Rotterdam breekt actie van 700 vuilnismannen Binnenland Cursus helpt jongeren aan plaats in het JWG TIJDELIJKE TOILETTEN Eis twee jaar cel tegen pater wegens ontucht Ingrijpend WAO-voorstel 'verdwenen' bij kabinetsformatie ZATERDAG 12 JUN11993 Trein gedeeltelijk uit de rails utrecht» Bij Weesp is gistermiddag rond half twee een reizigers trein van het type Sprinter gedeeltelijk uit de rails gelopen. Vol genseen woordvoerster van de Nederlandse Spoorwegen is het ongeluk niet ernstig. Er zijn volgens haar geen gewonden geval len. De trein ontspoorde op of vlakbij een wissel op de zoge noemde Zuidtak, een tracé dat onlangs is geopend. Over de oor zaak is nog niets bekend. De reizigers zijn overgestapt op een andere trein. Ongeveer zes uur was er geen treinverkeer moge lijk. Eis twaalf jaar voor cocaïnetransport Rotterdam „Ik heb nooit iets van cocaïne geweten." Dat was ongeveer alles wat een 50-jarige ingenieur uit Trinidad, verdacht van smokkel van 614 kilo cocaïne, gisteren voor de rechtbank in Rotterdam zei. Officier van justitie Snijders vond in de twee me ter hoge stapel dossiers echter genoeg bewijs om een celstraf van twaalf jaar te eisen. De rechtszaak duurde ruim vijf uur. Een belangrijk deel van die tijd werd besteed aan de vondst in febru ari 1991 van een partij verdovende middelen in een loods in Ou denhoorn op Voorne Putten. Het spul zat in kisten, die waren verborgen in vaten gestold asfalt. De verdachte zit al sinds au gustus 1991 vast. Uitspraak 25 juni. Vijf jaar cel voor dodelijk schot Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee mannen van 24 en 31 jaar tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het doodschieten van de eigenaar van een naaiatelier in Amsterdam. Beide mannen gingen op 6 november vorig jaar naar het naaiatelier van het slachtoffer, omdat een van hen meende nog loon van de ateliereigenaar te goed te hebben. Het meningsverschil daarover ontaardde in ruzie waarbij het slacht offer door een kogel in het gezicht werd getroffen. Acties in de bouwnijverheid utrecht» Volgende week beginnen de bouwbonden van FNV en CNV met kantine-acties en korte werkonderbrekingen onder het uitvoerend, technisch en administratief personeel in de bouw nijverheid (40.000 medewerkers). De bouwbonden eisen naast een loonsverhoging van 2,8 procent, een collectieve reparatie van de verslechteringen in de WAO via het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. De werkgevers vinden echter dat werknemers en be drijven zelf de verantwoordelijkheid moeten nemen om zo'n aanvullende verzekering voor arbeidsongeschiktheid af te slui ten. De werkgevers willen voorts njet verder gaan dan een loons verhoging van 1,65 procent. Kantoor ABN AMRO in Vietnam hanoi ABN AMRO heeft gisteren in Ho Chi Minh-Stad, het vroegere Saigon, zijn eerste kantoor in Vietnam geopend. ABN AMRO is de zesde buitenlandse bank die zich in Vietnam vestigt. Volgens de Vietnamese regering hadden Nederlandse bedrijven op 3 april ongeveer vijfhonderd miljoen gulden in Vietnam geïn vesteerd. Daarmee is Nederland in dit land de achtste investeer der. Geen nachtvluchten bommenwerpers gilze-rijen Alle geplande nachtvluchten die de acht in Gilze-Rij- en gestationeerde Amerikaanse F117 A Stealth-bommenwerpers zouden maken, zijn van de baan. Er wordt de komende weken alleen overdag en 's avonds gevlogen. Het laatste vliegtuig moet uiterlijk om half twaalf 's avonds op de vliegbasis zijn terugge keerd. Van de nachtelijke vluchten is afgezien onder druk van de publieke opinie. Bromfiets mag vier meter hoog en één meter breed zijn Het heeft er even naar uitgezien dat de» Nederlandse wielrijder op zijn fietspad te maken zou krijgen met monsterachtige ap paraten van twee meter breed. Dat is de maximale afmeting van twee- en driewielers die de Europese Commissie in de EG op fietspaden wil toestaan. Zou die norm ook in Nederland gaan gelden, dan zou dat grote problemen opleveren. Neder landse fietspaden zijn immers maar twee meter breed. Twee richtingsverkeer zou dan niet meer mogelijk zijn en inhalen zou een .riskante manoeuvre door de berm vereisen. Er zou dan niets anders opzitten dan de fietspaden te verbreden tot vier meter. Zover hoeft het echter niet te komen. Nederlandse EG-amb- tenaren hebben een uitzonde ring weten te bedingen. Gemo toriseerde twee- en driewielers die gebruik maken van (Neder landse) fietspaden, mogen niet breder zijn dan één meter. Over de standaardhoogte van vier meter hoog heeft niemand zich druk gemaakt. Hoewel geen en kel Nederlands fietstunneltje aan die afmeting voldoet, maakt geen enkele ambtenaar zich zorgen dat daarover problemen zullen ontstaan. Er was overigens wel een aparte vergadering voor nodig, waarin omstandig moest wor den uitgelegd hoe de infrastruc tuur voor de tweewieler er in ons land uitzag. Vooral Italië, waar brommers met zijspan van 1.30 meter breed blijkbaar tot het normale straatbeeld beho ren, moest worden overtuigd. Het compromis luidt nu dat ge motoriseerde tweewielers die meer dan één meter breed zijn van fietspaden kunnen worden geweerd. Nederland moet daar mee 25 centimeter toegeven, want bromfietsers mochten tot nu toe niet breder zijn dan drie kwart meter. Particuliere reinigingsdiensten halen huisvuil op den haag gpd Deelname levert 330 gulden per maand op gaan gelden. De normale ar beidsduur van een JWG-baan, 32 uur per week, wordt flexibel. Ook de bepaling dat in elke or ganisatie maar één JWG'er op tien arbeidskrachten mag zijn, vervalt. Premier Lubbers had dat woensdag al aangekondigd. Orrt gemeenten aan te zetten meer voor de jongeren te doen, vervalt de vergoeding van het rijk indien een daarvoor in aan merking komende jongere niet binnen drie maanden een JWG- baan heeft. De Vries en Wallage houden vast aan de eerdere voorne mens de bijstandsuitkering voor jongeren tusssen 18 en 21 jaar te schrappen. In plaats daarva moeten gemeenten gaan uitmr ken of betrokkene recht heeft op bijstand en zo ja hoe hoog die uitkering moet zijn. Jonge ren onder 21 jaar die al een bij standsuitkering hebben, hou den die totdat zij 21 jaar zijn. De bijstand voor jongeren tussen 21 en 27 jaar wordt be perkt. Een alleenstaande krijgt 928 gulden per maand, eei leenstaande ouder 1.300 gulden en gehuwden of samenwonen den 1.860 gulden. De gem ten kunnen op die uilkeringen aanvullingen geven. Als de wet in werking treedt, houden jon geren tussen 21 en 27 jaar die bijstand genieten, nog negen maanden hun oude uilkering. Voor jongeren die op dit mo ment niet in aanmerking ko men voor een baan in het kader van het jeugdwerkgarantieplan, omdat zij bijvoorbeeld de Ne derlandse taai niet goed beheer sen, komt een speciaal pro gramma dat hen moet klaarsto men voor het JWG. Deelname daaraan wordt beloond met een uitkering van 330 gulden netto per maand. Het programma be staat uit taalcursussen en pro jecten waarbij werken en leren worden gecombineerd. Minister De Vries (sociale za ken) en zijn staatssecretaris Wallage hebben dit de Kamer laten weten in een brief over de plannen om de bijstandsuitke ring voor jongeren tot 27 jaar af te schaffen of te korten. Het JWG voorziet in banen bij de overheid tegen het minimum jeugdloon indien een jongere na de schoolperiode binnen een half jaar geen baan kan vinden. De Vries en Wallage willen ook op andere manieren het JWG verbeteren. Zo moeten de regionale bureaus arbeidsvoor ziening (RBA's) zich meer in spannen om jongeren aan werk te helpen, vooral de groep die uit het JWG komt. Daarnaast moet het JWG, dat nu alleen be trekking heeft op de overheids sector, ook in het bedrijfsleven Honderden mensen uit de wijk Spangen hebben uit protest tegen de actie van de Rotterdamse vuilnismannen hun afval gedumpt op de trambaan van het P.C. Hooftplein. foto anp paul stolk Het conflict tussen het college van B. en W. van Rotter dam en de ruim zevenhonderd actievoerende vuilnis mannen van de stadsreinigingsdienst Roteb is gisteren opgelaaid. De actievoerders zijn woedend dat particulie re reinigingsdiensten vanmorgen zijn begonnen met het verwijderen van het opgehoopte vuil. B. en W. hebben bovendien opdracht gegeven vanaf vandaag tien procent van het salaris van de vuilnismannen in te houden. rotterdam gpd Tot gisteravond laat hebben partijen in het stadhuis om de tafel gezeten om een uitweg te zoeken uit de impasse. In een anderhalf uur durend overleg heeft AbvaKabo-onderhande- laar G. van Huygevoort tever geefs geprobeerd het 'breken' van de Roteb-actie te voorko- Vanmorgen om zes uur is be gonnen met het ophalen van het huisvuil in de Rotterdamse straten. Het werk wordt uitge voerd door een door de ge meente ingehuurd particulier bedrijf. Een woordvoerder van de Rotterdamse poltie verklaar de gisteravond dat geen extra personeel'zou worden ingezet. Met het ophalen van het huis vuil zal in een klap het effect zijn verdwenen van hun nu al één maand durende stipheids- actie, waarbij alleen vuil dat vol gens de regels is verpakt wordt meegenomen. Volgens een woordvoerster van het stadhuis is de schoon maakactie bedoeld als gebaar naar de burgers die de afgelo pen weken aan het opruimen zijn geslagen. „Het gaat om een eenmalige actie. Het is uitdruk kelijk niet de bedoeling de sta king te breken. Maar de ge meente heeft twee petten: ze is werkgever, maar moet ook zor gen voor een schone straat." De maatregel van het college te korten op de salarissen van de actievoerders, sorteert overi gens weinig effect. Tot woens dag zal de AbvaKabo de lonen aanvullen, en ook de CFO zal de actievoerders „niet in de kou la ten staan". Woensdag beslist het Roteb-personeel of de acties worden voortgezet. De Stichting City Rotterdam heeft een kort geding aange spannen tegen de AbvaKabo om een nieuwe staking bij de RET te blokkeren. Komende woensdag wordt het stadsver voer in Rotterdam voor de der de keer 24 uur stilgelegd. Het geding dient dinsdagmiddag voor de president van de Rot terdamse rechtbank. De andere» ambtenarenacties gaan volgende week onvermin derd door en worden bovendien uitgebreid naar de sectoren po litie en (vrijwel zeker) provin cies en sociale werkvoorziening. Bij de laatste twee is gisteren een ultimatum afgelopen. De acties van gemeente-amb tenaren worden uitgebreid tot de bestuurlijke diensten. Voor zitter C. Vrins van de AbvaKabo zei dat gisteren op een actiebij eenkomst in Utrecht. Tot nu toe zijn het voornamelijk de uitvoe rende diensten, zoals reini gingsdiensten en het stadsver voer, die de actiekar in de ge meenten hebben getrokken. „Maar we worden met z'n allen gepakt", zei Vrins. Vanaf 1995 tol vrachtwagens voeren, is ook het kabinet i mee akkoord gegaan. Na afloop van het kabinetsbe raad gaf premier Lubber: kennen dat invoering van het vignet enkele honderden mil joenen guldens per jaar kan op leveren. Met dat geld wil het ka binet infrastructurele projecten financieren. Die projecten moe ten al in 1995 starten, maar de, financiering is tot nu toe maar tot 1998 geregeld. Met het vig net is daarover nu meer zeker heid geboden. den haag gpd Vanaf 1 januari 1995 zullen vrachtwagens voor het gebruik van de Nederlandse wegen jaar lijks 2.750 gulden moeten beta len. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met plannen van de Europese Gemeenschap. Het gaat om het zogenoemde Eurovignet: een soort tol voor vrachtwagens in die EG-landen waar nog geen tol bestaat. Het betreft Duitsland, de Benelux en Denemarken. Omdat Duitsland al heeft besloten het vignet in te ECO-TOILET 02510-15393 zutphen anp Tegen een 49-jarige pater die jarenlang ontucht heeft gepleegd met jongens uit het dorp Lievelde, is giste ren voor de rechtbank in Zutphen twee jaar gevange nisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Verder moet de man tijdens de voorwaardelijke perio de contact houden met de reclassering en moet hij een therapeutische behandeling blijven volgen. De pater woonde sinds 1971 in huize Loreto, een studiehuis van de Maristen, vanwaaruit hij werkzaam was in het jongerenpastoraat. Hij werd in 1992 gear resteerd nadat een van de betrokken jongens zich bij een groepsleider meldde. De officier van justitie kon gisteren 'slechts' negen ontuchtfeiten ten laste leggen, omdat de andere wa ren verjaard. De verdachte, afkomstig uit een arbeidersgezin, was al zeer jong naar het seminarie gegaan. Volgens me vrouw Schrama, psychotherapeute van het Pastoraal Adviesbureau (een soort Riagg voor priesters en reli gieuzen), speelde het milieu waaruit verdachte af komstig was, een grote rol. Hij zou minderwaardig heidsgevoelens hebben ontwikkeld, omdat hij zich niet geaccepteerd voelde door zijn mede-priesterstu denten, die voornamelijk uit de middenstandsklasse afkomstig waren. Later kwam hij terecht bij veelal ou dere confraters, die vroeger zijn leraren waren ge weest. Ook zou hij zijn seksualiteit hebben verdron gen. Tijdens de rechtszaak maakte mevrouw Schrama bekend dat er in de rooms-katholieke kerk een ge dragscode komt voor gevallen van seksueel misbruik door priesters. Daarin zal het slachtoffer centraal staan. Verkrachting in koffieshop na toedienen drugs Een 14-jarig meisie is in eer schedese koffieshop verkrachi nadat haar drugs waren toege diend. Een 23-jarige Enschedeëi is hiervoor aangehouden. Di man zou ook st hüldlg zijn adi ontucht met drie meisjes i koffieshop. De woordvoerder van de poli tie verwacht dat nog meer dachten worden aangehouder in verband met seksuele i drijven in de betreffende koffie shop. De zaak is inmiddels 0| last van burgemeester Wierengi in het belang van de openbart orde en veiligheid gesloten. De politie heeft gisteren d( burgemeester gevraagd ook eei andere koffieshop te sluiter waar bij een inval tientallet pakjes heroïne en vier pistolet zijn aangetroffen. I >e 48 jarigi exploitant van deze zaak, zijt 28-jarige zoon en een 25-jarigi medewerker zijn gearresteerd. den haag marc peeperkorn Een voorstel tot vergaande ingrepen in de WAO is bij de formatie van het der de kabinet-Lubbers in 1989 van tafel verdwenen. De maatregelen, die een uitwerking waren van een notitie van de toemalige staatssecretaris De Graaf (CDA, sociale zaken), zaten niet in het 'overdrachtsdossier' voor zijn opvolg ster Ter Veld (PvdA). Deze partij was daardoor niet op de hoogte welke idee- en coalitiegenoot CDA er over de WAO op nahield. Het verhoor van J. de Koning, minis ter van sociale zaken van 1982 tot '89, gisteren op de laatste dag van de parle mentaire enquête, maakte duidelijk dat het tweede kabinet-Lubbers terug deinsde voor een harde WAO-ingreep. Het bestaan van de notitie van De Graaf was al eerder aan het licht geko men bij diens verhoor. De Graaf stelde onder meer voor de WAO te beperken tot werknemers die op hun werk arbeidsongeschikt raken. De oud-staatssecretaris zag zich ge dwongen tot deze vergaande stap na dat de stelselherziening uit 1987 onvol doende resultaat had opgeleverd. Het aantal WAO'ers bleef stijgen. De notitie van De Graaf werd op 10 juni 1989 besproken door de ministers Lubbers, Ruding, De Koning, Van Dijk (allen CDA) en De Korte (WD). Beslo ten werd af te zien van verdere behan deling omdat de verkiezingen voor de deur stonden. Daarbij was het kabinet op dat moment demissionair, waar door ingrijpende besluiten waren uit gesloten. De Graaf vroeg na afloop van het ka binetsberaad in kleine kring alle exem plaren van zijn notitie terug. Hij vrees de dat dit 'explosieve materiaal' zou uitlekken. Ambtelijk, zo bleek gisteren, is de notitie wel verder uitgewerkt in een conceptbrief aan de Stichting van de Arbeid. Deze brief is niet meer door het kabinet besproken. Volgens de enquê te-commissie zat deze conceptbrief wel in het voorlopige overdrachtsdos sier voor Ter Veld. In het definitieve dossier, waarmee Ter Veld zich moest inwerken, kwam de brief niet meer voor. De Koning, verantwoordelijk voor deze gang van zaken, kon geen verkla ring geven. Dat de WAO een dumpplaats was voor overtollig personeel, werd ook gis teren weer bevestigd. Volgens De Ko ning werd „de ruimhartige wet, ruim hartig uitgevoerd". C. van Lede, voor zitter van het VNO van '84 tot '91, zei dat „iedereen wist dat de WAO te ruim werd toegepast". Vice-premier Kok, verhoord vanwege zijn functie als voorzitter van de FNV in de jaren tach tig, noemde het „een logisch proces" dat werkgevers en vakbonden de mo gelijkheden die de WAO bood gebruik ten. De Koning hekelde het gemak waar mee de sociale partners een hogere WAO-premie voor lief namen, om de regeling niet aan te tasten. Hogere pre mies schaden de werkgelegenheid, al dus De Koning. Daarnaast leiden de hogere arbeidskosten tot «scherpere personeelsselectie door werkgevers. „De WAO is een welvaartsziekte", con cludeerde De Koning. Hij beaamde dat tijdens zijn minis terschap het kabinet liever kortte op de uitkeringen dan het sociale probleem aan te kaarten. Persoonlijk had De Ko ning de WAO aan een vast budget wil len binden. Daarmee gouden bedrijfs verenigingen en de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD) worden ge dwongen scherper te keuren. Volgens De Koning verklaarden de keuringsart sen werknemers te gemakkelijk volle dig arbeidsongeschikt. Pogingen het aantal WAO-uitkerin- gen terug te dringen, speelden slechts een rol in de marge. In de jaren tachtig lag de nadruk bij sociale partners en de politiek op vermindering van de werk loosheid. De Koning, Van Lede en Kok zeiden niet te weten dat de WAO in fei te onrechtmatig werd uitgevoerd. Gis teren verklaarden twee getuigen uit de rechterlijke macht dat een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep dat in 1973 al had vastgesteld. Dat werkgevers- en werknemersor ganisaties en de politiek -niet op de hoogte waren van deze uitspraak is op merkelijk. De instanties hebben im mers honderden juristen in dienst. Het zou de politieke partijen een instru ment in handen hebben gegeven het aantal WAO'ers terug te dringen. Een moeizame wetswijziging was niet eens nodig, enkel de juiste uitvoering van de bestaande wet. Volgens voorzitter Buurmeijer van de enquête-commissie moet de uit spraak bekend zijn geweest. De on rechtmatige uitvoering werd door de politiek echter gedoogd, omdat de be langen te groot waren. Een strikte uit voering van de wet zou op veel verzet stuiten in de samenleving. De Koning bevestigde dat instem ming van de sociale partners voor maatregelen van belang is. „Anders loop je door de porceleinkast van de samenleving heen. Ik denk niet dat je dan in de Tweede Kamer een prettige sfeer zult aantreffen." Maatschappelij ke steun betekent politieke steun, al dus De Koning. Het eindrapport van de enquête commissie moet in september gereed zijn. Commissievoorzitter Buurmeijer sluit niet uit dat de komende maanden nog personen voor een verhoor wor den opgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3