'Breken met Samen op Weg' Kerk Samenleving ZATERDAG 12 JUN11993 UIT DE KERKBLADEN Hemelvaart (1) „Als er prijzen worden uit geloofd voor de beste of merkwaardigste krantekop, dan zou Trouw van vrijdag 21 mei 1993 een goede kans maken op de hoofdprijs", zo begint N.J.M. Hoogendijk zijn 'Meditatie bij een kran tekop' in Het Kerkblad voor de ring Alphen der Her vormde Kerk. „Op pagina 3 stond daar namelijk groot en vet over drie kolommen: 'Hemelvaart zorgt voor re cord aantal files'. Je kan er een beetje bij grinniken. Je kan er ook verder over me diteren. Want het zou na tuurlijk een geweldig bericht zijn als dat waar zou zijn in deze tijd van steeds toene mende secularisatie of ont kerkelijking. Files voor de hemelvaart'" Hemelvaart (2) Maar zo is het niet. Hemel vaartsdag is er als christelij ke feestdag zelfs altijd wat bekaaid afgekomen, signa leert Hoogendijk. „Ook in de tijd dat geloofsopvattingen nog veel strenger waren, sprong de Hemelvaartsdag eruit als de dag waarop veel meer kon en mocht dan bij voorbeeld op de zondagen. Die dag werd wel de christe lijke fietsdag bij uitstek ge noemd. Je kon naar het strand of naar zoiets als de Keukenhof. En als je wat verder weg wilde, dan kon dat per trein of per bus. Want de Hemelvaartsdag was ook een 'toogdag* voor veel organisaties. Er waren zoveel toogdagen dat wijlen dominee Buskes eens ver zuchtte: ik toog, jij toogt, hij toogt, wij zieltogen! Want de gevierde dominees wer den altijd uitgenodigd om de feestrede te houden of om de verzamelde jongeren een hart onder de riem te steken." Hemelvaart (3) Maar hoe druk het toen ook kon zijn, er kon nooit ge sproken worden over een re cord aantal files op Hemel vaartsdag. Nu weet Hogen- dijk ook wel dat al die files niets te maken hadden met het feest van de terugkeer van Jezus naar de Vader, maar alles met de manier waarop de moderne mens zijn vrije tijd doorbrengt: er eens lekker uit zijn, genieten van de natuur of van andere geneugten. Helemaal kwalijk te ne men is hem dat niet, meent Hogendijk, en hij verwijst daarbij naar Handelingen 1. „Daar zeggen immers twee engelen tegen de discipelen: 'Galileese mannen, wat staat gij hier en staart op naar de nemel? Deze Jezus, die van u opgenomen is naar de he mel zal op dezelfde wijze wederkomen als gij Hem naar de hemel hebt zien va ren'. Juist bij de hemelvaart van Jezus worden de disci pelen terugverwezen naar de aarde! Zij zouden als het ware kunnen zingen met ge zang 380, vers 5: 'Houd dan de hemel in het oog, maar hef uw hart niet al te hoog; ofc aarde hier, op aarde thans, ziet gij een boven- Het bericht in Trouw ein digt met de mededeling: 'Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. aldus de politie.' Ge lukkigmaar!" Nieuwe voorzitter Remonstrantse Broederschap meent dat zijn kerk zelfstandig moet blijven. BRUMMEN HENK V De nieuwe voorzitter van de Remonstrantse Broeder schap, ir. W.E.R. van Herwijnen, vindt dat zijn kerk zelf standig moet blijven en niet langer als waarnemer aan het Samen-op-Wegproces van hervormden, gerefor meerden en lutheranen moet deelnemen. over onder meer de predestina tieleer (de leer van de uitverkie zing! in het nadeel van de eer sten uit. De remonstrantse pre dikanten werden verbannen. Zij stichtten in 1619 in Antwerpen de Remonstrantse Broeder schap. Van Herwijnen wijst erop dat 27 van de 45 gemeenten sa menwerken met 'een andere vrijzinnige groepering: doops- De Remonstrantse Broeder schap kan naar zijn mening niet deelnemen in een herenigde kerk die haar belijden mede ba seert op de Dordtse Leerregels, waarin de opvattingen van de remonstranten worden afgewe zen. Bovendien zal de stem van de 10.000 remonstranten in de ongeveer 3 miljoen leden tellen de Samen-op-Wegkerk „verzui pen". Verder zijn bepaalde 'tra dities' binnen de Broederschap, zoals de inzegening van niet- huwelijkse relaties en het open avondmaal, voor hem „onopge- efbaar". De algemene vergadering, waarin afgevaardigden van de 45 plaatselijke gemeenten zit ting hebben, beslist op 18 sep tember over voortzetting van het waamemerschap in het Sa men-op-Wegproces van de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Evangelisch-Lu- therse Kerk. Dat gebeurt aan de hand van een nota van het da gelijks bestuur van de Broeder schap, die op dit moment in de gemeenten wordt besproken. Een meerderheid van de der tien bestuursleden stelt daarin voor zelfstandig door te gaan en niet langer als waarnemer aan het proces deel te nemen. Enke le bestuursleden vinden daar entegen dat de Broederschap volledig in Samen op Weg moet participeren. Geen enkele be stuurder is er voor het waame merschap voort te zetten. Van Herwijnen beklemtoont dat de bestuursleden geen stemrecht in de algemene vergadering hebben. De plaatselijke ge meenten bepalen welke kant de Broederschap opgaat. Volgens de nieuwe voorzitter heeft het waamemerschap nooit veel voorgesteld. De se cretaris van de Broederschap zit in de Raad van deputaten, het 'bestuur' van Samen op Weg. De werkgroep die de ontwerp- kerkorde voor een nieuwe kerk opstelde, achtte het niet nodig de remonstranten te raadplegen over de vermelding van de Dordtse Leerregels onder de be lijdenisgeschriften in de kerkor de. „Een weinig elegante gang van zaken". Tijdens de synode van Dordrecht (1618-1619) viel de strijd tussen de remonstranten en de contra-remonstranten Van Herwijnen vreest dat een wanverhouding ontstaat, als de Broederschap kiest voor opgaan in de Samen-op-Wegkerk: op landelijk niveau geven de re monstranten hun zelfstandig heid op, terwijl zij op plaatselijk niveau hun eigen weg gaan. De voorstanders van een fusie met de drie Samen-op-Wegker- ken kunnen met hun argumen ten Van Herwijnen niet overtui gen. Zij vinden dat de verdeeld heid van de kerken een slechte zaak is en dat ook de Broeder schap moet bijdragen aan gro tere eenheid in het uitdragen van de christelijke boodschap. Ook Van Herwijnen wil graag gezind, vrijzinnig hervormd of de eenheid tussen de kerken Protestantenbond. Deze meenten zullen vermoedelijk niet snel bereid zijn de samen werking op te geven om op te gaan in een kerk waarin ook een zeer behoudende groepering als de Gereformeerde Bond is ver tegenwoordigd. Van de overige 18 gemeenten hebben de vier grootste (Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam) vol doende omvang om zelfstandig voort te kunnen bestaan. herstellen, maar dan wel een kerk die op de toekomst is gericht". De ontwerp-kerkorde voor de nieuwe kerk is gericht op de hereniging en niet op ver nieuwing, zoals Samen-op- Wegcoördinator ds. B. Wallet heeft toegegeven. De remonstrantse voorzitter vindt dat een „zeer teleurstel lende zaak". In plaats van dat de kerken zich het hoofd breken hoe zij zich in de geseculari seerde samenleving kunnen handhaven en hoe zij moeten reageren op de zingevingsvra- gen die ook onder jongeren le ven, klampen zij zich vast aan het verleden. Van Herwijnen is niet be vreesd dat hij als voorzitter van een slinkend kerkgenootschap „het licht moet uitdoen". Hij denkt dat er altijd plaats zal zijn voor het vrijzinnige geluid van zijn kerk. Om na te gaan hoe de kerk als vrijzinnige gemeen schap haar ledental kan hand haven of zelfs vergroten, heeft zij de hulp ingeroepen van het Areopagusberaad, een groep kerkleden met een marketing- of managementsfunctie die de kerken wil helpen om met be hulp van moderne marketing technieken hun imago te verbe teren. 'Areopagus' heeft de remon stranten aangeraden duidelijk te laten zien wat zij willen zijn: een kerkgenootschap dat open staat voor invloed uit de samen leving, de verdraagzaamheid hoog in het vaandel voert en sa men wil werken met andere kerken, met name gelijkgezinde vrijzinnige kerkelijke groeperin gen. Als wij laten zien wat we wil len, hopen wij dat de mensen zeggen: dit is wat ik zoek", zegt Van Herwijnen. Als voorbeeld noemt hij de gemeente in Utrecht, die mede door het or ganiseren van lezingen en an dere activiteiten in de Geerte- kerk is gegroeid. De voorzitter is een van de weinige kerkelijke leiders die een loopbaan in het bedrijfsle ven achter de rug hebben. Als werknemer van Shell maakte hij mee, hoe dit bedrijf wegens het beleid in Zuid-Afrika werd aan gevallen. Intern heeft hij de aanwezigheid van Shell in Zuid- Afrika, maar ook andere om streden zaken als de produktie van pesticiden, aan de orde ge steld. Maar, zo heeft hij ondervon den, eens houdt de mogelijk heid op om intern kritiek te ui ten. Dan moet je kiezen: ophou den met „mekkeren" of het be drijf verlaten. In 1985 besloot Van Herwijnen vervroegd met pensioen te gaan. Ir. W.E.R. van Herwijnen: „Als de Broederschap kiest voor het opgaan in de Samen op Weg-kerk, ontstaat een wanverhouding." FOTO ANP BOEKBESPREKING Het verborgen manna De 18e-eeuwse predikant Theodorus van der Groe wordt gezien als de laatste be langrijke vertegenwoordiger van de Na dere Reformatie. De in Zwammerdam geboren Van der Groe (1705-1784) stu deerde in Leiden en werd daarna beves tigd in zijn eerste gemeente Rijnsater- woude. Na enkele jaren vertrok hij naar Kralingen, waar hij tot zijn dood zou werken. Vijf nagelaten leerredenen over Openbaringen 2:11 en 17 van zijn hand, zijn nu in hedendaags Nederlands om gezet en onder de titel 'Het verborgen manna' uitgegeven door De Groot Goudriaan in Kampen. Van der Groe be handelt in deze vijf preken twee beloften van Jezus aan Zijn strijdende kerk op aarde. „Als Gods kinderen door genade mogen overwinnen, zullen zij van de tweede dood niet beschadigd worden. Maar zij zullen mogen eten van het manna dat verborgen is." Hel verborgen manna Theodorus van der Groe. - Kampen De Groot .Goudriaan, 1993. - 95 p. ISBN 90-6140-296-4. Prijs14,90 gulden. Over toewijding gesproken Zes mensen die zich al jaren inzetten voor zending en hulpverlening staan centraal in 'Over toewijding gesproken'. Gerry Velema-Drent maakte een serie portretten van hen, waarbij de kernvraag steeds is: hoe houden ze het vol om toe gewijd te blijven in dit werk? Als een ro de draad komt in antwoord daarop tel kens tiaar voren dat een persoonlijke re latie met God van wezenlijk belang is. Daarnaast is de persoonlijke betrokken heid bij het lot van armen en verdrukten een krachtig motief om door te gaan. Het boekje is uitgegeven door Kok Voor hoeve in Kampen, in samenwerking met Tear Fund in Driebergen. Over toewijding gesproken werkers voor Tear Fund Gerry Velema-Drent. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 88 p. ISBN 90-297-1142-6. Prijs: 14,50 gulden. Mijmeringen De gesproken columns van W.J. Ou- weneel, die in het seizoen 1991/1992 werden uitgezonden door de EO-televi- sie, zijn onder de titel 'Mijmeringen' in boekvprm verschenen. Ouweneel noemt de verhaaltjes 'uiteraard tamelijk preten tieloos'. „Ze hebben de eenvoud en lichtvoetigheid die bij tv-columns past; maar ze proberen tegelijkertijd wel dege lijk een serieuze boodschap over te bren gen, de ene keer speciaal aan niet-chris- tenen, de volgende keer aan (halve of he le) christenen." Ouweneel is behalve free lance-mede- werker van de EO ook docent filosofie en psychologie aan de Evangelische Hoge school in Amersfoort en buitengewoon hoogleraar filosofie aan de Universiteit van Potchefstroom in Zuid-Afrika. Mijmeringen Willem J. Ouweneel. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 66 p. ISBN 90-297-1137-X. Prijs13,50 gulden. DICK VAN DER PUS COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbiaduitgevenj Damiate bv DIRECTIE J de Vries. G P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fran: Nypels. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Tel 02521-19353. Fax: 02521-19610 POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. ADVERTENTIES RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN KUCHTEN BEZORGING HET WEER HANS VAN ES Kille wind De overgang naar koeler weer ver liep in Nederland nogal geruisloos, zeker vergeleken met sommige de len van Engeland en Frankrijk. Daar zorgde een actieve depressie voor de tweede dag m successie voor overlast door hevige regenval- .De meeste regen 5 tot 15 milli meter viel in ons land in de weste lijke kustgebieden en dat is voor een zomers onweersfront nogal be scheiden. Ook vrijdag overdag kwamen de buien niet echt tot ontplooiing. De bloemkoolvormige cumuluswolken spreidden zich in de loop van de middag zijwaarts uit. Hierdoor raakte het bewolkt, maar droog bleef het wel en met 20 tot 22 gra den voelde het nog vrij zomers aan. De van oorsprong koele oceaan- lucht bereikte ons pas na een lange weg over land en was daardoor weer een stuk opgewarmd. De ste vige zuidenwind met aan zee 6 Be aufort blies alle benauwdheid van de laatste dagen weg. De komende dagen last de zomer een duidelijke adempauze in. De Britse depressie verhuist zondag naar Oost-Europa en maakt daar mee de weg vrij voor een kille noordwestenwind. Door de lange weg over zee, die de lucht heeft af gelegd. blijven de maxima met on geveer 16 graden onder de maat. Er kan begin volgende week nog een enkele bui vallen, hoofdzake lijk landinwaarts. Tegen het mid den van de volgende week onder gaat het Azorenhoogeen uitbrei ding naar West-Europa. Dat geeft hoop op verbetering. De huidige koele episode is type rend voor het karakter van deze voorzomer. Sinds april zien we een zeer regelmatige afwisseling van warmteperiodes van 3 a 5 dagen, onderbroken door meest korte tijd vakken met frisser weer. Echte langdurige mooiweer-perioden zoals we die in de vroege zomer van de afgelopen paar jaar meemaak ten, zien we tot nu toe nog niet. Toch wekt het temperatuurbeeld dit jaar weer alom verbazing, gelet op het behoorlijke warmte-over- schot. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag aan de westkust perioden met zon en droog. In het binnenland op een bui. Zondag ook ratuur v Maximumtempe- n 12 graden bij de Noord kaap tot tegen de 20 graden bij Oslo. Zon dag enkele graden lëger. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtem- peratuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zuiden, zondag in het zui den enkele graden lager. Denemarken: Zaterdag af en toe zon en een enkele bui. Zondag bewolkt en veel buien. Maxima dalend naar 17 graden op zondag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag meest bewolkt en perioden met regen. Zondag droog door. Maxin België eniuxemburg: Zaterdag veel bewolking en enkele bui en. Zondag afnemende buugheid en la ter enkele opklaringen. Maxima onge veer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Naar het midden toe ge leidelijk meer zon. Zondag van het wes ten uit perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur van 14 graden aan de Kanaalkust tot 19 graden plaatselijk in het oosten. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, maar aan de westkust ten noorden van Lissabon ook enkele wolkenvelden of mist. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden aan de Costa Verde en 27 graden aan de Algar- ve. Madeira: Perioden met zon. ook wol kenvelden en droog. Maxima circa 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Droog en zonnig. Aan de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtempera- tuur aan de Costa's ten noorden van Benidorm rond 24 graden, landinwaarts en aan de stranden ten zuiden van Beni dorm tegen of iets boven de 30 graden. Aan de Golf van Biskaje koeler met maxima rond 18 graden. Canarische Ei landen: Droog en vooral langs de zuids- tranden zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en zonnig, in het noor den mogelijk enkele wolkenvelden. Maxima aan zee ongeveer 25 graden, zondag enkele graden hoger. Tunesië: Overwegend zonnig. Droog. Maxima aan zee tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de Cöte d'Azur en op het Centraal Massief droog en zonnig, elders wat meer bewolking en een enkele bui. In het Rhónedal waait de Mistral. Middag- temperaturen rond 20 graden, aan de Riviëra ongeveer 24 graden. Mallorca enlbiza: Af en toe zon, ook enkele wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtem- peratuur ongeveer 27 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden en midden van Italië en op Corsica en Sardinië veranderlijk be wolkt en vooral in de bergen enkele flin ke regen- of onweersbuien. Middagtem- peraturen tussen 22 en 26 graden. In Zuid-ltalië flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur zaterdag tus- 34 graden. Zondag iets lager. het Griekse vasteland stapelwolken. Droog. Middagtemperaturen op de stranden ongeveer 27 graden, in het binnenland 31 tot 36 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Zaterdag in het zuiden van Duitsland opklaringen. Mid dagtemperatuur zaterdag ongeveer 20 graden, zondag enkele graden lager. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 131UN11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 21.58 Maan op 01.41 Maan onder 15.06 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.48 en 23.09 Laag water 05.35 en 18.21 MAANDAG 14 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 21.58 Maan op 01.59 Maan onder 16.13 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.38 Laag water 06.35 en 19.31 Weerrapporten 11 jun 20 uur: 22 16 15 23 16 8 24 16 0.1 Innsbruck Istanbul Klagenturt 23 15 32 19 16 3 26 14 6 Johannesburg c W££TJ£ WAT SOtC/CfT£R£fi/ B/J S£SAM- ST&AAT f

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12