Sport Alleen tennis telt, de rest is bijzaak Een knipoog naar Europa PSV zegt Arnesen de wacht aan na kritische uitlatingen Heerenveen maakt zich op voor nieuw volksfeest NAC heeft na moeizame winst riant vooruitzicht VRIJDAG 11 JUNI 1993 CHEf AD VAN KAAM. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -161446 eindhoven albert geesinc gpd-verslagcever Frank Arnesen moet bloeden voor een reeks gepeperde uit spraken vorige week in het weekblad Elsevier. Of stuurde de Deense assistent van trainer Hans Westerhof met zijn fronta le aanval op bestuur, trainer, manager en spelers doelbewust aan op een breuk met PSV? 'Er is in Eindhoven veel meer aan de hand dan het a-sociale ge drag van een paar nukkige ve detten. De crisis zit tot in het ruggemerg van de club'. Het bestuur van de onttroon de landskampioen liet de aantij gingen niet over z'n kant gaan en deelde Arnesen gisteren tele fonisch mee dat hij op non-ac tief is gesteld. De verbintenis is 'met wederzijds goedvinden' per 1 september beëindigd. De Deen vertrok dinsdag al uit Eindhoven voor vakantie naar zijn geboorteland. Drie dagen eerder liet hij het bestuur we ten, op wat kleine details na, volledig achter het interview te staan. Manager Kees Ploegsma is nog altijd met stomheid gesla gen, zegt-ie. „Ik kan me nog steeds niet voor de geest halen hoe Frank hiertoe gekomen is. Jammer, want we waren al een paar weken met elkaar bezig om dingen te veranderen. Daar in dacht Frank ook mee. En dan komt er ineens zo'n verhaal." Voorzitter Jacques Ruts zegt geschokt te zijn door de uitspra ken. „Dit had ik absoluut niet venvacht van iemand in wie wij zoveel vertrouwen hadden." De positie van Ploegsma staat vol gens Ruts niet ter discussie, maar of dat ook voor Westerhof geldt? „Het bestuur heeft vrij dagavond (vanavond, red.) een gesprek met Westerhof. Dan gaan we ons beraden op het nieuwe seizoen en dan staan in principe alle posities ter discus sie." Arnesen hamerde er in de zo juist afgesloten competitie voortdurend op dat de geschil len binnenskamers moesten blijven. Hij overtrad die af spraak zelf met voeten. Het kan bijna niet anders, of Arnesen heeft de buik vol van PSV en is toe aan verandering van lucht. 'Titel of geen titel', zegt Arnesen in het gewraakte artikel. 'PSV is ziek. Doodziek. Zelf ben ik ook ziek: van die jongens. Een jaar lang hebben ze zich als profiteurs gedragen. Veel geld opstrijken en niets doen. Slapjanussen zijn het'. De aanhef van het verhaal moeten Ploegsma en Ruts als muziek in de oren hebben geklonken. Tot die twee het een paar ali nea's verder zelf moeten ontgel den. Ushockeyrellen in Montreal Montreal. Tienduizenden ijshockeyfans hebben in de binnen stad van Montreal een chaos aangericht na afloop van het be slissende duel in de strijd om de Stanley Cup. Montreal Cana- diens won de titel door een overwinning van 4-1 op Los Angeles Kings. De supporters van de winnende club gingen zich te buiten aan talloze plunderingen en vernielingen tijdens de festiviteiten na het winnen van de begeerde beker. Bij de ongeregeldheden raakten 168 mensen gewond, onder wie 47 politieagenten. De politie had bijna 1000 manschappen op de been. Weer winst volleybalsters ede» De Nederlandse volleybalsters hebben ook de derde oefen wedstrijd in de serie van vier tegen het team van Tsjechië en Slo wakije gewonnen. In Ede werd het gisteren 3-0 voor Oranje. De setstanden waren 15-6 15-5 15-11. Piket verliest partij op NK schaken eindhoven Grootmeester Friso Nijboer is gisteren bij het Neder lands schaakkampioenschap alleen aan de leiding gekomen. Hij versloeg in de vierde ronde met zwart Genna Sosonko en bracht zijn totaal daarmee op 3 1/2 punt. Het was niet de enige verras sing. Drievoudig Nederlands kampioen Jeroen Piket uit Leiderdorp verloor in een adembenemend duel dat meer dan zeven uur duurde van Van Mil. Voorverkoop Holland - Katwijk katwijk Voetbalvereniging Katwijk stelt morgenochtend tussen 11.00 uur en 12.00 uur de kassa's open voor een extra kaartver koop voor de wedstrijd om het landskampioenschap morgen avond tegen Holland in Utrecht. Er zijn nog volop kaarten ver krijgbaar. FC Lisse (za) in de bekerfinale lisse Het voetbalseizoen krijgt voor FC Lisse nog een staartje in de vorm van een toernooi om de KNVB-beker voor amateurs. Op het veld van hoofdklasser Halsteren bindt FC Lisse de strijd aan met de andere vijf districtswinnaars. Dat gebeurt dus in toemooivorm, vanaf 10.00 uur. De deelnemers zijn: Ajax-2, FC Lisse, Lunteren, Appingedam, Halsteren en Fortuna Sittard-2. Kwart-triathlons in de regio leiden Het komende weekeinde staan er in de regio twee kwart- triathlons op het programma. Zaterdag in Bodegraven en zon dag bij Estec in.Noordwijk. Een vijftal leden van de tri-afdeling van De Zijl/LGB doet aan beide evenementen mee. Het zijn: Rob Oudshoorn, Rudolf Oudshoorn, Harco Schaafsma, Herman Blote en Koos Zwaan. Ondanks alle successen is Krajicek nog geen volksheld Richard Krajicek, die in Rosmalen geen moeite had met Patrick McEnroe, is de onbetwiste kopman en het uithangbord van het nationale tennis. FOTO» ANP Tennissers vinden het niet leuk dat wordt gepubli ceerd hoeveel ze verdie nen. Richard Krajicek heeft het idee dat mensen zich een mening vormen over zijn spel en daarbij zijn in komen als uitgangspunt nemen. Zo van 'als je een ton per maand vangt, mag je ook wel een mooie bal slaan'. Daar wordt hij niet goed van. rosmalen rob van der zanden Krajicek: „Dan worden ze extra kritisch, omdat ik zo veel geld verdien. Sorry, maar dan hoeft het voor mij allemaal niet meer. Ik vind dat een verkeerde instel ling." Richard Krajicek, die gisteren in het ATP-toernooi van Ros malen de kwartfinales haalde over de rug van Patrick McEn roe (6-4, 6-4), deed dit jaar sportief en financieel goede za ken. In zes maanden heeft het servicekanon al een miljoen gulden aan prijzengeld bij el kaar geslagen. En dan te weten dat voor spelers van zijn kaliber het prijzengeld slechts een deel van het totale jaarinkomen vormt. Er komen op dit niveau nog miljoenen guldens bij via sponsorinkomsten, demonstra tiepartijen en startgelden. Per jaar is 'de Kraai' naar schatting goed voor zo'n zes tot zeven miljoen gulden. Voortrekker Het is de voortrekker van de goed boerende tennisbond van harte gegund. Zijn prestaties in het buitenland hebben Neder land na een flink aantal magere jaren (de post-Okker-periode) weer een plaats op de tennis- kaart gegeven. Dat deed Kraji cek niet alleen, maar hij is wel de onbetwiste kopman en het uithangbord van het nationale tennis. Aan de aantrekkings kracht die de KNLTB sinds kort uitoefent op sponsors, heeft de Hagenaar indirect zijn steentje bijgedragen. Maar daar hoor je de mensen niet over, zie je Kra jicek denken. Vooral de Nederlandse ten- nisjeugd identificeert zich met hem, zoals woensdag in Rosma len overduidelijk bleek. Zoals een jonge voetballer zich met Dennis Bergkamp, Marco van Basten of Ruud Gullit vergelijkt. Met Michiel Schapers of Louk Sanders was dat toch moeilij ker. De jeugd mag dan gechar meerd zijn van Krajicek, de rela tie tussen het volwassen ten- nispubliek en de vedette is nog steeds voor verbetering vatbaar. Op de een of andere manier springt er geen vonk over als hij de baan opstapt. Het verschil tussen Rosmalen-woensdag en Rosmalen-gisteren was groot. Tijdens het 'kinderfeestje was Krajicek een idool, gisteren ge woon een van de deelnemers zo leek het wel. De tribunes zaten maar half vol en van veel geest drift was geen sprake. Al zal de hitte best een rol hebben ge speeld. Richard Krajicek werkt in dat opzicht ook niet echt mee. Hij is op de baan een uiterst ongezel lige jongen die vaak ronduit narrig reageert op allerlei situa ties. Alleen het tennis telt. lo gisch en volkomen terecht, maar het zou leuk zijn als hij eens een keer zijn emoties liet zien. AJs er in een wedstrijd van Kraji cek al wat valt te lachen, dan is het zeker niet aan de Nederlan der te danken. Gisteren sloeg Krajicek een schitterende smash in de hoek waarbij hij bijna 'moest gaan liggen om de bal goed te raken. Patrick McEnroe (de kansloze nummer 89 van de wereld) anticipeerde leuk. Hij ging, net als 'de Kraai', door de knieën en riep 'ben je dit nog vaker van plan?'. Krajicek die elf aces sloeg, een serie knappe passeerslagen in huis had en vijf love-games liet noteren hield zich weer op een heel andere manier met het publiek bezig. Toen hij een rokende toeschouwer ont- waardde, legde hij de partij stil zodat de man op de tribune zijn sigaret kon uitmaken. Deze an- ti-rookcampagne van Krajicek begon vorige week op Roland Garros en kreeg gisteren in ei gen land een vervolg. Krajicek: „Dat mensen roken moeten ze zelf weten, maar als mijn tegen stander serveert en ik zie zo'n wolk achter hem dan ben ik uit mijn concentratie." Maling Het zijn deze akkefietjes die de nummer twaalf van de wereld, die vandaag Wally Masur treft, typeren. Hij heeft maling aan zijn imago en wil zich op het spelletje richten, de rest is bij zaak. Het spektakel moet van zijn racket komen en anders maar niet. Dankzij deze filosofie heeft hij het internationaal ver geschopt. Maar ondanks alle sutcessen is hij in eigen land nog steeds geen volksheld of publiekslieveling. Het is ook wel het laatste waar Richard Kraji cek zich zorgen om maakt. Sierag en Sprinkhuizen op NK zyvemmen A van wanrooy Robin Sprinkhuizen en Natasja Sierag willen allebei Europa in. De twee belangrijke exponenten van de Leidse zwemwereld kun nen zich dit weekeinde voor uit zending kwalificeren tijdens de Nederlandse titelstrijd in Amersfoort. Student Sprinkhui zen (Zijl/LGB) maakt de groot ste kans. Hij concentreert zich op de 200 meter vrije slag, om zo een plaats af te dwingen in de estafette voor de EK in Shef field. Scholiere Sierag (LZ 1886) acht haar kans van slagen min der groot, maar is bereid om met name op de wisselslag er alles aan te doen om een plaats in de ploeg voor de EJK in In- stanboel af te dwingen. „En anders volgend jaar, maar", lijkt de 14-jarige mavo- leerlinge zich al vast in haar lot te schikken. Sierag moet dan ook een hele krachttoer verrich ten om de (oudere) concurren tie (Mariska van Ham uit Bar- neveld, red.) af te troeven. „Mijn kans is heel erg klein. Mariska is gewoon heel erg goed. Ze zwemt nu negen se conden sneller dan ik. Maar ze is een jaar ouder en mag daar om volgend jaar niet meer mee dingen voor een plaats op de EJK. Dan heb ik dus een grotere kans. Nu zal ze me waarschijn lijk wel voorblijven." Limiettijden Wat niet wegneemt dat Sierag ook als nummer twee mee zou kunnen naar Turkije. „Maar daar moet je je niet in vergissen. Er zijn weliswaar twee plaatsen op elk nummer beschikbaar, maar dan moet je wel sneller zwemmen dan de nummer één", zegt Sierag, die natuurlijk goed op de hoogte is van de li miettijden. „Het klinkt mis schien gek, maar de winnaar moet op de 400 meter wissel slag 5.13 zwemmen en de num mer twee 5.06. Dat is wel een groot verschil." Sierag heeft desondanks drie ijzers in het vuur. Behalve de 200 en de 400 meter wisselslag is ook de 200 meter vlinderslag op haar korte lijfje - de LZ- zwemster is 1.53 meter lang - geschreven. „Maar op dat num mer moet ik behalve met Maris ka ook met Sabrina Fortes reke ning houden. Beiden zijn vorig jaar al naar de EJK in Leeds ge weest. Voor mij zou het de eer ste keer worden." Stuntje Sierag heeft een stuntje wel in haar koppie zitten, maar verliest de realiteit niet uit het oog. Bui ten haar poging om een plaats in de nationale jeugdploeg te verdienen, zal de Leidse zich in haar leeftijdsgroep natuurlijk vooral inzetten om een aantal (gouden) medailles in de wacht te slepen. Daar is ze redelijk be dreven in. De laatste anderhalf jaar verzamelde Sierag tijdens zowel de zomer- als de winter kampioenschappen al zestien titels. „Ik ben een slow-starter. maar als ik eenmaal op gang ben gekomen ga ik hard. Ik heb geen sprint-gevoel en zwem daarom het liefst langere af standen. Omdat ik heel erg klein ben heb ik dan ook de meeste kans. Ik moet veel meer slagen maken dan anderen en Robin Sprinkhuizen en Natasja Sierag jagen in Amersfoort tijdens de Nederlandse kampioenschappen zwemmen op een Europees startbewijs. bij het aantikken kom ik lengte tekort. Bovendien hebben de meesten meer kracht dan ik. Krachttraining mag ik namelijk nog niet doen." Robin Sprinkhuizen (18) wil graag op herhaling. Vorig jaar bemande hij tijdens de EJK in Antwerpen al de estafetteploeg op de 200 meter vrije slag. Tim Hooymans, Steven Aartsen en Marco Mulder waren toen zijn maatjes. „Het ging best aardig. We haalden de finale, maar om dat Marco Mulders daarin te vroeg startte, werden we gedis kwalificeerd. We lagen op dat moment op de zesde plaats. Het doel was het halen van de fina le", zegt de scheikunde stude rende Rijnsburger. 'Kick' De Zijl-zwemmer was destijds de derde starter. „Ik vind het wel lekker om midden in de es tafette te starten. Dan kun je proberen een gat te slaan met de rest en ligt er niet zoveel druk op je. Ik krijg er een 'kick' van om van iemand weg te zwemmen. Je krijgt dan het ge voel of je verschrikkelijk hard gaat. Je bent je zelf aan het op jagen." Sprinkhuizen zoekt nu zijn weg in de seniorenploeg, die de in Amerika studerende Marcel Wouda als grote voortrekker heeft. „Ik heb dit jaar na een ge sprek met'mijn huidige trainer Vili Adam extra veel in het zwemmen geinvesteerd. Ik ben ook veel bewuster bezig dan voorheen. Nu weet ik precies waar ik het voor doe. Daarom ben ik ook bijzonder gemoti- FOTO BEN DE BRUYN veerd. Ik heb met mezelf ook af gesproken dat ik naar de olym pisch spelen van '96 in Atlanta wil. Het belangrijkste voor mij dit weekeinde is dan ook dat ik me plaats voor de EK. Daar naast hoop ik nog een aantal medailles te pakken", weet Sprinkhuizen, die als een veel zijdig zwemmer door het leven gaat. Want behalve de 200 me ter vrije slag beheerst hij de an dere slagen ook wel degelijk goed. En dat zal in Amersfoort, als het aan hem ligt, nog eens onderstreept worden. numegen anp Op het Friese platteland kan het draaiboek voor een volgend volksfeest al met potlood wor den geschreven. Na de massale euforie rond de bekerfinale vormt promotie naar de eredivi sie de nieuwste aanleiding om de voetballers van Heerenveen tot helden te benoemen. Na de zege van 2-1 bij NEC heeft het supporterslegioen bihnen en buiten de provincie nog een kleine week om zich voor te be reiden. In poule A van de nacompeti- tie ligt de druk nu vooral bij Fortuna Sittard. De Limburgers ontvangen zondagavond eerst NEC. Als ze die partij winnen, hebben ze op 16 juni aan een gelijkspel in het Abe Lenstra stadion genoeg, omdat hun doelsaldo in dat geval beter is. Speelt Fortuna gelijk of verliest het van NEC. dan moet het in ieder geval de laatste wedstrijd In Nijmegen had Heerenveen gisteren maar dertien minuten nodig om NEC van nog een sei zoen eerste divisie te verzeke ren. Schaap en Regtop smulden van de gapende ruimte achter de Nijmeegse verdediging. Schaap maakte 0-1 na een com binatie met Roelofscn. Regtop dankte Aalbers voor diens fout Met kansen aan weerszijden bleef de wedstrijd boeiend. Vooral toen NEC tien minuten voor tijd door een lob van De Romijn opleefde: 1-2. De vierde nederlaag in vier wedstrijden tegen Heerenveen was echter onafwendbaar. NEC: Brookhuis. Wijnhoven (67 Ei|lan der). Van der Linden, Lok en Stock (46 Paymans). Aalbers. Van Wonderen en Van Wanrooy. Van de Weerden. Crü- den en De Romijn Heerenveen: Swager. Doesburg De Jong. Ten Voorde en Kuil, Roekstsen. Echtekj en De V*ser. Schaap. Tammer (46 Camataru) en Regtop (77 HeKn- gaj Nog één punt is NAC verwijderd van een. terugkeer naar de eredivisie, waaruit het in 1985 verdween. Na de moeizame winst op De Graafschap (2-1), is een gelijkspel zondag in Den Bosch voldoende. Den Bosch kan echter bij een maximale score uit twee duels alsnog winnaar van poule B van de nacompetitie worden. NAC had het gisteravond moeilijker dan verwacht. De Graafschap kwam naar Breda met de bedoeling toch nog iets van de nacompetitie te maken. In de eerste twee duels van de toegift was de formatie van Kistemaker slechts als schietschijf gebruikt. NAC. dat het spel diende te maken, leek bevangen door zenuwen en hitte. Een paar minuten na de pauze kwam de verrassende openingstreffer van De Graafschap, ingeleid door een fout van Zondervan. afgestraft door Van Schijndel. Van de kant greep coach Spelbos in door Gesthuizen in te zetten. De van PSV gehuurde speler zorgde voor de ommekeer door gelijk te maken. Daarna deed lemmers koppend de rest: 2-1. NAC: Karelse: Van den Dungen (67 Koumans). Brood, Sas on Wilms Rerme (63 Gesthuizen), Zondervan, Lokhofl en Brusselers. Van Hooydonk nn Lammers De Graafschap: Olyslager, Koorman, Redokor, Trentolman on Wisstnk (75 Jan sen). Matthaei. Leeuwerik. Godeo en Do Vries (70. Van do Brink), Vink en Van Schi|ndet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19