'Lage zijde is racebaan' 'Ikvoel me nu als een kat in een vreemd pakhuis Clubs vrezen willekeur ambtenaren Rijn- en Veenstreek Nieuw telefoonnummer en adres Leidsch Dagblad Protest voetballers heeft geen resultaat Moeilijkste klus Archeon komt nog DONDERDAG 10JUN11993 CHEF GERT VISSER. 071-161417. PIV -CHEF JANET VAN DUK. 071-16144 Brand in dure boot is raadsel nieuwkoop» Door nog onverklaarbare oorzaak is tussen maan dag en woensdag een boot uitgebrand die lag afgemeerd aan het Reghthuysplein in Nieuwkoop. De eigenaar heeft maandag nog met de boot gevaren en vond hem gisteren totaal uitgebrand te rug. De open boot had een waarde van ongeveer 30.000 gulden. De politie staat voor een raadsel, want er is geen melding van brand geweest en niemand schijnt iets gemerkt te hebben. Bewoners weg Koudekerk-Leiderdorp klagen over automobilisten Blessurespook waart rond op sportontmoeting Alphen alphen aan den run De EHBO moest gisteravond voor het eerst geregeld in actie komen bij de Sportontmoeting '93 in Alphen. Volgens woord voerder R. Hendricx van de Sportraad waren er vooral bij het basketbal veel blessures aan enkels en knieën. „En mensen krijgen toch last van de warmte: ze hebben te weinig vocht." Geen enkele speler liep echter een ernstige verwonding op. In sporthal De Arena werden 180 basketbalwedstrijden ge speeld. De punten van de da mes- en herenteams werden bij elkaar opgeteld. De voetballers van Alphen eindigden op de eerste plaats en versterkten daarmee hun koppositie in het algemeen klassement. Ze deel den de overwinning met de handballers van Rijnstreek. Der de werd Nieuwe Sloot. Gisteravond werden ook bowlingwedstrijden afgewerkt. Alphians werd eerste, Tempo tweede en Centrum derde. Bes te speler was Gillius Vochteloo van ARC met 186 punten, beste speelster was Ans Groenewegen van Alphians met 185 punten. Vanavond staan de onderde len schieten, badminton en korfbal op het programma. „Als W Alphen net als voorgaande jaren wint bij het korfbal, zal ze de koppositie niet meer kwijtra ken", voorspelt Hendricx. Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. Het nieuwe faxnummer van de redactie is 321 921. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400. Vanaf maandag 14 juni is het bezoekadres van het Leidsch Dag blad: Rooseveltstraat 82,2321BM Leiden. Het postadres blijft: Postbus 54,2300 AB Leiden. De lage zijde tussen Lei derdorp en Koudekerk is volgens omwonenden een walhalla voor de snelheids maniak. De oude straatweg is in een langdurig project omgetoverd tot een egaal zwarte rijbaan, met slechts hier en daar een kleine on effenheid. Volgens de ge meente Rijnwoude vallen de problemen wel mee. koudekerk aan den run leiderdorp mark bakker De 'oneffenheden' in het weg dek zijn door de gemeente ver kocht als drempels. De heer Verbree wilde per se zo'n hob bel voor zijn deur. „Ik had er goede hoop op dat een drempel het verkeer zou belemmeren hard te rijden. Daar komt echter niets van terecht. De drempels zijn veel te laag. Je kan er mak kelijk met 90 overheen scheu ren." De gemeente Rijnwoude heeft nog geen klachten over de lage zijde gekregen. „Dus het valt allemaal wel mee", oordeelt de heer Verkade van het bureau civiel- en cultuurtechniek en buitendienst. „Er is natuurlijk altijd een groep mensen die overal te hard rijdt. Wat je ook voor maatregelen neemt." Tijdens de asfaltering van de weg waren de beleidsbepalers van plan om de maximumsnel heid op 50 kilometer per uur te stellen. Dat bleek echter niet mogelijk. Buiten de bebouwde De Hondsdijk is na de reconstructie voorzien van drempels, maar die zijn zo laag dat automobilisten hun snelheid nauwelijks hoeven te minderen. foto ben de bruyn kom geldt een minimum van 60 kilometer per uur. De 10 kilo meter extra snelheid was het grootste probleem evenwel niet. Bijkomend gevolg van de verho ging naar 60 kilometer was na melijk dat de hoogte van de drempels drastisch omlaag moest. „Dat zijn nieuwe richtlij nen", legt Verkade uit. „Buiten de bebouwde kom, dus waar je harder mag dan 50, mag je niet dezelfde drempels plaatsen als waar je 20 mag." Gele paal De minieme hoogte van de Vier auto-inbraken in Alphen alphen aan den run» Ex-wethouder Van Rijn kijkt terug op roerige periode in Ter Aar ter aar marieta kroft De sleutels van het gemeente huis in Ter Aar heeft hij deze week ingeleverd. „Ik heb me er altijd zo thuis gevoeld. Maar toéh ik er gisteren kwam, voelde ik mij net een kat in een vreemd pakhuis", zegt Piet van Rijn, twee weken nadat hij zijn ont slag kreeg omdat een raads- meerderheid het vertrouwen in hem opzegde. Nog steeds begrijpt hij niet waarom. „Kijk, als ik fraude had gepleegd, persoonlijk gewin had nagestreefd of had gemanipu leerd, dan zou ik het begrepen hebben dat die motie van wan- het geVal. Ik heb altijd naar eer en geweten in het belang van de gemeente gehandeld De oppositiepartijen zegden op 22 april het vertrouwen in Van Rijn op, omdat er al aan de straten in een nieuwe woonwijk in Langeraar werd gewerkt, ter wijl de raad daarvoor nog geen geld beschikbaar had gesteld. Ambtenaren van civiele tech niek hadden het werk al opge dragen, terwijl de afdeling fi nanciën er nog geen geld voor had gevraagd aan B en W. De oppositiepartijen stelden Van Rijn daarvoor verantwoor delijk. De ex-wethouder vindt het niet terecht dat hij alleen daarvan de schuld kreeg. „Het is een zaak van financiën. Fi nanciën had ik niet eens in mijn portefeuille." Druppel Toch was het de druppel voor de drie oppositiepartijen, het PAK, de WD en Gemeentebe langen. Van Rijn was in de ogen van de oppositie immers al een keer eerder in de fout gegaan. Enkele maanden geleden kreeg hij nog een motie van afkeuring omdat hij 'Floriade'-bomen voor het gemeentehuis had la ten planten, terwijl de raad die bomen te duur vond. Twee keer geel is rood, is di verse keren door de leden van de oppositiepartijen gezegd. Van Rijn kan zich daar nog steeds mateloos over opwinden. „Politiek is geen voetbalspelle tje", zegt hij fel. Het is de macht van het getal, die hier volgens Van Rijn een rol heeft gespeeld. De drie oppositiepartijen heb- Ex-wethouder P. van Rijn blijft nog wel raadslid. „Ik kijk het nog even aan. Als blijkt dat ik me er echt niet meer thuisvoel, kan ik alsnog be sluiten om ermee te stoppen." foto ben de bruyn ben in totaal zeven zetels. Het CDA dat twee wethouders in het college had zitten, heeft er zes. „We vormden een minder heidscollege. Dat is balanceren op een slap koord. Bij het minst geringste kunnen ze je eraf wip pen. Dat is nu gebeurd." Behalve wethouder was Van Rijn de afgelopen maanden, na het vertrek van oud-burgemees ter P. Verhoef op 31 maart, waarnemend burgemeester. Dat maakte het voor de CDA'er er nog moelijker op. „Op Konin ginnedag en met de Dodenher denking moest ik met een ambtsketting om lopen, terwijl de motie van wantrouwen toen al tegen mij was ingediend. Voor mijn gevoel was het toen erg moeilijk om geloofwaardig over te komen." Piet van Rijn kwam in 1970 in de gemeenteraad. Hij volgde zijn vader op die al sinds 1949 in de Teraarse politiek had ge zeten. De eerste 16 jaar was hij fractievoorzitter, eerst van de KVP en later van het CDA. Van af 1986 was hij wethouder, met in zijn portefeuille onder meer openbare werken en verkeer. Hij was van plan om dat nog tot aan de volgende gemeente raadsverkiezingen in maart te blijven. De oppositie stak daar echter een stokje voor en de aardig heid is er wat hem betreft nu goed af. Deze week woonde hij nog commissievergaderingen bij, als raadslid. In eerste instan tie is het zijn verantwoordelijk heidsgevoel dat hem doet be sluiten om het bijltje er nog niet helemaal bij neer te gooien. „Het is ook een zekere koppig heid", geeft hij toe. „Als wet houder kunnen ze me wegstu ren. Maar als raadslid niet." Van Rijn zegt het nog dven aan te kijken. „Als de komende tijd blijkt dat ik me echt niet meer thuisvoel in de gemeente raad, besluit ik alsnog om er mee te stoppen." drempels hebben de gemeen ten Leiderdorp en Rijnwoude proberen te compenseren met vluchtheuvels. De automobilis ten worden verscheidene keren geconfronteerd met een gele paal op een stoep, middenin een scherpe bocht. „Die 'kron kels', want zo noem ik ze maar, hebben nog het meeste effect", vertelt mevrouw van Vliet van nummer 27. „Hoepel er nog steeds mensen zijn, die de vluchtheuvel aan de linkerkant passeren. Dan hoeven ze geen vaart te minderen. Maar ze heb ben iit ieder geval meer effect dan die zogenaamde drempels. Dat is namelijk echt wegge gooid geld geweest." De 58-jarige Koudekerkse is een van de weinigen die zich keurig aan de maximumsnel heid houdt. Maar ik word con stant ingehaald. Veel wijzen dan naar hun voorhoofd, ze denken zeker dat ik gek ben. Het is trouwens verboden om op de Hondsdijk in te halen. De ver bodsborden vallen blijkbaar niet genoeg op. Daar zal de ge meente eens iets aan moeten doen. Zo is het net een snel weg." Huurverhoging gaat door runwoude» ruud sep Zo'n 300 meest jeugdige voet ballers hebben gisteren voor het begin van de vergadering van de commissie welzijn la ten weten dat ze tegen dp huurverhoging voor de Rijn- woudse voetbalclubs zijn. De demonstratie leverde echter niets op. Tussen half acht en acht uur blokkeerden de voetballers de ingangen van het gemeente huis. Wethouder G. Hoogen- doorn-Oskam (CDA/welzijn) kreeg 3500 handtekeningen aangeboden van medestan ders van de demonstrerende voetbalclubs. Voorbehoud De voor Rijnwoudse begrip pen massale demonstratie had overigens weinig invloed op de vergadering van de com missie, die even na acht uur gewoon kon beginnen. Een meerderheid van de commis sie schaarde zich achter de no ta waarin onder meer de huur verhoging van de sportaccom modaties is geregeld. De com missie maakte slechts een klein voorbehoud. De huurverhoging, die voor een enkele voetbalclub op loopt tot een vertienvoudiging, gaat dus door. En de clubs worden vanaf volgend jaar aan alle kanten gebonden aan fi nanciële regels. Al werd gister avond de suggestie gewekt dat de regels niet zo streng zullen worden toegepast. Wrevel Vooral die regels hebben een hoop wrevel gewekt bij de clubs. De clubs moeten vol gend jaar de contributies en de kantineprijzen verhogen en de uitgaven aan bijvoorbeeld trainers verlagen. Andere ver engingen mogen niet meer dan een bepaald bedrag aan zaalhuur betalen. Houden zij zich daar niet aan, dan wor den zij gekort op hun subsidie. Zwemvierdaagse Zoeterwoude zoeterwoude In het Zoeterwoudse zwembad aan de Nieuwe Weg wordt van 21 tot en met 25 juni de zwemvierdaagse gehouden. Voor de 4 x 500 meter hebben de deelnemers vijf dagen de tijd. De laatste zwem- I dag is verplicht op vrijdag. Op maandag, dinsdag en donderdag zij de zwemtijden van 12.30 tot 19.30 uur en op woensdag van 17.00 tot 19.30 uur. Deelname kost 6 gulden. Vanaf 11 juni zijn kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het zwembad. Op vier plaatsen in Alphen zijn in de afgelopen nacht auto's open gebroken. Op de Prins Bemhardlaan, Sperwerstraat, Korenmolen en Pannewerk werd uit alle wagens de auto-cassette-apparatuur gestolen. Speelzaal De Mammoef breidt uit roelofarendsveen Het ziet er naar uit dat in de zo mervakantie kan worden be gonnen met de uitbreiding van peuterspeelzaal De Mammoef in Roelofarendsveen. Burge meester en wethouders stellen de raad eind juni voor om de hiervoor benodigde 241.000 gulden beschikbaar te stellen. Na de zomervakantie of in elk geval zo snel mogelijk kan De Mammoef 54 peuters meer op vangen. De Mammoef wordt uitge breid met een lokaal, een ver bindingsgang en een ontvangst kamer. Bovendien wordt, welis waar in een later stadium, de buitenspeelplaats aangepast. De Mammoef was dringend aan uitbreiding toe omdat er zo'n honderd peuters op de wacht lijst staan en de kinderen ge middeld al ruim drie jaar oud zijn voordal ze 'eindelijk' eens naar de speelzaal kunnen. Er vanuit gaande dat de raad instemt met het raadsvoorstel reageert Coby van der Meer, een van de leidsters, verheugd op het verkrijgen van de subsi die. „Zodra we het geld hebben gaat de vlag in top en gaan we meteen aan het werk", zegt ze. Om de kosten te drukken, wordt het werk zoveel mogelijk door het bestuur, de leidsters en de ouders zelf gedaan. Eind maart stelde de raad al 40.000 gulden beschikbaar zo dat er alvast kon worden begon nen met de verbouwing. Dat geld bleef echter onaangeroerd omdat De Mammoef nog geen zekerheid had over de rest van de bouwplannen. Nu uit een onderzoek van de gemeente blijkt dat er geen goedkopere oplossing voor de ruimtenood te vinden is, zijn B en W bereid om De Mammoef met bijna 2,5 ton tegemoet te komen. Die goedkopere oplossing had de gemeente willen zoeken bij de ernaast gelegen basis school St. Jozef. Als deze school een lokaal over zou hebben, zou die wellicht als speelzaal kun nen worden ingericht, waardoor de bouw van een verbindings gang overbodig zou worden. De school heeft echter geen lokaal over. De commissie financiën praat maandag over het B en W-voor stel. alphen aan den run» De Opbouw van het entreegebouw van Ar cheon vordert gestaag, maar de moeilijkste klus komt nog. Dat is de plaatsing van het dak op het paviljoen. Dat kan alleen gebeu ren op een windstille dag omdat het dak een luchtkussen is dat gemakkelijk kan scheuren. Het gebouw deed vorig jaar dienst als Holland-paviljoen op de wereldtentoonstelling Expo '92 in Sevilla. Medewerkers van een aannemersbedrijf uit Deven ter die de tent in Spanje demon teerden, zijn begin april begon nen met de opbouw van het pa viljoen in Alphen. Het karwei moet in oktober geklaard zijn. Dan wordt het paviljoen verhuurd voor feesten, congressen en beurzen. Volgens een woord voerster van het archeologisch themapark is de belangstelling redelijk. Er is tot januari elke week een evenement geboekt Als Archeon volgend jaar open gaat, wordt in het entreegebouw een tentoonstelling ingericht over de ontwikkeling van oe aarde en van het leven op aarde. Ook elders op het terTein wordt overigens druk gebouwd. Nage bouwde boerenwoningen uit de vijfde eeuw voor Christus worden binnenkort opgeleverd en de eer ste Romeinse brug is ook bijna klaar, aldus de woordvoerster van Archeon. foto ben de bruyn Nog steeds gemor over subsidieverdeling Alkemade alkemade marieta kroft De Alkemadese ambtenaren mogen beslist niet voor Sinter klaas gaan spelen en het re servepotje met subsidiegeld zelf onder de verenigingen verdelen. De politiek houdt, indien er aan het eind van het jaar geld over blijkt te zijn, een flinke vinger in de pap over de besteding daar van. Dat antwoordden de verte genwoordigers van de politieke partijen in Alkemade op vragen van K. van Gerwen, voorzitter van de muziekvereniging Liefde voor Harmonie. Die veronder stelde dat het geld in dat geval wel naar het met tekorten kam pende zwembad De Twee sprong zal gaan. „U weet dat Sinterldaas een zeer onrecht vaardig man is", mopperde hij gisteravond tijdens een bijeen komst van politici en vertegen woordigers van circa tien Alke madese verenigingen. De bijeenkomst was georga niseerd door het SJA, net sa menwerkingsverband van de plaatselijke verenigingen. Aan leiding was de gemeentelijke nota 'Subsidies en Tarieven' die maandag op de agenda van de commissie welzijn en financiën staat. Eind juni moet de raad, nadat daar bijna een jaar aan voorbereidingen aan is vooraf gegaan, een besluit nemen over de verdeling van de beschikbare gelden. Dit jaar is er 102.000 gulden te besteden. Van "dat bedrag wordt een kwart in reserve ge houden voor verenigingen die financieel in de problemen dreigen te komen of voor nieu we activiteiten. Een duidelijk voorbeeld van een vereniging die krap bij kas zit, is de Zwem en Poloclub die daarom 11.000 gulden van de gemeente krijgt, indien er geen andere vereni gingen zijn die aankloppen, dan verdeelt de politiek het overge bleven geld in het rest m p.>i|. alsnog. Om een eerlijke verdeling van de subsidiegelden mogelijk te maken, pleitten diverse verte genwoordigers van de vereni gingen voor een overzicht van de subsidiestromen van alle 55 Alkemadese verenigingen. 'Subsidieloze verenigingen eren Verenigingen in Alkemade die kunnen rondkomen zonder sub sidie van de gemeente zouden in hun logo de tekst moeten krij gen 'wij krijgen geen subsidie'. Dat voorstel deed WD-raadslid A. van den Boogaard gisteravond. ..Het is immers best een hele eer voor zo'n vereniging. Die uitspraak leverde een verbaasde reactie op van voorzitter L van der Geest van gymnastiekvereniging Excelsior. „Ie zou je le den te kort doen als je geen subsidie aanvraagt, terwijl ie daar wel recht op hebt." Van den Boogaard gaf toe dat het idee van de tekst in het logo een grapje was. „Maar het zou mijn eer te na zijn om gemeenschapsgeld aan te vragen terwijl ik het niet no digheb." - Daarin moeten ook de indirecte subsidies, zoals het onderhoud van sportvelden, zichtbaar wor den. Bovendien moet worden aangegeven welke beloning een vereniging krijgt voor zelfwerk zaamheid. Voor de Zwem- en Poloclub is dat al duidelijk ge maakt. „Maar waarom gaan niet alle verenigingen met de billen bloot?", vroeg voorzitter J. Castelein aan de vier raadsle den. Volgens Qb van dn GOMl (GL) en F. Hoo gen boom (PvdA) had dat overzicht er al lang moeten zijn. CDA'er N. van Rui ten stelde een termijn van een jaar waarbinnen er een over zicht moet zijn. A. van den BoogMfd (WD) deed geen uit spraak. H. Klein van de tafeltennis vereniging De Treffers wees de raadsleden er op dat de sport - verenigingen voorla.m m.i.ir een tientje subsidie krijgen voor een jeugdlid in plaats van 13,50. Hij vond dat moeilijk te rijmen met het beleid van de gemeente om voor ouderen en jongeren een extra stimuleringsbijdrage te geven. En die bijdrage van een tientje voor een 55-plusser stelt ook niets voor, meent hij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15