Leiden Wachten op bedrijven Hulp voor Joegoslavische eilanden Grote opkomst bij scholierenprotest Geen zin om te staken Luister vanavond naar het Hi journaal @p radio Free Wave!! 'j Een truttig en braaf Scholieren bouwen hutten aan de Zijl Gastvrije kwaliteit in Wassenaar VRIJDAG 11 JUNI 1993 Klooster yo Het klooster aan de I J Wassenaarse Kerk straat gaat plat. Volgens belegger en eigenaar John Tuit is er niets aan verloren Zweefvliegen a A Erik Borgmann I heeft het ver ge schopt in zijn hobby: hij is momenteel in Zweden waar zondag het WK zweefvliegen begint 't Joppe geopend leiden Gezondheidscentrum 't Joppe aan de Zvvartemeerlaan in de Merenwijk wordt morgenmiddag officieel geopend. In het medisch centrum zitten ondermeer huisartsen, therapeuten, een logopediste en een apotheek. Van 13.00 tot 16.00 uur kan het centrum door belangstellenden worden bezocht. Signaalmeter gestolen leipen Uit een bestelauto die geparkeerd stond aan de SijthofF- weg is in de nacht van woensdags op donderdag een zogeheten signaalmeter gestolen. De auto, eigendom van een 41 -jarige Lei- denaar, werd opengebroken en het meetapparaat dat enkele tientallen kilo's weegt en duizenden guldens kost, gestolen. Juwelen verdwenen leiden Uit een huis aan de Van der Brandelerkade zijn van nacht bij een inbraak enkele juwelen gestolen. Omwonenden zagen drie mannen zich omstreeks half vier bij de woning op houden. Eén stond op wacht, twee gingen er via het dakraam naar binnen. Toen de politie arriveerde was het drietal al met de buit verdwenen. Zakkenrollers opgepakt leipen De spoorwegpolitie heeft gistermiddag op het Leidse station twee zakkenrollers kunnen aanhouden, l iet gaat om een 30-jarige man uit Amsterdam en een 24-jarige man uit Bor deaux. Het duo werd gesnapt op spoor 5 en vervolgens ingere kend en aan de Leidse politie overgedragen. Tijd: tussen 18.30-18.45 uur Frequentie: 105.7 FM en 88.1 op de kabel Stagnatie kost Leiden geld Leiden wacht met smart op de vestiging van grote bedrij ven in de stad. Dat levert niet alleen werkgelegenheid op, maar spekt ook de kas van de gemeente. Nu vallen de in komsten uit het afgeven van bouwvergunningen, de zo geheten bouwleges, zwaar tegen. In de voorjaarsnota prijkt zelfs een onverwacht tekort van 250.000 gulden. leiden hans koenekoop De leden van de raadscommis sie volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zijn verbaasd over die tegenvaller. „Dat er minder volumineus wordt ge bouwd in Leiden, kan toch geen verrassing zijn. Die tegenvallen de opbrengsten zijn toch te voorzien", zegt P. iungenberg van D66. CDA, PvdA, WD en GroenLinks zijn het met hem eens. Wethouder T. van Rij (PvdA- ruimtelijke ordening) beaamt dat Leiden steeds minder plek jes overhoudt om te kunnen bouwen, maar legt daar niet de oorzaak van de financiële te genvaller. De verminderde op brengst van d*e bouwleges is veel meer te wijten aan de stagnatie op de bedrijvenmarkt. „Zou die markt beter zijn ge weest, dan hadden zich allang meer bedrijven gevestigd." Van Rij noemt Fokker op het bedrijventerrein Leeuwenhoek en Hennes Mauritz bij Room burg de laatste klappers voor Leiden. „Op die terreinen ligt nog veel bedrijfsgrond te koop. En dat heeft als nadeel dat wij daar veel rente over betalen." In paniek raken hoeft Leiden zeker niet, volgens de wethouder. Want de stad kan op korte 'ter mijn nog een aantal grote Vis sen aan de haak slaan, zoals het nieuwe Nationaal Natuurhisto risch Museum en het Europese registratiekantoor van genees middelen. Mogelijk vestigt ook Katwijk Pharma zich 'n Leiden. „Wees maar blij dat Leiden in de Randstad ligt. We boffen dat grote bedrijven hier nog niet op grote schaal inkrimpen. Verder moet Leiden zich goed concen treren op de nieuwe sta tionsomgeving. Juist dat gebied kan een positieve uitstraling op bedrijven hebben", aldus Van Rij. Blokkade en manifestatie tegen 'dichtRitzenstudiebeurzen Twee winnaars in prijsvraag Stadhuisplein leiden De 160 leerlingen van basisschool De Zonnewijzer bouwden gistermiddag hutten op een grasveld aan de Zijl. Vandaag maakten zij een rit met de paardetram door de Merenwijk en was er een rommel markt voor de actie Poolse kinderen op vakantie. De school heeft twee redenen om feest te vieren^er is een nieuw gebouw aan het Regen boogpad in gebruik genomen en De Zonnewijzer bestaat 15 jaar. Van daag maakten de kinderen een rit met de paardetram door de Meren wijk. FOTO HENK BOUWMAN Midden in de Wassenaarse duinen vindt u het a la carte restaurant van Hotel Duinoord. U smaakt hier het genoegen van culinair genieten. Ook voor recepties en parties bent u van harte welkom bij: DUINOORD Wassenaarseslag 26 2242 PJ Wassenaar Tel. 01751-19332 Fax 01751-12210 leiden hans koenekoop Het huidige Stadhuisplein is veel te klein en onopvallend. Vrijwel elke inzender van de prijsvraag over het plein wees de gemeente Leiden op die makke. Negentien Leidenaars gaven gehoor aan de oproep om een eigen ontwerp te ma ken voor een nieuw plein. Wet houder T. van Rij (PvdA/ruim telijke ordening) bekroonde gis termiddag in de hal van het stadhuis de makers van de leuk ste en origineelste ontwerpen: Antoon Ruigrok en Leo Ouwe hand. Ruigrok en Ouwehand zijn elk 750 gulden rijker. Zij deelden de hoofdprijs. Ruigrok maakte een tekening van een plein dat de Vismarkt en Koornbrug bij het plein betrekt. Het muurtje langs deTrouwstraat verdwijnt en het hoogteverschil naar de Bree- straat wordt overwonnen via een waaiervormige trap. Een kiosk voor toeristeninformatie maakt het plein compleet. Leo Ouwehand was zeer ver rast over de keuze van de jury. Hij had samen met een vriend een ander ontwerp gemaakt, dat in zijn ogen veel meer aan spraak maakte op de winst. „Een revolutonair idee waarbij de lantaarnpaal op het plein verzamelpunt is van lichtgeven de slingers die door de stad cir kelen. De slingers beginnen bij de stations, de nieuwe poorten van de stad. Het plein zelf be staat uit vierkante lichtgevende plateaus." Maar dat idee werd door de jury verworpen. Zij vond het wat soberder plan van Ouwe hand beter bruikbaar. Ouwe hand zelf daarover. „Het is ei genlijk heel simpel. Een groot plein met bomen en lichtgeven de lijnen in het vierkant. Een truttig en braaf ontwerp." Er is volgens wethouder Van Rij bij de beoordeling van de in zendingen niet gekeken naar de haalbaarheid van een ontwerp. Wel nam de jury als uitgangs punt dat het plein aantrekkelij ker moet worden voor de Leidse bevolking om te verblijven. Een werkgroep 'herinrichting Stad huisplein' maakt dit najaar een gemeentelijk plan bekend. „We zullen de ideeën van de inzen ders zeker gebruiken. Er ziten heel aardige elementen bij", zei R. Verplancke van de werk groep. Een aantal plannen scoorde bij de jury helemaal niet. Het idee om op het plein Rem brandt te eren met een gebouw tje in paletvorm kreeg geen punten. Net als het plan van Herbert Jansen om een grote maquette van de binnenMbd midden op het plein te zetten. Lidie Bossen tekende een plein met witte, zwarte en paar se stenen die in cirkels elkaar afwisselen. Met de bedoeling 'enerzijds het passieve, onver schillige en duistere (zwart) en anderzijds hei overactieve ge jaag. het eenzijdig bevlogene en het roekeloos vurige (rood) in onze stad te harmoniseren'. Ze kreeg er wel waardering voor. maar geen prijs. leiden erna straatsma De werkgroep Leiden/voorma lig Joegoslavië gaat vluchtelin gen ondersteunen op twee ei landen voor de Dalmatische kust, Ciovo en Obonjan. De hu manitaire hulp is een vervolg op een actie voor het eiland Brac. Van deze twee eilanden wil de werkgroep zich meer structu reel richten op Ciovo, waar bij na 5.000 vluchtelingen wonen. De werkgroep denkt aan landu- rige hulp, onder meer bij het kweken van eigen voedsel. Voor het andere eiland wil de werk groep een eenmalige actie hou den om de drinkatervoorzie- ning te verbeteren. Op Obonjan wonen 450 vluchtelingen. Ciovo is met een brug verbo den met de stad Trogir bij Split. De lokale bevolking is Kroatisch. De vluchtelingen zijn voornamelijk Bosnische mos lims die verspreid over het ei land in vakantiehuisjes zijn on dergebracht. Ongeveer 1000 vluchtelingen wonen in centrale opvangkampen. Vanwege de gespreide bevol king is het voor hulpinstanties moeilijk de vluchtelingen van voedsel te voorzien. De Leidse werkgroep wil dat probleem op lossen door de bewoners hun eigen voedsel te laten verbou wen. Daarvoor zijn zaaizaden en gereedschappen nodig. Een aantal handelaars heeft inmid dels zaaizaad beschikbaar ge steld. dat op korte termijn ver voerd wordt naar het eiland. „Op deze manier snijdt het mes aan twee kanten zegt C. Smit van de werkgroep. „De vluchtelingen kunnen hun ei gen voedsel verbouwen en heb ben zo ook iets te doen. Als vluchteling mogen ze namelijk niet werken." Het andere eiland. Obonjan, ligt voor de kust bij Sibenik, ten noorden van Split. Vroeger werd het gebruikt voor padvindersva kanties. Er is een dringnd ge brek aan schoon drinkwater, medicijnen en medische appa ratuur. De werkgroep hoopt geld in te zamelen voor de aan schaf van waterpompen. De eerder dit jaar gehouden actie voor Brac is afgelopen, omdat het eiland al 'relatief goed geholpen bleek te wor den'. Op advies van de UNCHR (Verenigde Naties) en een Kroatische organisatie voor vluchtelingen en ontheemden wordt de ondersteuning nu ver schoven naar gebieden waar de nood hogei is Naar Brac is begin dit jaar in totaal 10,5 ton aan hulpgoede ren gebracht. De spullen zijn verzameld door diverse I eldse clubs, verenigingen instellingen en particulieren. De nieuwe ac- ties kunnen financieel gesteund worden door stortingen op giro nummer 2353150. In veel lokalen was het gisteren erg rustig. Een enkeling wenste toch nog wat kennis te vergaren. Toch nog scholieren in de klaslokalen „De opkomst is geweldig, je ziet liet. Jammer van die paar rotjes, maar er is gelukkig geen politie. Dat fokt maar op", aldus Jelle Harinck. De VWO 5 scholier van het Agnes is een van de organi satoren van de gisteren gehou den acties in Leiden. In totaal deden ongeveer vijfhonderd scholieren van vijf middelbare scholen mee aan de protestop tocht en manifestatie op het Stadshuisplein. Even voor tienen staat het groepje vart vijf organisatoren nog alleen op het veldje voor het Agnes aan de Eijmerspoel- straat. Ze tetteren door de me gafoons en roepen schoolgeno- ten op mee te gaan. Dat gebeurt snel. Binnen een kwartier zet een stoet van ongeveer 150 jon geren zich luidruchtig maar or delijk in beweging. Tevergeefs wordt geprobeerd leerlingen van de nabijgelegen MSG mee te krijgen. Een straat verder, bij 'het Bona', sluit zich wel een groep van honderd scholieren aan en gaat het via de Rijnsbur- gerweg richting station. Uit Oegstgeest komt verster kingvan het Rijnlands en bij het station wacht nog een groepje van Vlietland. Daar heeft de eer ste actie plaats. Binnen een mi nuut staat door een zitactie op straat het verkeer op het Sta tionsplein muurvast. Er ontstaan verhitte discussie De scholierenactie verliep uiterst ka met automobilisten en bus chauffeurs, maar tot incidenten komt het niet. De overmacht aan scholieren is te groot en de politie is in geen velden of we gen te bekennen. Jongeren de len pamfletten uit waarin staat dat het zinloos is tegen bezuini gingen te protesteren. Als er niet op beurzen wordt gekort dan wel op ontwikkelinggelden. En in Somalië en andere landen hebben ze het harder nodig dan hier. Als later op het Stadhuis plein een jongen probeert de inhoud van dit pamflet voor de microfoon voor te lezen wordt hij door de organisatie verwij derd. Als de 'hordes' van het Stede lijk Gymnasium (verreweg de grootstè groep) zich tegen elven melden, wordt de stationsblok kade opgeheven en vertrekt een van de grootste demonstratie- groepen uit de recente Leidse geschiedenis via Steenstraat en Breestraat naar het Stadhuis plein. Een 'sportschooljongen' met een brommer, die op de Bree straat vol op een spandoek in rijdt, zorgt voor het enige inci dent van de dag. De scholieren laten hem passeren. Bermuda, t-shirt en rugzak, het schooluni form lijkt terug. De kroon spant iemand met een t-shirt waarop het hoofd van minister Ritzen staat met de tekst 'met peren'. Jeroen Overduin, woordvoer der van de organisatie spreekt een tjokvol plein in krachtige taal toe: „Dit feestje is georgani seerd om het heuglijke feit te FOTO HIELCO KUIPERS vieren dat de jeugd er maat schappelijk op achteruit gaat. De jeugd zou eigenlijk het laatste slachtoffer moeten zijn van het rad van bezuinigingen. Maar we zullen strijden. Binnen een paar jaar mogen we stem men en dan weten we op wie niet. Kok, Ritzen, Wallage, De Vries en Ter Veld kunnen beter verdwijnen. Gelukkig heeft één dat al gedaan." Daarna krijgt onderwijswet houder H. Koek een petitie van de scholieren. Zij looft de scho lierenactie en belooft een sig naal te zullen doorgeven aan haar partijgenoten in het kabi net. Na wat popmuziek is de, volgens de organisatoren zeer geslaagde, actie afgelopen. zijn ze met die staking toch al te laat. Ik bedoel, met het geld dat je nu krijgt van de studiefinan ciering kun je al niet rondko men. Karsten heeft een wel heel sombere kijk op het effect van de acties. „Staken? Daar hebben ze schijt aan in Den Haag... Denk je echt dat het wat uit maakt?" Voor Jenny was de be slissing om niet te gaan eenvou dig. „Mijn ouders vinden het onzin. Ik kreeg dus geen toe stemming." Als leerling van de onderbouw had ze een verkla ring van haar ouders moeten meenemen. Geen veridaring in tekent een middag nablijven. Voor veel leerlingen was dit vol doende reden om gewoon het rooster te volgen. Tineke (15) moet voor de les Nederlands mensen op straat vragen naar hun mening over de scholierenstaking. ..Ik had geen zin om te staken", zegt ook zij. „Ik weet voor de helft niet eens waar deze staking over gaat. Ik mocht wel wegblijven van-mijn ouders, ma.ir ik heb het niet gedaan." De scheikunde-leraar is op standiger. „Als ik nu scholier was geweest, zou ik ook ge staakt hebben", /egt hij. „Het is weer eens hetzelfde liedje. Be zuinigingen worden altijd vlak voor de vakantie afgekondigd zodat er niemand is om te pro testeren." Hij steunt de wegblii vers. „Ik zorg er in ieder gev.il voordat ze niet achterkomen in de lessen. Ik denk dat ik het vol gende uur maar een filmpje ga draaien." Uitzonderlijk kleine groepen leerlingen bevolkten gisteren de klaslokalen van het Agnes Colle ge aan de Eijmerspoelstraat. De meeste scholieren staakten. Maar hier en daar konden de le raren toch, met een gedeci meerd aantal leerlingen, hun les voortzetten. In het tekenlokaal zitten acht tweedeklassers, in plaats van de gebruikelijke 28. „Geen zin om te staken", is hun eerste reactie op de vraag waarom ze niet bij het stadhuis zijn. „En één leer ling meer of minder tijdens die actie maakt toch niet uit." Icroen staat niet achter de sta king. „Ik denk dat de regering gewoon moet bezuinigen. Als het geld er was. /ouden ze dit foro.HUcoKumRS nie'doen"' ZCB'hi' -Bovendien

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11