Lubbers wil JWG snel verdubbelen 'Soms ben ik bang om over ze heen te stappen' Landbouwschap wil het mestakkoord openbreken DE FAUTEUIL In 't Veld direct inzet van rel Binnenland Amerikanen weg van vliegbasis Soesterberg Unieke samenwerking om overvallen te minderen stoutenbeek uiaoncEirtrum het ultieme wonen Verdachten moord zakenman vast oosterhout De politie heeft twee mannen gearresteerd die worden verdacht van de moord op een 51-jarige Nederlandse zakenman uit het Belgische Kalmthout. Het gaat om een 29-jari- ge inwoner van Oosterhout (Gld) en een 24-jarige inwoner van Nijmegen. De mannen zitten sinds vrijdag vast. De zakenman, in 1989 in opspraak geraakt door een geruchtmakende fraude zaak, werd op 13 mei van dit jaar voor de villa van zijn vrouw en vier dochters neergeschoten. De aanhouding volgde na een tip. Iemand had de auto van het duo vlakbij de plaats van het mis drijf zien staan. Hij noteerde het Nederlandse kenteken en gaf dat door aan de Belgische politie. Geen dagelijkse trekking Staatsloterij den haag Het plan van de Staatsloterij om vanaf het najaar da gelijkse trekkingen te houden, is van de baan. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft er gisteren een stokje voor gestoken om de gokwoede niet al te zeer aan te wakkeren. Staatssecretaris Kosto van justitie liet doorschemeren het standpunt van het par lement te zullen eerbiedigen. Kamer: Getuigen anoniem horen mag den haag De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met een kabinetsvoorstel om onder strenge voorwaarden getuigen anoniem te horen bij een rechtszaak. Een verdachte kan zo niet te weten komen wie er tegen hem heeft getuigd. Een anonieme getuigenverklaring mag als bewijs worden gebruikt. Het is een van de vele voorstellen van het kabinet in de strijd tegen de ge organiseerde misdaad. Tampons voorzien van waarschuwing den haag Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid wil fa brikanten van tampons binnenkort verplichten informatie over de tamponziekte in de verpakking van deze artikelen bij te slui ten. De tamponziekte is een infectieziekte die kan ontstaan door onjuist gebruik van tampons. Jaarlijks zouden in Nederland on geveer 35 vrouwen door de ziekte worden geveld. De ziekte kan dodelijk zijn. Jongen verdronken in recreatiepias Amersfoort Een 15-jarige jongen uit Amersfoort is gisteren in een grote, ondiepe recreatiepias bij de nieuwbouwwijk Katten broek verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, werd sinds de namiddag vermist. Zijn kleding en schoenen werden aangetroffen bij de vijver. Na een urenlange zoekactie van brandweer en politie werd zijn lichaam omstreeks elf uur 's avonds gevonden. 'Kamer weet niets van hoger onderwijs' den haag anp-gpduitspraak overigens nog niet wist dat hij staatsse cretaris zou worden, heeft hij alleen gezegd dat De nieuwe staatssecretaris van onderwijs In 't „het parlement een sterk behoudende kracht is" Veld ontkent dat hij vorige week op een bijeen- en dat „er iets structureel mis is in de verhouding komst van de Erasmus Univer- -1trussen het parlement siteit heeft gezegd dat de Twee de Kamer op het terrein van het hoger onderwijs „zelden iets constructiefs bijdraagt. Daar voor ontbreekt de kennis". Ook zou hij volgens het universi teitsblad Quod Novum de uni versiteiten en hogescholen heb ben opgeroepen „die onzin in Den Haag" niet langer te tole- Kersverse staatssecretaris ontkent zijn uitspraken universiteiten". In 't Veld heeft als staatssecreta ris het hoger onderwijs in zijn portefeuille gekregen. In de ja ren tachtig was hij onder de toenmalige minister Deetman de hoogste ambtenaar voor het hoger onderwijs. Enkele weken geleden had In 't Veld ook kri tiek op de door minister Ritzen voorgenomen forse korting op GroenLinks en WD hebben de studiefinanciering. In' t Veld inmiddels kamervragen gesteld. Desnoods moet zei voorstander te zijn van minder beurs en meer de Kamer de zaak zelf verder uitzoeken, vindt leningen, zoals Ritzen wil, maar had forse kritiek WD-kamerlid Fransen. „Een nieuwe staatssecre- op vergroting van de afhankelijkheid van de ou- taris kan zich niet zo laatdunkend uitlaten over ders. „Ik begrijp daar niets van. Dat is geheel het parlement". vreemd aan een brede maatschappelijke ontwik- Volgens In 't Veld, die ten tijde van de bewuste keling", aldus In 't Veld toen. Kinderen in Schilderswijk leven tussen de spuiten en de dealers Waar kinderen een slokje water komen halen, staan junks soms piemelnaakt zichzelf te wassen. FOTO CPD CEES ZORN Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Het kabinet wil het aantal jeugdwerkgarantie-plaatsen (JWG) bij gemeenten en non-profit instellingen verdub belen. De norm van maximaal één JWG'er op tien gewo ne arbeidsplaatsen moet omlaag naar één op vijf, zo heeft premier Lubbers gisteren gezegd op het driedaagse congres van de FNV in Amsterdam. DONDERDAG 10 JUN11993 den haag ans bouwmans De deur van een afbraakpand aan de Haagse Stortenbeker straat is nog geen half uur ge leden dichtgetimmerd, als twee tengere mannen de boel opnieuw openbreken. „Drugs dealers", zegt een jochie op het plein. „Daar verstoppen ze drugs. Waarom belt nu nie mand de politie? Ze zijn bang dat ze worden doodgemaakt". Twintig minuten later arrive ren twee agenten. De kinderen op het plein hollen achter ze aan, om niets te missen. Drie mannen wor den uit het pand gehaald. Ver slaafden die hun papieren daar hadden liggen. Een van de agenten kent ze 'al jaren'. Hij stuurt ze weg. Die vinden wel weer een ander plekje. Kinderen in de Haagse Schil derswijk, en dan vooral in het westelijke deel waar veel leeg stand is, worden iedere dag ge confronteerd met drugsgeweld. Vecht- en schietpartijen, be dreigingen, bedelende of tieren de verslaafden en aanbiedingen om klusjes voor drugshandela ren op te knappen. Normverva ging als dagelijkse kost. En dat in de meest kinderrijke en dichtstbevolkte wijk van Neder land. Een schoolklas heeft 's mor gens het plein schoongeveegd. Er slingeren vaak spuiten rond. 's Avonds liggen er junks te sla pen; op het plein en in de por tieken. „Ik woon hier graag, maar soms ben ik best bang als ik over ze heen moet stappen", zegt een jongetje. Soms kleden verslaafden zich midden op het plein helemaal uit om zich te wassen bij de pomp. In de dichtgespijkerde panden is geen water, elektra of gas. Volgens Hans Zonneveld, teamleider van buurthuis De Burcht, zijn de kinderen die hand- en spandiensten verrich ten voor de dealers slechts het spreekwoordelijke topje van de ijsberg. Het trekt veel media- aandacht, maar het echte pro bleem is de onleefbaarheid in deze buurt. Zonneveld heeft niet de illusie dat het buurt- en jongerenwerk daarin iets we zenlijks kan verbeteren. „Wij kunnen wel allerhande pro gramma's uitvoeren om de ach terstand weg te nemen, maar we staan te duwen tegen een auto zonder motor". De terreur van de drugscrimi naliteit is geen exclusief pro bleem van de Schilderswijk, zegt directeur Van der Zalm van de openbare basisschool Stor tenbeker. Hij trok begin deze week de stoute schoenen aan en luidde de noodklok. In ande re wijken in Den Haag, Amster- den haag anp Het Landbouwschap wil het vo rige maand gesloten mestak koord openbreken om „sociaal- economisch onaanvaardbare gevolgen van het mestbeleid te voorkomen". Gisteren vergaderde het schap over de afspraak die met de ministers Bukman van land bouw en Alders van milieu is gemaakt dat er in 2000 niet méér mest mag worden uitgere den dan de landbouwgewassen dam of Rotterdam leven ouders en kinderen evenzeer onder het juk van verslaving en verloede ring. Dat het in de Schilderswijk de spuigaten uitloopt, komt vol gens hem door de vertraging in het stadsvernieuwingsprogram ma. De leegstaande, dichtge timmerde panden zijn verwor den tot een anoniem en gemak kelijk toevluchtsoord voor drugsverslaafden. De sociale controleverdwijnt. „Vraag een kind een auto te wassen voor vijf gulden en dan doet-ie 't. Vraag hem even iets vast te houden en dan doet-ie 't ook", zegt een moeder. Ook kunnen opnemen en dat de varkens- en pluimveehouders in 1995 dertig procent minder mest mogen 'produceren'. De in het Landbouwschap verenigde organisaties hebben van hun leden de afgelopen we ken de volle laag gekregen. De boeren zijn bang dat ze straks hun overtollige mest niet, of al leen tegen hoge prijzen kwijt kunnen. Voorzitter Latijnhou wers van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuinders- bond (KNBTB) vindt „dat het haar zoon van dertien kreeg honderd gulden aangeboden om pakketjes af te leveren. „Maar gelukkig kan ik met hem praten". Naar de politie stappen de bewoners niet, bang voor repre sailles. „Er zijn in het verleden huizen in brand gestoken van buren die een dealer bij de poli tie hadden aangegeven". Om toch iets te doen, hebben de ouders schoolhoofd Van der Zalm gevraagd alle incidenten van de afgelopen tijd op een rij te zetten en een brief naar de gemeente te sturen. Nu Van der Zalm in de openbaarheid is ge treden, zijn ze ook bang voor accent op de sociaal-economi sche haalbaarheid moet liggen in plaats van op de milieu-hy giënische normen". De Bra bantse boerenvoorman heeft het mestakkkoord in een eerder stadium ook al afgewezen. Ove rigens is het Landbouwschap niet van plan de onderhande lingen met Alders en Bukman te heropenen. Het doel is de Tweede Kamer zover te krijgen dat die de plannen van de be windslieden gaat afzwakken. zijn veiligheid. Als de drugscri minaliteit uit Schilderswijk- West kan worden verbannen, zal het ergens anders weer op duiken, weet politiechef Van de Heuvel. „Mijn doel is simpel. De overlast reguleren, zorgen dat het niet te lang op één plek bestaat. Wat ik ook doe, de be hoefte aan drugs blijft. Dat is de kern van het probleem", zegt Van de Heuvel. Ook Van der Zalm kiest voor zijn eigen 'pleintje', omdat er een einde moet komen aan de voortdurende normvervaging. „Ik kies voor mijn school, voor mijn kinderen. Wetend, dat ik iemand anders ermee opzadel. amsterdam anp Schoolverlaters die na een half jaar nog werkloos zijn, kunnen zich aanmelden voor het JWG. Ze krijgen dan een baan voor 32 uur per week bij gemeenten of een andere (semi-)overheidsin- stelling en ontvangen daarvoor het minimumjeugdloon. Door de werkervaring die ze daar op doen. kunnen ze gemakkelijker een 'echte' baan vinden, zo is de kerngedachte van het JWG. Door de slechte arbeidsmarkt zijn er méér schoolverlaters zonder werk en vinden JWG'ers moeilijker ander werk zodat ze 'hun' plaats langer bezet hou den. Bovendien wil het kabinet de bijstand voor jongeren schrappen, zodat werkloze jon geren alleen via het JWG een ei gen inkomen kunnen verwer ven. Het huidige aantal van on geveer achtduizend JWG-plaat- sen is daardoor te klein om ie dereen te plaatsen die zich aan meldt. Daarnaast wil premier Lub bers ook JWG-plaatsen in het bedrijfsleven gaan scheppen. Daarvan is nu geen sprake, om dat zowel werkgevers als bon den grote bezwaren hebben. De bonden vrezen dat de goedkope JWG'ers uiteindelijk reguliere Automobilist steekt man (37) dood uit woede renkum «anp Een 20-jarige automobilist uit Eist heeft dinsdagavond uit woede een 37-jarigé man uit Renkum neergestoken. De man overleed even later aan zijn verwondingen. De auto mobilist is later in zijn woning aangehouden en heeft inmid dels bekend, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De Elstenaar reed door een straat in Renkum. Vanwege het mooie weer waren er nog veel mensen op straat. Die er gerden zich aan zijn rijstijl. De man uit Renkum wees naar zijn voorhoofd. Daarop stapte de Elstenaar uit, begon ruzie te maken, liep terug naar naar zijn auto en haalde daar iets uit. Vervolgens schopte hij de man uit Renkum in zijn ge zicht en stak meteen daarna met een mes. De Elstenaar blijkt in april in Arnhem ook een voorbijganger neergestoken te hebben. Dat slachtoffer heeft de steekpartij overleefd. arbeidsplaatsen zullen bezetten (verdringing). Directeur De Boer van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) voorspelde onlangs nog dat bij plaatsing van JWG in het particuliere bedrijfsleven drie van de vier JWG'ers uiteindelijk een nu nog bestaande, reguliere arbeidsplek zullen 'overnemen'. De angst voor verdringing is ook de reden voor de norm van één op tien bij de gemeenten. Ook daar vrezen de bonden dat gemeenten en andere instellin gen uiteindelijk JWG'ers zullen inzetten op reguliere arbeids plaatsen. De werkgevers zijn tegen JW G'ers in het bedrijfsleven uit het oogpunt van concurrentiever valsing. Bedrijven met veel JW G'ers (die geheel worden be taald door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid) kunnen goedkoper wer ken dan bedrijven met uitslui tend werknemers die volledig op de loonlijst staan. Het kabinet wil desondanks nogmaals overleggen met het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA). Er moeten, aldus Lubbers, natio nale afspraken komen om con currentievervalsing te voorko men. Lubbers: CAO voor twee jaar voor ambtenaren den haag anp Premier Lubbers is bereid een tweejarige CAO te sluiten met de ambtenaren. Maar van een loonsverhoging moeten ze zich niet veel voorstellen, zo waar schuwde hij gisteren op het FNV-congres in Amsterdam. Hij is slechts bereid in augustus met nieuwe cijfers over de eco nomie in de hand te bekijken of en hoeveel loonruimte er is. De bonden zien vooralsnog niet veel in deze handreiking, zodat het ernaar uitziet dat de ambte naren-acties lang gaan duren. Na de gemeente-, provincie- en rijksambtenaren gaat ook de Nederlandse politie over tot ac tie. Volgende week woensdag zullen honderden politiemen sen uit de Randstad een kordon leggen rond de ministeries van binnenlandse zaken en justitie in Den Haag. Vandaag staat het openbaar vervoer in Rotterdam 24 uur stil. Het is de derde keer dat het openbaar vervoer in de Maas stad niet rijdt, sinds in mei de ambtenarenacties werden inge zet. De ambtenarenvakbond Ab vaKabo overlegt vanavond met haar leden bij de Rotterdamse Reinigingsdienst (Roteb) over het vervolg van de nu al vier we ken durende stiptheidsacties. Binnen de Reinigingsdienst zijn stemmen opgegaan de acties stop te zetten. De AbvaKabo verwacht dat andere steden, met Amsterdam als eerste, de actie zullen overnemen. Alkmaar boos op Kosto wegens 'Schutterswei' alkmaar anp De gemeente Alkmaar is zeer teleurgesteld over het besluit van staatssecretaris Kosto van justitie om het huis van bewaring Schutterswei op nieuw in gebruik te nemen voor het vasthouden van ver dachten. Voor de VARA-radio vertel de Kosto dat de vreemdelin gen die nu in Schutterswei zitten, eruit gaan. Kosto heeft de tachtig cellen nodig voor de belofte van zijn minister Hirsch Ballin om op korte termijn zo'n zeshonderd ex tra cellen te creëren. In 1991 spraken het gemeentebe stuur en de staatssecretaris af dat Schutterswei zou worden gesloopt. Op het terrein van Schutterswei moesten wo ningen komen. Luchtmachteenheid voor medio '94 weg den haag anp De Amerikanen trekken hun luchtmachteenheid op vliegbasis Soesterberg voor medio volgend jaar terug. De VS wil hun mili taire aanwezigheid in Europa drastisch terugbrengen. Op de ba sis is de 32-ste Tactische gevechtsgroep gevestigd, bestaande uit achttien F15-vliegtuigen. Er zijn 1.400 Amerikanen op de basis Soesterberg gelegerd. Hun naar schatting 2.000 familieleden wonen ook in Nederland. Een deel van de Amerikaanse luchtmacht-medewerkers wordt waar schijnlijk overgeplaatst naar Engeland. De kans bestaat dat de Amerikanen na hun terugtrekking wel gebruik blijven maken van de logistieke voorzieningen op de luchtbasis. De middenstand van Soest zal weinig merken van het vertrek. De Amerikanen zijn volledig self supporting: ze hebben hun eigen on derwijs en medische voorzieningen en een eigen winkel. Daar doen zij met hun dollars de boodschappen. De enige zaak die fors verlies zal lijden, is de drive-in MacDonald. Het Fighter Squadron van de Amerikaanse luchtmacht heeft banden met Nederland, die teruggaan tot de Tweede Wereldoorlog. Die zijn ook te zien in het embleem van het squadron. De voorlo per van het squadron deed gedurende de oorlog voor een belang rijk deel dienst vanaf Aruba en Curasao, waar het werd ingezet bij patrouilles tegen onderzeeboten. Via Engeland kwam het squadron in 1954 op Soesterberg terecht, waar het tot op heden met zes ge neraties gevechtsvliegtuigen heeft gevlogen. Het squadron heeft ve le trofeeën op zijn naam als beste luchtverdedigingseenheid van de Amerikaanse luchtmacht. amsterdam gpd Politie, justitie, bedrijfsleven en overheden hebben een speciaal landelijk projectteam in het leven geroepen om het uit de hand lo pende aantal overvallen te keren. Het projectteam, onder leiding van de Amsterdamse leider van het Roof-bijstandsteam, commis saris R. Graeve, wordt volgende week geïnstalleerd. De samenwer king op landelijk niveau is uniek. Het projectteam gaat geldinstellingen, winkels en andere over- valgevoelige objecten 'ondersteunen' bij overval-preventie, slacht offerhulp en programma's die jeugdige overvallers toekomstper spectief moet bieden. Het aantal gewapende overvallen op banken, postkantoren, win kels en personen bereikte dit voorjaar een record met 695 in drie maanden. In 1992 waren dat er in totaal 2.183. Jaarlijks groeit het aantal met zeventien procent. Als die stijging zich voortzet, zou het aantal in het jaar 2000 zijn gegroeid tot 7.000. HARVINK MP PASTOE Stoutenbeek is synoniem aan 'het ultieme wonen'. De uitgebreide exclusieve collectie is het neusje van de zalm. Van chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling zal u aangenaam trefTen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. U bent van harte welkom in Beverwijk of Leiderdorp. ARCO CASTELIJN HA| Beverwijk: Parallelweg 10 (02510) 29033 leiderdorp: Meubelplcin 1 (071) 899323 ETAFORM .ARCO P de Stoel

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3