Reggaebietje in Zweeds sausje vidre Cultuur&Kunst Beroemde musicals komen naar Holland Computers maken dinosauriërs in Spielberg-film levensecht De tragische realiteit van Turks Koerdistan ZATERDAG 12 JUN11993 Expositie 250 x Rijswijk Rijswijk» Foto's, merklappen, aardewerk en schilderijen van Rijs- wijkers of over Rijswijk zijn vanaf vandaag te zien in het plaatse lijk museum in die stad. Het merendeel is nog niet eerder ten toongesteld. Zo is er het 'Gezicht op de Hoorbrug uit 1750' te zien. Van de Vrede van Rijswijk hangt een originele etsplaat uit 1697 en zijn er zeldzame penningen met dit geschiedkundige feit als onderwerp. Er zijn foto's van de voor- en achterkant van het Tollenshuis, de bouw van winkelcentrum de Boogaard en Rijswijk in de jaren zeventig en tachtig. De expositie duurt tot 30 augustus en is dagelijks behalve maandag te bezoeken tussen 14.00 uur en 17.00 uur. Kenia en Sahara in de bibliotheek ter aar/noordwukerhoutIn bibliotheek de Aarlezer hangt werkt van Lia Brouwer. De Veense maakt met aquarelverf en pastel krijt bloemen, portretten, stillevens en omgevingsimpressies. De expositie is tot 1 juli te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan het Beukenpad 1. In de bibliotheek in Noord- wijkerhout is werk te zien van Joke Arnold-Booms. Ze maakte verschillende reizen naar Kenia en heeft haar impressies van dit land vervolgens geschilderd. De tentoonstelling duurt tot 29 ju ni. In de bibliotheek hangen ook foto's van de Rotterdammer Chris van Son van de grootste woestijn ter wereld, de Sahara. Niet alleen dat onafzienbare zandlandschap heeft zijn belang stelling maar ook zijn bewoners en hun manier van leven. Puddingvormen en pijpen noordwuk Puddingvormen, munten, bewaarblikken en pijpen zijn te zien in het Noordwijks museum. De munten kwamen bo ven water bij de restauratie van de Lindenhof. Ook de pijpen zijn in en om Noordwijk gevonden. Daarnaast zijn er verschillende exposities die de strijd tegen het water in beeld brengen en ver leden, heden en toekomst van het hogheemraadschap van Rijn land schetsen. De tentoonstellingen duren tot 12 september. Blazers en trommelaars gezocht leiden Allegro-Vivace in Leiden is op zoek naar leden die willen leren trommelen en blazen. De drumfanfare is elke woensdag avond te vinden in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat 27. Voor meer informatie en aanmelding: secretaris R. Zandvliet, te lefoon 219248. 'Evita': het geruchtmakende levensverhaal van Eva Perón is onder meer i de Rotterdamse Doelen. VOORSCHOTEN Evita, Jesus Christ Superstar en 42nd Street. Die drie musicals zijn deze zomer te zien in Ne derland. De Voorschotense im presario Gonny van Raamt heeft in samenwerking met Wolfgang Boksch de produkties naar Nederland gehaald. Op Evita na zijn de musicals in de originele Broadway-versie te zien met een Amerikaanse be zetting. 'Jesus Christ Superstar' komt als eerste van 29 juni tot 12 juli in het AT&T Danstheater in Den Haag. Het succes van deze pro- duktie begon niet op de plan ken maar op de grammofoon plaat. Begin jaren zeventig schreven Andrew Lloyd Webber en Tim Rice deze rockopera over de laatste zeven dagen van Gods zoon op aarde. Theater producenten hadden echter weinig trek om geld te steken in dit zo on-Broadwayse verhaal. Lloyd Webber en Rice maak ten daarom noodgedwongen eerst muziekopnamen. Maria Magdalena's klaagzang 'I don't know how to love him' en Ju das' lied 'Superstar' vlogen de hitlijsten binnen. Robert Stig- wood durft het dan wel aan de musical op de planken te bren gen. Regisseur Hugh Wooldrid- ge heeft het stuk met een nieu we dramaturgie aangepast aan de tijd. 'Jesus Christ Superstar' is diet langer het symbool van het protest van Jesus-people en flower power. Nu draagt de mu sical het ontnuchterende besef uit van de jaren negentig waarin geweld aan de orde van de dag is en de maatschappelijke pro blemen overweldigend zijn. 'Evita' met de wereldhit 'Don't cry for me, Argentina' is Ace of Base vertrouwt op eigen nederigheid Ace of Base. Twee jongens, twee meiden, Zweedse komaf en commercieel succes. Wonderlijk, achteraf, dat Abba in het geheel niet ter sprake kwam. Nog wonderlijker, dat we helemaal vergaten de helblonde Linn te vragen of het geen tijd werd voor een toegewijde lijfwacht. zien, bijvoorbeeld, zoals Army of Lovers, of Dr. Alban. Hard aan je image werken. In Dene marken konden we gewoon utrecht «ton de jong Och. Het zal wel niet. Ace of Ba se straalt namelijk een en al on schuld uit. Dat de zusjes Linn en Jenny Malin hun lerarenop leiding zowaar aan de kant schoven voor het succes in de muziek ging al niet zonder mankeren. Negen maanden probeerden ze die opleiding nog te combineren met de dol drieste muziekbusiness, maar tevergeefs. Na Skandinavië en Israël viel ook de rest van Euro pa voor de Zweedse vier. En nu kent iedereen dat deuntje: 'All That She Wants, is Another Ba by'. Een reggaebietje in noorde lijke elektrieksaus, een zomerhit die nu al twee zomers mee gaat. „Eigenlijk is dat wel grappig, ja", vertelt Linn. „Het nummer was vorig jaar zomer al een gro te hit in Denemarken. Daarna hebben we in Denemarken al weer vier singles en een album uitgebracht. Dat 'All That She Wants' het nu in de rest van Eu ropa zo goed doet is dus leuk, maar in feite is het voor ons een oud nummer." 'All That She Wants' is een deuntje van ontwapenende eenvoud. Maar eenvoud kan een grote deugd zijn. Daar hoef je Linn en Jenny weinig meer over te vertellen. Je bent Zweed of je bent het niet. Nuchter „Als je het zo bekijkt is het in derdaad vreemd dat we het met Ace of Base vooral in de dans muziek zoeken, ja. Zweden zijn van huis uit nuchtere, wat intro verte mensen. Daarom heeft het ook een tijdje geduurd voordat we in ons eigen vaderland door braken: men vond ons niet exo tisch genoeg. Voor de Denen gold dat argument niet; daar drukten we met 'All That She Wants' zelfs onze eigen single 'Happy nation' van de eerste plaats. In Zweden moet je echt speciaal zijn. Er heel gek uit Linn, Jenny, hun broer Ulf ('Buddha') en huisvriend Jonas Berggren ('Joker') kwamen in Denemarken terecht via een daar gevestigd dance-label. Omdat de directeur van het la bel Joods was, was de link met Israël snel gelegd. Ook daar ging het publiek vlak voor de preten tieloze ritmes en koortjes uit het hoge noorden. Later pas kwam de triomf in Europa. Top vijf hits in het rond, links en rechts een eerste plaats als slagroom op de taart. 'All that she wants' voert op het moment zelfs zo wel de Engelse hitparade als de Europese lijst aan. Jenny: „Een paar maanden geleden hoorden we dat 'Happy Nation', het album, in Duits land op twee terecht was geko men. Dat was het begin van de gekte. De single begon daarna te klimmen. Uiteindelijk heeft die er acht weken op één ge staan." Kromschrijverij Het lijkt ongelooflijk voor wie het album Happy Nation een paar keer draait. Dertien liedjes tussen 94 en 129 beats per mi nute: wat toetsjes hier, wat vo calen daar, daarmee kom je te genwoordig al door het land. Het nieuwe album, The Gift, moet wat ruiger worden, belo ven de zusjes, meer techno, maar voorlopig mag Europa het nog doen met de zachtmoedige opvolger van All that she wants', de single 'Wheel of For tune'. Ook al in de categorie: hapklare brokken. Je hoort bijna niet meer wat ze zingen, maar ze zingen het wel degelijk: 'My love is my engine, and you might be fuel'. Linn en Jenny zitten er niet mee, die kromschrijverij. Ze hebben Europa aan hun be koorlijke voeten en scheuren Ace of Base. Twee jongens, twee meiden, Zweedse komaf en commercieel succes. foto pr vlot babbelend en kwinkelerend lerares gaan studeren. Toch? „Je sen om haar hoofd. „Vandaag TV-show kunt niet zo blind zijn, te den- ben je ólles in deze business, ken dat dit eeuwig duurt", zegt morgen niets. We hebben nu de Jenny, met koket Zweeds ac- kracht om dit te doen. maar het cent. succes mag je niet verlammen. Zuslief knikt heftig, begrij- Je moet nederig zijn, als je suc- pend. Haar blonde loldcen dan- ces hebt." naar radio-programma naar fo to-sessie teneinde het succes te inhaleren. En mocht de massa die deuntjes ooit moe worden, dan kunnen we altijd weer voor Literatuur en muziekfestival in Den Haag Woord en muziek houden zich niet aan grenzen en doorbreken tradities. Dat is de gedachte achter het inter nationaal literatuur-muziek festival Crossing Border dat donderdag 17 juni begint in Den Haag. Vier dagen lang zijn meer dan tachtig natio nale en internationale muzi kanten en auteurs te horen en te zien in de Kunstpassa ge, het Paard en het World Wide Video Centre. Carla Boogaards. H.C. ten Berge, Lennie St. Luce en de Praagse groep Jabklon ope nen 's middags het Crossing Border-festival, 's Avonds zijn er de auteurs Anil Ram- dam, Angela Bowie, Rupert Thomson en Hans Plomp. Lee Renaldo van Sonic Youth geeft een eenmalig en uniek solo-optreden. Ook speelt Billy Childish met zijn Sin ging Loins. Hij staat vrijdag weer op het podium in een solo-op treden als dichter. Ook in zijn uppie is Herman Brood te zien met zijn verzen. Daar naast spreken onder meer Bart Chabot, Simon Vinken oog en Roger McCough en spelen de Television Perso nalities. Zaterdagavond breekt de jazz-koorts uit met Bert Hiddema, Ishmael Reed, Ted Joans en Jules Deelder Trio me reet 2. De koorts zakt pas tegen het ochtend gloren met optredens van Graham B., nuClarity, Aman- cio Batta en Ghasem Bata- muntu. Als auteurs zijn die dag on der meer te horen Hermine Landvreugd, Adriaan Bonte bal. RJ. Rueb, Anabel Torres en Celestine Raalte. Zondag komen Diana Ozon, Merle Tofer, Eddie Woods en het zanger-schrijver trio Erik Lindner, Wilma Paalman en Jan Kees Haks. De groep Von Magnet sluit het Crossing Border-festival af met een mengeling van theater, rock, dans, flamenco en elektroni ca. Voor informatie en reser veringen telefoon 070- 3462127. in de Rotterdamse Doelen te zien van vrijdag 16 juli tot 24 ju li. Daarna vertrekt de musical naar Maastricht. Ook hier te kenden Lloyd Webber en Rice voor tekst en muziek. In 1976 werd het geruchtmakende le vensverhaal van Eva Perón (1919-1952) op de plaat gezet. De musical over deze Argentijn se First Lady kreeg twee jaar la ter in Londen zijn première. 'Evita' kreeg acht Tony Awards voor onder meer het libretto, de muziek, de choreografie, regie en kostuums. '42nd Street' is van 1 augus tus tot 8 augustus te zien in het RAI Congrescentrum in Amster dam. Het stuk begon zijn be staan in de jaren dertig als Hollywood-film. In 1980 kwam pas de musicalversie. '42nd Street' vertelt het Amerikaanse sprookje van een onbekend meisje dat in één dag de grote vedette wordt in de showbizz- wereld. De musical heeft be roemde tapdance-acts en is ook bekend van de hit 'Lullaby of Broadway'. los angeles rtr De wetenschappelijke toverkunst waarmee de dinosauriërs zijn gemaakt 'in 'Jurassic Park', de binnenkort in pre mière gaande nieuwe film van Steven Spielberg, ligt zover van King Kong af als de dinosauriërs van de homo sap iens. De levensechte dinosauriërs in de film, die in de weken tot juli over de hele wereld wordt gelanceerd, danken hun bestaan aan de Amerikaanse com puterindustrie en het ruimtetijdperk. In de gelijknamige bestseller-roman van Michael Crichton, brengen weten schappers de dinosauriërs weer tot le ven door DNA van opgegraven resten van de voorwereldlijke reuzen-reptie len te klonen. In de door Universal Pictures uitge brachte film worden ze door weten schappers weer tot leven gebracht me computer-software, digitaal gecompo neerde film, en een reeks apparatuu die nog nooit is bijeengebracht voo een rolprent. „Om levende, ademende schepsels te krijgen zoals god ze maakte, en ze 6 meter breed in beeld te brengen was een uitdaging en een grote stap voor waarts in het vak van visuele effecten", zegt visual-effects producer Janet Hea- iy. Om de grootste schepselen die op aarde hebben geleefd na te bootsen werd in Winstons studio in Californië de uitgebreidste robot-apparatuur op gesteld die ooit in een film werd ge bruikt. De Tyrannosaurus Rex in de film is op ware grootte. 5.4 meter hoog, 12 lang en weegt 4.000 kg. Behalve de monstrueuze T-Rex werden in Winst ons studio negen verschillende sauriër soorten nagebouwd, waaronder de gif- spuwende dilophosaurus, de sluwe velociraptor en hun jongen. Opgebouwd uit een heel scala aan materiaal, waaronder latex, schuim rubber en plastic, kunnen de bewegen de dihosauriërs heel realistische ver schijnselen tonen als vergroten van de pupillen, het schudden van de huid en zwaaien met door schuim bedekte muilen. Winston zei dat de grootste uitda ging was de gigantische complexe ma chines te laten optreden als vloeiend spelende acteurs die ter plaatse regis seurs aanwijzingen konden volgen. Van de mogelijkheid om de door com puters gecontroleerde hydraulische werking van de beesten daadwerkelijk de bewegingen te laten uitvoeren werd wegens tijdgebrek en de te beperkte bewegingskeuze afgezien. In plaats daarvan maakten Winstons technici van alle dinosauriërs een miniatuur versie die de bewegingen uitvoerde. Deze werd via de computer overge bracht op de hydraulisch werkende di- no's. Om de schokkende bewegingen van robots te voorkomen, werden computerprogramma's toegevoegd om die bewegingen aan begin en eind te versoepelen. „Gelaatsuitdrukkingen zijn moeilijk te pakken in de computer maar ze zijn ook moeilijk te herhalen, zegt supervi sor Mark Dippe. „De controle over on ze eigen gezichten is zeer subtiel, er zijn zoveel spieren bij betrokken en de mimiek is moeilijk na te bootsen. Maar het nabootsen is gelukt. Wat we hier hebben is de definitieve dinosauriër film. Er zal nooit een betere worden gemaakt." KUNST recensie onno schilstra Expositie 'Turks Koerdistan', foto's van Michiel de Ruiter Te zien: t/m 1 juli, ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur, Fotogale rie De Kleine Klup. Nieuwe Rijn 1Leiden. In Turks Koerdistan wordt tra ditioneel het nieuwe jaar inge luid op 21 maart. Vorig jaar vie len er op die feestdag meer dan honderd doden en tientallen gewonden tijdens ongeregeld heden als gevolg van de burger oorlog die het zuid-oosten van Turkije teistert. De Nederlandse fotograaf Mi chiel de Ruiter was het afgelo pen voorjaar in Turkije en foto grafeerde er de jaarwisseling in de regionale Koerdische hoofd- l Spiegelwanden I Spiegels op maat I Spiegels met lijst I Glazen meubelen I Vitrines I Tafels volgens model GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 -21 80 55 stad Diyarbakir. Zijn reportage wordt tot en met 1 juli getoond in fotogalerie De Kleine Klup in Leiden. Het eerste wat opvalt aan de ze serie is de ongekunstelde manier van fotograferen. De fo to's van De Ruiter zijn direct, onversierd en objectief. De gefografeerde onderwerpen spreken daarom maximaal tot de verbeelding. De chaotische bedrijvigheid in de foto's van. het stadsleven contrasteert he vig met de armoedige kalmte die De Ruiter op het platteland registreerde, maar beide zijn even geloofwaardig. De fotografie, uitgevoerd in zwart-wit, is beklemmend, mis schien wel door het feit dat de vele schijnbaar terloopse mo mentopnamen telkens een ge raffineerde symboliek vertegen woordigen: een verweerde boer met paard en wagen in een drukke, moderne straat wijst op de frictie tussen traditie en ver nieuwing in Turkije. Twee als pendanten gepresenteerde fo to's met ter linkerzijde de por tretten van drie mannen op een brpmmer en rechts drie vrou we*! op de markt, wijzen op het strenge rollenpatroon en het ge scheiden openbare leven van de sexen. En een pantserwagen, lukraak geparkeerd op een trot toir voor de nering van een straatventer, wijst op de on voorstelbare alledaagsheid van de burgeroorlog. Een bijna ver- Het eerste wat opvalt aan de foto's geten burgeroorlog, die vooral in het nieuws komt als er West- Europese toeristen door worden getroffen. De nieuwe Turkse president Demirel staat een liberaler be leid ten aanzien van de Koerden voor ogen dan zijn voorganger. Zo heeft hij voor het eerst het van Michiel de Ruiter is de ongekunstelde manier van fotograferen. Koerdische nieuwjaar als offi cieel feest erkend. Maar dan wel met de aantekening dat het hier een feest van Turkse origine be treft. De erkenning lijkt voorals nog In de eerst!' plaats een |(OS metische daad, want terwijl in Diyarbakir onder toezicht van internationale vepegenwoordi- gers van mensenrechtenorgani saties vreugdevuren werden ontstoken, voerde het Turkse le ger in vele Koerdische dorpen huiszoekingen en razzia's uit. Van feestvieren kon daar geen spmke zijn. Op de foto's is te zien hoe Turkse soldaten bewoners uit FOTO MlCHIll Dl RUYTIR hun lemen hutten halen, terwijl in de grote stad demonstranten een politiemacht trotseren, die uitgerust is met zware machine geweren. Michiel de Ruiter Is er in geslaagd die tragische werke lijkheid vast te leggen in een knappe reportage met een hoog journalistiek gehalte.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19