Gevangen in 'veilig gebied' h Feiten &Meningen Tuzla, een oase van normaliteit binnen de nachtmerrie 1 Tien mark voor een kropje verlepte sla in Sarajevo VRIJDAG 11 JUN11993 De meeste functionarissen van de vredesmacht in het voormalige Joegoslavië wijzen het beleid van de Verenig de Naties van de hand als catastrofaal. Het plan voor 'vei lige gebieden' voor de moslims in Bosnië heeft volgens hen noch op korte noch op lange termijn enige kans van slagen. Toch houden de VN vast aan het plan. hiervoor hebben de Serviërs hun bombardementen gestaakt. Ze hoeven de stad ook niet meer met granaten te bestoken ze kunnen het 'veilige ge bied' nu op hun gemak uithon geren. Ze staan niet toe dat de VN-vredesmacht voedsel en tenten voor de daklozen brengt. Ze verbieden de VN zelfs voor een geregelde watervoorziening te zorgen. THE INDEPENDENT De recente ontwikkelingen be vestigen hun vermoeden. Een week geleden stemde de Veilig heidsraad voor een resolutie om zwaar bewapende veiligheids troepen te sturen om de zes 'veilige gebieden' (Sarajevo, Tuzla, Bihac, Srebrenica, Goraz- de en Zepa) te beschermen. Maar ondertussen hebben Bosnisch-Servischestrijdkrach- ten her bombardement van Go- razde in oostelijk Bosnië verhe vigd Veertig dorpen in het dis trictzijn inmiddels met de grond gelijk gemaakt en in brand gestoken. De Serviërs hebben een groep VN-waarne mers de toegang tot de stad ge weigerd en zullen een eventuele VN - vredesmacht beslist niet Zdnder slag of stoot binnen la ten. Srebrenica is een angstaanja gende voorbode van wat het plan in de praktijk betekent. In deze kleine enclave, die door de toestroom van vluchtelingen is aangezwollen tot 50.000 men sen, hebben de VN een wankele vrede lot stand gebracht. Maar de VN hebben deze vrede alleen kunnen bewerkstelligen door de ontwapening van de moslim verdedigers van de stad. In ruil Aanfluiting Met het voorbeeld van Srebre nica voor ogeit beschouwen veel vluchtelingenwerkers van de VN het gebruik van de term 'veilig gebied' als een aanflui ting. „De zogenaamd veilige ge bieden zijn niet eens te vergelij ken met indianenreservaten, maar zullen meer weg hebben van gevangenenkampen", aldus een VN-functionaris voor vluch telingen in Belgrado. Een bron binnen de VN legde zijn vinger op de grootste te kortkomingen: „Het plan bete kent een bevriezing van de be staande militaire machtsver houdingen. De 'veilige gebie den' hebben geen enkele kans om te overleven. Nu al verande ren ze in permanente vluchte lingenkampen. Politiek gezien is het beleid in tegenspraak met het Vance-Owen plan voor de Servische strop rond Gorazde Ten minste 60.000 inwoners en vluchtelingen wonen in Goraz de en de omliggende dorpen, vergeleken met 37.000 vóór de oorlog. Hun enclave aan de ri vier de Drina ligt al meer dan een jaar onder Servisch beleg. Het was het laatste centrum van georganiseerd moslim-verzet in oost-Bosnië, maar de Servische strop is de afgelopen maand be hoorlijk strak aangetrokken. Servische strijdkrachten hebben onlangs een bergpad afgesne den waarlangs voedsel en mu nitie Gorazde werd binnenge bracht. Langs dit pad maakten moslim-mannen en -vrouwen met hun paarden nachtelijke tripjes van 18 kilometer in alle KT 3 Met de toevloed van vluchtelin gen is de bevolking van de en clave Srebrenica van minder dan 10.000 vóór de oorlog ge groeid tot 50.000 nu. De inwo ners zijn moslims. Hun defensie stortte in maart in onder de meedogenloze Servische bom bardementen. Sindsdien zijn zij volgens een door bemiddeling van de VN tot stand gekomen overeenkomst ontwapend en is er een gedemi litariseerde zone van 15 vier kante kilometer rond Srebreni ca ingesteld. De Serviërs betwis ten echter dat alle wapens zijn ingeleverd. Zij hebben een kor don rond de enclave gelegd en controleren alles wat in en.uit gaat. Srebrenica, döor sommige opdeling van Bosnië. Het is ten diepste oneerlijk, omdat de Ser viërs hun wapens mogen be houden, terwijl de moslims zul len worden ontwapend. We be reiden gewoon de weg voor een langdurige burgeroorlog met aanhoudende schermutselin gen." Een van de absurditeiten van het 'veilige gebieden' beleid is dat Bosnië's grootste en jongste etnische groep in het kleinst mogelijke gebiedje wordt ge propt. Vóór de oorlog vormden moslims 44 procent van de 4,5 miljoen Bosniërs en dit percen tage steeg ieder jaar. Het ge boortecijfer onder Kroaten en Serviërs is erg laag. De meeste gezinnen hebben twee kinde ren, en veel hebben er maar een. Moslimgezinnen hebben daarentegen vaak zes of meer kinderen. Kampen De 'veilige gebieden' Srebreni ca, Zepa en Gorazde worden voorgesteld als een tijdelijke op lossing voor de Bosnische mos lims. Maar iedereen weet dat dat een verkeerde en wrede voorstelling van zaken is. De 'veilige gebieden' zullen perma nente kampen worden, waar duizenden vaderloze moslim kinderen zullen opgroeien met het frustrerende en verlammen de vooruitzicht van een leven in piepkleine, door ziekte geteis terde enclaves, waar ze niets kunnen doen, behalve rellen schoppen of wegrotten. Zonder werk en zonder het vooruitzicht daarop zal de voor het overgro te deel jeugdige bevolking van de 'veilige gebieden' ongetwij feld het pad van de misdaad of het terrorisme inslaan. Functionarissen van Unprofor, de VN-vredesftiacht in het voor malige Joegoslavië, weten zeker dat het plan onuitvoerbaar is. Er zijn niet genoeg troepen. Het plaatsen van een cordon rond de zes 'veilige gebieden' zou 10.000 extra manschappen ver gen boven de 7.800 soldaten en 70 militaire waarnemers die al in Bosnië zitten. Tot nog toe hebben weinig lan den zich bereid getoond om de ze extra mankracht op te hoes ten. Zoals de zaken er nu voor staan, zijn er al te weinig troe pen om de bestaande VN-vre desoperatie in Kroatië overeind te houden, waar het Nigeriaan- se bataljon bezig is zich terug te trekken. Een aantal islamitische landen en Rusland staan te trappelen om troepen te leve ren, maar dat is een gifbeker die de Veiligheidsraad beter aan zich voorbij kan laten gaan. Is lamitische troepen in Bosnië zouden op de orthodoxe Bosni sche Serviërs werken als een ro de lap op een stier. En op hun beurt zouden de moslims en katholieke Kroaten in woede ontsteken als ze een vredes macht van orthodoxe Russen op hun dak zouden krijgen. Mandaat VN-commandanten in Bosnië zijn boos dat de Veiligheidsraad het afgelopen weekeinde zon der aankondiging vooraf hun mandaat heeft veranderd. De vredesmacht werd oorspronke lijk naar Bosnië gestuurd om humanitaire hulpkon begeleiden. De manschappen zijn licht bewapend en niet voorbereid om bij gevechten te worden ingezet. Maar onder de voorwaarden van de nieuwe resolutie zullen de VN-troepen in de 'veilige gebieden' met zware wapens worden uitgerust en krijgen ze het mandaat om aanvallen af te slaan. In uiterste noodzaak mogen ze een beroep doen op de luchtmacht om hun aanvallers vanuit de lucht terug te drijven. Het VN-leger vraagt zich af wat dit betekent voor de vredes macht buiten de 'veilige gebie den'. Die zal waarschijnlijk doorgaan met het begeleiden van humanitaire hulpkonvooi en in andere delen van Bosnië en zal daarom licht bewapend blijven. De legertop is bang voor vergeldingsaanvallen, met na me door Serviërs, als er proble men rijzen in de 'veilige gebie den'. Deze angst isniet onge grond. Aanvallen op vredestroe pen in Bosnië nemen toe en niet alleen van de kant van de Bosnische Serviërs. Vorige week werden twee Deense VN-chauf- feurs in Maglaj, in oostelijk Bos nië, door Servische granaten ge dood. Tegelijkertijd schoten Bosnische moslims drie Itali aanse hulpverleners dood in Gornji Vakuf. Volgens sommige VN-functio- narissen is er voor de langere termijn maar één oplossing voor Bosnië en dat is de hele re publiek tot een VN-mandaatge- bied uit te roepen. Hiervoor zou omvangrijke Financiële steun nodig zijn, niet alleen voor hu manitaire doeleinden, maar ook om de industrie van het land weer op te bouwen. Daarnaast zou een aanzienlijke hoeveel heid VN-personeel moeten wor den ingezet bij de wederop bouw van het Bosnische politie ke en gerechtelijke systeem. Misschien hadden de VN hier al een jaar geleden toe over moe ten gaan, voordat de Bosnische Serviërs meer dan 70 procent van Bosnië hadden bezet, de niet-Servische bevolking had den verdreven en een Bosnisch- Servische staat hadden opge richt. Maar niemand wilde dit yarkenpe wassen. En nog steeds durft niemand de strijd aan. De gruwelijke praktijk van etnische VERTALING: MARGREET HESLINGA en LUUTJE NIEMANTSVERDRIET richtingen om proviand te ver zamelen. Maar moslim-eenhe den in de bergen zeggen sinds 25 mei niet in staat te zijn ge weest tot leveringen. De Bosnische Serviërs hebben herhaaldelijkhulpkonvooien van de VN die de stad binnen wilden, tegengehouden. Som mige hulppakketten hebben Gorazde via Amerikaanse drop pingen bereikt. Bijna iedere dag wordt de stad door de Servische artillerie gebombardeerd, waar bij gebouwen worden bescha digd en telkens een paar men sen worden gedood. De afgelo pen winter kapten mensen bo men in nabij gelegen bossen om brandhout te hebben, maar toch stierven ouderen en zwak keren in de vrieskou. s' 1 vv. l* TUZLA MARCUS TANNER Drie mannen rennen om te onkomen aan het vuur van sluipschutters in Sarajevo's beruchte 'sniper alley'. foto ap peternorthall De bussen rijden en de elektriciteit werkt de hele nacht. In het moderne hotel van Tuzla, met de gevel helemaal van glas, gaan de lif ten naar boven en naar beneden, van de drukke cocktail bar naar de receptie, waar de Bosnische soldaten hun vrije tijd door brengen met hun vriendinnen. In de oude Turkse wijk ruziën boeren over jukken vol geladen met sinaasappels, appels, melk en zelfs vlees een ongehoorde luxe in het is lamitische Bosnië. Tuzla is een zeldzame oase van normaliteit binnen de Bosnische nachtmerrie, en een van de weinige successen van het VN-hulp- programma. De brede strook bouwland die de stad omringt stelt de mensen in staat hun menu aan te vullen met groenten en fruit. Parken en tuinen zijn omgespit in een verwoede poging de kwaliteit van de zelf- verbouwde produkten te verhogen. De stad heeft haar eigen elektriciteits- en water voorziening. Iedere week rollen twee of drie konvooien uit Belgrado de stad binnen, met voedsel voor naar schatting 100.000 vluch telingen. Niemand kan zich herinneren bij de controleposten te zijn aangehouden of afgeperst. Als het plan voor de 'veilige ge bieden' ergens kan werken, dan is het hier. Hoewel Tuzla gedeeltelijk is omsingeld door Bosnische Serviërs en sporadisch wordt ge bombardeerd, is de stad nooit serieus aan gevallen. De Serviërs hebben hun zinnen niet gezet op het gebied en de frontlinie op de weg naar Belgrado is in geen maanden veranderd. De weg vanuit Belgrado is geen strijdtoneel, dus de VN-konvooien hebben weinig problemen met het brengen van voedsel. De stad behoudt haar traditionele tolerantie die uit het grootste deel van Bos nië is verdwenen. Na een jaar oorlog en een vloedgolf verarmde, getraumatiseerde vluchtelingen uit het oosten van Bosnië, zijn veel Serviërs en sommige Kroaten ver dwenen. Maar de grote Servisch orthodoxe kerk is open en alle ruiten zitten er nog in. Maar ondanks de schijn van normaliteit is de stad zelfs voor1 basisvoedsel afhankelijk van de VN, nu door de toestroom van vluchtelingen het inwonertal is verdubbeld tot 240.000. De VN brengt iedere week vol- korenmeel voor brood het hoofdvoedsel van de Bosnische moslims en eiwitrijke voeding, melkpoeder, meel, suiker en gerst voorde 100.000 vluchtelingen. Aanvoerroutes Zepa afgesneden Kwetsbaar Bihac weerstaat Servische belegeraars Tussen de 16.000 en 20.000 moslims zitten gevangen in de bergenclave Zepa. Duizenden van hen zijn gevluchte kinde ren, onder wie weesjes, uit an dere delen van oost-Bosnië. Ze pa kwam onder vuur toen Servi sche strijdkrachten in april en mei vorig jaar hun eerste ver overingstocht door het oosten van Bosnië hielden. Omdat het zo'n afgelegen gebied is, zijn de preciese grenzen van de enclave onduidelijk. De inwoners zijn afgesneden van alle belangrijke aanvoerroutes. Zware artillerieaanvallen heb ben de afgelopen maand het verzet van de moslims gebroken en veel mensen zijn ondergedo ken. Sommige inwoners ver schuilen zich in de omringende heuvels, waar in een pas ondekt noodkamp honderden mensen bleken te wonen in hutten ge maakt van booomtakken. VN- personeel beoordeelt de situatie, in Zepa echter als iets beter dan die in Gorazde. Hoewel er geen elektriciteit is en er nauwelijks gezondheidszorg bestaat, is er water en zijn de sanitaire facili teiten voldoende. De meeste humanitaire hulp moet komen via droppingen. Een kleine vredesmacht van Oekraïnse soldaten patrouilleert in de enclave, evenals een Fran se medische en technische een heid en negen militaire waarne mers. De VN is op dit moment met Bosnisch-Servische en isla mitische leiders in bespreking over de mogelijkheid het gebied rond Zepa te ontwapenen. Een moslimvrouw huilt in haar cel in een gevangenis in Mostar. Onge veer 1300 moslims worden daar door Kroaten gevangen gehouden, fo to» ap michel euler Vechten om eten in Srebrenica srebrenica robert block hulpverleners omschreven als „een open gevangenis", heeft geen elektriciteit en door een gebrek aan water bestaat er een verhoogd risico op ziekten. De Serviërs staan niet toe dat bouwmaterialen voor herstel aan woningen en tijdelijke be huizing de stad worden binnen gebracht. Geweld, de zwarte markt, prostitutie en misdaad wat allemaal verband houdt met sigarettensmokkel zijn grote problemen geworden. Kinderen dragen haveloze kle ren gemaakt van parachutes die zijn gebruikt bij de Amerikaanse voedseldroppingen. Sommige voorraden komen aan in de stad, maar de distributie is cha otisch en de mensen vechten wanhopig om als eerste bij het eten te komen. «ROBERT BLOCK Bihac ligt in het noord-westen van Bosnië en heeft ongeveer 300.000 inwoners, onder wie 40.000 vluchtelingen. De encla ve is kwetsbaar omdat het mos limgebied wordt omringd door door Serviërs beheerste delen van Kroatië en Bosnië. Bihac was vroeger een van de vruchtbaarste landbouwgebie den. Het stond bekend om zijn vreedzame etnische relaties en was in 1954 het toneel van de enige boerenopstand die in het communistische Oost-Europa werd opgetekend en waarin Serviërs, Kroaten en moslims hun krachten bundelden. Het afgelopen jaar is Bihac van de wereld afgesloten geweest door Servische strijdkrachten uit Bosnië en uit de zelf-uitge- roepen Republiek van Servisch Krajina dat wil zeggen, die delen van Kroatië die in 1991 in handen van de Serviërs zijn ge vallen. De meeste moslims in.Bihac zijn ervan overtuigd dat hun stad geen 'veilig gebied' van de VN moet worden. Zij voeren aan dat de verdedigers van de stad, ondanks de superieure sterkte van de Serviërs, de bele geraars op afstand hebben ge houden. Er is stromend water, het ziekenhuis is in gebruik, en sommige elektriciteitsleidingen werken. Een deel van de indu- Rook stijgt op van twee brandende gebouwen in een stukje niemandsland b vo. De stad lag deze week opnieuw onder zwaar mortiervuur. strie in Bihac is intact gebleven, waarondereen plasticfabriek, een chocoladefabriek en een brouwerij. Maar kantoorgebou wen, winkels, pakhuizen en wo ningen hebben te lijden gehad van de geregelde Servische bombardementen. In het stads- gen de explosies. Een gemid deld salaris variëert van 70 Duitse mark (78 gulden) tot 150 mark per maand. De internationale aanwezigheid bestaat uit een Frans bataljon en 12 militaire v de VN. centrum worden veel gebouwen Volgens een volkstelling vóór de :t zandzakken beschermd te- oorlog was 70 procent van de islamitisch, 18 pro cent Servisch en 7 procent Kroatisch. Weinig Serviërs zijn gebleven. Moslirps en Kroaten zijn bondgenoten in Bihac, maar sommige moslims vrezen dat, als Bosnië wordt opgedeeld tussen Kroaten en Serviërs, met Bihac hetzelfde zal gebeuren. SARAJEVO MARCUS TANNER Nu spelen deze kinderen in Sarajevo de gevechten die dagelijks voor hun ogen plaatsvinden nog na. Over enkele jaren hebben zij wellicht de neppistolen verruild voor zwaarder materiaal. foto ap Op de overdekte markt vlakbij de oude or thodoxe kerk schiet het winkelend publiek nerveus langs de stallen, hun groezelige plastic tasjes in de hand geklemd en begerig kijkend naar de zielige uitgestalde waar. Een oude krop sla. Een zak met zes sinaas appels. Een blad met kleine eitjes. Er zijn weinig afnemers. Op die vuile krop sla ligt een prijskaartje van 10 Duitse mark. De man die de sinaasappels verkoopt wil 15 mark een fortuin in een stad waar bijna niemand een inkomen heeft. Een enkel ei tje kost 2 mark. De 350.000 inwoners van Sarajevo zijn voor hun dagelijkse overleving geheel afhankelijk van de Verenigde Naties. In de belegerde stad is weinig open ruimte om iets te laten groeien. Sommige mensen kweken groen ten en fruit op hun balkon. Een paar gepri- viligieerden houden kippen in hun huiska- Het grootste verschil tussen Sarajevo en Tuzla is dat de Bosnische hoofdstad hele maal omsingeld is en belegerd wordt door Bosnische Serviërs. Terwijl in Tuzla af en toe een bom valt, ligt Sarajevo voortdurend onder vuur. Dit is van grote invloed op de VN-operatie. Sommige landroutes naar Sa rajevo zijn ten prooi aan sluipschutters, waar VN-troepen die de konvooien begelei den hun leven riskeren. De distributie van hulp in de stad wordt verstoord door bom bardementen. De VN zijn druk bezig met het repareren van de kapotte elektriciteits- en watervoorziening, en met het voeden van de mensen. De helft van de hulp die Sarajevo bereikt kojnt door de lucht. De luchtbrug werd in juli vorig jaar geopend en daarmee is de stad ongetwijfeld gered van de uithongering door de Serviërs. Maar hulpvluchten kun nen niet permanent 350.000 mensen voe den die geen andere bronnen hebben. Bijna de helft van de 30.000 ton voedsel dit jaar heeft de stad over de weg bereikt, vanuit Belgrado en Split. Een groot probleem is dat de VN er nooit in is geslaagd voldoende voedsel in Sarajevo te krijgen om een voorraad op te bouwen. Het eten ging direct naar de hongerige magen. Er zijn geen provisiekasten om in tijden van crisis op terug te vallen. Iedere keer dat er een konvooi wegvalt, of het vliegveld geslo ten wordt, missen de mensen en maaltijd. oZenica Srebrenica Travriik 1 Sarajevo iorazdeV Mostarö j Serviërs j Kroaten I I Moslims Zone rond Sarajevo

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2