De PvdA verkeert nu niet meer in staat van genade' Straatverkoop loont in Riga Feiten &Meningen ZATERDAG 12 JUN1199315„ Alles wordt anders in Riga, dat zijn oude allure probeert te herwinnen. De door de communisten tot planetarium Christuskerk krijgt zijn oude functie terug. Het beeld van Lenin dat enkele meters verderop stond is verwijderd. type Duitse Wehrmacht potsier lijk uit, maar de Letten lijken' zich er niet aan te storen. Het is trouwens opmerkelijk dat het monument, dat in 1935 werd ingewijd, de Sovjet-bezet ting heeft overleefd. Bijna vijftig jaar lang werd het in de gaten gehouden door veiligheidstroe pen. Niemand mocht dichtbij komen. Russische toeristengid sen negeerden het consequent, maar het herinnerde de Lettea dagelijks aan hun kortstondige zelfstandigheid. Op 14 juni 1987 trotseerden 5.000 mensen het verbod en herdachten op deze plek dat op die dag in 1941 16.000 Letten door de Sovjets werden gede porteerd. Het was het begin van de nieuwe onafhankelijkheids strijd, die in 1991 uiteindelijk uitmondde in de definitieve breuk met Moskou. „Maar we zijn niet echt onaf hankelijk zolang de Russen hier nog militairen hebben", zegt een demonstrante, die elke za terdag haar opwachting maakt aan de voet van het monument. Militairen zijn er inderdaad nog genoeg. Volgens Riga zijn het er 23.000, waarbij de omvangrijke aanhang (vrouwen, kinderen) niet is meegerekend. Daarnaast telt Letland vele duizenden ge pensioneerde militairen. Eind volgend jaar zal de Baltische vloot de republiek geheel heb ben verlaten, aldus admiraal Vladimir Jegorov. Ondertussen zijn de verhoudingen tussen de 'bezetters' en de Letten gespan nen. Soldaten en matrozen ko men in de regel alleen nog met het uniform als verkoopwaar buiten de kazernepoort. In de pers worden de militaire bewegingen minitieus in de ga ten gehouden. Tussen 1 januari en 27 mei van dit jaar bijvoor beeld werd het luchtruim 314 keer door de Russische lucht macht geschonden. Dat is na tuurlijk niet zo moeilijk, gezien het feit dat de Russen nog steeds bases hebben in de Oost- zee-repujjliek. Elke keer als een vliegtuig vertrekt zonder dat dit aan Riga is gemeld, is er sprake van een schending. Moskou gebruikt de militaire aanwezigheid als een pressie middel. Eigenlijk wil Rusland een deel van de bases houden. De toegang tot de Oostzee wordt al sinds de tijd van de tsa ren gezien als een vitaal belang van het Russische rijk. Het was Peter de Grote die Riga voor Rusland in bezit nam. Letland op zijn beurt probeert het de Russen zo lastig mogelijk te ma ken, met strenge visumbepalin omgebouwde Grieks-orthodoxe foto's hans jacobs gen en tijdelijke verblijfsvergun ningen voor de familieleden van in Letland gestationeerde mili tairen. Aan de grens leidt dat tot hart verscheurende taferelen wan neer de grenswachten moeders met baby's uit de trein halen omdat ze geen geldige grensdo- cumenten hebben. Papieren die ze tot begin dit jaar nooit nodig hebben gehad. Het geeft aan dat beide kanten Letten en niet-Letten moeite hebben om zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Dat het ook an ders kan, bewijzen de twee straatverkopers. Die profiteren optimaal van veranderingen. Dit is het derde verhaal uit een serie over de Baltische republie ken. De eerste twee verhollen ver schenen op 5 en 10 juni. Na anderhalfjaar krijgt Bart Tromp zijn gelijk. Els- ke ter Veld struikelt als staatssecretaris, omdat de fractie haar niet langer meer kon volgen. „Het was onvermijdelijk", analyseert Tromp. „Elske is welbe wust slachtoffer geworden van de moeizame omscha keling van oppositiepartij in de jaren tachtig naar re geringspartij in de jaren negentig." DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN VERVOLG VAN VOORPAGINA „De PvdA kon weten dat bij die omschakeling de sociale zeker heid één van de gevoeligste punten zou zijn. Elske op die post zetten was een overmoedi ge daad. Ik begrijp echt niet dat ze nooit in de gaten hadden dat Elske als staatssecretaris nog meer zou moeten doen dan dat waar ze als fractie woord voerster altijd tegen te hoop liep. Het had een andere aanleiding kun nen zijn dan deze, maar het was onvermijdelijk dat het mis zou gaan.' „Het was onbegrijpelijk dat Ter Veld op basis van haar woord voerderschap sociale zekerheid tot staatssecrateris is benoemd. Zo sterk was ze niet. Maar be langrijker is de algemene fout die in Nederland vaker wordt gemaakt: bewindspersonen worden aangetrokken op hun deskundigheid. Ik wil niet zeg gen dat dan maar anders moet, maar deskundigheid wordt zwaar overschat." „Niet kennis van zaken, maar algemeen politiek inzicht moet zwaarder wegen bij de benoe ming van bewindslieden", zegt Tromp. „Jammer dat minister Pronk een van de weinigen die nog overeind blijft in de PvdA afgescheept is met eeq post als ontwikkelingssamen werking. Hij had economische zaken of zoiets moeten doen. Had hij ook leuker gevonden. En Wallage had al veel eerder van onderwijs weg gemoeten. Hij zat er al veel te lang." Is Wallage inderdaad de 'kwali teitsimpuls' voor het kabinet waarover Kok het had teltal wordt gehalveerd. Dat gaat dus niet vanzelf over. Als je dan vraagt wat de voor waarden zijn voor herstel, ver wijs ik naar het boekje voor de instandhouding van een onder neming, waar Philips zich ook aan heeft gehouden: een andere leiding, een beter produkt en 40.000 mensen eruit. Alleen jammer dat die mensen vanzelf bij de PvdA weglopen." „Wat de leiding betreft: met Kok zal het nooit wat worden. Met hem sleept de partij zich van de ene pederlaag naar de andere. Van inhoudelijke vernieuwing is daardoor niets terecht geko men. En als ze zeggeh: 'maar hij is zo integer', zeg ik met Jaap van der Scheur (oud-vakbonds man, red.): So what?" Is Wallage de gedroomde nieuwe leider „Met hem gaat het alleen als leider goed als het met de partij beter gaat. De partij moet zelf respect krijgen en dat vervol gens overbrengen op de kiezers. Daarvan zijn echter nog geen tekens in zicht. De PvdA moet kunnen zeggen hoe de sociale zekerheid er in de toekomst uit komt te zien en welke publieke voorzieningen er blijven voor mensen." Momenteel ontbreekt elke strate gische lijn. „Ja, en als die er wel is, kan ik hem niet ontdekken. Het enige wat nu voor de PvdA schijnt te tellen, is dat het huishoudboek je van de staat op orde is. Op geen enkele manier wordt uit gelegd waarom de genomen maatregelen rechtvaardig zijn of niet. Warhoofden als Ihtzen nemen besluiten die haaks staan op sociaal-democratische beginselen. Ik krijg geen beeld van wat de partij nu wil. Mijn hoop is dan ook gevestigd op de partijcommissie die het verkie zingsprogramma schrijft. Er moet namelijk nu wat komen. Op niet meer dan vijf kantjes. Het sociaal-democratische ge- dachtengoed is waardevol, maar het moet wel worden ge moderniseerd. Voor het te laat „Dat is een marketing-praatje. Als ik op mijn geheugen afga, herinner ik me nog heel goed hoeveel moeite het koste om voor hem een baantje in het ka binet te vinden. Hij bungelde enkele weken, mocht geen mi nister worden en werd uiteinde lijk staatssecretaris. Toen wer den zijn kwaliteiten kennelijk anders ingeschat." De affaire-Ter Veld is volgens de partij-ideoloog terug te voeren op de structurele fout dat de PvdA onvoldoende bij de tijd is. De vele rapporten over noodza kelijke vernieuwing werden door partijleider Kok en voor malige voorzitter Sint zó her schreven dat 'alle smaak en kraak' eruit was, of ze werden gewoon in de la gestopt. Als ie dereen maar zijn mond houdt en meemarcheert in de rijen, dan zou het vanzelf wel goed komen, zo hoopte de partijlei ding bij het begin van dit kabi net. Tromp: „Dat was een verschrik kelijk grote strategische blun der. De hele partij was niet voorbereid op regeren met het CDA. De koerswijziging van op- positieparij die overal tegen was naar regeringspartij die iets po sitiefs wil, is er nooit gekomen. En nog steeds weet de PvdA niet uit te leggen aan de kiezers waarom de partij in het kabinet Ook met het simpele politieke handwerk de afstemming over en de presentatie van het beleid is het nooit meer goed gekomen. Terwijl zoiets toch gewoon een kwestie van organi satie is. „In principe wel", meent Tromp. „Het probleem is echter dat een groep van vijftig tot honderd personen in de par tij iets te vertellen heeft. Hun slechte gewoontes en hun ge drag verander je niet zomaar. Bovendien heeft Wim Kok abso luut niets gedaan met de ruimte die hij van het congres kreeg Kiezer zit niet met aftreden van Ter Veld De terugtrekking van het voormalige Rode leger gaat de meeste Letten nog veel te traag, zoals de Letse Beweging voor Nationale Onafhanek- lljkheld (LNNK) met dit affiche duidelijk maakt. Hoe zie je het verschil tussen een buitenlander en een Rus? Het antwoord is simpel, meent Dima. Een Rus kijkt op straat niet recht voor zich uit. Hij kijkt de mensen niet recht in de ogen, zoals een toerist dat dui delijk wel doet. Een Rus kijkt naar de grond, of er soms iets van waarde ligt. En hij kijkt schichtig naar de winkels en naar de tassen van voorbijgangers om te zien waar misschien nog wat valt te halen. Het is een gewoonte die al bijna een eeuw lang van generatie op generatie wordt overgebracht. „Overlevingsinstinct', zegt Di ma, een jonge Rus. Natuurlijk, hij kan veel wester lingen ook herkennen aan hun kleding of aan hun dure came ra's. Maar de schijn kan bedrie gen, zoals hij in zijn afgeknipte spijkerbroek en witte sport schoenen demonstreert. De 'hoe kijkt hij om zich heen proef faalt echter niet, zoals ik merk in Vecriga, het oude stads centrum van de Letse hoofdstad •Riga. Twee jonge Russen met sport tassen in hun handen halen de buitenlanders zonder mankeren uit de lange stroom mensen-die zich op deze zonnige zaterdag een weg baant door de pitores- ke smalle straatjes. „Wilt u mis schien souvenirs kopen?" luidt steevast de vraag, die vergezeld gaat van het openen van de tassen. De koopwaar komt re gelrecht van de foerier: matro- zenpetten, koppels, verrekijkers, kaartentassen, matrozenhem- den. Ook andere Russische aan denkens zijn in de aanbieding. Nep-ikonen bijvoorbeeld, hor loges, goedkope kaviaar en ma- troesjka-poppep. Een toevallig passerende groep Deense scholieren, ruimschoots voorzien van soldatenpetten, toont dat andere verkopers reeds goede zaken hebben ge daan. De twee zijn militair en behoren tegelijkertijd tof de snel groeiende groep van Russi sche businessmen In Riga ver dienen ze op één dag makkelijk een heel maandsalaris, meestal veel meer, door spullen te'ver kopen afkomstig uit de voor raadkasten van het leger en de vlooienmarkt van Moskou. Op die manier worden van Ber lijn tot zelfs zo klaagde Kuala Lumpur deze week in Malay sia complete militaire uitrustin gen te koop aangeboden. Inclu sief Kalashnikov-geweren, al lig gen die niet open en bloot op straat. Betaling geschiedt uiter aard in westerse valuta. Het is ook voor deze matrozen van de eens zo trotse Baltische vloot van de Sovjetunie de enige ma nier om hel hoofd te bieden aan de gierende inflatie thuis. Een handvol dollars reikt ver in de Huisdieren vormen een extra bron van inkomsten. Geduldig wacht dit puppie op een nieuwe eigenaar. Bart Tromp: „Elske is welbewust slachtoffer geworden van de moeiza me omschakeling van oppositiepartij naar regeringspartij." foto henk bouwman De affaire rond het aftreden van Elske ter Veld heeft geen noemenswaardige invloed ge had op de achterban van de PvdA. Het zetelverlies, dat zich al lange tijd aftekent in de opi niepeilingen, stabiliseert zich. Dat blijkt uit een peiling die de TROS ter gelegenheid van de vierhonderdste uitzending van het politieke radioprogramma TROS Kamerbreed heeft laten uitvoeren door NSS Markton derzoek. Als er nu kamerver kiezingen zouden zijn, zou de PvdA 28 zetels krijgen: een ver lies van 21. Het CDA zou 13 ze tels verliezen en op 41 uitko men. D66 en WD zouden res pectievelijk op 31 (plus 19) en 24 zetels (plus 2) uitkomen. Groen Links zou 13 zetels ha len, 'Klein rechts' 7 en de Cen trum Democraten 4. Wim Kok heeft volgens Tromp als partijleider op alle fronten gefaald. „Met hem sleept de PvdA zich van ne derlaag naar nederlaag en komt er niets terecht van vernieuwend beleid." foto anefo rob booaerts om na de desastreuze WAO-af- faire de partij te vernieuwen. Niemand heeft dat ook tegen hem durven zeggen. Pas na de komst van Felix Rottenberg als voorzitter is er weer iets ge beurd." Over Rottenberg is Tromp op vallend goed te spreken. Alleen heeft hij naar zijn smaak te veel verwachtingen gewekt. „De ver nieuwing van de partij zal zeker nog zes tot zeven jaar vergen. Het verval van de partij is al veel verder voortgeschreden dan de buitenwacht denkt. Daar ko men al deze affaires nog eens bij. Maar positief is dat Felix zich druk maakt over de partij en niet alleen politiek zijn zegje wil doen. Die fout hebben al zijn voorgangers gemaakt. Zijn wijze van werken spreekt me enorm aan. Want met alle res pect: ik moet er toch niet aan denken dat Marianne Sint er nog zou zitten." Het lijkt dat alle perikelen in de partij Kok niet aangaan. Hij er gert zich er telkens zichtbaar aan dat hij voor affaires als die rond Ter Veld wordt gestoord. „Ik weet niet wat Kok bezielt, daar ken ik hem te slecht voor. Maar hij opereert in wezen niet anders dan hij altijd gedaan heeft. Hij heeft grote bekwaam heden, maar laten we niet ver geten dat hij als voorzitter van de FNV al topdiplomaat was en geen knopendoorhakker. Als fractievoorzitter heeft hij ook geen nieuwe bakens uitgezet en geen andere mensen om zich heen geduld dan de kleine groep van getrouwen die nu met hem in het kabinet zit." Heeft hij zich een partijleider ge toond? Resoluut: „Nee, zeker niet." Wat dat betreft kan de PvdA volgens Tromp nog wat leren van de co alitiegenoot..,,Bij het CDA gaan ze op een gegeven moment om een zwakke bewindspersoon heen staan, zodat het niet op valt dat hij of zij er niets van bakt. In de PvdA niet. Terwijl men toch makkelijk had kun nen zeggen: 'Elske, hier heb je een andere post'. Dat is beter dan iemand huilend van een persconferentie te laten weg rennen. Ze was niet mijn favo riete politica, maar dit hoeft van mij nou ook weer niet." Voor Tromp is het duidelijk dat de partijcultuur van de PvdA nog steeds niet deugt. „Ze kun nen twee dingen niet: stilzitten als ze geschoren worden en hun mond houden als het moet." De grote vraag blijft: waarom gaat bij de PvdA momenteel al- lesfout? Tromp heft als een dominee zijn handen in de lucht. „Dit kan ik alleen met een theolo gisch begrip beantwoorden: de PvdA is niet meer in staat van genade. Dan gaat dus alles mis. Het vertrek van Ter Veld zou ook kunnen worden bekeken als een verdraaid knappe ma noeuvre: een zwakke staatsse cretaris gaat weg en een uiter mate goede man komt erbij. Maar als je in de positie van de PvdA verkeert, wordt alles watje zegt en doet tegen je gebruikt. Alles wat verkeerd gaat, wordt bovendien twee keer zo zwart afgeschilderd. Dat had het CDA in de jaren zeventig, de WD in de jaren tachtig en de PvdA nu. De besmettelijkheidvan de mislukking. Zelfs als het goed gaat, wordt dat niet als zodanig gezien." Een kwestie van tanden op el kaar, er komen betere tijden. „De kans dat de PvdA een poli tieke rol van betekenis blijft spelen is klein geworden. Dat zou je twee jaar geleden nog niet hebben gezegd, maar het blijkt dus te kunnen. Het is niet ondenkbaar dat de partij in ze- .voormalige Sovjetunie, waar de dollar de roebel in feite als be taalmiddel heeft vervangen. „Geen belangstelling?" De tassen gaan dicht. De twee lo pen verder, op zoek naar andere klanten. Die zijn er in een met name in de zomennaanden druk door toeristen bezochte stad als Riga volop. Overal wordt druk getimmerd en ge schilderd om de in 1201 door de Bremense bisschop Albert ge stichte voormalige Hanze-stad zijn oude allure terug te geven. Huizen worden gerestaureerd, de opera staat in de steigers en winkels worden gemoderni seerd en aan westerse eisen aangepast. Riga 900.000 inwoners, van wie 62 procent Rus oogt nog steeds als een Duitse stad. De Duitsers hebben tot in deze eeuw invloed gehad op het le ven in de havenstad, die zijn bloei heeft te danken aan de gunstige ligging aan de mon ding van de Daugava (Dvina in het Russisch), de 'Rijn van de Oostzee'. Vóór de Tweede We reldoorlog werd Riga ook wel omschreven als het 'Parijs van het Oosten'. Een benaming die werd gebaseerd op de boomrij ke brede boulevards en de fraaie ring van parken rond het middeleeuwse centrum, aange legd op de plaats van de oude stadsmuur. Halverwege het park, waar oude en nieuwe stad elkaar ontmoe ten, staat het 41 meter hoge vrijheidsbeeld. Tevzemei un Bri- vibfii (voor vaderland en vrij heid) staat met gouden letters op de granieten sokkel. Nog da gelijks worden er verse bloemen gelegd aan de voet van het mo nument, dat overdag door een erewacht wordt bewaakt. Die Letse soldaten zijn er met hun voorloorlogse helmen van het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2