PvdA op weg naar botsing met het CDA ONTHULLEND gfj «1 ÊT Ambtenaren blijven fiks actievoeren Binnenland In 't Veld heeft spijt van 'ironische' opmerkingen Vrijwel iedereen deed mee aan jarenlange verkrachtingen in Epe Sfinx uit Aïda drijft in Amstel Bedrijfsverenigingen rommelden met WAO Nieuwe staatslening met rente van 6,25 VRIJDAG 11 JUNI 1993 3 a fatal Om«nscbappe<i|ke PcvJ*«st Lesbische dominee wil zegen over relatie akersloot Predikante Hagen van de Hervormde Gereformeerde Federatie Uitgeest/Akersloot wil haar lesbische relatie laten in zegenen in de kerk. De kerkeraad staat in meerderheid achter haar. Binnenkort stemmen de vierhonderd leden van de kerkge meenschap over het verzoek. Hagen woont met haar vriendin al samen in de pastorie. Tot nu toe zijn de reacties overwegend po sitief. Als de gemeente definitief akkoord gaat, vindt de inzege ning in november plaats. Zes jaar voor doodsteken man den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 24-jari ge man veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. De man stak op 6 februari een andere man dood. Beiden deden re gelmatig boodschappen voor de prostituées in de Haagse Ge- leenstraat en leefden al enige tijd op voet van oorlog met elkaar. Allebei wilden ze graag een wit voetje halen bij de dames. Op 6 februari kwam het tot een escalatie. 'Europa moet beter op bos passen' zeist» Het Wereldnatuurfonds in Zeist vindt dat de Europese landen hun bossen beter moeten beschermen. Volgens de orga nisatie wordt het kleine beetje bos dat Europa nog heeft, be dreigd door luchtverontreiniging en houtkap. Volgende week woensdag en donderdag vergaderen in de Finse hoofdstad Hel sinki Europese ministers over de bossen. Nederland wordt verte genwoordigd door staatssecretaris Gabor (natuurbeheer). Protest tegen dood drachtige koeien londen Een Britse dierenbeschermingsorganisatie heeft giste ren protest aangetekend tegen de dood van twintig drachtige koeien die per schip van Nederland naar Ierland werden ver voerd. De dode dieren, die deel uitmaakten van een groep van veertig koeien, werden ontdekt toen het schip aanlegde in Har wich. Het Britse ministerie heeft een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Zeven jaar geëist voor doodslag den haag Officier van justitie D. van Boetzelaer heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag zeven jaar cel geëist wegens doodslag tegen een 25-jarige man uit Den Haag. Hij schoot op 27 februari een 44-jarige plaatsgenoot van korte afstand door het hoofd. Tijdens de zitting bleef onduidelijk waarom de man het fatale schot loste. Naar eigen zeggen had het latere slachtoffer hem eerder op een markt bedreigd met een pistool. Uitspraak op 24 juni. Drastische reorganisatie FNV bepleit Amsterdam De vakcentrale FNV en de bij haar aangesloten bon den gaan zich opnieuw bezinnen op hun taken. Zes bonden met bij elkaar royaal meer dan de helft van het FNV-ledental zouden de organisatie zo drastisch willen herzien dat slechts vijf tot zeven bonden overblijven. Dat bleek gisteren tijdens de laatste van het vierdaagse congres vari"de FNV. De komende maanden wordt over de nieuwe opzet overlegd. Bij de FNV zijn nu negentien bonden aangesloten met in totaal 1,1 miljoen le den. 'Voedselramp eerder te onderkennen' den haag Voedselrampen in de Derde Wereld kunnen in een veel eerder stadium worden onderkend en daardoor tegen veel lagere kosten worden afgewend. De rijke landen moeten dan wel nu alvast geld opzijzetten. Dat is overigens ook in hun eigen be lang. Dat schrijft de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking (Novib) in haar jaarverslag over 1992. Het jaarverslag is gisteren gepubliceerd. den haag gpd-anp Staatssecretaris In* 't Veld van onderwijs heeft spijt van zijn 'ironische en sarcastische' op merkingen over de Tweede Ka mer. Hij betreurt het dat zijn uitspraken, vorige week gedaan tijdens een bijeenkomst in Utrecht, zijn overgekomen alsof hij geen respect voor het parle ment heeft. Ondanks dat hij het boetekleed aantrok, zei hij gis teren tevens dat het Rotterdam se Universiteitsblad Quod No vum hem verkeerd heeft geci teerd. In het blad stond dat de nieu we staatssecretaris in Utrecht had gezegd dat de Tweede Ka mer zelden iets constructiefs heeft bijgedragen aan de wetge ving rond het hoger onderwijs. Daarvoor zou de kennis bij de Kamer ontbreken. Ook zou hij gezegd hebben dat de instellin gen „die onzin in Den Haag niet langer moeten tolereren". In 't Veld geeft toe dat hij in Utrecht hard van leer is getrok ken. Hij heeft dat gedaan, zo vertelde hij tijdens een perscon- Goedaardige haai vlak voor de kust camperduin anp Vlak voor de kust van het Noordhollandse Camperduin was gisteren ruim een kwartier lang een reuzenhaai in het wa ter te zien. De grote maar on gevaarlijke haai is de tweede die in een jaar tijd op deze plaats is waargenomen. Dat heeft de Alkmaarse bioloog drs. N. van der Ham gemeld. Het dier zwom op zo n 200 meter van het strand traag langs een bootje met sportvis sers en een werkvaartuig van Rijkswaterstaat. Van der Ham schat dat de haai ongeveer vier meter lang en dus nog vrij jong is. Volwas sen reuzenhaaien bereiken een lengte van acht tot twaalf me ter. De reuzenhaai leeft van plankton, heeft nauwelijks tanden en valt geen mensen aan. Kinderen uit incest werden koelbloedig omgebracht epe theo haerkens De bewoners van het nieuwbouwwijkje Burgerenk in Epe op de Veluwe kun nen het nauwelijks bevatten. Drie jaar geleden werd hun op het oog zo nette buurman tot zeven jaar cel veroordeeld wegens jarenlang seksueel misbruik en mishandeling van zijn twee dochters. Nu blijkt dat de kinderen die ten gevol ge van de talloze verkrachtingen wer den geboren, koelbloedig om het leven zijn gebracht, onder meer door mes steken en verdrinking. Andere zwan gerschappen werden voortijdig illegaal afgebroken. De politie verdenkt de vader ervan de moorden te hebben gepleegd sa men met een vriend die tevens zijn voormalige schoonzoon is. Ook deze man zit nog in de gevangenis. De moe der van de meisjes zou eveneens bij de moorden zijn betrokken. De politie weet nog niet hoeveel kinderen zijn omgebracht. Maar een vertrouwelinge van de jongste van de twee meisjes meent dat zeker zes kinderen zijn ver dwenen. „Vanaf haar dertiende was ze bijna elk jaar zwanger." Nog onbekend is of ook de oudste van de twee meisjes kinderen ter wereld heeft gebracht of abortussen heeft ondergaan. De zaak kwam twee maanden gele den aan het licht toen de moeder van de kinderen alsnog aangifte deed van de moorden. De nu 25-jarige vrouw is al jaren onder psychiatrische behande ling om de gevolgen van vijftien jaar misbruik en mishandeling te boven te komen. Ze werd vanaf haar achtste jaar systematisch misbruikt en mishandeld door haar vader, moeder, een broer en haar ex-man. Ook werd ze gedwongen tegen betaling met andere mannen naar bed te gaan. Net als haar oudere zus werd ze ge dwongen tot perverse seks, het drinken van urine en het eten van ontlasting. Als ze tegenstribbelden werden de meisjes mishandeld. Dan werden ze met blote billen op een hete kachel ge zet of werd zout in open wonden ge strooid. Mensen die het gezin goed kenden gaan ervan uit dat de zwanger schappen verborgen bleven doordat het gezin heel vaak verhuisde. Door zijn werk was de vader aan Epe gebon den, maar de familie trok van de ene wijk naar de andere en woonde op ze ker zeven adressen. Mogelijk werden op die manier zwangerschappen en ook de moorden op de pasgeborenen verdoezeld. Een voormalige buurvrouw slaat haar handen voor het gezicht als ze vertelt wat er allemaal is gebeurd. Nog steeds kan ze maar nauwelijks geloven dat de man die altijd voor haar klaar stond om klusjes op te knappen dit al lemaal op zijn geweten heeft. „Hij wil de geen geld, alleen maar een borreltje als hij mijn tuin had gedaan. Ik vind het vreselijk wat ze allemaal gedaan hebben, maar voor mij waren het schatten". Alleen toen een van de dochters aan kondigde dat ze naar de politie zou gaan en vervolgens in de gang werd verkracht, hoorde de buurvrouw ka baal. „Ik denk dat het meeste is ge beurd voordat ze hier kwamen wo nen." Pas achteraf werd het de buurtbewo ners duidelijk dat het er in het gezin toch wel raar aan toe ging. „De meisjes mochten nooit alleen bij mij over de vloer komen", herinnert de bejaarde buurvrouw zich. Altijd was er wel ie mand bij, ze werden erg strak gehou den en kwamen haast de deur niet uit. Het gezin was erg gesloten en kwam ook niet in de kerk. Dat het misbruik zo lang onopgemerkt kon blijven, ver klaren de buren uit het feit dat vrijwel „iedereen die er kwam, meedeed". „Op het laatst was de moeder van de meisjes altijd weg", 's Morgens vroeg pakte ze haar brommer en pas laat in de middag kwam ze terug. Ze vertelde dat ze niet graag thuis was en sprak over haar dochters als over „die vuile hoeren". Volgens psychiaters functio neerde deze vtouw op bepaalde gebie den als een kind van zeven jaar. In de bossen bij Epe heeft de politie op diverse plaatsen gezocht naar de stoffelijke resten van de vermoorde ba by's. De buurtbewoners zijn er zeker van de kinderen daar begraven liggen, maar tot nu toe is niets gev onden. De meeste inwoners van Epe hebben het druk met de toeristen die hier nu in groten getale van het mooie weer ge nieten. Ze hebben allemaal wel ge hoord van de gruwelen die zich van 1976 tot 1990 in hun dorp afspeelden, maar stellen zich terughoudend op. In het najaar van 1990 was dat anders. Veel mensen reden toen langs het huis waar de familie het laatst woonde. Dat ging door toen de nieuwe bewoners na ruim een half jaar veel mensen wil den daar niet wonen het huis be trokken en grondig verbouwden. „Wij hadden er natuurlijk niets mee te ma ken, maar de mensen liepen haast ach terstevoren om maar binnen te kij ken". Uit die tijd dateert het bordje op de gevel: 'Kijk veur oe'. IPS Amsterdam Op een ponton in de Amstel, vlakbij het Muziektheater, ligt deze reusachti ge sfinx. Het zestien meter hoge gevaarte ferentie, vanuit zijn rol als onaf hankelijk wetenschapper. De WD-fractie in de Tweede Kamer maar ook Groen Links is niet overtuigd door het ant woord van In 't Veld. De partij en eisen op korte termijn een mondeling overleg met de staatssecretaris. In 't Veld heeft in het verleden vaker kritiek geuit op het hoger- onderwijsbeleid van minister Ritzen. De bewindsman zei echter tijdens dezelfde perscon ferentie geen moeite te hebben met die kritiek. Ritzen bena drukte dat hij In 't Veld zelf had voorgedragen. Vice-premier Kok steunt hem daarin. Daarbij gaf niet In 't Velds kennis van zaken op onderwijsgebied de doorslag als wel diens „brede en gedegen kijk op tal van andere terreinen", aldus Ritzen. Scholierenstaking breekt alle records amsterdam/rotterdam anp-gpp De ambtenaren in Amsterdam en Rotterdam blijven het actie wapen krachtig hanteren in de hoop van hun werkgevers als nog een in hun ogen behoorlij ke CAO af te dwingen. Zo gaat het openbaar vervoer in Am sterdam komende dinsdag voor de derde keer plat. En ondanks dreigementen van burgers gaan de vuilophalers in Rotterdam door met stiptheidsacties. In Utrecht begon vanmorgen een 24-uursstaking van het open baar vervoer. Volgende week gaat het werk in Amsterdam plat bij tal van gemeentelijke diensten, terwijl bij andere afdelingen stipt heidsacties worden gevoerd. Onder de getroffen diensten zijn de sociale dienst, de ambu lancedienst, pakeerbeheer en de reinigingsdienst. Dat hebben de ambtenarenbonden gisteren gemeld. De stiptheidsactie van de vuilophalers in Rotterdam gaat voorlopig door. De roep van een deel van de actievoerders om het estafette-stokje vanwege dreigementen op straat over te geven aan anderen, vond giste ren weinig weerklank. In Rotterdam kwamen giste ren overigens de belangen van twee groepen stakers met elkaar in botsing. Zo'n 2.000 actievoe rende scholieren konden de plaats van een manifestatie niet tijdig bereiken als gevolg van de acties bij het openbaar vervoer. De scholierenstaking van gis teren was de grootste die ooit in Nederland is gehouden. Meer dan 100.000 leerlingen gaven volgens de organisatie gehoor aan de oproep om na het twee de lesuur de scholen te verlaten. Uitspraak Centrale Raad van Beroep werd genegeerd den haag marc peeperkorn Jarenlang hebben de bedrijfs verenigingen de WAO onrecht matig uitgevoerd. De wet werd te ruim geïnterpreteerd in weer wil van een rechterlijke uit spraak uit 1973. Dat bleek giste ren op de elfde dag van de par lementaire enquête. De politiek gedoogde deze situatie waar door meer werknemers dan no dig volledig werden afgekeurd. De onrechtmatige uitvoering van de WAO kwam eerder aan de orde bij de verhoren van de oud-staatssecretarissen van so ciale zaken De Graaf en Ter Veld. De Graaf verklaarde echter dat de WAO wel rechtmatig werd uitgevoerd, anders had hij wel ingegrepen. Ter Veld ont kende dat en bevestigde dat de bedrijfsverenigingen te soepel met de wet omgingen. Het meningsverschil gaat. over een wetsartikel dat ervan uitgaat dat iemand minder ar beidsongeschikt is naarmate hij meer kans heeft nog een baan te vinden. De bedrijfsverenigin gen hebben dit wetsartikel altijd zo opgevat dat wanneer de kans op werk klein was de werk nemer volle dig arbeids- De ongeschikt werd ver klaard, al was dat medisch gezien onte recht. De werknemer ontving daar door een ho gere uitke ring. G. van den Hurk, in de jaren tachtig plaats vervangend lid van de Raden voor Beroep in Den Bosch en Utrecht en sinds 1988 lid van de Centrale Raad van Beroep, zei gisteren dat deze uitleg van de bedrijfsverenigingen in strijd was met de wet. Dat vindt ook F. Noordam, hoogleraar sociaal zekerheidsrecht in Groningen en sinds 1980 plaatsvervangend lid van de Centrale Raad van Beroep. Deze raad, waar werknemers in beroep kunnen gaan tegen het uitkeringsbesluit van de be drijfsvereniging, heeft al in 1973 uitgesproken dat een kleine kans op werk Juête niet automa tisch mag lei den tot het vol ledig afkeuren. Destijds werd echter niet in gegrepen om dat de politiek dat niet nodig vond. De enquête commissie was gisteren opval lend mild tegenover de vak bondsbestuurders die kwamen opdraven. CNV'er A. de Geus, onder meer lid van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) en de Sociaal-Economische Raad (SER), kreeg alle gelegenheid de ideeën van zijn vakcentrale voor een andere werkwijze van de bedrijfsverenigingen te etaleren. Ook II. Muller, die namens de FNV in de SVr en de SER zit, vestigde moeiteloos een half uur de aandacht op de organi satie van zijn vakcentrale. Ach teraf verklaarde Muller dat de enquêtecommissie misschien geschrokken is van de kritiek van FNV-voorzitter Stekelen burg. Die zei deze week dat de commissie partijdig is en de or ganisaties van werkgevers en werknemers te hard aanpakt. Uit de betogen van De Geus en Muller blijkt dat het overleg tussen de vakcentrales en de bondsbestuurders in de be drijfsverenigingen veel aan dacht krijgt. Dat is nodig omdat anders centrale afspraken over minder ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid niet wor den uitgevoerd. Toch blijkt dat centrale afspraken vaak niet verder komen dan het papier waarop ze zijn geschreven. G. Verhey, namens de werk geversorganisatie NCW lid van de SVr, wees erop dat de men sen die namens de werkgevers in de bedrijfsverenigingen zit ten, veel op eigen houtje doen. Alleen door „overtuiging, argu menten en inspiratie" kan het NCW-hoofdkantoor zijn leden ertoe bewegen de centrale af spraken na te komen. Fractie vierkant tegen lagere bijstand De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is tegen elke verla ging van de bijstandsuitkering. Een nieuwe opzet van de wet moet leiden tot vermindering van het aantal mensen met een bijstandsuitkering, niet tot^en lagere uitkering. Met dat standpunt stevent de PvdA af op een harde con frontatie met coalitiepartner CDA, die het mes diep in de uitkeringen wil zetten. den haag gpd Het PvdA-standpunt komt naar voren in de schriftelijke bijdrage van die fractie. Die schriftelijke ronde gaat vooraf aan de mon delinge behandeling in de Tweede Kamer. Volgens de PvdA moeten wij zigingen in het stelsel van socia le zekerheid gericht zijn op be houd van het stelsel en het ver beteren ervan. De sociaal-democraten zijn overigens niet tegen een sys teem waarin rijk en gemeenten samen verantwoordelijk zijn voor de bijstand. In die opzet /ou het rijk een deel van de uit kering betalen. De gemeente moet die dan aanvullen tot het sociaal minimum. De gemeente moet daarvoor wel weer geld krijgen van het rijk. Dit model betekent een andere verdeling van verantwoordelijkheden, al dus de PvdA, maar heeft m principe niets te maken met de hoogte van de uitkering. moet de aandacht trekken voor een spectacu- de sfinx dienst als decorstuk. 'Aïda' wordt op laire uitvoering van de opera Aïda van Verdi in 24,25 en 26 juni opgevoerd. de RAI. Samen met een 'tweelingbroertje' doet foto nieuw anefo rob bocaerts Handelaren vinden rendement te laag amsterdam De onderwijsinspectie telde na een steekproef zelfs 178.000 sta kende scholieren. Met onder meer manifesta ties, demonstraties en het blok keren van verkeersknooppun ten gaven de jongeren uiting aan hun woede over de aange kondigde bezuinigingen op uit keringen en studiebeurzen. Op diverse plaatsen werden in to taal ongeveer tien scholieren aangehouden wegens kleine vernielingen of het belemmeren van het verkeer op kruispunten. 'Onnodig veel opnames in psychiatrie' Er worden meer patiënten voor dag en nacht in een psychia trisch ziekenhuis opgenomen dan nodig is. Bij veertig procent van hen zou dagbehandeling genoeg zijn. Dat concludeert drs. H. Kluiter in het proefschrift waarop hij later deze maand aan de Rijsuniversiteit Gronin gen hoopt te promoveren. Ruim 20.000 patiënten wor den jaarlijks in een psychia trisch ziekenhuis opgenomen. Aan Kluiters onderzoek na men 160 willekeurig gekozen patiënten deel die behandeling nodig hadden. Hij heeft ze twee jaar gevolgd. Dagbehandeling heeft diverse voordelen boven algehele opna me. Zo blijft de eigen verzoi^ing van de patiënt beter op peil als hij of zij 's avonds en 's nachts thuis is. De patiënten nemen dan ook hun taken in het gezin weer eer der op. Bovendien raken ze minder snel de band met de ge meenschap kwijt. Het ministerie van financiën komt met een nieuwe staatsle ning. De looptijd van de zoge noemde toonbanklening be draagt vijf jaar. De lening heeft een rentepercentage van 6,25. De koers van afgifte wordt met ingang van maandag aan staande dagelijks vastgesteld en wordt doorlopend aangepast. Gehele of gedeeltelijk vervroeg de aflossing is niet toegestaan. De lening is bestemd voor de dekking van de financieringsbe hoefte van de staat in 1993. Die behoefte wordt geraamd op 42,4 miljard gulden. Het is de vierde staatslening die dit jaar is uitgeschreven. De drie eerdere leningen hebben in totaal 24,4 miljard gulden opgebracht. In de grijze markt deed de vierde staatslening vanmorgen een koers van 99,80, waardoor het rendement op 6,28 procent uitkomt. Handelaren achten dit rendement te laag. Dat zou kunnen betekenen dat de op brengst lager zal worden dan het ministerie hoopt. NHHOLIDWNCIDCHT FRANK MASMEYER NU ZONDER WERK ^wlil mismaakt het mama van wchael jacksons neus' sjmhbijwrew «eb liefdes- nacht LEB JE WEEKEND, WEETJE ALLES.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3