Heeft u al een plekje ondode REISBURO LEIDEN 93 Vorig jaar wat minder bezoekers naar Ruime uit: viieg-bus-auto- trein-en bootreizen 'OMERVAKANTIE Natuurlijk bij: ANVR Dit zijn de parken ATTRACTIEPARKEN Pelikaanstraat 25 Leiden REISADVIESBURO INVESTEREN IN IETS SPECTACULAIRS, IETS NIEUWS IS NOODZAKELIJK Het attractiepark dat er niet voor zorgt elk jaar iets nieuws in huis te hebben, komt in de problemen. Zie de teloorgang van de Flevohof (vol gend jaar 'totaal vernieuwd' weer open), zie ook de licht dalende be langstelling voor pretparken vorig jaar. Ongetwijfeld hebben de ope ning van Euro Disney bij Parijs en de Floriade in Zoetermeer invloed gehad op de stagnerende bezoekcij fers. „Maar" waarschuwt directeur Frans Jansen van het Nederlands Bureau voor Toerisme, „misschien is ondanks alle inspanningen toch nog te weinig geïnvesteerd in nieu we attracties. Het gezin dat voor de tweede keer naar Madurodam gaat, wil verse krenten in de pap. Zijn die er niet, dan blijven ze een derde keer weg." Het bezoek aan de Nederlandse attractieparken is vorig jaar met 5 procent gedaald. 'Niet veront rustend' vindt voorzitter Jef Ber- tus van de 'Club van Elf, de overkoepelende organisatie van tien grote publiekstrekkers zoals De Efteling, Ponypark Slagha ren, het Noorderdierenpark, Avonturenpark Hellendoorn en sinds kort Madame Tus- saud. „We hebben ondanks het soms snikhete weer, de Floriade en Disney toch nog zo'n 30 mil joen bezoekers getrokken." En directeur Hans van den Berg Avonturenpark Hellen doorn voegt daar aan toe dat het 'niet elk jaar feest kan zijn'. „Toen we wisten dat Disney zou komen, hebben we allemaal veel geïnvesteerd. Dat kan niet steeds doorgaan. Je moet op gegeven moment ook eens aan je rendement gaan denken. Dat heb ik meneer Jansen trou wens ook al geschreven. Hij moet zich niet gaan bemoeien met ons management." Zoals gewoonlijk trok van alle Nederlandse attractieparken De Efteling ook in 1992 de meeste bezoekers: 2,5 miljoen. Een aantal, zo hoopt directeur Paul Beek, dat dit jaar overtroffen zal worden nu (wegens technische mankementen een jaar te laat) Droomvlucht is geopend. De nieuwe attractie vol feeën, trol len en elfjes moet voor een be zoekersrecord zorgen, maar Eu- ro-Disneycijfers (ruim 10 mil joen per jaar) zullen pas enigszins in zicht komen als De Efteling het hele jaar door ge opend zal zijn; iets waaraan overigens stevig wordt gedacht. Er zijn zelfs plannen om een tweede park te openen. Of dat gevolgen zal hebben voor de toegangsprijzen valt moeilijk te voorspellen. In 1992 werden ze ten opzichte van 1991 met 3 procent verhoogd. Jansen noemt dat 'reëel', maar vindt wel dat de grens dichtbij is. Hans van den Berg: „Wij zitten in tegenstelling tot de parken in andere delen van Europa op een BTW-tarief van 17,5 pro cent. Als de overheid dat nou laag zou brengen tot 8 procent, is er al heel wat gewon- Naar verluidt voelt het ministerie van economische za ken wel iets voor het plan, maar is 'financiën' tegen. Paul Beek: „De toegangsprijs is nief alleen zaligmakend. Als Nederlanders in een jaar ruim zeshonderd duizend dagbezoeken brengen aan het toch niet bijster goed kope Euro Disney, betekent dat inderdaad dat zij iets nieuws willen zien. Nou, daar moeten we dus voor zorgen." Leeuwen: altijd v i imponerend gezicht. DOLFINARIUM HARDERWIJK Het Dolfinarium is onder een nieuw management uitgegroeid tot het grootste zeedierenpark van Europa. Naast dolfijnen- show ook een Roggenrif, het Robarium, het Zeeleeuwenthea ter en de walrussen op Nova Zembla. Fort Heerewich is een opvangcentrum van zieke of ge wonde dolfijnen die aan de Ne derlandse kust zijn aange spoeld. Wie nog nooit een reis naar de duistere diepten van de oceaan heeft gemaakt, kan zijn lol op in het ruim van de S.O.S. Barracuda. Net echt. Openingstijden. 20 februari t/m 31 oktober 1993; dagelijks 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs per persoon ƒ18,50; kinderen (4-11 jr.) ƒ15,50; senioren (65+) 15,50; gehandicap ten 15,50. Bereikbaarheid: per auto: A28 Amersfoort-Zwolle, afslag Lely stad; per openbdar vervoer NS-sta- tion Harderwijk, buslijn 107 of 147. APENHEUL APELDOORN Wie kijkt er naar wie? Mens naar aap of aap naar mens? De Apenheul ligt in het bosreser- vaat Berg en Bos in Apeldoorn. Meer dan 300 apen leven hier vrij in het bos. Sommige op een eiland, het merendeel tussen de bezoekers. In de aaituin zijn on der meer dwerggeitjes,* konijc nen, cavia's, schapen en kippen ondergebracht. Kan op vrije da gen erg druk zijn. Openingstijden. 1 april t/m 31 okto ber 1993: dagelijks 09.30-17.00 uur in juli en augustus tot 18.00 uur, in september en oktober vanaf 10.00 uur. Toegangsprijs per persoon 12,50; kinderen (4-11 jr.) 8,50; se nioren (65+) ƒ8,50. Bereikbaarheid: per auto: Al Amsterdam-Hengelo, af slag Apeldoorn-West; A50 Zwolle- Arnhèm, afslag Apeldoorn-Noord; per openbaar vervoer NS-station Apel doorn, buslijn 10. NOORDER DIERENPARK In de zomer een van de leukste dierenparken ter wereld. Als het al niet het leukste is. 's Winters minder aantrekkelijk. Dieren le ven in 'eigen', zo realistisch mo gelijk nagemaakte omgeving. Bezoekers wandelen van het ene werelddeel naar het andere. Hoogtepunten zijn de Afrikaan se savanne, de Aziatische oli fantenkudde, de Zuidameri- kaanse doorloopvliegkboi en de Patagonische zeeleeuwen. Maar ook de uilenruïne, het ratten- riool en de tropische vlindertuin mogen er zijn.. Pas in gebruik genomen: nieuw leefgebied met onder andere roze pelikanen, maraboes, columbusapen en ringstaartmaki's. Ook het Bio- chron (museum over de ge schiedenis van het leven op aar de) niet vergeten. Openingstijden. Dagelijks 9.00- 17.00/18.00 uur; in de wintermaan den tot 16.30 uur. Toegangsprijs per persoon 19,-; kinderen (3-9 jr.) 15,-; senioren (65+) 16,-; gehandi- captenf 13,50. Bereikbaarheid: per AVONTURENPARK HELLENDOORN Een door het bedrijfsleven flink gesponsord park op de Salland- se Heuvelrug. Een van de meest spectaculaire attracties is de door directeur Hans van den Berg uit Amerika geïntroduceer de achtbaan met looping en kurketrekker. Verder een onder grondse achtbaan en een wild waterbaan met een val van 11 meter. Voor ontspanning zor gen drie shows: de Magical Monkey Show, de papegaaien show en de zeeleeuwenshow. Silver City is een heus cowboy dorp met klapperende saloon deurtjes en de altijd blijvende dreiging van een 'hands up'. Openingstijden. 9 april t/m 31 okto ber 1993: dagelijks 9.30-17.00/18.00 uur. Toegangsprijs per persoon 22,- senioren (65+) ƒ19,-; gehandicapten 19,-; 55+ op vrijdag gratis. Bereik baarheid: per auto: N347 Nijverdal- Ommen; per openbaar vervoer NS- station Nijverdal, buslijn 78. PONYPARK SLAGHAREN Deed het qua investeringen een paar jaar rustig aan, maar heeft onder leiding van Henric Bem- boom de draad weer stevig op gepakt. Meest bezochte attrac ties: de wildwaterbaan, de su perachtbaan, het schommel schip en een twee kilometer lange monorail. Het Western- theater is uitgebreid met een Saloon, waarin in cowboystijl kan worden gegeten en gedron ken. De pony's waarmee het park zijn naam opbouwde zijn er ook riog steeds. Nieuw is Kin derland, een overdekt kinderpa radijs met vele attracties zoals een minipaardecarrousel, een minidroorqboot, een mechani sche paardebaan, een klatiter- huis en een speelparadijs. In het overdekte Fujibergbad kan wor den gezwommen in een decor van ijsbergen en watervallen. Openingstijden. 2 april t/m 31 okto ber 1993: dagelijks 10.00-17.30 uur. Toegangsprijs per persoon ƒ19,50. Bereikbaarheid: per auto: N377 De- demsvaart-Coevorden; per openbaar vervoer NS-station. Hoogeveen of Hardenberg, buslijn 80. BURGERS' ZOO/BUSH/SAFARI Park dat bestaat uit drie onder delen en straks zelfs vier: een dierentuin, een safaripark, het overdekte oerwoud Burgers' Bush en de woestijn van Sono- 1 ra. Die laatste gaat omstreeks deze tijd open. Grootste trekker is vooralsnog Burgers' Bush. In deze tropische hal (150 x 90 m) leven oerwouddieren in een met watervallen en dichte be planting nagebootste jungle. Naast de hal is een tentoonstel ling over het tropisch regen woud ingericht. Het overdekte Mangrovebos is een getijdenbos dat langs tropische kusten voor komt. Door het safaripark rijdt hoe kan het anders een safaritrein. Openingstijden. Dagelijks 09.00- 19.00 uur; in de wintermaanden ge opend tot zonsondergang. Toegangs prijs per persoon 18,-; kinderen (4- 9 jr.) 14,-; senioren (65+) 18,-; ge handicapten 14,-. Bereikbaarheid: per auto: A12 Utrecht-Oberhausen, afslag Arnhem-Noord; per openbaar vervoer: NS-station Arnhem, buslijn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 32