Brug blijft nog open voor auto's 'We zijn in de val gelopen' Fokker-personeel toch met bus naar Schiphol Uitbreiding raadhuis Rijnwoude 1995 klaar Rijn- en Veenstreek Zoetemelkhof in Rijp wetering Leerlingen korfballen Verkeer kan nu weer over het Noordeinde Watertoeristen kunnen wellicht toch afmeren aan Comriekade ZATERDAG 12 JUNI 1993 De chauffeur van de shuttle-bus Alphen - Schiphol wacht voort aan in Leimuiden op bus 112 die uit Roelofarendsveen komt. Want daarin zitten de Fokker- werkrtemers uit Oude Wetering en Roelofarendsveen die on langs gedupeerd werden door dat Centraal Nederland de bus dienst Leiden-Schiphol schrap te. Deze oplossing zijn de werk nemers overeengekomen met de busmaatschappij. Op de heenweg is het tijdver lies gering, zegt J. van Dijk van het verkeerscoördinatiecentrum Schiphol. Dit centrum vormt een schakel tussen de werkne mers van Schiphol en de open baar vervoersbedrijven. De te rugweg is daarentegen verve lender geworden voor de werk nemers. „De shuttle-bus komt dikwijls in de file voor de Lei- muiderbrug terecht, waardoor de werknemers hun aansluiting naar Oude Wetering missen. Ze moeten dan wachten op de vol gende bus." Volgens G. Kamerik van Cen traal Nederland is dit probleem 'binnen twee maanden opge lost'. „Dan gaat de tweede brug in Leimuiden open en hoeft de bus niet meer in de file te staan." De werknemers protesteer den onlangs in een brief aan Centraal Nederland nadat deze met ingang van 23 mei de rechtstreekse busverbinding naar Schiphol had geschrapt. Ze stelden de busmaatschappij voor om dan maar een kleiner busje in te zetten. Vanwege de hoge kosten werd die wens niet ingewilligd. Om toch op hun werk te kunnen komen zat er voor de ongeveer vier werkne mers niets anders op dan om voortaan over te stappen in Lei muiden. De verbouwing van het ge meentehuis in Rijnwoude be gint over ongeveer een half jaar. Voor 1 januari 1995 hebben alle ambtenaren een plek in de nieuw te bouwen oostvleugel. Dat er voor de westvleugel, die na de aanbouw overbodig wordt, nog geen huurder is, bleek gisteravond voor een meederheid van de commissie financiën geen reden om de verbouwing nog langer op te houden. Vorige maand kreeg de com missie te horen dat de politie bij nader inzien weinig zag in de huur van de westvleugel. De huur van de vleugel zou te hoog zijn. De commissieleden schrokken en stelden min of meer dat de verbouwing alleen mocht beginnen wanneer er een huurder kon worden ge vonden voor de vrijkomende vleugel. Maar gisteren bleken alleen PvdA en D66 nog op dat stand punt te staan. De overige partij en namen genoegen met de mededeling van de makelaar dat de westvleugel goed te ver huren of te kopen moet zijn - al is er natuurlijk niemand die nu toezegt dat hij de ruimte over twee jaar wel wil huren. De ambtenaren zullen onge twijfeld blij zijn met deze uit komst. Aan het begin van de vergadering had K. Maat, de voorzitter van de medezeggen schapscommissie van de ge meente, de commissie nog eens opgeroepen groen licht te ge ven. De gemeentelijke organisa tie zit al tweeënhalf jaar in een te krappe behuizing, waarin de ambtenaren hun werk eigenlijk niet naar behoren kunnen doen, betoogde Maat. Burgemeester M. Boelen had een aardige manier gevonden om het risico van leegstand van de westvleugel af te dekken. Volgens hem moet de prome nade aan de zuidkant van het gemeentehuis pas worden aan gelegd wanneer er inderdaad een huurder gevonden is. Com missielid J. Moerman stelde voor een apart fonds te vormen om daar eventuele leegstand uit te betalen. Alleen M. Balk (D66) en G. van der Lecq-de Knikker (PvdA) vonden het risico te groot. Van der Lecq stelde daarom voor de westvleugel gewoon in gebruik te houden. De nieuwe aanbouw kan dan een stuk kleiner en goedkoper. Maar volgens de adviseurs moeten alle ambtenaren zo dicht mogelijk bij elkaar zitten. De óude westvleugel komt te ver van de nieuwe oostvleugel af te liggen. Daarom wordt het personeel van de gemeente Rijnwoude niet verspreid over twee vleugels, maar moet er één grote nieuwe vleugel verrijzen. Voor de verbouwing is 11 mil joen gulden beschikbaar ge steld. maar het moet ook voor minder kunnen. Als het aan PvdA en D66 ligt, wordt het maximum meteen al met zeven ton verlaagd. Maar een meer derheid van CDA en WD wil met dit soort maatregelen wachten tot de klus is aange- steed. Vast staat echter dat burge meester en wethouders het niet meer kunnen maken om de vol le 11 miljoen uit te geven. Daar zal minstens een half tot een heel miljoen van af moeten om de commissie te vriend te hou den. In september zal blijken hoe veel de aanbouw aan het gemeente uiteindelijk moet kosten. VRIJE TUD Bingo In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen wordt op woensdag 16 juni een kun- derbingo gehouden. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 17 juni spelen volwassenen het spel met de balletjes. De aanvangs tijd is 20.00 uur. Het is onzeker geworden of de Alphense brug wordt afge sloten voor het autoverkeer. De gemeente heeft de voor bereidingen daarvoor uitgesteld tot de Raad van State de bezwaarschriften van Alphense winkeliers op 22 juni heeft behandeld. De ondernemers hebben er goede hoop op dat ze gelijk krijgen van de Raad van State. alphen aan den run janet van duk Het was de bedoeling de brug per 1 juli alleen toegankelijk te maken voor fietsers, voetgan gers en bussen. Die datum wordt zeker niet gehaald. Als de Raad van State de ondernemers ongelijk geeft, gaat de gemeente direct aan de slag, zo liet wet houder W. de Jong van verkeer gisteren weten via een woord voerder. „Dan wordt zo spoedig mogelijk een nieuwe planning gemaakt en gaan we allerlei ma teriaal bestellen." De verwachting is echter dat de aannemer niet voor de bouwvakantie kan beginnen met de werkzaamheden, zodat de afsluiting zeker nog een paar maanden op zich laat wachten. Hoop De winkeliers hebben inmiddels wat meer hoop gekregen dal de Raad van State het raadsbesluit schorst. „We hebbe# bericht ge had dat de raad langer de tijd nodig heeft. De zaak had al be handeld moeten zijn, maar ken nelijk ligt het allemaal nogal complex. En dat zou een voor deel voor ons kunnen zijn. Onze bezwaren worden in elk geval niet zomaar aan de kant ge legd", aldus W. Allart, woord voerder van de Alphense onder- nemersverenigingOMKA. De bezwaren zijn ingediend door de OMKA, het KNOV, de Kamer van Koophandel, de winkeliersvereniging en eige naar Nationale Nederlanden van de Aarhof, Ahold, Vendex en Hema. Ze zijn uniek, stelt Allart. „Meestal is het zo met bezwaren van winkeliers dat ze vrézen schade te lijden. Maar wij kunnen volledig hard maken dat de omzet daalt als de brug is afgesloten voor auto's." Dat kan, zegt Allan, omdat de win keliers duidelijk minder ver kochten toen de brug in 1991 instonte en tien maanden lang was afgesloten. Uitstel Het was oorspronkelijk de be doeling de brug al op 1 januari af te sluiten voor auto's. Dat werd uitgesteld naar 1 april en vervolgens naar 1 juli. De afslui ting van de Alphense brug is een onderdeel van een comple te herinrichting van het cen trum, die 3,2 miljoen gulden kost. De Pieter Doelmanstraat, Castellumstraat en Van Boet- zelaerstraat worden alleen toe gankelijk voor bussen, fietsers en voetgangers. Klinkers en siertegels vervangen het asfalt. A fsluiting wordt onzeker Toernooi Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord is zaterdag 19 juni actief op het terrein aan de Yor- selenburgstraat in Alphen. Kin deren tot 14 jaar spelen van Ö.30 tot 12.00 uur een lijnbaltoerhooi en vanaf 12.00 uur is ui een vol leybaltoernooi voor ouderen. Dit toernooi is toegankelijk voor buurt- of straatteams, vereni gingen en individuele spelers. Opgeven bij Mare. telefoon 95252. Van 10.00 tot 13.00 uur is er een kinderrommelmarkt waarvoor de jeugd voor 1 piek (niet-leden 2) een tafel kan hu ren. Opgeven bij Anne-Marie, telefoon 76126. rüpweterinc» G.M. Zoetemelkhof. Dat is de naam van de straat waar aan de tien nieuwe seniorenwoningen in Rijpwetering staan. De huur woningen zijn gebouwd op de plek van de vroegere basisschool Maria en St. Jozef stond. De huizen zijn al verdeeld. Begin juli trekken de nieuwe bewoners erin. De straat waarin ze komen te wonen is vernoemd naar Gerrit Zoete melk, een voormalig inwoner van Rijpwetering. Van beroep was hij schilder, maar daarnaast had hij een grote belangstelling voor de ge schiedenis van zijn woonplaats. Bij zijn overlijden liet hij een dikke verzameling verhalen na over het vroegere Alkemade. Op initiatief van de toenmalige burgemeester P. Smolders ging ama- teurgeschiedkundige A. van der Steur aan de slag om er een boekwerk van te maken. Veertien jaar later was het boek met verhalen van Zoe temelk maar ook van Van der Steur klaar. foto ben de bruyn Zwemvierdaagse In zwembad De Tweesprong in Roelofarendsveen wordt van 14 tot en met 17 juni de zwemvier? daagse gehouden. Voor het eerst kan een keus worden ge maakt uit drie afstanderr. 250, 500 of 1000 meter en uit bin nen- of buitenbad. De zwemtij- den zijn lussen 18.00 en 20.45 uur. Deelname kost 10 gulden. Supermarkt in Leimuiden later open leimuiden.marieta kroft Het duurt zeker nog enkele maanden voordat Leimuiden weer een supermarkt heeft. Sjaak Zuydervliet, de nieuwe ei genaar van de aan de Kerklaan gevestigde winkel, wal het pand eerst uitbreiden. Het wachten is op de bouwvergunning die hij bij de gemeente Jacobswoude heeft aangevraagd. Als die ver gunning binnen is,- duurt het nog wel enkele maanden voor dat de verbouwing is afgerond. Zuydervliet is aangesloten bij de in- en verkooporganisatie Unigro. In het sinds 1 maart leegstaande pand wordt een su permarkt volgens de 'Super'- formule gevestigd. Voor die tijd zat er een Alsu-markt in het ge bouw. Om financiële redenen is de supermarkt gesloten. Aanvankelijk was het de be doeling om eerst de winkel te openen en dan pas met de ver bouwing te beginnen. De uit Zevenhoven afleomstige Zuy dervliet is echter van gedachten veranderd. „We kunnen met deze ruimte niet goed uit de voeten", zegt hij. „We willen meteen goed voor de dag ko men." De winkel wordt met 150 tot 200 vierkante meter uitge breid. Alle oud-werknemers van de Alsu-markt worden door hem overgenomen. Alphons de Jong (59) die al 42 jaar in de winkel werkt, is enorm opgelucht. „We hebben ons salaris vanaf april uitbetaald gekregen", zegt De Jong. „Zelf ga ik met ingang van 1 september de vut in. Dat is gelukkig nu ook allemaal goed geregeld." De werknemers waren via de dienstenbond FNV in beroep gegaan tegen de voormalige ei genaar A. Akerboom. Die zou verantwoordelijk zijn voor het achterstallige salaris van de werknemers, rie zaak is nog niet behandeld. Maar ondanks dat de werknemers nu zeker heid hebben, handhaven ze hun beroep. „Wc hebben im mers ook nog recht op het sala ris van maart en op ons vakan tiegeld", aldus De long, WVA-directeur Kats weet van geen wijken alphen aan den run ruud sep Directeur P. Kats van de wo ningbouwvereniging Alphen (WVA) denkt er niet aan om op te stappen. Hij mag dan zwaar onder vuur hebben gelegen, en er mogen dan mensen binnen de woningbouwvereniging op zijn val uit zijn, Kats blijft zitten waar hij zit. Hij verwacht ook niet dat hij gedwongen wordt het veld te ruimen omdat de WVA door een fout een subsidie van 2,5 miljoen dreigt mis te lo pen. .Achteraf blijkt dat er hele maal niks is misgegaan" aldus Kats. In oktober vorig jaar verweet het WVA-bestuur Kats nalatig heid bij de afmelding van de re novatie van de Molukse wijk. Doordat de woningbouwvereni ging te laat alle papieren van die renovatie naar het ministerie van VROM heeft opgestuurd, ziet het er naar uit dat de WVA de subsidie misloopt. Kats ont- kènt echter dat er reden is tot bezorgdheid. De directeur heeft een stapel documenten uit het archief opgediept. Uit de papie ren moet blijken dat de subsidie niet in gevaar is. Toen Kats in augustus van burgemeester M. Paats hoorde dat er problemen waren, ging hij er van uit dat er bij de WVA iets misgegaan moest zijn. „Je gaat toch in eerste instantie ook een beetje van de feilbaarheid van jezelf uit. Als de burgemees ter zich ermee bemoeit, dan denk je: Nou, het zal wel ernstig zijn." Maar achteraf denkt Kats daar anders over. „Wij zijn alle maal een beetje in de val ge trapt." Onzin De subsidie zou alleen in gevaar zijn wanneer die zou zijn ver leend op grond van een oude regeling. In dat geval had de af rekening vóór 1 december 1991 moeten zijn ingeleverd, een ter mijn waaraan de WVA niet heeft voldaan. Maar Kats denkt nu bewijzen te hebben waaruit blijkt dat de subsidie voor de Molukse wijk was verstrekt op Directeur Kats: „Er Iq maar ze zijn er wel." grond van een nieuwe regeling. De directeur laat een brief van 6 december 1991 zien, waarin VROM de eerste zes ton subsidie toezegt. Hoewel VROM al in 1985 had gemeld dat de te korten op de renovatie in prin cipe zouden worden gedekt, moet uit de brief van 1991 blij ken dat de Molukse wijk valt onder een nieuwe subsidierege ling. Al staat dat nergens expli ciet aangegeven. De directeur blijft daarom voorzichtig. Voor het geval er toch iets fout blijkt te zitten, heeft Kats een indrukwekkende verdedigingslinie opgebouwd. „Het wordt me persoonlijk aan gerekend, en dat is natuurlijk onzin. Ik heb de fout niet ge maakt. Ik ben wel eindverant woordelijk en ik onttrek me daar ook niet aan. Maar als u goed kijkt naar de statuten van de woningbouwvereniging, dan is het bestuur verantwoordekijk en niet de directeur", betoogt Kats. Mocht de subsidie uitblijven, mensen rond die mij weg willen hebben. Het zijn dan heeft Kats ook naar het mi nisterie zijn woordje klaar. „Ik heb hier jurisprudentie van een woningbouwvereniging in Hil- legom. Die was ook te laat, en daar trok de staatssecretaris de subsisie gewoon in. Toen heeft de woningbouwvereniging een AROB-procedure aangespan nen, en die heeft ze gewonnen. Als de staatssecretaris dat ook bij ons doet, dan kan hij in ieder geval een AROB-procedure ver wachten waarin wij verwachten heel sterkte staan." Uitlekken En gaat echt alles mis, dan zal de YWA-directeur aankloppen bij de gemeente. „In feite is het natuurlijk zo dat het ministerie subsidie heeft toegezegd in de tijd dat wij nog geen eigenaar waren. En op basis van die toe zegging, hebben wij de Molukse wijk overgenomen. Dus, hoewel de kans heel klein is, kan de ge meente hier toch problemen mee krijgen. Want wij zijn niet van zins om hier maar als Zwar- Voor de 25ste keer wordt van daag het Samsom schoolkorf- baltoernooi gespeeld. De orga nisatie is in handen van tafel tennisvereniging Tempo. Vanaf 10.00 uur spelen 70 teams van 21 Alphense scholen om de wis selbeker. Tevens is er voor de sportiefste ploeg een Fair Play Cup. Ter gelegenheid van de 25e keer is om 14.00 uur voor de leerlingen van groep 3 en 4 een ballonnenwedstrijd. Tevens kunnen de kinderen zich ver maken op een springkussen, zij kunnen buttons maken en zich laten schminken. Het toernooi wordt gehouden op de velden van Tempo aan de Olympiaweg. roelofarendsveen Auto's kunnen sinds gister avond weer over het Noord einde in Roelofarendsveen rij den. Het verkeer hoeft niet langer meer te worden omge leid via de Floraweg en de Ker- kweg om bij de Veense winkel straat te kunnen komen. In opdracht van de gemeen te Alkemade is half april be gonnen met de reconstructie van het Noordeinde. Over een lengte van 240 meter werden een nieuwe fundering en een nieuw wegdek aangebracht. Aan beide zijden kwamen ro de fietsstroken. Op kosten van de winkeliers is sierbestrating aangebracht. De afgelopen nachten is de weg voorzien van een nieuwe laag asfalt. Dat was gister avond sterk genoeg om het verkeer weer toe te laten. Volgens B. Dekker, chef be heer. onderhoud en recon structie van de gemeente Alke- mhde moet de weg op 24 juni helemaal klaar zijn. De ko mende weken moeten nog een verkeersheuvel en een ver keersremmer worden aange bracht. Ook krijgt de straat nog drie plantenbakken en en kele zitbankjes. De opknap- beurt heeft de gemeente Alke made een half miljoen gekost. er gelukkig maar heel weinig, FOTO BEN DE BRUYN te Piet te fungeren en op een gegeven moment alleen maar de lasten ervan te dragen. Dat hadden wij niet afgesproken." Kats, die al 17 jaar directeur is van de WVA, is een omstreden figuur binnen de wpningbouw- vereniging. Het uitlekken van de subsidieproblemen is daar het zoveelste bewijs van. De di recteur maakt zich echter geen zorgen. „Daar praten wij ge woon openlijk over. Er lopen mensen rond die mij weg willen hebben. Het zijn er gelukkig maar heel weinig, maar ze zijn er wel. En waarom? Omdat ik niet meega met hun persoonlij ke opvattingen over volkshuis vesting." Maar Kats weet van geen wij ken. Nog drieënhalf jaar hoopt hij de baas te blijven bij Alphens grootste huisbaas. „Ik ben 56 en word dit jaar 57. Ik vertrek wel, maar dan ga ik gewoon de vut in. Ja, tenzij ze mij een mooie handdruk geven. Maar dat heb ben ze nog niet gedaan. Mischien komt het nog." woubrugge marieta kroft Vaartuigen kunnen binnenkort waarschijnlijk aan een deel van de Comriekade in Woubrugge afmeren. De provincie Zuid- Hólland, de gemeente Ja cobswoude en de politie gaan drie plekken onderzoeken om te kijken waar afmeren mogelijk is. Over drie weken moeten de resultaten bekend zijn. Als er een geschikte locatie uit het on derzoek rolt, kunnen watertoe risten deze zomer nog de vaste wal van Woubrugge bereiken. Het afmeerverbod wordt in elk geval niet over de hele lengte van de Comriekade opgeheven. Dit is het resultaat van een overleg dat burgemeester W. van Beek had met gedeputeerde T. lansen, de politie, de hiswa. het IGOR, de middenstand, en vertegenwoordigers van de be roepsvaart Schuttevaer. „liet gaat daarbij niet om één boot, maar ook niet om tientallen bo ten die op een locatie kunnen afmeren", aldus Van Beek. Aanleiding voor het overleg was een protestactie die de ge meente Jacobswoude half maan voerde tegen het afmeer verbod dat sinds enkele jaren van kracht is. Watertocristen kunnen nu alleen door Wou brugge heen veren. Omdat te niet aan wal kunnen gaan. mis sen de winkeliers veel inkom sten in de zomer. Als gevolg daarvan heeft één winkelier zijn deuren al moeten sluiten. Bovendien is Woubrugge er in de zomer een stuk saaier op geworden. Het verbod is uit vei ligheidsoverwegingen ingesteld door de provincie. Winst Burgemeester Van Beek noemt 'het toch wel een succesje', dat is geboekt. „Het is in elk geval plezierig dat er weer zakelijk ge sproken wordt nadat het onder werp jaren onbespreekbaar was. i >.it is winst i 'I het werkelijk r drie ken Minder blij is de burgemees ter met dc mededeling van de provincie en de beroepsvaart dat het lang niet zeker is dat het afmeerverbod aan de Com riekade wordt opgeheven als de kerosineleiding is aangelegd. Gedeputeerde Jansen sprak tij dens zijn bezoek in maart nog de verwachting uit dat het af meerverbod dan wordt opgehe- geen schepen met kerosine meer door de Woudwetering te varen, waardoor die veiliger wordt. Die leiding is naar ver wachting eind 1994, begin 1995 Idtav Gisteren lieten Jansen en de vertegenwoordigers van de be roepsvaart weten dat er dan weliswaar geen kerosinesche- pen meer door Woubrugge zul len varen, maar wel andere vrachtschepen. Dan zal de zaak bemoeilijken, omdat afgemeer de jachtjes dan in de weg liggen, volgens de provincie. Het af meerverbod blijft dan vermoe dclijk van kracht. „Daar beu ik wel van geschrokken", merkte Van Beek op. „Je haalt toch ook niet alle bloembakken van de straat omdat er vrachtwagens door moeten?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15