Alkemade stelt aanleg van begraafplaats uit Schade fontein Herenhof blijft een heikel punt -EN VEENSTREEK Begroting pas in december Nieuwe Sloot heeft de beste schutters 'Noordwijk moet van tulp blijven' Provincie pakt glasvervuiling in Langeraarse plassen aan VRIJDAG 11 JUN11993 chef* gert visser. 071-161417, plv -chef janet van duk. 071 -161443 De aanleg van een algemene begraafplaats in Alkemade is uitgesteld. Burgemeester en wethouders willen eerst onderzoeken of de kosten omlaag kunnen. Bovendien wordt bekeken of er een geschiktere plek is te vinden voor het kerkhof. Dat heeft de commissie ruimtelijke or dening het gemeentebestuur gisteravond geadviseerd. ren of er een geschiktere plaats kan worden gevonden." Dat ge beurt. Er is een inrichtingsplan ge maakt. waarvan de kosten nu 1,5 ton hoger uitvallen dan het oorspronkelijk geraamde be dragvan 1,15 miljoen gulden. Er worden 410 grafvelden aange legd in twee lagen zodat er ruimte is voor 820 graven. Een groenstrook moet de begraaf plaats afschermen van de om geving. Een klein deel is gepland op alkemade marieta kroft De locatie aan de Alkemadelaan bij het industrieterrein De Lasso is gekozen na een studie door het adviesbureau RBOI. Volgens het CDA-raadslid N. Bakker en burgerlid P. Koek is deze plek bij het industrieterrein, een school en een provinciale weg te druk. „Op een begraafplaats hoort rust te zijn", meent Bak ker. „Ik wijs deze locatie niet af. Maar overweeg nog eens in sa menspraak met de kerkbestu- grond van de EWR. Daarnaast heeft de gemeente al land aan gekocht van A. van der Poel. Op dit moment wordt nog onder zocht of het beheer van (een deel van) de begraafplaats kan worden geprivatiseerd. Daar over wordt overlegd met de kerkgenootschappen die het meest gebruik zullen maken van deze ruimte. Mortuarium De commissieleden bleken het gisteravond ook niet eens met het ambtelijk advies om geen mortuarium op de algemene begraafplaats te realiseren. De gemeente zou gebruik kunnen maken van het mortuarium bij de eventuele nieuwbouw van het Huize Jacobus, zo blijkt uit de ambtelijke nota. Dat be spaart kosten. De commissiele- hazerswoude» Circus De Groene Neus trad gisteren op in Hazers- woude. Niet in een circustent, maar in de koeiestal van de familie Kerkvliet aan het Spookverlaat. De artiesten hoefden niet van ver te komen. Het waren namelijk leerlingen van de basisschool De Groene Stee. De kinderen van groep 1 tot en met 6 hebben de af gelopen week gewerkt aan een circusproject. Ze oefenden een act, maakten entreekaartjes en berekenden de kosten. Als klapper op de vuurpijl lieten zij gisteren aan hun ouders en andere familiele den wat van hun kunnen zien. foto ben de bruyn rijnwoude ruud sep De gemeente Rijnwoude be handelt de begroting voor 1994 dit jaar pas in de december. Normaal werd de begroting al tijd in oktober al vastgesteld. Het uitstel is een gevolg van de financiële problemen van de gemeente. Om die op te lossen moet flink worden gesneden in de uitgaven van de gemeente. Na de zomer moet in het ge meentebestuur een discussie losbranden over de taken van de gemeente. Alle zaken die de gemeente nu nog regelt maar die niet wettelijk verplicht zijn, staan ter discussie. Naar ver wachting zullen hierdoor vooral in de welzijnssector harde klap pen vallen. Zoals het er nu voor staat moet de gemeente vol gend jaar 1,2 miljoen bezuini gen. Overigens is de commissie fi nanciën gisteravond akkoord gegaan met ruim twee ton aan kleine bezuinigingen. Zonder deze besparingen zou de ge meente dit jaar al in de proble men komen. Om het bedrag bo ven tafel te krijgen moet op niet minder dan 31 posten worden bezuinigd. Zo komt er bijvoor beeld voor het minimabeleid dit jaar 5000 gulden minder be schikbaar dan was begroot. De enige bezuiniging waar over gisteren nog wat discussie ontstond, was het uitstel van de restauratie van de oudheidka mer in Hazerswoude-Dorp. De ze restauratie is in het verleden al vaker op de lange baan ge schoven. De commissie drong er daarom op aan de oudheids kamer toch zo snel mogelijk aan te pakken. Burgemeester M. Boelen beloofde zijn best te doen. Sportontmoeting alkemade/noordwuk Woedend is WD-fractievoorzitter H. van Duij- keren op de gemeente Noordwijk. De tulp is van Alkemade en daar moet Noordwijk van af blij ven. Zijn woede werd gewekt toen hij onlangs in het Leidsch Dagblad las dat de tulp 'de smoel' van Noordwijk moet worden. De politiek in Noordwijk is van plan om over de hele lengte van de boulevard tulpvormige armaturen plaat sen. De bloem moet een steeds terugkerend ele ment in dit gebied worden. Alkemade heeft vorig jaar al eens Leiden op de vingers getikt die zichzelf bloem van de rand stad ging noemen. Nu is het de beurt aan Noordwijk, meent Van Duijkeren. Op de water toren in het centrum van Roelofarendsveen is een tulp aangebracht, die op tientallen kilome ters afstand nog te zien is. Noordwijk daarente gen is een (tulpe-)bollengemeente. Burgemeester A. Meerburg zegde gisteravond tijdens de commissie bestuurszaken toe dat hij zal nagaan wie de oudste rechten heeft. Ambtenaar De Visser van Noordwijk reageer de vanochtend wat lacherig op deze aankondi ging. „Als Alkemade een onderzoek wil instellen naar de tulp, dan is het daar natuurlijk vrij in. Maar als het in die gemeente ook maar één keer het briefpapier van Noordwijk had bekeken, had het kunnen zien dat de tulp al jaren in ons logo voorkomt. Om nu ineens zo'n drukte te maken over een nog zeer prematuur plan voor armatu ren op de boulevard, vind ik eerlijk gezegd wat overdreven." alphen aan den run» Dieven nemen weegschaal mee alphen aa>j den rijn Uit een bedrijf in bloemen en planten aan <^e Hoorn in Alphen is tussen maandag en gisteren een zwaar wee gapparaat gestolen. De waarde van het toestel wordt geschat op 2500 gulden. Hoe de daders binnen zijn gekomen en de weeg schaal hebben vervoerd is niet bekend. Twee keer pech voor Andijker oude wetering Een inwoner van het Noordhollandse plaatsje Andijk stond gisteren raar te kijken omdat hij zijn auto niet meer kon vinden. Hij had de wagen op 2 mei wegens pech achtergela ten op een parkeerstrook langs de rijksweg A4, ter hoogte van Oude Wetering. Toen hij gisteren terugkwam om de auto op te halen was die verdwenen. Het onderdeel schieten op de Sportontmoeting in Alphen wordt al jaren gewonnen door tennisvereniging Nieuwe Sloot. Ook dit keer werd hierop geen uitzondering gemaakt: Nieuwe Sloot eindigde als eerste. Flair pakte de tweede plaats en Bola Raga de derde. Erg warm was het in sporthal Arena bij het badminton. Het publiek bestond voornamelijk uit de deelnemers van de wach tende ploegen. De judoka's van EAJV behaalden een verrassen de eerste plaats, waardoor zij meteen de laatste plaats in het algemeen klassement verlieten. Tempo werd tweede en AAV sloeg zich naar de derde plaats. Geen winnaar In tegenstelling tot andere jaren werden, de voetballers van Al phen geen winnaar van het korfbaltoernooi. Ze eindigden op de derde plaats, maar hand haafden wel hun koppositie in het algemeen klassement. Zeker van het 'kampioenschap' zijn ze nog niet. Alphense Boys won het onderdeel korfbal, Rijn streek werd tweede. Evenals bij het basketbal eer der deze week, waren ook hier weer vrij veel blessures. „Dat kwam voornamelijk door de hardheid van de velden, veel spelers hadden zich hierop ver keken en verkeerde schoenen meegenomen, wat vooral enkel en knieblessures opleverde", zegt Ronald Hendricx van de Sportraad. Een speelster is voor behandeling naar het zieken huis geweest, zij bleek een ern stig gekneusde duim te hebben opgelopen. Stand De voorlopige eindstand: Al phen 933 punten, Tempo 914 punten en Nieuwe Sloot 864 punten. Vanavond wordt tussen het clubgebouw van Avanti en de Zegerplas het Verrassingson derdeel afgewerkt. Dit bestaat uit drie onderdelen. Alle dertig ploegen doen hier aan mee. De wedstrijden beginnen om 19 uur. ter aar wilfred simons De provincie Zuid-Holland wil een einde maken aan de glas vervuiling en de puinstort langs de oevers van de Langeraarse plassen. Nog voor het begin van de zomervakantie gaan verte genwoordigers van de provincie om de tafel zitten met de ge meente Ter Aar, het Hoog heemraadschap van Rijnland en het waterschap De Aarlanden. „De plannen zijn nog pril", zegt woordvoerder P. Hofman van de provincie. „We v\Hlen eerst de omvang van het pro bleem in kaart brengen en on derzoeken welke oplossingen mogelijk zijn." Hofman denkt aan een sanering waarbij niet alleen het glas en het puin wor den verwijderd, maar tegelijker tijd ook mogelijke andere ver vuiling wordt aangepakt, bij voorbeeld lozingen van riool- en ander afvalwater. Het glas is in het water te rechtgekomen toen in het verle den glastuinders na nieuwbouw gebroken glas langs de oevers stortten. „De nonnen waren toen nog heel anders dan nu", zegt een woordvoerder van de gemeente Ter Aar. De gemeente is bereid om met de provincie te overleggen: „Als wij het milieu kunnen die nen, doen wij dat natuurlijk" zegt de woordvoerder. „Maar het is niet zo dat de Langeraarse plassen vol liggen door een enorme 'illegale glasstort'. Langs de oevers nabij de Para- dijsweg en het Kerkpad ligt op bepaalde plekjes wét glas. Het overgrote deel van de plas is schoon." Kruien Hofman denkt daar toch anders over. „Het kan best zijn dat er niet veel glas ligt, maar het ma teriaal blijft niet liggen, zoals puin. Glas gedraagt zich net als ijs; onder invloed van wind en waterstromingen 'kruit' het. Het glas 'wandelt' als het ware door de plas en niemand kan zeggen dat het blijft liggen waar het ligt." De omvang van de vervui ling is bij de provincie niet be kend. De gemeente heeft een dagre creatieplaats langs de plassen aangelegd met surfsteigers. Vol gens de gemeentéwoordvoerder ligt daar zeker geen glas: „De brandweer heeft in 1991 op die plaatsen gedoken en vastgesteld dat die bodems schoon zijn. Ook nabij het clubhuis van de Surfclub Ter Aar 'The Jumping Fox' ligt volgens hem geen glas. Het college van B en W buigt zich binnenkort over het pro bleem. Onder meer wordt on derzocht of bij de vervuilde plekken waarschuwingsborden moeten komen. Alphenaar weigert op te draaien voor schade leiden/alphen* cerberus persbureau Een 52-jarige Alphenaar weigert op te draaien voor de schade aan een fontein in winkelcen trum de Herenhof in zijn woon plaats. Hij houdt vol dat de ver nieling is gepleegd door een mede-cafébezoeker, en dat jus titie bij hem aan het verkeerde adres is. Het openbaar ministe rie denkt daar heel anders over: onder het motto 'samen uit, sa men thuis' moet hij straf krij gen, ook al heeft hij niets ge daan. Gisteren schetste de 52-jarige verdachte bij het Haagse ge rechtshof het verloop van de zo merdag in 1991 die zo'n lange nasleep heeft. Beide mannen zochten die dag afkoeling in de fontein van de Herenhof. Tevo ren hadden ze een paar drank jes genomen in een lokale gele genheid. Tijdens de zwempartij werd een aantal straalpijpen en sproeikoppen omgebogen. De ze onbezonnen actie leverde de gemeente AJphen een schade post op van vierduizend gulden. Celstraf De kwestie was al eens voor der rechter geweest. De politierech ter had de Alphenaar al veroor deeld tot duizend gulden boete en een voorwaardelijke celstraf van vier weken. Gisteren behan delde het Haagse gerechtshof het hoger beroep waarom de veroordeelde had gevraagd. De Alphenaar erkende dat hij een duik in de fontein heeft ge nomen. Maar hij wenst niet be straft te worden voor vernielin gen die zijn begaan door ie mand anders. „Mijnheer heeft alleen een rondje gezwommen, meer niet", aldus zijn advocaat. Volgens procureur-generaal B. de Hoogh deed dat niet ter zake. De zwempartij was een gezamenlijk initiatief, dus moesten de vernielingen ook als een gemeenschappelijke daad betiteld worden. "Samen uit, samen thuis", zei de aanklager, die duizend gulden boete eiste, maar de eerder opgelegde voor waardelijke celstraf liet vallen. Drank Volgens De Hoogh had drank een duidelijke rol gespeeld bij het besluit van beide heren om een frisse duik te nemen. "Mijnheer laat zich niet graag onbetuigd waar het gaat om een lekkere slok", zei de aankla ger. De Alphenaar reageerde verontwaardigd. In zijn slot woord bij het hof zei hij er grote bezwaren tegen te hebben om als een drinkebroeder te wor den afgeschilderd. Dat hij de kameraad, die tijdens de zwem partij zijn voet aan glas open haalde, keurig naar het zieken huis wist te rijden, bewees toch wel dat hij geen slok te veel op had. Uitspraak over twee weken. alphen aan den run» Het was dan wel geen echte wedstrijd, maar de 180 Alphense gym nasten zetten gisteravond toch hun beste beentjes voor. Op de tribune zaten immers zo'n 400 ouders, vriendjes en vriendinnetjes. Zij volgden de verrichtingen van de leerlingen van de Alphense gymnastiekverenigingen DOS en Wilskracht, de sportvereniging Rijnsaterwoude en de sportschool Malacel. Zij lieten in voorgaande jaren nog in klein verband zien wat ze kunnen, dit jaar moest het groots worden opgezet En dus werd het Ashramcollege gereserveerd. foto ben de bruyn den verwachten echter dat een mortuarium voor de hele ge meente bij het verzorgingste huis een te grote belasting voor de bewoners van Huize Jacobus fcal geven. Koek pleitte ervoor om de aanleg van een begraafplaats en een mortuarium niet te vertra gen. „De nood is zo hoog dat de lichamen nu in de bijkeuken van de pastoor worden opge baard", weet hij. Die vertraging is er echter vanwege het aanvullende on derzoek wel. De suggesties van de commissieleden worden door B en W onderzocht, zo be loofde wethouder VV. Nugteren. Volgens H. Smit van de ge meente Alkemade kan het wel volgend jaar worden voordat de begraafplaats wordt aangelegd, in plaats van dit jaar. Alkemade kan aanbod grof vuil niet aan roelofarendsveen Stoelen, tafels, kasten, bedden, puin en nog veel meer. De sta pel grof huisvuil op het terrein van de gemeentewerkplaats aan de Korte Goog in Alkemade groeide de afgelopen weken met de dag. Zo erg zelfs dat de gemeente diverse klachten kreeg van omwonenden omdat het begon te stinken. Met spoed heeft Alkemade vorige week de firma Hogeboom ingeschakeld om het huisvuil te verwijderen. De vrachtwagen van de ge meente kon de hoeveelheid aangeboden vuil niet in z'n een tje verwerken. Zestien vracht wagens vol met grofhuisvuil zijn afgevoerd. B. Dekker van de gemeente Alkemade heeft geen idee wat de oorzaak is van die plotseling hoge 'weggooizucht' van de be volking. „Het is wel de tendens in Alkemade dat het aanbod van grofhuisvuil groeit. Maar waarom we nu juist een piek hebben gehad is onverklaar baar. Op het moment is het aanbod van grofhuisvuil weer wat minder." Hogeboom vraagt 3800 gul den voor het weghalen van het vuil. 't Hart nieuw raadslid WD ALPHEN AAN DEN RUN WD'er G. vaaEwijk-ten Voorde heeft met ingang van 1 juli ont slag genomen als raadslid van de gemeente Alphen aan den Rijn. Dit heeft te maken met haar verhuizing naar Gouda. Van Ewijk wordt opgevolgd door de 46-jarige J.H. 't Hart, die al drie iaar deel uit maakt van de 'schaduw-fractie'. Het nieuwe raadslid is fysiothera peut van beroep en woont in Zwammerdam. VRUETUD Hippie-feest In jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg in Alphen wordt vanavond een 'Flower Power Hippie-feest' gehouden. Bezoekers kunnen zich uitleven op muziek van 25 jaar geleden, getooid met lang haar, bloeme tjes en peace-tekens. Aanvang 22 uur, toegang 5 gulden. Voetbaltoernooi De Alphense Speeltuin- en Buurvereniging Vreugdeoord houdt zaterdag 12 juni haar jaarlijkse voetbaltoernooi. Wie mee wil doen kan zich opgeven bij Mare, telefoon 01720-95252. De wedstrijden beginnen om tien uur en worden gespeeld op het veld aan de Vorselenburg- straat. Deelname kost voor le den 2 gulden en voor niet-leden 2,50 gulden. Rommelmarkt Drum- en fanfarekorps Kunst na Arbeid uit Koudekerk houdt zaterdag 12 juni een rommel markt in de boomgaard van een boerderij aan de l^gewaard du- door bewegwijzering in en rond De ?t dorp e markt duurt van 10-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15