Leidsch Dagblad School, werk of jeugdcel voor boefjes Burgemeester Houdijk: 'Ik heb mezelf echt niet bevoordeeld' Eén keer rommelen met belastingaangifte mag IxMJlL 'Stieregevecht' in Leiden GOED NIEUWS X DONDERDAG 10JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40178 LOSSE NUMMERS 1,60 Zie adv. paginalO in dit blad Geen krant ontvangen DCI. 071-143241 DLL nut/mvr 18 00 19 30 uur 1 zaterdag 10.00-12 00 uur ABONNEE 'SERVKZ-A zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse burgemeester A. Houdijk wast zijn handen in onschuld. Hij zegt dat hij heeft voldaan aan „alle voorgeschre ven eisen van zorgvuldigheid" toen hij een stuk grond kocht bij zijn huis. Voor een weggeef- prijs, zeggen velen in het dorp. Houdijk begrijpt weinig van de commotie: „Ik ben helemaal niet betrokken geweest bij de prijsvorming of de totstandko mingvan het aanbod." Houdijk kocht de 500 vier kante meter grond bij zijn huis aan de Noordbuurtseweg voor 5 giilden per vierkante meter, ter wijl plaatsgenoten eerder 60 gulden moesten betalen voor elke meter grond die zij aan hun tuin toevoegden. De prijs voor de grond aan de Noord buurtseweg is volgens de ge meente zo laag omdat het ter rein een agrarische bestemming heeft. Ten onrechte, zeggen cri tici, is geen rekening gehouden met de waardestijging van de woning die ontstaat als de grond bij de tuinen wordt ge trokken. „Ik weet niet of de waarde toeneemt", zegt Houdijk. Zijn eigendom beslaat 1.000 vier kante meter, waar nu nog eens 500 vierkante meter bijkomt. „Er zullen mensen zijn die zeg gen: die tuin is nu al groot ge noeg. Aan dat stuk extra heb ik alleen maar extra onderhoud. Je weet niet hoe mensen reageren op zo'n groot stuk grond, dus over de waarde valt weinig te zeggen." Houdijk heeft ook geen plan nen om het weiland ingrijpend te veranderen. „Ik hou de strui ken en het gras kort, en daar blijft het wel bij." Ook de buur man van Houdijk, D. Kolff, heeft grond gekocht van de gemeen te. Hij betaalde voor een lap van 700 vierkante meter gulden per vierkante meter. Pagina 13: 'Mensen zijn niet goed voorgelicht'. Letland 2 Letland is Rusland on der een andere naam. Het tweede verhaal uit een reportageserie over de drie Baltische staten. In 't Veld 3 Staatssecretaris In 't Veld is al verwikkeld in een rel. Heeft hij gezegd dat de Kamer niets weet van hoger onderwijs? Jeugdtheater y| -y Liesbeth Colthof I stopte componisten en regisseurs bij elkaar om een stuk te maken voor kinderen. Siemerink C Jan Siemerink /L J kwam in Rosmalen niet verder dan de tweede ronde. Hi) verloor van de Fransman Boetsch. Een verkeerde opgave van het inkomen of een te hoge aftrek van kosten voor de belas tingen is voortaan tot een bedrag van 500 gulden mogelijk. De Belastingdienst ziet dat door de vingers en grijpt niet in. Wel wordt de belastingplichtige ervoor gewaarschuwd hetzelfde niet nog eens te proberen in het jaar daarop. Dan wordt de aangifte wel ge corrigeerd. Dit blijkt uit het bedrijfsplan 1994-1998 van de Belastingdienst, dat gisteren door staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) aan de Kamer is gezonden. Het ministerie van financiën bevestigt de soepele houding van de Belastingdienst. „De fiscus ziet be perkt rommelen met de aangifte één keer door de vingers, daarna niet meer", aldus een woordvoerder. De Belastingdienst heeft hiertoe besloten uit oogpunt van doelmatigheid. Bovendien denkt de dienst de motivatie van de belas tingplichtige om belasting te betalen te ver hogen door niet meteen over deze dingen te gaan 'zeuren'. Bij de Belastingdienst wordt toegegeven dat de nieuwe gang van zaken ertoe leidt dat er minder belastinggeld in de schatkist komt dan waar Financiën recht op heeft. Per jaar zou het naar schatting om tien mil joen gulden gaan. Overigens worden cor recties op aangiften die ten gunste zijn van de belastingplichtige altijd aangebracht, al dus de Belastingdienst. HET WOORD IS AAN Edward Heath Thatcherism komt in de geschiedenisboeken. Als voetnoot. VANDAAG Programma's- Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuuromstreeks 17 graden. Middagtemperatuurvan 19 graden in Zeeland tot 25 gra den in het noordoosten van het land. Wind draaiend naar zuid west, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust tot vrij krachtig, 5 MOOI, WEER I STRALENDE AANBIEDINGEN Manuscript van 'Erik' voor 26 mille geveild haarlem homme siebenga De oorspronkelijke, handge schreven versie van het boek Erik of het klein Insektenboek van Godfried Bomans (1913- 1971) is gisteren in Haarlem ge veild voor een bedrag van 26 duizend gulden. De zeven schoolschriftjes die Bomans eind 1939, begin 1940 volschreef, zijn gekocht door een particulier, de in België woonachtige houthandelaar Ronald van der Lugt. De richt prijs voor de Bomans-klassieker was door veilinghuis Bubb Kuy- per vastgesteld op 10 tot 15 dui zend gulden. De zeven school schriftjes zijn ruim 25 jaar ver spreid geweest over drie ver schillende eigenaren. Van der Lugt beschouwt zichzelf niet als een deskundige, maar als een liefhebber die af en toe wel eens wat op een veiling koopt. „Met Erik ben ik grootgebracht en het boek staat bij iedereen in de kast. Ik heb het gekocht omdat ik het leuk vond. Wat ik ermee ga doen? Veilig opbergen na tuurlijk." Het manuscript van Erik was het topstuk van een uitgebreide Bomans-collectie die gisteren bij Bubb Kuyper onder de hamer werd gebracht. Het ging om onder meer brie ven, tekeningen en foto's die ter veiling werden aangeboden door de Haarlemse auteur Ted van Turnhout en de erven van de vorig jaar overleden Haar lemse tekenaar/schrijver Harry Prenen. leiden Een stier, die was losgebroken uiteen veewagen, zorgde gistermiddag voor wilde ta ferelen op een bouwterrein achter de Schiphol- weg in Leiden. Het kostte de politie veel moei te het dier, dat kennelijk probeerde zijn nood lot in het slachthuis te ontlopen, terug in de wagen te krijgen. Nadat de stier een verdo vingsschot had gekregen, werd hij met een koe naar de vrachtwagen gelokt. De chauffeurs van de veewagen en de politie wisten de stier in de wagen te duwen voordat de verdoving hem velde. Het dier richtte geen schade aan in de omgeving. foto hielco kuipers Den Haag laat jonge criminelen kiezen School, werk of jeugdgevangenis. Voor die keuze zullen criminele jongeren in Den Haag voortaan worden gesteld als ze meer dan vijf keer in aanraking zijn geweest met de politie. Daarnaast wordt de overlast van „probleem-jon geren" in de wijken aangepakt. De Haagse gemeenteraad moet volgende week vrijdag nog zijn fiat aan het project geven. Justitie, politie en gemeente hebben de handen ineen gesla gen om te proberen criminele jongeren op het rechte pacr te brengen en te houden. „Celstraf zorgt er zelden voor dat jonge ren, eenmaal uit de jeugdinrich ting, hun gedrag veranderen. Ze vallen vaak meteen terug in hun oude patroon van stelen, dealen en kleine overvallen", stelt pers officier F. Slits. Het openbaar ministerie verwacht dat de indi viduele aanpak meer resultaat oplevert dan het zoveelste ver blijf in een strafinrichting. De criminele jongeren kun nen straks kiezen of zij „gaan werken aan een betere toe komst" of de bak in gaan. „Kie zen zij voor opleiding en werk, dan zullen zij van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat worden begeleid om zo hun hele leven, inclusief vrije tijd, op het goede spoor te krijgen", aldus H. Los, secretaris van Stuurgroep Jon gerenbeleid van de gemeente Den Haag. Mochten de jongeren afhaken tijdens de scholing of werk, dan moeten zij alsnog een straf uit zitten. De gemeente Den Haag verwacht in september te star ten met het project. Justitie wacht op plastijïceermachine Miljardair zijn is ook niet meer wat het was Vergunningen blijven uit voor ex-Joegoslaven new york «rtr haarlem/dordrecht pauline van der mue Een groot aantal vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië krijgt nog niet te horen of zij een verblijfsvergunning krijgen, omdat Justitie geen apparaat heeft om de documenten mee te plastificeren. Die machine moet begin volgende week uit Engeland komen. Vluchtelin genwerk Nederland is kwaad De Vonk gaat dicht, personeel wordt ontslagen noordwukerhout» paul de vlieger Vormingscentrum De Vonk in Noordwijkerhout houdt na 74 jaar op te bestaan. De contrac ten tot de zomervakantie wor den uitgediend, maar daarna begint geen nieuw opleidings jaar. Voor de vijftien perso neelsleden is ontslag aange vraagd. Het monumentale pand van het centrum aan het West einde staat te koop. De sluiting is volgens direc teur T. Steenland een gevolg van gewijzigd overheidsbeleid. Eind 1991 besloot het rijk De Vonk dat meerdaagse, 'vor mende' cursussen voor jonge ren verzorgt niet langer apart te bekostigen. De Vonk heeft vervolgens geprobeerd te fuse ren met Oud Poelgeest in Oegstgeest en Olaertsduyn in Rockanje, 'maar dat proces liep spaak. over de gang van zaken. „Al is er geen plastic hoesje, dan kun je die mensen toch laten weten waar ze aan toe zijn", aldus woordvoerster Fronnie Biesma. Zo krijgen de Bosniërs in de Haarlemse Ripperda-kazerne pas op 2 juli te horen of ze mo gen blijven, terwijl de vergun ningen daar deze week al wer den verwacht. Ex-Joegoslaven j" in drie andere opvangcentra hebben deze week wel te horen 1 gekregen wat hun nieuwe status ;i is. „Daar hadden wq vaste af- spraken mee, dus wilden we| niet wachten. We hebben plas tic hoesjes gekocht bij een kan toorboekhandel, die we met de hand op maat moesten snijden. Een hels karwei", zegt een woordvoerder van het Joegosla- venproject van Justitie. Volgens Biesma is deson danks deze week in het opvang centrum 's Gravendeel een vol strekte puinhoop ontstaan bij het uitdelen van de vergunnin gen. „Daar kreeg een aantal De miljardairs in de wereld zijn ook vorig jaar weer rijker gewor den, maar hun geld is niet meer waard wat het waard was. En, erger nog, de club van superrij ken wordt steeds minder exclu sief. Het Amerikaanse tijdschrift Fortune publiceerde gisteren zijn jaarlijkse lijst van de rijkste mensen. Daaruit blijkt dat het aantal miljardairs vorig jaar is toegenomen tot 233 personen en families, terwijl dat er in 1987 nog maar 98 waren. Daar naast is een miljard dollar van daag de dag niet meer waard dan 795 miljoen dollar in 1987. Maar de sultan van Brunei, die met 37 miljard dollar (67 miljard gulden) ook dit jaar weer de hitlijst aanvoert, zal daar niet wakker van liggen. Net zo min als de Waltons van de winkelketen Wal-Mart, met een vermogen van 23,5 miljard dol lar tweede. Op een derde plaats volgt de 'snoepfamilie' Mars, die 14 miljard dollar waard bleek. Onder de 101 rijksten van de wereld zijn 26 Amerikaanse individuen en families en 13 Ja panners. De Britse koningin Eli zabeth werd dit jaar negende. Zij is goed voor 7,8 miljard dol lar. Om enig idee te geven van wat je met een miljard kunt doen, becijferde Fortune dat je voor dat geld hét feest van het jaar kunt geven, door voor 804 gasten een jaar lang het hele New York Plaza hotel af te hu ren. Om te voorkomen dat de gasten zich vervelen, kunnen zij elke dag 450 gram Beluga ka viaar eten en een fles Dom Pe- rignon champagne soldaat ma ken. En omdat New York zo duur is, kun je ieder ook nog een zakcentje van 700.000 dol lar (1,3 miljoen gulden) geven. geen papieren, zonder nadere uitleg. Zelfs binnen het zelfde gezin kreeg de één wel, de ander geen vergunning." De woordvoerder van Justitie: „Dat zorgt inderdaad voor onrust, maar wij doen gewoon ons werk." De coördinatoren van het Joegoslavenproject zijn op hun beurt boos op het 'NOS-jour- naal, dat maandag meldde dat 'Joegoslavische vluchtelingen in Nederland mogen blijven'. „Dat geldtiniet voor iedereen. Elk ge val wordt apart bestudeerd. Wij zijn overspoeld met telefoontjes van mensen die door die be richten in grote verwarring zijn Breuk tussen Gullit en Milan is nu definitief milaan «gpd De breuk tussen Ruud Gullit en AC Milan is definitief. De ster speler bereikte gisteravond geen akkoord met de club over ver lenging van zijn contract. De onderhandelingen waren eerder op de dag hervat, omdat Marco van Basten na een nieuwe en keloperatie zeker vier maanden is uitgeschakeld. Eerder eiste Gullit hetzelfde salaris als Van Basten. Daarop deed Milan een bod waarbij Gullit er de helft op achteruit zou gaan. De Italiaanse kam pioen kwam gisteren met een hoger bod, maar Gullit toonde geen interesse. Hij zou inmid dels rond zijn met de Spaanse club Valencia. AC Milan mag voor Gullit acht miljoen gulden vragen. In 1987 kwam hij voojr zeventien miljoen gulden van PSV over. Sindsdien won hij drie landstitels, twee wereld cups, twee Europa Cups en twee Supercups met Milan. Jan Wouters (links) en Tore Pedersen ruilen van shirt nadat Nederland en Noorwegen op 0-0 zijn geëindigd in Rotterdam. Door dat teleurstellende resultaat wordt het voor Oranje een heidens karwei om het WK in Ame rika te bereiken. Pagina 23: Weg naar Amerika steeds smaller. foto anp Extra vrije dag Duitsland: 100 kilometer file I-eidsch^^OA Dagblad 7 j -SZS f ag. jtfr te NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Sacramentsdag, een katholieke feestdag waarop alle Duitsers vrij zijn, heeft vanmorgen in Nederland gezorgd voor een ab solute verkeerschaos. Rond half negen stond er op de A 12 een .file van de Duitse grens tot aan Den Haag, zo'n honderd kilo meter. Ook tussen Venlo en Eindhoven, op de verbinding Duitsland-Zeeland, stond het verkeer stil of bijna stil. Volgens de landelijke ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen hebben veel Duit sers ook morgen een vrije dag opgenomen, en grijpen zij het op die manier verkregen lange weekeinde en het mooie weer aan om naar de zee te gaan. Op de autosnelweg grens- Amhem-Utrecht-Dcn Haag reed het verkeer alleen een beetje tussen Arnhem en Ede. Tussen Waddinxveen en Den Haag stond het muurvast. Ook de toegangswegen naar Den Haag zaten volledig verstopt. Na de ccrMc 2 weke betaal ik mijn abonncrr Per maand. ..iHoinaiivh IQPr, k, Ofbtl 071 1280)0 8 713141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1