Krauthammer doceert verkoopkunst Pas op de plaats voor Menken van Grieken SlGEN Stand van Zaken BAAS 'Sinds kort ook iemand in dienst 'TT Congres ondernemers Groot feest in Stadsgehoorzaal VRIJDAG 11 JUNf 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K Noordwijks bureau schoolt managers bij Ondanks de broeierige hitte blijft iedereen correct in het pak, zelfs geen das wordt voorzichtig een stukje losge knoopt. Het aantal vrouwen is opmerkelijk klein. Kenne lijk zijn zij nog steeds ondervertegenwoordigd in mana- gementsfuncties bij bedrijfsleven en overheid. Ongeveer 700 vertegenwoordigers van deze doelgroep waren afge lopen week bijeen op het landgoed Nieuw Rodenrijs om op een originele manier te worden bijgeschoold in ver kooptechnieken. 'Absolute noodzaak', meent een deelne mer. 'Prettig aangeklede windhandel', vindt een ander. paald door lichaamshouding, de uitdrukking van het gezicht en de intonatie waarmee ie mand spreekt. De danser beeldt een vriendelijke en enthousiaste koper uit. „Wat vindt u daar van?" vraagt de cursusleider. „Dat moet een klant van ons zijn," reageert een groothande- NOORDWIJK/BERKEL EN RODENRIJS ERIC JAN WETERINGS De scholing op het lommerrijke buiten tussen Delft en Rotter dam is georganiseerd door het in Noorwijk gevestigde bureau Krauthammer. Het presenteert de activiteit als 'een Sales Mas ters Trainingsprogramma' met als motto 'De Grootmeesters van de Verkoop'. Een evene ment dat de kunst van het ver kopen aanschouwelijk maakt aan de hand van verschillende kunstvormen. Van beeldhou wen en muziek, via architec tuur, dans en film tot zeefdruk. Een 'consultant' leidt de deel nemers in groepjes van onge veer twaalf personen door de vertrekken van het landgoed. Steeds vraagt hij ze hun emoties te verwoorden en vertaalt deze naar 'h&t gebeuren in de prak tijk'. Zo brengt de muziek van Dvorak bij de een 'hetzelfde tri omfantelijke gevoel als na een geslaagde deal' teweeg, terwijl het voor een ander niet meer dan 'pathetische herrie' is. Een danser toont het belang van non-verbale communicatie. Slechts zeven procent van alle menselijke contacten is afhan kelijk van de betekenis van ge sproken woorden, doceert de consultant. De rest wordt be- Stevig Krauthammer heeft de zaak ste vig aangepakt. 1500 managers in het bedrijfsleven en bij de overheid werden bezocht door een team van 35 koeriers die een lege schilderijlijst kwamen overhandigen met daarin een op naam gestelde uitnodiging. Ongeveer 700 managers rea geerden positief. Eerder werd in België en Zwitserland hetzelfde programma opgevoerd, volgend jaar volgen Frankrijk, Engeland, Duitsland en Zweden. Krauthammer schoolt mana gers en verkopers via 18 kanto ren in 11 landen. In de Neder landse vestiging werken 40 mensén, waarvan 26 als trainer. Een kwart van de wereldwijde activiteiten vindt plaats in Ne derland. De verondersteling dat Nederlandse managers dus slecht geschoold zijn blijkt naïf. „Ha, ha, nee, nee, nou, nou, ze ker niet," verzekert een mede- Dit beeldhouwwerk was e tmmr fet: 'an de kunstwerken die dienden als onderdeel van het trainingsprogramma 'de grootmeesters v i de verkoop' werker van Krauthammer. „Ne derlandse managers willen hun kennis up-to-date houden en dat stukje begeleiding bieden wij." De deèlnemers reageren overwegend positief„Prachtig, leuk en aardig en een enige in valshoek." Een manager van een producent van 'duurzame kapitaalgoederen' is wat gere serveerder: „Het blijven gewoon de zeven verkoopkunstjes na tuurlijk, maar dan leuk verpakt. Toch is zo'n evenement nuttig, want je bent weer een keer-wak- ker geschud. Als ervaren verko per heb je toch de neiging om op de automatische piloot je verhaal te houden." Of het seminar invloed heeft is volgens de man niet te meten. „Misschien ziet een verkoper in de detailhandel snel resultaten van wat hij heeft geleerd. Maar in mijn branche is dat absoluut onmogelijk, daar zie je eventu eel resultaat pas na een paar jaar." Een manager van het grote uitgeverij verwoordt zijn oor deel wat minder gepolijst. „Het blijft natuurlijk windhandel en het kan veel goedkoper. Kraut- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de WW te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Olaf van Daal die samen met compagnon Raymond Massee (links op de foto) het meubelmakers- en interieurbetimmeringsbe- drijf Damas Hollandia in Hazerswoude-Rijndijk oprichtte. M—H et gaat ver- fl schrikkelijk -üL -fik hard met ons bedrijf. We zijn in januari be gonnen en nu zitten we tot sep tember vol met werk. Het wordt steeds drukker. Sinds kort heb ben we ook iemand in dienst genomen en ik houd er reke ning mee dat het niet lang duurt of we moeten nog ie mand aannemen. Het is inderdaad zo dat nu veel grote bedrijven failliet gaan. Maar wij richten ons op een markt die niet veel last heeft van de recessie. Dat blijkt wel. Mensen die flink wat te be steden hebben en die iets willen hebben, kopen dat toch. Dan maakt het vaak ook niet uit wat het kost, als het maar goed is. Toen we begonnen zag het er heel anders uit. We hadden op 1 januari nog helemaal geen op drachtgevers. We zijn toen gaan werven bij de detailhandel. Dat is finaal mislukt. We merkten dat fabrikanten tegen dump prijzen leveren waar wij niet te gen kunnen concurreren. We zijn daana gaan adverteren in de hoop particulieren te berei ken en daar kwam wel wat uit. Er blijkt wel degelijk behoefte te zijn aan exclusieve speciaal ge maakte meubels, of speciaal in gerichte werkkamers. Maar veel particulieren hebben de misvat ting dat er alleen meubelfabrie ken zijn. Ze weten nauwelijks dat ze ook speciaal iets kunnen laten maken. Daarom zijn we ervan overtuigd dat er nog een grote markt braak ligt. Op iets langere termijn richten we ons op de horeca. Daarvoor hebben we ook brouwerijen benaderd. Onze beste opdracht hebben we pas binnengehaald, het naar eigen ontwerp opnieuw inrich ten van een dansschool in Zoe- termeer. Omdat we exclusief werken, moeten we ons onderscheiden met kwaliteit en vormgeving. We werken samen met een designer en we zouden dat ook wel met binnenhuisarchitecten willen doen. Verder gebruiken we alleen eerste klas materiaal. Spaanplaat komt er niet in. Op prijs concurreren kunnen we toch niet. Uit de meubelfabrie ken komen kasten voor prijzen waarvoor wij het hout niet eens kunnen inkopen. Het idee om samen een be drijf te beginnen is ontstaan toen we elkaar tegen kwamen bij een opleiding voor fijnmeu belmakerij en interieurbetim meringen. Al op mijn twintigste had ik het idee dat ik een eigen bedrijf wilde hebben. En op een gegeven moment was het een kwestie van nu of nooit, na je dertigste doe je dat niet meer. Ik heb toen alles opgegeven en ben begonnen aan een om scholing. Raymond was iets eer der al zelfstandig begonnen in Amsterdam, maar we hebben de koppen bij elkaar gestoken en zijn hier begonnen. Ray mond richt zich vooral op de werkplaats. Ik doe de commer cie, maar ik timmer ook nog wel. Daarnaast doe ik een deel van het ontwerp- en tekenwerk. We maken lange dagen, dat hoort bij het ondernemerschap. De investeringen zijn tot nu toe beperkt gebleven. Op grond van ons ondernemingsplan kre gen we bovendien zonder al te veel moeite krediet. Ruimte konden we huren bij timmerfa briek Groenendijk. Dat bijt el kaar niet. Zij maken kozijnen, wij doen het binnenwerk. Soms verwijzen we zelfs klanten. Als het aan ons ligt," blijft het niet bij een kleine meubelfa briek. We willen doorgroeien. Misschien richten we uiteinde lijk wel een aantal verschillende kleinere bedrijven op. Kleine eenheden, want het moet am bachtelijk blijven. Ook zouden we graag naar het buitenland gaan. Veel timmerfabriekjes hebben buitenlandse opdracht gevers. Het Nederlandse interi eurtimmerwerk staat kwalitatief hoog aangeschreven. Dat is de kracht om buitenlandse op drachten te krijgen, want we zijn tegelijk ook duur. Met het kiezen van een naam hebben we al bewust rekening gehou den met die mogelijkheid. Da mas is een samentrekking van onze namen en Hollandia staat voor onze herkomst. Damas Hollandia is bereikbaar via het telefoonnummer 01714-16134. TEKST: RUDOLF KLEUN FOTO: HIELCO KUIPERS hammer is een gerenommeerd bureau en voor die naam betaal je. Maar het is aardig om weer eens mensen te zien. Niet dat je hier nu werelddeals sluit, daar voor is het te veel een uitje." De laatste in de rij kunstwer ken is een zeefdruk van Henk van der Vet. Alle deelnemers krijgen een exemplaar mee naar huis, om de lege lijst van de uit nodiging te vullen. „Waar zou de kunstenaar als eerste aan hebben gedacht toen hij dit werk af had?" vraagt de cursus leider. „Aan de rekening die hij u gaat sturen", zegt een van de cursisten. Dankbaar neemt hij de uitbundige lach van zijn vak genoten in ontvangst. Een andere manager meent dat de kunstenaar vooral grote voldoening gevoeld moet heb ben. Van der Vet geeft even later zelf het antwoord. „Goede sug gestie van die rekening, dank je," knikt hij vriendelijk vanach ter zijn roze bril. „Maar om de vraag te beantwoorden ik voelde vooral slaap. Ik heb dat ding 's nachts gemaakt. Inspira tie komt niet op commando." ALPHEN A Groeit de macht en invloed van het midden- en kleinbedrijf? Welke nieuwe vormen van be- drijfsbeïnvloeding zijn er terwijl de overheid sterk verandert? Dit zijn slechts enkele van de vra gen die de VOA (Vereniging van Ondernemingen in Alphen aan den Rijn en omstreken) en het VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) aan de orde stellen op een congres op 10 september. Het congres wordt georgani seerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de VOA. ZAKELIJK In de prijzen KATWIJK Versshop Caram- bola, met twee filialen in Kat wijk, heeft onlangs de derde prijs gewonnen in een presenta tiewedstrijd van Franse appels. De wedstrijd is dit jaar uitge schreven door de landelijke vakorganisatie van speciaalza ken van aardappelen, groente en fruit. De presentatie onder scheidde zich volgens het jury rapport door originaliteit en kleurschakeringen. Carambola is de afgelopen jaren steeds bij de eerste drie geëindigd. Hypotheekshop LEIDEN De hypo theekshops in Leiden, Oegst- geest en Voorschoten organise ren een informatie-avond over hypotheken. De informatie wordt op dinsdag 15 juni gege ven en begint om 20.00 uur aan de Rijnsburgersingel 61 in Lei den en staan onder auspicicien van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Leids kantoor ABP LEIDEN Het nieuwe dis trictskantoor van het ABP wordt woensdag 16 juni officieel ge opend door de Leidse wethou der A. van Bochove. Het nieuwe adres van het ABP is Gebouw Schutterspoort, Schipholweg 73-75, 2316 XD Leiden, telefoon 255444, telefax 212539. Auto-sinspectie LEIDEN Alle Kwik-Fit au tocenters in Nederland (125) bieden tot 1 juli een gratis auto inspectie aan. Een inspectierap port informeert u over de con ditie waarin uw auto verkeert. Centraal staan 'macht en in vloed' van het midden- en kleinbedrijf tegenover de over heid. Acht sprekers zullen zich aan de hand van stellingen over de ze kwestie buigen. Daarbij is oud-minister van sociale zaken W. Albeda. Het congres wordt gehouden op 10 september van 14.00 tot 16.30 uur in de schouwburg van Gouda. De kosten bedragen 375 gulden per persoon exclusief BTW. Inlich tingen en opgave bij de VOA, mevrouw M. Burgmeijer (tel.- 01720-24468) M Biotechnologie dure bron voor nieuwe medicijnen In de laatste paar maanden wordt er zowel in Nederland als in de Verenigde Staten opnieuw flink gediscussieerd over de kosten van het gezondsheidsstelsel. Belangrijk kernpunt in deze materie zijn de steeds stijgende kosten voor de ge zondheid van alle burgers, waardoor tevens in de komende tijd het aandeel van de gezondheidszorg in ons nationaal inkomen blijft toenemen. In feite besteden we als land steeds meer van ons geld aan gezondheidszorg waardoor we andere zaken (bijvoorbeeld investeringen in infrastruc tuur, zoals de Betuwelijn) vertragen of niet kunnen uitvoe- Bij dit alles moet men in het achterhoofd houden dat mede door de toenemende vergrijzing, het resultaat van ons uit stekend gezondheidsstelsel, er een toenemende vraag zal plaatsvinden naar produkten van dit stelsel. Onze overheid, maar ook in de VS, maakt zich ernstig zorgen over deze ont wikkeling en is de laatste jaren druk doende grip te krijgen op deze materie. Daar ook ons gezondheidsstelsel werkt met een vraag- en aanbodmarkt is het streven van de deskundigen erop ge richt beide aspecten in beschouwing te nemen bij hun po gingen het geheel goedkoper te maken. Aan de aanbodkant wordt hierbij o.a. gekeken naar de spe cialisten-tarieven (denk maar aan de stiptheidsacteis in het oosten van Nederland) maar ook naar de farmaceutische industrie. Vooral in de laatste paar jaren is mede onder impuls van de biotechnologie deze industrietak gekomen met een serie soms dure nieuwe medicijnen. Tot voor enige jaren waren onze medicijnen vooral chemische stoffen die op hun far maceutische werking werden geselecteerd. Door de nieuwe technieken ontwikkeld in de biotechnologie zijn we thans in staat nieuwe medicijnen te maken die vaak een kopie zijn van stoffen gemaakt door de slimste farmaceutische organi satie, namelijk het menselijk lichaam. In feite maakt ons li chaam continu een stroom van 'eigen medicijnen' om ons lichaam zo gezond mogelijk te maken. Met dit als uitgangspunt zijn de laatste 15 jaren enorme in vesteringen (tientallen miljarden dollars) gepleegd in de re search bij vele biotechnologische bedrijven om deze 'eigen medicijnen' ook buiten ons lichaam te produceren en ze vervolgens bij ziekte weer toe te dienen. Vaak investeert het bedrijfsleven zeer gote bedragen waarbij het nog niet duide lijk is of men te zijner tijd succesvol zal zijn. Toch heeft deze vernieuwing van het zoeken naar nieuwe medicijnen al eni ge successtory's gecreëerd, bij voorbeeld een nieuw medi cijn tegen hartinfarct. Het terugverdienen van dit ingestoken geld brengt met zich mee dat deze nieuwe medicijnen, waaraan een 6terke be hoefte is zoals bijvoorbeeld tegen AIDS en verscheidende soorten ouderdomskwalen, niet meteen goedkoop zullen zijn. Het zijn juist dit soort ontwikkelingen die het ingrijpen in de financiering van het gezondheidsstelsel complex maken. Wel lijkt het erop dat, wil men zeker zijn van deze stroom van nieuwe medicijnen in de toekomst, het niet gewenst is dat de overheid zich de ko mende jaren gaat opstellen als controleur van deze 'nieuwe bedrijfstak'. De er varing van de laatste tiental len jaren heeft ons geleerd dat i i dan regen in de drup komt'. Alleen een aanpak die ge dragen wordt door alle be trokkenen in de gezond heidszorg heeft kans van sla gen, zoals staatssecretaris Simons na al zijn ervaringen in dit veld, wel zal moeten toegeven. Pieter Koning, direc teur Holland Biotech nology WASSENAAR ERIC JAN WETERINGS Na jaren met forse groeicijfers heeft de Wassenaarse zuivel pro ducent Menken van Grieken in 1992 pas óp de plaats moeten maken. De omzet van de over koepelende Menken-Landbouw Holding steeg met zes procent en de werkgelegenheid daalde licht. Voor 1993 verwacht de di rectie een kleine stijging van de omzet, maar aan een concrete winstverwachting waagt zij zich niet, zo blijkt uit het deze week verschenen sociaal jaarverslag over 1992. De omzet van Menken van Grieken daalde van 235 naar 231 miljoen, vooral vanwege een dalende markt voor dagver se zuivel en zure produkten. Wel werd meer vla verkocht en aan het einde van het jaar scoorde het bedrijf goed met twee nieuwe produkten, het li- terpak speculaasvla en de halve literbeker Zabaglione roomyo- ghurt. Het hoge ziekteverzuim van 10,5 procent daalde naar 8,4 procent. Het totaal aantal werknemers van de holding daalde van 814 naar 788 (in Wassenaar van 382 naar 366). Volgens de meerja renplanning moeten er dit jaar 11 banen verdwijnen, waarbij de Wassenaarse vestiging de dans lijkt te ontspringen. Wel moeten medewerkers van alle afdelingen rekening houden met overplaatsing naar andere vestigingen, waarschuwt de di rectie. Het bedrijf heeft vestgin- gen in Wassenaar, Oud gastel, Bodegraven, Oldenzaal en Heerlen. De omzet van het concern steeg met zes procent van 513 miljoen in 1991 naar 544 mil joen vorig jaar. Het netto-resul taat steeg van 16,7 miljoen naar 20,1 miljoen. Mede door uitstel Van de geplande nieuwbouw in Wassenaar vielen de investerin gen 8 miljoen gulden lager uit dan in 1991. Dit jaar verwacht de Menken-Landbouw Holding ten minste 15 miljoen te inves teren. Als de nieuwbouw in Wassenaar dit jaar kan begin nen zou dat bedrag op kunnen lopen tot 22 miljoen. Op het gebied van het milieu lijkt de ontwikkeling binnen het bedrijf niet erg hard te gaan. Er verscheen een milieuhandboek waarin de bedrijfsafvalstromen in kaart zijn gebracht, terwijl dit jaar de hoeveelheid afval onder werp van studie is. Binnen Menken van Grieken wordt ge werkt aan een materiaalboek houding. Daarover maakten overheid en bedrijfsleven vorig jaar afspraken in het zogenaam de 'verpakkings-convenant'. Dit moet lijden tot minder afval. Leerlingen van het Holtland college organiseren dit weekeinde een groot feest in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Door onder meer de Bob Color Band, de Pub Band en Shoot Again in te huren, hopen zij zaterdagavond ongeveer 2500 belangstellenden te trekken in de vijf zalen die ze hebben afgehuurd. De activiteit is door een ^roep van 23 leerlingen van de afdeling 'handel' georganiseerd in het kader van een zogenaamde mini-onderneming. Daarin runnen leerlingen een tijd lanR een be drijfje, om kennis te maken met de praktische problemen van het ondernemerschap. Onder de naam Keen Company begonnen ze de voorbereidingen bijna een jaar geleden, vertelt algemeen directeur Marlijn Scherpen zeel. .Aanvankelijk wilden we een grote tont neerzetten op een terrein naast het AC-restau rant in Leiderdorp, maar dat stuitte op teveel bezwaren. Uiteindelijk kozen we voor de Stads gehoorzaal." De mini-onderneming werkt met forse bedra gen om de exploitatie van het feest sluitend te krijgen. Kaarten kosten dan ook 17,50 in de voorverkoop (bij boekhandel De Kier op de Nieuwe Rijn) en 20 gulden aan de zaal. „Maar daar krijg je dan ook een compleet programma voor." klinkt het soepel uit de mond van de al gemeen directeur. „Naast de bands zijn er strip pers, een mode-show en een drive-show, dus er is voor elk wat wils."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23