Profsurfen: vooral klatergoud wat er blinkt Mannen die softballen. Is dat nou wat? Sport Italiaanse kranten: Gullit onderhandelt met Bayern ZATERDAG 12 JUN11993 23 Nieuw telefoonnummer en adres Leidsch Dagblad leiden Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leridsch Dagblad nieuwe telefoonnummers. Het algemene nummer is met ingang van die datum: 356 356. Het nieuwe faxnummer van de redactie isr321 921. De doorkiesnummers van de diverse redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/ Rijn- eri Veenstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400 Vanaf maandag 14 juni is het bezoekadres v blad: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Het postadres blijft: Postbus 54,2300 AB Leiden het Leidsch Dag- b onderwater. 071-1 leiden. wimv Strandvoetbal in Noordwijk noordwuk. Net als in voorgaande jaren vindt ook dit jaar op het Noordwijkse strand voor Brasserie Bon Bon een mini-voetbal toernooi plaats. De datum is ditmaal dinsdag 15 juni en organi sator Wim van Duivenbode slaagde er in om SIC, Noordwijk, UVS, Lugdunum, Quick Boys en Katwijk als deelnemers te strik ken. De aanvang van het toernooi is 19.00 uur. Voetbaltrainer Aad de Mos (ex-Ajax, Mechelen en Anderlecht) reikt rond 22.00 uur de prijzen uit. Selinger en Boudrie op Duinrell wassenaar De topvolleyballers Avital Selinger en Ron Boudrie luisteren het Blokkeer/Duinrell strandvolleybal-toemooi op dat vandaag en morgen op Duinrell wordt georganiseerd. Het duo neemt het ondermeer op tegen specialisten als Edger Tinkhof en Bas van Rossem. Het toernooi start op beide dagen om 10.00 Vriesekoop van eerste plaats amsterdam Bettine Vriesekoop is verdrongen van de eerste plaats op de Europese tafeltennisranglijst. Ze heeft de,positie moeten afstaan aan Otilia Badescu uit Roemenië, die tijdens het WK in Göteborg de halve finales haalde. Vriesekoop is Europees gezien gezakt naar de vierde plaats en staat 21ste op de wereld ranglijst. Hooman staat daarop 42ste, Keen 77ste, Noor 79ste. Paul Haldan is de beste Nederlander bij de mannen, met de 33ste plaats. Wielrenner Nelissen positief cent. Wilfried Nelissen, de Belgische sprinter uit de ploeg van Peter Post, is gestraft voor het gebruik van verboden stimuleren de middelen. Nelissen werd eind april betrapt na de Grote Scheldeprijs in Schoten, waar hij als tweede eindigde achter de Italiaan Cippolini. In het urinestaal van de Limburger werd zo wel bij het eerste als het tweede onderzoek efedrine aangetrof fen. Mannen die softballen. Is dat nou wat? „Jazeker", zegt Luigi Anasagasti, de all-rounder van het als een komeet omhoog schietende Alphians. De voor malige honkballer van Royal Scorpions (Curasao), Twins (Oosterhout) en DOS '32 (Rot terdam) heeft tegenwoordig zelfs een hoge pet op van de oorspronkelijk voor vrouwen bedachte aanpassing in het honkbal. „Wij watjes? Nonsens. Dat zeggen mensen die het nooit gedaan hebben. Vroeger, toen er nog een slow-pitcher op de heuvel stond, toen mis schien. Maar nu? Het honkbal is niet eens sneller meer." De 27-jarige Leidenaar schiet bijkans vuur als de vraag gesteld wordt. Niet onbegrijpelijk, want Anasagasti is met Alphians het niveau van de recreatiesport duidelijk ontstegen. Om te be ginnen maakt hij als enige van de Alphense ploeg deel uit van de nationale selectie, die zich voorbereidt op de Europese kampioenschappen in Praag. Daarnaast is Alphians de trotse koploper in de hoofdklasse, die stiekem op de nationale titel loert en bij het veroveren daar van kan deelnemen aan de voor het eerst te spelen Europa Cup, volgend jaar in Italië. De daden van de Alphenaren worden langzamerhand groot. Debuut Tenminste, als het vervolg van de competitie net zo succesvol is als het debuut tot nu toe op het hoogste niveau. Vandaag zal daarover meer duidelijkheid ko men omdat Alphians in een dubbel de voornaamste concur rent Antillian Stars op eigen Utrechtse grond te lijf gaat. „Het worden de eerste confron tatie met Antillian Stars, dat als favoriet de competitie is inge gaan. Zelf zijn we vooraf van een plaats bij de eerste vier uit gegaan, om zodoende de play offs te halen. Daar komen we ze dan weer in tegen. Ik geef ons, als we op deze manier blijven vechten, best wel een goede kans. Wanneer we één van de twee wedstrijden winnen, be houden we onze voorsprong van twee punten. Ik schat de kans om koploper te blijven op negentig procent.", stelt Anasa gasti. De wisselend de posities van eerste en derde honkman en korte stop bezettende Alphians- speler wijst onmiddellijk op het sterke wapen van zijn ploeg. Werper Tutti Rumai, ex-inter national van Curagao, be schouwt hij als een van de beste pitchers van Nederland. „Hij gooit onderhands bijna net zo hard als een bovenhandse wer per bij het honkbal. Zijn 'wind mill' is onnavolgbaar. Dat is een van de aspecten die het man- nensoftbal aantrekkelijk maken. Daarnaast is het veld kleiner en worden zeven in plaats van ne gen innings gespeeld. Het gaat allemaal sneller. En dat komt Oud-honkballer Luigi Anasagasti is overgeschakeld op softbalI. Een Lei denaar in Alphense dienst. foto ben de bruyn Ruud Gullit, die na zes succesvolle sei zoenen Italië en AC Milan verlaat, is vol gens Italiaanse sportkranten met 'Bayern München in onderhandeling over een transfer. Italiaanse media hebben eerder Va lencia genoemd als nieuwe werkgever van de 31-jarige ex-aanvoerder van Oranje. Een woordvoerder van de Spaanse club heeft de berichten ont kend. Ook Frank Rijkaard heeft aangekon digd AC Milan te verlaten. Van het Ne derlandse drietal blijft alleen Marco van Basten bij de Italiaanse kampioen. De aanvaller kan echter wegens letsel aan zijn rechterenkel zeker vier maanden niet spelen, terwijl het volgens artsen onzeker is of hij ooit nog op het hoogste niveau zal kunnen voetballen. Jacobs Toch nog onverwacht is Rob Jacobs tot een vergelijk met Sparta gekomen over ontbinding van zijn nog twee jaar door lopende contract. Het zette het licht op groen voor de trainer om naar het Griekse Panahaiki Patros te vertrekken. „Die club bleef maar achter me aan zitten," vertelt een min of meer opge luchte Rob Jacobs. „Dan een telefoon tje, dan weer een fax. En aangezien de situatie bij Sparta me steeds minder be viel, ben ik weer naar het bestuur en al gemeen directeur Martin Mallon ge stapt. Gisteravond zijn we tot overeen stemming gekomen." Morgen vertrekt Rob Jacobs naar Panahaiki, een middenmoter in de Griekse competitie, waar hij voor twee jaar tekende. Ze wekken de suggestie dat bij hen thuis een Van Gogh bij de open haard hangt en de Maserati voor de deur staat. Avontuur, mooie mannen en vrouwen, exotische stranden en natuurlijk veel geld; het is het verlokkelijke imago van de profsurfwereld. Maar het is voornamelijk klatergoud dat er blinkt. Het gros der bronsbruine surfers is veeleer levenskunstenaar en weet steeds op het nip pertje al te grote financiële debacles te vermijden; het enige verschil met de werkelijke wereld is dat zij op pa relwitte stranden woekeren met hun huishoudboekjes in plaats van in modale rijtjeswoningen. tenerife bouke nielsen Björn Dunkerbeck heeft iwtan tot lachen. Hij verdient met zijn hobby een fortuin. gpd-verslaggever Natuurlijk, iemand als vijfvou dig wereldkampioen Björn Dunkerbeck hoeft zich geen zorgen meer over later te ma ken. De 23-jarige miljonair met een Nederlands paspoort (Ne derlandse vader, Duitse moe der, deels opgegroeid in Dene marken, tegenwoordig domici lie houdend op Tenerife) vormt een groot contrast met bijvoor beeld de Nederlander Olaf van Tol, die enkele weken geleden op Aruba eigenlijk het liefst te rugwilde naar Nederland, maar daarvoor het geld miste. De Sassenheimer tracht via allerlei wedstrijden steeds dichter bij Europa te komen, hopend af en toe nog wat te verdienen. Houtje Waar Dunkerbeck stikt in de sponsors, daar moeten heel wat Nederlanders op een houtje bij ten. Alleen Lucienne Ernst en Jelte Kruijer kunnen zich geluk kig prijzen opgenomen te zijn in het Peter Stuyvesant Travel- Dieselteam. En daar genieten ze technische adviezen van oud- Olympisch kampioen Stephan van den Berg, die ook niet slecht geboerd heeft. „Maar maak je daar geen al te grote il lusies over," zegt Van den Berg. „Natuurlijk heb ik een paar jaar goed verdiend. Met dat geld heb ik kunnen regelen dat ik wat sneller met pensioen kan. Als ik tussen de 50 en 55 ben, kan ik stoppen met werken. Verder heb ik een leuk huisje, maar voorlopig moet ik nog wel een poosje doorwerken om mijn ge zin te onderhouden. Rentenie ren is er absoluut niet bij." Van den Berg was een serieu ze prof en werd daarom in bre de surfkring niet altijd even goed gepruimd. Want het prof circus was begin jaren zeventig een verzameling bronstige sportmannen, dat de bruisende disco's over de wereld haast net zo goed kende als de winderige stranden. De Nederlander door brak dat sfeertje en keek louter naar de geldprijzen die er te verdienen waren. „Het was voor mij 'hit and run', want ik wist dat ik het geld zo snel mogelijk moest verdienen," zegt Van den Berg. „Die instelling werd abso luut niet gepikt. Nu wel, want nu is het allemaal veel profes sioneler. Je ziet de surfers ook niet meer elke avond in de dis co, een uitzondering Gortdroog In die categorie valt zeker niet Björn Dunkerbeck. Hij is een gortdroge, haast kille prof, die pas de laatste jaren wat mense lijke trekjes begint te vertonen. „Mijn leven bestaat voor hon derd procent uit surfen," be weert de onder Spaanse vlag va rende Dunkerbeck, wiens ou ders een surfcenter op Tenerife bezitten. „Er is ook weinig tijd voor andere dingen, als je dit vak tenminste goed wilt beoefe nen. Maar tegenwoordig stap ik er af en toe wel twee tot drie da gen uit om even wat anders te doen". Al bijna tien jaar reist Dun kerbeck naar alle hoeken van de wereld, waar hij louter windrijke stranden bezoekt. En bezeten als hij is, heeft de 23-jarige bij kans een board voor de kop. Maar daar wil hij niks van we ten. „Waarom zou mijn karak ter geinfecteerd zijn?" luidt zijn wedervraag. En geeft zelf prompt antwoord: „Ik spreek vijf talen, ik ken veel mensen en durf onder alle omstandigheden met mensen te praten." Aan vrienden heeft hij geen gebrek, zo beweert Dunkerbeck. „tfè meeste mensen hier zijn vrienden," zegt hij, met een royaal armgebaar wijzend op de surfers rondom hem, „en enke len zijn heel goeie vrienden. En natuurlijk, als je veel wint, heb je wellicht minder vrienden. Want het is uiteraard wel een harde wereld en ik heb maar één ding voor ogen: 'beat them all". Het is daarom misschien maar goed dat ik niet alles win." Geld Aan vrienden geen gebrek, aan geld evenmin. „Ik geef absoluut niet meer uit dan ik verdien, dus dat zit wel goed," zegt hij. „Maar doordat ik veel nationali teiten bezit, is het voor mij al lerminst moeilijk om sponsors te krijgen." Volgens de officiële geldranglijst verdiende Dunker beck in '92 niet meer dan zo'n 110.000 dollar met surfen, maar volgens ingewijden komt zijn jaarsalaris ruim boven de mil joen dollar als alle sponsorin komsten erbij worden geteld. De surfseizoenen lopen bijna naadloos in elkaar over. Tijd om gedurende de wintermaanden even op verhaal te komen is er nauwelijks, want altijd schijnt er ergens op de wereld wel de zon, of anders zijn er wel de in popu lariteit groeiende indoorwed- strijden. „Het is een mooi le ven," meent Dunkerbeck. „Toen ik eraan begon, heb ik de school voor een jaartje opzij ge zet. Maar na dat jaar wilde ik voor geen geld terug naar school. Ik geniet nog dagelijks, al zou ik bijvoorbeeld best eens willen skiën. Op zich zou dat geen probleem zijn, maar dat pleziertje onthoud ik mezelf omdat de kans op blessures veel te groot is." Zonder een vrouw of vaste vriendin sleept Dunkerbeck zijn materiaal (tientallen boarden, tientallen masten en tientallen zeilen en vinnen) over de hele wereld. In zijn uppie is het lek ker overzichtelijkHet surfleven verandert echter, zo gauw de prof tegen de ware liefde aan loopt, weet Stephan van den SPORT OP TV ook omdat veel honkballers zijn gaan softballen. Zelfs Canade zen en Amerikanen komen er bij. De sport is volop in ontwik keling." Rotsmoes De interesse van de Leidse soft- baller in Alphense dienst is zelf ook toegenomen. Hij heeft met zichzelf afgesproken er alles aan te doen het Nederlands team te halen. „Vorig jaar waren er voor de eerste keer wereldkampioen schappen. Op de Philipijnen, waar Nederland als negen ein digde. Ik ben toen in de voorbe reiding vijf weken naar Curasao geweest en mocht van bonds coach Willem Tuin niet mee. Een rotsmoes, zo dacht ik er toen over. Maar goed, nu kan hij niet om me heen. Daar zorg ik wel voor. Ik ben bijna overal inzetbaar. Bij Oranje speel ik eerste honkman, catcher en outfielder. Voorkeur heb ik niet. Van jongsaf aan heb ik alles ge leerd." Volgens Anasagasti maakt Nederland straks in juli een goede kans om Europees kam pioen te worden. „We hebben een hele goede selectie, waar van de meeste jongens al langer met elkaar spelen. De meeste tegenstand kunnen we ver wachten van Italië, natuurlijk, Denemarken en waarschijnlijk zal ook Tsjechië lastig worden. Maar zelf denken we een goede ktins te maken om eerste te worden. Het zal dan ook een hele belevenis worden." 11.00-13.00 EURO: NBA Basket ball. 12.00-16.30 RTL 4: Sport: tennis, ATP toernooi vanuit Rosmalen. 13.00-18.00 EURO Zaterdag live: ton Park), tennis: (Stella Artois inter nationale kampioenschappen, halve finale mannen enkelspel vanaf Queen'sClub, Londen), atletiek (Brit se kampioenschappen vanuit Crystal Berg. „Dan wordt het allemaal minder overzichtelijk," zegt de Nederlander, „want je hebt dan een thuisfront waar je niet al leen rekening mee hebt te hou den, maar je mist je vriendin of vrouw ook als je steeds aan de andere kant van de wereld ver toeft." Aruba Dat was de aanleiding voor Van den Berg om te stoppen. Sinds de Olympische Spelen had hij zelfs niet meer op een plank ge staan, tot hij enkele weken gele den als instructeur op Aruba neerstreek en weer even on wennig het ruime sop koos. Een leven als profsurfer, kan Van den Berg aanbevelen, „al was het van mij geen bewuste keus, omdat ik er ongemerkt in rolde. Het gebeurde gewoon en voor ik het wist, reisde ik de we reld rond. Maar iedere jongeling kan ik het aanbevelen, alvorens ze het vaste werk induiken. Je ziet wat van de wereld en je doet levenservaring op, want het is natuurlijk niet allemaal rozegeuren maneschijn." Surfen was fun voor Van den Berg, tot het een Olympische sport werd. „Ik ben toen drie jaar heel serieus gaan leven en dat is goed uitgepakt. Die Olym pische titel heeft me gebracht wat ik wilde: aandacht en waar dering. Ik ben eenmaal sport man van het jaar geweest en dat zegt me veel. Het is mijn conti nue visitekaartje. Hel serieuze heb ik nadien vastgehouden, toen ik prof werd. Dat is me nooit in dank afgenomen. Ik voldeed niet aan de geldende nonnen. Ik ben nooit echt geac cepteerd geweest in dat wereld je, ook al omdat ze me als een oinnen waterjongetje zagen. Toch ben ik nog twee keer we reldkampioen courseracen ge worden. Miin zwakke punt was de waveperformance. Niet hele maal verwonderlijk, aangezien ik opgroeide bij de haven van Hoom en niet bij de golven van Hawaii." „Al met al is het een heel merk waardig leven, waarin ie totaal geen besef van tijd hebt. Toch kijk ik er met veel plezier op te rug. Want dit leven is wel uiterst explosief." 15.00-17.00 Did 3: Sport 3 e 15.55-18.50 BRT 2: Sport ex rechtstreeks verslag v, strijden: Europacup finale 16.35-17.28 Ned 3: Studio sport: Europa Cup atletiek voor C-landen ii 17.50-19.20 BBC 2 Tennis Stella Artois internationale kampioenschap pen, halve finales vanaf Queen's Club.Londen. 18.00-19.00 EURO: Golf: toernooi vanuit Hamburg. 18.50-19.20 Ned 3: Studio sport: 19 30-20 00 BRT 1: Sport. 19.50-20.05 BBC 2: Sport 20.00-21.30 BRT 2: Sport extra: rechtstreeks verslag van de basket balwedstrijd België-Zweden. 20.00-22.00 EURO: NBA Basket ball. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.00-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport-Studio: met o.a. voetbal (Duit se bekerfinale Leverkusen-Hertha). 22.15-22.45 Ned 3: Studio sport. 22.30-22.45 BRT 1Sport op zater- 23.00-01.00 EURO: Basketball. Eu ropese kampioenschappen voor vrou wen vanuit Perugia (Italië). 01.00-02.00 EURO: Autosport: 08.30-09.00 EURO: Aerobics. 09.00-11.00 EURO: IJshockey: wed strijden om de Stanley Cup. 11.00-12.00EURO: Boksen. 11.55-17.30 RTL 4Sport: Grand Prix motoren in Duitsland en tennis (grasbaantoernooi in Rosmalen). 12.00-12.25 Ned 2: Masters of the game: 9-delige serie portretten van managers van grote Europese voet balclubs. Afl.2Jesus Gil van Atleti- co Madrid 12.00-18.00 EURO: Zondag alive: motorsport (Grand Prix voor motoren vanaf het circuit van Hockenheim), autosport (Grand Prix van Canada voor F-1 wagens vanaf het circuit van Montreal) en tennis ATP toernooi vanuit Rosmalen. 12.25-12.53 Ned 2: Peter Stuy vesant travel Aruba Hi-winds verslag van het WK windsurfen op Aruba. 13.30-20.00 BBC 2. Sunday grand stand: voetbal (Italiaanse bekerfinale AS Roma-Torino. samenvatting eerste helft), autosport (Britse F3 kam pioenschappen vanaf Silverstone), at letiek (Britse kampioenschappen vanuit Crystal Palace), zwemmen (Nationale kampioenschappen vanuit Sheffield) en tennis (internationale kampioenschappen, finale vanaf magazine voor de jeugd. 14 55-17.15 BRT 2 Sport extra: rechtstreeks verslag van atletiekwed strijden: Europacup finale B. 15.25-17.35 Did 2. Sport extra: met o.a motorsport vanuit Hockenheim. 15.30-16.00 TV 5: Montagne: bergsportmagazine. 17.10-18.00 Ned 3: Studio Sport vandaag Europa cup Atletiek voor C- landen in Rotterdam. 18.00 19.00 EURO: Golf: toernooi vanuit Hamburg. 18 10-18.35 Ned 3: Studio Italia: Italiaanscom petitie-voetbal 18.10-18 40 Did 1Sportschau. 18.45-20.00 Ned 3: Studio sport. 18.50-20.50 Did 2: Sport extra USA-Cup voetbaltoernooi voor lan denteams vanuit Chicago Amerika - Duitsland. 19.00-20.00 EURO: Atletiek Zna- mensky memorial vanuit Moskou. 19 30 19.45 BRT 1: Sport. 19.45-20.1 5 BRT 1 Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Te- legramm. 19 50 21.30 BRT 2 Sport extra: rechtstreeks verslag van autosport, formule 1 races om de Grote Prijs van Canada. 19.55-21.55 RTL 4 Sport: Grand x Canada, rechtstreeks verslag v e Grand Prix Formule 1 v 20 00-00 00 EURO: Autosport: Grand Prix van Canada voor F 1 wa gens vanaf het circuit van Montreal en autosport (indyCar kampioen schap vanuit Detroit). 22.05-23 35 BBC 2 Autosport Grand Prix van Canada voor Formule 1-wagens.vanuit Montreal. 22.25 22 45 BRT 1: Sport. 22.30-23.15 Did 2 Sport extra: USA-Cup voetbaltoernooi voor lan denteams vanuit Washington: Enge land - Brazilië 22.45-23 45 RTL 4: Sport voetbal, samenvatting van de wedstrijd om de U.S.A. Cup. Brazilië Engeland en aandacht voor de Spaanse voetbal- 23.00 00 40 RTL Autosport Grand Prix van Canada v, uit Mon- 00 00-01 30 EURO Basketball: Eie ropese kampioenschappen voor vrou wen vanuit Perugia. MAANDAG 08.30-09 00 EURO: Aerobics 09.00 10 00 EURO: Atletiek Zna- mensky-memonai vanuit Moskou. 09.30-09.50 BBC 2 Under sail se-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23