Jeltsin komt tegemoet aan eis parlement Buitenland JarigeHariey Davidson blijft in trek Jordaanse prins getrouwd Paus wacht warm welkom bij bezoek aan Spanje VRIJDAG 11 JUN11993 7 Agence France Pr«s< ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Assoc jtwJ Pree DPA Deutsche Pres se Agentur CPD Cemeeoschappe^ke Persdienst lr>d The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Geldstraf voor verwaarlozen van rat londen Een Britse vrouw die haar huisdier, een rat, geen water meer gaf zodat het beest stierf, heeft gisteren van een Britse rechtbank een geldstraf gekregen van omgerekend zo'n 220 gul den. De eigenares liet het ratje Ziggy zes dagen zonder water met slechts een klein stukje kaas als voedsel. „Ik liet hem eigen lijk niet in de steek. Ik had geen keus", zei ze tegen de rechter, wijzend op haar werkloosheid en het gebrek aan een eigen on derdak. Kostbare schilderijen gestolen Stockholm De Zweedse kunstverzamelaar Bengt Ekstrom heeft bij terugkeer van vakantie ontdekt dat dieven 43 waardevolle schilderijen en tekeningen van Renoir, Rubens, Van Gogh en Ti- tiaan uit zijn appartement hebben gestolen. De vermiste kunst werken zijn miljoenen guldens waard. In 1990 heeft het Amster damse Van Gogh Museum een grote collectie schilderijen van de Franse schilder Emile Bernard van Ekstrom ontvangen. New York Times koopt Boston Globe new vork» The New York Times" zal de The Boston Globe, een van zijn naaste concurrenten, kopen voor 1,1 miljard dollar (bij na twee miljard gulden). Dat heeft de New York Times vandaag aangekondigd. Het bedrag dat met de transactie is gemoeid is het hoogste dat ooit voor een Amerikaanse krant is betaald. Opsporing Touvier gevraagd parus Het Simon Wiesenthal Centrum heeft geeïst dat Frank rijk de oorlogsmisdadiger Paul Touvier opspoort die terecht moet staan wegens misdaden tegen de menselijkheid. Volgens het centrum is Touvier mogelijk naar Canada gevlucht. Touviers advocaat, Jacques Tremolet, zei gisteren dat zijn cliënt zich nog steeds in Parijs bevindt. Mexicaanse drugskoning gearresteerd MEXico-stadDe Mexicaanse drugskoning Joaquin „El Chapo" Guzman is in de nacht van woensdagnacht gearresteerd in Gua temala. Hij is onmiddellijk uitgeleverd aan Mexico, waar hij on der andere werd gezocht wegens meervoudige moord, ontvoe ring, en afpersing. Guzman vormde vorige maand het doelwit van een moordaanslag van concurrende bendes in Guadalajara, maar die verwisselden hem toen met de Mexicaanse kardinaal Juan Jesus Posadas Ocampo. 'Nanking-mens' 400.000 jaar oud peking Archeologen hebben de schedel gevonden van een pre historische mens die 400.000 jaar geleden leefde. De versteende schedel werd in maart ontdekt bij de stad Nanking in de kust provincie Jiangsu, en is gedoopt tot 'Nanking-mens'. In de jaren twintig werden bij Peking menselijke resten aangetroffen van 500.000 jaar geleden: de Peking-mens. Ochirbat opnieuw, president Mongolië ulaanbatar President Punsalmaagiyn Ochirbat van Mongolië heeft de presidentsverkiezingen van afgelopen zondag gewon nen. Ochirbat werd herkozen met 57,8 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste uitdager, de conservatieve ex-communist Lodon Tudev, kwam niet verder dan 38,7 procent. Europese luchthavens eisen snel stillere vliegtuigen LA VALETTA J ANETTE LUICHIES De geluidsnormen voor vlieg tuigen moeten worden aange scherpt. Binnen tien jaar moe ten nieuwe vliegtuigen vier de cibel minder geluid produceren dan nu het geval is. Die eis stel len de Europese luchthavens, verenigd in Airports Council In ternational (ACI), in een giste ren tijdens hun jaarvergadering op Malta aangenomen resolu tie. De aanscherping betekent een waarneembare verbetering ten opzichte van het huidige ge luidsniveau. Volgens R. Uylenhoet, voor zitter van de vergadering en managing director van Schip hol, is de resolutie vooral een uitdaging voor de vliegtuigin dustrie. Die moet immers de stillere vliegtuigen maken. Ook de Derde Wereld-landen zullen de aanscherping niet toejui chen, omdat veel van hun (ou dere) vliegtuigen nu al niet aan de geluidsnormen voldoen. WASHINGTON GPD 'Je hoeft geen hetero te zijn om voor je land te vechten' in Washington opmerkelijk ge noemd. De ex-senator, in 1964 de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, geldt nog steeds als prominent woordvoerder van de conserva tieve stroming in de Republi keinse partij. Daar ook is de meeste weerstand tegen Clin tons voornemen de discrimina tie van homo's in het leger aan te pakken. Maar Goldwater is het met Clinton eens: „Je hoeft geen hetero te zijn om voor het land te vechten en te sterven. Het enige wat nodig is, is dat je raak kunt schieten", aldus Goldwater in het artikel. De Amerikaanse president Clin ton heeft steun gekregen van ex-senator Barry Goldwater voor zijn streven discriminatie van homoseksuele militairen op te heffen. Goldwater heeft in een artikel in The Washington Post tegenstribbelende Congre sleden opgeroepen de discussie te staken. Het heeft de strijd krachten de afgelopen tien jaar een half miljard dollar gekost om homoseksuelen op te spo ren en de dienst uit te zetten, zo zegt hij. De actie van Goldwater wordt SM—T Nigerianen mogen niet naar stembus Het is onzeker of de voor morgen geplande presidentsverkiezingen in Nigeria, waarin na tien jaar militair bewind een burgerpre sident gekozen zou worden, door zullen gaan. Het hof in de hoofdstad Abuja heeft gisteren het doorgaan van de verkiezingen verboden, maar de regering kan nog in be roep gaan waardoor zij, toch gehouden kun nen worden. Het hof in Abuja verklaarde dat een arrde- ie rechtbank ceisi een oordeel moet uitspreken over éért' Rechtbank verbiedt ter Nigeria iabnij die wil dat de ver- presidents' kiezingen worden afgelast. verkiezingen de abn. een bewe- Een inwoner van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos twijfelt tussen de twee presidentskandidaten Abiola en Tofa. Het is nog de vraag of de verkiezingen morgen doorgaan nu een gerechtshof de Nationale Verkiezingscommissie heeft opgedragen ze af te gelasten. foto reuter enrique shore ging den voormalige po litici en zakenli?' den, wil dat president Ibrahim Babangida nog vier jaar aan de macht blijft om de soci ale en economische problemen op te los sen. Volgens de ABN zijn de twee kandida ten die het morgen tegen elkaar opnemen absoluut niet in staat het land te regeren. In de Nigeriaanse pers wordt gespeculeerd dat Babangida zelf de stuwende kracht is achter de Associatie. De Nationale Kiescommissie heeft 30 du gen de tijd om de petitie van de ABN te be antwoorden. De regering kan echter in be roep gaan tegen het besluit van het hof en als dat gehonoreerd wordt kunnen de ver kiezingen toch doorgaan. De regering kan natuurlijk ook de uitspraak van het hof ge woon negeren, zo werd in politieke kringen opgemerkt. De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren enigszins ingebonden voor het overwegend conservatie ve parlement. Hij stond toe dat 'zijn' Grondwetgevende Vergadering ook het grondswet-ontwerp van de Oppers te Sovjet zal behandelen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rtr-DPA-AFP In de werkgroepen zijn al hele delen uit het parlementaire ont werp in het presidentiële ge voegd", zei hij gisteren om te il lustreren hoe constructief er ge werkt wordt wanneer parle- menstvoorzitter Chasboelatov er niet bij is. De president had het forum aanvankelijk bijeengeroepen om alleen zijn eigen ontwerp uit te werken, dat voorziet in rui mere bevoegdheden voor hem zelf. Tijdens de zitting met circa 700 deelnemers maakte Jeltsin een positieve balans op van de Vergadering tot dusver. Hij steunde een voorstel van zijn juridisch adviseur Sergej Sjachraj om het forum als een ronde tafel van alle politieke krachten te laten fungeren. Daarmee wakkerde hij de spe culaties aan over zijn voorne men om de Vergadering, for meel slechts een consultatief or gaan dat een nieuwe grondwet moet uitwerken, om te vormen als een soort parallel parlement. Maar de conservatieve Op perste Sovjet dreigde eerder op de dag zelf een tweede Grond wetgevende vergadering bijeen te roepen, als tegenhanger van Jeltsins assemblee. Dit idee ont stond tijdens een telefonische conferentie van Chasboelatov met zo'n zeventig voorzitters van sovjets (parlementen en ra den) op alle niveaus. Onze correspondent voegt hier Het antwoord dat Chasboela- tovs op zijn voorstel kreeg was niet positief. Zoek eerst een compromis op de Grondwetge vende Conferentie in het Krem lin, doe er aan mee, zorg dat er één ontwerp voor een nieuwe Grondwet uitrolt, dat volgens de regels tot Grondwet kan worden gepromoveerd, was de opdracht die de parlementsvoorzitter kreeg. De vorige dag had Chasboela tov van zijn eigen Opperste Sov jet de opdracht gekregen de door Jeltsin georganiseerde Grondwetgevende Conferentie toe te spreken. De conferentie leiding moest aan vijf voorwaar den gehoor geven, alle met de strekking dat het parlement moet bepalen wat er op die conferentie gebeurt en alleen het parlement kan beslissen over een Grondwet en hoe die moet worden aangenomen. Vast stond, dat Jeltsin aan die eisen geen gehoor zou geven. Die zouden immers de hele op zet van zijn conferentie onder uit halen. En die is het aanvaar den van één nieuwe Ontwerp- Grondwet, het liefst zo dicht mogelijk bij de presidentiële versie die het staatshoofd veel meer macht geeft dan een nieuw te vormen parlement. Op die manier hoopt Jeltsin een eind te maken aan de on duidelijke machtsdeling tussen regerende en uitvoerende macht en aan wat in presiden tiële kring de 'parlementaire sa botage van de hervormingen' wordt genoemd. milwaukee rtr Milwaukee in de Amerikaanse staat Wisconsin is deze week gewijde grond voor motorfana ten. Zo'n 60.000 in leer en jeans gestoken mo torrijders uit alle delen van de wereld, waaron der ook Nederland, komen er bijeen om het 90;jarig bestaan van de legendarische Harley Davidson te vieren. The Hog, zoals de Amerikanen het gevaarte lief kozend noemen, werd aan het begin van de eeuw geboren in een schuurtje in Milwaukee, waar William Harley en de drie gebroeders Da vidson hun eerste motorfiets in elkaar zetten. In 1909 ontwikkelden ze een nieuwe motor met twee schuingeplaatste cilinders, de V-twin, waarmee de Harleys tot op de dag van vandaag zijn uitgerust. Door de jaren heen heeft Harley Davidson alle ups en downs van de Amerikaanse economie en de buitenlandse concurrentie weten te door staan, waardoor het nu de enige overgebleven motorfabriek in de VS is. De motorfiets is nu weer uitgegroeid tot een waar cultuurverschijn sel: de vraag is niet bij te benen. Ondanks het prijskaartje van minstens der tienduizend dollar (24.000 gulden) zijn alle 80.000 motoren die dit jaar uit de fabriek moe ten rollen al verkocht. Eenderde daarvan gaat naar Europa, Japan en Australië. Vorig jaar had Harley 60 procent van de Amerikaanse markt voor zware motoren in handen. Het uiterlijk van de ruige rebel op twee wielen is gevoed door films over motorbendes, en door échte motormisdadigers. Toch is de modale Harley-rijder gemiddeld 38 jaar oud, getrouwd, met een universitaire scholing en een gemid deld jaarinkomen van 63.000 gulden, aldus het bedrijf. Vrouwen vormen de snelst groeiende groep Harley-kopers: hun aandeel is sinds 1987 verdubbeld. amman» De oudste zoon van de Jordaanse koning Hussein, prins Abdallah, is gisteren in de woning van zijn grootmoeder koningin Zein al-Chared in het huwelijk ge treden met de Palestijnse Rania El-Jassine (links). Abdallah, zoon van Hussein en zijn ex-i toinette Gardiner, is nog geen kroonprins. Die functie vervult An- Hussein's broer Hassan. Rechts van het bruidspaar koningin Noor, Husseins vierde vrouw en de ko ning zelf. foto» afp» 5-SEVILLA RUUD DE WIT correspondent Het vierde bezoek van paus Johannes Paulus II aan Spanje, dat morgen be gint, wordt met name in socialistische kringen met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Want na jaren van spanningen tussen de Spaanse katho lieke bisschoppenconferentie en de so cialistische regering van Felipe Gonza lez is vooral de afgelopen maanden de relatie sterk verbeterd. Het terugdringen van de invloed van de kerk in het onderwijs, de abortus-kwes tie, de financiering van de kerk en de socialistische opvattingen over eutha nasie zijn weliswaar nog altijd heikele onderwerpen in de relatie tussen de so cialisten en het Vaticaan. Maar na het verdwijnen van de conservatieve aarts bisschop vah Madrid, Angel Suquia, als voorzitter van de bisschoppenconferen tie ten gunste van diens liberale collega van Zaragoza, Elias Yanës, afgelopen fe bruari, zijn de scherpe kantjes groten deels verdwenen. Vier jaar geleden, toen de paus Spanje voor het laatst bezocht en onder meer het bekende pelgrimsoord Santiago de Compostela aandeed, lag dat anders. De ontmoeting tussen de paus en Gonzalez bleef daarom beperkt tot een protoco lair gesprek van een klein uur. Deze keer is er heel wat meer tijd uitgetrok ken voor hun ontmoeting in de nuntia tuur (de pauselijke ambassade) in Ma drid. Johannes Paulus II komt natuurlijk niet «alleen vanwege Gonzalez naar Spanje. Morgen begint hij zijn reis van vijf da gen in Sevilla, waar hij de sluiting bij woont van de 45ste Eucharistische In ternationale. Maandag brengt hij een bezoek aan een aantal Andalusische pelgrimsplaatsen en draagt hij in Huel- va een mis op. Vanuit die plaats begon, 500 jaar geleden, met de ontdekking door Columbus van Amerika ook de 'kerstening' van Latijns Amerika. Dinsdag vliegt de paus door naar Ma drid, waar hij de gast zal zijn van koning Juan Carlos en koningin Sofia. Dan zal hij ook de Almudena-kathedraal plech tig inwijden, een kathedraal waarvan de bouw in 1883 begon en die nu eindelijk is voltooid. Woensdag staat het pausbe-, zoek in het teken van zijn ontmoeting met Gonzalez en donderdag keert de paus terug naar Rome. Dat paus Johannes Paulus Spanje een warm hart toedraagt, is bekend. Acht op de tien Spanjaarden noemt zich katho liek en daarmee fs Spanje een van de meest trouwe bolwerken van het Vati caan in Europa. De kerk speelt nog al tijd een belangrijke rol in het dagelijks leven, ai kan moeilijk ontkend worden dat ook Spanje sinds de dood van Fran co niet is ontkomen aan de deconfes sionalisering. Onderzoeken wijzen dat uit. Het aantal niet-praktizerende katholieken is enorm gestegen en negen op de tien katholie ken zegt problemen te hebben met de dogma's, zoals die door de kerk worden voorgestaan. In vraagstukken als abor tus en euthanasie zijn de Spaanse ka tholieken ook heel wat toleranter dan het Vaticaan graag zou willen. Dat alles neemt niet weg, dat de Span jaarden paus Johannes l'aulus de ko mende dagen massaal en enthousiast zullen begroeten. Want ook al gaan ze nauwelijks nog naar de kerk en volgen ze de richtlijnen van het Vaticaan steeds minder, voor de tradities en de symbo liek van het katholicisme blijven ze ge voelig. WASHINGTON 'Veteranen Golfoorlog ziek van uranium en oliedamp' en de olievervuiling in de Golf. Andere veteranen klaagden over vertnoeidheid, allerlei pijnen en het ophoesten van donkerge kleurd slijm. Het leger gebruikt uitgewerkt, niet-radioactief uranium als be schermlaag op tanks en anti- tankgranaten omdat het zo hard is. Volgens generaal-ma - joor Blanck is het metaal nor maal onschadeli|k Maar hel le ger onderzoekt nu in een vijfja rige studie of ingeademd ura- niumstof, vrijgekomen bij de ontploffing van granaten, de boosdoener is. Inmiddels zijn 63 soldaten opgespoord die mogelijk blootstonden aan het stof Geen van hen lijdt echter aan verschijnselen die wijzen op een uraniumvergiftiging. Amerikaanse functionarissen hebben deze week toegegeven dat sommige veteranen uit de Golfoorlog mogelijk lijden aan een mysterieuze ziekte. Een speciale onderzoekscommissie moet nu uitmaken of de ziekte mogelijk iets te maken heeft met in wapens verwerkt urani um of met de oliebranden van Kuwayt. Volgens verschillende vetera nen en familieleden is daarover geen twijfel mogelijk. Zo zou Gary Zuspann uit het Texaanse Waco, matroos tijdens de Golf oorlog. volgens zijn vrouw een hersenbeschadiging hebben op gelopen door de rook van bran dende Kuwaytse oliebronnen AIDS-explosie dreigt voor Oost-Europa In Oost-Europa dreigt een ex plosieve groei van het aantal AIDS-gevallen als niet onmid dellijk tot preventie wordt over gegaan. Dat heeft Henning Mik- kelsen van de Wereldgezond heidsorganisatie van de Ver enigde Naties (WHO) gisteren op de Negende Internationale AIDS-Conferentie in Berlijn ge zegd. Mikkelsen zei dat er in het voormalige Oostblok een ver hoogd risico op de verspreiding van het AIDS veroorzakende HIV-virus bestaat na de maat schappelijke veranderingen die zich daar hebben voorgedaan. De regio is hierdoor uit haar isolement geraakt. Volgens Mikkelsen beschou wen de Oosteuropese autoritei ten AIDS als een probleem dat later kan worden aangepakt en zijn ze vooral bezig met econo mische en politieke kwesties. Afscheiding delen Cambodja niet serieus genomen PHNOM PENH Rtr-AEP De ex-communistische rege ring-Hun Sen in Cambodja, die vorige maand werd verslagen in verkiezingen onder toezk lit van de Verenigde Naties, eist een onderzoek naar vermeende ver kiezingsfraude. Volgens Hun Sen hebben al drie dichtbevolk te oostelijke provincies zich af gescheiden omdat zij de uitslag verwerpen. Hun Sen voorspelde meer afscheidingen en geweld als een onderzoek uitblijft. Di plomaten doen de uitspraken van Hun Sen af als een onder handelingstactiek om zoveel mogelijk macht te krijgen in een interim-coalitieregering. Portugal geeft onderscheiding aan Gusmao LISSABON» AP De Portugese president Mario Soares heeft gisteren de Oostti- morese verzetsstrijder José Alexandre 'Xanana' Gusmao. die door een Indonesische rechtbank is veroordeeld tot lé venslang, onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van de Vrijheid. Dé onderscheiding wordt aangeboden aan de zoon van Gusmao, Eugenio op de Por tugese ambassade in Sydney. De onderscheiding is de hoog ste en meest politieke onder scheiding die Portugal kent. Hij werd eerder onder meer gege ven aan president Mitterrand (Frankrijk) en Vóclav Havrl Isjecho-Slowakl je)Gusmao krijgt de onderscheiding vanwe ge „diensten ter bescherming van de waarden van de bescha ving. van de mensheid en van de vrijheid".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7