Bomen voelen in bewaarde land Gootsteenmolens 'ramp voor riool' Pesticiden steeds meer uit de gratie Actie voor knotbomen Over leven Trekvaart en banpaal verdwijnen zeer snel Milieu belangrijke taak voor nautisch beheer VRIJDAG 11 JUNI 1993 977 J5, meindertvano Basisschoolleerlingen trekken natuur in Samenwerken om afval te voorkomen regio» Hakdrift, nieuwbouw en wegen zijn de oorzaken waardoor het aantal knotbomen in Nederland drastisch terugloopt. Om deze voor Nederland karakteristieke bomen te behoüden heeft ko mend najaar een landelijke plantactie plaats. Knotbomen zijn meestal wil gen, in sommige delen van het land kunnen het ook eiken en essen zijn. Ze komen aan hun typische vorm, omdat de tak- kenpruik om de paar jaar wordt afgezaagd. Vroeger werd dat 'geriefhout' voor allerlei prakti sche doeleinden gebruikt. Om dat bijna niemand meer het hout nodig heeft, wordt het knotten vaak vergeten, waar door de bomen uitscheuren en voortijdig aan hun eind komen. Knotbomen nemen weinig ruimte in en zijn ddardoor overal aan te planten, ook in leiden Gootsteenmolens voor keuken afval zijn 'een ramp voor het riool en de rioolwater-zuive ringsinstallaties'. Het hoog heemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Noord-Holland slaat alarm nu er steeds meer reclame gemaakt wordt voor dit soort nieuwe keukenappara- tuur. Gootsteenmolens zijn be doeld om keukenafval te verma len en met water te vermengen. De smurrie wordt daarna door de afvoer weggespoeld in het riool. Het gebruik van goot steenmolens heeft tot gevolg dat organisch afval in het rio- lenstelsel terechtkomt, terwijl het in da compostbak thuis hoort. Het afval bezinkt, waar door er verstoppingen ontstaan. Ook de zuiveringsinstallaties zijn niet berekend op de ver werking van puur organisch af val, zo stelt het hoogheemraad- Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Yvonne van Dorp, atle te en sportvrouw van het jaar in Leiden. agrarische gebieden. De organi serende stichting LONL bena dert grondeigenaren voor toe stemming om bomen te plan ten. Het streven is om in elke provincie over een lengte van een kilometer circa 200 knotbo men te planten. Dat gaat gebeu ren door vrijwilligers. Ter ondersteuning van de ac tie komt er een wervende brochure, waarin mensen wor den opgeroepen op eigen ter rein knotbomen te planten of zich aan te melden als plantvrij- williger. Ook na de plantactie zullen vrijwilligers nodig zijn voor het periodiek knotten van de bomen. De steenuil staat symbool voor de actie. Deze vogel nestelt bij voorkeur in oude, holle knot bomen. „Het nu planten van een knotboom is het slaan van de eerste paal van een woning voor latere generaties steenui len," zo stelt de organisatie. schap. Het veroorzaakt storin gen in de bedrijfsvoering. De verwerking kost bovendien veel meer energie, waardoor uitbrei ding van de installaties nodig zou zijn. Meer organisch afval betekent verder meer slü) als eindproduct. Dat extra slib moet gedroogd worden en ge stort, wat weer leidt tot extra kosten. Omdat de hoogheem raadschappen alle kosten door berekenen, betaalt de burger de extra kosten uiteindelijk toch zelf. Het komt erop neer dat de koper van een gootsteenmolen de extra zuiveringskosten laat meebetalen door mensen zon der goofsteenmolen. „Organisch afval hoort thuis in de compostbak en niet in Het riool," zo concludeert het hoog heemraadschap. Ook de Vereni ging Milieudefensie heeft laten weten tegen de gootsteenmolen te zijn. Waaraan denk je het eerst als het woord milieu valt? Aan de olierampen op zee die nog regelmagig plaatsvinden. Het duurt tientallen jaren voor dat de natuur zich, zoals bij de Shetlandeilanden, heeft her steld. De aantasting van het re genwoud dat gaat mij ook aan het hart. Schenkt de overheid voldoende aandacht aan het milieu? Ja, al kan er eigenlijk nooit ge noeg aandacht zijn. De recla mes vind ik erg goed de laatste tijd. De zin 'een góed milieu be gint bij jezelf vind ik sterk, het begint inderdaad bij jezelf. Hoe dénk je over milieubelas ting? Ik vind da^ we voor een goed milieu met z'n allen voldoende geld moeten neertellen. De ver vuilende fabrieken het meest natuurlijk. Wat moet volgens jou voorrang hebben in het milieubeleid? Er moet strenger worden opge treden tegen mensen op boten die maar van alles over boord gooien. Ook moet er op worden gelet dat olietankers niet te dicht langs de kust varen. Waaraan erger je je het meest? Vuil op de grond. Op vakantie in Zwitserland viel me op dat het er heel schoon is, er ligt niets op straat. Maar daar krijg je dan ook een flinke boete als je iets laat vallen. Hier wordt al snel wat op straat gegooid, daarbij puilen de vuilnisbakken uit en gaan zakken kapot dan krijg je al snel een bende/ Waarbij vind je dat je persoon lijk nog in gebreke blijft? Wat moet ik daar opzeggen. Daar kan ik zo gauw geen ant- Wilde salie plukken en er soep van maken, klimmen in een beuk en een eik, de bast van een den voelen en geblinddoekt door het bos wandelen. De komende weken gaan tientallen kin deren uit de Leidse regio op ontdekkingstocht in de bossen. Doel van de tocht is al voelend, ruikend, proevend, kijkend en klim mend meer te weten ko men over de natuur. leiden/regio monica wesseling Het natuurbelevingsproject, zoals de ontdekkingstocht fraai heet, wordt overal in Nederland uitgezet. Het idee is afkomstig van een Hilversumse miljonair die graag iets nuttigs met zijn geld wilde doen. Dat werd de ontwikkeling van het natuur project, 'Het bewaarde land'. Groep zes van de basisschool De Zwaluw in de Leidse Ste venshof beet in deze regio het spits af. Vanaf nu gaan elk jaar kinderen in de leeftijd van 8 tot 11 jaar een paar dagen de bos- Bossen zijn, zeker voor kinde ren uit een stad, nog steeds iets heel bijzonders. Dat bleek deze week ook maar weer eens. Van verre is al duidelijk dat er in het duin/bosgebied Meijendel in Wassenaar iets bijzonders aan de hand is. Hoge kinderstem men, geritsel in de struiken, her en der be wegwijzingen in de vorm van in pijlen liggende tak ken en verscholen tussen in bosschages een enorme tent. In hun enthousiasme struikelerl de kinderen bijna over hun woor den: „Ik kan sla maken van komkommerkruid" zegt Debby trots. „Ik heb een konijnesche del gevonden", roept Robert „Het is hartstikke leuk hier. Als we nou met pappa en mamma in het bos lopen weten we ten minste wat voor boom dit is." De opzet van het natuurpro ject Het Bewaarde Land recht vaardigt een dergelijk enthou siasme ook wej. Op school al woord op geven. Oh, ja kranten in de papierbak. Wat is je favoriete natuurgebied in deze omgeving? Het volkstuinencomplex Room burg langs de VlietDaar kom ik al van mijn jeugd. Het is daar mooi en heerlijk rustig tussen zijn de meisjes en jongens be gonnen met het natuurwerk. Er is het een en ander verteld over de bossen en duinen en ieder kind heeft uit de vier elementen water, vuur, aarde en lucht, een element moeten kiezen. ,,.lk ben van water want bomen hebben dat gewoon nodig". „Ik ben aarde, want daar sta je op", ik lucht want dat adem je en ik vuur omdat dat warmte geeft." Dinsdagmorgen was het dan zo ver: de tocht naar het bos werd voor het eerst ondernomen. Verdeeld over drie weken zullen de kinderen drie dagen in de bossen rondstruinen. Projectleider J. Boogmans: „We scheppen een sprookjes achtige sfeer. Het bos is het do mein van vrouwtje Fleur die wachters heeft voor de elemen- de weilanden. Op strand en in de duinen ben ik ook graag. Valt het autoverkeer terug te dringen? Ik denk het niet. Een oplossing is samen naar het werk te rij den. lammer is dat dat in de praktijk moeilijk is te realiseren. Ik doe alles op de fiets. ten water, vuur, aarde en lucht. Samen met de wachters gaan de kinderen op ontdekkings tocht in het bos." Vanuit de idee dat zelf bele ven de beste manier van kennis maken is, staan er allerei bij zondere beleef-dingen op het programma. Wachter De Bruyn geeft zijn kinderen de opdracht eens te bekijken welke boom geschikt is om in de klimmmen. „Vraag of de boom het goed vindt. Kijk dus of hij stevig ge noeg is. Pas dan mag je er in klimmen, want een boom pijn doen is verboden." Een stukje verderop legt de wachter van de lucht uit waarom een roofvogel af en toe in de lucht stil hangt. „Maar meneer, kijk hier nou. Hier liggen allemaal konijne keutels. Hoe kan dat nou?", on- Voldoet het openbaar vervoer? Ik vind dat je met het openbaar vervoer alles redelijk goed kan bereiken, maar vind het te duur vergeleken met autorijden. Het verschil is te klein. Durf je in verband met de dunne ozonlaag nog volop de zon in? Niet echt zonnen .en zeker niet derbreekt een iets te enthou siaste leerling zijn uitleg. De eerste ochtend vliegt om. Na de middagboterham, op een van muggen vergeven plek maar dat mag de pret niet de ren, vertelt een van de wachters een prachtig verhaal. Van twee kinderen die verdwaald waren in een bos en de weg vroegen aan een konijn. Het konijn legt uit dat ze bij die den links moe ten en bij de volgende weer rechts. De kinderen denken dat alle bomen hetzelfde zijn. dat is niet zo, is de moraal van het verhaal. Om dat te ervaren moeten alle kinderen geblind doekt bomen voelen en probe ren een boom terug te vinden." Volgende week lopen ze het zintuigenpad. Over een lengte van 250 meter is een touw door op het heetst van de dag. Ik train overdag en vind dat ik dan wel genoeg in de zon ben. Ik ben niet bang voor huidkanker want zoveel zon is hier niet en als je op vakantie twee weken flink zont kan dat volgens mij ook geen gevaar. het bos gespannen. Geblind doekt moeten de kinderen van alles ontdekken langs de touw- De basisschool De Zwaluw heeft de primeur, maar de ko mende tijd gaan ook leerlingen van andere basisscholen op ontdekkingstocht in Meijendel. In het najaar gaan de Katwijkse schooljeugd naar het Pan van Persijn. Volgend jaar, en zo hoopt Boogmans, alle daarop volgende jaren, zullen telkens leerlingen op zoek gaan naar de natuur. „Spelenderwijs leren ze de natuur kennen. Het mag dui delijk zijn dat meer kennis tot meer liefde voor de natuur en dus een betere bescherming leidt. Met natuuropvoeding kun je niet vroeg genoeg beginnen." amsterdam/umuiden frans van den berg Het milieu wordt de komende jaren een belangrijke taak voor het centraal nautisch beheer. Toezicht is nodig om vervuiling van het Noordzeekanaal en de havens tegen te gaan. Tevens worden in de toekomst niet meer alle schepen toegelaten. Oude en vooral onveilige sche pen, die een verhoogd risico op milieuvervuiling betekenen, moeten worden geweerd. Die ontwikkeling voorziet G. van den Heuvel, directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam. Hij wordt volgend jaar ook rijkshavenmeester. Als eerste stap zijn deze maand de sluisdienst en de verkeerslei ding voor het Noordzeekanaal officieel samengegaan. Op 1 ja nuari moet de integratie met de nautische tak van het Amster damse havenbedrijf een feit zijn. De drie randstadprovincies. Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht gaan waarschijnlijk meer samenwerken op het ge bied van voorkoming van afval en van lozingen op lucht, bo dem en water. Er wordt op korte termijn onderzoek gedaan naar een zogeheten Randstedelijk Preventieplatform. Het platform moet ervoor zorgen dat de over" afval wordt gebundeld. Op dit moment houden veel instanties zich bezig met liet milieu. Gedeputeerde staten van de randstadprovincies wil len hierin lijn brengen. Volgerij; hen wordt er niet optimaal ge-" bruik gemaakt van kennis. Ook leidt de versnippering ertoe dat er minder van de grond komt GS willen daarom een rand stedelijk preventieplatform. Binnen het platform wordt door alle partijen gewerkt aan ken nisoverdracht. Het bedrijfsleven- krijgt in het platform de moge lijkheid knelpunten duidelijk te maken en de afzonderlijke af- valprojecten kunenn beter op elkaar worden afgestemd. Het is nog niet duidelijk of de verschillende partijen iets zien in een randstedelijk overlegplat form. Er wordt daarom eerst een onderzoek gedaan naar de haalbaarheid van een dergelijk platform. Hiervoor is 85.000 gulden nodig. Mei: minder smog den haag Het aantal zorrjersmogdagen lag in mei vain dit jaar dr helft lager dan verleden jaar in die maand. Op zes dagen werd een ozonconcentratie gemeten die hoger was dan de grenswaarde voor zomer smog. In 1992 werd op der tien dagen de zomersmog- waarde overschreden. De afgelopen maand is het erg mooi weer geweest. Dat desondanks het aantal smog- dagen beperkt bleef, is vol gens de provincie Zuid-Hol land vooral te danken aan de wind die 'de smog wegblies'. Tussen het havenbedrijf en het ministerie van Verkeer cn Waterstaat bestaat nog verschil van mening over enkele punten Zo worden de 75 medewerkers van Rijkswaterstaat ambtenaar bij de gemeente Amsterdapi, waarbij de arbeidsvoorwaarden op elkaar afgestemd moeten worden. Ook moet nog wonden geregeld hoeveel geld het rijk op tafel legt voor het nautisch be heer. De inzet van materieel vormt daarbij een discussie punt. In de Amsterdamse havens is de havendienst nadrukkelijk aanwezig met vier schepen. In llmuiden heeft Rijkswaterstaat één schip, maar dal ligt vrijwel altijd aan de kant „We hei (ten nadrukkelijk aan een varend schip aan de zeezijde. Daann gaan we dus een stapje verder dan zoals er nu wordt gedacht over de voorhaven, eh. de ha vetis van llmuiden", constateert Van den HeuveL Expositie vogels Oranjekom vogelenzang In bezoekerscentrum De Oranjekom in de Am sterdamse Waterleidingduinen is tot en met 30 september een expositie te zien over vogels in de stad. De tentoonstelling is op gezet door de Vogelwerkgroep Zuid-Kennemerland. Fotopane len en opgezette vogels geven een beeld van het vogelleven. Het bezoekerscentrum aan de eerste Leyweg 4 te Vogelenzang (in gang Oase) is op maandag en vrijdag gesloten. Natuurgidsjes voor de leek regio De natuur is mooi, maar ook ingewikkeld. Dat alleraar digste vogeltje in de tuin, is dat nou een fitis, tjiftjaf of pakweg een grijswangdwerglijster? Terwijl de kenner het al lóng weet, bladert de leek wanhopig door boekjes met honderden vogel soorten. Uitgeverij Elmar wil met een reeks 'snelzoek-gidsen' mensen zonder enige voorkennis op een eenvoudige manier wegwijs maken in de natuur. Behalve een vogelgidsje zijn er on langs ook afleveringen verschenen voor het herkennen van wil de bloemen, bomen en vlinders. new york ips Steeds meer landen raken doordrongen van het gevaar van pesticiden en breiden het verbod op het gebruik ervan uit. Dat heeft het Internationale Pesticiden Actie-netwerk (PAN) in New York bekendgemaakt. Uit een door PAN publiceerde lijst blijkt dat 78 landen een verbod of beperking heb ben uitgevaardigd op de toepassing van pesticiden die door het PAN als gevaarlijk voor de gezondheid en het milieu zijn aan gemerkt. De groep vormt een overkoepelend or gaan van ruim driehonderd organisaties in zestig landen die zich inzetten voor beper king van het gebruik van insecticiden en het vinden van veilige en duurzame alter natieven. De verschijning van het overzicht viel samen met Wereldmilieudag. In de 78 landen is de toepassing van giftige stoffen als dieldrin, aldrin en endrin verboden dan wel aanzienlijk beperkt. Artsen hebben veel pesticiden in verband gebracht met kanker, vergiftiging, geboorteafwijkingen en proble men met de voortplanting. Ook leidt het ge bruik van bepaalde insecticiden tot bodem en watervervuiling en massale sterfte onder nuttige insekten, vissen en wilde dieren. Uit rapporten blijkt echter dat na decennia van aanzienlijke groei de vraag naar insectici den in 1991 en 1992 voor het eerst is ge daald. In veel geïndustrialiseerde landen is het gebruik van pesticiden sterk aan ban den gelegd. Het PAN noemt Nederland, De nemarken, Finland en Zweden als landen waar nationale maatregelen zijn genomen om het gebruik van pesticiden en de geva ren ervan te beperken. De onophoudelijke sloop- en bouwdrift in Nederland heeft het verleden vrijwel uitge vaagd. Om overblijfselen uit vroeger tijden nog te kunnen herkennen is het nu nodig om een speciaal boekje te hante ren. 'Over hagelkruisen, ban palen en pestbosjes' is de titel van een werk van onder an deren S. Barends, die verdwe nen en nog aanwezige histori sche landschapselementen in Nederland heeft beschreven. Wat tabaksschuren, visvij vers, trekvaarten, waterputten en grenspalen zijn is voor ie der nog wel duidelijk. Hagel kruisen, pestbosjes, slange muren, vloeiweiden, kromak- kers en stinswieren vragen om nadere uitleg. De auteurs, een collectief van historisch geografen, vertellen over elk landschapselement een ver rassend verhaal. De lezer krijgt daarmee inzicht in de geschiedenis van het Neder landse landschap in brede zin. Een losse sluis of banpaal kan aanleiding zijn voor een korte beschouwing over de geschiedenis van de water staat. Een galgeberg zegt iets over het vroegere rechtssys teem en hagelkruis en dool hof vertellen meer over de ge loofsbeleving en het wereld beeld van vroegere genera ties. Elk onderwerp is geïllu streerd. 'Over hagelkruisen, banpa len en pestbosjes' verschijnt ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Ilisto- risch-geograflsch tijdschrift. Uitgeverij Matrijs, Utrecht. Prijs/29,95. i de natuur in het volkstuinencomplex Roomburg waar haar grootouders e

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25