Onenigheid over inzet vliegtuigen Ex-minister hekelt Major Buitenland Tien procent Duitse jeugd steunt racistisch geweld Ex-premier Italië van moord beschuldigd Wachten op asiel Hitte doet Britse autowegen smelten Terughoudende reactie op AIDS-vaccin De Lozada nu zeker van presidentschap Bolivia DONDERDAG 10JUN11993 5 VS en Europese NAVO-landen praten verder over Bosnië Explosies Britse olieraffinaderij londen Bij een olieraffinaderij in het noorden van Engeland hebben zich vannacht minstens drie explosies voorgedaan, zo heeft de politie meegedeeld. Er is geen melding gemaakt van brand of eventuele gewonden. Het gebied rond de fabriek is af gesloten en er wordt een onderzoek ingesteld, aldus de politie. VS laat seropositieve Haïtianen toe Washington De Verenigde Staten zullen een groep van 158 met het AIDS-virus besmette Haïtianen toelaten tot het land. Was hington buigt voor de uitspraak van een federale rechter dins dag, die bepaalde dat het vasthouden van de groep in een kamp van een Amerikaanse marinebasis op Cuba strijdig is met de Grondwet. Premier China niet meer 'verkouden' peking De Chinese premier Li Peng is voldoende hersteld om binnenkort zijn Malaysische ambtgenoot Mahathir Mohamed te ontvangen. Li is meer dan zes weken niet in het openbaar ge zien. Hij zou door een hartaanval zijn getroffen. Volgens de offi ciële lezing kampte de 65-jarige Li met een zware verkoudheid. VN-sancties tegen Haïti gevraagd new york» De Verenigde Staten, Frankrijk, Canada en Vene zuela gaan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vragen bindende sancties te treffen tegen Haïti, om de terugkeer te be werkstelligen van de verdreven president Jean-Bertrand Aristide. De vier landen hebben daartoe gisteren besloten. Arrestaties rond dood aartsbisschop mexico-stad» Vijf politieambtenaren zijn in verband met de dood van de aartsbisschop van Guadalajara, kardinaal Ocampo, gearresteerd. Zij zouden geld hebben aangenomen van de leider van een drugskartel in ruil voor bescherming. Ocampo werd op 24 mei in Guadelajara doodgeschoten door huurmoordenaars die hem, volgens officiële lezing, aanzagen voor een drugsbaron. President Burundi verleent amnestie nairobi De nieuwe president van Burundi, Melchior Ndadaye, heeft gisteren aangekondigd 500 gevangenen amnestie te verle nen. De regeling geldt zowel voor politieke gevangen als crimi nelen. Ndadaye won eind vorige week de eerste vrije verkiezin gen sinds de onafhankelijkheid van Burundi in 1962. Ier Sutherland nieuw hoofd GATT geneve De Ierse bankier en jurist Peter Sutherland, die in de ja ren 1985-1989 Europees commissaris voor concurrentiezaken was, wordt in juli de nieuwe directeur-generaal van de wereld handelsorganisatie GATT. Sutherland (47) wordt de opvolger van de Zwitser Arthur Dunkel. Politicus oppen uitroepen noodtoestand De Verenigde Staten en een aantal EG-landen is onenig heid ontstaan over de rol die NAVO-gevechtsvliegtuigen boven Bosnië en Hercegovina moeten vervullen bij de bescherming van de zogenaamde safe havens voor de moslimbevolking. bonn Rtr Achttien procent van de jonge ren in het oosten van Duitsland en acht procent van de jeugd in het westen van het land keurt aanslagen tegen buitenlanders goed. Dat betekent dat gemid deld iets meer dan tien procent van de Duitse jeugd het racisti sche geweld steunt. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde studie van het Duitse ministerie voor jeugdzaken. Van de ondervraagde jonge ren tussen de 14 en 27 jaar schaamt zich in het Westen bij na 70 procent, in het oosten 58 procent voor de golf van geweld tegen buitenlanders. Bij Duitse politici groeit de vrees voor een burgeroorlog tussen rechts-extremisten en in Duitsland wonende buitenlan ders, zeker nu het geweld tegen buitenlanders nog steeds toe neemt. CSU-parlementariër washington-muqdisho» rtr-afp ln de Somalische hoofdstad Muqdisho lijkt de vredesmacht van de Verenigde Naties zich op te maken voor een vergeldings actie op de troepen van de So malische krijgsheer Mohamed Farah Aidid. Aidid zou verant woordelijk zijn voor het bloed bad dat zaterdag 23 Pakistaanse VN-militairen het leven kostte. De VN riepen gisteren hulpor ganisaties op hun medewerkers uit de stad te evacueren en gin gen tegelijkertijd door met het in veiligheid brengen van eigen personeel. rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse ex-premier An dreotti is er gisteren door het openbaar ministerie in Rome officieel van beschuldigd de maffia opdracht te hebben ge geven tot de moord, in 1979, op de journalist Pecorelli. Het openbaar ministerie in Palermo verdacht Andreotti al eerder van betrokkenheid bij deze moord. Op Andreotti rust de verdenking dat hij banden heeft met de maffia. Pecorelli was pen uiterst om- Hans Raidel zei gisteren zelfs: „Als de politie haar greep ver liest, moeten we serieus denken aan het afkondigen van de noodtoestand". Minister Seiters (binnenlandse zaken) riep op tot strengere wetten en hogere straffen voor rechts-extremis ten. Sinds de aanslag, waarbij eind vorige maand in Solingen vijf Turkse vrouwen en kinderen omkwamen, deden zich alleen al in de deelstaat Noordrijn- Westfalen 70 andere aanslagen tegen buitenlanders voor. Duitse veiligheidsdeskundi gen maken zich inmiddel§ steeds meer zorgen over con tacten tussen tot nu toe niet ge welddadige groepen neo-nazi's en zeer gewelddadige skin heads. De neo-nazi's zorgen bij die toenemende samenwerking voor de hechte organisatie, de tot op heden ongeorganiseerde skinheads voor redeloos geweld. De Verenigde Staten sturen vier gevechtsvliegtuigen naar Somalia die mogelijk gebruikt kunnen worden bij de actie. Dat hebben functionarissen van de regering-Clinton gisteren be kendgemaakt. In de Somalische hoofdstad zijn verder Franse en Amerikaanse versterkingen aan gekomen. Enkele uren na de aankondiging van Washington, eiste eeri nieuw Somalisch ra diostation dat de 18.000 man sterke troepenmacht van de VN Somalia verlaat omdat de So- maliërs hun land „tot het laatst zullen verdedigen". streden persoon. Hij was lid van de vrijmetselaarsloge P2 en had uitmuntende contacten met de geheime diensten. Peccorelli wilde in het door hem geleide weekblad OP (Politieke Waarne mer) een verhaal publiceren waaruit blijkt dat Andreotti de door de Rode Brigades ontvoer de christendemocratische leider Aldo Moro niet wilde laten be vrijden. De procureur in Rome heeft gisteren gevraagd om opheffing van Andreotti's parlementaire onschendbaarheid. luxemburg gpd- Washington vindt dat de ge vechtsvliegtuigen alleen in actie moeten komen wanneer VN- blauwhelmen die in de gebie den worden gestationeerd daadwerkelijk worden aange vallen. Maar een aantal NAVO- bondgenotem, waaronder Ne derland, vinden dat de vliegtui gen ook ingezet moeten worden wanneer de Serviërs doorgaan met het beschieten van de mos limbevolking in de 'safe ha vens'. Het meningsverschil bleek gis teren tijdens een gesprek in Luxemburg tussen de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken en hun Amerikaanse collega Warren Christopher. De kwestie wordt vandaag en morgen ver der besproken tijdens een NAVO-bijeenkomst in Athene. Een Nederlands konvooi in Bosnië is gisteren onder mor tiervuur komen te liggen. Het konvooi uit Busovace was met hulpgoederen onderweg, toen het bij een wegversperring van de Kroaten werd opgehouden. Terwijl de wagens stonden te wachten, sloeg een mortiergra naat in op twintig meter af stand. Een tweede kwam tussen twee voertuigen terecht. Die raakten beiden beschadigd. „Maar door een wonder is nie mand gewond geraakt", aldus adjudant Jan Pot in het VN- hoofdkwartier in Zagreb. Het konvooi is daarop teruggekeerd naar de basis. De nieuwe Bosnische bevel hebber Delic heeft gisteren zijn troepen opdracht gegeven hun offensief rond de strategische stad Travnik te beëindigen. De regeringstroepen hadden gis terochtend nog aanvallen on dernomen op verscheidene dor pen in de omgeving van Trav nik, een stad die zij begin deze week op de Bosnische Kroaten veroverden. In een stap die tot verdere uitbreiding van het gewapende conflict kan leiden heeft de lei der van de Bosnische Kroaten, Mate Boban, Kroatië om hulp gevraagd. Kroatië protesteerde ten scherpste bij de Bosnische president, Alija Izetbegovic, te gen wat het noemde de „wrede Geidar Alijev beoogde premier van Azerbajzjan MOSKOU DPA-AFP De vroegere leider van de com munistische partij van Azerba- jdzjan, Geidar Alijev, moet de nieuwe premier van dit land worden. President Aboelfaz El- chibey heeft afgelopen nacht zijn belangrijkste politieke rivaal die functie aangeboden, zo meldde het Russische persbu reau Interfax. Volgens Interfax, dat zich be riep op kringen rond de presi dent, heeft Alijev het aanbod in beraad. De beoogde premier is voorzitter van het parlement van Nachitsjevan, een autono me republiek van Azerbajdzjan. In Azerbajdzjan is een politie ke crisis ontstaan wegens een opstand in Gjandja. Rebellenlei der Soeret Goesejnov die Gjandja bezet houdt, eiste giste ren het aftreden van president Elchibey. agressie van moslimtroepen". In Genève zei VN-woordvoer der Fred Eckhard dat Boban en londen ce es van zweeden correspondent Norman Lamont, de Britse ex- minister van financiën, heeft gisteren in een rede die het La gerhuis met stomheid sloeg, de vloer aangeveegd met premier John Major. Lamonts rede werd onmiddellijk vergeleken met de aanval die Sir Geoffrey Howe in 1990 deed op de toenmalige premier Thatcher en die uitein delijk leidde tot haar val. De li beraal-democratische leider Paddy Ashdown omschreef La monts toespraak als „het begin van het einde van Majors pre mierschap". Premier Major luisterde emo tieloos toe hoe de man die ja renlang zijn rechterhand was geweest, de poten onder zijn stoel wegzaagde. Lamont schil derde een beeld van een pre mier die zich door opiniepeilin gen in plaats van beginsels laat Izetbegovic daar in het week einde worden verwacht voor onderhandelingen over de situ- John Major. foto ap leiden en die de rentevoet ma nipuleert ten behoeve van poli tiek gewin. „Veel te veel belangrijke be slissingen worden genomen met het oog op de publiciteit", zei Lamont. „la. we zijn zowel politici als beleidsmakers, maar we zijn ook de vertfffuwensper- LA PAZ AP Gonzalo Sanchez de Lozada is zeker geworden van het presi dentschap van Bolivia, doordat de voormalige dictator generaal Hugo Banzer Suarez zich giste ren als kandidaat heeft terugge trokken. Het Congres had een keus moeten maken tussen de twee kandidaten, omdat ze bij de zondag gehouden presi dentsverkiezingen geen van beiden een absolute meerder heid haalde. Sanchez de Lozada kreeg 36 procent van de stemmen en Banzer Suarez 21 procent Ban zer Suarez trok zich terug nadat drie kleine partijen dinsdag be kend hadden gemaakt op San chez de lozada te zullen stem men, die daardoor nog maar atie in Centraal-Bosnië. Volgens Boban zijn „meer dan 100.000 Kroaten op de vlucht geslagen". Afscheiding bedreigt vrede in Cambodja PHNOM PENH AFP Een aantal provincies in het oosten van Cambodja zou zich vandaag van de rest van het land hebben afgescheiden. De gebieden weigeren de uitslag te erkennen van de algemene ver kiezingen, die vorige maand on der auspiciën van de Verenigde Naties zijn gehouden. Dat heeft premier Hun Sen, leider van de (vroeger communistische) Cambodjaanse Volkspartij (CPF). bekendgemaakt. Een be vestiging of toelichting op de mededeling was er bij het ter perse gaan van deze editie niet Volgens Hun Sen is er bij de verkiezingen, die onder toezicht van de Verenigde Naties vorige maand zijn gehouden, gefrau deerd. De premier, wiens partij de algemene verkiezingen ver loor, zei te vrezen voor een bloedbad ais de nachten ova fraude niet serieus worden ge- sonen van de natie. En ik geloof dat wij in de politiek eerst moe ten beslissen wat goed is en daarna pas hoe we die besjis- sing presenteren, niet omge keerd Politieke commentatoren in Londen achten de kans voorals nog gering dat dit najaar ie mand in de Conservatieve Partij zal opstaan om Major de hand schoen toe te werpen, zoals in 1990 Michael Heseltine met Thatcher deed. M.nr all het aanzien van Major niet stijgt, zo is de inschatting, zal Major vol gend jaar uitgedaagd worden. De rede van Lamont werd ge volgd door een debat van een uur tussen Labourleider lohn Smith en de premier. Volgens de commentatoren won Smith, die met een geestige redevoe ring het Lagerhuis herhaaldelijk aan zijn voeten kreeg, het debat gemaldcelijk. twee stemmen tekort kwam om te worden gekozen. Bolovia heeft sinds 1984 een democratisch gekozen presi dent. Tussen 1964 en 1984 had het land 18 voornamelijk mili taire regeringen S.in< lie/ de I o zada is de eigenaar van de grootste mijnonderneming van Bolivia en is afkomstie uit een familie van grootgrondbezitters, die vele jaren in ballingschap leefde e president «VORK. Victor Hugo Cardenas, een Ay- mara-indiaan. Cardena zal de eerste Aymara-indiaan zijn die een hoge regeringsfunctie be kleedt in Bolivia. waar de bevol king in meerderheid uit india nen bestaat. De stemming in het Congres staat gepland voor 6 augustus. VN-troepen Somalia bereiden vergeldingsactie Aidid voor londen «ceesv correspondent Pendelaars naar Londen dachten dat ze alles al een keer hadden meegemaakt. In de barre winter van 1990-'91, toen er twee centimeter sneeuw was gevallen, waren alle treinen tot stilstand ge komen. In de gure herfst van 1992, toen de bo men hun blad hadden verloren, was er ook geen spoorverkeer mogelijk geweest: bladeren op de rails. Maar het noodlot dat hen gisteren trof, sloeg alles. Het werd in een krantekop aldus verwoord: 'Hitte Doet Autoweg Smelten'. Natuurlijk, de forensen wisten dat hun eiland lag in een klimaatzone die wordt gekenmerkt door ijskoude winters en verzengend hete zomers. In de winter zakt het kwik soms tot 2 graden onder het vriespunt, en gisteren was het bijvoorbeeld 26 graden boven nul. Maar was dat het kookpunt van 's lands autowegen? Het probleem was maandag al aan het licht geko men op de M11de autoweg tussen Londen en de luchthaven Stansted. Gisteren moest de M4 naar Heathrow worden afgesloten. Reizigers die op Heathrow aankwamen, van wie velen uit de tro pen, kregen het advies om met de ondergrondse naar Londen te reizen. Wie met taxi of bus ging, riskeerde een vertraging van twee uur. En er dreigen meer wegen in onbruik te raken. De RAC, de Engelse ANWB, waarschuwde:Als dit zo door gaat (de verzengende hitte), staat Engeland voor een moeilijke zomer. We zijn ernstig be zorgd dat alle betonnen autowegen kwetsbaar zijn". Het probleem was niet zozeer dat de wegen smolten, zo legden wegenbouwkundigen snel uit, de moeilijkheid was dat het verkeerde soort be- ton-ijzer was gebruikt. Ijzer namelijk dat in extre me omstandigheden te veel uitzette. Het verkeerde soort betonijzer het was een verklaring die de pendelaars maar al te vertrouwd in de oren klonk. Had een woordvoerder van Bri tish Rail in de barre winter van 1990-'91toen een dun laagje sneeuw het hele raderwerk had stilge legd, niet de zotternij over zich afgeroepen met de verontschuldiging: „Sorry, maar dit is het ver keerde soort sneeuw"? Dezelfde Londense avondkrant die opende met 'Hitte Doet Autoweg Smelten', had toen geopend met 'Het Is Het Verkeerde Soort Sneeuw'. Al snel was de verklaring van de spoorweg-woordvoerder een staande uitdrukking geworden in de Engelse taal die tot diep in de hete zomer van dat jaar werd gebezigd door geestige laatkomers: „Sorry dat ik te laat ben, maar er lag het verkeerde soort sneeuw". Toen, in die barre winter, hadden de kranten ver slaggevers naar Siberië gestuurd om te zien of de treinen daar ook vastliepen. Een inwoner van Krasnojarsk had niet helemaal begrepen hoe twee graden vorst een heel land kon verlammen. „Weet u wanneer het pas koud is"?, had hij tot de verslaggever gezegd.Als je de voordeur open doet, naar buiten spuugt, en dan 'plop' hoort". Als de huidige hittegolf in Groot-Brittannië aan houdt, kan dezelfde verslaggever misschien eens een kijkje gaan nemen in de Sahara. Winchester De Chinese Lin Jian Towg kijkt door het smalle raampje van zijn cel in een gevangenis in Winchester. Towg is een van de 45 Chinese vluchtelingen die zondag in paniek van het vrachtschip Golden Venture afsprongen nadat bij New York was gestrand. Acht Chinezen kwamen daarbij om het leven. Aan boord van het schip waren 200 Chi nezen. Die willen in de Verenigde Staten asiel aanvragen. In afwachting van de behandeling van hun aanvraag zijn de vluchtelingen ingesloten. foto ap kevin morley „We hebben nu een aanwijzing dat dit pre paraat het virus onder controle houdt. Maar net is nog veel, veel te vroeg om te weten of het bij alle patiënten werkt en wat de effec ten op de lange termijn zijn." Prof.dr. J. Rui tenberg, algemeen directeur van het Cen traal Laboratoriumvan de Bloedtransfusie dienst in Amsterdam, toonde zich gisteren op het AIDS-congres in Berlijn zeer gema tigd optimistisch over een nieuw vaccin. Dat vaccin was diezelfde middag met veel bombarie in een Berlijns hotel, ver van het congrescentrum, gepresenteerd door een samenwerkingsverband van het bio-farma- ceutische bedrijf The Immune Response Coiporation in San Diego en geneesmidde lenfabrikant Rhone-Poulenc. Het gaat om een immunotherapèutisch 'accin, wat betekent dat het zou moeten in werken op het menselijk afweersysteem. De uitvinder is dr. Jonas Salk, die ooit het po- liovaccin ontwikkelde. Salk stelde overigens zelf op de persconferentie dat het vaccin (gebaseerd op gedood AIDS-virus dat dus ook antistoffen maakt) nog op grote groe pen mensen getest moet worden en dat de tijd zal moeten leren hoe, waarom en of het werkt. Wijselijk gaf Salk dan ook geen tijd schema om bijvoorbeeld aan te geven wan neer de patient er wat aan heeft. Het vaccin is bedoeld voor mensen die al met HIV besmet zijn, maar nog geen ziekte verschijnselen hebben: het is dus een thera peutisch en geen preventief vaccin. Het is een aantal malen in kleine groepen mensen getest, onder meer bij 100 mensen van wie de ene helft het middel kreeg en de andere helft niet. In de vaccin-groep bleek de hoe veelheid virus bij een aantal mensen gelijk te blijven. (Algemeen wordt aangenomen dat er een verband is tussen het toenemen van de hoeveelheid virus en het erger wor den van de ziekte.) Het kan dus interessant worden als de hoeveelheid virus inderdaad onder controle te houden is, hoewel dat dus niet betekent dat het virus uit het lichaam verdwijnt. Dat kan ook betekenen dat het langer duurt voor de HlV-geïnfecteerde werkelijk ziek wordt. „Maar het is nog veel te vroeg om daar zelfs maar aan te denkenaldus Ruiten berg die de wetenschappelijke gedachten- gang wel interessant vindt. Hij hekelde vooral het feit dat in de met het vaccin be handelde groep ook een aantal patiënten helemaal niet op het middel reageerde. Bij hen bleef de hoeveelheid virus dus toene men. De vraag is waarom? Wel staat uit een eerder, nog kleiner onderzoek vast dat het middel veilig is en geen bijwerkingen heeft en dat is belangrijk, vindt Ruitenberg. „Een stapje op weg, maar absoluut nog geen ge neesmiddel voor AIDS", zo besloot hij zijn reactie. Rede in Lagerhuis zet Britse premier voor schut

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5