Leidseweg-Noord nog niet tevreden 'Mooi en rendement, dat bijt elkaar' Regio Woningen Oegstgeest onderzocht op asbest Politiek Warmond: franje moet af van verbouwingsplan raadhuis Ook deze minibestel <4 iv* f' v VRIJDAG 11 JUN11993 CHEF GERT VISSER. 071 -161417, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-161443 Stroomstoring door blikseminslag oegstgeest» In een woning aan het Anna Bijnsplantsoen in Oegstgeest is gisteravond de bliksem ingeslagen. Door de inslag viel in de wijde omgeving de stroom uit. De bewoners voorkwa men zelf een brand, door met een emmer water de eerste vlam men te doven. De vrijwillige brandweer van Oegstgeest stond na acht minuten op de stoep om na te blussen. Sieraden gestolen uit woning leiderdorp» Uit een woning aan het Heelblaadjespad in Leider dorp is gisteren voor ruim 3000 gulden aan spullen gestolen. De dader is via de afvoerpijp naar de eerste etage geklommen en heeft de hele bovenverdieping doorzocht. De buit bestond voor namelijk uit gouden en zilveren sieraden. Meisje aangerand op fietspad wassenaar Een 17-jarige Leidse is gistermiddag aangerand op het fietspad van de Oude Trambaan in Wassenaar. Het meisje fietste over het pad tussen de Deylerweg en de Ommedijkseweg, toen zij aan haar arm de bosjes in werd getrokken. Een man zoende haar op de mond en ging gekleed bovenop haar liggen. De Leidse wist zich los te rukken en ging ervandoor. Vrouw dood in hotel oegstgeest Een 24-jarige Duitse vrouw is gisteren dood aange troffen in een hotel aan het Wilhelminapark in Oegstgeest. In eerste instantie werd gedacht aan een hartaanval en is reanima tie toegepast. Dat had geen resultaat. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de vrouw een onnatuurlijke dood is gestorven. Zij verbleef in het hotel in verband met een afkick-proces dat vermoedelijk niet goed is afgelopen. De precieze oorzaak van haar dood is nog niet bekend. Inbrekers snijden schilderij uit lijst oegstgeest Een woning aan de Oegstgeester Van Brouchoven- laan was woensdagnacht het doelwit van inbrekers. Door een raam kapot te slaan kwamen zij binnen. De bewoners zijn op vakantie. De politie weet daarom niet precies wat er is gestolen. In elk geval is een schilderij uit de lijst verwijderd en is een cas sette met zwaar verzilverd bestek meegenomen. Voorstel: grof vuil Warmond niet meer maandelijks ophalen warmond liesbeth buitink Elke eerste woensdag van de maand het grof vuil op de stoep zetten is er binnenkort in Warmond misschien niet meer bij. CDA- raadslid J. Bonnet lanceerde in de commissie financiën gisteravond het idee het grof vuil in het vervolg pas na een telefoontfe op te halen. Daarmee denkt hij te voorkomen dal bedrijven hun aival gratis via de grof-vuildienst kwijtraken, in plaats van het tegen betaling af te leveren bij gemeentewerken. De andere commissieleden voel den wel wat voor Bonnets plan. A. van der Munnik (Progressief War mond) stelde zelfs voor dat Warm- onders moeten betalen voor het ophalen van grof vuil. „Zo betaalt de vervuiler, zeker de bedrijven die geen container wilden en hun afval op deze manier kwijtraken. De kos ten van de reinigingsrechten zou den dan wel omlaag moeten", be toogde zij. Wethouder J. Wassenaar erkende dat bedrijven 'vrijmoedig van de mogelijkheden van de grof vuil- dienst gebruik maken'. „In feite zorgen ze er daardoor voor dat ge wone burgers meer moeten beta len, omdat de dienst nu nog via de reinigingsrechten wordt verre kend." Hij zegde toe het voorstel aan het college voor te leggen. 'Verkeersmaatregelen minimale oplossing' 'Postkantoor beter gebruiken' warmond Het postkantoor aan de Warmondse Dorpsstraat kan intensiever worden gebruikt. Dat suggereerde A. van der Munnik (Progressief Warmond) gis teravond in de commissie financiën en economische zaken. Volgens de PW'er is het postkantoor ook geschikt voor de VW, die nu nog in een klein hoekje van een plaatselijke boekhandel huist. Ook de woningstichting Warmunda, nu nog gevestigd in een kamer in het gemeentehuis, zou naar de Dorpsstraat kunnen. Zelfs de gemeentelijke voorlichter die de raad bin nenkort wil aanstellen, zou bij de PTT een bureau kunnen krijgen, aldus Van der Munnik. „Mensen lopen nu eenmaal sneller een winkel binnen dan het gemeentehuis." Wethouder J. Wassenaar zegde toe haar voorstel te bestuderen. Leiderdorpers liggen niet wakker van Verto-meeuwen leiderdorp» De meeuwenkwestie lijkt in Leider dorp ëen stille dood te zijn gestor ven. Geen van de (bereikbare) be woners van de Zijloordkade zegt last van de schreeuwende meeu wen te ondervinden. Dat terwijl een paar weken geleden werd geroepen dat de meeuwen op het dak van het nabijgelegen bedrijf Verto binnen kort weer voor gekrijs en dus over last zouden zorgen. Dat was vorig jaar zomer, toen de dieren voor het eerst op het dak van Verto neerstre ken, ook het geval. De omwonenden klaagden steen en been; sommigen zeiden niet meer van het gekrijs te kunnen sla pen. Daarop beloofde de gemeente de nesten te zullen gaan schudden, maar na overleg met Verto werd daar vanaf gezien. Nu de tijd rijp lijkt te zijn voor de komst van vele jonge meeuwen, zou de overlast toegenomen moeten zijn. Een tele fonische rondgang langs een aantal bewoners levert echter geen enkele klacht op. Zijn de eieren soms nog niet uitgebroed? Verto-woordvoerder Pieterse zegt desgevraagd geen idee te hebben. Laconiek: „Ik ben het dak nog niet opgeweest. Luidruchtig zijn ze in elk geval nog niet." Hij zegt blij te zijn dat de nesten niet zijn geschud. „Ik bedoel: de omwonenden wilden dat dan wel, maar toen ik vroeg of ze de hoogwerker zelf wilden beta len, was het niet meer zo nodig." Ambtenaar Van Tol zucht even als hem naar de toestand rond de meeuwen wordt gevraagd. Hij wil liever geen woord meer over de kwestie kwijt, bang als hij is dat een nieuwe perspublicatie wederom tot plotseling opkomende overlast leidt. oegstgeest De Oegstgeester woningbouwvereniging Buitenlust laat dit jaar onderzoe ken of de oudere woningen van de vereniging asbest bevatten. Het gaat om ongeveer 740 huizen in voornamelijk de Bloemenbuurt en de wijk Bui tenlust. Een gespecialiseerd onderzoeksbureau moet in die woningen be kijken of er asbest is gebruikt en of het noodzakelijk is dat te verwijderen. „Na het onderzoek moeten we prioriteiten gaan stellen. Er zullen mis schien woningen zijn waaruit we onmiddellijk het asbest moeten verwij den. Andere huizen kunnen enig respijt krijgen, één of twee jaar. En er zul len woningen zijn waar het asbest helemaal niet weg hoeft, waar we kun nen volstaan met het aftimmeren van een wand", verwacht eén woord voerder van de woningbouwvereniging. Het onderzoek wordt met steek proeven uitgevoerd. „We hoeven niet in alle woningen te kijken. Als in een complex in één woning op een bepaalde plaats asbest is gebruikt, kunnen we ervan uitgaan dat in alle woningen van het complex op die plaats as best zit." Het onderzoek begint naar verwachting in september. Auto- en Motorverhuur ÏMultiRent /.infrf-Zi./ /utrtvt HVr Bewoners van de Leidseweg-Noord vinden het pakket maatregelen dat de gemeente wil nemen om de snelheid van het verkeer af te remmen 'minimaal'. „We gaan er vanuit dat er nieuwe maatregelen volgen, als deze niet voldoen", aldus woordvoerder S. Hiep van het actiecomi té van bewoners. „Het is een oplossing voor dit moment. We kunnen alleen maar hopen dat dit enige verlichting zal geven", zei Hiep gisteren tijdens een vergadering van de commis sie openbare werken, die in meer derheid akkoord ging met de voorgestelde maatregelen. De Leidseweg-Noord is een drukke en smalle tweebaansweg. Buiten de spitsuren wordt er over het algemeen veel te hard gere den, zodat overstekende bewo ners vaak nog net het vege lijf kunnen redden. Een groot aantal bewoners van de Leidseweg- Noord vraagt de gemeente de laatste jaren om rigoureuze maat regelen tegen het vele verkeer in de spits, en de hardrijders in de stille uurtjes. Het college van B en W wil de bewoners nu enigszins tegemoetkomen door het mid dengedeelte van de weg op vier plaatsen te versmallen, en par keerplaatsen te verleggen in het meest noordelijke deel van de weg, waardoor het verkeer daar een slalom moet maken. Met de voorzieningen is een bedrag van 50.000 gulden gemoeid. Alleen het CDA maakte gisteren een voorbehoud. Het zit de partij dwars dat de Leidseweg-Noord enige tijd geleden in de nota 'ver keersonveiligheid' niet als gevaar lijk punt is aangewezen, maar nu wel een derde van het bedrag voor deze knelpunten opslokt. Verkeerswethouder Van de Poel (CDA) vond de aarzeling niet te recht. „Als iets niet in de nota voorkomt, wil dat niet zeggen dat er geen probleem is." Hij wees er op dat de politici het onlangs eens waren over de noodzaak van maatregelen voor de Leidseweg- Noord. Woordvoerder Hiep van het be wonerscomité vergeleek het lange wachten op maatregelen voor de Leidseweg-Noord met 'een hart patiënt die wacht op een ^pass- operatie'. „En hoe langer je moet wachten, des te meer complica ties je krijgt." Volgens Hiep zijn de botsingen op de Leidseweg-Noord de laatste tijd niet van de lucht. Daarmee was de heer Segaar van het tuin centrum op de Leidseweg-Noord het niet eens. Met de verkeers overlast valt het volgens Segaar wel mee. „Het wordt allemaal zo aangedikt." Over verkeersmaatre gelen op de Leidseweg-Noord heeft hij zijn bedenkingen. Hij vreest dat er minder klanten naar zijn tuincentrum komen. Ook vindt hij het vreemd dat de be drijven op de Leidseweg-Noord wordt venveten te veel verkeer aan te trekken. „Dat kun je van het gemeentehuis ook zeggen. In die buurt worden toch ook geen maatregelen genomen." Volgens de gemeente zijn de voorgestelde maatregelen juist niet zozeer gericht op het weren van grote hoeveelheden verkeer. „Ze zijn bedoeld om de automo bilisten aangepast gedrag af te dwingen", aldus ambtenaar Dijksman van de gemeente. loofde hij de architect te laten kijken naar goedkopere oplos singen. Alle bassins van De Does weer geopend De scheur in het bassin van hel Leiderdorpse zwembad De Does is weer gedicht en er kan in alle drie bassins weer worden gezwommen. Overigens is het buitenbad niet, zoals het Leidsch Dagblad woensdag meldde, compleet gesloten ge weest. Alleen het middelste bas sin moest het een tijdlang zon der water stellen, nadat een acht meter lange scheur in de wand was ontdekt. Maar vol gens zwembad-directeur R. Toering kon er op deze warme dag volop worden (doorge zwommen in het peuterbad en het grootste bassin. Hoe dan ook: nu lenen alle baden zich weer voor een frisse duik. Overigens weet Toering niet precies waardoor de scheur is ontstaan. „Ook de reparateur kon ons dat niet vertellen. Be ton werkt natuurlijk altijd. En de kuip is maar liefst 36 jaar oud." Toering zegt de plotseling op duikende scheur absoluut niet als een probleem te hebben er varen. Het personeel heeft een gedeelte van de 80.000 liter wa ter laten weglopen en een ander deel overgeheveld naar het bin nenbad. De zwembaddirecteur is van het getal 80.000 evenmin onder de indruk. „Het lijkt wel heel wat, maar we hebben het voor de buitenbaden over een totaal aantal liters van twee mil joen. Een erg grote strop is hel evenmin; ik schat dat er aan water in totaal 150 gulden verlo ren is gegaan." ;-r' V 'Tv oegstgeest De bewoners van de Jan Evertsenlaan in Oegstgeest verzetten zich enige tijd geleden nog fel tegen de kap van de esdoorns in hun straat, maar kleine pereboompjes als vervangers konden uiteindelijk hun goedkeuring wegdragen. De esdoorns moesten tegen de vlakte omdat de wortels de stoeptegels om hoog duwden. De gemeente wilde ze vervangen door lijsterbessen. Tijdens een speciale buurtbijeenkomst konden de gemeente en de bewoners een compromis vinden: de esdoorns worden direct vervangen door perebomen en niet allemaal tegelijk gekapt. Daarom zijn in de laan nu twee soorten bomen te zien, tot ook de laatste vier esdoorns zijn omgezaagd. foto hielco kuipers Het gemeentehuis van War mond moet soberder worden verbouwd dan het college van plan is. Burgemeester en wet houders willen in het pand aan de Herenweg voor 9,5 ton ver timmeren. De commissie finan ciën protesteerde daar gister avond tegen, omdat de ge meente een tekort van 3,5 ton verwacht. „De franje moet van het plan af om zo het bedrag te rug te dringen", zo verwoordde W. Herngreen (Progressief War mond) de bezwaren. Het gemeentehuis moet wel worden aangepast aan de eisen van de arbeidsinspectie en de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst, die onlangs het raadhuis bezochten. Verbete ringen aan de klimaatbeheer sing, het meubilair en de ver lichting zouden circa 300.000 gulden kosten. Daarnaast moet het raadhuis worden aangepast aan de nieu we indeling van het ambtelijke apparaat, dat van vier naar drie afdelingen is teruggebracht. Dat laatste hoeft echter geen 600.000 gulden te kosten, ver wacht de commissie. Wethouder J. Wassenaar wees de commissieleden op de 'ver antwoordelijkheden als werkge ver'. „Uw boodschap is dat het goedkoper moet, maar dit is het minimumpakket dat we de me dewerkers moeten aanbieden", waarschuwde hij. Nietemin be- Klooster en school Wassenaar moeten wijken voor nieuwbouw 'Soli Deo Gloria' staat boven het raam van het klooster aan de Wassenaarse Kerkstraat, waar al jaren geen non meer woont. Te genwoordig huren kunstenaars de ruimtes in het gebouw, als ateliers en expositieruimte. Maar dat brengt amper geld in het laatje. Daarom willen de ge meente Wassenaar en de eige naar het gebouw slopen. Ook de St. Bonifaciusschool even ver derop moet wijken. Er komen een nieuwe school en een der tigtal appartementen. Het klooster ligt samen met de basisschool St. Bonifacius in geklemd tussen woningen in het hartje van Wassenaar. De nieuwbouw rukt op in het ge bied aan de Kerkstraat. Enkele jaren geleden verrees tussen school en klooster al een mo dern appartementencomplex. Het is zo dicht op het klooster gebouwd, dat het lijkt of het ou de pand al een beetje wordt weggeduwd. „Zonde hoor, dat het klooster wegmoet", zegt een voorbijganger op leeftijd. „Ik heb nog les gehad van de zus ters." „Zonde? Er is niets monu mentaals aan dit pand", rea geert ('noem me maar beleg ger') John Tuit, die sinds twee jaar eigenaar is van het klooster. „Alles in dit pand is verpest." Tuit toont de kapel die strak in de witte verf zit. In de ramen zit geel glas met bolletjes, dat in de zeventiger jaren populair was. „En zo zag het er vroeger uit", wijst hij op een uitbouw van de kapel met neogothische ramen. Door het kleurige glas-in-lood schittert de zon. Ook de rest van het interieur is recht-toe-recht- aan. De cellen van de zusters, piepkleine kamertjes waar een bed en een tafel moeten hebber^ gestaan, zijn voorzien van een moderne wastafel. De laatste zusters vertrokken twee jaar geleden naar Brabant, waar ze hun oude dag slijten in Het klooster aan de Kerkstraat in Wassenaar. „Er is niets monumentaals aan dit pand", vindt eigenaar John Tuit foto henk bouwman een bejaardenklooster. Tuit kocht het gebouw en verhuurt sindsdien atelierruimtes aan kunstenaars. Wonen in het pand is niet toegestaan, want het heeft een bijzondere be stemming. Dat wil zeggen dat er alleen activiteiten met een cul tureel, sociaal, of educatief tintje mogen plaatshebben. Tuit kan de ateliers maar mondjesmaat verhuren. De kunstenaarswereld heeft welis waar een groot gebrek aan ate liers, maar ook aan geld. „Om de paar jaar tot de sloop op te vullen, heb ik nog heel veel ate liers te huur voor een vrienden prijsje", prijst Tuit zijn waar aan Hij waagt voor een ruimte 150 tot 1000 gulden per maand. De kapel is het duurst, maar ook het grootst. „Maar is het geen prachtige ruimte voor een ate lier?" Monumentenlijst Zowel het klooster als het schoolgebouw van St. Bonifaci us komen niet in aanmerking voor een plaats op de gemeen telijke monumentenlijst. Daar voor zijn ze niet speciaal ge noeg. Het schoolgebouw voldoet volgens de gemeente bovendien niet meer aan de eisen van deze tijd en onderhoudskosten rijzen de pan uit. Hoe mooi enkele in stanties en inwoners van Was senaar de panden ook vinden, de gemeente vindt niet dat ze moeten worden gespaard. „Mooi?" zegt eigenaar Tuit van het klooster. „Kijk: 'mooi' en 'rendement', dat bijt elkaar." De plaats midden in het cen trum van Wassenaar leent zich volgens het Wassenaarse colle ge niet voor kantoren of bedrij ven, maar voor appartementen. Als gemeente, schoolbestuur en projectontwikkelaar het eens worden, komen er een school, een plantsoen met een vijver en koopappartementen van rond de drie ton, of appartementen met een kale huurprijs van 1100 tot 1300 gulden. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en onder wijs buigt zich 17 juni over het voorstel van B en W.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13