Ambtenaren provincie actiebereid Vuilnismannen zwart betaald Randstad 'Bij juist gebruik is tampon ongevaarlijk' Hitte speelt brug parten Amsterdam herstelt orde op grachten Airbus lanceert concurrent Fokker 130 VRIJDAG 11 JUN11993 <.071-161440. PLV -CHEF Ook de ambtenaren van de provincie gaan actie voeren voor betere arbeidsvoorwaarden. Als er vanmiddag geen beter loonbod op tafel ligt, leggen de ambtenaren don derdag 17 juni het werk anderhalf uur neer. Ze maken dan massaal hun opwachting bij de vergadering van Pro vinciale Staten. Maandag wordt er in Noord-Holland ac tie gevoerd en dit protest wordt ondersteund door een aantal Zuidhollandse ambtenaren. den haag monica wesseling Dit is gistermiddag bekend gemaakt op een personeelsbij eenkomst in het provinciehuis in Den Haag. Doel van de bij eenkomst was de actiebereid heid van het personeel te pei len. Er waren enkele honderden ambtenaren aanwezig en op een enkeling na wil iedereen de barricades wel op. „Wij staan hier niet voor ons plezier, maar we pikken een loonbod van nog geen procent niet. De provincie moet nu eens begrijpen dat wij geen twee derangs werknemers zijn en ook niet willen zijn." De vier betrokken vakbonden, CFO, Novon, AbvaKabo en E, hebben afgesproken dat de ac ties in Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht op elkaar worden afgestemd. Noord-Hol land bijt het spits af. Het is de Van werkgeverszijde wordt nog niet gedreigd met sancties als de ambtenaren inderdaad het werk onderbreken, maar in tern is al wel de opdracht ver strekt om vooral te noteren wie tijdelijk het werk neerlegt en voor hoe lang. Adjunct-griffier Van der Hart heeft alle afde lingshoofden hiertoe opdracht gegeven. „Hoewel ik me goed realiseer dat het hier om een zeer impopulaire maatregel gaat. Diegenen die de actie on dersteunen zullen hem met bloedend hart uitvoeren." Volgens Van der Hart zullen de afdelingshoofden inderdaad noteren wie weg is. Vooralsnog volgen er geen sancties. „Maar uitsluiten kun je die niet", aldus Van der Hart. Hij denkt hierbij aan inhouden van salaris of ver plichten de verloren tijd in te halen. den haag/leiden* „Als vrouwen op een verantwoorde en hygiënische wijze tampons gebruiken, is er geen reden tot groot alarm. Ik denk dat Simons meer bereikt met een grotere waarschuwing op een pakje sigaretten dan een angstaanjagende tekst op een pakje tampons." Dr. A. Peters, vrouwenarts in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL), vindt de aandacht voor de zeldzame 'tamponziekte' schromelijk overdreven. Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid wil fabrikan ten van tampons op korte termijn verplichten op de bijsluiter informatie verschaffen over het juiste gebruik van tampons en over de symptomen van de tamponziekte. Volksgezond heid zal bovendien de artsen nog eens wijzen op de risico's van de tamponziekte. Simons schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerleden Soutendijk en Laning(CDA). Tamponziekte, ofwel Toxische Shock Syndroom (TSS), is een zeldzame infectieziekte die mede kan ontstaan door on juist gebruik van tampons. Het is niet exact bekend hoeveel vrouwen in Nederland jaarlijks worden getroffen door deze ziekte. Op basis van Amerikaanse cijfers schat Simons dat zich in Nederland jaarlijks 35 TSS-gevallen voordoen. Bij het AZL zijn twee ziektegevallen bekend. Volgens dr. Peters onstaat de ziekte door een combinatie van factoren en kan de tampon nooit als hoofdschuldige wor den aangemerkt. „De ziekte kan ontstaan door een giftige bacterie in de vagina. Die bacterie kan in de bloedbaan te recht komen door hele kleine wondjes in de baarmoeder- mond en de schede. Die wondjes kunnen ontstaan bij het in brengen van een ruwe tampon. Als een vrouw langdurig een tampon inhoudt kan er een een ophoping van bloed onstaan. Maar als een vrouw die bacterie niet heeft, wordt ze ook niet ziek. Het gebruik van tampons op zich is niet schadelijk." Peters benadrukt dat vrouwen die tampons gebruiken wel geregeld moeten verschonen. „Zeker als de bloeding hevig is, is het raadzaam als vrouwen om de twee a drie uur verscho nen. Het is niet verstandig om urenlang met een verzadigde tampon rond te lopen, 's Nachts is het beter om maandver band gebruiken." Peters hoopt niet dat de aandacht voor de tamponsziekte vrouwen ervan weerhoudt tampons te gebruiken. „Ik zou het heel jammer vinden als tampons in discrediet worden ge bracht en vrouwen weer terug moeten naar het gebruik van katoenen luiers. TSS is een gevaarlijke ziekte maar hij komt zelden voor. Bij verstandig gebruik van tampons, is er geen reden tot ongerustheid. Ik denk dat Simons grotere zorgen heeft." leiden Door de hitte wilde de Leidse Rijnzichtbrug gisteravond om acht uur niet meer dicht. Zes brandweermannen hebben tot negen uur de uitgezette staalcontructie en het houten wegdek natgehouden met de autospuit. Toen* kon het verkeer weer over de verbindingsbrug tussen Haagweg en Morsweg. Tót grote opstoppingen heeft die tijdelijke afsluiting niet geleid. De afgelopen jaren moest de brandweer geregeld brug gen natspuiten in tijden met tropische temperaturen overdag en nachten zonder afkoeling. Ditmaal vormde alleen de Rijnzichtbrug een pro bleem. FOTO HIELCO KUIPERS Wrakken worden gesloopt en patrouilleboten ingezet tegen de groeiende overlast in de Amsterdamse grachten. foti amsterdam fred v Met ferme happen van een sta len grijper heeft de gemeente Amsterdam een begin gemaakt met de operatie 'Orde op het water'. Een bestuurlijke aanval van burgemeester en wethou ders op de 'chaos en anarchie' in de grachten. Wrakken wor den gesloopt en patrouilleboten ingezet tegen de groeiende overlast van cruisende dron kelappen en aanverwante 're creatieve scheepvaart'. Een af- meerverbod voor plezierjachten is in de maak. Tientallen jaren van afzijdig heid en gedoogbeleid zijn wat het gemeentebestuur betreft voorbij. Er wordt korte metten gemaakt met de wilde verzame ling wrakken en half- of hele maal gezonken bouwsels in de monumentale, 'gerevitaliseerde' binnenstad. De Italiaanse kunstenaar en Waterlooplein-koopman Rober to Posar was deze week het ce remoniële eerste slachtoffer. Onder het toeziend oog van een delegatie uit de Stopera lichtte een grijpmachine met enkele afgemeten knikken Posars ge zonken opslagplaats uit de Nieuwe Keizersgracht. Gegrin nik op de wal, toen onder het versplinterde dak een onvoor stelbare hoeveelheid verroeste fietswielen, frames, blokken piepschuim, buizen en plastic bloot kwam. Toebe reidselen van de conceptuele kunst die de Italiaan bedrijft in het voetspoor van de bij zijn vlotten in de Amstel verdronken legendarische hippie-kunste naar 'Bulgar' Viktor IV. Rotte planken Twintig happen later wijzen al leen de ronddobberende rotte planken en Heinz-tomaten- ketchup-containers nog op het bestaan van het zelfgebouwde vaartuig. Posar berust. Hij heeft afstand gedaan van zijn bezit, zegt hij. Nee, achteraf bezien zit er toch niet veel bij wat op het Waterlooplein nog wat had kunnen opbrengen. Vier jaar heeft de boot er gelegen en daarvoor nog ééns vier jaar aan de andere kant van de brug, tot groot leedwezen van de overbu ren in de gerenoveerde panden aan de gracht. Later deze week wordt een ander schip uit de gezonken vloot van Posar uit dezelfde gracht opgehaald. Voor dat 17 meter lange kavalje moet een drijvende bok in stelling worden gebracht. Op rekening van de gemeente. Dat is de afspraak als de eigenaar zonder verdere om haal afstand doet van zijn bezit, zegt N. Mourits, directeur van de dienst Sluis- Brug- en Ha vengelden. Posars waterrijk zal dan gehalveerd zijn: nog twee opslagplaatsenateliers resten hem, die vooralsnog wel drij- Na Posar komen nog 30 an dere gezonken wrakken aan de beurt. „We hebben uitvoerig onderhandeld", zegt Mourits, „Maar uiteindelijk is het kiezen of delen. De tijd dat iedereen op de grachten doet wat-ie wil is voorbij." Weggesleept Vorige week werd al het boten- bezit van het voormalige Ka bouter-gemeenteraadslid Joop Peters weggesleept van de oos telijke doorgang bij het Centraal Station naar de 'bewaarhaven' in de Havens-West. Wegens 'ontoelaatbare activiteiten' aan boord. Peters was wel eens 'brandgevaarlijk in de weer' met een lasapparaat. Ook voor illegale woonboten valt het doek. Waar tot voor kort een ligvergunning nog een zeld zame luxe was langs de kaden wordt nu de sleepdienst opge roepen. De tientallen illegale woonboten langs de IJ-tunnel- pier moeten verdwijnen, zegt Mourits. „De tijd van de ge- doogrondes is voorbij. De bin nenstad is vol, we hebben alle ligplaatsen nodig voor legale bewoners." Een particulier die clande stien een gigantische woonark - 22 meter lang, 7 breed en 4 hoog - had afgemeerd in de Nieuwe Vaart bij het Scheep vaartmuseum ondervond dat vorige week. De man had de be tonnen bak via de gracht- naar z'n plek gebracht in het vertrou wen dat 'de gemeente toch alles goed vindt' en zijn nautische landhuis op de plaats zelf laten aftimmeren. Maar dat ging niet door. „We hebben hem naar de bewaarhaven gesleept", zegt Mourits licht triomfantelijk. „De gemeente is geen papieren tij ger meer." Naast de summiere regels voor ligvergunning, tech nische staat en afmetingen zijn voor woonboten welstands-nor men voor ontwerp en aanziert 'in ontwikkeling.' Gebruikers Ook de recreatieve gebruikers van de grachten gaan de ferme re houding van de overheid merken. Vanaf deze maand laat Mourits twee blauwe patrouille boten door de grachten cirke len, op zoek naar volk dat over last veroorzaakt. Mourits: „Een ontwikkeling van de laatste ja ren: steeds meer jongeren ge bruiken de grachten als gelag kamer. Ze kruipen met een paar kratten bier in een bootje en drinken maar." De patrouilles hebben opsporingsbevoegdheid en mogen bootjes opbrengen. „Net als de politie op het land gaan we er op af als buren kla gen. Druk genoeg, want het re gent klachten van woonbootbe woners." Om ook lawaai aan boord van pleziervaartuigen te verminderen gaat de gemeente het cen- de trum beperken. leiden meindert van der k Leidse huisvuilophalers hebben de laatste tijd enige keren tegen een vergoeding wat afval van bedrijven meegenomen. Dat is tegen de regels want bedrijven moeten hiervoor een contract afsluiten. Hoe vaak vuilnismannen deze zwarte betalingen hebben aangenomen, wil de Leidse ge- meentereiginging niet kwijt. „Het is ook bij ons wat dat betreft niet koek en ei. Er zijn maatregelen genomen. Om hoeveel geval len het precies gaat blijft een interne aan gelegenheid", aldus Ada Kraft, voorlichter bij de reiniging. In meer steden in Nederland is dit een bekend verschijnsel. In Utrecht vielen be gin dit jaar zelfs ontslagen toen bleek dat op zeer grote schaal geld werd betaald voor het afvoeren van bedrijfsafval. On langs heeft ook de Haagse reinigingsdienst geconstateerd dat personeel in toenemen de mate in de tijd van de baas een centje bijverdient. Volgens woordvoerder P. Pa- tijn zijn de afgelopen tijd enkele vuilnis mannen gestraft wegens ambtelijke cor ruptie, maar zijn er geen ontslagen geval len. De reinigingsdienst is alleen verplicht om vuil van burgers weg te halen. Bedrij ven moeten daarentegen een contract af sluiten met de gemeente of een particulier vuiltransporteur. In Leiden kunnen zij bij de gemeente laadkisten huren die een of twee keer per week worden geleegd. On dernemers zien daar soms vanaf zij vuilnismannen zwart kunnen betalen. Volgens woordvoerder Kraft is het reini- gingspersoneel nog onlangs streng onder houden over de regels die de gemeente heeft. „Dat betekent dat zij nog geen kop koffie van een oüd vrouwtje mogen aanne men voor wat hulp. Er wordt alleen koffie gedronken in de kantine aan de Admiraal Banckertweg. Maar dus ook geen bloemen of een patatje of wat dan ook. Bij de jaar wisseling worden de flessen wijn ingele verd en gezamenlijk verdeeld", aldus Kraft. Daarnaast houden opzichters verscherpt toezicht op de ophaalploegen. De Leidse reinigers die zich niet aan de regels hebben gehouden hebben een ge sprek met de leiding gekregen en zijn be rispt. parus* hennyv DASA, nog geen twee maanden eigenaar van Fokker, is akkoord gegaan met de lancering van de Airbus-319, een directe concur rent voor de Fokker-130, die overigens alleen nog op de te kentafel bestaat. Airbus, waar van DASA mede-eigenaar is, kondigde gisteren op de Parijse luchtvaartsalon Le Bourget de ontwikkeling van de A319 aan. Het nieuwe toestel biedt plaats aan 130 passagiers, evenveel als de Fokker-130 zou moeten ver voeren. Woordvoerders van Fokker en DASA ontkenden dat de ontwikkeling van de F-130 hiermee van de baan is. Bij de overname van Fokker door DASA is lang onderhan deld over de vraag welke toe stellen de Nederlandse vlieg tuigfabrikant in de toekomst mag ontwikkelen en bouwen. Uiteindelijk is afgesproken dat alle toestellen met plaatsen voor 65 tot 130 passagiers van Fokker afkomstig zullen zijn. DASA was al enige tijd bezig met de ontwikkeling van de re- gioliner, een vliegtuig met 130 stoelen. Dat programma, waar aan al 200 miljoen gulden is be steed, is nu gebundeld met de plannen voor de Fokker-130. Eind van dit jaar moet duidelijk zijn wat voor toestel Fokker denkt te kunnen bouwen. Fok ker-woordvoerder B. van Veen zei gisteren in Parijs dat als tot produktie wordt besloten, de eerste Fokker-130 uiterlijk in 1997 kan worden afgeleverd. Dat is een jaar later dan de A319. Indruk Van Veen is niet onder de in druk van het feit dat de A319 een jaar eerder het luchtruim kan kiezen. „Als een maat schappij nu met Fokker-100- toestellen vliegt, ligt het voor de hand dat zij zullen kiezen voor de Fokker-130 als die wordt ontwikkeld. Daarentegen zullen maatschappijen die nu Airbus toestellen hebben, eerder de A319 hun voorkeur geven. Beide toestellen zullen zich in de markt moeten bewijzen". President-directeur Jean Pier- son van Airbus benadrukte tij dens éën persconferentie dat vliegtuigen met 130 stoelen een belangrijk deel van de markt zullen vormen in de toekomst. Dat komt door de veranderin gen in de luchtvaart, waardoor frequenter wordt gevlogen met kleinere toestellen. Er is op dit moment al een klant voor de A319, ILFC geheten, een lease maatschappij uit Los Angeles. Dit bedrijf heeft zes toestellen besteld, maar Pierson verwacht dat er uiteindelijk 400 130-sit- ters verkocht zullen worden. De Fransman bevestigde dat de beslissing om de A319 te gaan ontwikkelen unaniem was genomen door de eigenaren van DASA. De Duitsers hebben ingestemd met de ontwikkeling van de A319. Woordvoerders van het Duitse bedrijf ontken den onmiddellijk dat met dit besluit de Fokker-130 niet ver der zal komen dan de tekenta fel. De speculaties daarover werden vergroot door het ont breken van het schaalmodel van de Fokker-130 in de grote stand van DASA tijdens de Pa rijse luchtvaartsalon. In die stand waren wel alle andere Fokkers te vinden. Volgens DA- SA-woordvoerders ontbrak de Fokker-130 omdat men geen niet-bestaande toestellen wilde exposeren. Maar in de stand stonden wel modellen van Air bus-vliegtuigen waarvan alleen nog schetsen bestaan. Ook van de A319. I BRANDWEER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16