kijk. dat is de zuur- stoffles van de vlieger en dat is de automatische brandblusser. Die moet vanzelf gaan werken wanneer er brand is. Blijkbaar heeft dat niet gewerkt." Dan rent iedereen naar de put. Van drie meter diepte heeft de graafmachine de propellor van de Fokker omhoog gehaald. Videocamera's en fototoestellen worden opgesteld. Het kunstig verbogen metaal hangt half over de rand van de graafbek. „Een heel mooi stukkie metaal. Ik weet zeker dat ze daar in het musuem op Soesterberg jaloers op zouden zijn", zegt één van heel aar boven te heel goede i 1945 jaren- Leidseweg houdt houdt in Oud Ade versmalling De wegversmalling ter hoogte van de Leidseweg 30 in Oud Ade wordt definitief aange bracht. De versmalling is een jaar geleden bij wijze van proef in de weg gemaakt. Volgens de gemeente is de proef geslaagd. Op de oproep aan de bevolking om te reageren, kwam slechts één vraag binnen. Een bewoner \Toeg of het mogelijk is om de breedte exact gelijk te laten zijn aan de versmalling bij Leidse weg 2. Die vraag wordt gehono reerd. Timotheusschool wint toernooi alphen a mrun» de omstanders met keurende blik. „Ht uniek om zoiets halen. Het wan toestellen." Voor J. Waare, lang een goede kennis van vlie ger Roos, komt de oorlog weer helemaal terug. „Het was voor ons dag en nacht gevaarlijk. Maar het was een prachtige tijd. Mensen hadden zoveel voor el kaar over. Ik heb in Indië ook op de Tromp gezeten toen de Jap pen daar een bloedbad aan richtten. Ik heb daar gewonden gezien die tot het laatst bleven zeggen: help hem eerst maar, ik ga toch dood." Idealisten De bejaarde vliegtuigmaker keert zich na iedere zin om en loopt twee stappen weg. Maar steeds keert hij zich om en ver volgt hij zijn verhaal. „Er wordt weieens over de oorlog gepraat op televisie. Maar ze weten er niks van. En dan zitten ze ons nog een beetje zwart te maken ook. We waren allemaal idealis ten. Ons doel was Holland vrij krijgen. Zonder zo'n ideaal houd je het niet vol. Maar toen we uiteindelijk terug kwamen, kregen we de grootste opdoffer die we ooit hebben gehad." Om half twee besluiten de gravers dat ze alles wel hebben. Alle resten van het vliegtuig zijn omhoog gehaald. De kuil wordt weer dicht gegooid. De opge graven spullen zijn als het goed is binnenkort te zien op een tentoonstelling in Abbenes. Het 25e schoolkorfbaltoemooi in Alphen heeft zaterdag dubbel succes opgeleverd voor de Ti motheusschool. In zowel groep 5/6 als groep 7/8 sleepten de leerlingen van de protestants- christelijke basisschool de eer ste plaats in de wacht. In totaal deden 21 scholen mee aan het jaarlijks terugkerende toernooi. Er streden 650 kinderen, ver deeld over zestig teams, om de medailles. Bij groep 3/4 werd de dr. Martin Luther Kingschool eerste. De Fair Play-cup kwam in handen van de Montesso rischool. Het toernooi werd georgani seerd door korfbalvereniging Tempo, die op de woensdagen 16 en 23 juni van vijf tot zes uur open trainingen houdt voor kin deren bij wie de belangstelling voor de korfbalsport is gewekt. Majorettekorps valt in de prijzen Het majorettekorps Sweet Cha rity van muziekvereniging De Heerlijkheid uit Hoogmade is gisteren bij de landelijke kam pioenschappen in het Noord- brabantse Oud Gastel tweede geworden. Het betrof een selec tiewedstrijd 'jeugd-divisie-sec- tie A'. Het was de eerste km dal de 21 meisjes van Sweet Charity onder leiding van instructrices Heidi Krijger en Joke Daleman meededen aan een landelijke wedstrijd. De organisatie was gisteren in handen van het ma jorette-korps Dream-girls uit Oud Gastel. ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP De markt voor kantoren mag dan al een paar jaar volledig zijn ingestort, Alphen aan den Rijn blijft hopen op de komst van kantoren. Dienstverlening en telematica, dat zijn de sectoren waar Alphen zich in de toe komst op moet gaan richten. Voor nieuwe transport- en dis tributiebedrijven die gebruik maken van de weg is geen plaats meer en het toerisme mag nog slechts voorzichtig groeien. Dat zijn de hoofdpun ten uit de nieuwste nota over het economisch beleid van Al phen. De nota is een nrodukt van de gemeentelijke afdéling strate gisch beleid. Het rapport gaat dezelfde weg volgen als de nota over de toekomst van Alphen. Eerst mogen alle Alphenaren hun mening geven over het rap port. dan pas neemt de politiek een standpunt in. Overigens ligt het in dit geval erg voor de hand dat de politiek zich achter de Klannen schaart. Het rapport evat namelijk vooral stand punten die Alphen al jaren uit draagt. „We willen niet meer met zijn allen in de rij staan voor de brug over de Gouwe. Die tijd is voor bij." Wethouder A. Kromhout den Dunnen (CDA/economi sche zaken) gaf bij de presenta tie van het rapport duidelijk aan waarom het wegvervoer niet verder mag groeien. Het Al phense wegennet is al overbe last en daar moeten niet nog eens een heleboel vrachtwagens bij komen. Voor het transport per spoor en over water ziet de wethouder echter een grote toe komst weggelegd in het Alphen se. „We hebben een haven en drie stamspoorlijnen liggen. Die worden nu nog veel te weinig gebruikt", aldus Kromhout. Station Maar de grootste klappers, ook voor de werkgelegenheid, moe ten worden gemaakt door het binnenhalen van kantoren. Rond het station liggen vele hectaren grond te wachten op bebouwing. Maar aangezien er overal kantoren leegstaan, zal die grond voorlopig nog wel even braak blijven liggen. Want de gemeente is ook niet van plan om de grond voor een weggeefprijsje van de hand te doen om maar bedrijven te lok ken. „Dat werkt niet", weet di recteur strategisch beleid P. leu ken. „Zelfs met heel goedkope grond kom je er niet." Jeuken verwacht dan ook niet dat de plannen het aanzien van Alphen op korte termijn dras tisch zullen waadma „We proberen heel geleidelijk accen ten te verschuiven. Maar het is niet de revolutie die uitbreekt." De inspraak over de econo mische toekomst van Alphen loopt nog tot 15 september. Be gin september organiseren de vereniging van ondernemingen in Alpncn (VOA), de onderne mersvereniging voor hel inid den en kleinbedrijf Alphen (OMKA), de Kamer van Koop handel Rijnland en het regio naal bestuur voor de arbeids voorziening EUJnstreel et d ton ferentk over de nota. Het tweede team van voetbal vereniging Alphense Boys heeft zaterdag op de laatste dag van de sportontmoeting verhinderd dat het eerste team van de Boys de ontmoeting winnend af kon sluiten. Het tweede team was op het onderdeel midgetgolf net iets beter dan het vlaggeschip van de voetbalclub. Door deze broedermoord kwam Alphense Boys I in de einduitslag net acht punten tekort voor de eindover winning. Die ging daardoor naar de voetballers van Alphen. De nipte overwinning was ty perend voor de spanning waar de vijftiende sportontmoeting dit jaar bol van stond. Op de laatste dag waren er maar liefst vijf teams die kans maakten op de overwinning. Naast Alphen en Alphense Boys stonden op dat moment ook de korfballers van Tempo, de tennissers van Nieuwe Sloot en atletiekvereni ging AAV in een kansrijke posi tie. In een spannende strijd was het uiteindelijk Alphen dat de hegemonie van Nieuwé Sloot wist te doorbreken. De voetbal lers, volgens de organisatie de terechte winnaars, eindigden vorig jaar nog op de tiende plek. Het verrassingsonderdeel dat vrijdagavond rond de Zegerplas werd afgewerkt, zorgde bij ver schillende teams voor de nodige blessures. De verrassing was dit jaar een alternatieve triathlon. De deelnemers moesten achter eenvolgens crossen op moun tainbikes en een stuk hindernis- baan lopen, om daarna in de kano te stappen. Bij het fietsen deed zich een aantal fikse valpartijen voor doordat de deelnemers in hun enthousias Een alternatieve triathlon was dit jaar het verTassingsonderdeel van de sportontmoeting. De deelnemers moesten fietscrossen, een hindemisbaan bedwingen en kanovaren. foto ben de bruyn me te veel risico namen. De ver wondingen bleven beperkt tot wat geschaafde ledematen. De verrassing nam dit jaar aanmerkelijk minder tijd in be slag dan vorig jaar. Toen duurde dit onderdeel bijna de hele dag, terwijl de wedstrijd nu binnen twee uur werd afgerond. De al gemene indruk bij de deelne mers was dat het onderdeel ge slaagd, maar wel wat kort was. Zaterdag stond naast het midgetgolf ook het onderdeel pétanque op het programma. Het team van basketbaJvereni- ging Alphia toonde zich het bes te in het Franse balspel. De ta feltennissers van ATTC hadden zich het beste voorbereid op de wedstrijd. Met op het hoofd een alpino-pet en voorzien van stokbrood, wijn en Franse kaas trokken de tafeltennissers ten strijde. De tegenstanders wer den standaard onthaald op een glas wijn. Het leverde ATTC de tweede plaats op bij dit onder deel. De organisatie van de sport ontmoeting is vast van plan nog jaren door te gaan met het eve nement. Wel worden wat kleine wijzigingen overwogen. Dit jaar bleek het voor verschillende ploegen een probleem om de nodige damesteams op de been te brengen. De organisatie wil daar in het vervolg rekening mee houden. EINDUITSLAG voetbalvereniging Alphen, 1143 punten 2. voetbalvereniging Alphense Boys I, 1135 punten 3. tennisvereniging Nieuwe Sloot, 1123 punten 4. volleybalvereniging DAC, 1048 punten 5. korfbalvereniging Tempo, 1048 punten 6. atletiekvereniging AAV, 1015 pun- 7. badmintonclub Flair. 1006 punten 8. handbalvereniging Bahl- mann Rijnstreek, 997,5 punten 9. gymnastiekvereniging DOS, 914 punten 10. tafeltennisvereniging ATTC, 885,5 punten 11. gymnastiekvereniging Hou-Vast, 853 punten 12. recreatiesportvereniging 't Cen trum i.o.. 835 punten 13. voetbalvereniging Alphense Boys 11.811 punten 14. voetbalvereniging ARC, 795 pun- 15. windsurfvereniging Zegerplas, 784 punten 16 oasketbalvereniging Alphia. 770 ?7. zaalvoetbalvereniging Bola Raga, 727 punten 18. tennisvereniging TEAN, 718 pun- 19. jeugd recreatie sportvereniging Have Fun. 688 punten 20. hockeyclub Alphen, 659 punten 21. Alphense zwemclub AZC, 642 punten 22. squash racket club Alphen, 626,5 punten 23. honk- en softbalvereniging Al- phians, 626 punten 24. midgetgolfvereniging Amigo. 623 punten 25. voetbalvereniging Alphia. 619 punten 26. American footballclub Alphen Kagles, 602,5 punten 27. Dutch tennis vereniging Jawi, 587,5 punten 28. badmintonclub ZIGO, 586,5 pun- 29 eerste Alphense judovereniging i.o., 562 punten 30. ren- en tourclub Avanti. 510 pun-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11