Spoedig actie tegen olielozer op Noordzee Internationaal bellen kan stukken goedkoper zijn Curasao geeft verzet tegen conferentie op Binnenland Ziekenhuis wil proef met honoraria specialisten Stadskinderen hebben vaker klachten over luchtwegen Leraar ontslagen wegens samenwonen met vriendin Nog meer medailles Deel van raad Almere wil uitleg reisjes wethouders Kappers zien omzet dalen ZATERDAG 12 JUN11993 Cel en boete voor Groningen-aanhang cronincen» Vier supporters van de voetbalclub FC Groningen zijn gisteren door de politierechter veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, plus een boete van duizend gulden. De Spoorwegen proberen bovendien een scha de van 120.000 gulden op het viertal te verhalen. De supporters waren in januari met 166 andere aanhangers van FC Groningen onderweg naar de wedstrijd tegen FC Twente. Omdat op het sta tion in Zwolle schermutselingen met Ajax-aanhangers uitbra ken, werd de trein naar Groningen teruggestuurd. De Gronin gen-aanhang reageerde daarop door twee treinstellen volledig te vernielen. Ter Beek krabbelt terug den haag Onder dreiging van een kort geding heeft minister Ter Beek van defensie het spreekverbod van generaal-majoor A. van Vuren opgeheven. De generaal had in een interview in Vrij Ne derland harde kritiek geuit op het beleid van zijn hoogste baas, vooral op de oprichting van de luchtmobiele brigade. Ter Beek liet via de bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal H. Couzy, aan Van Vuren weten dat hij niet is gediend van dergelij ke kritiek in het openbaar en legde de militair een spreekverbod op. Van Vuren voelde zich daardoor aangetast in zijn vrijheid van meningsuiting en spande een kort geding aan tegen Ter Beek. Algemeen Nederlands Persbure GPD Gemeensthappe a c Persdienst Vri je jongens schieten onder de duiven van PTT Telecom amsterdam jan f Wie regelmatig internationaal belt, kan tegenwoordig veel geld besparen. My Line Benelux in Amsterdam, Glo bal Access in Lelystad en Adfax in het Zeeuwse Burgh Haamstede bieden bedrijven forse kortingen op de inter nationale tarieven van PTT Telecom. De zakenman die vanuit een hotelka mer een land buiten Europa belt, kan tot tachtig procent besparen op zijn telefoonkosten. Overigens bieden Global Access en My Line hun dien sten ook aan particulieren aan. Het geheim van de smid is vrij simpel. Het gaat om de omkering van de 'bei- opdracht'. Internationaal telefoneren vanuit de Verenigde Staten en Groot- Brittannië is twintig tot vijftig procent goedkoper dan vanuit Nederland. De telefooncentrale van de drie bedrijven in de VS of Groot-Brittannië belt de klant in Nederland op diens verzoek terug, waarna de klant via zijn eigen toestel de internationale toegangscode van bijvoorbeeld de VS (011) kan in toetsen om daarna een willekeurig nummer elders in de wereld te bellen. Dit alles uiteraard tegen de goedkope re Amerikaanse of Britse tarieven. Deze omkering van de bel-opdracht is voor beide partijen lucratief. De tele foonkosten van de klant zijn belangrijk lager en My Line en consorten verdie nen omdat ze de internationale tele foonminuten in de VS en Groot-Brit- tannië in het groot inkopen. My Line- woordvoerder Rieuwert van Bodegra ven zegt dat zijn bedrijf de minuten per miljoen inkoopt van Amerikaanse telecommunicatiegiganten als AT&T, Sprint en MCI. My Line Benelux, deze week voor het eerst op de markt, biedt als stunt zijn klanten twee maanden een gespreksta rief naar de VS van 0,99 per minuut. Normaal is dat via PTT Telecom 1,56. Het is de bedoeling om elke maand een ander 'stuntland' te prikken. Na de VS is waarschijnlijk Israël aan de beurt. Nu kost dat via My Line ƒ3,50 (PTT Telecom ƒ4,90). Dat wordt dan tijde lijk nog goedkoper. Van Bodegraven kent de markt ta melijk goed. Met het bedrijfje Gateway probeerde hij een kleine twee jaar ge leden iets soortgelijks. In januari dit jaar hield hij het daar voor gezien uit onvrede met het Amerikaanse moe derbedrijf. Dat rekende naar Van Bo- degravens smaak te veel geld per mi nuut en voldeed bovendien niet aan zijn technische wensen. Het moederbedrijf van My Line Be nelux in de VS heet ook My Line. Wie zich inschrijft, mag gebruik maken van de My Line-centrale. Van Bodegraven heeft een maand proefgedraaid met oude klanten van Gateway. Volgens hem zijn de reacties positief. Daarbij heeft My Line volgens Van Bodegraven een streepje voor op de concurrentie omdat de computer in de VS zeven mogelijkheden kent om iemand terug te bellen, bijvoorbeeld thuis, op kan toor, via de autotelefoon, de fax of op een hotelkamer. Verder wordt elk gesprek via de cre ditcard van de klant verrekend en re kent My Line geen minimumbedrag van vijftig dollar wanneer er in een maand vrijwel niet is gebeld. Global Access rekent wel zo n minimumbe drag. maar zegt dat de klanten daar mee geen problemen hebben. Toch wil Van Bodegraven niet minnetjes doen over zijn collega's. Bij Adfax bijvoor beeld, dat geeft hij ruiterlijk toe. is een klant voor telefoontjes binnen Europa voorlopig beter af dan bij My Line. „Maar in de toekomst lukt het ons vast ook daarin goedkoper te zijn. Wij zijn nu buiten Europa goedkoper", zegt Van Bodegraven. Wie in een hotel verblijft en via Ad fax of Myline belt, heef behalve het toch al lage tarief nog een extra voor deel. Van Bodegraven: „Hotels rekenen altijd veel meer per tik dan PTT Tele com. Sommige managers maken daar door meer kosten met bellen dan het hotelbed kost. Als onze computer ze terugbelt, hoeven ze die hoteltikken niet te betalen. Dat kan veel geld sche len". Met hun belcomputers in het bui tenland schieten Van Bodegraven en zijn collega's lustig onder de duiven van PTT Telecom. „Wij zijn een soon parasiet voor PTT Telecom", zegt hij. ..Ik verwacht er veel van. Het kost de PTT natuurlijk omzet, maar ik heb ze daar verder niet over gehoord". PTT Telecom was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Milieuteam kent dader vervuiling Het Justitieel Opsporingsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN) in Driebergen staat op het punt in actie te ko men tegen een schip dat een van de grootste olielozingen van de laatste jaren op de Noordzee heeft verricht. Het team zal toeslaan zodra het vaartuig een Nederlandse haven aandoet. Volgens JOMN-woordvoerster R. Nie- meijer is dat „zeer binnenkort". Volgens de Amsterdamse offi cier van justitie voor Noordzee zaken heeft het schip op 12 of 13 maan dit jaar twintig kilome ter voor de kust bij Schevenin- gen een grote hoeveelheid zwa re stookolie geloosd. Daardoor ontstond een olievlek van twaalf kilometer lang en zeshonderd tot negenhonderd meter breed. Het bestrijdingsvaanuig Smal Agt kon het grootste deel van de vlek van het wateroppervlak ve gen, maar niettemin kostte aan raking met de olie een onbe kend aantal vogels het leven. Onmiddellijk na de lozing werden de namen van 387 mo gelijk verdachte schepen verza meld. Na uitvoerig onderzoek is •r volgens woordvoer ster Niemeijer van overtuigd de dader van de lozing te kennen en diens betrokkenheid bij het milieumisdrijf te kunnen bewij zen. Het betrokken schip deed de laatste jaren geregeld Neder landse havens aan, maar bleef de laatste tijd weg. Het team zegt echter „harde aanwijzin gen" te hebben dat het schip binnenkort weer in een Neder landse haven aanlegt. Wat justi tie dan gaat doen? wilde de woordvoerster nog niet mede delen. Het JOMN, dat in 1989 is op gericht, fungeert als een recher che-bijstandsteam. Het bestaat uit specialisten van onder meer Justitie, Rijkswaterstaat en de Kustwacht Voorstel kan oplossing voor conflict zijn goes gpdlandelijke specialistenconferen tie die maandag in Utrecht wordt gehouden. Het ziekenhuis maakt ieder jaar afspraken met de ziekte kostenverzekeraars over het to tale bedrag dat het ziekenhuis mag uitgeven. Steeds is geble ken dat het niet nodig is dat be drag te overschrijden, Uit on derzoek valt zelf af te leiden dal de specialisten vorig jaar juist vijf procent minder hebben op gemaakt dan het bedrag dat voor hen in het totale budget was gereserveerd Bij de ziektekostenverzeke raars heeft het ziekenhuis nog niets anders dan geestdrift voor het plan c Als oplossing voor het conflict tussen de medisch specialisten en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) wil het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes een proef houden met de hono raria van specialisten. Tot groot ongenoegen van de specialisten vindt Simons dat hun tarieven omlaag moeten. De directie en de medische staf van het ziekenhuis hebben voorgesteld met de ziektekos tenverzekeraars afspraken te maken over de hoogte van het uit te keren bedrag aan honora ria voor een bepaalde periode. Het voorstel loopt vóóruit op de <r Na vijftien jaar godsdienst geven Godsdienstleraar Simon Stam huis (49) van de christelijke MAVO Rehoboth in het Friese Drachten is ontslagen omdat hij ongehuwd samenwoont. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onder wijs in Oost-Friesland heeft hem vorige week met onmid dellijke ingang geschorst èn per 7 september ontslagen. Stamhuis stond achttien jaar voor de klas op de Rehoboth- school. Dat hij vorig jaar zijn echtgenote verliet en nu met een andere vrouw samenwoont, was voor de school leden hem de laan uit te sturen. Stamhuis ging eind septem ber vorig jaar samenwonen. Ruim een maand later riep het schoolbestuur hem op het mat je. Hij kreeg te horen dat zijn le venswijze botste met de begin selen van de school. Op 28 januari dit jaar werd hem aangeraden uit te zien naar ander werk. Het gesprek liep uit op een ruzie. Stamhuis kreeg het verzoek voortaan maar niet meer over 'God' en 'liefde' te praten, omdat zijn le vensstijl daarmee niet strookte. De onderwijzer bleef daarna ziek thuis. Op 13 april kreeg hij vervolgens een spreekverbod opgelegd. In de ontslagbrief die uitein delijk bij hem op de mat viel, wordt Stamhuis ongeschikt ver klaard om les te geven aan een van de zeven scholen van de Vereniging voor Christelijk voortgezet Onderwijs in Oost- Friesland. De leraar weigert dit te accepteren, tenzij zijn inko men tot aan zijn pensionering (over zestien jaar) voor honderd procent wordt gegarandeerd. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs stelt dat samenwonen op zichzelf volgens de wet geen ontslag grond is. In de Wet Gelijke Be handeling is wel voor het bij zonder onderwijs een uitzonde ring gemaakt. Terwijl op open bare scholen samenwonen nooit een reden voor ontslag kan zijn, kan een bijzondere "school zich op de christelijke grondslag beroepen. Het is aan de rechter het ver zoek tot ontslag te toetsen aan het Burgerlijk Wetboek. Daarin staat dat een werkgever bij het aangaan of beëindigen van een arbeidsovereenkomst geen on derscheid mag maken tussen gehuwden en ongehuwden. Bij een soortgelijke affaire in het najaar van 1991 oordeelde de toenmalige staatssecretaris van onderwijs, Wallage, dat een pro testant-christelijke basisschool in Woudenberg in strijd handel de met wat algemeen gangbaar en acceptabel is door een sa menwonende onderwijzeres op non-actief te stellen. Hirsch Ballin wijzigt plan met euthanasie den haag »gpd-anp In de toekomst zullen artsen bij euthanasie waarom iemand niet nadrukkelijk heeft gevraagd (bijvoorbeeld zwakzinnigen of comateuze patiënten) een an der meldingsformulier moeten invullen dan wanneer zij een 'gewoon' euthanasiegeval mel den. Daarmee komt minister Hirsch Ballin van justitie tege moet aan de kritiek van de Eer ste Kamer. De Senaat vindt eigenlijk dat euthanasie en levensbeëindi ging zonder nadrukkelijk ver zoek niet onder dezelfde wette lijke regeling mogen vallen. Een krappe meerderheid van de Tweede Kamer wil dat wel. Hoewel ook het CDA in de Eerste Kamer wel weet dat het kabinet de twee vormen van eu thanasie als twee onvergelijkba re handelswijzen beschouwt, wekt het gebruik van dezelfde meldingsprocedure toch de in druk dat het om vergelijkbare gevallen gaat, aldus de Eerste- Kamerfractie van het CDA. Hirsch Ballin en staatssecre taris Simons van volksgezond heid blijken gevoelig voor die kritiek. Er komen verschillende formulieren voor de twee pro cedures, en bovendien „zal worden bezien" of er nog bij zondere waarborgen moeten komen. Gedacht wordt aan het raadplegen van een extra arts. Kinderen in de grote stad gaan aanzienlijk vaker met luchtweg klachten naar de huisarts dan kinderen uit kleine plaatsen. Dit is een van de conclusies uit een studie naar gezondheidsproble men bij kinderen tot en met 14 jaar en de manier waarop de huisarts die aanpakt. De studie is uitgevoerd door het Huisartsen Instituut van de Erasmus Universiteit en het Academisch Ziekenhuis Rotter dam. Het rapport bevat gege vens over 64.OOê kinderen, 103 huisartspraktijken en 161 huis artsen. Zo wijst de studie uit dat kin deren van ziekenfondsfondspa tiënten meer gezondheidspro blemen hebben dan kinderen van particulier verzekerde ou ders. Het onderzoek toont ver der aan dat ouders vaak een be roep op zorgvoorzieningen doen voor hun kinderen, ook als ze gewoon ongerust zijn en ad vies willen. De huisartsen schrijven in de helft van de ge vallen een recept uit. Het gaat daarbij vooral om problemen met ademhalingsorganen en oren. Daarnaast hebben kinde ren nogal eens huidaandoenin gen. Negentig procent van alle klachten bij kinderen handelt de huisarts zelf af zonder door verwijzing naar een specialist. In het Rotterdamse rapport zijn de 135 meest voorkomende klachten en diagnoses in detail uitgewerkt. Inzicht in de proble men en de aanpak ervan is vol gens de onderzoekers niet al leen van belang voor de huis arts, maar ook voor anderen die met deze leeftijdsgroep te ma ken hebben, zoals kinderartsen, consultatiebureaus en school artsen. Het rapport biedt ook het nodige vergelijkingsmateri aal voor plaatselijk en regionaal onderzoek. vierhouten Of het nou voor heldenmoed in Cam bodja of bewezen diensten in het voormalige Joego slavië was, veel soldaten werden deze week verblijd met een onderscheiding. Gisteren was het de beurt aan 420 soldaten van de Unprofor-operatie in Bos- nië-Hercegovina. Ze behoorden tot de groep, die ok tober vorig jaar oktober vertrok om in het door oor log geteisterde land humanitaire goederen te vervoe ren. Deze week kregen ook de soldaten die in Cam bodja gewond raakten een medaille uitgereikt. foto anp ra ymond rutting Partijen vinden feiten te ernstig De fracties van GroenLinks, CDA en D66 in de gemeente raad van Almere willen dat drie van de vier wethouders openba re verantwoording afleggen over de buitenlandse reizen die ze op kosten van particuliere be drijven hebben gemaakt. Dat hebben de drie partijen gisteren bekendgemaakt. De wethouders Tierie (PvdA), Trielier (PvdA) en Bos (WD) reisden de afgelopen jaren naar Spanje, Frankrijk en Engeland. Ze bezochten het Olympisch Dorp in Barcelona, in Sevilla be keken ze moderne architectuur en in Parijs waren pleinen en pleinwanden punt van onder zoek. In Engeland bekeken de wethouders een aantal pretpar ken. GroenLinks, CDA en D66 zijn het niet eens met de coalitie partijen PvdA, WD en Almere Partij en waarnemend burge meester C. Roozemond, die de zaak snel willen afhandelen. Daarvoor zijn de feiten te ern stig, vinden de drie partijen. Gisteren lieten de partijen weten dat ze het accepteren van reizen zoals de drie bestuurders hebben gedaan, bestuurlijk on aanvaardbaar vinden en dat dit gedrag consequenties moet hebben. Ze zullen tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring, op 15 juli, via een interpel latie het onderwerp ter sprake brengen. Dit jaar trad burgemeester C. de Cloe af vanwege te veel ge declareerde onkosten. Hij wordt tijdelijk waargenomen door C. Roozemond. De Cloe trok de CDA-wethouder M. van Bijster- veldt mee. Haar opvolger, Gun- dersen, trad twee weken later af, nadat tegen hem een motie van wantrouwen was ingediend we gens verdenking van verkrach ting. den haag gpd-anp Curasao heeft zijn verzet opge geven tegen een conferentie die over anderhalve week wordt ge houden over de toekomst van de Antillen. Premier Lubbers heeft de delegatie van Curasao gisteren over de streep getrok ken. Tot donderdagavond voelde de delegatie niets voor een con ferentie op zo n korte termijn. Eigenlijk wil het eilandsbestuur eerst een referendum houden over de staatkundige verhou ding met Nederland. Premier Lubbers was echter bang voor afstel van het overleg. Vermoedelijk heeft de pre mier toegezegd dat tijdens de conferentie, eind deze maand op Curasao, alleen de hoofdlij nen van de staatkundige struc tuur worden geschetst. Die gro ve afspraken kunnen vervolgens in een referendum aan het An tilliaanse volk worden voorge legd, waarna (bij een positief re sultaat) de afspraken kunnen worden uitgewerkt. De besprekingen deze week hadden plaats op initiatief van Lubbers. Die wilde klaarheid over het vervolg van de Toe komstconferentie. Ook wilde Lubbers met het overleg het wantrouwen wegnemen dat de afgelopen maanden tussen Ne derland en de Antillen is ont- staan. In maart besloten Nederland, Aruba en de Nederlandse Antil len eind juni een vervolgconfe rentie te houden. Nederland be schouwt die bijeenkomst als een slotconferentie, waarop af spraken moeten worden ge maakt over de staatkundige structuur van de Antillen en Aruba en over de invoering van deugdelijk bestuur. Met dat laatste worden onder meer gedoeld op handhaving van de openbare orde en de rechtsstaat, bestrijding van cor ruptie en garanties voor een be ter'financieel beheer met be trouwbare begrotingen. Cura sao wilde tot nu toe de deugde lijkheid van het bestuur in een latere conferentie aan de orde stellen. Op het terras voor het Catshuis in Den Haag werd druk overleg gevoerd. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Liberia-Peters, minister-president van de Antillen, minister Hirsch Ballin van justitie en Antilliaanse Zaken, N. Oduber, minister-president van Aruba, premier Lubbers en E. Mendes de Gouveia, leider van de delegatie Curasao. foto anp to oudenaarden Het gaat slecht met de Neder landse kappers. In maart dit jaar nam de omzet nog toe, maar in april kwamen er, on danks dc paasdagen, minder mensen bij de kapper. Ten op zichte van april 1992 bedroeg de teruggang in omzet 2,4 pro cent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Omdat de ge middelde prijs van een kap beurt tussen april 1992 en april 1993 met 3,2 procent steeg bleef het tot een daling van 2.4 procent beperkt. Zonder die prijsverhoging zou de omzet zelfs 5.4 procent zijn vermin derd. Directeur mr. R. Vos van de Kappersvereniging ANKO: „De kappersbranche is altijd zeer gevoelig voor economische ont wikkelingen. Dat zien we nu ook aan de dalende omzet." IX* ANKO-directeur vreest dat het banen gaat kosten als de reces sie lang aanhoudt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5