Vaticaan wijst intercommunie af Predikante vraagt om kerkelijke inzegening van lesbische relatie Kerk Samenleving VRIJDAG 11 JUN11993 nderplas. 071-16 KORTWEG Evensong De gereformeerde Kruis punt-kerk aan de School straat in Voorschoten vormt morgen het decor voor een traditioneel gezongen 'Evensong'. De koren van alle Anglicaanse kerken in de Benelux komen samen om aan deze dienst mee te werken. De muzikale lei ding is in handen van John Wardle, directeur en diri gent van de Royal School of Church Music. De muziek van componist Stanford en de Engelse gezangen en psalmen zijn vanaf 16.30 uur te beluisteren. De toe gang is gratis. Sing In Het gospelkoor Salvation organiseert morgen een 'Sing In' in het Katwijkse zalencentrum Tripodia. Het thema van de bijeenkomst is 'This could be Salvation- day'. Het koor brengt enke le liederen uit het eigen re pertoire en daarnaast is er veel ruimte om samen te zingen met het gospelkoor en de band. Iedereen is welkom in de grote zaal van het centrum aan het Hoor- nesplein. De 'Sing In' be gint om 20.00 uur. Ontmoetingsdienst De Nederlandse Gerefor meerde Kerk en de Baptis tengemeenten Alphen Noord en Ichthus sluiten het activiteitenseizoen ko mende zondagavond af met een ontmoetingsdienst die om 18.15 uur begint. De bijeenkomst wordt gehou den in de Opstandingskerk aan de Marijkstraat in Al phen aan den Rijn. Muzika le medewerking wordt ver leend door het interkerke lijk gospelkoor 'Sound of Celebration'. Als spreker is uitgenodigd de evangelist Theo Niemeyer uit Maars- sen. De ontmoetingsdienst is speciaal bedoeld voor mensen die op een heel on gedwongen wijze kennis willen maken met het ge loof. Iedereen is welkom. Vinesong (1) De Evangelische Christelij ke Gemeente haalt morgen de groep 'Vinesong' naar Rijnsburg. Vinesong bestaat uit een internationaal team van zendelingen dat mu ziek gebruik om mensen te bereiken met 'de verlossen de boodschap van Jezus Christus'. De groep staat onder leiding van de Zuid- afrikaan John Watson en maakte de afgelopen jaren enkele cd's die wereldwijde bekendheid kregen. Ook heeft de groep veel optre dens voor radio en televisie achter de rug. Vinesong 1 geeft een uitvoering in de aula van de Christelijke Mavo aan hel Noordeinde 24 in Rijnsburg, vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis, maar er is slechts een be perkt aantal plaatsen be schikbaar. Vinesong (2) De internationale gospel- formatie Vinesong is ko mende zondag te beluiste ren in de Levensstroomge- nieente aan de Touwbaan 3 in Leiderdorp. Lr wordt ge zongen in de bijeenkom sten van 10.00 en 19.00 uur. Ook hier is de toegang gra- vaticaanstad anp Het Vaticaan heeft zich opnieuw tegen intercommunie en oecumenische diensten op zondag uitgesproken. De eucharistie en de volledige kerkelijke gemeenschap zijn ondeelbaar. Ook gemengd gehuwden kunnen slechts bij uitzondering samen aan de eucharistie deelnemen. werking tegengaan. „Omdat de eucharistieviering op de dag des Heren het mid den en het fundament van het liturgisch jaar is, zijn de rooms- katholieken verplicht op zondag en andere feestdagen de mis bij te wonen. Daarom is het niet raadzaam 's zondags oecume nische diensten te houden", zo Dit staat in het nieuwe 'Directo rium voor de oecumene', dat deze week in Rome is gepresen teerd. Het handboek, opgesteld door de Vaticaanse raad voor de eenheid der christenen, wil on juiste praktijken op het gebied van de oecumenische samen- staat het woordelijk in het Di rectorium. Hier is dus geen sprake van een verbod, maar van een dringend advies. Het handboek bekrachtigt het streven van de Rooms-Katholie- ke Kerk naar de eenheid der kerken. Het doel van alle oecu menische activiteiten is 'in waarheid alles wat scheidt, te overwinnen'. Maar de ene kerk van Christus is gerealiseerd in de Rooms-Katholieke Kerk, 'die door de opvolger van Petrus en de bisschoppen in gemeen schap met de paus wordt ge- Desondanks spreekt het handboek erkenning uit voor de heilswegen van andere kerken (de Orthodoxe Kerken) en ker kelijke gemeenschappen (de andere kerkgenootschappen). „De Geest van Christus heeft zich verwaardigd deze kerken als middel van het heil te ge bruiken." Het Directorium spreekt niet over de betrekkingen met ande re godsdiensten. Wel worden de contacten met de joodse ge meenschap kort genoemd. „Er zijn veel gebieden waar christe- ■Eiden Het interieur van de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeter- woudsesingel in Leiden krijgt een grote opknapbeurt. De oude vloer van het gebouw is verwijderd en wordt, na het aanbrengen van vloer verwarming, voorzien van een nieuwe betegeling. Ook de indeling van de kerk verandert waarbij er meer ruimte komt rond het altaar. Verder wordt de verlichting aangepast en worden het plafond en de muurschilderingen van kunstenaar Chris Lebeau schoongemaakt. De ze schilderingen, die het interieur van de kerk zo bijzonder maken, zijn aangetast door het roet van de oude radiatoren. De werkzaamheden worden in fasen uitgevoerd en zullen om die reden pas in de loop van volgend jaar volledig zijn afgerond. Met de opknapbeurt is een bedrag van tussen de 250.000 en de 300.000 gulden gemoeid. FOTO HENK BOUWMAN uitgeest/akersloot gpd Na acht jaar durven Uitgeest en Akersloot nu toch de stap te zet ten. De homoseksuele relatie tussen dominee Everdien Ha gen (31) en haar levensgezellin Jacqueline Kat wordt in novem ber ingezegend tijdens een openbare kerkdienst van de Hervormd Gereformeerde Fe deratie Uitgeest/Akersloot. De kerkeraad heeft in beginsel toe stemming gegeven. Aan de leden van de kerkelij ke gemeente is onlangs een brief gestuurd, waarin reacties op het principebesluit van de kerkeraad over het voornemen van Hagen wordt gevraagd. Uit de tot nu toe binnengekomen reacties blijkt dat een meerder heid geen bezwaar heeft tegen de inzegening. Daarmee sluit Uitgeest/Akersloot zich aan bij de kleine groep van kerkelijke gemeenten die een dergelijke samenlevingsvorm al hebben ingezegend. De hervormd/gereformeerde gemeente van Uitgeest en Aker sloot is inmiddels vertrouwd ge raakt met homoseksuele predi kanten. Voordat Hagen in no vember 1989 predikant werd in Uitgeest/Akersloot, had de ge meente al te maken een derge lijke situatie. Hagens voorgan ger, Ch. Schokker, woonde sa men met zijn vriend, maar heeft die relatie nooit in een openba re kerkdienst laten inzegenen. Problemen in zijn functioneren heeft Schokker nooit vanwege zijn geaardheid ondervonden en zijn relatie wérd door de ge meente geaccepteerd. Bij het vinden van een nieuwe predikant in '89 is zodoende de seksuele geaardheid niet als se lectiecriterium gebruikt. Een beroepingscommissie, die be slist over de aanstelling, kan daarover in principe wel eisen stellen, zoals er ook voorkeuren kunnen zijn wat betreft leeftijd of samenstelling van het gezin. De federatie liet de geaardheid bewust buiten beschouwing. „Uit de sollicitanten is de beste gekozen", verklaart W. Broer- sen, kerkvoogd en lid van de kerkeraad. Schokkers opvolger Hagen woont inmiddels in de pastorie samen met haar part- Volgens Broersen zijn nu in een vijftal gemeenten zulke re laties al kerkelijk ingezegend. „Zoiets gaat natuurlijk pas spe len als er daadwerkelijk een ver zoek wordt ingediend. Maar ik kan me voorstellen dat dit op de Veluwe of in Zeeland wat moei lijker ligt dan hier. Uitgeest/A kersloot is wat vooruitstreven der. Daarbij is het een uitvloei sel van een groeiproces in deze gemeente. We werken immers al jaren met homofiele predi kanten". Op 22 juni zal de kerkeraad een definitief besluit nemen over de inzegening. Mocht de kerkeraad onverhoopt toch be sluiten niet mee te werken aan het verzoek van Hagen en Kat, dan zullen zij uitwijken naar een andere gemeente. nen met joden kunnen samen werken door dialoog en ge meenschappelijke activiteiten." Genoemd worden de gezamen lijke bestrijding van antisemitis me, religieus fanatisme en sektarisme. Over sekten spreekt het Directorium niet. Het handboek, in de eerste plaats bedoeld voor de bis schoppen, stelt voor in de bis dommen een staffunctionaris voor oecumene aan te stellen. Ook wordt de oecumenische vorming van priesters en leken bepleit. Justitia et Pax bepleit steun democratie op Haïti oegstgeest anp Bisschoppelijke commissies voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax) uit Europa zul len deze week bij het Vaticaan aandringen op steun aan de de mocratie in Haiti en de terug keer bepleiten van de gekozen president Jean-Bertrand Aristi- de. Verder moet het Vaticaan een correcte weergave van de situatie in het land geven. Ten slotte stellen zij de positie van de pauselijke nuntius in Haïti ter discussie. Dat maakte drs.'Victor Schef- fers, secretaris van de Neder landse commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en. vrede), in Oegstgeest bekend. Hij behoor de tot een delegatie van West- europese J&P-commissies, die van 26 mei tot 2 juni een bezoek aan Haïti bracht. Na de staatsgreep van sep tember 1991, waarbij de bevrij dingstheoloog en priester Aristi- de werd verjaagd, stuurde het Vaticaan een nieuwe nuntius naar Haïti. Daarmee is het Vati caan de enige staat die de hui dige militaire regering erkent. Kardinaal Roger Etchegaray, voorzitter van de pauselijke commissie Justitia et Pax, heeft de delegatie naar Rome uitge nodigd. De commissie zelf laat zich niet uit over de situatie in Haïti, aangezien ze zich dan op het terrein van de buitenlandse politiek van het Vaticaan zou begeven. De nuntius in Haïti, die volgens Scheffers goede contacten met de regering on derhoudt, geeft eenzijdige infor matie aan het Vaticaan door. Zo verspreidde hij vorig jaar tijdens de conferentie van de Latijnsa- merikaanse bisschoppenconfe rentie (CELAM) in Santo Do mingo een overzicht van schen dingen van de mensenrechten tijdens de regering-Aristide. De ze informatie bleek uit het leger afkomstig te zijn. TWR staakt Nederlandse uitzendingen Trans World Radio heeft te ken nen gegeven binnen enkel we ken haar radio-uitzendingen in het Nederlands te zullen stop zetten. Uit een recent onder zoek bleek, dat de achterban deze uitzendingen voor Neder land overbodig vindt. COLOFON ADVERTENTIES DIRECTIE3 J de Vries. G P Arnold (ad/). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Era Nypels. Henk van der Post (adp HOOFDKANTOOR S»i'il?rGLeia" ma -vrij van 8 30-17 00 ui (SleuteltiesT Telefoon 071-1 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030'bijvoorui per kwartaal pe. kwartaal (post) permaand KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18 00-19.30 uur, ie071-161488 HET WEER HANS VAN ES Finale serie zomerdagen We beleefden gisteren de finale van een serie fraaie zomerdagen, waarbij in onze regio opnieuw waarden van 27 a 28 graden wer den genoteerd. Opmerkelijk was het toenemende vochtgehalte van de atmosfeer, waardoor het, mede door de tot zwak afgenomen wind, erg drukkend aanvoelde. Enige ver koeling was er wel aan de Noord zeestranden te vinden, waar in de middag een licht briesje van zee ging waaien. Het zicht liep daar wat terug door een toenemende heiigheid, maar tot echte 'zee eens kan vergallen, kwam het n niet. Verontrustender waren de onsta biele schapenwolken, die af en toe voor een wazige zon schoven. Typi sche voorboden van naderend on weer. Boven Noord-Frankrijken ZW-Engeland deden zich woens dag al 'flash floods' voor; lokale overstromingen door wolkbreuken. In de loop van donderdagmiddag verschenen op de satellietfoto's nieuwe buien-wolken boven Frank rijk en Belgie, die langzaam onze kant op dreven. Tegen 18.00 uur ontstonden ook boven Nederland enkele verspreide warmteonwe- ders, maar die lieten onze regio on gemoeid. Eerst kon nog van een subtropische avond genoten wor den met tegen middernacht nog een temperatuur van 22 graden. Tussen 22.00 en 01.00 uur trok een lijn met onweer via Zeeland langs onze westkust naar het noor den. Enkele plensbuien gaven een welkome verfrissing. Toch werd het de afgelopen nacht nog weinig kouder dan 18 graden. Rond een depressie boven Zuid-Engeland wordt vandaag met een opstekende zuiden tot zuidwestenwind geleide lijk koelere lucht aangevoerd. Rond de lagedrukkern draaien buienge- bieden ,maar er is ook ruimte voor wat zon. Ook op de weerkaart van zaterdag treffen we boven het wes ten van Europa diverse depressies aan, zodat we van nog met direkt van de wisselvalligheid zijn verlost. Zondag komen we in een nog iets frissere noordelijke stroming te recht met maxima van amper 17 graden. Daarbij iswel meer ruimte voor opklaringen en de kans op een bui neemt verder af. Begin volgen de week komt een Atlantisch hoge- drukgebied onze kant op met meer zon en ook weer wat hogere tempe raturen. Tot die tijd drukt een koele stro ming van de Noordzee de tempera tuur. Bij 16 a 18 graden valt er eerst nog een bui, maar begin vol gende week worden de opklaringen breder. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en perio den met regen, vandaag nog kans op onweer. Mor gen ook enkele opklarin gen. Maxima circa 16 gra den, maar vandaag in het noorden van Engeland en het zuiden van Schotland nog rond 20 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vandaag met onweer. Middagtem- peratudr ongeveer 18 gra- Midden-Frank- Noord- Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, morgen in het oosten mogelijk ook onweer. Aan de kust in de Vend'ee en in het zuiden naalkust tot 20 graden plaatselijk in het Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, maar aan de westkust ten noorden van Lissabon mogelijk ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur oplopend tot 20 graden aan de Costa Verde en 27 graden aan de Algarve. Madeira: Perioden met zon, ook wolkenvelden en droog. Maxima circa 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Droog en zpnnig. Morgen aan de Golf van Biskaje enkele wolkenvelden en mogelijk wat lichte regen. Middagtem- peratuur aan de Costa's ten noorden van Benidorm rond 24 graden, landinwaarts en aan de stranden ten zuiden van Beni dorm circa 28 graden. Aan de Golf van Biskaje veel koeler met maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral langs de zuidstranden zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en zonnig, in het Atlas gebergte kans op een lokale onweersbui. Maxima aan zee ongeveer 23 graden. In het binnenland maxima rond 30 graden. Tunesië: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima aan zee vandaag tussen 28 en 32 graden, mor gen iets minder warm. de franse Alpen enkele regen- of on weersbuien. Morgen aan de Cóte d'Azur droog en zonnig,.elders wat meer bewol king en een verspreide bui. In het Rhö- nedal steekt vandaag later op de dag de Mistral op. Middagtemperaturen rond 20 graden, aan de franse zuidkusten tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog enkele wolkenvelden, ver der zonnig. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden, morgen iets lager. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden van Italië veranderlijk bewolkt en vooral in de bergen enkele regen- en onweersbuien. Middagtempe raturen tussen 22 en 26 graden. Op Corsica, Sardinië en in midden- en zuid- Italië perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 28 en 34 gra den, morgen op Sardinië en de westkust van het Italiaanse vasteland rond 25 graden, aan de kust van Corsica tamelijk veel wind en maxima rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, later op de dag landinwaarts op het Griekse vasteland kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera turen op de stranden ongeveer 27 gra den, in het binnenland 31 tot 36 gra- Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 30 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen en onweersbuien. Later op de dag van het zuidwesten uit enkele opklaringen. Morgen eerst wat zon, maar later op nieuw enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur dalend naar onge veer 20 graden op morgen. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 12 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 21.57 Maan op 01.24 Maan onder 14.03 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9 38 en 22.03 Laag water 05.01 en 17.36 Weerrapporten 10 jun 20 uur: 28 17 0 29 18 0.6 31 18 0 29 15 0 31 17 0 29 18 0 28 16 0 29 18 0 27 19 ,0 Rotterdam Brussel Cyprus Madnd 8 Malaga München half be w7 22 17 28 HW6 24 18 Buenos Aires halfbew. z3 HEINZ f/-A H-A V-at Z-/-EW E/e 0-E-t-A-C-M-E- C/-/-T Z-E-<S {F* I. At r Q

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12