Leiden Ondernemers: afsluiting Breestraat onacceptabel Snelle scanner verkort wachtlijst ziekenhuizen Acties in sociale werkplaatsen Varken als huisgenoot Groen Links wil Leids Steunpunt behouden Vbu0:„TV MOHISA Bewoners stationsflat willen op tijd slapen ZATERDAG 12 JUN11993 Helm -3 Na drie overvallen zit de I J schrik bij het personeel van een Leiderdorps benzinestation er goed in: gehelmde bezoekers komen niet meer binnen CHEF GERT VISSER. PLV.-CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Weinig animo voor proef Walenkamp vervolg voorpagina De middenstand zet vraagtekens bij het plan van wet houder J. Walenkamp om tijdens de Lakenfeesten de bussen te weren uit de Breestraat. De wethouder denkt met de afsluiting een goed beeld te kunnen krijgen van de effecten van de autoluwe binnenstad. Voorzitter L. Palm van de stichting Ondernemers Leiden heeft daar twijfels bij. En bedrijfsleider J. van den Berg noemt het plan zelfs 'onaanvaardbaar'. leiden frank buurman Palm vindt dat moeilijk van een goede proef kan worden ge sproken. „Je hebt te maken met Lakenfeesten waar een speciaal publiek op af komt. Je kunt straks eigenlijk niet bepalen wat het gevolg is van het wegblijven van de bussen. Als de omzet van de Breestraatwinkeliers niet vermindert kan dat ook komen door het extra publiek dat de Lakenfeesten trekken. Alleen in een normale situatie kan je het effect van de bussen meten. Jongere mensen kunnen best het stuk naar de Breestraat lo pen, maar ik kan me voorstellen dat ouderen er moeite mee hebben als ze niet voor de win kels worden afgezet", zegt Palm. Bedrijfsleider J. van den Berg van V&D vindt het plan van wethouder Walenkamp niet ac ceptabel. „We willen het de consument zo makkelijk moge lijk maken en in dat streven past het niet het warenhuis per openbaar vervoer onbereikbaar te maken. Ook niet gedurende tien dagen. Op woensdag, als de braderie wordt gehouden, is het best logisch om de bussen om te leiden. Wij zullen dan ook al lerlei activiteiten voor de deur organiseren. Maar ik moet er s niet aan denken dat de bus an derhalve week of op den duur permanent uit de Breestraat wegblijft. Dat zou echt ten koste gaan van de omzet. Ik hoop dat met de SOL de wethouder in het overleg van volgende week duidelijk te kunnen maken", zegt Van den Berg. De NZH heeft geen proble men met het tijdelijk inleveren van de zeer belangrijke door gangsroute voor de bussen. „Het is goed om dit eens een te proberen. Maar het gaat de ge meente wel geld kosten om de bussen rond de binnenstad te leiden, want er moeten extra ki lometers worden gemaakt", zegt woordvoerder Leeuwen- burgh van de NZH. Hoe de pas sagiers reageren is niet te voor spellen. „Mensen die gewend zijn om met de bus bij V&D te kunnen stoppen vinden het wellicht niet prettig op de Ko- revaarstraat of de Haarlemmer straat te worden afgezet. Als de bussen permanent uit de Bree straat worden geweerd, en dat minder busreizigers tot gevolg zou hebben, moeten de gederf de inkomsten op de gemeente worden verhaald omdat de NZH een dergelijk verlies niet meer kan bekostigen. Maar in dit geval gaat het om tien dagen en dan is inkomstenderving niet te meten." Thema-avond over verslaving leiden Hoe kan de gemeente Leiden een halt roepen aan de overlast van het grote aantal koffieshops en wat kan de GGD doen om alcohol-, drugs- en gokverslaving te voorkomen. Die vragen staan centraal in een bijeenkomst van de PvdA en de Jonge Socialisten op dinsdag 22 juni in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Sprekers zijn wethouder volksgezondheid Steven de Vreeze (PvdA), djrecteur Anneke Groenenbergen be leidsmedewerker Karoliende Groot van de GGD en PvdA-raads- lid Auke de Vries. De avond begint om acht uur. Fietsvierdaagse leiden De Leidse toervereniging Swifttoer organiseert van maandag 14 juni tot en met vrijdag 18 juni de jaarlijkse avond- fietsvierdaagse. Van de vijf avonden moet er tenminste op vier worden gefietst om in aanmerking te komen voor de medaille. Inschrijven is mogelijk op maandag en dinsdagavond bij het clubhuis in het stadspark De Bult. Er kunnen afstanden van 15 of 30 kilometer per avond worden gereden. De fietstoer start da gelijks tussen 18.30 en 19.30 uur. Nieuw tijdschrift voor studenten leiden» Horus is de naam van een nieuw tijdschrift dat deze maand voor het eerst onder 10.000 Leidse studenten wordt ver spreid. Het blad is een uitgave van de stichting Academicus Arbeidsmarkt, dat de belangen behartigt van ouderejaars stu denten die zich willen oriënteren op de arbeidsmarkt. De stich ting verzorgt onder meer lezingen, symposia en workshops. Horus - genoemd naar de eerste koning van Egypte - verschijnt vier keer per jaar en is gratis. Het eerste nummer gaat over stu deren in het buitenland. Daarnaast vertellen buitenlandse stu denten wat ze vinden van Leiden en de Nederlandse cultuur. Dinsdag en woensdag zijn de eerste acties te verwachten van het personeel in de sociale werkvoorziening. De werknemers willen daarmee hun CAO-eisen kracht bijzetten. Vrijdag liep het ultima tum af dat de bonden hadden gesteld aan staatssecretaris Wallage van sociale zaken, die de arbeidsvoorwaarden in de sociale werk plaatsen (80.000 werknemers) vaststelt. Het conflict in deze sector spitst zich onder meer toe op de loon eis van de bonden van 2,5 procent. De werkgevers vinden die eis onbespreekbaar. Voorts zijn er verschillen van mening over de re paratie van het WAO-gat en maatregelen die de werkgelegenheid in de sociale werkvoorzeining moeten garanderen. Jazz in de Burcht leiden Sommige Leidenaren vinden dat studenten varkens zijn, maar dat is natuurlijk een vooroordeel. Feit is dat varkens tot de meest intelligente zoog dieren behoren en wat ligt er dan meer voor de hand dan een var ken als huisdier te nemen, zoals de bewoners van het studenten huis Rapenburg 7 gedaan heb ben. 'Knor*, zoals het varken sim pelweg is gedoopt, is gezellig en lust alles. Handig dus voor de voedselresten die nog wel eens in een studentenhuis plegen rond te slingeren. De vraag is alleen of Knor, nu nog een bescheiden biggetje, te handhaven is als hij zijn volledige wasdom heeft be reikt. FOTO ANDRÊ VAN HAASTEREN Alphense brug yt j- De afsluiting van de I 3 Alphense brug is uitgesteld tot de Raad van State de bezwaarschriften van ondernemers heeft behandeld Ronde Nederland start in Leiden wethouder j. Walenkamp tekent 15 juni een contract met de or ganisatoren de Profronde van Nederland. Daarmee is de start van de wielerronde in de Bree straat. op 16 augustus, definitief geregeld. De Profronde van Nederland is een vijfdaagse etappewed strijd voor beroepswielrenners uit binnen- en buitenland. Deze wedstrijd is traditioneel de laatste voorbereiding op het we reldkampioenschap. Renners als Greg Lemond, Erik Breukink en Gertjan Theunisse staan op de deelnemerslijst. De staRt van de wedstrijd is voor het stadhuis aan de Bree straat. Ongeveer 100 renners rij den daarna richting Noord-Bra bant, waar de eerste etappe ein- digt. Het is de tweede keer dat een belangrijke wielerwedstrijd Lei den aandoet. In 1978 werd de proloog van de Tour de France in Leiden verreden. Huis verhuren? Ml Home Rentals opent de juiste deuren voor u! HJ 071-12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden zondagavond leiden w1m koevoet Jazz met invloeden uit India Aanvang 21.30 uur Universiteit, gemeente en insti tuten voor hoger en middelbaar onderwijs moeten samen op trekken tegen de Informatise ringsbank in Groningen, die het Leids Steunpunt Studiefinan ciering wil sluiten. Dat vindt Rianne van Schreven, raadslid voor Groen Links. Zij heeft schriftelijke vragen over de slui ting gesteld aan burgemeester en wethouders. De Informatiseringsbank wil in 1994 terug van 25 naar 15 Steunpunten in het land. Leidse studenten zijn dan op Den Haag aangewezen. Van Schre ven noemt het opheffen van het Leidse Steunpunt, dat een be zuiniging van 70.000 gulden op levert, 'een ernstige aantasting van de dienstverlening aan stu denten en scholieren'. Al op 18 juni aanstaande neemt de Informatiseringsbank een besluit. Nieuw telefoonnummer en adres Leidsch Dagblad Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leridsch Dagblad nieuwe telefoonnummers. Het algemene nummer is met ingang van die datum: 356 356. Het nieuwe faxnummer van de redactie is: 321 921. De doorkiesnummers van de diverse redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/ Rijn- en Veenstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400 Vanaf maandag 14 juni is het bezoekadres van het Leidsch Dag blad: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Het postadres blijft: Postbus 54,2300 AB Leiden leiden fred sengers medewerker In het Diaconessenhuis is giste ren voor het eerst de mobiele MRI-scanner ingezet. Met het Rijnland in Leiderdorp huurt het Leidse ziekenhuis de dure machine voor twee dagen per maand. De wachtlijst voor de patiënten van deze twee zieken huizen wordt zo aanzienlijk ver kort. Met de scanner kunnen gedetailleerde opnames van het inwendige van de mens worden gemaakt. „Uw sleutels en horloge kunt u beter in de auto laten liggen. En laat ook uw credit cards daar, want die worden hier ge wist", waarschuwt dokter P.J. Roscam Abbing, radioloog van het Diaconessenhuis, de bezoe kers van de grote vrachtwagen waarin de MRI-scanner is geïn stalleerd. Het zeer sterke mag neetveld van de scanner trekt namelijk alle metaal in zijn na bijheid aan en beschadigt de elektronische gegevens op bankpasjes. Het is een drukte van belang in de bedieningsruimte van de grote vrachtwagen die achter het Diaconessenhuis staat. Veel artsen en ander ziekenhuisper soneel komen even een kijkje nemen bij de nieuwe high tech- apparatuur. Met de MRI-scanner (de afkorting MRI staat voor Magnetic Resonance Imaging) worden opnames van de inwendige mens gemaakt die vergelijkbaar zijn röntgenfoto's. De techniek is echter heel an ders, waardoor geen gebruik hoeft te worden gemaakt van schadelijke röntgenstralen. De "patiënten worden op een platte tafel in de scanner ge schoven. Daar wordt een sterk magneetveld opgewekt, waar door alle moleculen in het li- Het nieuwste snufje van het Diaconessenhuis en het Rijnlandziekenhuis: de snelle MRI-scanner. FOTO •HOLVAST chaam in één richting gaan geven ze een signaal af. Dat sig- staan. Met geluidgolven worden naai wordt opgevangen en door al die moleculen even uit het de computer vertaald in beel- lood gezet. Op het moment dat den. oorspronkelijke stand terug en „Een MRI-scanner is voor een ziekenhuis als het onze niet te betalen. Daarom hebben we be sloten het apparaat samen met het Rijnland Ziekenhuis voor twee dagen per maand te hu ren. De ene dag staat hij hier, de andere dag in Leiderdorp", ver telt Roscam Abbing. „De voor delen van MRI-techniek zijn duidelijk. In bepaalde gevallen is het MRI-beeld beter dan bij de andere technieken. Dat is zoals de hersenen, waardoor je bijvoorbeeld tumoren goed kunt zien." Het belangrijkste voordeel is echter dat de wachtlijst voor pa tiënten van het Diaconessen- •huis en Rijnland Ziekenhuis wordt verkort. Roscam Abbing: „Het AZL heeft een eigen MRI-scanner, maar heeft onvol doende ruimte om ook de pa tiënten van de regioziekenhui zen snel te helpen. Daardoor is de wachttijd voor MRI-onder- zoek opgelopen tot zes a acht weken. Dat is nu afgelopen." Het ziekenhuis verwacht per dag 16 tot 20 patiënten met de scanner te onderzoeken. „Het is de snelste MRI-scanner in Ne derland. Elk onderzoek neemt maar 20 a 30 minuten in be slag", zegt Roscam Abbing. „De MRI-techniek zal voor een ge deelte röntgenstraling vervan gen, met name in neurologische en orthopedische gevallen, legt Roscam Abbing uit. „Maar het bekijken van de botstructuur en onderzoek van de longen, daar blijft röntgen noodzakelijk." Huren De mobiele MRI-scanner wordt gehuurd van het Amsterdamse bedrijf European Healthcare As sociates (EHA), dat dure medi sche apparatuur koopt en ver huurt aan ziekenhuizen die niet genoeg geld hebben om zelf specialistische apparatuur aan te schaffen. De MRI-scanner kost twee miljoen gulden, het aanpassen van de vrachtwagen nog eens 1,5 miljoen. Twee we ken per maand is het apparaat aan Engelse ziekenhuizen ver huurd. De rest van de maand staat het bij ziekenhuizen in Den Helder, Roozendaal, Rot terdam,'Utrecht, Leiden en Lei derdorp. leiden loman leefmans Opnieuw zijn het vrijwel alleen bewoners van de stationsflat die tegen een verruiming van de sluitingstijden voor de horeca in Leiden zijn. Op de laatste voor stellen van de gemeente zijn 25 reacties uit die flat binnengeko men op het stadhuis, tegenover nog geen tien uit de rest van de Leiden. Vorig jaar draaiden bur gemeester en wethouders op aandrang van bewoners van de zelfde stationsflat het plan terug om cafés op zaterdag tot drie uur open te laten. In de horecanota voor zomer en najaar 1993 wordt nauwelijks afgeweken van de huidige situa tie met betrekking tot de slui tingstijden. Terrassen moeten om 23 uur en in het weekeinde om 24 uur zijn opgeruimd. Ca fés en disco's moeten door de week om een uur en op vrijdag en zaterdag om twee uur dicht Wel mogen volgend seizoen meer dan 19 cafés er op zater- •rgunning beschikken net zo lang open blijven als cafés. Tegen deze plannen zijn de bewoners van de stationsflat opnieuw in het geweer geko men. Ze willen geen enkele ver ruiming van de sluitingstijden toestaan. Ze ondervinden nu al last van komende en gaande horecabezockers in het gebied voor het station. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk bi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Vestigingen Ie: leiderdorp. Korolusgulden 32-38, posibus 118, 2350 AC iel 071 41 3021, fox 071 -41 06 84 Hoog se Schouwweg 8E, 2332 KG lel 071 - 32 27 38, fox 071 -32 14 21

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11