Revolutionaire vuur Iran al lang gedoofd Letland is Rusland onder een andere naam Feiten &Meningen /WiJic pe ^VrdjM P05in&V6 eBiS"" \>L-J 's Avouïs WoepT hi&e. ^-0 I KlAvJ\w4.'JK? Moq a,£\7EAIV, \je ttsasre yeiJÊ)S<öé(?jE^5 ^7 W&tM nIA SESAMSTRAAT A N 'M (&E.17 uéfóEM'X^ DONDERDAG 10 JUN11993 Sefa, privatisering en videotapes centraal in verkiezingen Seks, privatisering en videotapes zijn de belangrijkste thema's in de verder weinig inspirerende campagnes voor de verkiezingen die vrijdag in Iran worden gehou den. Het is vrijwel zeker dat president Akbar Hashemi Rafsanjani (59) voor een tweede ambtstermijn wordt ge kozen. DEN HAAG AAP LUVMES ANP De drie overige kandidaten die van de Raad van Islamitische Wachters mogen meedoen, zijn nauwelijks bekend bij het volk. In grote lijnen zijn ze het eens met de politiek van de presi dent. „Rafsanjani is de enige echte kanshebber. De overige kandidaten moeten de verkie zingen slechts een democra tisch aanzien geven", aldus een Iraanse functionaris. Echte op positiegroepen, zoals leden van de Volksmujaheddin, leven in ballingschap, waar ze de kans lopen te worden vermoord door Iraanse geheime agenten. De Iranezen hebben de grootste moeite de eindjes aan elkaar te knopen. De belangstelling voor de Islamitische Revolutie, die in 1979 door wijlen ayatollah Kho meini in gang werd gezet, is dan ook al lang vervlogen. Het land heeft te kampen met een grote werkloosheid, een gierende in flatie en een gigantische wo ningnood. Het grote tekort aan huizen en de beperkte financië le middelen betekenen dat de meeste jongeren niet kunnen trouwen. Volgens kandidaat Ab- dallah Jasbi vormen zij in de toekomst het grootste probleem omdat ze hierdoor seksueel ge frustreerd raken. Hij pleit voor de bouw van 800.000 woningen, zodat gelief den kunnen trouwen. Volgens waarnemers zijn 3,3 miljoen ex tra woningen nodig om de snel groeiende bevolking, waarvan tweederde nog geen 30 jaar oud is, te huisvesten. Met een schuld van 40 miljard dollar heeft Teheran hiervoor echter geen geld. Uitlaatklep Ook Rafsanjani onderkent de seksuele noden van de jonge Iraniërs. Jaren geleden pleitte hij al voor de instelling van een tijdelijk, informeel huwelijk om alleenstaanden een uitlaatklep te bieden voor hun verlangens. Rafsanjani's grootste rivaal, voormalig minister Ahmad Ta- vakoli, kan volgens een opinie peiling van de krant Abrar reke nen op 15 procent van de stem men, terwijl de president 54 procent van de stemmen zou krijgen. Tavakoli neemt het plan van Rafsanjani op de korrel om door de staat gecontroleerde vi deo-centra op te richten. De Iraanse televisie toont voorna melijk propagandafilms en oersaaie TV-series. Vandaar dat veel Iraniërs hun toevlucht zoe ken tot illegale buitenlandse vi deofilms die ze thuis afdraaien. Geregeld worden 's nachts raz zia's gehouden. Tienduizenden mensen zijn de afgelopen jaren beboet wegens een „videode lict". Honderden kijklustigen zijn achter de tralies gezet. De als pragmatisch bekend staande Rafsanjani begrijpt dat het volk enige afleiding nodig heeft en wil daarom films laten draaien in moskeeën. Hiermee vangt hij twee vliegen in één klap. Enerzijds wordt tegemoet gekomen aan het verlangen van het volk naar „brood en spe len". Anderzijds kan de staat door filmkeuringcommissies beter toezicht houden op wat wel, maar vóóral wat niet wordt getoond. Maar volgens Tavakoli kan het vertoon van videofilms slechts leiden tot verval en verderf van de goede zeden. Hij wijst daar om de „westelijke cultuurinva sie" af en is vierkant tegen ver toon van films in de gebedshui zen. „Video is een van de be langrijkste manieren geworden om decadentie en morele cor ruptie te verspreiden", zei de geestelijk leider van het land, ayatollah Ali Khamenei, on langs. Honden Wat echter vooral de oortjes doet gloeien is de discussie over de door Rafsanjani voorgestane privatisering. Dit thema leidt tot heftige reacties van de grootste tegenstanders van de president, die hiermee de verworvenheden van de veertien jaar oude Isla mitische Revolutie verloren zien gaan. Rafsanjani's derde rivaal Rajab-AJk Taheri is fel tegen pri vatisering. De voormalige parle mentariër weet zich gesteund De Iranezen hebben de grootste moeite de eindjes aan elkaar te kno pen. Het land heeft te kampen met een grote werkloosheid, een gieren de inflatie en een gigantische woningnood. foto gpd door haviken zoals de vroegere minister Ali-Akbar Mohatashe- mi (binnenlandse zaken). Die verwijt Rafsanjani het land te willen uitleveren aan „de hon den van het kapitalisme". Ook Jasbi en Tavakoli zijn tegen zijn plan. Volgens hen neemt hier door de werkloosheid nog meer toe. Momenteel bedraagt die zo'n 30 a 60 procent, deels als gevolg van Rafsanjani's hervor mingen. Rafsanjani heeft sinds 1989, toen Khomeini overleed, ge tracht de economie te liberali seren en een opening te zoeken naar het Westen. Hij begreep dat voor de Iraanse economie het heil uit het „duivelse" Wes ten moet komen in de vorm van harde dollars. De president is er echter niet in geslaagd de eco nomie, die sinds de oorlog met Irak (1980-88) in duigen ligt, op poten te zetten en buitenlandse investeerders aan te trekken. Hij ontbeerde hiervoor de steun van de radicalen, die hem ver wijten „de onafhankelijkheid van het land in gevaar te bren gen". Hoewel zijn tegenstan ders uit de hoogste regerings functies verdreven zijn, hebben de radicalen op lagere niveau's nog veel invloed. Vorig jaar leid den de hervormingen tot onlus ten, die de haviken in de kaart dreigden te spelen. Om zich te verzekeren van een tweede ambtstermijn zag Rafsanjani zich daarom genoodzaakt een compromis te sluiten met de geestelijke leider Khamenei, die zich in de afgelopen tijd steeds meer profileert als de werkelijke sterke man in Iran. In ruil voor de steun van de ra dicale geestelijken beloofde Raf sanjani het tempo van de her vormingen te vertragen. Om te laten zien dat het erfgoed van Khomeini nog steeds levend is, werd het doodvonnis van de Britse auteur Salman Rushdie wegens zijn boek De Duivelsver zen herbevestigd. Als beloning riepen de geestelijken de kiezers deze week op hun stem op Raf sanjani uit te brengen. „Rafsan jani is er niet ingeslaagd te ont snappen aan het keurslijf van Khomeini", aldus een westerse diplomaat. WIM STEVENHAGEN Australië breekt hoofd over landeisen aborigines De politieke leiders van Australië weten nog niet hoe ze moeten reageren op de uitspraak van het Hooggerechtshof, waarin erkend wordt dat de aborigines de rechtmatige eigenaren waren van het Australische land vóór de komst van de Britse kolonisten. Volgens premier Keating weigeren enkele premiers van deelstaten zich neer te leg gen bij de beslissing van het Hof De uitspraak, die dateert van vorig jaar, heeft een' hele reeks landeisen van aborigine-gemeen- schappen teweeggebracht. Het lang gebruikte concept terra nullius, waarin werd gezegd dat Australië voor de kolonisering leeg was ook al leefden de aborigines er al zo'n 40.000 jaar, geldt niet meer. Hierdoor ontstond er onduidelijkheid over de eigendomsrechten op land, met name boerderijen en mijnen. Geleidelijk aan voert Letland de nieuwe munt, de lats in. onder ook tienduizenden mili tairen die de zwaarste klap pen van de onafhankelijkheid hebben gekregen. In de hoofdstad Riga zijn de Letten al ver in de minderheid. Russisch is op straat de meest gehoorde taal. Tot ergernis van de Letten zelf. „Letland is geen Letland meer. Het is gewoon Rusland onder een andere naam. Het land mag er van de buitenkant aantrekkelijk uit zien, het is zeer Russisch van binnen. En de oude Sovjet-ge bruiken slijten maar langzaam." Deze klaagzang viel onlangs te lezen in het Engelstalige week blad The Baltic Observer. De schrijver suggereert dat de Russen hardhandig moeten worden aangepakt. De Letten moeten in eigen land weer de dienst gaan uitmaken en wie dat niet bevalt, moet maar ver trekken. Het is koren is op de molen van Moskou, dat geen gelegenhejd voorbij laat gaan om de regering in Riga op de vingers te tikken. President Jelt- sin sprak laatst zelfs van 'etni sche zuiveringen'. Niet bemoeien Viktor vindt dat Rusland zich niet met de Russen in Letland moet bemoeien. „Dat maakt het voor ons alleen maar moei lijker. De Letten kunnen zeggen dat we hier niet thuis horen." Het zijn geluiden die ook in de verkiezingscampagne zijn ge hoord, maar die afgelopen zon dag maar weinig weerklank foto'hans jacobs hebben gevonden. „We moeten een manier vinden waarop we samen kunnen leven", vindt de man in de trein. Dat is precies het standpunt van Letse-Weg (Latvija Cels), de partij onder leiding van parle mentsvoorzitter Anatolijs Gor- bunovs, die de verkiezingen heeft gewonnen. Zijn belang rijkste taak is het oplossen van de nationaliteitenlójvestie. Mos kou houdt dan geen argument meer over om het voormalige Rode Leger in de republiek te houden. Dan pas kan Letland een streep zetten onder het ver leden en gaan werken aan de toekomst, waarbij het ombou wen en het herstel van de eco nomie de hoogste prioriteit kunnen krijgen. 1945 is hij op zes-jarige leeftijd met zijn ouders naar de enkele jaren daarvoor door de Sovjetu nie geannexeerde Oostzee-re- publiek verhuisd. Voor Viktor is Letland dan ook het enige vaderland dat hij kent. Zijn kinderen en kleinkinderen zijn er geboren, maar dat bete kent niet dat ze als Letten wor den gezien. Ook na vijftig jaar is Viktor nog een vreemdeling. Hij mocht het afgelopen weekeinde dan ook niet deelnemen aan de parlementsverkiezingen. Deel name was voorbehouden aan degenen die vóór 1940 in de re publiek woonden en aan hun nakomelingen. Felle nationalisten Letten demonstreren aan de voet van het vrijheidsmonument voor maatregelen tegen de niet-Letse inwoners. De trein die de hoofdsteden van Letland en Estland dagelijks met elkaar verbindt heeft het station van Riga nog niet verla ten, of er ontstaat al verwarring en tumult in de smalle wandel gang naast de coupés. Veront waardigd kijkt de wat oudere Let naar de juffrouw van het beddegoed. Wat krijgen we nu? Weet ze niet dat we nog altijd in Letland zijn? En dat het op zijn zachtst gezegd vreemd is dat zij voor het gebruik van de dekens en lakens betaling in Estse kro nen verlangd? De dame in kwestie is aanvan kelijk niet te vermurwen. De gloednieuwe Estste spoorweg maatschappij heeft de exploita tie van deze trein overgenomen van de Sovjet-spoorwegen. De Este kroon kan in vergelijking met het Letse noedgeld, de Let se roebel, als 'harde valuta' wor den aangemerkt. Logisch dus dat ze om kronen vraagt. Het geschil wordt uiteindelijk opge- lost door een hoger bedrag in roebels te betalen, maar de Let sputtert nog lang na. „Dit is ab surd. In Amsterdam word je toch ook niet verplicht om met Duitse marken te betalen?" De man vergeet echter te ver melden dat overal in Letland buitenlandse valuta veel meer in trek zijn dan de eigen kleur rijke roebel. Je struikelt in de hoofdstraten van Riga als het Dit is het tweede verhaal uit een reportageserie over de drie Balti- sclie staten. Deel 1 stond in het bijvoegsel van zaterdag5 juni. ware over de geldwisselkanto ren. Ook gewone winkels heb ben een hoekje vrijgemaakt om (vooral) Amerikaanse dollars en Duitse marken te ontvangen of te verkopen. Commissie wordt niet gevraagd, maar de winst zit in het grote verschil tussen aan- en verkoopprijs. „Tsja", peinst de Let. die voor zaken op weg is naar Tallinn. „Je kunt dat een van de zege ningen noemen van onze her wonnen zelfstandigheid. Vier jaar geleden riskeerde je gevan genisstraf als je buitenlands geld in je bezit had. Twee jaar geleden was het niet meer straf baar, maar kon je nergens dol lars of marken krijgen en nu kun je in veel winkels alleen maar met harde valuta betalen. Er zijn meer van dat soort ex tremen. We moeten de juiste balans nog vinden." De lats Vanaf eind deze maand moeten alle prijzen in Letland worden aangeduid in lats, die de roebel vervangt. Deze munteenheid was in de Baltische republiek ook in de korte periode van on afhankelijkheid tussen de twee wereldoorlogen wettig betaal middel. Stap voor stap introdu ceert de centrale bank nu nieu we bankbiljetten en munten. Die worden met de nodige arg waan bekeken. Het valt ook niet mee om 200 roebel in te leveren en er maar één lats voor terug te krijgen. Betaling in buitenlands geld is overigens niet verboden. Dat in veel winkels de prijs kaartjes nu nog prijzen aange ven in dollars of marken valt te verklaren uiit de gierende infla tie die de laatste paar jaar alle voormalige Sovjet-republieken plaagt. De prijzen zouden dage lijks moeten worden veranderd, behalve als de prijs in dollars foto» hans jacobs staat aangegeven. Terwijl de Russische roebel nog dagelijks aan waarde verliest, is Estland er als eerste in geslaagd de vorig jaar geïntroduceerde eigen munt op een vaste koers ten opzichte van de Duitse mark te houden. Vandaar dat de kroon nu langzaam als waarde vast wordt gezien. Letland zoekt nog naar de juiste koers van de lats ten opzichte van de dollar. Volgens internationale financië le experts zit het land op de goede weg. „Daarvan merk ik anders niets. Het is slechter dan drie jaar ge leden. Er zijn maar een paar mensen die beter af zijn", merkt Viktor op. Hij wil zijn hart wel eens luchten over de situatie in zijn land. Viktor heeft dan ook reden om ontevreden te zijn. In Deportaties De Sovjetunie heeft na de inlij ving van de Baltische staten een rigoureuze bevolkingspolitiek gevoerd. Door het oorlogsge weld, deportaties en massale emigratie was de bevolking van Letland aan einde van de Twee de Wereldoorlog en in de jaren vijftig flink uitgedund. Het aan tal Letten was in 1989 zo'n 100.000 lager dan in 1934. Niet temin is de totale bevolking van het land met meer dan 700.000 toegenomen. Om de greep op de met drie ijs vrije havens (Riga, Liepaja, Ventspils) gezegende en daar door strategisch belangrijke re publiek te verstevigen, werden tienduizenden Russen, Oekraï- ners en Witrussen naar Letland gestuurd. De Letten maken nog maar iets meer dan de helft van de bevolking uit.Als de Sovjet bezetting nog een paar jaar lan ger had geduurd dan waren we een minderheid in eigen land geworden", verzekert de trein reiziger. De niet-Letten zijn te werk ge steld in de zware industrie, die de rest van de Sovjetunie onder meer van autobussen, tractoren en spoorwagens voorzag. Het is juist die industrie die na het uit eenvallen van de Sovjetunie stil is komen te liggen wegens ge brek aan grondstoffen en/of ge brek aan afnemers. Het zijn dus vooral de niet-Letten waar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2