Champs niet in problemen Kou en regen deert Voorhouters niet DE VAN Sassenheim: geld voor SVI Leiden Regio Bewoners Mirakelsteeg willen geen speelhuisje Muziek voor Foster Parents Debutante beste bloemschikker TIJD TOEN Werkgroep ziet weinig heil in komst parkwacht in Sassenheim MAANDAG 14 JUN11993 Beschuldigingen ontkend Het bericht dat computerketen The Champs in financiële problemen zou verkeren is absoluut onjuist en tenden tieus. Dat zegt directeur K. van Osch van het in Leiden gevestigde Olivetti, geldschieter en de belangrijkste leverancier van The Champs. leiden Het was een beetje sneu voor jeugdleden van de Leidse Bond van Amateurstuinders, die al enkele cursussen bloemschikken hadden ge volgd. Maar bewoners van bejaardenhuis Lorentzhof kozen zaterdagmorgen een meisje dat voor de allereerste keer een bloemstuk maakte, tot winnaar van de Leidse kampioenschappen. Zo'n 20 kinderen deden mee aan het schikken met verse bloemen. De Leidse Bond van Amateurtuinders, zelf al 50 jaar oud, organiseerde de kampioenschappen voor de 25ste keer. Ook voor volwassenen. Hun sierstukken stonden zaterdag tentoongesteld in het Stadhuis. >fl foto hielco kuipers chef gert visser. 071-356430. plv -chef aad rietveld, 0 3 rietveld Het speelhuisje keert niet terug op het pleintje op de hoek van de Mirakelsteeg en de Janvossensteeg. Een brief van de gemeente, waarin de dienst Beleid en Groen stelde dat om wonenden van het pleintje het speeltuig graag terug wilden, riep een storm van protest op in de buurt. „Wij zagen dat speelhuisje helemaal niet zitten", zegt bewoner Bart Vonk. De gemeente ging er van uit, dat de omwonenden blij zou den zijn met de terugkeer van het huisje. Maar veel bewoners van Mirakelsteeg en janvossensteeg verwachtten alleen maar narigheid van het kinderplein tie. „Er heeft hier al eerder zo'n huisje gestaan. Daar komen alleen maar vrijende stelletjes en drugsgebruikers op af/, zegt Vonk. „Toen we die brief net hadden ontvangen hoorde ik al van de buren, dat zij bang waren voor beschadiging van hun auto. Dan kunnen we beter gelijk een oud barrel kopen, zeiden ze." Karin Jansen van Beleid en Groen erkent, dat de gemeente zich danig heeft vergist in de mening van de omwonenden. „Zoiets is altijd heel moeilijk. Er waren buurtbewoners die het wel op prijs stelden als er weer een speelterreintje werd ge maakt. En met die mensen hebben wij gepraat." Het plan voor het herplaatsen van het huisje is nu afgebla zen. De gemeente nodigt binnenkort de omwonenden uit om hun plannen voor het pleintje uit de doeken te doen. Vonk voelt het meest voor de aanleg van extra parkeerplaatsen en wat groen. „Dat is misschien saai, maar wel heel praktisch." Handbaltoernooi basisonderwijs Het jaarlijkse mammoet-handbaltoernooi voor basisscholen heeft aanstaande zaterdag 19 juni plaats op het terrein achter de Vijf Meihal. De organiserende schoolsportcommissie mag dit jaar 69 deelnemende teams van 17 scholen verwachten uit de groepen 6, 7 en 8. Het toernooi duurt van 8.30 uur tot 15.30 uur. Voorhout viert 1005-jarig bestaan leiden/alphen» eric jan weterings Het bericht over de problemen 'als gevolg van moeilijke markt omstandigheden, verscheen in het Financiële Dagblad. Eerder noemde algemeen directeur B. van Tienen van de overkoepe lende The Challenging Compa ny de berichten al fotale onzin. The Champs heeft in de regio vestigingen in Leiden en in Al phen aan den Rijn. De Champs is een keten van computerwinkels die in maart met veel tam tam begon. Vol gens de aanvankelijke plannen zouden voor eind mei 40 win kels worden geopend, terwijl la ter dit jaar nog eens twintig winkels in België zouden vol gen. Momenteel zijn volgens Van Tienen 32 winkels in Ne derland open en zouden er deze maand nog twee bijkomen. Van Osch ontkent niet dat er problemen zijn in de branche, maar dat geldt volgens hem ook voor de concurrentie. „Olivetti duin- en bollenstreek/leiden Aan enthousiasme bij de jeug dige muzikantjes heeft het za terdag niet gelegen. Ondanks de regenbuien musiceerden de leerlingen van verschillende muziekscholen in het winkel centra van Katwijk, Sassenheim, Leiden, Oegstgeest en Leider dorp met het doel aandacht te vragen voor het Foster Parents Plan. In Hillegom en Lisse wer den de optredens afgelast. levert ongeveer zeventig pro cent van de omzet van de win kels. Als er serieuze moeilijkhe den waren geweest, dan hadden wij. dat zeker gemerkt. Oorzaak voor de moeilijkhe den in de branche is de specta culaire prijsdaling voor pes. Vol gens het onderzoeksbureau 1DC zijn de verkopen de afgelopen maanden met 25 procent geste gen, maar die werden ruim schoots gecompenseerd door prijsdalingen. In de detailhan del zou een grote overcapaciteit bestaan. Per jaar worden in Nederland zón 125.000 a 150.000 pes ver kocht door ongeveer tien grote re ketens detailhandelszaken. Om uit de kosten te komen moeten die elk 20 a 25.000 com puters verkopen om uit de kos ten te komen. Het is nog niet duidelijk of die overcapaciteit ook in de Leidse regio bestaat. Naast de winkels van The Champs zijn onder meer de ke tens Vobis en Funtronics verte genwoordigd. Organisator Clemens Poels: „Et werd daar met kwetsbare in strumenten als cello's en violen gespeeld. Die kunnen slecht te gen de regen. De groep was voorts te groot om aan een af dakje voldoende te hebben." Tijdens de optredens werden folders over Foster Parents Plan uitgedeeld en bijna zeshonderd gulden ingezameld voor de in richting en een waterwinproject in Sri Lanka. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde uit Roye. De Rijnklievers: 1 M.Hoogen- boom; 2 J. van Laar en Zn; 3 C. Kop; 4,7,10 G.H. van der Poel; 5.8.9 J. Kok; 6 H. van der Star. PV De Reisduif: 1,2,3,4,5,7,8,10 N. de Groot en Zn; 6 W. Tol boom-Klootwijk; 9 D. Albers. PV Leiderdorp: 1,5 A. Petit; 2.9.10 M. Reijerse; 3. R. vd Nieu- wendijk; 4. W. van Oosten; 6,7 H. Flippo; 8 Th. Habraken. PV De Vriendenclub: 1,3 JJ. Degen; 2 J. vd Blom; 4,5,8 A.J. Link; 6 Combinatie Bodijn en Zn; 7,9 R. Verhoogt; 10 R. van Dop. PV De Blauwkras: F. vd Wete ring; 2,5 Combinatie vd Blom; 3,4,7,8 P. Landesbergen; 6,10 H. Koome; 9 Combinatie Mon- tagne. PV De Zwaluw: 1,2,8 Vd Kooy- de Best; 3,5 W. van Ommen; 4,9,10 P. Verhoort; 6 N. Meeu wenoord; 7 A. van Wissen. voorhout» „Verdomme. Dit is niet leuk." De Voorhouter Van der Pol moppert oprecht nadat simul- taanschaker Erik Braun uit Am sterdam een geniale tegenzet heeft gedaan. Aan opgeven denkt hij echter niet, ook al heeft hij het volgens eigen zeg gen 'stervenskoud'. Van der Pol was een van de bijna twintig schakers die het afgelopen zaterdagmiddag op namen tegen de Amsterdam mer. Samen met zijn zoon kwam hij even een kijkje nemen bij de festiviteiten rond het 1005-jarige bestaan van Voor hout op het Raadhuisplein. En omdat junior Van der Pol op een schaakclub zit, zaten pa en zoon al snel achter een van schaakborden. Zoon verloor al snel, na een tip van pa om zijn toren te ver plaatsen staat hij mat, terwijl vader tegen half vijf wanhopig probeerde zich staande te hou den. „Maar hij gaat wel winnen hoor", gaf hij bij voorbaat toe. Theo Kraakman had meer suc ces. Na een schaakpartij van ruim tweeënhalf uur mocht hij met een fles wijn naar huis, de beloning voor het verslaan van de in de hoofdklasse schakende Braun. Een van de weinige fles sen die de Voorhoutse schaak club 't Witte Paard moest uitrei ken want tegen half vijf had Braun nog maar vier partijen verloren. De schaakvereniging is een van de clubs die afgelopen za terdag meewerkten aan het feest rond het 1005-jarige be staan van Voorhout, 's Morgens deden 300 kinderen mee aan de spelletjes die door tien vereni gingen op het terrein van de KTS werden georganiseerd. 150 Voorhouters maakten vervol gens een wandeltocht door het dorp waarna het de hele mid dag druk was op het Raadhuis plein. Verenigingen als Groen en Leefbaar Voorhout, Milieu defensie, Veilig Verkeer, het Pandawinkeltje en de Werk groep Toegankelijkheid lieten zien waar zij zich mee bezig houden. En ondertussen kon den bezoekers in het gemeente huis terecht om te genieten van een van de optredens van onder meer het Boerhaavekoor, Can tabile of het kinderkoor. Voor het gemeentehuis gaven twee spelers van de toneelvere niging Cultuur Verheft een voorproefje van hun nieuwe stuk. Constante publiekstrekker in het raadhuis waren de door de leerlingen van de Noordwijk- se Northgoschclengemeen- schap gemaakte maquettes van de nieuwbouwwijken Hoogh Teijlingen en Hoogkamer. Om dat kaarten met gegevens waar de nieuwbouwwijken precies komen te liggen ontbreken, kostte het veel belangstellenden moeite om precies uit te maken waar wat nou komt. Met een beetje wanhopig 'Waar zit het raadhuis nou' en 'waar komt de bibliotheek precies' probeerden de Voorhouters zich te oriënte ren op de kaart. „Het is wel puzzelen", vatte een Voorhout- se de gevoelens samen. Voor Chris Tetteroo van de stichting Voorhout 1005 Jaar Oud was het zaterdag een ge slaagde dag. „Natuurlijk, als het mooier weer was geweest, kon je hier over hoofden lopen maar er zijn nu toch ook voldoende mensen", zei hij wijzend naar de standjes waar overal wel be langstellenden staan. „De Voor houters komen altijd." Toch heeft Tetteroo afgelopen zater dag niet alleen bewoners van het oude dorp gezien. „Juist Oosthouters zijn massaal geko men om eens te zien wat hier allemaal in het dorp te beleven is. Die mensen zijn ook allemaal heel enthousiast." Franciscusband eerste leiden De Franciscusband uit Leiden (FBL) heeft afgelopen weekeinde de eerste prijs gewonnen tijdens een concours in het Brabantse Oud Gastel. De Leidse drumfanfare won de marswed strijden met het spelen van 'Marching through America' en 'de Waalstreekmars'. De jury was zeer te spreken over de presenta tie, de marsorde en de discipline van FBL. Die onderdelen wer den gewaardeerd met het cijfer negen. Kaart van het ooste lijkste gedeelte van Kent, waarop Sand wich als een grote stad is afgebeeld. De tail uit een kaart van Johannes Blaeu, 1661. Vluchteling in Leiden: Moses Fletcher uit Sandwich Advies wordt vanavond besproken in commissievergadering Wat kan een gear riveerd man, klerk van de pa rochie van St. Peter in Sand wich, bewogen hebben naar Holland te vluchten en vervol gens naar Amerika te emigre ren, waar hij al meteen in de eerste winter aan koude en on dervoeding overleed? Geen en kel weldenkend mens zal graag vluchteling zijn: al bij voorbaat staat een onzekere toekomst vast, niet zelden vol ontberin gen. Ook Moses Fletcher zal dat wel bedacht hebben, toen hij in de zestiende eeuw besloot met een groep geloofsgenoten naar Holland uit te wijken. In dat re delijk gastvrije land kon je je ge loof tenminste in vrijheid belij den. En dat was meer dan waar ook in het Europa van die tijd, waar religieuze onverdraag zaamheid hoogtij vierde, wat in 1618 zou tot de verschrikkingen van de Dertigjarige Oorlog. Moses Fletcher werd geboren in Sandwich, niet ver van Dover. Dichtbij Frankrijken Vlaande ren dus, en de invloed van die landen is door de eeuwen heen groot geweest. Die invloed nam vooral toe door de gebeurtenis sen in 1559. Toen stierf de ka tholieke koningin van Engeland, Mary Tudor, alias Bloody Mary, en haar weduwnaar, de nog strenger katholieke Philips II, vertrok naar Spanje. In Enge land kwam de Anglicaanse kerk onder de nieuwe koningin Eli sabeth I weer op de voorgrond en moesten de katholieken een toontje lager zingen, terwijl vooral in Vlaanderen de Calvi nisten steeds meer werden on derdrukt. Veel Vlamingen vluchtten naar Engeland, een stroom die groter werd door het optreden van de Bloedraad van Alva, wat het gastland enigszins bezorgd maakte. Niet dat die nieuwko mers een grote last waren, inte gendeel. De Vlamingen werkten keihaid, introduceerden tal van nieuwe industrieën en de En gelse economie fleurde mede door hun invloed op. Maar de culturele verschillen waren toch net even te groot. Pas na de geslaagde opstand van de gewesten Holland en Zeeland tegen Philips II, gingen de vluchtelingenstromen recht streeks naar die gewesten en vertrokken heel wat Vlamingen uit hun Engelse vluchtelin genoord daarheen. Wellicht daardoor is de situatie in Enge land niet uit de hand gelopen. Koster Moses Fletcher zal zo rond 1565 geboren zijn. Hij werd koster van de St. Peter in Sandwich. In september 1604 overleed de klerk van St. Peter. De 'baas' van de parochie benoemde, zonder de parochianen gecon sulteerd te hebben, een vreem deling tot nieuwe klerk. Dit zet te kwaad bloed: het was traditie dat een parochiaan klerk werd en de koster. Moses Fletcher, werd naar voren geschoven en de benoeming van de vreemde ling werd ongedaan gemaakt en Fletcher werd de nieuwe klerk. In die functie moest hij uiter aard nog meer contacten met de vreemdelingen hebben dan in zijn oude baan als koster en het is dan ook voor de hand lig gend dat hij vertrouwd raakte met de strengere geloofsregels van de Calvinisten en hun taal enigszins of misschien zelfs wel heel goed leerde. Op 2 april 1609 werd in Sand wich zijn jongste kind gedoopt en op 6 november van dat jaar werd een dochter Judith begra ven; daama werd daar niets meer van hem vernomen. In Leiden werd hij voor het eerst genoemd op 21 december 1613, toen hij trouwde met Sara, de weduwe van William Danby. Of zijn eerste vrouw nog in Sand wich dan wel in Leiden overle den is, is niet bekend. Het moet voor Moses in elk geval een zware beslissing geweest zijn om alles op te geven omwille van zijn geloof en in den vreem de te proberen als smid weer aan de kost te komen. In Leiden heeft hij overigens niet veel spo ren nagelaten; een paar keer wordt hij genoemd als getuige. Hij hoorde bij de groep van ds. John Robinson, een vrij ortho doxe predikant. Toen de groep van Robinson besloot een kolonie te stichten in Noord-Amerika, werd Fletcher, toen zo'n 55 jaar oud, uitgezonden als kwartiermaker. Van de 100 kolonisten die er met het schip de Mayflower heenvoeren overleed een paar maanden na aankomst bijna de helft. En daarbij was Fletcher. Nageslacht Moses Fletcher was op 30 okto ber 1589 getrouwd met Mary Evans. Zij lieten hun kinderen vanzelfsprekend dopen in de kerk waar hij koster en later klerk was, St. Peter. Van acht er van is de doop te vinden, maar daarnaast moet er ook een dochter Judith geweest zijn. Twee andere dochters hebben in Leiden voor nageslacht ge zorgd: Priscilla en Elisabeth. De laatste tak stierf rond 1800 uit. Anders ging het met Priscilla Fletcher. Zij trouwde met de Engelsman Thomas Coit, wiens naam verbasterd werd tot Koet. Vandaag de dag wonen er nog tal van nakomelingen met die naam in Leiden. Maar weinigen van hen zullen zich realiseren nog bloed van een echte Pilgrim Fathers in de aderen te hebben. Als daarbij geteld worden de nakomelingen van andere Pil grim Fathers, die in Leiden zijn gebleven, dan heeft iedere echte Leidenaar wel een Engelsman als voorouder. PJM.de Baar» sassenheim roza van der veer De komst van een parkwacht in het Sassenheimse park Rusthoff is twijfelachtig. Een door de ge meente ingestelde werkgroep ziet weinig heil in het aanstellen van een dergelijke functionaris. De parkwacht zou vooral pro blemen met zich in het park op houdende jongeren moeten voorkomen. Het advies van de werkgroep wordt vandaag be sproken tijdens een vergadering van de commissie Algemeen BestuurlijkeAangelegenheden. Het Sassenheimse park is een favoriet plekje voor jongeren. Vooral in de zomermaanden verpozen de jongeren in het vlak bij het winkelcentrum gele gen park. Al dan niet onder in vloed van, in de dichtbijgelegen supermarkten aangeschafte, al coholhoudende drank vallen ze voorbijgangers lastig. Er worden vernielingen aangericht en het sassenheim roza van der veer Het Sassenheimse college van burgemeester en wethouders is bereid geld op tafel te leggen voor het ontwerp van een schei- dings- en vergistingsinstallatie (SV1) in Leiden. In deze SVI moet het groente-, fruit- en tuinafval uit onder meer Sas senheim worden gecompos- teerd en het andere afval wor den verwerkt. Pas als het ont werp gereed is, neemt Sassen heim een definitieve beslissing is een enkele keer gebeurd dat dieren zijn mishandeld. Daar naast ondervinden wandelaars in het park overlast van fietsers en loslopende honden. Om een einde aan de proble men te maken, eisten de Sas senheimse politieke partijen in februari de aanstelling van een parkwacht. Zij zagen niets in voorstellen om het aantal in gangen van de park te vermin deren, het plaatsen van kiwi-, sluizen om het fietsers moeilij ker te maken en het gebruik van alcohol in het park 24 uur per dag te verbieden. Zonder con trole op de naleving van derge lijke regels zouden dergelijke maatregelen zinloos zijn, meen den de Sassenheimse politici. Een parkwacht zou tegelijkertijd de dieren op de kinderboerderij verzorgen, het dagelijks onder houd van het park ter hand ne men en het zwerfvuil kunnen opruimen. over deelname aan de SVI. Het Sassenheimse huisvuil ging tot half 1990 naar de Leidse vuilverbranding. Toen die werd gesloten omdat de uitstoot van schadelijke stoffen te hoog was, werd het plan ontwikkeld om een scheidings- en vergistings installatie te bouwen. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor deze installatie in Leiden zo ver gevorderd dat een compleet ontwerp kan worden gemaakt. Het Sassenheimse college Een speciaal ingestelde werk groep heeft zich de afgelopen maanden over de wensen van de politiek gebogen. Geconsta teerd wordt dat een parkwacht minstens een halve ton per jaar kost. Daarvoor is op dit mo ment geen geld gereserveerd. Volgens de werkgroep moet bo vendien pas aan een betaalde parkwacht worden gedacht als er helemaal geen vrijwilligers voor het park zijn te vinden. Op dit moment is er een vrijwilliger die de dieren in de kinderboer derij verzorgt en ligt de benoe ming van een betaalde kracht niet voor de hand. Die zou im mers het werk van de huidige vrijwilliger overbodig maken. Ten slotte meent de werkgroep dat het aanstellen van par kwachter weinig zin heeft als er 1 niet ook maatregelen als het af sluiten van toegangen en het plaatsen van kiwi-sluizen wor den getroffen om de overlast binnen de perken te houden. gaat ervan uit dat het verwerkpn van afval door de SVI milieu vriendelijker is omdat maar een klein deel van het afval hoeft te worden verbrand. Het verwer ken van het afval moet ook goedkoper worden vergeleken met het verbranden van al het afval. Sassenheim rekent op een voordeel van 25 tot 60 gulden per ton. Het voorstel wordt morgen besproken tijdens een commis; sievergadering.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10