Ruzie met Alders over woningbouw Supertelescoop maakt scherpe waarneming heelal mogelijk RUL moet flink bezuinigen Onderzoek naar huidkanker meet effect voorlichtingscampagne Staatssecretaris Simons: einde aan ratjetoe regionale inspecties Randstad Winst Ahold stuk hoger Problemen te wijten aan politieke omstandigheden Actie van rondvissers tegen Produktschap ZATERDAG 12 JUN11993 \A SPIERDIJK, 071 -161440, PLV -CHEF Provincie wil 4000 huizen in groene hart Het provinciebestuur van Zuid-Holland ligt behoorlijk in de clinch met minister Alders van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De provincie wil in het'groene hart, de 'lege' ruimte in het oostelijk deel van de provincie, ruim 4000 huizen bouwen in de periode van 2000 tot 2005. Het rijk staat na de eeuwwisseling in het groene hart geen enkel nieuw huis toe. re aantal zit de provincie echter nog veel hoger dan Alders wil. Alders wil het aantal wonin gen in het groene hart bevrie zen. Jongeren gaan steeds eer der het huis uit en ouderen blij ven langer zelstandig wonen. Gelijk houden van het aantal huizen betekent in de praktijk dus vermindering van het inwo nersaantal. Het uitgangspunt dat het de inwonersaantal gelijk moet blij ven, heeft ook gevolgen voor de oppervlakte bedrijfsterrein die noodzakelijk is. De provincie wil voldoende ruitme voor de bedrijven om de inwoners van Zuid-Holland aan het werk te houden. Voorzichtig De grootste gemeente in deze regio waarvoor het nieuwe streekplan gaat gelden is Al phen aan den Rijn. Het provin ciaal bestuur laat zich nog niet uit over toekomstige bouwloca ties. De gemeente moet eerste zelf hiernaar nader onderzoek doen. In elk geval wil de provin- MONICA WESSELING Voor gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, is het groene hart niet helemaal hei lig. Na de eeuwwisseling mag het inwonersaantal van het groene hart niet groeien, maar dat betekent niet dat er niet mag worden gebouwd. In ver gelijking met de bouwactivitei ten die tot de eeuwwisseling zijn toegestaan, breekt er na 2000 wel een veel 'rustiger' pe riode aan. Een en ander blijkt uit de her ziening streekplan Zuid-Hol- land-oost zoals opgesteld door het provinciaal bestuur. Tot de eeuwwisseling mogen alle be staande bouwplannen worden uitgevoerd. Daarna gaat, zo ver zekert gedeputeerde ruimtelijke ordening T. Jansen, de bouw- kraan voor een flink stuk dicht. Het aantal woningen dat dan nog mag worden gebouwd, ligt 40 procent lager dan de huidige bouwstroom. Zelfs met dit lage- cie voorzichtig zijn met bebou wing van de Gnephoek omdat dit gebied zowel ruimtelijk als milieutechnisch moielijk ligt. In het streekplan, dat overi gens pas begin 1994 definitief wordt vastgesteld, wordt ook niimte gevonden voor bedrij ven, tuinbouw en bijvoorbeeld het Bentwoud. In de Hazers- woudsche droogmakerij nabij Hazerswoude-dorp wordt 170 hectare voor pottenteelt inge richt. Hiermee komt de provin cie volgens Jansen tegemoet aan de wensen van de agrariërs. Voor het Bentwoud, het 2100 hectare grote bos nabij Zoeter- meer, wordt tot het jaar 2005 slechts 1000 hectare in het streekplan gereserveerd- Die 1000 hectares worden wel zoda nig gesitueerd dat uitbreiding tot dik 2000 hectare eenvoudig mogelijk is. De 1000 hectares die tot 2005 moeten worden aangelegd tussen Benthuizen en Boskoop/Waddinxveen ten noorden van de A12. In tegenstelling tot het huidi ge streekplan moeten de ge meenten Vianen en Gorinchem voor uitbreiding van hun be drijfsterreinen de snelweg over steken. Het streekplan, althans het ontwerp ervan, kopit begin vol gend jaar in de inspraak. Eind 1994 moet het worden vastge steld. Prof. Icke van de Leidse Sterrewacht: „We kunnen meer te weten komen over ontploffingen in het centrum van melkwegstelsels en zwarte gaten opsporen. FOTO ARCHIEF De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) moet volgend jaar ingrijpend bezuinigen: in totaal 24 miljoen gulden. Niet alleen de faculteiten maar ook de ondersteunende diensten zoals de Universiteits- biblitoheek, het Computercentrum CRI en het Bureau van de Universiteit, moeten inleveren. Dit blijkt uit de Nota Financieel perspectief 1994- 1997 van het college van bestuur van de universi teit. De inkomsten van de RUL zijn dit jaar 15 mil joen gulden minder dan verwacht door extra kor tingen van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen in Zoetermeer. Zo wordt door het ministerie onder meer gekort op ziekte- en wachtgeldregelingen en wordt de prijscompensa tie niet uitgekeerd. Door deze tegenvallers is het Leidse universi teitsbestuur genoodzaakt extra te korten op het budget van de vijf grote faculteiten. De kleine fa culteiten worden zoveel mogelijk ontzien en de Niet-Westerse Letteren worden gespaard. Wiskunde en Natuurwetenschappen moeten 8,4 miljoen gulden inleveren, Geneeskunde 4,1 miljoen, Letteren: 3,7 miljoen, Rechten 3,1 mil joen en Sociale Wetenschappen 3,4 miljoen gul den. Het nieuwe Europese centrum voor radio-astronomie JIVE in Dwingeloo biedt astronomen een unieke mogelijkheid om objecten in het heelal in detail waar te nemen. Door koppeling van maximaal zestien radiotele scopen aan elkaar, verkrijgt het centrum als het ware één grote telescoop. Die is te vergelijken met een enorme zoomlens die astronomen in staat stelt objec ten in het heelal, soms miljar den lichtjaren verwijderd, in de tail waar te nemen. Volgens prof. dr. V. Icke van de Leidse Sterrewacht gaat het om een uniek samenwerkings verband van Europese onder zoeksinstituten. „Het is een fan tastisch project. Het gaat om zuiver wetenschappelijk onder zoek waarbij we heel Europa nodig hebben." „De telescopen staan ver- speid over Europa en doen elk op exact hetzelfde tijdstip waar nemingen die door computers op magneetbanden worden vastgelegd. Die magneetbanden worden vervolgens door specia le koeriers naar Drenthe ge bracht waar ze in een super computer worden verwerkt tot één waarneming. Dat hele pro ces neemt een aantal weken in beslag", aldus Icke. In het JIVE Joint Institute for VLBI in Europe werken onderzoeksinstituten uit Neder land, Italië, Duitsland, Enge land, Frankrijk, Spanje, Zweden en Finland met elkaar samen. De Nederlandse overheid stelt twaalf miljoen gulden beschik baar. De Europese Gemeen schap en de andere deelnemen de landen nemen acht miljoen gulden voor haar rekening. VLBI Very Long Baseline Interferometry is een tech niek van waarnemen waarbij gebruik wordt gemaakt van meerdere, ver van elkaar verwij derde radiotelescopen. Door al le waarnemingen van deze tele scopen aan elkaar te' koppelen, ontstaat een beeld van de he mel dat anders slechts verkre gen kan worden met een tele scoop zo groot als heel Europa of zelfs de hele aarde. Sterrenkundigen kunnen nu objecten in meer detail bestu deren. Astronomen hopen ook meer te weten te kunnen ko- Dit jaar geen Sproetenbus van Integraal Kankercentrum West Onderzoek naar de kwaadaardi ge vorm van huidkanker 'mela- noom' in deze regio moet uit wijzen of de Sproetenbus suc ces heeft gehad. Het Leidse In tegraal Kankercentrum West (IKW) wil vooral kijken naar het stadium van de kwaadaardige moedervlekken de dikte van het gezwel aan de hand van patiëntengegevens vanaf 1980 tot heden. Huidarts H. van der Rhee: „Hoe langer mensen wachten naar de dokter of specialist te gaan, hoe dikker het melanoom cn hoe groter de sterftekans. Als blijkt dat de vanaf 1989 geregi streerde melanomen minder dik zijn, dan zijn mensen blijk baar in een eerder stadium naar een arts gegaan. Dat betekent dat onze voorlichtingsactie suc ces heeft gehad: vanaf 1989 is de Sproetepbus gaan rijden." Van der Rhee is voorzitter van de werkgroep 'huidtumoren' van het IKW. Het IKW is in 1989 begonnen met een uitgebreide voorlichtingsactie om mensen ertoe te bewegen met een afwij kende moedervlek naar de huis arts te gaan. Ook wijst het cen trum op de risico's van overma tig en onbeschermd zonnen. Een belangrijk onderdeel van de voorlichtingcampagne is de Sproetenbus. Van der Rhee: „Huidartsen hebben in 1989, 1990 en 1992 op basis van vrij willigheid duizenden badgasten in kustplaatsen onderzocht op afwijkende moedervlekken. Dat gebeurde in een rondrijdende Sproetenbus. Die actie moest ook mensen elders in het land wijzen op de risico's van over matig zonnen, en hen waar schuwen niet te blijven rondlo pen met een afwijkende moe dervlek." Het IKW heeft de resultaten van de Sproetenbus op een rij tje gezet maar Van der Rhee waarschuwt dat op grond van die cijfers geen conclusies mo gen worden getrokken. „De cij fers zeggen niks over het daad werkelijke effect van onze voor lichtingscampagne, want die bleef niet beperkt tot de busbe- Een belangrijk onderdeel van de voorlichtingcampagne is de Sproetenbus. zoekers. Ook niet-busbezoekers kunnen door onze voorlichting naar hun huisarts zijn gestapt met een rare moedervlek. Het daadwerkelijke resultaat weten we pas als we de diktes van de verschillende melanomen in kaart brengen: daaraan kunnen we zien hoe snel huidkanker naar een arts zijn gestapt." In 1989 hebben in totaal 3069 mensen de Sproetenbus be zocht, van hen zijn 65 mensen naar de huisarts verwezen: 31 mensen 1 procent bleken huidkanker te hebben. Van hen had 0,2 procent melanoom. Een jaar later bezochten 1805 men sen de bus en zijn 42 mensen doorverwezen naar een arts: bij 20 mensen is vervolgens huid kanker vastgesteld 1 procent en bij 0,2 procent melanoom. In 1992 is bij 25 mensen 1,8 procent van de 1388 Sproeten bus-bezoekers huidkanker geconstateerd. Van hen had 0,3 procent melanoom. Volgens Van Rhee is het melanoom de snelst groeiende kankersoort in Nederland. „Nu gaat het om 2000 gevallen per jaar, maar over tien jaar zijn dat er 4000 en over 20 jaar behoort deze kanker met 8000 gevallen tot de top-drie van de meest voorkomende kankers. Die ont wikkeling kunnen we niet stop pen, maar met voorlichting is deze kwaadaardige moedervlek wel in een vroeg stadium te ont dekken. Hoe vroeger je erbij bent, hoe groter de kans op vol ledige genezing. Daarbij is het zaak dat mensen die een jeu kende, bloedende of afwijkende moedervlek hebben, meteen naar de huisarts gaan." De zon is een van de belang rijkste oorzaken van huidkan ker. Van Rhee: „Vooral met rood of blond haar ei lichte huid met sproeten, ten extra oppassen Daarbij- is goed insmeren en niet verbranden van belang. Het is onzin om helemaal niet meer te zonnen maar hele dagen bakken' is onverstandig. Ook hier geldt: overdaad schaadt." Dit jaar rijdt de Sproetenbus van het IKW niet. „Geldgebrek is daarvan de oorzaak. Wel ko men er advertenties in dagbla den en gaan we huisartsen voorlichten over huidkanker. Als het onderzoek naar melano men uitwijst dat onze campag ne heeft bijgedragen aan het sneller ontdekken van deze ziekte, gaat de Sproetenbus vol gend jaar weer rijden." Onduidelijkheid AID-ers over gevolgen fusie DEN HAAG/UMUIDEN ANP/PIETER VAN HOVE De Economische Controle Dienst (ECD) en de Algemene Inspectiedienst (AID) gaan sa men. De eerste dienst valt on der het ministerie van economi sche zaken; de tweede dienst is een onderdeel van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij. De AID heeft onder meer een kantoor in IJmuiden. Een tiental inspecteurs houdt zich onder meer bezig met het controleren van de hoeveelheid aan wal gebrachte vis. Woordvoerders van de AID enhet ministerie van landbouw willen niet vertellen wat de ge volgen zijn voor het personeel. De betrokken ministers moeten zich er nog over uitspreken. Daarna worden de werknemers hierover ingelicht. Waarschijn lijk gebeurt dit halverwege vol gende week. Wel is bekend dat op ambte lijk niveau inmiddels overeen stemming is bereikt over het sa mengaan. De betrokken minis ters moeten zich er nog over uitspreken. Bij de ECD werken 195 mensen, bij de AIDi ruim 600. In oktober vorig jaar kwam de Commissie-Oomen al tot de conclusie dat AID en ECD beter zouden kunnen fuseren. Beide diensten houden zich immers bezig met controle van strafbare feiten, subsidies en vergunnin gen. men van bijvoorbeeld quasars. Dat zijn op sterren gelijkende objecten. Ook de uitdijing van het heelal en de processen die zich in de kernen van melkweg stelsels afspelen, kunnen nu na der worden bestudeerd. Icke: „We kunnen meer te weten komen over ontploffin gen in het centrum van melk wegstelsels en zwarte gaten op sporen. Ook kunnen we met de ze techniek naar dubbelsterren kijken: met een normale tele scoop zijn die niet waarneem baar. Ook kunnen we in kaart brengen hoe sterren ontstaan en hoe ze aan hun eind komen. Het is een hele interessante techniek die ons in staat stelt hele scherpe plaatjes van de he mel te maken." ZAANDAM ANP Levensmiddelenconcern Ahold doet het goed. De nettowinst is in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar met dertien procent gestegen. De winst be droeg 96,2 miljoen tegen 85,1 miljoen gulden in dezelfde pe riode 1992. De geconsolideerde omzet ging met 22,3 procent omhoog tot 8 miljard gulden. De winstgroei in het eerste kwartaal schrijft Ahold toe aan een aanzienlijke groei van het bedrijfsresultaat. Daarin is de consolidatie van Schuitema en Jamin meegenomen. Jamin werd in het eerste kwartaal van dit jaar overgenomen, het be lang in Schuitema uitgebreid van 63 naar 73 procent. Het be drijfsresultaat in de rest van Eu ropa sloeg om van 2,7 miljoen negatief tot 5,2 miljoen positief. In de VS nam het bedrijfsresul taat toe van 44,9 miljoen dollar tot 48 miljoen dollar. Ook Albert Heijn behaalde ondanks de voortdurende scherpe prijscon currentie een hoger bedrijfsre sultaat. CD'er doet alsnog aangifte ROTTERDAM De Rotterdamse Centrumde mocraat J. de Keijne heeft als nog aangifte gedaan van mis handeling. De Keijne werd maandagavond tijdens de ver gadering van de deelraad Char- lois geslagen en getrapt -door een aantal actievoerders, die tij dens het vragenhalfuurtje de aanwezigheid van de CD'er aan de kaak stelden. Bij het verlaten van de vergaderzaal aaiden zij De Keijne over het hoofd en be spuugden twee actievoerders de CD'er. De Keijne kon zich toen niet beheersen en viel de actie voerders aan. Chauffeur vast aan Portugese grens KATWUK/RUSWIJK vervolg van voorpagina ZOETERMEER. De problemen van de Neder landse vrachtwagenchauffeurs aan de Portugese grens zijn vol gens de overkoepelende organi satie van transportbedrijven Transport en Logistiek Neder land (TLN) te wijten aan po litieke onduidelijkheden. Hoe wel de Europese binnengrenzen sinds januari van dit jaar open zijn voor goederenvervoer, moeten voor een aantal land- bouwproduktcn in Portugal nog heffingen worden betaald. In eerste instantie zou Portugal per 1 april de regels gelijktrek ken met de andere landen in de EG. „Onlangs hebben ze van Brussel echter een ontheffing gekregen tot 1 augustus", zegt Hans Koeleman van TLN. „De ze ontheffing is echter niet doorgegeven aan de douane waardoor de chauffeurs niet de benodigde papieren kregen." Volgens Koeleman zijn inmid dels voor de meeste vrachtwa gens de formulieren nage stuurd. „Echter zonder resul taat. De wagens blijven ver beurdverklaard." Hulp voor de vrachtwagen chauffeurs zou volgen Koele man in aantocht zijn. Hij ver wacht dat medewerkers van de ambassade vandaag in de grensposten arriveren ANNET VAN AARSEN De Stichting Nederlandse Rondvissector, waarbij zo'n vijf tig vissers zijn aangesloten, be gint de komende weken met ac ties tegen het Produktschap voor Vis- en Visprodukten. Dat kondigde de Katwijkse Visser D. Hoek, bestuurslid van de stich ting, gisteren aan. De rondvis sers willen een zetel in de verga deringen van het produktschap omdat ze vinden dat hun belan gen niet goed worden behar tigd. Het schap, dat vergaderde over- de vertrouwenscrisis die nu is ontstaan, zegt verbaasd te zijn over de kritiek van de rond vissers. De Stichting Nederlandse Rondvissector, die een com pleet draaiboek heeft opgesteld, heeft inmiddels gedreigd uitein delijk over te gaan op een blok kade van de sluizen in IJmui den. „De reactie van het pro duktschap geeft ons het recht om door te gaan", zegt Hoek. „We hebben voorlopig behoor lijk wat in petto. De rondvissers schromen niet meer met ac ties." De Katwijker laat zich niet uit over de aard van de acties. Het enige wat hij wil zeggen, is dat ze naarmate de tijd ver strijkt steeds harder zullen worden. Volgens het Produktschap voor Vis- en Visprodukten wor den de belangen van de rond vissers al behartigd door de twee grote visserijverenigingen in Nederland. In 1996 nog maar zeven kantoren DEN HAAG GPD Met ingang van 1996 moet er één landelijke Inspectie voor de Gezondheidszorg zijn met zeven regionale kantoren. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft hiertoe be sloten. Het plan leidt tot het vervallen van ongeveer 100 ar beidsplaatsen. Met zijn plan wil de be windsman een einde maken aan een ratjetoe van regionale inspecties op het terrein van de volksgezondheid. Het gaat dan om de Geneeskundige In spectie voor de Volksgezond heid (GIV), de Geneeskundige Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid (GIGV) en de Inspectie voor Geneesmidde len (IG). Eigen opzet Simons geeft in een brief aan de Kamer aan dat de drie in specties nu elk hun eigen op zet hebben. Er werken 300 mensen. Alle drie hebben een andere regionale indeling (va riërend van vijf tot tien regio nale kantoren), een eigen werkmethode en hun eigen Vyetgeving waarop zijn hun op treden sroelen. De staatssecretaris wil dat de nieuwe Inspectie voor de Ge zondheidszorg zeven regionale kantoren krijgt: Groningen, Arnhem, Utrecht, Haarlem, Den Bosch, Den Haag en Maadstricht. Per kantoor is er plaats voor 30 medewerkers van wie de helft ook echt in specties uitvoert. Bundeling Op den duur wil Simons ook de Inspectie Gezondheidsbe scherming (IGB, de inspectie waar de Keuringsdiensten van Waren onder vallen) en de Ve terinaire Inspectie (vi), onder deel van het .ministerie van landbouw, samenvoegen en onder de nieuwe inspectie brengen. Een onderzoek naar bundeling van 1GB en VI loopt. Bezien wordt nog of de in specties jeugdhulpverlening, jeugdbescherming en bejaar denoorden niet allemaal onder de nieuwe inspectie voor de gezondheidszorg te brengen zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16