Kever niet kapot te krijgen L-r Weg en wiel Abimex met FSO ook naar Duitsland In een land met 13 miljoen kruideniers worden steeds meer auto's geleased. Mag u raden waarom. LAAT CARA- PATIÉNTEN NIET STIKKEN Opvolger Fiat Uno gaat Punto heten Steeds meer ontwerpwedstrijden DONDERDAG 10 JUN11993 Taunus in Autotron De Ford Taunus M Club Ne derland beslaat vijf jaar en viert dat twee dagen lang in het museum Autotron, op 12 en 13 juni. In de Spijkerhal wordt een expositie gehouden met als thema: Van wereldbol tot wereldauto. De over zichtstentoonstelling begint bij de Ford Taunus 10M uit 1939 en eindigt bij de kort geleden geïntroduceerde Ford Mondeo. Het Poolse automerk FSO heeft meer dan ooit kans om te sla gen, nu het samenwerkt met General Motors. Daarvan is de nieuwe Abimex-directeur Geert Vermeer overtuigd. De kwaliteit van het intussen gefacelifte mo del Prima is sterk vooruitge gaan. Een ander vertrouwen wekkend aspect is dat de Franse PSA-groep (Peugeot en Citroen) de nieuwe 1.9 liter dieselmotor levert waarmee het leverings- -programma is uitgebreid. FSO is na een moeilijke periode weer terug op de Nederlandse markt. Ook het importbedrijf Abimex, onderdeel van de Abemy Groep, heeft het moeilijk gehad. Aller eerst was er de exportstop vanuit Polen en vorig jaar het echec van het uit de markt ge nomen Taiwanese autome/k Yue Loong. Abimex was ook in de markt voor de import van het Koreaanse merk Kia, maar dat viel tenslotte de ARM Groep ten deel. Dit jaar denkt Vermeer 800 FSO's in Nederland af te zetten. Een extra gelukje is dat de nieu we pick-up FSO Car-go (met de Franse dieselmotor) volgens de grijskentekenregeling in wor ding van staatssecretaris Van Amelsfoort als echte bedrijfsau to mag worden aangemerkt. „We richten ons echter niet al leen op Nederland", vertelt Ver meer. „Dat zou onze investerin gen niet rechtvaardigen. Wij zullen immers nooit in staat blijken om aantallen als 15.000 stuksin Nederland te verkopen. Inmiddels is het contract gete kend waarbij wij FSO ook op de Duitse markt gaan introduce ren. Het is voorliet eerst dat FSO bij onze oosterburen zal worden verkocht". Abimex zal zich in september op de Frank- furtse autotentoonstelling IAA) met FSO presenteren. Volgens de Nederlandse direc teur is de Poolse fabrikant goed bezig. De samenwerking met General Motors zal er toe leiden dat in Polen ook de Opel Astra zal worden geproduceerd. In het najaar komt er bovendien een FSO sedan op de markt. FSO maakt in Polen overigens nog steeds carburatorversies, welke in tal van Europese lan den waaronder ook Neder landniet aan de milieu-eisen voldoen. Vandaar dat Abimex in samenwerking met TNO een eigen benzine-injectiesysteem heeft ontwikkeld. De FSO pick-up Car-go is voorzien van een degelijke Franse 1.9 liter dieselmotor van PSA. foto abimex Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. |^H Bel nu: 071-313041. MultiLease sRc-V' De Italiaanse autofabrikant Lancia bediende sinds de jaren dertig de (massa)markt meestal met twee modellen, te weten een redelijk royale wagen en i daarvan afgeleide kleinere versie. Zo kwam in 1960 de weinig elegante Flavia op de markt, die als eerste Italiaanse auto voorwielaandrijving, schijf- en boxermotor had. Drie jaar later volgde de compacte en nog^hoekigere afgeleide van de Flavia, die onder de naam Fulvia op de markt kwam (foto). Deze Fulvia had ook voorwiel aandrijving maar gekoppeld aan een uitstekend presterende V4-motor in plaats van een boxer Doorzijn uitstekende rijkwaliteiten werd de Fulvia een verkoopsucces. ajkhuffoto WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden,' samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en knooppunt Rottepolderplein. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van De Meern, avond en nacht. Nieuw Vennep richting Wassenaar (A 44) Tussen Oegstgeest en Wassenaar, overdag. Tussen Diemen en Naarden. Amersfoort richting Apeldoorn (A 1) ;Tussen Apeldoorn en knooppunt Beekbergen. Apeldoorn richting Hengelo (A 1) Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt de I logt. Joure richting Groningen (A 7) Tussen knooppunt l leerenveen en Beetsterzwaag. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen knooppunt Lunettenen Driebergen, overdag. Ter hoogte van Veenendaal, avond en nacht. Tussen knooppunt Kethelplein en Vlaardingen. Amersfoort richting Zwolle (A 28) Tussen 't Hardeen knooppunt Hattcmerbroek. Almelo richting Enschede (A 35) Tussen knooppunt Azelo en knooppunt Buren, overdag. Enschede richting Almelo (A 35) - Tussen knooppunt Buren en knooppunt Azelo, avond en nacht. X Arnhem - Den Bosch (A 50) Ter hoogte van Ravenstein. Tussen Moergestèl en Goirle. Zestig jaar oud ontwerp Ferdinand Porsche mogelijk weer de vreg op In de Braziliaanse Volkswagen-fabriek te Sao Paulo wordt hard gewerkt om de Kever weer op de band te krijgen. Astma Jï Fonds Giro 55055 De Volkswagen Kever keert wellicht terug op de Europese wegen. De Duitse fabrikant overweegt namelijk de meest succesvolle auto aller tijden vanaf 1994 opnieuw te gaan importeren en verkopen in de Bondsrepubliek. De Kever 'nieuwe stijl' is voorzien van schijfremmen, een katalysa tor en de nodige geluidsisolatie en zou minder dan 20.000 mark gaan kosten. veilig dan moderne auto's, en geldt dus inmiddels als een be- Het is echter zeer de vraag of de hoorlijk achterhaalde auto. Kever nog wel in Europa zal worden toegelaten, want ten slotte gaat het om een ontwerp (van Ferdinand Porsche) dat bijna 60 jaar oud is. Het model Maar misschien is VW in staat met een paar slimme aanpas singen de Kever opnieuw de weg op te krijgen. De Kever werd de laatste jaren met de motor achterin verbruikt alleen nog in Mexico geprodu- r brandstof, veroorzaakt r vervuiling en is minder ceerd, maar gaat binnenkort ook in Brazilië weer de band op. Daar wordt momenteel hard gewerkt om de fabriek opnieuw 'Kever-klaar' te maken, zodat in augustus de produktie van start kan gaan. In 1986 werd, nadat in ruim een kwart eeuw 3,3 miljoen Brazi liaanse exemplaren van de 'Se dan 1300' waren vervaardigd, de lopende band stilgezet. Voorgoed, zo leek het. Maar omdat president Franco de bin- nenlandseautomobielindustrie wil stimuleren, vroeg hij on langs aan Volkswagen om de fa briek weer op te starten in ruil voor belastingvoordelen. De Kever staat nog altijd te boek als de best verkochte auto ter wereld. Dr. Ferdinand Porsche begon in 1934 aan het ontwerp en in 1936 was het eerste proto type gereed. Twee jaar later was de Volkswagen produktierijp, maar het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog stond se- rieproduktie in de weg. Die kwam pas op gang in 1945. In 1972 nam de Kever de titel van best verkochte auto over van de beroemde T-Ford, die was blijven steken op 15.007.033 gebouwde exempla ren. De T-Ford staat nu nog al tijd tweede. Op 23 juni vorig jaar liep in Mexico de 21-mil- joenste Volkswagen Kever van de band. En zoals het er nu naar uitziet, zal er nog wel een mil- joentje bijkomen. BLIKVANGERS Tijdelijk gratis Sport-i extra's bij Nissan Nissan levert tijdelijk geheel voor niets een zogehete* Sport-i accessoirepakket op negen populaire versies in de Sunny serie, te weten drie 3-deurs, twee 4-deurs, twee 5-deurs, een Wagon en een 10Ü.NX. Het pakket, ter waarde van 1.800 gulden, mmat lichtmeta- len wielen en een carrosseriekleurige achterspoiler. Alleen de Wa gon heeft in plaats van die spoiler een dakrailing. Aantrekkelijk geprijsde Ford Scorpio's Ford introduceert twee nieuwe uitvoeringen in de Scorpio-serie. Excellence en Platinum. Eerstgenoemde komt in plaats van de CLX-Versieen IS uitsluitend leverbaar met 2.0 liter vieri ilmilet mo tor. Standaard is de wagen onder meer voorzien van ABS. stuurbe krachtiging, centrale deurvergrendeling en getint glas. De prijs: 48.490 49.990 voor de Wagon). De Scorpio Platinum is geba seerd op de GLX 2.9 V6 met automaat en heeft daarbij airconditio ning. een voorruitsnelontdooier, verwarmde ruitesproeiers. mist lampen, cruise-control en een brandstofcomputer. De Scorpio Pla tinum kost 59990. als W agon 61.490. Gratis auto-inspectie bij Kwik-Fit Met de zomervakantie voor de deur besteden de 125 Kwik-I il auto centra in Nederland extra aandacht aan de auto middels een gratis inspectie, ledereen kan zijn auto kosteloos laten nakijken waarna Kwik-Fit vrijblijvend een inspectierapport levert met de aanbevolen reparaties of vervangingen. Indien gewenst kan de auto gelijk gere pareerd worden. De actie duurt nog tot 1 juli. Elektro-auto GM, Ford en Chrysler Ford, Chrysler en General Mo tors zullen samen een elektri sche auto bouwen. Dal zegt Harold Poling, president-direc teur van Ford. Verdere details worden spoedig bekend ge maakt, aldus Poling. De drie au tofabrikanten werken al samen met het Amerikaanse ministerie van energie aan een accu die de actieradius van elektrische au to's acceptabel moet maken. BUK IN HET VERLEDEN van 1.1 tot 1.7 liter, van 55 tot 135 pk en met zowel benzine als dieselversies. Daarbij is er keus uit twee handgeschakelde versnellingsbakken met res pectievelijk vijf en zes versnel lingen en een automatische transmissie. De Fiat Punto is een vlot ge lijnd, Japans aandoend wagen tje, dat weinig meer van de huidige Uno weg heeft. Het meest opvallende stijlkenmerk bevindt zich aan de achter kant, waar de ach terlichtunits vanaf het dak naar bene den lopen. De Pon- tiac Trans Sport be gon hier enige jaren geleden mee en on langs gaf Volvo zijn 850 Estate ook der gelijke hoogge plaatste achterlicht partijen mee. Het lijkt een nieuwe FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij In de herfst van dit jaar komt de Italiaanse fabrikant Fiat met de opvolger van de Uno, die onder de naam Punto op de markt zal verschijnen. De Fiat Punto is 3,76 meter lang en zal te koop zijn met drie of vijf deuren en een keu ze uit vijf uitrustingsniveaus. In totaal zullen er zo'n dertig verschillende versies worden aangeboden, waaronder een cabriolet. Wat motoren betreft zal het aanbod uiteenlopen Veel originele ontwerpen blijven onbekend. Deze Bridgestone Blouson was in '88 kandidaat voor fiets van het jaar. foto anp Het be oorde len van nieuwe typen fiet sen is iets waarmee steeds meer instan ties zich gaan bezig houden. In Neder land bestaan al ver kiezingen van de fiets van het jaar en de vakantiefiets van het jaar. I let afgelo pen voorjaar was er een wedstrijd in het ontwerpen van lig fietsen, technische universiteiten dagen uit tot maken van prototypen en het tv-programma Hol land Super Show, dat nu op vijf zon dagavonden te zien is, moet lei den tot een nieuw ontwerp voor de typisch I lollandse fiets. De stijgende populariteit van de fiets, ook in andere landen, is aanleiding voor de lapanse on- derdelenfabrikant Shimano om ook een wedstrijd te organise ren. De Europese vertegen woordiging van de firma houdt 15 en 16 juni in het Duitse Friedrichshafen een European Bicycle Design Contest". Een in ternationale jury van vakdes kundigen beoordeelt inzendin gen van fictsfabrikanten uit vijf tig landen. De fietsen worden speciaal bekeken op de punten innovatie, creativiteit en ver st heidenheid. aldus Shimano. Een van de juryleden is de Ne derlander Frans de la Haye, ont werper van onder andere de re- volutionairespanfiets. Stuur-slot Een fietsstuur dat tevens dienst kan doen als slot. Dat ei van Co lumbus heeft Chrit Cierrits van het ontwerpbureau Material uit Amsterdam uitgevonden. 1 lij ontwierp een stuur dat met een sleuteltje afneembaar is. liet losse stuur scharniert in het midden en is daardoor te han teren als beugelslot. I let slot- stutir past bijvoorbeeld om fra me en voorwiel heen. Met wat uitkienen kan er ook een dun paaltje of brugleuning hij. zodat de fiets aan de vaste wereld staat gekluisterd. Wel moet er een stevig hang slot mee om de handvaten aan elkaar te bevesti gen. De beruch te man met de betonschaarkan wel inpakken, want een fiets stuur is bestand tegen hardhan dig knipwerk. Bij een fiets met versncllingligl de zaak iets ge- vanwege de ka- bels. Bijkomend voordeel is dat de fiets met in geklapt stuur be ter in fietsenrek, gang of trapportaal past. Gerrits dingt mee naar een prijs in het tv-programma over fietsen, de Holland Super Show. Op zon dag 20 juni wordt de uitslag be kendgemaakt. De vijf spelshows die in teken slaan van de fiets zijn bedoeld om bij wie dat nog niet weet de tweewieler te pro moten als gezond en milieu vriendelijk vervoermiddel. Tijdens elke uitzending worden drie nieuwe ideeën voor verbe tering van de fiets genomi neerd. Een idee mag dan door naar de finale in de laatste uit zending. De I lolland Super show is een samenwerking van KRO. ministerie van verkeer en waterstaat. ANWB. fietsersbond ENFB en stichting Fiets.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7