93 Beiers kassucces dankzij gekke koning THUUi OMERVAKANTIE IDDELHOEK'S PIZZERIA ILBUOXGUSTAIO THUtSBEZORGD. vkudmcj i i juini iyyo AttRACTlÈPARKÉN DE 'K1NI': FLOWER-POWER-KING, PACIFIST EN CIRCUSDIRECTEUR Ludwig de Tweede, koning van Beieren uit het huis Wittelsbach, verdronk op 13 juni 1886 op myste rieuze wijze in het Meer van Starn- berg ten zuiden van München. Na zijn dood werd de vorst, die kort te voren krankzinnig werd verklaard, een Beiers kassucces. Jaarlijks be zoeken bijna drie miljoen nieuws gierigen zijn droomkastelen. Tien tallen miljoenen geven ze uit aan Ludwig-kitsch, variërend van gou den munten tot stickers met T love Ludwig'. En in geen enkel Disney- park ontbreekt een kopie van zijn sprookjesslot Neuschwanstein. HANSHOOGENDlJK Honderden kunstenaars v kijker in de gaten. De gids houdt het kort. Hij moet al zoveel vertellen. Bovendien is het zoals altijd druk. „Vie reneenhalf jaar werkten 12 houtsnijders aan de inrichting van de slaapkamer van koning Ludwig. De muurschilderingen zijn ontleend aan Wagners ope ra Tristan en Isolde. De wastafel was voorzien van stromend wa ter en vanaf het balkon had zij ne majesteit een fascinerend uitzicht op de wild-romantische Pollath-waterval". Én na een korte pauze: „In deze kamer werd koning Ludwig op 12 juni 1886 's ochtends vroeg uit zijn macht ontzet. Hij werd opgeslo ten in een ander kasteel. De vol gende dag verdronk hij onder nooit opgehelderde omstandig heden". De officiële lezing is veel spannender. De psychiater prof. Von Gudden, een autoriteit in Beieren, verscheen op die be wuste dag als lid van een staats delegatie om de toen 41-jarige monarch te vertellen dat zijn re gering had besloten hem krank zinnig te verklaren. Von Gud den zei volgens de overlevering: „Majesteit, dit is de meest onge lukkige opdracht in mijn leven. Vier specialisten op het gebied van geestesziekten hebben hun diagnose over uwe majesteits gezondheidstoestand gesteld en aan de regering verslag uitge bracht. Na hun rapport heeft prins Luitpold het regentschap overgenomen. Ik heb de op dracht uwe majesteit te escorte ren naar kasteel Berg". Krankzinnig De koning vroeg: „Hoe kunnen jullie me krankzinnig verklaren? Jullie hebben me nog nooit on derzocht?" Von Gudden ant-. woordde: „Uwe majesteit, dat was niet nodig. Onze rapporten bevatten een overvloed aan in formatie en leveren een overtui gend bewijs." Ludwig berustte ogenschijnlijk in zijn lot. In zijn laatste opmerking zinspeelde hij op een gewelddadige dood: „Hoe eenvoudig is het om ie mand uit de weg te ruimen?" Op 12 juni 's ochtends om vier uur verlieten de ex-koning, zijn psychiaters en een aantal bewa kers kasteel Neuschwanstein in vliegende vaart. Gestopt werd alleen om paarden te wisselen. Acht uur later waren ze op kas teel Berg. Het slot, eens een lie velingskasteel van Ludwig, was herschapen in een gevangenis. Tralies voor alle ramen. De volgende avond maakte een ogenschijnlijk uiterst kalme Ludwig een wandeling met Von Gudden, die om volstrekt onbe grijpelijke redenen de oppassers weg had gestuurd. Ludwig, een meter negentig groot, zwaar ge bouwd, donkere baard en sinds een dag koning buiten dienst, liep langs het meer met Bern- hard von Gudden, 60 jaar, ook bebaard, psychiater en een me ter zestig klein. Het meer is ter plekke hooguit anderhalve me ter diep. Toen het tweetal uren later nog niet terug was, werd er op kasteel Berg alarm geslagen. Met fakkels uitgeruste speur ders vonden de twee in het wa ter. Dood. Een dramatisch einde van een dramatisch leven. Een groot houten kruis markeert de plaats waar de 'Kini', zoals de Beieren hun koning liefdevol noemen, zijn einde vond. De plek vervult een sleutelrol in alle verhalen rond de dood van de sprookjes koning. Wilhelm Wobking, Kri- minaldirektor in Beierse dienst, heeft ter gelegenheid van de 100ste herdenking van de sterfdag van Ludwig in 1986 we tenschappelijk aangetoond dat Ludwig zelfmoord pleegde en zijn psychiater vermoordde om dat die dit wilde verhinderen. Dat wil er bij de Kini-fans niet in. Ludwig een moordenaar en niet langer het slachtoffer? Zelfs geen lange arm van de gehate Pruisische sterke- man Otto vorst von Bismarck? Nee, schrijft Wobking in zijn lijvige boek. Maar zo eenvoudig laten de fans hun sprookje niet-ver pesten. Helemaal verbruid had Wobking het bij de tientallen Kini-fanclubs met zijn citaat uit het officiële rapport van de lijk schouwer. Die had namelijk ge schreven: „In tegenstelling tot de zeer opvallende lichaams grootte en de kolossale dimen sies van buik en borst staat de geringe omvang van de schedel, de bijna tandeloze kaak en het bescheiden gewicht van de her sens, namelijk 1349 gram". Dik en tandeloos Ludwig niet alleen dik en tande loos, maar ook nog dom? Dat zou toch dodelijk moeten zijn voor zijn aanhangers, die hem het liefst afbeelden als een won dermooie, hyperslanke jonge ling. Niets is minder waar: voor de Ludwig-clan blijft hij de sprookjeskoning, die in zwoele zomernachten of ijskoude win teravonden in een goudbesla gen koets of met een flonkeren de slee getrokken door een zes span door zijn geliefde Beierse AJpen snelde. Een droombeeld uit vergane ridderlijke tijden. Dromen deed de 'Kini'. Hij zette zijn dromen om in zijn feeërieke kastelen. Zijn idool Ri chard Wagner zorgde royaal puttend uit de koninklijke schatkist voor de muzikale omlijsting van de majesteitelijke dromen. Wagners opera's waar in de Duitse mythen en sagen een hoofdrol spelen, waren de romantische Ludwig uit het hart gegrepen. Sinds hij als 16-jarige puber in 1861 de opvoering van Lohengrin bijwoonde, was hij verloren. Het was balsem op zijn gekwetste romantische jon gensziel. Vandaar waarschijnlijk Lud- wigs liefde voor kastelen. Lud wig hield niet van oorlog, Lud wig hield van muziek, vooral van Wagner, en Ludwig was waarschijnlijk homoseksueel. In ieder geval heeft hij nooit veel belangstelling getoond voor vrouwen. Eens arrangeerde hij een verloving, maar verbrak die voordat hij serieus dreigde te worden. Alleen zijn nicht Eliza beth, bijgenaamd Sissy, keizerin van Oostenrijk, verafgoodde hij. Maar aan deze vrouw, bij ons hoofdzakelijk bekend door de filmvertolking van Romy Sch neider, was weinig eer te beha len. Volgens experts was ze na melijk frigide. Verder had Lud wig een bijna ziekelijke afkeer van militair vertoon, hetgeen hem er overigens niet van weer hield zich in alle mogelijke fraaie uniformen te laten por tretteren. Intieme vriend Het zijn al die eigenschappen die waarschijnlijk aan Ludwigs onverwoestbare populariteit ten grondslag liggen. Ludwig biedt voor elk wat wils. Ludwig, de flower-power-king, de pacifist, de homo en de circusdirecteur met Beieren als arena. Maar dat geldt eigenlijk alleen voor zijn jonge jaren, toen hij zijn kaste len bouwde en Wagner nog zijn intiemste vriend was. Op een ei landje in het Chiemmeer ver rees het slot Herrenchiemsee, een kopie van het beroemde slot van Versailles. Verder schiep hij het lieflijke kasteeltje Lindenhof. En met Neuschwan stein op een rots vlak bij het tra ditionele Wittelbachslot Hohen- schwangau, moest zijn droom van een middeleeuws ridderslot worden gerealiseerd. Honder den kunstenaars waren vele ja ren aan het werk om Ludwigs extravagante verlangens te ver wezenlijken. Gewapend met een verrekijker hield hij alles vanaf Hohenschwangau in de gaten. Ludwig mocht dan in de ban zijn van de middeleeuwen, bij de bouw van Neuschwanstein gebruikte hij de modernste technieken. De eerste hijskraan met stoomaandrijving werd in gezet, het kasteel kreeg elektri sche verlichting en warm en koud stromend water. In de keuken waren automatische grills geïnstalleerd. Daarnaast werd een speciale lift gebouwd waarmee een volledig gedekte tafel naar Ludwigs eetkamer kon worden gestuurd. Hoewel hij vrijwel altijd alleen at, liet hij steeds voor drie of vier perso- ,nen dekken. Ludwig was in die dagen al zo ver heen, dat hij meende vorstelijke personen als disgenoten te hebben. Intussen beraadden in Mün chen de ministers onder voor zitterschap van Vrijheer Von Lutz zich over zijn lot. De fami lie sprak eveneens een woordje mee. Per slot van rekening dreigde Ludwig er, in zijn een tje, het hele in eeuwen opge bouwde koninklijke vermogen door te jagen. Uiteindelijk kreeg op 23 maart 1886 de psychiater Von Gudden de opdracht met drie collega's een rapport over de geestestoestand van de ko ning te schrijven. Het resultaat was vernietigend. Na veel aan drang was Ludwigs oom Luitpold bereid het regentschap waar te nemen: de Beierse Bru tus was gevonden. Het pro bleem was 'nu alleen nog: hoe vertellen we onze monarch dat hij gek is en hoe krijgen we hem in een gesloten inrichting? Heldere bui Op de avond van 9 juni 1886 was het zo ver. Een zware rege ringsdelegatie, onder aanvoe ring van minister Vrijheer Krafft von Crailsheim en graaf Holn- stein, kwam bij het kasteel Ho henschwangau aan. Daar trof fen ze Ludwigs stalmeester Os- terholzer, die in opdracht van zijn baas de paarden zadelde om Ludwig van het nabijgele gen Neuschwanstein af te ha len. Holnstein zei de stalmees ter; „De koning heeft het niet langer voor het zeggen. Van nu af aan geeft prins Luitpold de orders". Osterholzer ging er van door en alarmeerde zijn werk gever. Die had toevallig een hel dere bui, meende echter dat de man overdreef, maar alarmeer de voor alle zekerheid de plaat selijke koddebeiers en de brandweer. De volgende morgen om vier uur stond de delegatie uit Mün chen, inclusief de vier psychia ters, voor de gesloten poort van Neuschwanstein om Ludwig mee te nemen. Maar boze boe ren, politiemannen en spuitgas ten lieten hun 'Kini' niet zo maar voor gek verklaren. Het slot van het liedje was dat Lud wig alle prominenten arresteer de. maar ze 's middags al weer liet gaan. Intussen was zijn ad judant graaf Dulckheirri gearri veerd en die adviseerde de ko ning de Oostenrijkse keizer en Bismarck te hulp te roepen. Daarnaast wilde hij het Beierse Bergjagersbataljon op laten dra ven om Neuschwanstein en zijn koninklijke bewoner te verdedi gen. Ludwig stelde ook nog een manifest op aan zijn onderda nen, waarin hij onder meer schreef dat zijn oom plus de mi nisters een staatsgreep wilden plegen. Ludwig verder: „Ik voel mij geestelijk en fysiek net zo ge zond als elke andere monarch en de voorgenomen afzetting heeft mij totaal verrast. Ik roep mijn toegewijde vrienden op mijn rechten met alle middelen en in alle gevallen te verdedi gen". Zijn tegenstanders wisten de publikatie te voorkomen. Levend begraven Daarna was het gedaan met het verzet van de 'Kini'. Een dag la ter zou hij tegen een bediende hebben gezegd: „Het ergste is niet dat ze me van mijn troon willen beroven. Maar het zal mijn dood zijn als ze me krank zinnig laten verklaren en me le vend begraven". Bijna apa thisch wachtte hij de volgende zet van München af. Die liet niet lang op zich wachten. Op 12 juni 1886 werd hij opge haald, een dag later vond hij de dood in het Stamberger Meer. Een mythe was geboren. Jaar lijks genieten drie miljoen be zoekers uit de hele wereld van Ludwigs creaties en dal levert de staat minstens 15 miljoen op. Daarnaast is de handel in Ludwig-souvenirs uitgegroeid tot een kleine bedrijfstak. De beeltenis van de mooie jonge 'Kini' siert handdoeken, postze gels, bierpullen, pijpen, was handjes, stickers, borden, dia's, ansichtkaarten en ga maar door. De 'Kini' leeft, ook al is hij al ruim een eeuw dood. AUTOMATERIALEN /GEREEDSCHAPPEN iir—-r RiJSBERCEIM Car-alarm - Car-stereo - Auto Airco ,- Auto telefoon - Velgen verlaging De euio^Htuiex is één van Thule's grootste dakkoffers. Toch zult u er onderweg nauwelijks iets van merken. De euO^H^cxer is licht, sterk, en aërodynamisch. Door de gasveren is de box gemakkelijk te openen. Binnenin zitten sjorbanden om b.v. ski's of andere zaken op hun plaats te houden. Inhoud: 460 liter. REISBUREAU Koombrugsteeg 3 (Stadhuisplein) Leiden, 071-140641 De hele wereld bij u om de hoek ANVR REIS ADVIESBURO Achthovenerweg 39 - Leiderdorp 071 - 416540 071 - 419296 Fax 071 - 419630 VLEES - VIS - PIZZA'S - SPAGHETTI - LASAGNE - EN NOG VELE ANDERE ITALIAANSE SPECIALITEITEN BIJ U Dagelijks geopend van 16.00 t/m 22.00 uur. Gratis thuisbezorgd vanaf 25,-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31