'Ik liep te lang met m'n hoofd boven de wolken' Leiden Regio Misverstanden rond zwembad De Vliet Brink vangt bot in Noordwijk DONDERDAG 10 JUN11993 Katwijker werkt als sterrenkundige en huisarts leiden Ze dachten al dat er iets loos was, de mensen van sport en recreatie van de gemeente Leiden. Op een mooie zondag kwamen ernog geen duizend bezoekers in zwembad De Vliet. „En dat zijn toch de dagen dat je je klappers moet maken", zegt woordvoerder Karei Caron. De topdagen dat 10.000 mensen per dag de toegangshekken passeerden liggen ver in het verleden en vorig jaar gold zelfs een dag met 3000 be zoekers als een topdag, maar zo bar als dit voorjaar was het nog niet geweest. Caron heeft de verklaring voor het teleurstellende bezoek aan het zwembad aan de Voorschoterweg inmiddels wel gevonden. Want zowel het bad als de dienst sport en recreatie wordt geregeld gebeld door mensen, die willen weten 'of De Vliet nog wel open is'. Sportambtenaar J. Duijvestein heeft geopperd, dat het openluchtbad misschien wel dicht moet als de bezoekersaantallen blijven tegenvallen. In november volgend jaar wordt de nieuwe wet hygiëne zwembaden van kracht, en daar voldoet De Vliet niet aan. Het vereist een investering van ten minste 800.000 gulden om het bad aan de eisen te laten voldoen. En die investering wordt niet gedaan als er zo weinig zwemmers komen. „Kennelijk hebben de mensen alleen het woordje 'gesloten' in de krant zien staan en komen ze dus maar niet meer", denkt Caron. „Kijk, dagen met 6000 bezoekers kunnen we vergeten, maar als je de duizend al niet haalt ga je denken: hier klopt iets niet. Nou, het bad is voorlopig nog open en of het inderdaad volgend jaar gesloten wordt moet het college nog bepalen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN noordwijk paul de vlieger Een team van Jos Brinks televi sieprogramma 'Op zoek' heeft opnamen gemaakt in Noord- wijk. Via dit programma een soort kruising tussen 'Opspo ring verzocht' en 'All you need is love' worden zoekgeraakte mensen opgespoord. De redac tie dacht gisteren in Noordwijk een vrouw gevonden te hebben die al vijftien jaar spoorloos was. Maar dat viel tegen. De vrouw hield vol niet degene te zijn die werd gezocht en wei gerde bovendien elke medewer king aan de opnamen. jos Brinks medewerkers kwa men in Noordwijk terecht nadat een oproep op televisie tot een aantal reacties uit deze plaats leidde. Verschillende mensen lieten weten de vrouw, van wie op de televisie een vijftien jaar oude foto werd getoond, gezien te hebben op een Noordwijkse camping. Op verzoek van de re dactie van het programma heeft de Noordwijkse. politie uitge zocht of deze informatie klopte. De vrouw werd wel gevonden, maar zei niet gefilmd te willen worden. Bovendien verklaarde ze niet degene te zijn die men zocht. De politie heeft de vrouw niet om haar papieren gevraagd. Volgens een woordvoerder was dat ook niet toegestaan omdat het geen justitieel onderzoek betrof. „Kijk, dat we toch naar die camping zijn gegaan was meer een soort service. Om te voorkomen dat zo'n camera ploeg zo'n vrouw overvalt, heb ben wij wel wat informatie wil len vergaren. Maar alleen om escalaties te voorkomen, we doen dit eigenlijk liever niet", aldus de politiewoordvoerder. In plaats van filmopnamen van de vrouw is nu volstaan met een aantal opnamens en inter views in het politiebureau aan de Duinwetering. Deze opna men zijn vrijdag 14 juni op tele visie te zien. geen enkele algemene wet, alles is mogelijk. En dat is heel boei end. Ik loop hier ook tegen din gen aan die niet op te lossen zijn, waarvoor geen genezing bestaat. Voordeel is dat ik vanuit de natuurkunde wel ge wend ben te twijfelen aan alles, niets voor waarheid aan te ne men. Die instelling komt me wel van pas. Ik zal niet te snel een diagnose als definitief be schouwen." Het liefst zou hij straks een part-time associatie aangaan met een huisarts. Want dit soort werk is volgens Roos gemakke lijk te delen. „De ouderwetse huisarts was er altijd en had het idee dat hij ook altijd beschik baar moest zijn. Volgens mij kan dat best anders zonder dat de patiënten daar onder te lij den hebben. Uit onderzoek is dat trouwens ook wel geble ken." Pas wanneer het ene beroep ten koste van het andere zou gaan, zou Roos er een willen la ten vallen. „Ik heb mezelf de eis gesteld dat ik met de sterren kunde stop als ik niets meer te vertellen heb, geen publicaties meer doe. En als huisarts wil ik niet meer. werken als ik daar he lemaal uitgeblust in zou zijn, wat immers een veel voorko mende kwaal in de dienstverle nende sector is. Wat dat betreft is de combinatie sterrenkundi ge/huisarts trouwens ideaal. Het helpt je te relativeren." Toch blijft Roos de neiging houden de problemen uit de huisartsenpraktijk mee naar huis te nemen. Sommigen din gen kan hij moeilijk van zich af zetten. Omgekeerd geldt dat trouwens ook. „Als ik de ene dag als sterrenkundige heb ge werkt en de volgende dag huis arts moet zijn, begin ik 's avonds al wat vakliteratuur te lezen om er in te komen. Want ik kan het me niet permitteren met mijn gedachten ergens an ders te zijn als een patiënt zijn verhaal vertelt. Ik kan moeilijk zeggen: sorry, ik zit nog met een zwart gat in mijn hoofd." Dr. N. Roos: „Ik heb mezelf de eis gesteld dat ik met de sterrenkunde stop als ik niets meer te vertellen heb." FOTO» JAN HOLVAST Het grootste gedeelte van de week houdt hij zich bezig met de strikte wetten van de natuurkunde, stelt zichzelf vragen over de oorsprong van de aarde en het heelal, zit achter de computer en spreekt met collega-sterrenkundi gen over het ontstaan van dubbele zwarte gaten. Op vrij dag laat Katwijker dr. N. Roos echter de sterrenkunde voor wat ze is en werpt zich op de uitoefening van een heel ander beroep: dat van huisarts in Katwijk. leiden/katwijk conny smits In de huisartsenpraktijk van dokter Hueting aan de Rijn straat is Roos elke vrijdag te vin den. Bovendien draait hij er weekeinddiensten. Daarnaast maakt hij nog regelmatig de reis naar België waar hij voor zijn studie huisartsengeneeskunde stage loopt. Als de studie bin nenkort is afgerond, hoopt hij wat meer tijd door te brengen met zijn Katwijkse patiënten die hij als openhartige en loyale mensen omschrijft. In zijn werkkamer in het Huy- genslaboratium verklaart Roos de merkwaardige combinatie sterrenkundige/huisarts: „De intéresse voor de natuurkunde had ik als kleine jongen al. Van jongsaf aan wilde ik weten hoe de wereld in elkaar zat. Toen ik na mijn studie in Leiden een promotie-onderzoek in de ster renkunde kon doen, deed ik dat met veel plezier en enthousias me. De sterrenkunde biedt veel mogelijkheden voor het uitle ven van eigen hobbies en het prikkelt de fantasie. In h.et heel al zijn vele fysische ontwikkelin gen die op aarde ondenkbaar zijn." Ondanks, of misschien juist vanwege zijn enthousiasme voor het vak, begon Roos echter aan 'de geheel andere studie in de medicijnen. „Ik vond het vak te eenzijdig, de wereld bestaat tenslotte uit meer dan alleen natuurkundige processen. Ik vond dat ik op een gegeven mo ment te lang met mijn hoofd boven de wolken had geleefd. Toen ik na mijn promotie naar Cambridge kon, heb ik dat dus afgeslagen en gekozen voor een studie medicijnen naast ster renkunde." Dat Roos juist deze richting koos, heeft te maken met zijn achtergrond. Vijf zusters van hem zitten in de verpleging, twee zwagers zijn arts en hij heeft een broer die fysio-thera- peut is. Het eerste jaar medicij nen vond Roos wel pittig, om dat er veel practica waren. De daaropvolgende jaren kwam hij er echter wel zonder al te veel colleges te lopen en „vijf maan den tentamens te doen." Eenmaal als huisarts werk zaam, heeft de sterrenkundige gevonden waar hij naar zocht. „Dit werk is zo anders. Je hebt als huisarts niet alleen te maken met jezelf maar ook met hoe mensen in elkaar zitten. Er geldt Garagebedrijven in de binnenstad. Dat heeft de gemeente liever niet meer. Maar bij Garage Peter aan de Gerestraat willen ze juist verbouwen en aanpassen. Dus is er een conflict. Garage Peter (niet te jj verwarren met Auto 1^ Peter in de St. Aagtenstraat) is al B JflK 17 jaar gevestigd aan de Gerestraat in B de Haver- en Gortbuurt en volgens eigenaar P. Fasel is de garage hard aan vernieuwing toe. Er is maar één brug. Dat moeten er twee worden zodat er aan meer dan een auto tegelijk gewerkt kan worden. En als er toch wordt gemoderniseerd, dan kunnen gevel en het dak ook onder nanden worden genomen, dacht Fasel. Hij liet de Leidse architect Wim Hofman een ontwerp maken. Dezelfde architect had namelijk vlakbij ook een ander bedrijf op een aardige manier helpen verbouwen. Dus dat zou leuk passen. Vervolgens werden de tekeningen naar de gemeente gestuurd met de vraag of er een bouwvergunning kon worden verleend. Dat was vorig jaar Autoschade Maar de gemeente probeert al jaren om bedrijven, zeker in de autobranche, uit de binnenstad te verdringen. En de garagefirma's willen dat meestal niet. Wat volgt zijn jarenlange conflicten die vaak uitgebreid de krant halen. Wie kent niet de verhalen over het garagebedrijf Janson aan het Levendaal, dat van Blonk aan de Nieuwstraat, Jonk aan de Haven en Henskens aan de Oude Vest? Als het aan de gemeente lag waren die allemaal al lang vertrokken. Maar de bovengenoemde hoofdrolspelers hielden voet bij stuk en hanteerden meestal de taktiek van 'als de gemeente ons weg wil hebben, mogen ze flink over de brug komen' en dat kan een voormalige artikel 12 gemeente nu eenmaal niet. Wat de verschillende college's van B en W restte, waren kleine pesterijtjes. Beter valt het niet te omschrijven. De autobedrijven werden bijvoorbeeld 'wegbestemd'. Een planologische manier om de toekomstperspectieven van de firma's danig onzeker te maken. De eigenaar van een wegbestemde zaak kan zijn, waarschijnlijk met bloed, zweet en tranen opgebouwde autotoko nooit meer verkopen. Of, en dat gebeurt in het geval van Garage Peter, wordt een verder valide bouwaanvraag geweigerd. Autoschadelijk „Of het nu om een uitbreiding of een verbetering gaat, de gemeente heeft liever dat u ergens anders in uw bedrijf investeert", zei ambtenaar G. Schramm van de afdeling ruimtelijke ordening tegen Fasel. Het tweetal ontmoette elkaar deze week bij een vergadering van de Hogewoerdbuurt. „Het is natuurlijk vervelend dat u nog geen antwoord op uw bouwaanvraag heeft gekregen, maar ik kan u zeggen dat er eén brief met een afwijzing naar u onderweg is. We hebben u trouwens gevraagd voor een gesprek maar dat heeft u afgewezen. Dan hadden we u toen al kunnen zeggen dat u geen bouwaanvraag zou krijgen", aldus Schramm. „Natuurlijk ben ik niet gekomen. Ik hoef niet te praten over verplaatsing van mijn bedrijf want ik wfl helemaal niet weg. Ik heb mijn klantenkring hier opgebouwd. En de voorbereidingen op de verbeteringen hebben me al vijfduizend gulden gekost", antwoordc Fasel. Een nieuwe garagesage is geboren. De naam Fasel kan aan het illustere rijtje van Janson, Blonk, Henskens, Jonk en andere firma's worden toegevoegd. En iedereen maar denken dat de gemeente de binnenstad autovrij wil hebben om toerisme, leefbaarheid en de binnenstadseconomie te bevorderen. Maar het is natuurlijk ook een strafexpeditie tegen 'misplaatste' garagehouders. De twee sleutelaars van Garage Pel Bewonersbelangen De Wijkvereniging Bewonersbelangen Slaaghwijk heeft een flinke klap opgelopen. De families Slewe en De Jong, die vrijwel het voltallige bestuur vormden, houden het per 1 juli voor gezien. Hevige kritiek op hun functioneren tijdens de laatste ledenvergadering was de aanleiding tot een massale uittocht. „We kregen daar zoveel negatieve verhalen over ons heen dat we direct besloten om op te stappen. We hebben nog wel in mei het feest in verband met het vijfjarig bestaan gevierd, omdat de organisatie daarvan al rond was, maar toen vonden we het welletjes", vertelt mevrouw M. Slewe. De families begrijpen nog steeds niet hoe het zover heeft kunnen komen. „We hebben ons dag en nacht ingezet voor alle groeperingen. Vijf jaar geleden was er nog helemaal niets in de wijk. Mijn vader was r. Rechts staat eigenaar Fasel. betrokken bij de opriching, en geleidelijk zijn mijn moeder en ik ons steeds meer gaan inzetten voor het wijkwerk. We zijn heel actief geweest, kun je wel zeggen. Feestavonden, Oranjebal, Herfstbal, Koninginnedag, Sinterklaas, bingo, klaverjassen, sjoelen, attenties voor bejaarden, van alles hebben we georganiseerd in ons clubhuis, Op eigen wieken. Er waren féesten waarop wel 130 mensen kwamen. En dan krijg je ineens te horen datje het allemaal fout gedaan hebt, dat de financiën niet klopten. Belachelijk, er moest alleen maar geld bij. Je rijdt en telefoneert wat af voor een vereniging, en het kost handenvol tijd." De Slaaghwijk is niet de makkelijkste wijk om in te werken. „De contributie bedroeg een rijksdaalder per jaar. Meer konden we van onze 125 leden niet vragen. We waren helemaal afhankelijk van de paar duizend gulden subsidie van de gemeente. Maar verder werden we stiefmoederlijk behandeld. Wethouder van Bochhove hebben we elk jaar uitgenodigd om een keer langs te komen op een wijkfeest. Maar hij kwam nooit. Bij het wijkfeest in Stevenshof komt hij wel altijd opdagen. Voor ons heeft het college geen tijd. Ze hebben ons kennelijk opgegeven", zegt Slewe. Het voormalige bestuurslid is niet erg onder de indruk van de sociale vernieuwing in de wijk. „Een verfje en een tegeltje aan de buitenkant, daar los je de problemen in de wijk niet mee op." De bewoners waren soms moeilijk te porren voor activiteiten. Voor het feest in mei hebben we 2000 boekjes verspreid in de wijk. Het was een enorm werk om ze alemaal te bezorgen. En dan krijg je nog van mensen te horen dat ze niet wisten wat er ging gebeuren, omdat wij zouden hebben verzuimd ze in te lichten." FOTO JAN HOLVAST De wijkvereniging zal blijven bestaan, omdat het enig overgebleven bestuurslid, mevrouw S. Bosboom, heeft besloten om een nieuw bestuur te formeren. „Ons interesseert het niet meer. Ze moeten maar proberen of ze ons niveau kunnen bereiken. Het is makkelijker om vanaf de zijlijn kritiek te leveren dan zelf iets te organiseren, dat zal ze nog tegenvallen", zegt Slewe. Mevrouw Bosboom verwacht na de zomervakantie met frisse moed aan de slag te kunnen gaan. „Ik heb al enkele enthousiaste mensen voor het bestuur gevonden. Het is jammer dat het allemaal zo gelopen is. De kritiek op het oude bestuur was nogal overtrokken. Het probleem met families is dat, als er een opstapt, de rest dan ook gaat, en dan gaat het hard." AGENDA DONDERDAG 10JUNI Alphen Muzikale avond mmv het Ge mengd Nieuwkoops Koor in wooncentrum Noorderbrink aan de Klompenmaker, aanvang 19.30 uur. Noordwijk Avondwandelvierdaagse over 4, 6, 8 of 10 km, start vanaf North- go-Sporthal, Duinwetering, tus sen 18.00 en 18.30 uur. Zoeterwoude Avond wandel-driedaagse over 5 of 10 km, start bij clubhuis Fair- play in sportpark Haasbroek tus sen 18.30 en 19.00 uur. VRIJDAG 11 JUNI Leiden Leidse kampioenschappen bloemschikken, org. Bond van Amateur Tuinders, in de burger zaal van het stadhuis, van 10.00 tot 16.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.15 uur. Noordwijk Competitiewedstrijd voor de jeugd, org. HSV De Sportvisser, Leidsevaartt.h.v. station Lisse, vistijd van 19.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Ruilavond van de Postzegelvere niging Oegstgeest in 't Groot Proffijt, Boerhaaveplein, aan vang 19.00 uur. Zoeterwoude Avond wandel-driedaagse over 5 VRIJE TIJD Nul is genoeg Onder het motto 'Nul is genoeg' houdt de Socialistische Partij vanavond een manifestatie in het restaurant van zwembad De Zijl. Het wordt een protest tegen de huurverhoging en voor de sociale woningbouw. De bijeen komst in het restaurant aan de Paramaribostraat begint om 20.00 uur. Pokerrit Motorrijders kunnen zondag 13 juni meedoen aan een zoge naamde 'pokerrit' door de re gio. De deeelnemers maken een rit van 200 kilomter en moeten onderweg (bij controleposten, start en finish) al pokerend punten verzamelen. Opgave bij Motorclub Randstad, tel. 133863/221102. Kraammarkt In gezondheidscentrum Ste venshof aan de Theda Mans- of 10 km, start bij clubhuis Fair- play in sportpark Haasbroek tus sen 18.30 en 19.00 uur. ZATERDAG 12 JUNI Leiden Milieu-bijenmarkt aan de Ster renwachtlaan, aanvang 9.30 Cactusbeurs in wijkgebouw Ac tief, Berlagestraat 2, van 10.00 tot 16.00 uur. Leidse kampioenschappen bloemschikken, org. Bond van Amateur Tuinders, in de burger zaal van het stadhuis, van 10.00 tot 16.00 uur. Kraammarkt met als thema 'borstvoeding' in gezondheids centrum Stevenshof, Theda Mansholtstraat 3, van 11.00 tot 14.00 uur. Noordwijk Aktie 'Kunst of Kitsch', beoorde ling van voorwerpen door des kundigen in 'De Wieken', St. Jeroensweg, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Countrydansgroep Boomerang- fang op het Vuurtorenplein, van 3.00 tot 17.00 uur. Optreden van zanger Rob Favier, lokatie: Vinkenhof, Vinkenlaan, aanvang 20.00 uur. Wassenaar Buiten-volleybaltoernooi bij de Wassenaarse Volleybal Vereni ging, 2000 spelers op de velden van het Sterrenbad, Prinsenweg, van 9.00 tot 18.00 uur. holtstraat 3 wordt zaterdag 12 juni een kraammarkt gehouden. Het onderwerp van de markt, een initiatief van de stichting Thuiszorg Groot Rijnland en kraamcentrum Rijn en Vliet, is borstvoeding. Voor kinderop vang is gezorgd. De markt duurt van 11.00 tot 14.00 uur. Cactussen In het wijkgebouw 'Actief aan de Berlagestraat 2 wordt op za terdag 12 jun^een cactusbeurs gehouden. De beurs duurt van 10 tot 16 uur. Bijenmarkt Imkers demonstreren zaterdag 12 juni hun werk tijdens een milieu-bijenmarkt aan de Ster renwachtlaan. Natuur- en milieuverenigingen, muziek- en dansgroepen en een poppen speler verlenen hun medewer king aan de markt, die om 9.30 uur begint.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14