Weg naar Amerika steeds smaller Assen kiest voor de absolute top 'Met wat geluk schop ik er twee in' 'Operatie was onvermijdelijk' Sport DONDERDAG 10 JUN11993 Promotie zaalvoetballers Sleutels leiden» De zaalvoetballers van De Sleutels zijn gepromoveerd naar de landelijke tweede divisie. De roodhemden speelden 6-6 gelijk tegen het Goudse Mallon. Het punt was voldoende om te promoveren. De Sleutels hield zijn grote aanhang in de Vijf Meihal lang in het onzekere. Vlak voor tijd keek de thuisploeg nog tegen een 3-6 achterstand aan, nadat de ploeg via treffers van Ronald Hendrik- se nog met 2-0 had voorgestaan. Dank zij een uiterste krachtsin spanning kwam De Sleutels in de laatste seconde langszij. 'Vlie gende keep' Ronald Labordus scoorde de verlossende treffer. Vermond snel op 400 meter leiden Holland-atlete Bianca Vermond leverde tijdens de giste ren verhouden avondinstuif van De Bataven Leiden de meest aansprekende prestatie. Vermond finishte op de 400 meter na een nek-aan-nekrace met Mariska Valk als eerste in 57,1. Ook Valk kreeg die tijd toegeme ten. Bataaf Mark van Bel bleef op de 1500 meter voor de eerste maal binnen de vier minuten. Van Bel eindigde als derde in 3.58,7. Bij de mannen won Gijsbert Remmelzwaal (De Bataven) de 400 meter in 50,2, terwijl Martijn de Lange onbedreigd eerste was op de 100 meter in 10,9. Van Langen wint eerste 800 meter arnsberg» Ellen van Langen heeft gisteravond haar eerste wed strijd van dit seizoen over 800 meter gelopen en gewonnen. De Olympisch kampioene van Barcelona liep in het Duitse Amsberg wegens gebrek aan sterke concurrenten vrijwel de gehele wed strijd op kop en toonde zich na afloop redelijk tevreden met het resultaat: 2.02,92. Van Langen heeft door blessures een maand achterstand in de trainingsopbouw opgelopen. Weer drie doden op Man douglas De motorraces op het eiland Man hebben gisteren op nieuw drie slachtoffers geëist. Het aantal doden in de Tourist Trophy 1993 is daarmee op tien gekomen. De Brit Steve Harding was de eerste coureur die deze week het leven liet op het gevaar lijke circuit. De 36-jarige Yamaha-rijder crashte tijdens de Supersport 600- race. Harding was de 161ste coureur die om het leven kwam bij het evenement dat een geschiedenis heeft van 86 jaar. Gisteren verongelukten ook twee bezoekers. Een jonge Engelse arts en zijn vriendin. Het paar kwam frontaal in botsing met een Duitse Real en Barcelona spelen gelijk madrid» Real Madrid en FC Barcelona hebben in de eerste wed strijd in de halve finales voor de Spaanse beker met 1-1 gelijk ge speeld. Beide doelpunten in het met 80.000 toeschouwers goed gevulde Bernabeu-stadion vielen in de eerste helft. In de 31e minuut strafte Bakero voor Barcelona een enorme fout van Real-verde- diger Rocha doeltreffend af. Vier minuten voor het rustsignaal zorgde de Chileen Zamorano met een prachtige kopstoot voor de verdiende gelijkmaker. Over twee weken is de return. Oranje: gebrek aan scherpte in de voorhoede v -chef rob onderwater. 071-161446 Het lag er dik bovenop. De doelpuntloze puntendeling van het Nederlands elftal tegen Noorwegen kwam niet als een verrassing. Het betekende wel een fikse streep door de rekening van Dick Advocaat. De bondscoach kende de kracht en het teamwork van de Noorse hardlopers. Maar desondanks rekende hij er heimelijk op dat Oranje na een lang en slo pend seizoen toch nog de vitaliteit zou hebben om de koploper van zijn voetstuk te stoten. In de snikhete Kuip kwam hij van een koude kermis thuis. rotterdam albert geesing gpd-verslaggever Toch viel het Nederlands elftal gisteravond niet eens zo gek veel te verwijten. Het ontbrak de ploeg zeker niet aan goede wil of bezieling, wel aan kracht, scherpte en concentratie. Het gros van de spelers maakte een uitgebluste indruk, op momen ten dat het er op aankwam ont brak de scherpte om toe te slaan. Zoals in het laatste kwar tier van de eerste helft toen Oranje volop kansen kreeg om afstand te nemen. Advocaat wilde het tijdstip van deze interland niet als ex cuus aanvoeren, maar diep in zijn binnenste weet hij wel be ter. „Wedstrijden tegen landen die spelen zoals Noorwegen kosten altijd veel kracht. Tegen het eind van het seizoen wat meer", gaf hij aarzelend toe. Dit puntverlies, al het vijfde in deze kwalifïcatiereeks, zou het Ne derlands elftal echter wel eens op kunnen breken als in het na jaar de balans wordt opge maakt. Door het resultaat van Rotter- Dan 'jrü is tëm- Dennis Bergkamp is de Noor Rekdal gepasseerd, hij zal de bal niet in het lonkende net krijgen. dam zijn de Noren voor 99,9 procent zeker van plaatsing voor Amerika '94. En mag Ne derland nu met Engeland en Polen gaan duelleren om de tweede plaats. Dat zal nog een heidens karwei worden. „Het was vanzelfsprekend beter ge weest als we vanavond hadden gewonnen", kent Advocaat de stand in groep 2 uit z'n hoofd, „maar alles ligt nog open". Dan zal er niet alleen gewonnen moeten worden van San Mari no, maar waarschijnlijk ook van Engeland en Polen. De bondscoach is daar niet zo bang voor. „Ik heb de Polen in middels een paar keer aan het werk gezien. Ook die ploeg speelt vanaf *de eigen helft en leeft van de counter. Ik vind echter dat wij een beter elftal hebben dan Polen". Net als de Engelsen hield Oranje aan de dubbele confron tatie met het Noorse harmonic avoetbal maar een punt over. Toch had het Nederlands elftal de winst gisteravond voor het grijpen. Na een niet onaardig begin, met Regi Blinker heel even in een hoofdrol, zakte het elftal steeds verder weg, maar kwam een kwartier voor rust in eens weer tot leven. In een tijds bestek van amper tien minuten kreeg Oranje vijf kansen om van te watertanden. Overmars raak te de paal, Bosman herhaalde vanuit de rebound dat kunst stukje voor een leeg doel en deed het pal daarop nog eens dunnetjes over. Vervolgens joeg Wouters de bal in vrije positie naast het doel en produceerde Overmars een rollertje. „Zoveel kansen heb ik die FOTO ANP Noren in al die eerdere wed strijd niet weg zien geven", prees Advocaat het Oranje-elan. En foeterde collega Egil Olsen net zo hard. De Noor wees Björ- nebye als zondebok aan en ver ving de bewaker van Overmars halverwege door Nielsen. Beide Noren hielden geel over aan een al te krachtdadigde aanpak van de kleine, na rust ook al vol ledig uitgebloeide Ajacied. Smeekbede Advocaat verhoorde in de rust de smeekbede van het volk, dat al na een kleine twintig minu ten luidkeels en onophoudelijk had gesmeekt om de komst van Van Vossen. Halverwege kregen de Oranje fans hun zin. maar het was geen succes. De Zeeuw se vechtjas, in vier kwalificatie duels goed voor een half dozijn treffers, leed aan dezelfde kwaal als driekwart van de ploeg: uit geblust en opgebrand. De spits van Anderlecht verspeelde elke bal en demonstreerde en pas sant nog eens zijn tekortkomin gen in de kleine ruimte. Maar wie haalde wel het ni veau van een paar maanden ge leden? Niemand dus, behalve Ulrich van Gobbel. De debute rende Feyenoorder maakte zo als enige wel een frisse en be vlogen indruk en corrigeerde op snelheid heel wat Noorse coun ters. Echt uitgespeelde kansen kreeg Noorwegen niet, toch was de eenzame cirkelloper Fjörtoft een paar keer akelig dicht bij de Nederlandse knock-out. Dat leed bleef Oranje uitein delijk terecht bespaard. De te leurstelling was er niet minder om. „Ze zitten allemaal kapot, geestelijk en fysiek", overzag Dick Advocaat de treurnis in de Nederlandse kleedkamer. Maar het kan nog erger. Als Oranje op woensdag 13 oktober niet wint van Engeland. Tot zolang gloort er nog hoop op Amerika '94. Daar zijn de Noren al zeker van. Een stand van zaken die twaalf maanden geleden door nie mand was voorspeld. Ook niet door Dick Advocaat. Waartoe simpelheid al niet kan leiden. Nederland: De Goey; Van Gob bel (80. Winter), Koeman, Rijk aard en Frank de Boer; Jonk en Wouters; Overmars, Bergkamp, Bosman (46. Van Vossen) en Blinker. Noorwegen: Thorstvedt; John- sen (85 Brendesather), Peder- sen, Bratseth en Bjömebye (46. Nilsen); Mykland, Flo, Rekdal, Bohinen en Leonhardsen; Fjör toft. Misschien wel de beste kans voor Oranje. Jan Wouters mikt echter net naast. Twijfels over toekomst Van Basten assen gpd De Dutch Tourist Trophy, in de volksmond TT, is niet meer. De 63e Grote Prijs voomnotoren op het circuit van Assen heet de komende jaren de Lucky Strike Dutch Grand Prix. Alleen in het logo van de Stichting TT van As sen is de 'oude' naam van het evenement nog terug te vinden. Met het verdwijnen van de naam, is ook een mooi traditie jterdwenen. Voor de Speed- ^week, waarin EK- en nationale races, is geen ruimte meer. Als negenennegentig televisie-sta tions het evenement wereldwijd uitzenden, moet elk risico van tijdsoverschrijding worden voorkomen. Steeds meer beweegt de mo torsport zich in de richting van dé prestigieuze Formule 1-race- rij. Alleen de top telt. Wat zich in de breedte van de motorsport nafspeelt is niet interessant meer .-,-voor tv. Theo Verdegem, vice voorzitter van de Stichting TT van Assen, bekende gisteren bij de presentatie van het evene ment kleur. „We hebben geko zen voor de topsport. Omdat die de meeste uitstraling heeft en niet meer te combineren is met andere activiteiten." Alles heeft te maken met het "upgraden' van de motorsport. Een tendens die is ingezet met de komst van F 1-baas Bemie Ecclestone en simpelweg ten doel heeft grotere geldschieters aan de haak te slaan. In dat ka der werd gisteren ook een rap port, samengesteld door het bu reau Markresponse, gepresen teerd. Het bureau heeft een re presentatieve enquete gehou den op zoek naar het profiel van de TT-bezoeker. De cijfers uit dat rapport weerspreken het hardnekkige imago - of voor oordeel - dat de sport heeft. Uit een telefonische rondvraag on der 5200 motorliefhebbers is ge bleken dat de TT-bezoeker niet de stoere, in leer geklede, veel drinkende en luid brallende macho is, maar een man tussen de 20 en 29 jaar met een oplei ding HBO/MBO die een boven- modaal inkomen geniet. Een profiel dat niet veel verschilt met dat van een tennisliefheb- ber. De Dutch Grand Prjx duurt nog maar drie dagen. Neder landse 'aanstormende' talenten mogen hun kunnen vertonen via de wild cards, die dit keer zijn verstrekt aan de 125cc-rij- ders Ron Reniers en Adrie Nij- enhuis en de kwartliter-cou reurs Matthieu van Gaaien en Rudi Markink. Ook wordt in As sen een van de vijf zijspan-GP's verreden. Zónder plaatselijk fa voriet Egbert Streuer, die er niet in is geslaagd zijn nieuwe mo torblok op een concurrerend ni veau te brengen. Daarom laat hij de TT schieten. De Neder landse 'toppers', zijn vrijwel al lemaal van de partij, als er ten minste niets gebeurt in Hocken- heim, waar dit weekeinde de Grote Prijs van Duitsland wordt verreden. Alleen over Loek Bo delier heerst nog twijfel. De 125- cc rijder van het Italiaanse Pitla- ne team kampt nog met blessu res, gevolg van een valpartij in Spanje. De organisatie van de Grand Prix heeft een bedrag van 1,5 miljoen gulden aan verbetering van de veiligheid besteed. Op het circuit bij de Drentse hoofd stad maken de strobalen plaats voor 16.000 banden. Voor even tuele valpartijen zijn ook de grintbakken verbreed. Tevens werd een sloot gedempt. In de zuidelijke lus zijn de taluds voor het publiek, in 1992 kwamen- 180.000 toeschouwers naar As sen, twintig meter verder van de rijbaan verschoven. De pitsstraat werd 100 meter verplaatst en ligt nu voor het in gaan van de Geert Timmer- bocht. Ook werd een nieuw sig naleringssysteem in gebruik ge nomen waarin dubbele rode lampen van dertig centimeter doorsnee de ter waarschuwing vlaggende officials vervangen. De rijkspolitie in Assen wil ook de eigendommen van de bezoekers beter gaan bescher men. Hiertoe werd het project Save Parking opgezet. De laatste jaren werd gemiddeld voor één miljoen aan motoren gestolen. In 1990 53, in 1991 48, in 1992 33. Die spiraal wil de politie binnen vier jaar op het nulpunt zien. Zowel bij het circuit als in het centrum van Assen wordt de beveiliging van de parkeer plaatsen verscherpt. Bovendien worden meer surveillances uit gevoerd. rotterdam jan mennega gpd-verslaggever Johnny Bosman strompelde de kleedkamer uit. Dennis Berg kamp oogde bleker dan ooit. Frank de Boer zag scheel van vermoeidheid. En Ulrich van Gobbel kon het ene been bijna niet meer voor het andere krij gen. Stuk voor stuk zaten de spelers van het Nederlands elf tal helemaal kapot. Eén kleed kamer verderop was het dolle pret en namen de Noren alvast een voorschotje op de kwalifica tie voor de eindronden van het wereldkampioenschap. Na de 0-0 in de Rotterdamse Kuip hebben de verrassend sterk presterende Vikingen de tickets voor Amerika binnen handbe reik. In het Nederlandse kamp is de hoop om nog winaar te wor den van de WK-kwalificatie- groep 2 inmiddels ook opgege ven. „Als wij gewonnen had den," beschouwde Ronald Koe man na, „hadden wij een grote stap kunnen maken. Nu zal het voor ons heel moeilijk worden om Amerika nog te bereiken. Noorwegen, dat ik voetballend maar heel beperkt vond, is nu niet meer te achterhalen. Meer dan de tweede plaats zit er voor ons niet in. Er zijn nog drie ka pers op de kust: Engeland, Po len en wij. Het zal tot de laatste wedstrijd spannend blijven." Ook volgens Jan Wouters hangt WK-kwalificatie voor Oranje aan een ragdunne zijden draad. „We kunnen het alleen nog redden als we uit de laatste drie wedstrijden zes punten pakken. En dan nog zijn we af hankelijk van de Polen, want als die verder alles winnen, kunnen we ze niet meer inhalen." Wouters had veel dreigend onheil kunnen voorkomen als hij in de eerste helft vrij voor doelman Thorstvedt de roos had getroffen. De Utrechter mikte evenwel juist langs de voor Oranje verkeerde kant van de paal. „De bal lag iets te dicht onder me, waardoor ik 'm niet goed raékte," aldus Wouters, die in tegenstelling tot veel van zijn ploeggenoten, na afloop niet steenkapot zat. „Ik ben na tuurlijk wel moe, dat ben ik na iedere wedstrijd, maar het is niet zo dat ik niet meer kan." Dat laatste gold wel voor Johnny Bosman, die hinkepin kend de kleedkamer uitkwam. De spits van Anderlecht kan zoetjesaan de schlemiel van Oranje worden genoemd. In de voorbereiding op de interland tegen San Marino haakte hij ge blesseerd af. Tegen Engeland op Wembley wisselde Dick Advo caat hem in de rust in voor John de Wolf en gisteravond maakte hij opnieuw maar vijfenveertig minuten vol. Bosman raakte al snel gekwetst aan zijn enkel en werd in de pauze afgelost door Peter van Vossen. Bosman: „Er zit een flink ei op mijn enkel. Het ging echt niet langer." Net als Wouters had ook Bos man de winnende treffer op zijn voet. Tot twee keer zelf„Als je een beetje geluk hebt, schop je er twee in. Maar het geluk was vanavond niet met mij. Bij mijn eerste kans kwam de bal van de paal terug na een schot van Mare Overmars. In een reflex kon ik mijn hoofd nog net tegen de bal krijgen, maar niet meer de de goede richting geven. En bij die tweede kans wilde ik de bal achter mijn standbeen langs hakken. Dat mislukte helaas. Raak je de bal goed, dan maak je een wereldgoal." Het was, zo deed Bosman uit de doeken, na afloop stil ge weest in de Nederlandse kleed kamer. „Wat wil je ook, ieder een was zwaar teleurgesteld. Je moet gewoon van Noorwegen winnen. Zoals je eerder ook van Polen had moeten winnen. Ie dere thuiswedstrijd behoort in feite een zekerheid te zijn." Ulrich van Gobbel speelde de wedstrijd evenmin uit. De de butant van Feyenoord haakte tien minuten voor het einde af met kramp. „Dat was puur van vermoeidheid. Lucht had ik nog voldoende, maar mijn benen deden het niet meer. Het tempo lag hoger dan ik bij Feyenoord gewend ben. Alles gaat sneller. Daar zal ik aan moeten wennen. Je kon merken dat voor ons de competitie is afgelopen. Ieder een liep op zijn laatste benen. Of ik over mijn eigen spel tevre den ben? Echt tevreden ben ik pas als ik een hele wedstrijd in het Nederlands elftal heb ge speeld." antwerpen/milaan jurr1aan van wessem Na de rechterknie van Gullit zorgt de rechterenkel van Mar co van Basten voor tal van speculaties. En weer speelt de Belgische arts Marc Martens een centrale rol in de be schouwingen over de toe komst van een Nederlandse sterspeler. Was de Vlaamse or- topeed vier jaar geleden opti mistisch over Gullits herstel, dit keer is hij behoorlijk terug houdend over de rentree van de spits van AC Milan: „Het enige dat we kunnen doen is afwachten en hopen". Dat belooft weinig goeds voor Van Basten, die gisteren voor de tweede keer in een half jaar een operatie aan de rechterenkel moest onder gaan. De ingreep nam een uur in beslag. Martens: „Het ge wricht is schoongemaakt. Ik heb vergroeiingen, litteken weefsel en kalkafzetting weg gehaald. De operatie is goed geslaagd." Over het herstel liet hij zich voorzichtig uit. Volgens Mar tens zal Van Basten op zijn vroegst in december de trai ning kunnen hervatten. „Pas over vier maanden is er enig zicht op zijn herstel. We moe ten afwachten hoe zijn enkel er dan voor staat. Een terug keer op het hoogste niveau moet mogelijk zijn," aldus Martens, die niet uitsloot dat Van Basten zijn loopbaan moet beëindigen. Later op de dag zwakte hij de laatste op merking een beetje af. „Ik hoop dat Van Basten weer op zijn oude niveau terugkomt. Maar ik doe geen voorspellin gen. Waarborgen kun je niet geven in de geneeskunde." In november '87 onderging de aanvaller een ernstige ope ratie waardoor hij een half jaar niet actief was. Dat was het ge volg van een verwaarloosde enkelblessure. In de afgelopen jaren klaagde Van Basten er zelf vaak over dat hij nooit zonder pijn kon voetballen. Eigenlijk heb ik maar twee jaar pijnvrij gespeeld, zeg maar van 1989 tot 1991," liet Van Basten zich ontvallen voor de operatie in december. Een andere geneesheer, dokter Marti, was verantwoor delijk voor de operaties in de cember en in 1987. Marti ver wijt de leiding van AC Milan nu dat de sterspeler na de voorlaatste ingreep onder druk is gezet en daarom te vroeg zijn rentree maakte. „Eind april was zijn enkel nog niet volledig hersteld, maar hij ging wel spelen. En dat allemaal voor die Europa Cup-finale. Ik ben blij dat ik niet in dienst van een sportclub, want dan zou ik wellicht medisch onver antwoorde beslissingen moe ten nemen". Over de operatie van giste ren is Marty helemaal niet te spreken. „Het is onverstandig dat er nu weer is geopereerd. Martens is een vakman, die ik respecteer. Maar hij had zich niet met mijn werk moeten bemoeien. Ik ken de enkels van Marco als geen ander. Martens heeft niet eens het medisch dossier opgevraagd. Een operatie is altijd een zwa re ingreep, waarover niet licht moet worden gedacht. Ik ben er van overtuigd dat de opera tie niet nodig was en dat die het volledige herstel van Mar co alleen maar vertraagt". Bij AC Milan is men lichte lijk geschokt over de analyse van de artsen. „We zagen dat Marco niet optimaal fit was, maar hij wilde zelf al te graag op tijd fit zijn om de finale te spelen. We hebben hem nooit onder druk gezet", reageerde clubarts Monti verontwaar digd. „Een nieuwe operatic was onvermijdelijk. We zullen er nu nóg beter op letten dat Marco goed herstelt". Voorzitter Berlusconi wilde gisteren niet op de feiten voor uit lopen. Op een vergadering van top industriëlen zei de media-tycoon: „We wachten totdat Marco weer fit is. Dat hebben we met Gullit ook ge daan. Van Basten is een te be langrijke voetballer van AC Milan om zomaar af te schrij ven".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23