File-ellende op Europaweg blijft Bewoners boos over olie onder flat Amersfoortse richt fanclub op voor schaatser Jeroen Straathof 'Het is zo'n vreselijk knus stekje' Regio Briefje moet overvallers weren PERSONEN Rol in jongensboek ZATERDAG 12 JUN11993 chef gert visser. 071 -161417. plv -chef janet van dijk. 071 -161443 Ook provincie weet geen oplossing De dagelijkse ellenlange files tijdens de spitsuren bij de Zoeterwoudse Europaweg houden waarschijnlijk nog wel even aan. De provincie Zuid-Holland, beheerder van de weg, beloofde in januari dit jaar aandacht te besteden aan de 'file-ellende', maar ook zij blijkt met de handen in het haar te zitten. zoeterwoude De Europaweg wordt dagelijks gebruikt door verkeer met tallo ze bestemmingen. Zo rijden er onder meer automobilsten die vanuit Leiden naar de rijksweg 4 (richting Den Haag of Amster dam) of naar Zoetermeer rijden. Verder is het de verbindingsweg tussen Zoeterwoude-Dorp en Leiden. De problemen ontstaan 's ochtends al in Zoeterwoude- Dorp. Vanaf de plaatselijke Noordbuurtseweg komen auto's tijdens de spitsuren de Europa weg maar moeilijk op. Vaak staat het verkeer al vanaf het ge meentehuis te wachten. Als de Lammebrug bij het Lammen- schansplein in Leiden open is, worden de files al snel langer. De provincie koesterde aan vankelijk de hoop dat een ande re indeling van de rijstroken de doorstroming zou bevorderen. De problemen konden nog eens verder worden teruggedrongen met een langere 'groen-tijd' van de verkeerslichten voor rechtsaf richting Leidse Lammenschans- weg. Dat viel evenwel tegen. Een woordvoerder: „De vakken voor rechtdoorgaand verkeer zijn heel kort. We dachten eraan de ze te verlengen zodat eerder een leiderdorp. Dit veelzeggende briefje hangt sinds kort aan de toegangsdeur van het benzinestation aan de Leiderdorpse Engelendaal. De angst onder het personeel is groot nadat het Mobil-station drie keer in een half jaar tijd doelwit van een gewapende overval is geweest. Desgevraagd meldt de pompbediende dat aan de maatregel strikt de hand wordt gehouden. „Mensen die ik niet herken of die een helm op hebben, laat ik gewoon niet binnen. De deur blijft dicht totdat ik op een knopje heb gedrukt". De klanten hebben, zo ervaart de werknemer, alle begrip voor de veiligheidsmaatregel, die ondanks de forse toename in het aantal roofovervallen bij benzinepompen bepaald nog geen gemeengoed lijkt te wor den. Een collega van de drukbezochte benzinepomp langs rijksweg A4 bij Leiderdorp zegt er nog nooit van gehoord te hebben. Zelf piekert hij er niet over een dergelijke maatregel te nemen. „Het is ook niet te doen. Daarvoor is het bij ons veel te druk, je kunt toch niet iedere automobilist eerst nauwkeurig gaan bekijken? Als het nodig is, sla ik d'r wel op. Maar ik geef toe: als je een paar overvallen hebt meegemaakt, piepje natuurlijk wel anders". Desgevraagd zegt de belangenbond in deze branche, industriebond FNV, ook nog nooit van een dergelijke drastische maatregel te hebben gehoord. foto loek zuyderduin splitsing ontstaat tussen recht- doorgaande en afslaande auto's. Maar uit onderzoek blijkt dat er wel erg veel verkeer rechtsaf moet. Verleng je het vak voor rechtdoorgaand verkeer, dan kunnen de weggebruikers voor rechts hun vak weer niet berei ken. Dus kunnen we maar beter nietsdoen". Toch gloort er nog een sprankje hoop. De provincie woordvoerder weet dat de ge meente Leiden recentelijk nog verkeerstellingen heeft gehou den. Op basis daarvan beslist de provincie of er toch niet iets aan de weg kan worden 'gesleuteld'. Overigens verwijst de zegs man het telkens terugkerende idee om de brug tijdens spitsuren dicht te houden, meteen van de hand. De scheepvaart heeft nu eenmaal voorrang op het autoverkeer en bij de Lammebrug blijft dat voorlopig ook zo. oegstgeest liesbeth buitink Een vette oliewaJm hangt over de parkeer plaats bij de flat Plaszicht aan de Oegstgees- ter Frans Halslaan. Een graafmachine schept hopen glimmend zwarte aarde uit een gat, waarin de contouren van een olie tank in te zien zijn. Het grondwater in de afgraving weerspiegelt een dofzwarte glans. Het uitgraven van de lekkende olietank is deze week begonnen. De eigenaren van de 48 appartementen en zeven garages moe ten aan de sanering stevig meebetalen: naar schatting ongeveer 1250 gulden per huis houden. De totale kosten van circa 60.000 gulden worden naar verhouding van de grootte van de appartementen verdeeld. De eigenaren van de flats zijn er boos over. „Als je voor zo'n betaling staat ben je na tuurlijk snpl met verdenkingen", zegt een vrouw die op de eerste verdieping woont. „Maar ik vraag me af waarom die olietank niet veel eerder is gecontroleerd en wegge haald. Naar mijn gevoel is het wel erg toe vallig dat het precies dit jaar gebeurt, nu er een nieuwe wet is die zegt dat de eigenaren dat soort saneringen moeten betalen." Ook een buurvrouw van haar vindt dat de kosten door anderen moeten worden be taald. „Ik ga er wel van uit dat wij moeten betalen, maar ik hoop dat de eigenlijke ver antwoordelijke wel wordt gevonden. Bij voorbeeld degene die de tank moest onder houden of de man die olie heeft geknoeid bij het bijvullen." Het Sassenheimse bedrijf Schulte en Lestraden onderhield de verwarming in de flat, tot vorig jaar werd overgegaan op aard gas. „Er zijn geen reglementen voor het on derhoud van olietanks", aldus directeur A. Lestraden. „Ons onderhoudscontract be helsde alleen werkzaamheden aan de ther mostaten. de ketels en de schoorstenen. De tank is de verantwoordelijkheid van de be heerder." En dat is de vereniging van huis eigenaren. „Niemand is echt verantwoordelijk voor zo'n olietank", zegt woordvoerder P. Spij kermans van de vereniging van huiseigena ren. „Dat ding ligt er gewoon en er wordt pas onderhoud aan gepleegd als je merkt dat er wat aan de hand is. Bijvoorbeeld als je vermoedt dat er een lek is doordat de olie heel snel op gaat. Zo'n tank werkt net als de riolering: je doet er pas wat aan als het overloopt." Volgens Lestraden is er maar weinig voor nodig om een lek te veroorzaken in een olietank. „Het gebeurt niet vaak, maar een lek in een olietank kan wel voorkomen, meestal door een wandbeschadiging. Als ooit een tuinman, de PTT of de CAI te diep heeft gegraven kan het al zijn gebeurd. En zo'n tank ligt niet eens heel diep." zoeterwoude De Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof heeft sinds kort een fanclub. De club is opge richt door de fanatieke schaats fan Marga Broekhuis uit Amers foort. Zij ontmoette Straathof, die lid is van de nationale kern ploeg, afgelopen winter enkele malen in Innsbrück, Inzeil en Heerenveen. „Op een gegeven moment vroeg ik hem: „Heb je al een fanclub? 'Nee', antwoor- de hij, 'maar jullie mogen er wel één oprichten.' Dat hebben we dus maar gedaan," aldus Broek huis. De Amersfoortse heeft bij de oprichting veel steun ondervon den van de Zoeterwoudse ge meenschap, waar Straathof enorm populair is: „Iedereen wil helpen met het organiseren van activiteiten." Zij heeft in middels contacten gelegd met een bedrijf waar Straathof enige tijd stage liep en met de Zoeter woudse schaatsvereniging 'IJs- kout'. Leden heeft de fanclub nog niet. Broekhuis gaat voor hem werven tijdens een grote wieler wedstrijd in het dorp op zondag 20 juni. Aan deze jaarlijkse wed strijd doet Straathof zelf niet mee: „Hij heeft een hoogtestage met de kernploeg in Zwitser land. Op het moment van de wedstrijd is hij wel weer terug, maar het is onverstandig om di rect na zo'n trainingskamp meteen weer aan zo'n wedstrijd mee te doen. Vorig jaar deed hij wel mee." De meeste aanmel dingen voor de fanclub ver wacht Broekhuis vanaf oktober, als het schaatsseizoen begint. Waarom Straathof? „Hij heeft zo'n lekker open gezicht en hij is zo lekker spontaan", zegt Broekhuis. .Andere leden van de kernploeg zijn meestal tame lijk stug, maar Straathof heeft altijd hele verhalen." Bovendien heeft hij de steun van een fan club wel nodig, meent ze: „Hij moet zich kwalificeren voor het EK en het WK en dan moet hij dus tegen z'n eigen collega's schaatsen. Dan kan hij een beetje extra steun wel gebrui ken." Straathof is niet de enige schaatser in de kernploeg met een fanclub. Vrijwel alle andere leden hebben er ook één. De club van Falco Zahdstra is op dit moment de grootste met bij na 800 leden. Die is echter nog niet zo groot als de fanclub van Gerard Kemkers, die op het hoogtepunt van het bestaan ooit 2000 fans telde. Overigens hebben dit soort fanclubs meestal geen lang bestaan. Broekhuis: ,Als de schaatsers ophouden met de topsport, houdt de fanclub meestal ook op." Klachten over de marathon voorschoten Er zijn op het gemeentehuis van Voorschoten verschillen de klachten binnengekomen over overlast van de Leidse marathon. Afgelopen zondag waren wegen afgesloten zon der dat de Voorschotenaren dat wisten. Mensen kwamen vast te zitten in het verkeer. Bovendien waren er klachten over herrie. Wethouder Van de Poel (verkeer) geeft toe dat de ge meente in gebreke is geble ven. „Het is spijtig. We moe ten bij dergelijke evenemen ten zorgen voor voorlichting via de gemeentelijke rubriek in de weekbladen, zodat mensen niet in allerlei fuiken lopen." Gelukkig waren we thuis toen bliksem insloeg oegstgeest judy nihof Ze staat nog een beetje na te trillen. Het gezin van Pauline Verkerk lag gisternacht gewoon te slapen in de woning aan het Anna Bijnsplantsoen in Oegst- geest toen het rond een uur of half een werd opgeschrikt door een enorme klap. De bliksem was ingeslagen in het dak van de zolder „Alles was verder donker, maar ik zag ook nog licht", zegt Pauline, die samen met haar man op zolder slaapt. „Ik dacht gelijk aan brand". Terwijl haar man de brand weer ging bellen, tilde Pauline de kinderen uit bed en bracht ze naar de gemeen» happelijhe ruimte van het Centraal Wonen Project aan het Anna Rijns plantsoen. „Ie denkt in zo n si tualie eerst aan de kinderen." De buren kwamen van alle kanten om Pauline en haar kin deren, een baby en een meisje van bijna vijf jaar op te vangen. „We hebben zo ontzettend veel support van de buren gehad Met zoiets merk je pas dal het een groot voordeel is om In een centraal-wonenproject te wo nen." Haar man bleef ondertussen in het hub "in te proberen het vuur met emmerdes water le bedwingen. De brandweer was er binnen tien minuten om de brand verder te blussen. Toen de brandweerwagen weer wag was, bleef het gezin Verkerk achter met een zolder met afge slagen planken en losse dak pannen Er is water» hade en m ti.uii' .i.m de spulletjes die op zolder stonden. „Het in een ge luk tui een ongeluk geweest, dat we thuis waren", zegt Pauline „Anders was misschien het hek huis wel afgebrand." De exacte omvang van d( m hade Is nog niet bekend, maai Pauline denkt dat het aardig 1,1 de papieren gaat lopen i let ge /in is wei verzekerd „Maai i< weet noiiii ui je er niet nx h veel bij inschiet. Het was schrikken, maar gelukkig hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan." Romantisch wonen in theekoepel langs Rijksstraatweg wassenaar miep de graaff Boodschappen moeten de 30 treden tellende steile trap op worden gesjouwd. Een bakker of melkboer komt er niet aan huis. Van een lekkage meer of minder moet men niet opkij ken. Maar romantisch wonen is het zonder enige twijfel in de theekoepel die al twee eeuwen de Wassenaarse Rijksstraatweg markeert. Joke Vreeman kon het stulpje vorig jaar plotsklaps huren en is er nog elke dag dol gelukkig mee. Wie bekruipt bij het langsrij den niet het gevoel in die intri gerende, hoog boven de weg uittorenende koepel te willen kijken? Joke Vreeman is derge lijke reacties gewend. „Het eer ste dat mensen vaak vragen als ze bij me komen is: hoe kom je hier toch aan... Zelf had ik dat gevoel ook altijd, dat ik het wil de zien. Toen het koepeltje in eens gewoon via een makelaar te huur bleek, was dat voor mij een gouden kans." Lachend: „Hoewel ik moet toegeven dat ik die koepel als kind eng vond. Mijn ouders gin De theekoepel stond vroeger op een terrein dat deel uitmaakte van het Wassenaarse landgoed Backershagen. Ai in 1819 werd de koepel meegeveild bij de verkoop. Bij die gelegenheid werd de koepel betiteld als 'extra fraai en in alle opzichten buitenge woon solide, met smaak en kunst gebouwd'. De gemeente Wassenaar verkocht de koepel in 1968 voor één gulden aan de Nederlandse Monumenten Stichting, die het bouwwerk in 1975 liet restaureren. Vervolgens kocht een parti culier de koepel, die zo'n belangrijke rol speelt in het uit 1918 daterende boek 'De Geheimzinnige Koepel' van de bekende jon gensboekenschrijver Joh. C. Kieviet. Overigens hoopt de huidige bewoonster nog altijd dat boek te kunnen bemachtigen. gen hier vaak met me wandelen en steeds dacht ik in termen van dat enge bos. Door die koe pel! Terwijl ik het nu zo'n vrese- iijk knus stekje vind, dat ik er voorlopig niet over pieker om hier weg te gaan." Geheime ingang Van buiten mag het lijken of de koepel amper geschikt is onver een kopje thee te drinken, een maal binnen blijkt de ruimte een openbaring. De koepel is zelfs drie woonlagen groot. Alles is, weliswaar in miniatuurfor maat. aanwezig. Op de begane grond een kamer plus keuken tje. Halverwege de trap naar bo ven is zowaar een badkamertje. „Ik schuif er gewoon zijdelings in, dan gaat het prima. Er zit zelfs een bad in", roept de en thousiaste bewoonster. De eerste verdieping herbergt een schitterende salon. Een zee van licht valt in de achthoekige ruimte. Een aantal authentieke muurschilderingen siert de wanden. Klapstuk op deze eer ste verdieping is natuurlijk de geheime ingang waar het mo- nument(je) zijn nationale be kendheid aan te danken heeft als 'de geheimzinnige koepel'. Heeft een niet-ingewijde de deur eenmaal achter zich geslo ten, dan blijkt de uitgang on vindbaar weggestopt achter panelen. Joke Vreeman demon streert met zichtbaar plezier hoe zelfs de trap naar de slaap verdieping kan worden inge klapt en dus ook onzichtbaar kan worden gemaakt. De slaapverdieping bevindt zich onder het ronde koepeldak. Ramen zijn er niet: er komt spaarzaam licht door kleine pa trijspoortjes. Een houten trap leidt via een entresol (de werk hoek) naar het dak. Eenmaal op het dak beland je in een andere wereld, 's Zomers hoor je er al lerhande vogels fluiten en kijk je op de boomtoppen, 's Winters moet het theehuisje de tweede functie, die van uitkijkpost, vol ledig waarmaken. Afvalcontainer Joke Vreeman: „Het maakt niet uit in welk seizoen je hier bent, het is altijd mooi. 's Winters, als het vroeg donker is, straalt de koepel één en al knusheid uit. Je doet lekker de luiken dicht en wie doet je wat. In het voorjaar, als alles weer uitkomt, is de lucht zo heerlijk en zie je de meest zeldzame vogels rond vliegen. Dan zit je echt in een andere wereld. Natuurlijk zijn er nadelen. Meer dan twee personen kun nen er echt niet wonen, dus ge zinsuitbreiding wordt nog even uitgesteld. Stof waait van alle kanten naar binnen en de gor- Joke Vreeman woont in het theekoepeltje, dat heel klein lijkt. De ruimte blijkt echter enorm mee te vallen. dijnen zijn wel eens nat door de Privacy genoeg, al is het om- is, en tot nu toe werkt dat af- zoveelste lekkage. Joke Vree- ringende bos een bij vele streek- doende. Er belt nooit iemand man windt zich daar absoluut genoten favoriete wandelplek. aan. Veilig voel ik me eveneens niet over op. „Dat soort dingen „Er hangt een bordje voor het met al die luiken voor de ra- horen toch bij een oud huis?" toegangshek dat het hier privé men. Nee, de trap is het enige nadeel dat i) lean bedenken "in.ii ,iK je mei een voOeafval container loopt Alhoewel ji daardoor natuurlijk wel wee voldoende beweging hebt Deze week is een begin gemaakt met het uitgraven van de lekkende tank bij flat Plaszicht. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13