m ^Slingertje Ij verkeert in nood Majeure onzin ZATERDAG 12 JUN11993 Onze Taal Vorige week zijn we een staats secretaris kwijtgeraakt. Ze nam ontslag omdat haar eigen ka merfractie geen vertrouwen meer in haar had. Dan kun je inderdaad maar het beste ver trekken. Waarom die fractie haar niet langer vertrouwde, werd niet duidelijk. Of eigenlijk werd het wel duidelijk, maar men beweerde bij hoog en bij laag dat het dat niét was. Ter Veld moest weg omdat haar politiek de fractie niet beviel. Dat kan gebeuren, maar met een stalen gezicht loog me nigeen dat hetgeen zakelijk conflict was maar een persoon lijkconflict, een vertrouwens kwestie. Ik ben te weinig poli tiek om te kunnen begrijpen wat de zin is van zulk gelieg als heel toekijkend Nederland doorziet dat het niet waar is wat men zegt. Zoveel is zeker, dat die fractie ook niet te ver trouwen is. Inmiddels is er al weer een nieuwe staatssecretaris, 't Is met staatssecreta rissen weinig anders dan met een ka potte TV: drie dagen vervelend maar dan ne men we een nieuwe. Je krijgt er alleen geen garantie bij. Maar laten we het niet over de politiek heb ben. Laten we liever eens naar het taalge bruik in de politiek kijken. Niet omdat dat zo verheffend is, integendeel» maar in de hoop dat het ooit beter wordt. Als maar genoeg mensen zich eraan ergeren, en dat ook zeg gen, dan moet dat op den duur effect heb ben. Wat waren de reacties van de verschillende partijen en politieke kopstukken op het toch nog onverwachte ontslag van Ter Veld? Om te beginnen Kok, de vice-premier en politieke leider van de PvdA. Het was hem bekend dat de fractie en de staatssecretaris al een hele poos ruzie hadden. „Stevige gesprekken'' hadden er echter helaas niet toe geleid, aldus Kok, dat de bewindsvrouw en haar geestver wanten in de Tweede Kamer „nog door één deur kondenMoet dat echt? Is het nieuwe gebouw zo krap dat iedereen, en wel tegelij kertijd, door dezelfde deur moet? Wij hebben eens een hond te logeren gehad die niet bij onze kat in dezelfde kamer kon zijn. Waar schijnlijk zei Kok per ongeluk „door één deur", maar bedoelde hij „in één Kamer". Wat de woordvoerder van de WD zei, was subtieler: hij noemde het opstappen van Ter Veld „een majeure barst in de coalitie". Ma jeur is hier algemeen beschaafd Wassenaars voor 'groot'; een grote barst in de coalitie. Maar majeur betekent in de muziek ook 'op gewekt', 'vrolijk'. Het vertrek van de staatsse cretaris klonk de WD als muziek in de oren, opgewekte vrolijke muziek, want in de poli tiek is de één z'n dood de ander z'n brood. Dat kan je natuurlijk niet ronduit zeggen, en vandaar deze wel bijzonder uitgekookte for mulering: een majeure barst in de coalitie. Joechei! En dan 'ubbers. Officieel moest hij het be treuren, dat er iemand uit zijn kabinet weg viel. In feite vond hij het helemaal niet zo erg, want elk conflict binnen de PvdA is verkie zingswinst voor zijn eigen CDA. Hoe zeg je dat op een elegante manier? Hij kan niet boos zijn, niet verdrietig en niet opgetogen. Dan maar een heel afstandelijke uitspraak: Lubbers stelde vast dat tussen de staatssecre taris en de PvdA-fractie „kennelijk de chemie niet meer klopte". Majeure onzin. Als ik ka merlid was, zocht ik meteen een andere deur, want op die manier kom je nooit tot een ste vig gesprek. Mijn sympathie gaat naar de SGP: geen te kleine deurtjes, geen majeure barsten, geen chemie of andere onzin. De SGP liet weten: „AI met al laat het aftreden van Ter Veld een nare smaak achter". Dat is ook beeldspraak, maar wel de spijker op de kop. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands Zo op het oog lijkt er niets aan de hand in het primatencentrum van TNO. De kolonie van ruim honderd chimpansees in Rijswijk ziet er gezond uit. Ze spelen in hun hok met autoban den en plastic pijpen of doen een tukje. In hun grote loopren, een stukje verderop, vliegen de re- susapen in totaal heeft TNO er meer dan dui zend elkaar achterna. Toch is het voortbe staan van het primatencentrum hoogst onzeker. Het instituut, waar apen worden gebruikt als proefdieren voor onder andere AIDS-onderzoek, verkeert al geruime tijd in financiële problemen. Daarnaast krijgt het centrum nog eens harde kritiek te verduren van Pro Primates, de Leidse 'vakbond voor apen', die TNO beschuldigt van apenhandel. ing, sip- cjer w" Apencentrum TNO in problemen Een van de ruim honderd chimpansees van het primatencentrum. De dieren worden onder andere gebruikt voor AIDS-onderzoek. foto henk bouwman n hal van de 'Freddie Mercury Buil ding' waar AIDS-onderzoek wordt uit gevoerd, hangt een grote plaquette, onthuld door Roger Taylor, de drummer van Queen. Een paar chimpansees zitten in een hok. „Besmet met het HIV-virus", verduide lijkt W. M. Klapwijk, hoofd van het primaten centrum. „Alleen worden ze niet ziek. Een van hen is al acht jaar besmet. Dat is het in teressante. Chimpansees lijken veel op men sen. Er is maar een klein genetisch verschil. Wij krijgen wel AIDS, zij niet..." Klapwijk waarschuwt even voordat hij de volgende deur opentrekt. „Hier moet ik ook altijd even slikken." In een kamer zit een in eengeschrompeld resusaapje in een klein kooitje. Bij het dier doen ze proeven met beenmergtransplantatie, legt Klapwijk uit. Een aantal dierproeven bij het primatencen trum waarvoor behalve apen ook knaag dieren worden gebruikt hebben in elk ge val geleid tot beter inzicht in verschillende ziekten en de behandeling daarvan. In de medische gezondheidszorg wordt al die ken nis op dit moment op verschillende terreinen toegepast. Zo wordt op dit moment beenmergtrans plantatie gebruikt voor de genezing van erfe lijke bloedziekten, de behandeling van leuke mie, de behandeling van kanker in verschil lende organen en genezing via de zogeheten gentherapie van SCID, eeh erfelijke ziekte waarbij de afweer van het menselijk lichaam wordt aangetast. Experimenten op voorna melijk apen leidden uiteindelijk tot prepara ten, die de afweer van de ontvanger bij or gaantransplantaties gedeeltelijk lam leggen om het gevaar van afstotingsverschijnselen in te dammen. Toekomst Ondanks deze resultaten gaat het primaten centrum geen zekere toekomst tegemoet. Het instituut verkeert al geruime tijd in fi nanciële problemen. Minister Ritzen (onder wijs en wetenschappen) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) verzochten begin dit jaar de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen een commissie in het leven te roepen die moest onderzoeken wat de toekomstmogelijkheden van het cen- onder voorzitterschap van de Leidse hoogleraar J.J. van Rood, kwam tot de conclusie dat het primatencentrum be houden moet blijven en verzocht de be windslieden dan ook dringend het voortbe staan in elk geval tot volgend jaar te garande ren. Op die manier zouden de toekomstmo gelijkheden op langere termijn uitgewerkt kunnen worden. Zo bepleit de commissie voortzetting van het centrum buiten TNO. De financiering zou voor een belangrijk deel kunnen worden gedekt met externe bronnen. Er bestaat grote belangstelling vanuit het buitenland om te gen betaling oriderzoek te laten doen. Het antwoord van minister Ritzen wordt binnen kort verwacht. „Het zijn dus spannende tij den", verzucht Klapwijk. Zeker ook omdat de stichting Pro Primates, de 'vakbond voor apen', het primatencen trum al geruime tijd het vuur na aan de sche nen legt. De ene beschuldiging is nog niet ge uit of de volgende aantijging is alweer in aan tocht. De stichting, die opereert vanuit Lei den, verwijt TNO onder meer wanbeheer. Zo zouden subsidiegelden voor het centrum worden doorgesluisd naar andere afdelingen binnen TNO. De stichting verwijt het primatencentrum bovendien ethisch onverantwoordelijk te handelen. Onderzoekers van het centrum zouden in de media druk hebben gespecu leerd over het vinden van een nieuw medi cijn tegen AIDS. Dat zou volgens Pro Prima tes te hoge verwachtingen scheppen bij AIDS-patiënten. Als klap op de vuurpijl beschuldigt de stichting het primatencentrum er van op te treden als tussenhandelaar bij de handel in apen van de Filipijnen naar Engeland. Het gaat hier om zogeheten Java-apen die, zo meent Pro Primates, naar alle waarschijnlijk heid in het wild zijn gevangen. Volgens de Ci- tes-regels (de internationale regels over de handel in bedreigde diersoorten) mogen al leen apen worden verhandeld die in gevan genschap zijn gefokt. Quarantaine De dieren zijn, voordat ze vorige week naar Engeland werden verscheept, een tijdlang ondergebracht in de quarantaineruimte van het primatencentrum. De duur van dat ver blijf, een week of vijf, was volgens Pro Prima tes echter veel te kort om van echte quaran taine te spreken. Conclusie van de stichting: het kan haast niet anders of het centrum treedt op als tussenhandelaar. Klapwijk haalt zijn schouders op. Hij zegt al een tijdje geen zin meer te hebben om op elke beschuldiging van Pro Primates te reage ren. Maar het centrum wordt nu toch wel erg zwart gemaakt. Zoals met de beschuldiging van wanbeheer, onder meer via het doorslui zen van subsidiegelden naar andere afdelin gen. Klapwijk: „De enige manier om dat te ontzenuwen is om alle boeken van TNO te lichten. We worden wat dat betreft behoorlijk gecontroleerd. Er is interne controle, er zijn accountants en ook de subsidiege- Behalve de verhalen over wanbeheer raakt ook de visie van Pro Primates dat het cen trum ethisch onverantwoordelijk zou hande len door in de media driftig te speculeren over het vinden van een medicijn tegen AIDS volgens Klapwijk kant noch wal. „Niemand van onze onderzoekers heeft dat gezegd. Per tinent met. Van Rood heeft het eens ge noemd, maar hij heeft niet namens TNO ge sproken." De beschuldiging van Pro Primates dat het primatencentrum als tussenhandelaar zou optreden bij de handel in apen is Klapwijk helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. „Wij stellen onze quarantainefaciliteiten al leen ter beschikking aan universiteiten en andere onderzoeksinstellingen. In dit geval was dat aan een Engelsman die doorlevert aan onderzoeksinstellingen. De apen komen uit het Philipine Primate Center in Sicondec, een gerenommeerd fokcentrum dat al twintig jaar bestaat. De apen worden in Engeland ge bruikt voor bio-medisch onderzoek. Zo zit het. Het is de vraag of we die beschuldiging van Pro Primates moeten weerleggen. Alles wat we hier doen vindt plaats onder toezicht van een flink aantal overheidsinstellingen." Gefokt Volgens Klapwijk krijgt TNO geen vergun ning als er maar iemand vermoedt dat er in het land van herkomst iets gebeurt wat niet door de beugel kan. „Men gaat daarbij onder meer uit van de regel dat de apen gefokt moeten zijn. En dus niet in het wild gevan gen of de noodzaak daartoe moet aanwezig zijn. Bijvoorbeeld als de dieren essentieel zijn voor medisch onderzoek." Volgens Klapwijk wordt het transport ge controleerd door de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en.Vlees. „Bij aankomst en ver trek. En de sectie dierproeven van het minis terie van WVC 'kijkt ook mee', om het zo maar eens te zeggen. „De quarantaineduur zou te kort zijn ge weest? Er wordt flink gediscussieerd over wat nu precies de duur van een ■'quarantaine moet zijn. De deskundigen zijn het daar nog niet over eens. Dat is afhankelijk van de her komst, de behandelingen die ze hebben on dergaan in het instituut waar ze vandaan ko men, of ze infecties hebben en dergelijke. Bij TNO hanteren we normaal gesproken een duur van drie maanden. In dit geval was het vijf weken. Dat was bepaald door de op drachtgever." Een hooggeplaatste functionaris van het primatencentrum, die uit angst voor tegen maatregelen liever anoniem wenst te blijven, plaatst echter levensgrote vraagtekens bij de lezing van Klapwijk over de afspraken die ten aanzien van de quarantaine zouden zijn ge maakt. „Men is bij TNO Begönnen met de normale procedures van het onderzoeken van de apen, die gelden voor een quaran taineduur van 90 dagen. De 63 apen verkeer den overigens wel in een prima gezondheid. Er zijn geen besmettelijke infecties en aan doeningen geconstateerd. In elk geval waren over al die behandelingen en onderzoeken afspraken gemaakt met de importeur. Ook was aanvankelijk een langere quarantainepe riode overeengekomen. In dit geval is dat la ter echter veranderd in een kortere omdat de Raad van Bestuur het contract met deze m zo snel mogelijk wilde verbreken." - Een woordvoerder laat wat dat betreft r mens de Raad van Bestuur van TNO weten dat de hoofdgroep gezondheidsonderzoek, waartoe ook het primatencentrum behoort, heeft verzocht het contract met de handelaar met drie maanden te verlengen. De raad 2 nee. Met als argumentatie: de toekomst v het primatencentrum is heel onzeker. We wachten op het standpunt van de overheid. Zo lang dat niet bekend is, gaan we geen ver plichtingen aan. De anonieme functionaris is verbaasd. „Geven ze er nu deze draai aan? Men vreesde misschien uiteindelijk tegen de lamp te lo pen. In mijn optiek is het zo dat je geen hand- en spandiensten moet verlenen een apenhandelaar. De man importeerde apen uit de Filipijnen. Met Cites-verklaring en gezondheidsverklaring. Maar er was geen controle op waar de apen vandaan kwamen. Of ze bijvoorbeeld in het wild waren gevan gen. De dieren komen ook in het wild op de Filipijnen, brengen per stuk 500 dollar op. Dan hoeft er maar iets mis te gaan mi centrum, financiële problemen of zo, e zet de deuren naar de achtertuin open. TNO hield de apen dus mogelijk in quarantaine t' ere van iemand die in het wild gevangen apen verhandelt. TNO heeft aan die quaran taine verdiend." „We hebben ze niet voor niets in quaran taine gehouden", reageert Klapwijk. „Maar of we er aan verdiend hebben moet nog blij ken."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39