melkkoe voor wbl' 'Florinettes vinden ze maar verwaand' Stad blijft baas openbare scholen Stemming Leiden Regio (jJir^ggbOXGn zijn Katwijks majorettegroep Desiree zaterdag gastvrouw voor 48pelotons Hoteliers mopperen op toeristenbelasting ZATERDAG 12 JUN11993 AGENDA ZATERDAG 12 JUNI Lelden Milieu-bijenmarkt aan de Ster renwachtlaan, aanvang 9.30 Cactusbeurs in wijkgebouw Ac tief. Berlagestraat 2, van 10.00 tot 16.00 uur. Leidse kampioenschappen bloemschikken, org. Bond van Amateur Tuinders, in de burger zaal van het stadhuis, van 10.00 tot 16.00 uur. Kraammarkt met als thema 'borstvoeding' in gezondheids centrum Stevenshof, Theda Mansholtstraat 3, van 11.00 tot 14.00 uur. Noordwijk Aktie 'Kunst of Kitsch', beoorde ling van voorwerpen door-des kundigen in 'De Wieken', St. Jeroensweg, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Countrydansgroep Boomerang- gang op het Vuurtorenplein, van 13.00 tot 17.00 uur. Optreden van zanger Rob Favier, lokatie: Vinkenhof, Vinkenlaan, aanvang 20.00 uur. Wassenaar Buiten-volleybaltoernooi bij de Wassenaarse Volleybal Vereni ging, 2000 spelers op de velden van het Sterrenbad, Prinsenweg, van 9.00 tot 18.00 uur. ZONDAG 13 JUNI Noordwijk Competitiewedstrijd van HSV De Sportvisser in de Ringvaart, vis- tijd van 06.00 tot 10.15 uur Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum, van 10.00 tot 17.00 uur. Op het Vuurtorenplein: Toeristi sche zomermarkt, van 10.00 tot 18.00 uur; Ballonnengoochelaar en Boerenkapel, van 13.00 tot 15.00 uur. Warmond Zomerfeest bij speeltuinvereni ging Vossenhol, Bernhardstraat, voor kinderen van 4 tot 12 jaar, aanvang 14.00 uur. MAANDAG 14 JUNI Leiden Ruil-en veilingavond (laatste van dit seizoen) van de De Post- zegelvrienden in hetVijfhoven- huis, Hoflaan 169, aanvang 19.30 uur. Warmond Openluchtconcert door muziek vereniging St. Matthias, Kloos terwei, aanvang 19.30 uur. - DINSDAG 15 JUNI Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sport zaal Boorsma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Volksdanslnstuif voorouderen in zalencentrum Antonius, Lange Mare 43, van 14.00 tot 16.30 Noordwijk Fietstocht, org. Kath. Bond van Ouderen, start bij JOIN-cen- trum. Weteringkade, om 10.00 Wandeling door de Staatsbossen olv de boswachter, vertrek vanaf parkeerterrein Duindamse Slag om 10.00 uur. Strandvoetbaltoernooi op het strand voor de Kon. Wilhelmina- boulevard, aanvang 18.00 uur VRIJE TIJD Kraammarkt In gezondheidscentrum Ste venshof aan de Theda Mans holtstraat 3 wordt zaterdag 12 juni een kraammarkt gehouden. Het onderwerp van de markt, een initiatief van de stichting Thuiszorg Groot Rijnland en kraamcentrum Rijn en Vliet, is borstvoeding. Voor kinderop vang is gezorgd. De markt duurt van 11.00 tot 14.00 uur. Cactussen In het wijkgebouw 'Actief aan de Berlagestraat 2 wordt op za terdag 12 juni een cactusbeurs gehouden. De beurs duurt van 10 tot 16 uur. Bijenmarkt Imkers demonstreren zaterdag 12 juni hun werk tijdens een milieu-bijenmatkt aan de Ster renwachtlaan. Natuur- en milieuverenigingen, muziek- en dansgroepen en een poppen speler verlenen hun medewer king aan de markt, die om 9.30 uur begint. Pokerrit Motorrijders kunnen zondag 13 juni meedoen aan een zoge naamde 'pokerrit' door de re gio. De deeelnemers maken een rit van 200 kilomter en moeten onderweg (bij controleposten, start en finish) al pokerend punten verzamelen. Opgave bij Motorclub Randstad. te). 133863/221102. Postzegels Postzegelvereniging De Postze gelvrienden sluit maandag 14 juni haar seizoen af met de laatste maandelijkse ruil- en veilingavond. Deze wordt ge houden in. het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Aanvang 19.30 uur. Alleenstaanden Voor allenstaanden vanaf 45 jaar wordt tot en met 27 juni clubmiddagen op zondag ge houden in buurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan 5. De club gaat haar zevende jaar in en telt per keer tussen de veertig en tachtig deelnemers. Voor informatie: 071-313648. Volksdansen In zalencentrum Antonius (Lan ge Mare 43) wordt 15 juni een volksdansinstuif voor ouderen gehouden. Belangstellenden kunnen tussen 14.00 en 16.30 uur terecht. Opvoeden Voor alleenstaande moeders houdt het Fiom dinsdag 15 juni een open avond over het onder werp 'alleen je kind opvoeden'. Moeders die uit ervaring kun nen spreken nemen zitting in een forum. Belangstellenden moeten zich voor 11 juni aan melden bij het Fiombureau aan de Langegracht 65a (071- 22.61.99 en 22.60.98). LEIDEN HANS KOENEKOOP Volgens de Socialistische Partij (SP) gebruikt Woningbouwvere niging Leiden (WBL) bergingen en garageboxen als melkkoe. Zonder aankondiging of overleg zijn de huren van deze gebouw tjes met tientallen procenten verhoogd. In sommige gevallen is er sprake van een verhoging van 70 tot 80 procent. Al eerder klaagden bewoners van de Diamantlaan, Onyxhof, Granaat hof en Amethisthof over de plotselinge huurverhoging. Van zo'n 70 gulden wordt de huur voor hun bergingen vanaf 1 juli 110 gulden per maand. Bij de SP zijn de afgelopen week ook diverse klachten binnenge komen van boze huurders. Een bewoner van de Langegracht die een open garagebox onder de Klokppoort huurt, moest daarvoor 60 gulden betalen en dient daarvoor nu 110 gulden per maand neer te tellen, een stijging van 83 procent. Omdat de garageboxen los van een woning worden ver huurd, vallen ze niet onder de huurpijzenwet. De WBL is daar om vrij om de hiiren te bepalen. De corporatie heeft toegegeven dat het fatsoenlijker was ge weest de huurders van tevoren per brief te informeren. En ze heeft ook wel begrip voor de klachten. Maar volgens de WBL is er geen sprake van een bui tensporige verhoging. De huren van de garageboxen en bergin gen waren altijd al erg laag. Bo vendien zaten er grote verschil len tussen de huren. Nu zijn ze aangepast en gelijkgetrokken. Niettemin vindt de SP dat de WBL misbruik maakt van de si tuatie. De partij verzoekt de cor poratie om de 'buitensporige' verhoging terug te draaien. Voorts dringt de SP aan op overleg met de huurders. De gemeente Katwijk gaat met ingang van 1 april 1994 toeris tenbelasting invoeren. Hoteliers en pensionhouders moeten één gulden per overnachting afdra gen, campinghouders vijftig cent. Met de heffing wil de ge meente haar oplopende tekor ten enigszins opvangen. Boven dien vindt Katwijk dat toeristen moeten meebetalen aan de ge meentelijke voorzieningen, waarvan zij immers ook gebruik maken. Een aantal ondernemers in de toeristische sector heeft ernstig bezwaar tegen de plannen. Ze vallen vooral over de limiet die de gemeente heeft ingevoerd. Katwijk begint de belasting pas te heffen als een verhuurder meer dan zeven bedden heeft. Wethouder H. van Mierlo geeft toe dat die grens van zeven bedden vrij willekeurig is. Wat niet wil zeggen dat er geen fUo- De tijd dat ze 'zo maar wat met stokjes speelden', is definitief voorbij. De meisjes van majo rette-groep Desiree uit Katwijk willen elk concours winnen. De andere pelotons zien ze als ge duchte rivalen, voor wie ze af en toe maar weinig sympathie kunnen opbrengen. „De Flo- rinettes uit Rijnsburg vinden ze bijvoorbeeld maar verwaand. Onze meisjes vinden dat tfe Rijnsburgse meisjes 'tandpasta glimlachjes' hebben. Van het begin tot het eind van die strak ke mondjes." KATWUK. IRENE N sofie achter zit. Katwijk heeft een tekort aan 'particuliere bed den'. De gemeente is bang dat kleine verhuurders er mee op houden als ze geregistreerd worden voor deze gemeentelij ke belasting. De belastingdienst kan er dan vrij eenvoudig ach terkomen wie kamers aanbiedt, wat veel particulieren niet zo op prijs stellen. Er worden namelijk nogal wat bedden 'zwart' ver huurd. De ondernemers vinden ook dat de belasting moeilijk vol gend jaar al kan worden inge voerd, omdat de meeste ver huurcontracten al zijn afgeslo ten. Maar de politiek ziet weinig in dat argument. Volgens de raadsleden wisten de onderne mers al vorig jaar dat de belas ting ingevoerd zou worden. Overigens wordt het water toerisme nog niet belast. De po litiek zoekt naar mogelijkheden om die oneerlijkheid weer recht te trekken. Woorden van A. Kuijt. Zij is één van de organisatoren van het Majorette Concours 1993. Als bestuurslid van de Katwijkse wijkvereniging Noord/Noord- Oost is zij belast met het reilen en zeilen van majorettegroep 'Desiree' uit Katwijk. De groep is morgen gast vrouw voor 48 andere pelotons. In sporthal Cleyn Duin zullen de meisjes strijden om de hoog ste eer. Zowel in de jeugd-divi- sie, als in de eerste, tweede, der de als ere-divisie zal het enkel en alleen om de punten gaan. Namens de oudercommissie van de Katwijkse majorette- groep vertelt C. Kroon dat Desi ree elf jaar geleden louter een stelletje amateurs was. Het aan trekken, twee jaar geleden, van een nieuwe trainster, Monique Majorettengroep Desiree uit Katwijk. Lasschuit, was een laatste duw maar met die stokjes spelen', werd alles steeds professioneler, in de goede richting. „We dach- We hadden toen ook nog geen We kochten kostuums. Maar we ten in het begin 'Ach laat ze pakjes. Langzaam maar zeker hadden toen nooit gedacht dat In Leiden lopen alleen CDA en D66 warm voor een andere bestuursvorm van openba re scholen. Onderwijswethouder H. Koek (PvdA), de adviesraad openbaar onderwijs, de scholen zelf, ouders met kinderen op openbare scholen en de fracties van PvdA, Groen Links en WD handhaven liever de huidige situatie, waarin openbare scholen door de gemeente worden bestuurd. Als een andere bestuursvorm toch nood zakelijk is, kan volgens WD'er A. Geertse- ma het best een licentie-overeenkomst met de stichting, commissie of het onderwijs- schap worden gesloten. Dan houdt de ge meente de grootste vinger in de pap, rede neert het raadslid. Maakt het alternatieve schoolbestuur er een potje van, dan kan de gemeente de overeenkomst eenzijdig op zeggen. In andere gevallen gaat dat veel minder gemakkelijk. D66 wil de interesse in het Leidse onder wijs en in de Leidse politiek peilen voor al ternatieve bestuursvormen. De partij meent, dat het de betrokkenheid van ou ders ten goede komt als zij in een stichting of een compii'ssie openbare scholen bestu ren. CDA'er Klück denkt dat een andere be stuursvorm voor het openbaar onderwijs de 'historische wrevel' tussen openbaar en christelijk onderwijs kan wegnemen. De commissie onderwijs en de advies raad openbaar onderwijs laten zich door D66 en het CDA niet overtuigen. Zij willen geen andere bestuursvorm. Zou die er toch komen, dan zouden al snel ouders bij de gemeente aankloppen die 'ouderwets' openbaar onderwijs voor hun kinderen wil len, voorspelt de adviesraad. De POLITIEKE RUBRIEK Al een paar keer is hij er gillend wakker van geworden. In die telkens terugkerende droom ziet het Leidse PvdA-raadslid Ed van der Veen zichzelf naar een honderden meters lange rij stembussen lopen. Hij licht de deksel van de voorste op en staart in een oneindig zw&rt gat. Bij de volgende is het niet veel anders. Op weg naar de derde, versnelt hij zijn pas. Paniek maakt zich van hem meester. Wild sjort hij aan het deksel. Weer zit er niets in. Zijn bewegingen worden steeds ongecontroleerder. Machteloze woede en paniek strijden om voorrang. Als een dolleman rent hij nu van de ene stembus naar de ander. Hij trapt er een stel omver. Een eind verderop begint hij er eei> wild te schudden. Weereen stukje verder houdt hij er een ondersteboven boven zijn hoofd. Vervolgens gooit hij hem met brute kracht weg. En zo gaat het maar door, honderden meters lang. Nog één stembus. Ed. die zichzelf heeft uitgeput, strompelt er heen. Net op het moment dat hij het deksel wil lichten, steekt er een mannehoofd uit dat z'n kruin naar Ed heeft toegedraaid. De dromer Ed weet na al die keren precies wat er komen gaat maar zet toch weer een enorme keel op. Hij wil die laatste beelden niet zien en probeert zichzelf wakker te schreeuwen. Maar hij is te laat: het zwartbehaarde hoofd is reeds met de lach van een waanzinnige aan zijn rondgang van 180 graden begonnen. Als de twee elkaar recht in het gezicht kijken, perst de man in de stembus zijn rechterarm foto dick hogewoning we ooit op zouden treden en zulke grote evenementen zou den organiseren." Ze vervolgt: „Dit is nu al weer het zesde concours. Voor het eerste moesten we nog smeken en soebatten bij allerlei instan ties om zoiets van de grond te krijgen. Nu dienen we er op be dacht te zijn dat we hetzelfde niveau handhaven." Inzinking Volgens Kuyt heeft de groep twee of drie jaar terug een klei ne inzinking gehad. Aerobics en jazzballlet waren ineens veel populairder. „Maar nu talen de meisjes daar niet meer naar. Geen wonder, want onze show is veel flitsender dan al die an dere sporten." Over één ding zijn de vrou wen het roerend eens. De acti viteiten van een majorettegroep is een sportbezigheid. Te verge lijken met turnen. Van de deel nemers wordt veel souplesse, behendigheid en uithoudings vermogen verwacht. „Na hun oefenavonden komen ze drijf nat thuis." Een ander lid van de ouder- commisie, T. van Duin, bena drukt vooral de teamgeest on der de meisjes, die in leeftijd va riëren van zes tot zestien jaar. „Onze meiden zijn heel 'close' met elkaar. Als er bijvoorbeeld eens eentje erg zenuwachtig is en haar stokje laat vallen, zuilen de anderen haar nooit afkat ten." Speciale beurzen Leidse studenten LEIDEN Aan acht studenten van de Leidse universiteit en hoge scholen wordt donderdag een speciale studiebeurs uitgereikt. De beurzen zijn beschikbaar ge steld door het VSB-fonds en be dragen maximaal 12.500 gul den, waarvan de helft als rente loze lening beschikbaar is. De studies waarvoor de beur zen beschikbaar zijn, lopen zeer uiteen. Het VSB-fonds is een particulier fonds dat in het le ven is geroepen bij de fusie tus sen AMEV en VSB-groep. Het fonds ondersteunt allerlei initia tieven die van maatschappelijk belang worden geacht. 'Technika 10 aan succes ten onder' LEIDEN Technika 10. het project van de Leidse buurthuizen om meisjes uit de hoogste klassen van de basisschool vertrouwd te maken met techniek, dreigt aan zijn ei gen succes ten onder te gaan. In een jaar zijn er bij vijf cursussen bijgekomen. Inplaats van één zijn er nu zes cursussen. En dat vraagt om een aparte beroeps kracht, meent de stichting soci aal cultureel werk in Leiden (SKIL). Technika 10. begonnen in maart vorig jaar, heeft volgens Ellen Hommel van het Skil een 'stormachtige ontwikkeling' doorgemaakt. Het project, be doeld o(Ti de belangstelling van meisjes voor technische oplei dingen te vergroten, begon met cursussen houtbewerking en electriciteit in buurthuis Vogel vlucht. Inmiddels doen vijf buurthuizen mee en zijn er cur sussen kunststofbewerking en metaal bij gekomen. Volgend jaar wordt Technika 10 uitge breid met cursussen computer techniek, fietsreparatie en me chanica en fotografie en che mie. „Met weinig middelen is veel bereikt", vindt Ellen Hommel. „Maar de basis is wankel. Als ie mand uit de begeleidende werkgroep opstapt of een van de begeleidsters uitvalt, stort het fundament waarop het ge bouwd is in." referendum, foto loek zuyderduin die veel onderhoud vergen te verkopen. En de verdeling van woonruimte zou gemakkelijk uit gemeentelijke handen overkunnen naar de woningcorporaties. Cor Vergeer van de SP en Jan Laurier van Groen Links klapperden met hun oren. Sprak De Vries daar namens de PvdA-fractie? En waren deze suggesties dus ernstig te nemen? Hun vragende blik ging uiteraard richting Tjeerd van Rij, de wethouder van volkshuisvesting die wordt beschouwd als de politiek leider van de PvdA. Maar Van Rij is er de man niet naar om fractiegenoten in het openbaar aan de schandpaal te nagelen. Hoewel hij subtiel aangaf dat collega De Vries voortaan beter niet de clown moet uithangen. „Op zich wel prettig dat raadsleden suggesties doen die zo omstreden zijn. Dan hoeft het college ze niet te door de opening. Op zijn mouw zit een doek met een hakenkruis erop gespeld. De man met het hoekig uit zijn gezicht gekamde vettige slierthaar en de uit duizenden herkenbare snor steekt vals lachend zijn arm diagonaal uit de stembusopening. Ed heeft zijn nachtmerrie met Pex Langenberg, fractievoorzitter van D66 doorgesproken. Ook die droomt over stembussen. Die van Pex zijn niet leeg maar halfvol. Zelfs in zijn dromen blijft Pex een realist. De laatste stembus die hij opent is tot aan de rand gevuld met champagne. Toch krijgt ook Pex' droom een slecht einde. Hij laat tientallen glazen aanrukken. Samen met zijn politieke vrienden wil hij de stembus tot aan de bodem leegdrinken. Maar er komt niemand opdagen. Slechts één raadslid lust ook wel een .glaasje. Het bewuste raadslid lijkt verdacht veel op die naarling uit F.ds laatste stembus. Maar Pex weigert het glas met een fascist te heffen. Ed en Pex willen van hun dromen af. Zij hebben burgemeester en wethouders een brief geschreven waarin zij pleiten vooreen gemeentelijke campagne tegen extreem rechtes en vóór hoge opkomstpercentages tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Eindelijk ondernemen Leidse raadsleden iets tegen de grote rampen die zich op 2 maart 1994 lijken te gaan voltrekken. Alexander Geertsema van de WD, die bij zijn aantreden als fractie-voorzitter al waarschuwde voor de groei van ondemocratischegroeperingen, is toch geen roepende in de woestijn. Nieuwe raadsleden plegen na hun aantreden eerst even de kat uit de boom te kijken. Want wie meteen hoog van de toren hlaast in het politieke circuit, loopt grote kans de deksel op de neus te krijgen. Auke de Vries van de PvdA laat zich aan dit verstandige gedrag weinig gelegen liggen. De opvolger van Paul Bordewijk ontpopt zich als een politicus die geen blad voor de mond neemt en met veel omhaal standpunten verkondigt. Het zal niet lang meer duren en De Vries voelt de eerste deksel op zijn neus dreunen. En grote kans dat zijn eigen PvdA-fractie die eerste klap uitdeelt. Want wat het nieuwbakken raadslid, die een tweelingbroer van Herman van Veën zou kunnen zijn, publiekelijk verkondigt, zijn zeker geen sociaal democratische grappen. Fris en vrolijk nam De Vries deze week het woord tijdens de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Hij had de voorjaarsnota eens goed bestudeerd en zag wel mogelijkheden om wat aan de grote tekorten te doen. Prompt strooide Hij een aantal suggesties door de zaal. waarmee hij moeiteloos WD rechts inhaalde. Omdat de inkomsten uit bouwleges teruglopen, moest volgens De Vries de dienst bouwen en wonen afslanken. Ook zou de gemeente moeten overwegen om monumenten Pex Langenberg heeft bange dromen dat de opkomst bij de raadsverkiezingen net zo slecht zal zijn als bij 'zijn'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14