Geen land bereid troepen te leveren voor 'safe areas' 'Eerst zien, dan geloven dat Babangida macht afstaat' Buitenland Oostenrijkse kanselier tevreden na bezoek Israël Stank voor dank voor Belgische blauwhelmen Staking tegen vreemdelingenhaat Muren AIDS-bestrijding vallen weg Noord-Korea houdt zich nog even aan NPV-verdrag Kiezen voor president ZATERDAG 12 JUNI 1993 e Prene ANP Algemeen Nedertands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentu' CPD Gemeenschappei ke Persdienst Ind The independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International i Kd| AnMe J} 'ft.. Kinkel partijleider FDP münster De liberale FDP, de coalitiepartner van de CDU/CSU in de Duitse bondsregering, heeft gisteren op een partijcongres in Münster minister Kinkel (buitenlandse zaken) tot partijleider gekozen. Kinkel (foto) volgt als partijleider de 66-jarige Otto Graf Lambsdorff op. foto ap» heinz ducklau Fergie goodwill-ambassadeur VN GENEVEFergie, de in ongenade gevallen schoondochter van de Brits^ koningin, krijgt een nieuwe rol. De hertogin van York, Sa rah Ferguson (33), wordt reizend ambassadeur voor de vluchte lingen-organisatie van de Verenigde Naties (Unhcr). Zij gaat fondsen werven voor gevluchte vrouwen en kinderen. Servische oppositieleider ingestort belgrado De Servische oppositieleider Vuk Draskovic, die tien dagen geleden werd gearresteerd en zwaar mishandeld, is giste ren in zijn cel ingestort en voor medisch onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Na afloop werd hij weer naar de gevange nis teruggebbracht, zeiden functionarissen. Volgens onderzoeks rechter BranislavTodic had Draskovic „iets als een epileptische aanval" gehad. Verveling voor apen voorbij cottbus Apen die opgesloten zitten in de dierentuinen in Duitsland hoeven zich niet langer te vervelen. De dierentuin-di recteuren hebben gisteren besloten hun dieren meer bezighe den te verschaffen. Zo krijgen apen het klusje om in houtwol verstopte rozijnen te vinden. Voor beren wordt de bezigheids therapie .honing zoeken' ontwikkeld. Homo's welkom in léger Israël Jeruzalem Het Israëlische leger heeft gisteren gezegd dat het formeel besloten heeft homoseksuelen te recruteren, eventueel ook voor zogeheten gevoelige posten. Homo's zullen op exact dezelfde wijze worden gescreend als alle andere recruten en aan exact dezelfde criteria moeten voldoen. In de praktijk werden al homo's gerecruteerd en golden voor hen alleen restricties ten aanzien van speciale of gevoelige posten in het leger. Vandalen schenden joodse begraafplaats perpignan Een groep vandalen heeft gisteren op een joodse be graafplaats in het Zuidfranse Perpignan 94 graven vernield. Er werden grafstenen gebroken en sommige graftombes waren opengemaakt. De vandalen richtten vooral schade aan in het ge deelte waar graven lagen van slachtoffers uit de concentratie kampen in de Tweede Wereldoorlog, aldus de politie. Philips-man verdacht van omkoping milaan Een Italiaan, die in Rome voor Philips contacten onder houdt met politici en andere bestuurders, wordt er volgens het Amerikaanse dagblad The Wall Street Journal van verdacht me dewerkers van het ministerie van justitie smeergeld te hebben betaald in ruil voor opdrachten. De man is donderdag gearres teerd en heeft inmiddels huisarrest gekregen. Joodse extremisten plannen aanslagen Jeruzalem Joodse extremisten zijn bezig ondergrondse terreur- eenheden te vormen met het doel aanslagen te plegen op Pales tijnse vredesonderhandelaars en het vredesoverleg voor het Midden-Oosten te saboteren. Dat meldt de Israëlische krant Hadashot (nieuws). Hadashot bracht een interview met de leider van een „cel" op de bezette Westoever, die alleen geïdentifi ceerd werd als Shatz, in het Hebreeuws een acroniem voor „openbare boodschapper' Strijd in Bosnië breidt zich verder uit jeruzalem dpa De Oostenrijkse bondskanselier Franz Vranitzky heeft gisteren in Jeruzalem verklaard ervan overtuigd te zijn dat met zijn bezoek aan Israël een nieuw hoofdstuk is begonnen in de betrekkingen tussen beide lan den. Op een persconferentie vóór zijn terugvlucht naar We nen zei de bondskanselier dat over kwesties uit het verleden in alle openheid is gesproken. Het was het eerste bezoek van een Oostenrijkse regeringsleider BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent Belgische diensplichtigen die als VN-blauwhelm hebben ge diend in Somalia zien hun inzet slecht beloond. Ongeveer dertig soldaten werd bij terugkeer in België meegedeeld dat ze geen werkloosheidsuitkering zullen krijgen. De reden voor die kou de douche is dat ze hun tijdelij ke arbeidscontract met het mi nisterie van landyerdediging of- ficiëel vrijwillig hebben beëin- digd. De Belgische regering heeft inmiddels aangekondigd een oplossing te zullen zoeken om de formele opstelling van de uitkeringsinstanties ongedaan te maken. Het probleem be perkt zich volgens minister Smet (arbeid) tot een groep sol daten waarvan de dienstplicht vlak voor of tijdens hun VN-taak in Somalia afliep. Om toch uit gezonden te kunnen worden, tekenden zij als 'beroepsvrijwil liger' voor één jaar bij; een con tract dat ze bij terugkeer in Bel gië beëdindigden. De uitke ringsinstanties vinden dat vrij willige werkloosheid, en weige ren hen 'stempelgeld'. De inrichting van de zes zogenaamde 'veilige gebieden' of safe areas in Bosnië en Hercegovina dreigt een steeds moeizamere opgave te worden. Geen van de 38 landen van de Noordadantische Samenwerkingsraad NACC, die gisteren aansluitend op de NAVO-bijeenkomst in Athene bijeen was, zegde grondtroepen toe voor de beveiliging van de gebieden. athene gpd Tegelijkertijd werd duidelijk dat de NAVO-vliegtuigen, die de VN-troepen in Bosnië uit de lucht bescherming zullen bie den. niet meteen bij ieder inci dent in actie zullen komen. De NACC is een platform voor de landen van de NAVO en het voormalige Warschaupact. Er zijn zeker 5000 extra blauwhelmen nodig om de vei ligheidszones rond Sarajevo. Tuzla, Goradze, Srebrenica, Ze- pa en Bihac te beschermen. In Athene werd met name een aanbod van Rusland verwacht, maar minister Kozyrev (buiten landse zaken) kwam niet verder dan de mededeling dat Moskou de zaak „in beraad heeft". Na afloop was Kozyrev evenwel iets concreter. Als de VN de taken van de vredesmacht duidelijker definiëren, is Rusland bereid een bijdrage te leveren. Eerder weigerde de VS, de ini tiator van het actieprogramma, categorisch grondtroepen voor de 'veilige gebieden' te leveren. De directe Amerikaanse aanwe zigheid blijft voorlopig beperkt tot een symbolische troepen macht van 300 man in Macedo nië, die vooral bedoeld is om verdere uitbreiding van het conflict tegen te gaan. Als voorbeeld van een inci dent waarbij VN-troepen lucht steun kunnen vragen, noemde de Nederlandse minister Kooij- mans (buitenlandse zaken) het „eindeloos ophouden" van hulpkonvooien zoals enige tijd geleden bij Travnik gebeurde. „Tot dusverre moeten wij ons bij dit soort zaken neerleggen", aldus Kooymans. In de toe komst kan de NAVO echter door middel van de luchtsteun 'bestraffend' optreden. Terwijl de strijd in Bosnië zich steeds meer uitbreid en zo mo gelijk verder escaleert en Britse VN-troepen het vuur openden op Kroatische plunderaars, be sloten de presidenten van Ser vië, Kroatië en Bosnië elkaar woensdag voor besprekingen in Genève te ontmoeten. De Bosnische president Izetbegovic had donderdagavond al ver klaard dat hij bereid was om naar Genève te reizen. Izetbe govic praat morgen wellicht al met Mate Boban, de leider van de Bosnische Kroaten. teheran De inwoners van Iran, waaronder deze vrouwen in Teheran, konden gisteren naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Verwacht wordt dat de huidige president Akbar Hashemi Rafsanjani een dui delijke overwinning zal behalen en voor een tweede termijn van vier jaar wordt gekozen. foto afp berlijn wendy kind In Berlijn heeft de AIDS-bestrijding de handen in elkaar geslagen. „Ik geloof dat de muren tussen ons nu echt wegvallen." Dat zei topman Michael Merson van de Wereldgezondheidsorganisatie gisteren in Berlijn bij de afsluiting van het negen de internationale AIDS-congres. Het 'afbreken van muren' was het motto van de vele acties en demonstraties van patiënten-actie groepen tijdens het congres die daarmee protes teerden tegen drempels in AIDS-bestrijding. zoals onwilligheid, discriminatie, en te dure medicij nen. Michael Merson: „Uit bijna elk land in de we reld hebben vrouwen en mannen, activisten en wetenschappers, met allerlei seksuele voorkeuren hier in Berlijn de muren tussen elkaar verbroken. Noord en Zuid hebben van elkaar geleerd. Oost en West werken samen verder. Migrantenge meenschappen, mensen uit ontwikkelingslanden en anderen hebben netwerken gevormd. Andere organisaties, regeringen, artsen, onderzoekers en mensen met HIV en AIDS zijn nieuwe verbindin gen aangegaan." In een terugblik stelde Merson, voorzitter van het wereld-AIDS-programma van de WHO (We reldgezondheidsorganisatie), dat de vooruitgang in AIDS-bestrijding soms moeizaam gaat en „dat we moeten accepteren dat de wetenschap alleen kleine stapjes tegelijk kan nemen, geen grote sprongen". Ook vroeg hij extra aandacht voor vTouwen en voor jongeren. De helft van de nieu we geïnfecteerden is namelijk beneden de 25 laar Het was de eerste keer dat mensen met HIV en AIDS officieel door de organisatie werden uitge nodigd voor het congres. AIDS-patiënte Cindy Robins-Shapley noemde het belangrijk dat ieder een van nu af aan samen gaat werken. „De be langrijkste prijs die er te krijgen is, is niet de No- bel-prijs. Het is het kunnen redden van miljoenen levens." Robins-Shapley protesteerde onder luid ap plaus tegen de Amerikaanse president Clinton, die donderdagavond de inreisbeperkingen voor mensen met HIV en AIDS bij wet heeft bekrach tigd. De president heeft steeds beloofd die beper kingen in te trekken. Een van de belangrijkste doelen van het tiende internationale AIDS-congres. volgend jaar in Ja pan, is het bespreekbaar maken van AIDS onder de Aziaten. „En dat moet leiden tot betere pre ventieprogramma's. want daar mankeert het nog aan", aldus prof. Yuichi Shiokawa die het tiende congres gaat organiseren. Het AIDS-virus verspreidt zich steeds sneller in Azie. vooral in het zuiden en zuidoosten. De hoogleraar, gespecialiseerd in immunologie en reumatologie, stelde bij de afsluiting van 'Berlijn' dat vooral homoseksuele Japanners vaak „onder gronds" moeten gaan. Homoseksualiteit is in Azië nog niet algemeen geaccepteerd. De tiende AIDS-conferentie zal dat taboe doorbreken, ver wacht Shiokawa. Berlijn Turkse winkeliers, waaronder deze twee eigenaren van een textielwinkel, in de Berlijnse wijk Kreuz- berg hebben gisteren hun zaak een uur lang gesloten gehouden om te protesteren tegen het geweld tegen buitenlanders. Vertegenwoordigers van Turkse organisaties spraken van de eerste georganiseerde staking voor meer rechten voor buitenlanders in Duitsland. foto dpa NEW YORK Rtr Noord-Korea heeft gisteren la ten weten dat het zijn terugtrek king van het Non-Proliferatie verdrag voor kernwapens (NPV) opschort. In een gezamelijke Noordkoreaans-Amerikaanse verklaring meldt Pyongyang dat het besloten heeft „eenzijdig de uitvoering van de terugtrekking op te schorten, zo lang als het dat nodig acht". Noord-Korea had in maart aangekondigd dat het op 12 ju ni uit het NPV zou stappen, om zo te ontkomen aan inspecties door het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA). Het communistische regime werd ervan verdacht in twee installa ties in het geheim te werken aan de bouw van kernwapens. Washington eiste dat Noord- Korea zou terugkomen op zijn besluit en zijn militaire installa ties zou openstellen voor inter nationale inspecties. Vice-minister van buitenland se zaken Kang Sok Ju, die na mens Noord-Korea de bespre kingen met de Amerikaanse on derhandelaars voerde, zei niet of er nu wel inspecteurs zijllen worden toegelaten tot de twee omstreden militaire installaties, waar kernwapens zouden wor den ontwikkeld. Raket ontploft bij ziekenhuis PHNOM PENH AP Bij het VN-ziekenhuis buiten de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is gisteravond een raket geëxplodeerd. Niemand raakte gewond door de explosie, die een bomkrater van een me ter doorsnee veroorzaakte. Het was niet duidelijk wie het wa pen had afgevuurd. De Rode Khmer heeft gisteren over de radio een oproep ge daan om de zes leiders van de regeringspartij CPP, die in 1979 dooi Wettam weiden gélhstal' leerd, te vermoorden. De leider van de guerrillastrijders deed de oproep aan regeringstroepen, politie en functionarissen. aan de joodse staat sinds in 1959 beide landen diplomatieke betrekkingen zijn aangegaan. Vranitzky zei te hebben er kend dat de wijze waarop Oos tenrijkse regeringen omgingen met het verleden de relatie tus sen beide staten heeft bemoei lijkt. Volgens de bondskanselier heeft hij geprobeerd duidelijk te maken dat Oostenrijk niet slechts slachtoffer was van het nationaal-socialisme. Hij erken de dat het nazisme in zijn land ook veel medestanders heeft ge kend. Nigeria kiest voor het eerst in jaren burgerpresident De verkiezingen in Nigeria gaan za terdag gewoon door, ondanks een ge rechtelijke uitspraak waarin werd be paald dat die dienden te worden uit gesteld. Dit heeft de Nationale Kies commissie (NEC) gisteren bekendge maakt. De Nigeriaanse militaire lei der Ibrahim Babangida en zijn be stuursraad waren eerder op de dag in spoedzitting bijeengekomen om zich te beraden over de gerechtelijke uit spraak. De kiescommissie, een door de militairen ingesteld orgaan, liet weten dat de uitspraak van het hof niet rechtsgeldig is, omdat die in strijd is met een militair decreet waarin werd bepaald dat geen enkele rechtbank de bevoegdheid heeft de verkiezingen tegen te houden. NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Rtr-AFP Donderdag verbood het hof in de hoofdstad het doorgaan van de verkie zingen. waarin na tien jaar militair be wind een burgerpresident moet wor- den gekozen. Naar de mening van het hof moest een andere rechtbank eerst een oordeel uitspreken overeen petitie van de Associatie vooreen Beter Nige ria (ABN), die wil dat de verkiezingen worden afgelast. De ABN, een beweging van ontevreden voormalige politici en zakenlieden, wil dat president Ibrahim Babangida nog vier jaar aan de macht blijft om de so ciale en economische problemen op te lossen. Volgens de ABN zijn de twee. kandidaten die het zaterdag tegen el kaar opnemen absoluut niet in staat het land te regeren. De twee kandidaten voor het Nigeri aanse presidentschap zijnbeide mos lim. Ze vertegenwoordigen de twee enige, door militairen opgerichte poli tieke partijen. Geen van hen komt uit de tot nu toe gehouden opiniepeilin gen als favoriet naar voren. Op 27 au gustus dient het hele overgangsproces te worden afgerond met de officiële overdracht van de macht door Baban gida aan een nieuwe burgerregering. Maar sceptici roepen nog steeds „eerst zien. dan gelovenomdat zij menen dat Babangida ondanks de verkiezin gen nog steeds andere plannen heeft en er niet aan denkt de macht af te staan. Zij wijzen op de aanhoudende mediacampagnes. In de campagne van de Associatie voor een Beter Nigeria wordt erop gehamerd dat „Nigeria blij vende vrede, eenheid en stabiliteit no dig heeft waarvoor alleen Babangida kan zorgen De meeste Nigerianen vinden het ech ter welletjes na 23 van de 33 jaren van hun onafhankelijkheid door militairen te zijn bestuurd. De critici beschuldi gen Babangida ervan de afgelopen ze ven jaar steeds meer macht naar zich toe te hebben getrokken. „Hij heeft op willekeurige wijze mensen aangeno men en ontslagen, giften en gunsten uitgedeeld aan wie hij maar wil en op die manier mensen gemaakt en gebro ken. Vleierij en verklikkerij is hierdoor een nationale ideologie geworden", al dus een Nigeriaanse journalist. Volgens hem hebben veel burgers alle fatsoensnormen opzij geschoven en zijn zij tot alles bereid om maar te overleven. „Vrouwen belonen gunsten met seks. mannen zijn bereid door het stof te kruipen om te overleven en de criminaliteit viert hoogtij". Vooral de florerende drugshandel en dubieuze zakentransacties hebben Nigeria in Afrika en de rest van de wereld in korte tijd een slechte naam bezorgd. De twee presidentskandidaten, die de afgelopen weken astronomische be dragen hebben uitgegeven an hun campagnes, zijn Moshood Abiola (55) van de Sociaal Democratische Partij (SDP) en Bashir Tofa (45) van de Na tionale Republikeinse Conventie (NRC). Ze zijn samen met hun familie leden en 'running mates' stad en land afgereisd, hebben grote advertenties geplaatst in dag-en weekbladen en zijn om het op Amerikaanse leest geschoei de verkiezingsspektakel compleet te maken onlangs zelfs in een televisiede bat verschenen. Sindsdien geldt Abiola. een leider van de Yoruba-gemeenschap, min of meer als favoriet voor de eindoverwinning, omdat hij volgens de commentatoren voor het oog van televisiekijkend Nige ria een groter aantal politieke punten wist te scoren dan de bankier Tofa. Wat echter in Abiola's nadeel werkt, is het feit dat hij een andere moslim heeft gekozen als kandidaat voor het vice- presidentschap. Voor Tofa's NRC, die daarentegen een christen als 'running mate' heeft aangewezen en drommels- goed weet dat religieuze achtergrond van cruciaal belang is in een land als Nigeria, aanleiding om deze kwestie flink op te blazen. „Sinds beide SDP- kandidaten moslims zijn. zullen zij ze ker de belangen van christenen ver waarlozen. De religieuze politiek van de SDP dient te worden verworpen", oreren de NRC-haviken. In feite hebben geen van de twee kan didaten substantiële en brandende vraagstukken aangesneden tijdens hun campagnes i n dat tenv Ijl de vete pro blemen waarmee Afrika's dichtstbe volkte land (88,5 miljoen inwoners) thans te kampen heeft, om oplossin gen schreeuwen. In de jaren zeventig was Nigeria een van de rijkste Afri kaanse landen door de export van olie. Door financieel wanbeheer, comjptie en de inzakkende olieprijzen aan het einde van de jaren zeventig verdween ook de rijkdom. Haast niets in het land werkt. De telefoondienst, het wegennet en de openbare diensten van Nigeria beho ren tot de slechtste ter wereld. De eco nomie holt achteruit waardoor zowel de inflatie als de werkloosheid in rap tempo stijgt. En dat heeft weer geleid tot grotere armoede voor miljoenen mensen en een toename van het aan tal stakingen, demonstraties en mis drijven. Bovendien wordt het land ge teisterd door brandstoftekort (omdat het de raffinaderijen aan onderdelen ontbreekt) en neemt de druk van lu-i Westen toe om de subsidies op benzi ne op te heffen en zodoende de prijzen te verhogen. Het wordt voor Bahangida's opvolger en zijn regering daarom geen gemak kelijke start en velen zullen met argus- ogen naar hel gedrag van de naai hun kazernes teruggekeerde militairen kij ken. Want het verleden heeft het Nige riaanse volk geleerd dat het nu juist bovenstaande problemen zijn die, op het moment dat ze onder een burger- regime escaleren en tot grootschalige onlusten leiden, het voor de krijgs macht wel heel aantrekkelijk maken om opnieuw de macht te grijpen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7