Allochtone meisjes niet in aparte klas 'Het is om radeloos en razend van te worden' Binnenland Drie jaar cel voor ontucht in De Dreef 'Plegers van geweld tegen homo's vaker de cel in' Huldiging mariniers Gehandicapte student drie kwartier vast in de trein Geen garantie voor opsluiten verdachten VRIJDAG 11 JUN11993 Uitgebrande tanker in Rotterdam Rotterdam De vorige week donderdag uitgebrande benzinetan ker British Trent is gisteren door vier sleepboten van Smit Tak naar Rotterdam gesleept. Woensdagmiddag hebben de bergers de laatste twintigduizend ton benzine uit het schip overgepompt in een andere tanker. Deze lading is verscheept naar Antwerpen. Smit Tak heeft de tanker afgeleverd nbij Tanker Cleaning Rotter dam in het Botlekgebied. De British Trent vloog in brand na een aanvaring voor de Belgische kust ter hoogte van Oostende. Ze ven bemanningsleden kwamen in de vlammen om. Twee wor den nog vermist. foto anp Vier jaar voor doodschieten ex-vriend den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 51 -jari ge man veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Hij schoot op 16 februari een voormalige jeugdvriend in een sport school in Den Haag dood. Tegen de schutter was zes jaar geëist. Volgens de dader terroriseerde zijn ex-vriend hem al enige tijd. ,.Hij bedreigde me, hij stak de banden van mijn auto door en sloeg me." Beide mannen hadden al geruime tijd ruzie over hun werkgebied als glazenwasser. Ze liepen elkaar tegen het lijfin de sportschool. De 51-jarige werd daar bedreigd met trainingsge wichten. Daarvan schrok hij en schoot zijn belager dood. Man verdronken in recreatiemeer Groningen De brandweer van Groningen heeft gistermiddag het stoffelijk overschot aan wal gebracht van een man die sinds gistermorgen werd vermist. Hij was aan het zwemmen in de Hoomse Plas, een recreatiemeer J?ij de stad Groningen. Met dui kers en sonarapparatuur werd de hele middag het meer afge zocht. De identiteit van de man is nog niet vastgesteld. Eis negen jaar voor dubbele moord den bosch Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren negen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige Bosschenaar. De man heeft bekend dat hij op 6 december vorig jaar in Den Bosch twee mannen heeft doodgeschoten. Volgens officier van justitie mr. E. Klop ging het om een-afrekening in ,,het zwaar criminele milieu". De Bosschenaar meldde zichzelf bij de politie. Volgens hem hadden de twee enkele 'oldtimers' van hem gestolen en kwamen zij in een gesprek op zijn zolderkamer de bijbehorende kentekenbewijzen opeisen. Hij weigerde. Volgens hem was de situatie voor zichzelf en zijn vrouw en kinderen beneden in het huis zo bedreigend dat hij een pistool leegschoot op zijn bela gers. Toch opleiding voor allochtone NS'ers utrecht» Negen allochtone werknemers van NS in Rotterdam mogen toch deelnemen aan de conducteursopleiding van hun bedrijf. Ze waren geslaagd voor een cursus Nederlands, maar werden in tegenstelling tot de belofte van NS niet toegelaten tot de opleiding. Na een gesprek tussen de Vervoersbond FNV en de Rotterdamse NS-leiding is gisteren alsnog besloten de allochto nen op te leiden tot conducteur. De cursus begint na de zomer vakantie. 'Gedrag autonomen aanleiding rellen' den haag Het gedrag van zogeheten 'autonomen' is de belang rijkste aanleiding geweest tot de rellen tijdens de jongerende- monstrütie op 8 mei in Den Haag. Dat staat te lezen in het ver slag van het optreden van de mobiele eenheid, dat door de poli tie in Den Haag is opgesteld. Het verslag is gisteren door de mi nisters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) naar Kamervoorzitter Deetman gestuurd. De rapportage bevat nog geen conclusies. Nadrukkelijk willen de opstellers het inter ne onderzoek van de Haagse politie en het onderzoek van de Nationale Ombudsman naar de rellen afwachten. Deze week werden negentien jongeren veroordeeld voor hun aandeel in de ongeregeldheden. Algemeen Nederlands Persbureau Gemeenschappei]«e Persdiens» Voor het plegen van ontucht met pupillen van de jeugdin richting De Dreef in Wapenveld is een 50-jarige man uit Heerde gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar. De rechtbank in Zwolle achtte be wezen dat hij tussen 1983 en 1990 twee jongens uit De Dreef heeft misbruikt. De officier van justitie had twee weken geleden vier jaar gevangenisstraf geëist. De Heerdenaar werkte in De Dreef als coördinator. Na zijn aanhouding in februari van dit jaar nam Justitie hem in voorlo pige hechtenis, waarna de di rectie van De Dreef hem op staande voet ontsloeg. Bij het opleggen van de straf heeft de rechtbank rekening ge houden met de speciale om standigheden binnen De Dreef, waar Justitie pupillen plaatst voor een zeer intensieve behan deling. Anderzijds is rekening gehouden met een rapport van districtspsychiater dr. Dam, die de coördinator licht verminderd toerekeningsvatbaar acht. Rechtbankpresidente mr. J. van den Steenhoven-Drion zei bij de motivering van het vonnis dat „de ontuchtige handelingen over een lange periode en zeer regelmatig hebben plaatsgevon den en bijna steeds ook uit pe netratie bestonden." De Heerdenaar is de eerste van een reeks medewerkers van De Dreef die terecht moet staan. De anderen wordt mis handeling van pupillen verwe ten. Verder loopt op dit mo ment een onderzoek naar de gedragingen van de directeur van De Dreef. Hij trad ruim twee weken geleden terug, kort voordat bij Justitie aangiften van ontucht en mishandelingen tegen hem binnenkwamen. Speciale prof voor gezondheid van allochtonen De zuigelingen- en kindersterfte onder allochtonen is twee tot drie keer zo hoog als onder Ne derlandse kinderen. Ze hebben vaker luchtweginfecties en ast ma, maken vaker ongelukken in en rond het huis en hebben meer last van bedplassen. Ook erfelijke afwijkingen komen meer voor. Allochtone kinderen liggen ook vaker en langer in het ziekenhuis. Bovendien kam pen ze vaker dan hun autochto ne leeftijdgenootjes met ge dragsproblemen. Prof. dr. T.W.J. Schulpen somde deze gegevens vandaag op bij het aanvaarden van het hoogleraarschap in de genees kunde in Utrecht. Hij is de eer ste hoogleraar die zich speciaal zal bezighouden met de ge zondheidsproblematiek van al lochtonen. Ritzen ziet niets in plan van Wallage Onderwijsminister Ritzen voelt niets voor schoolklassen met alleen allochtone meisjes. Hij heeft dit de Tweede Kamer laten weten naar aanleiding van verschillende ne gatieve adviezen. Vorig jaar nog presenteerde zijn toen malige staatssecretaris Wallage een voorlopig plan, waar in wel ruimte werd gelaten voor dergelijke schoolklassen. den haag gpd Met de staatssecretaris was over speciale klassen voor buiten landse meisjes te praten als daarmee de grote leerachter- stand en het overmatige school verzuim onder Turkse en Marokkaanse meisjes zou kun nen worden teruggedrongen. Het ministerie van onderwijs schat dat minimaal tweehon derd en maximaal tweeduizend Turkse en Marokkaanse meisjes ten onrechte thuis worden ge houden. Ritzen laat nu na advies van onder meer de LAO (Landelijke Advies en Overlegstructuur voor het minderhedenbeleid) weten dat andere activiteiten dienen te worden ontplooid om de meisjes tot hun zestiende op school te houden. Zo dient de voorlichting te worden verbe terd en moeten buitenlandse onderwijzeressen meer kansen krijgen. De pedagogische aca demies zullen daarom meer buitenlandse studenten moeten gaan werven en ze vervolgens ook zien binnèn te houden. Daarvoor wordt extra geld vrij gemaakt. De minister wijst overigens op onderdelen klassen voor bui tenlandse èn Nederlandse meis jes niet af. Bij zwemles zou dat bijvoorbeeld kunnen. kunnen dader en slachtoffer de- indruk krijgen dat politie en jus titie anti-homoseksueel gedrag: tolereren, aldus de adviesgroep. Volgens de adviesgroep heb-" ben politie en justitie nog steeds- onvoldoende kennis van homo seksualiteit en daartegen ge-, richt gedrag. „De visie dat eerr homoseksueel die op de baarr een contact tot stand probeert te brengen, zichzelf in een posU' tie brengt die bijna gelijk is aaii uitlokking, wordt nog steeds ge^ hoord." Het is volgens de ad viesgroep de vraag hoe vaak vart strafzaken wordt afgezien we-t gens de zogenoemde ,,mede< schuld benadeelde". De adviesgroep vindt verder dat het homoseksuelen gemak kelijker moet worden gemaakt om aangifte te doen, bijvoor beeld door het aanstellen van- meer speciale „contact-ambte-; naren anti-homoseksueel ge drag" bij de politie. Mensen die geweld plegen te gen homoseksuelen moeten va ker in voorlopige hechtenis worden genomen. Niet zozeer om wat ze hebben gedaan, maar vooral vanwege de bedoe ling die er achter zat. Insluiting maakt juist op lieden met anti homoseksuele gedragingen gro te indruk. Dat staat in de rapportage van de Adviesgroep strafrechte lijk relevant anti-homoseksueel gedrag. Het rapport is uitge bracht op verzoek van de minis ters van justitie en binnenland se zaken. Nu verschilt het slaan van een blauw oog uit discriminatie juri disch niet van een 'gewone' klap met dezelfde gevolgen. Maar als de daad tegen de (ver meende) homoseksu.ilituit van het slachtoffer is gericht, is een afkeurende reactie van de over heid extra hard nodig. Anders den haag De mitella van korporaal Verwater wordt sinds gisteren op gesierd met het Draaginsigne Gewonden. Verwater is een van de zes in Cambodja gewond geraakte mariniers die onder VN-commando taken uitvoerden om de verkiezingen daar vreedzaam te laten verlopen. Zij werden op het ministerie van defensie gehuldigd door minister Ter Beek. foto anp Raymond rutting Geit gaat voor Kamer werken den haag gpd De Tweede Kamer krijgt bin nenkort een geit in dienst. Het dier moet een stukje grasland tussen het oude en het nieuwe kamergebouw op orde hou den. Ambtenaren van de Ka* mer willen voorzitter Deetman op korte termijn een nota stu ren over het aanstellen van het dier. De nietsvermoedende geit krijgt wel een aardige klus. Op het stukje land, zo'n vijfhon derd vierkante meter, staarf gras, distels en ander onkruid ten minste een halve meter hoog. Wat er met het dier moet gebeuren als het de klus heef^ geklaard, is nog onduidelijk. In de toekomst is er een schllte- rende tuin voorzien. Als het werk is gedaan, wacht namelijk waarschijnlijk het slachthuis. Alle andere ter reinen van de Kamer zijn imf mers geplaveid. En daar kar! een geit weinig uitrichten. Tenzij de Kamer het dier gaat gebruiken om de hoeveel heid papier die dagelijks naar de prullenbak gaat te verklei nen. Medische experimenten hebben immers aangetoond dat geiten ook met als enig voedsel papier in leven zijn te houden. De 27-jarige student werktuigbouwkun de Etienne Aalten uit Rotterdam eist ex cuses van de Nederlandse Spoorwegen omdat hij dinsdag drie kwartier in de trein opgesloten gezeten. „Het had echt levensgevaarlijk kunnen zijn. Als ik niet bij toeval was ontdekt, had ik de hele nacht kunnen doorbrengen in een verla ten trein op station Rotterdam", aldus Aal ten. Aalten had zijn reis van afgelopen dinsdag bij het NS-Meldpunt Gehandi capten aangemeld, zo vertelt hij. „Door overmacht had ik een half uur vertraging opgelopen. Maar ook daarover had ik aan de bel gehangen. Bij vertrek op sta tion Utrecht was er niets aan de hand en werd ik de trein ingeholpen, maar bij aankomst in Rotterdam was er niemand. Mijn bericht is niet doorgegeven." Een woordvoerster van de NS zei nog niet op de hoogte te zijn van de kortstondige opsluiting van Aalten. „Het is bijzonder vervelend. Natuurlijk bieden wij onze excuses hiervoor aan. We zullen verder uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren", aldus de woordvoerster. Het is niet de eerste keer dat Aalten moeilijkheden heeft met de NS. Op 28 april spande hij een kort geding aan te gen het spoorbedrijf. Hij was het zat om op station Delft voortdurend de nood rem van de trein in werking te moeten stellen door zijn rolstoel tussen de trein deuren te rijden. Aalten eiste daarom ruimere opstapmogelijkheden voor inva liden op het station van zijn studieplaats. Zijn eis werd afgewezen door presi dent mr. B. Punt van de rechtbank iji Den Haag. NS hebben niet de verplich ting om een gehandicapte de trein in té dragen of te rijden. 'I och doen de Spoorwegen er intussen alles aan om het vervoei van invaliden in de trein mogelijk te maken. Zo kunnen gehandicapten een dag van tevoren aan melden dat zij een reis maken. Spoor wegpersoneel staat vervolgens bij het in- en uitstappen gereed om te helpen. Amsterdamse burgemeester Van Thijn over Haagse aanpak cellentekort: amsterdam saskia belleman Halverwege het gesprek ver huist hij naar het puntje van zijn stoel, een schaduw glijdt over zijn gezicht. Somber: „Ja, dit is zeker schadelijk voor onze pogingen om de kloof tussen de burgers en de politiek te verklei nen. Wat je lokaal ook goed of slecht doet, het resultaat wordt altijd overschaduwd door wat ze in Den Haag doen." „Om radeloos en razend van te worden" noemt de Amster damse burgemeester Ed van Thijn de jongste rel rond het cellentekort. Een 19-jarige ver dachte die had bekend een jon gen te hebben doodgestoken, werd door het Openbaar Minis terie vrijgelaten omdat er voor hem geen ruimte achter de tra lies was. Voor Van Thijn bete kende dit gevolg van het cellen tekort de zoveelste domper die Den Haag plaatste op de ver woede pogingen van Amster dam om de burgers hun gevoel van veiligheid terug te geven. Tien jaar na zijn aantreden op 16 mei 1983 lijkt er voor burge meester Van Thijn weinig ver anderd. Lijkt, want schijn be driegt. Het handhaven van de openbare orde in de hoofdstad noemde hij begin jaren tachtig zijn belangrijkste klus. Het ac cent is nu verschoven naar het terugdringèn van de criminali teit. Anno 1993 lijken zijn oppo nenten niet langer in kraakpan den te zitten, maar in Den Haag. Het binnendringen van de krakersbolwerken van weleer was moeilijk. Het laten door dringen van urgente bood schappen tot de ivoren toren op het Binnenhof blijkt schier on mogelijk. Van Thijn: „Het ging een aan tal jaren goed. Vanaf 1986 slaag den we erin om de criminaliteit jaarlijks met vijf procent terug te dringen. De laatste twee jaar is sprake van een verslechtering die me grote zorgen baart. Een verslechtering die ten nauwste samenhangt met het cellente kort. Een voorval als de vrijla ting van deze verdachte had ie dereen kunnen zien aankomen. We hoofdcommissaris Nord- holt en ik hebben het keer op keer in Den Haag aan de orde gesteld. Via stille diplomatie. Door middel van schreeuwende krantenkoppen. Vergeefs. „Al die mooie verhalen van minister Hirsch Ballin over nor men en waarden verliezen door zo'n voorval natuurlijk elke ge loofwaardigheid. Waar heeft hij het over als hij öns de les leest?" Schamper: „Dit noem ik geen vormfouten, dit zijn normfou- ten. Het meest verontrustend vind ik dat een verdachte van dit kaliber kan worden vrijgela ten bij welk cellentekort dan ook. De eerste de beste hotelke ten heeft een beter kamerregi stratiesysteem. Zo'n incident Ed van Thijn: „Al die mooie verha len van Hirsch Ballin over normen en waarden verliezen door zo'n voorval elke geloofwaardigheid." foto anp arthur bastiaanse werkt als een boemerang. Je zou wensen dat de grote politieke leiders, mensen als Lubbers, Kok en Brinkman, nu massaal te hoop liepen. Zeggen: „Dit kan absoluut niet langer. Dat was eens, maar nooit weer." „Het is te laat om de zeepkist te beklimmen als de tijd van de verkiezingscampagnes aan breekt. De tijd van de mooie verhalen is voorbij. De bood schap is slecht op alle fronten. Of het nu gaat om de kosten van het autoverkeer, de sociale uitkeringen of het milieu: het zijn geen van alle verhalen waarvoor je applaus kunt ver wachten. Respect afdwingen door eerlijk te zijn is het enige dat de politicus nog overblijft." 'Onvoldoende' Onder druk van de Kamer heeft Hirsch Ballin zeshonderd extra cellen toegezegd om het tekort terug te dringen. Heeft Van Thijn er voldoende vertrouwen in dat de minister die toezeg gingen gestand doet? Van Thijn haalt zuchtend de schouders op. „Hij heeft ze eer der gedaan en ze niet waarge maakt. Hoewel ik me niet kan voorstellen dat hij nogmaals lo ze beloften doet. Ondertussen is kostbare tijd verloren gegaan. En dan nög is het toegezegde aantal cellen bij lange na niet voldoende. Het gaat natuurlijk niet alleen om de zwaarste cate gorie criminelen. We moeten ook tasjesrovers en dieven kun nen opsluiten. Daarnaast heb ben we veel meer steun van Den Haag nodig vooreen speci fieke aanpak van jonge Antillia- nen en de tweede generatie Marokkanen: kansarmen die nu worden vermorzeld tussen het raderwerk van onze samenle ving. Ze komen niet aan de bak, maar je kunt ze toch niet eeu wig in de bak blijven stoppen?" „Heel dramatisch in dat ver band is het door de knieën zak ken van het plan van het maat schappelijk middenveld om zestigduizend banen voor al lochtone jongeren te creeëren. Geen spaan van heel gebleven. Dat vind ik alarmerend. In Am sterdam zijn we nu gestart met twee zogenaamde perspectief projecten voor Marokkaanse jongeren in West en voor Antil liaanse jongeren in Zuidoost. Ik verwacht daarvoor", zegt hij bij na dreigend, „vanuit Den Haag net zoveel steun als voor het cellenplan." Dieptepunt Het cellentekort, de Bijlmer ramp, een crisis binnen het col lege van B en W. De tweede en laatste ambtstermijn van Van Thijn lijkt alleen maar tegensla gen te kennen. Niet waar, vindt hij zelf. Is de Zeedijk niet her overd op de drugsscene? Ziet de financiële situatie van de ge meente er na jaren van sappe len niet florissant uit? Toch moet hij toegeven dat een „ab soluut dieptepunt" in die tien jaar de meeste indruk heeft ge maakt: de vliegramp waardoor vorig jaar 43 mensen werden gedood. „Toen zijn we heel diep ge gaan", zegt hij met zachte stem. „Dat was veruit het moeilijkste wat ik ooit heb meegemaakt. Dat wens je niemand toe. Ons apparaat bleek opgewassen te gen een dergelijke onvoorziene gebeurtenis. Dat neemt niet weg dat de tragiek van het ge beuren nog jaren zal nagonzen. Als ik terugkijk op mijn jaren in Amsterdam zal ik me die vierde oktober het eerst herinneren. Aangenomen dat er niets ergers meer gebeurt. Laat ik het af kloppen." Hectisch Zijn laatste twee jaar worden hectisch, zo verwacht Van Thijn. Niet zozeer in zijn functie van burgemeester, maar meer in die van voorzitter van het Re gionaal Orgaan Amsterdam (ROA). „In ROA-verband staan we de komende twee jaar voor cruciale beslissingen. Het or gaan had vijf zware taken op het gebied van onder meer verkeer, volkshuisvesting, economie. Daar hadden we de handen al aan vol. Door de splitsing van Noord-Holland worden we en passant tot provincle-nieuwe- stijl gebombardeerd en krijgen we er nog meer bij. De komen de jaren moeten we voor miljar den verspijkeren aan het open baar vervoer en honderddui zend woningen bouwen op vijf locaties. Dat is een enorme kills „Ik heb als burgemeester in Amsterdam een vliegende start gehad en ik hoop op een sterke eindsprint. Daarna stop ik er echt mee om me te wijden aan wat ik al dertig jaar graag wil doen: schrijven. Ik kan me niets voorstellen wat me zou kunnen overhalen om er een derde ter mijn aan vast te knopen." den haag» anp Het is onmogelijk absolute garanties te geven voor het in hechtenis nemen van ver dachten van zware delicten. Dat schrijven minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Daar uit blijkt dat zij geen uitvoe ring geven aan de motie van Wd i amerlid Korthals, waarin om die garantie werd gevraagd. Een kamermeerderheid steunde vorige wedt de mo tie tijdens een debat naar aanleiding van het wegens gebrek aan celruimte op straat zetten van een 19-jari- ge verdachte, die had bekend iemand te hebben neergesto ken. PvdA-kameriid Sjlstra meende dat het redelijk is de bewindsleiden om die garan tie te vragen, na hun toezeg ging zeshonderd extra cellen voor preventieve hechtenis te vinden in de vorm van po litiecellen. Wel hebben Hirsch Ballin en Kosto een aantal maatre gelen aangekondigd om het wegsturen van verdachten zoveel mogelijk te beperken. Zo wordt de hoofdofficier van justitie voortaan verant woordelijk voor plaatsings problemen van zogenoemde A-verdachten. Hij zal met hef"-" gevangeniswezen moeten- overleggen om te zorgen dat een verdachte van een /waar delict prioriteit kri|gi Innen verdachten van minder zwa re delicten. Ook de mogelijk heid om gevangenen die hun straf er bijna op hebben zit ten vervroegd vrij te laten, mag daarbij worden beke ken. Om de uitbreiding met zeshonderd cellen te realise ren, zullen „personen bij wie dat uit oogpunt van beheer" Sing van de situatie verant woord is, met meer personen op één cel worden ge plaatst", schrijven de be windslieden. I let gaat daarbij in de eerste plaats om subsi diair gehechten (mensen die hun boete niet hebben be taald) en vreemdelingen. De Willem-II Ka/.ernc In Tilburg zal zo snel mogelijk worden klaargemaakt om de subsidiair gehechten en vreemdelingen, die nu plaat sen in de huizen van bewa ring bezetten, met meerde*. ren op één cel onder te bren gen Om meer politiecellen al» cel voor preventieve hechte nis te kunnen gebruiken, zul len voorzieningen aan de cellen worden getroffen cn zal de wet worden aangepast.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5