'Het einde van een rijke geschiedenis' 'Binnen hoor je alleen windgeruis' 4\ Leiden Regio VRIJDAG 11 JUN11993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 0 Vormingscentrum De Vonk na driekwart eeuw ter ziele Noordwijker naar WK zweefvliegen in Zweden Vormingscentrum De Vonk aan het Westeinde in Noord- wijkerhout gaat dicht. De vijftien medewerkers staan straks op straat. ,,Het is het einde van een rijke geschie denis", zegt directeur T. Steenland. „Dat is ook het ergste van alles. Die ontslagen zijn voor ons allemaal niet leuk natuurlijk, maar die zijn slechts 'een gevolg van'. Dat dit straks niet meer bestaat, dat wat deze instelling doet niet meer doorgaat, dat is erg." NOORDWUKERHOUT* PAUL DE VLIEGER Ooit, in 1919, begon De Vonk op initiatief van de Leidse pro gressief liberale Emilie Knap pert. Als een vorm van liefda digheid stichtte zij, financieel gesteund door medestanders Monumentaal pand te koop NOORDWUKERHOUT* Het monumentale pand van vormingscentrum De Vonk staat te koop. De eige naar heeft makelaar Zadel- hoff ingeschakeld om het aan de man te brengen. De vraagprijs bedraagt 2 mil joen gulden. De Vonk staat op de voorlopige monumenten lijst. Het in 1918 gebouwde pand is van de architect Oud, leerling van Berlage en vriend van initiatief neemster Emilie Knappert. De Zoeterwoudse schilder Kamerlingh Onnes maakte het glas-in-lood-raam in het trappenhuis en kunste naar Van Doesburg was verantwoordelijk voor het kleurenschema van de be tegelde vloeren. In de kelders van het pand ligt een tachtig jaar oud archief opgeslagen en staat een bureau dat Berla ge speciaal voor Emilie Knappert ontwierp. Voor overname van de archieven heeft De Vonk inmiddels contact gelegd met het In ternationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) waar bijvoorbeeld ook loop den Uyls archief onlangs is ondergebracht. Voor het bureau van Knappert zoekt De Vonk een museum. uit de Leidse bourgeoisie, De Vonk. Meisjes tussen de 13 en 20 jaar die in fabrieken werkten werd er enige vorming bijge bracht. Hen werd geleerd hoe een goede, zorgzame en gezelli ge huismoeder te worden. Vanaf 1923 werd het werk van De Vonk door Den Haag gesub sidieerd. Groepen meisjes van huishoudscholen in het land kwamen een of meerdere we ken naar het centrum in Noord- wijkerhout voor een cursus 'huishoudelijk werk in de prak tijk, genieten van de natuur en gemeenschappelijk samenzijn'. Ook meisjes die tussen wal en schip waren gevallen, die geen werk of moeilijkheden thuis hadden, konden op De Vonk te recht. Sinds de jaren '70 richt De Vonk zich vooral op kinderen nog steeds hoofdzakelijk meis jes van het leerlingwezen en het lager- en middelbaar be roepsonderwijs. In meerdaagse cursussen wordt aandacht be steed aan thema's als: assertivi teit, emancipatie, loopbaanplanning en sollicita- ties. De leerlingen worden voor bereid op stages en leren voor zich zelf op te komen. Daarnaast wordt De Vonk ook vaak door scholen bezocht om de groepsvorming te versterken. „Jongens gaan op survivaltrai ning, meisjes komen een weekje naar De Vonk", aldus directeur Steenland. Klanten van het vor mingscentrum zijn voorname lijk scholen in Zuid-Holland en uit de omgeving van Utrecht en Amsterdam. .Alleen niet uit de directe omgeving van Noord- wijkerhout. Zo werkt dat nu eenmaal: als je er een weekje tussenuit gaat, ga je niet vlakbij huis zitten", aldus Steenland. Met de opheffing door het ministerie van onderwijs van de 'status aparte' van De Vonk, eind 1991, werd het einde van het centrum in gang gezet. De Vonk ging onderdeel uitmaken van de volwasseneneducatie. Het activiteitenaanbod moest voor 80 procent worden omge zet en het gebouw diende ge schikt te worden gemaakt voor huisvesting van volwassenen. Een verbouwing bleek een te kostbare aangelegenheid. Bo vendien werd duidelijk dat door de nieuwe manier van subsidi ëren de eigen bijdrage van de cursisten te hoog. werd. Toen een poging om te fuseren met soortgelijke instellingen rhisluk- te, restte er niets anders dan De Vonk op te heffen. Nieuw telefoonnummer en adres Leidsch Dagblad LEIDEN Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leridsch Dagblad nieuwe telefoonnummers. Het algemene nummer is met ingang van die datum: 356 356. Het nieuwe faxnummer van de redactie is: 321 921. De doorkiesnummers van de diverse redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/ Rijn- en Veenstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400 Vanaf maandag 14 juni is het bezoekadres van het Leidsch Dag blad: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Het postadres blijft: Postbus 54,2300 AB Leiden NOORDWUK/BORLANGE» CONNY SMITS De grote stilte, het schitterende uitzicht en de kick van het snel overal overheen vliegen. Dat zijn voor Noordwijker Erik Borgmann de charmes van de sport die hij al sinds zijn zes tiende jaar beoefent: het zweef vliegen. Al jaren besteedt hij el ke vrije dag aan het zweefvlie gen, en niet zonder succes. Nu, op 27-jarige leeftijd, doet Borg mann mee aan de wereldkam pioenschappen in Zweden die zondag beginnen. Als één van de zeven leden van het Neder landse team. Borgmann vertrok twee we ken geleden al naar Zweden om zich voor te bereiden op de wedstrijden. En de omstandig heden daar zijn vooralsnog gunstig, meldt hij vanuit Bor- lange. „Het weer is schitterend voor zweefvliegers. Door het zonnetje ontstaan er opstijgen de warme luchtstromen waarop de vliegtuigjes in de lucht kun nen blijven. Eén van de Neder landers haalde deze week zelfs een gemiddelde snelheid van 132 kilometer per uur, terwijl honderd kilometer per uur zo ongeveer het gemiddelde is." Borgmann behaalde destijds zijn diploma zweefvliegen al voordat hij oud genoeg was om zelfs nog maar aan een autorij bewijs te dénken. „Op weg naar de Langevelderslag kwam ik vaak langs het vliegveld. En dat zweefvliegen leek me wel wat. Op een dag ben ik gewoon bij de zweefvliegclub binnenge stapt en heb gevraagd of je heel rijk moest zijn om lid te kunnen worden, of dat een eenvoudige scholier het ook zou kunnen. Nou, een krantenwijk bleek al genoeg om het lidmaatschap te kunnen bekostigen." Inmiddels beschikt Borgman, samen met twee vrienden, wel over een eigen zweefvliegtuigje van het type Discus. Want de sport heeft hem inmiddels flink in haar greep. „Het is toch fan tastisch als je bedenkt dat je in je eigen vliegtuigje drie- tot vijf honderd kilometer per dag kunt afleggen? En dat op een heel rustige manier. Als. je binnenzit hoor je eigenlijk alleen maar wat windgeruis." Nu in Zweden gaan de tocht jes wel met iets meer spannin gen gepaard. Borgmann: „Elke ochtend krijgen we, afhankelijk van het weer, een bepaalde op dracht van de wedstrijdleiding. Alle 120 vliegtuigjes moeten straks bij het WK dezelfde op dracht uitvoeren. In totaal zijn er 15 motorvliegtuigen om ons Noordwijker Erik Borgmann voelt zich als zweefvlieger in zijn element. „Het is de kick van het heel snel overal overheen vliegen." fop op te trekken. Daarna moet je naar een bepaald punt zweven, bijvoorbeeld de kruising van een spoorlijn in een bepaald dorpje, en daar een foto van maken om te bewijzen dat je er geweest bent. Daarna is het zaak in de scherpste tijd weer terug te zijn op het vliegveld." Om aan het WK mee te kun nen doen, heeft Borgmann zich in andere (internationale) wed strijden moeten kwalificeren. Inmiddels staat hij als zesde Nederlander aangemerkt. Eer ste is Baer Selen uit Nuenen, die in 1991 wereldkampioen zweef vliegen werd en nu in Zweden zijn titel verdedigt. Met zijn 27 jaar is Borgmann vrij jong om al BURGERLIJKE STAND Mara Simone Carina, dv. R.J. de Haan en P.G.W. Socci Yvonne Marij ke. dv. D.A. Doolaard en M. Kool Peiman, z\ S. Kazemi en J. Arvanaghi Marthe Eva. dv I houdt en EN Kegge «Sanne Leentje Wiiie- mijn, dv. TH. Schoutefi en A. Saarloos Pauli ne Johanna Maria, dv. A.J. Dijk en B.J.M. Kei zer «Iris, dv. Ph.J. de Jongen G. Klok «Vera Petronella, dv. J. Pardon en P.A.M. van Hoorn Liana Nelia Petronella, dv. A.A. Schneider Laila, dv. M. El Banque en A. El Banque Ja- net, dv. A. van der Poel en I.M.T. Vaneker Jel- le, zv. J.P. Kikkert en P. Roorda Emre, zv. A. Yildiz en K. Kolar Ruben Johannes, zv. J. van den Bergen C A T. Konijn Hendrik Cornells Theodoor, zv. H.C. van Erk en P. Vermeulen Aron Jacobus, zv. J J.P. van der Vlugt en M C A. Herruer Julia Elisabeth Kay. ov. R W- Geertje Anna, dv. den Haan Anne Maria, dv. J E. Bouwmeester en A. Bouwmeester Jacomine, dv. E.J. Hen- drikse en F. van Hoeij Schilthouwer Pompe Pira, zv. D. Reetman en J. Vennix Sofyan, zv. M. Kerrat en H. Jouhari Mohammed, zv. M. Amine en S. Bensbaa Samir, zv. M Amine en S. Bensbaa Lisette Cornelia, dv. G.J. Schone- veld en C.H de Wit Pascal Jurriaan. zv. W. de Keiser en L.M. Clement Jan-Willem, zv J.P. Peters en J C. Henkes Becky, dv G. L H. Erkelensen F.l Sickinger IJsbrand, zv. IJ. van Dijk en C E Meijvogel Danielle, dv. W H. van der Meijen A.E. Reidy Iris Anne Aranka, dv P.M.T. Pattynama en H.T.A. Stroes Niek Jan, zv. J.F. van den Berg en A van Helsdmgen Margit, dv. H.J. RavenSbergen en Amber Macey, dv. C.L. geh, ge geb. 5 juli 1904, geh. gew. met W.K.C. Kaul- Ie, gei in Camp C. Waverijn, geb. 3 aug. geh. Plas, geb. 28 juni 1919, P.F. Moyle, geb. 18dec. 1939, echtg. las 1921, vi 1993, d zulke hoge ogen te gooien in zijn sport. „De meeste zweef vliegers die iets voorstellen, lo pen toch al wel tegen de veertig. Dat heeft te maken met het feit dat je voor deze sport een hoop ervaring nodig hebt. Je leert elke keer weer van nieuwe situaties en van andere weersomstandig heden." 1904, - l'R pesteijn, geb. 13 jan. 1919, man jonkvrouw M.J.C. van Nispen tot Sevenaer, geb. 11 mei ouw M M C. straathof, geb. 23 mei ichter J. Fasseur, geb. 14 juni an N. Sweer, geb. 26 dec. 1912, echtg. van C. Bruijn P. van Dam, geb. 17 sept. 1928, man E. Brouwer, geb. 17 juli 1905, geh. gew. met C. Elsgeest A. Schrler, geb. 11 aug. 1912, geh. gew met D. Roest J.M. Scholtes, geb. 19 mei 1920, echtg. van P.J. van der Putten J. de Horn, geb. 15 jun. 1929, echtg. van F.J. Lardee J. Ouwersloot, geb. 21 mei 1910, man G.K. Panier, geb. 7 dec. 1900, geh. gew. met S. Ellens C. Tel- jeur, geb. 8 maart 1908, echtg. van P. Mooten A van der Vaart. geb. 16 april 1971, man* T.S.M. van Beek, geb. 27 juni 1910, geh. gew. met H. Zaalberg G. Pardon, geb. 22 mei 1902, geh. gew. met G. Ligtvoet B. IJmker, geb. 1 okt. 1913, geh. gew. met R. Bosscher. Gehuwd J. Uhl en M.J. van der Horst E.W. van Houten en M.J.C, Drenth H.L. Chan-Jon- Chu en K. Biesbrouck T. Snijder en M. van der Meer J.W.M. Vellekoopen T.H.M. de Beer D. Dunsbergen en I.S.C. Kientz N.C.H. van Hemessen en P. Bakker W. Slin gerland en H.C. Hul E.D. Harteveld en W. Metaal M.J. Smits en M.J. van Weeren M.H. van Gijzen en N.E.M. de Goede D Kos- sen en L. Potters J. Versteegh en J.A.I Am- merlaan P.J M. Paardekooper en P.A.M. Vork M P. van Exter en M.G.M Lammertink B. PnesenA.H.M. Mertens* W R.C. Holen J.M. de Baat R. Molenaar en J.H.M. Mark M. Clementen I.F. Buitendijk. De bewoners van de Franchimontlaan en omgeving hebben al heel wat voor hun kiezen gehad. Het mooie groengebied voor de deur is volgezet met flats. Ie kan als gemeente echter te ver gaan. A. Beglinger van de Franchimontstraat werd gistermorgen op onaangename wijze gewekt door kettingzagen van de afdeling groen van de gemeente. Ondanks eerder gemaakte afspraken werd het restant van de beplanting, dat het uitzicht op de nieuwe flat nog enigszins blokkeerde, zonder pardon weggemaaid; „Ik ben naar buiten gestormd en ik heb de zaak kunnen stilleggen. Twee maanden geleden waren ze ook al bezig en heb ik hard moeten ingrijpen. Ik ga er desnoods midden instaan", zegt Beglinger. Het groen wordt aangepakt ten behoeve van de parkeerplaats die tegenover de nummers 17- 43 wordt aangelegd voor de flatbewoners. „Zelfs de twee populieren worden daarvoor gekapt, tenminste, ze komen niet meer voor op de tekeningen. We hebben hier onderhand wel tien verschillende tekeningen te zien gekregen, dus niemand weet onderhand meer wat er wel of niet gebeurt. Ik ga met tot het uiterste inzetten voor die populieren. Die staan de parkeerplaats absoluut niet in de weg." Groen (1) De gemeente zou hebben toegezegd dat er een strook groen zou overblijven rond de drie nieuwe flats; hel gaat om een hoge flat, een iets lagere flat en een banaanvormig laag gebouw. Daardoor zouden de omwonenden toch nog wat van het zich op hun groen kunnen blijven behouden. Maar inmiddels lijkt het er op dat er steeds minder groen zal overblijven. „Dat we er op zouden achteruitgaan door de nieuwbouw was duidelijk, maar ze hoeven toch niet alles weg te halen". Inmiddels is in de groene haag aan de van Van Sande Bakhuyzenlaan langs het water ook als een flink gat geslagen. „Dat is voor de sociale controle, zegt de gemeente. Dan kunnen de oude en nieuwe bewoners elkaar ook veel beter zien, dat is zeker. Er moet ook een pad komen langs het water met lage begroeiing en bankjes. Veel beplanting zal er dus wel niet overblijven. Het wordt straks ook een leuke verzamelplaats voor de jeugd, daar zullen de flatbewoners minder blij mee zijn", veronderstelt Beglinger. Over de entree tot de parkeerplaats voor het flatgebouw aan de Franchimontlaan zou ook nauwelijks overleg zijn geweest. „Dat wordt een enorme drukte voor de deur. Denk ook maar eens aan die koplampen die straks bij de bewoners in de huiskamers schijnen. Er zijn veel betere ingangen te bedenken waardoor de overlast veel minder is. Waarom die parkeerplaats trouwens aan de Franchimontlaan moest komen is een raadsel. Achter de flat was een veel logischer plaats geweest." De druppel die de emmer doet overlopen is echter het feit dat de gemeenschappelijke vuilcontainers van de flats straks voor de neus van Beglinger en zijn buren worden neergezet. „Je hoeft er weinig fantasie voor te hebben om te raden wat er straks gebeurt als die dingen hier staan. Dat wordt een enorme hoeveelheid rommel en stank voor de deur. De gemeente kan wel beweren dat ze toch ergens moeten AGENDA i de Franchimontstraat verdwijnt. De bewoners krijgen er slechts vuilcontainers voor terug. „Dit i< komen, maar ook in dit geval zijn veel betere plaatsen denkbaar. Achter de flats bijvoorbeeld." Volgens de gemeente worden de plannen precies volgens de de tekeningen uitgevoerd die in de inspraak zijn geweest. „Maar mensen schrikken natuurlijk altijd als een plan echt wordt uitgevoerd", zegt een woordvoerder. Groen (2) Niet alleen in de Professorenwijk, ook in Zuid- West levert het groen problemen op. De bewoners van de aanleunwoningen naast Haagwijkaan de Beethovenlaan zitten na de renovatie met een wildernis waar niets aan gedaan wordt. En dat terwijl woningbouwverenigingde Sleutels maandelijks twaalf gulden als bijdrage groenvoorziening incasseert. Ook aan de zijde van de Kennedylaan en het Lisztpad is het een bende. De binnentuin van de woningen aan de Beethovenlaan is sinds de verbouwing een grote chaos, waar de ouderen gevaar lopen benen te breken bij het wandelen. Een tegelpad langs de ramen ontbreekt, waardoor het niet eens mogelijk is de ramen te zemen. Genieten van het uitzicht op het groen is daardoor eeni aangelegenheid geworden. De tuintjes aan de voorkant worden niet onderhouden en maken een verwaarloosde indruk. Bij een beetje wind waaien de niet opgeruimde herfstbladeren de portieken van de woningen in. Een ander probleem is dat de bewoners geen brievenbussen aan huis meer hebben door de renovatie. De brievenbussen staan nu in een centrale hal, waardoor de ouderen buitenom door weer en wind moeten om hun post en kranten op te halen. De bewoners hebben regelmatig geklaagd bij de woningbouwvereniging over het groen, maar tot op heden zonder resultaat. Inmiddels hebben de Socialistiese Partij (SP) en de Stichting Leefbaar Zuid-West (SLZ) het voor de bewoners opgenomen. De Stichting wil dat de woningbouwvereniging het geld voor niet uitgevoerd groenonderhoud aan de bewoners teruggeeft. Het gaat dan om een bedrag van 288 gulden. SP en SLZ hebben de Sleutels verzocht zo spoedig mogelijk iets aan het groen te gaan doen. tel: 071-356425 VRIJDAG 11 JUNI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Noordwijk Competitiewedstrijd voor de jeugd, org. HSV De Sportvisser, Leidsevaart t.h.v. station Lisse, vistijd van 19.00 haaveplem, aanvang 19.00 u Zoeterwoude Avond wandel-driedaagse over 5 of 10 km, start bij clubhuis Fairplay ir sportpark Haasbroek ti ZATERDAG 12 JUNI Milieu-bijenmarkt aan de Sterren- lan, aanvang 9.30 u stadhuis, van 10.00 tot 16.00 uur. Kraammarkt met als thema 'borstvoe ding' in gezondheidscentrum Ste venshof, Theda Mansholtstraat 3, van Aktie 'Kunst of Kitsch', beoordeling van voorwerpen door deskundigen in 'De Wieken', St. Jeroensweg, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Countrydansgroep Boomeranggang op het Vuurtorenplein, van 13.00 tot 17.00 uur. Optreden van zanger Rob Favier, lo- katie: Vmkenhof, Vinkenlaan, aan vang 20.00 uur. Wassenaar Buiten-volleybaltoernooi bij de Was- senaarse Volleybal Vereniging, 2000 spelers op de velden van het Sterren- bad. Pnnsenweg. van 9.00 tot 18.00 Koopcentrum, van 10.00 tot 17.00 Op het Vuurtorenplein: Toeristische zomermarkt, van 10.00 tot 18.00 .uur; Ballonnengoochelaaren Boeren- kapel.van 13.00 tot 15.00 uur. GESLAAGD Aan S.G. Emilie Knappert te Leiden Voor Primaire opleiding damesvak: E. Blanksma, J. Turk, C. v. yVieringen, J. Geerlings, S. Sertkaya Karabag, B. Nieuwenhuis, B. van Ravens, B. Veenboer, L. Hazenoot, M. Bolleboom, L. v.d. Holst, S. Lelieveld, R. Sloof, D. Teske, B. Bitter, C. v. Hameren, D. de Prie, D. Tijssen, C. Boskma, C. la Grand, A. Konijn, M. La- terveer, A. v.d. Werf, M. Zuidhoek, D. v. Hage, B. Lieverse, S. Pecht, R. v. Tol, R. v.d. Vlugt, A. Bakhuizen, S. Brouwer, M. v. Leeuwen, A. van Os, E. Steenvoorden; D. Monteba, T. de Bruyn, M. Mastenbroek, J. Zalm, M. Baak, S. Breedijk, B. v.d. Hulst, M. Krap. Voor Primaire opleiding herenvak: L. Algera, W. v.d. Burg, T. Don- gelmans, W. Kant, J. v. Maanen, K. van Maris, D. v. Velzen, B. Zirkzee, K. Kramp, M. Bergman, A. Dekker, R. Enger, E. Klein, P. v.d. Eijkel, N. v.d. Plas, J. Wassenburg, S. Knijnenburg. Voorde voortgezette opleiding damesvak: J. Duijzers, S. Franken, W. Neuteboom, K. v.d. Berg, S. Doeven, P. Hydra, E. Vermaas, M. v. Berkum, S. Tijdeman, C. v. Wijk, P. v. Duijn, A. Hogewoning, P. v. Rhijn, S. Blijleven, A. Frank, A. Kalshoven, A. v.d. Vooren, W. Duivenvoorde, C. de Vries. Voor de voortgezette opleiding herenvak: A. Bontje, P. Boers, A.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14