Weer onrust over markt Leiderdorp 'Vlietland pas dit jaar echt natuurgebied' K 'Ik ben nooit betrokken geweest bij het bepalen van de Is Regio Warmond moet pas op de plaats maken Kies zelf uw kanjer. ^sintratuin VM 'Onderzoek naar moord zit absoluut niet vast' JE BENT GOED BIJ DE TIJD DONDERDAG 10 JUN11993 chef gert visser. 071 -161417. piv -chef janet van duk. 071 -161443 Vrouw steelt kleding oegstgeest Uit een kledingzaak aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest is gisteren voor een nog onbekend bedrag aan kle ding gestolen. Een vrouw pakte een aantal blouses en broeken van een kledingrek maar werd daarbij betrapt. Zij stopte de goe deren in haar tas en rende de winkel uit. Voordat zij kon worden aangehouden was zij op haar fiets vertrokken. Politie vindt kadaver pitbull in water warmond. De politie van Warmond heeft gisteren bij het ei landje Vogelkamp, vlakbij kaagdorp, een plastic zak met een ka daver erin uit het water gehaald. Bij onderzoek bleek dat het stoffelijk overschot te zijn van een pitbull. De politie onderzoekt hoe het dier daar terecht is gekomen en of hij levend of dood in het water is gegooid. Waterschap wil dat kramen uit Hoofdstraat verdwijnen Opnieuw staat de plaats van de Leiderdorpse markt ter discussie. De gefuseerde waterschappen De Aarlanden en Veen- en Geestlanden willen na een verbouwing hun intrek nemen in het waterschapshuis aan de Hoofdstraat. De markt moet dan, volgens een oude overeenkomst met B en W, van die plaats verdwijnen. leiderdorp. roy klopper Gemeente kampt met tekorten warmond liesbeth buitink De gemeente Warmond moet 350.000 gulden bezuinigen om de tekorten op de begroting te dekken. De subsfdies voor ver enigingen blijven daarom vol gend jaar even hoog als dit jaar. Door natuurlijk verloop moet het aantal ambtenaren verminderen. Bovendien overweegt Warmond om rioolbelasting in te voeren. Het college kondigt de bezuini gingen aan als voorloper op de begroting voor 1994. Warmond verwacht het tekort omdat de ge meente 123.000 gulden minder van het rijk krijgt en ze meer moest betalen dan verwacht voor onder meer de verwerking van chemisch afval en het onder houd aan de Zijldijk. Door alle uitgaven op de zoge noemde nullijn te houden, wil Warmond voorkomen dat vol gend jaar te veel geld wordt uit gegeven. Dat betekent dat alle subsidies voor het dorp gelijk blijven. „Tenzij een vereniging of stichting mensen in dienst heeft en de salarissen moet betalen. Dan kijken we wel of ze meer subsidie kunnen krijgen", verj klaart woordvoerder C, Neefjes. Warmond is nu nog een van de laatste gemeenten in Neder land die geen rioolbelasting heft, maar dat kan binnenkort gaan veranderen. Neefjes: „We onder zoeken of het rioolstelsel moet worden gerenoveerd. Als blijkt dat we de riolering moeten op knappen, zijn we meer geld kwijt en moeten we rioolbelasting in voeren. Die belasting moet dan de kosten voor de riolering dek ken, maar het is nu niet te zeg gen hoe hoog die kosten zullen zijn." De ambtenaren worden even eens het slachtoffer van de be zuinigingen. Gedwongen ontsla gen vallen er volgens Neefjes niet. „Via natuurlijk verloop pro beren we het aantal ambtenaren terug te brengen. Telkens wan neer iemand met de VUT of pen sioen gaat of als er een vacature vrijkomt, bekijken we of die plaats nog wel moet worden op gevuld." Hoe en waar in het ambtenarenapparaat precies wordt bezuinigd, wil de woord voerder niet kwijt. „Dat houden we nog onder de hoed; het gaat over mensen en met die infor matie moeten we dus heel zorg vuldig zijn." Door minder te reserveren voor bepaalde projecten in het dorp, denkt de gemeente even eens een groot bedrag te kunnen bezuinigen. In bijvoorbeeld de fondsen bruggen en wegen wordt jaarlijks veel meer geld ge stort dan werkelijk wordt ge bruikt. Daarnaast denkt War mond dat het wel een jaartje minder kan met renovatiewerk zaamheden. Doordat de ge meente jarenlang geld overhield, zijn de meeste wegen en gebou wen in het dorp steeds goed on derhouden. „We kunnen wel een jaar overslaan", aldus Neefjes. Ook het groen kan minder inten sief worden verzorgd. De ge meenteraad moet haar oordeel over de bezuinigingsvoorstellen nog uitspreken. De raadscom missie financiën neemt daar vanavond een voorschot op. telt. medewerkers na de fusie eind dit jaar in één kantoor worden gehuisvest. Verbouwing van het waterschapshuis in Leiderdorp lijkt beide besturen de beste op tie. Het ligt centraal, is goed be reikbaar met het openbaar ver voer en er is in de omgeving voldoende parkeerruimte. Eén probleempje moet echter worden weggepoetst: de Leider- dorpse weekmarkt op donder- Het is de bedoeling dat alle dag. De kramen die rond het Momenteel beschikken zowel de Aarlanden als de Veen- en Geestlanden over een eigen wa terschapshuis. De Aarlanden heeft een kantoor aan de Aar- damseweg in Ter Aar, terwijl de Veen- en Geestlanden in het voormalige gemeentehuis aan de Leiderdorpse Hoofdstraat ze- waterschapshuis staan slokken nogal wat parkeeiplaatsen op. terwijl ook de bereikbaarheid van het kantoor door al die kra men sterk vermindert. De wa terschappen vragen de gemeen te nu de donderdagse markt te verplaatsen. Dit lijkt een nogal aanmati gende eis. ware het niet dat de waterschappen hierover een overeenkomst met B en W van Leiderdorp hebben. De ge meente heeft het waterschap Veen- en Geestlanden bij aan koop van het pand aan de Hoofdstraat beloofd dat de markt zal wijken als het water schap dit nodig acht. Deze af spraak, die dateert van 1980, staat zwart op wit. Het waterschap is vast van plan de gemeente aan die af spraak te houden. „Ons pand moet gewoon rondom vrij zijn. Nu staat de omgeving vol met kramen, wat problemen ople ven met parkeergelegenheid en bereikbaarheid", aldus secreta ris D. de Blaeij van de Veen- en Geesdanden. Bij de gemeente is nog niets bekend van de eisen van het nieuwe waterschap. Dat is vol gens De Blaeij niet vreemd, om dat de besturen de gemeente nog niet hebben benaderd met de eis. „Dat gaat zeer binnen kort wel gebeuren." Het is zeer de vraag wat er met de markt gebeurt als de ge- zich aan het contract houdt. Het is mogelijk de markt aan de andere kant, richting kerk. uit te breiden, maar rondom het waterschapshuis staan zo veel kramen dat de vraag rijst of er ruimte genoeg is om een stuk aan de andere kant van de markt te 'plakken'. Verantwoordelijk wethouder H. Veldstra reageert laconiek op de eis van de waterschappen. „We gaan dat hele gebied nader bekijken. We willen het Oude Dorp autoluw maken, maar we weten nog niet welke vorm het krijgt. Dat onderzoeken we en daarbij zullen we de parkeer problemen van de waterschap pen zeker meepakken." Veld stra wil niet vooruitlopen op een eventuele verplaatsing van Bestuurder busje krijgt hartaanval Op de Rijksweg 4, ter hoogte van Leiderdorp, is gistermiddag een bestuur der van een personenbusje getroffen door een hartaanval. De uit Roelo- farendsveen afkomstige man van middelbare leeftijd, werd onder het rij den onwel en reed eerst naar links tegen de vangrail en daarna naar rechts waar hij tegen de vangrail tot stilstand kwam. Er zaten geen passagiers in het busje. De* bestuurder is door andere weggebruikers uit zijn auto ge haald en op de grond gelegd, maar hij gaf geen teken van leven meer. In middels waren politie en ambulance gearriveerd. Zij slaagden erin het slachtoffer te reanimeren en vervoerden hem naar het Academisch Zie kenhuis, waar hij is opgenomen op de afdeling intensive care. leidschendam/voorschoten Het wordt wel de 'achtertuin' van Voorschoten genoemd. Het recreatiegebied Vlietland mag dan op Leidschendams grond gebied liggen, het is toch ook een beetje van Voorschoten. Vooral sinds de Vlietlandbrug vorig jaar werd opengesteld en de toeloop van Voorschotena ren sterk is toegenomen. Een doordeweekse dag in Vlietland. De agenten Sjoerd en Ton die toezicht houden in het gebied, hebben een rustig dag je. Met korte broeken en rood verbrande gezichten stappen ze in hun motorbootje voor een surveillance. Bart Carpentier Al- ting, directeur van recreatiecen trum Vlietland BV, gaat mee. Vlietland BV is de club die het recreatiegebied exploiteert cn een deel van de omzet afdraagt aan de provincie Zuid-Holland, die het gebied beheert. Het wordt een behoorlijke vaartocht (de plas is twee kilo meter lang) langs diverse strandjes, veel groen, wuivend riet en een wei met Schotse Hooglanders, die zich niets aan trekken van het geronk van de motorboot. Carpentier wijst op de bomen die overal ver uittorenen boven het struikgewas. „Het is dit jaar voor het eerst dat je zegt, jeetje, het is een echt natuurgebied." Het is allemaal snel gegaan. Toen het recreatiegebied zo'n tien jaar geleden werd ontwik keld (het was ooit een zandwin- project), was het nog een kale boel. De snelweg is nog steeds maar vijftig meter verderop, maar ligt nu helemaal verscho len achter dichte begroeiing. Ook het verkeerslawaai wordt erdoor tegengehouden, lijkt het. Het gefluit van vogels over- JS Op gewone doordeweekse dagen is h mensen het recreatiegebied. heerst. ,Je zit hier midden in de Randstad, maar toch heb je het gevoel midden in de natuur te zitten", zegt Carpentier. Hij vindt dat Vlietland na tuurgebied moet blijven. Zijn plannen voor meer recreatieve voorzieningen vormen geen aanslag op de natuur, vindt hij zelf. Het groene gebied rondom de plas wil hij met rust laten. Al leen aan de noordkant van de Vliet, waar nu al paviljoen, cam ping en jachthavens liggen, zouden best meer voorzienin gen mogen komen, vindt Car pentier. Vooral om bezoekers te trekken in periodes dat de zon het laat afweten. „Als het lelijk weer is, komt er niemand. En schijnt de zon in de zomer een dagje niet, dan zie je hier gelijk ook al heel veel minder men sen. Dat is gewoon zonde." Carpentier denkt aan een ho tel of vakantiehuisjes en meer binnensportvoorzieningen als een bowlingbaan en een squashbaan. Verder wil Carpen tier graag een golfbaan in het recreatiegebied aanleggen. De provincie is er nog niet hele maal uit. Aan de ene kant kan de provincie meer inkomsten goed gebruiken, aan de andere kant leeft de vrees dat Vlietland een attractiepark wordt. Voor de economische recessie is Carpentier niet bang. „De re cessie speelt ons alleen maar in de kaart. Je hoeft hier niet te be talen om binnen te komen en ook het parkeren is gratis. Dat trekt juist meer mensen hier heen. En uit onderzoeken blijkt dat mensen in mindere tijden niet besparen op hun consump ties." De agenten Sjoerd en Ton zien op warme dagen zeker tien- tot vijftienduizend mensen in Vlietland. Ze treden op tegen mensen die te hard varen of wa terskiën, door het riet gaan met hun boot of surfplank of rotzooi achterlaten. „Het te hard varen neemt erg af. We hebben er in het begin hard tegen opgetre den. Er komen veel vaste klan ten en die weten onderdehand waar ze aan toe zijn." Terwijl agent Sjoerd dit vertelt, komt er een knalgele bal aangedreven. „Blijf maar daar. roept Sjoerd tegen een meisje van een jaar of acht dat erachteraan wil zwem men. „Wij pakken hem wel." de markt. „We moeten gewoon eens om de tafel gaan zitten en kijken waar we uitkomen. Ixiat de waterschappen eerst maar eens de plannen voor de ver bouwing inleveren." De locatie van de Leiderdorp se markt is de afgelopen jaren al diverse malen punt van discus sie geweest. De marktkooplie den willen het liefst met hun kramen naar een plek in de buurt van de Santhorst of Win kelhof. Het Oude Dorp is voor hen commercieel lang niet zo aantrekkelijk als het 'nieuwe' Leiderdorp. De politiek heeft tot nu toe evenwel steeds vastge houden aan het Oude Dorp als markt-locatie. Verkoop laatste villa's Boschgeest loopt moeizaam De verkoop van de huizen in het Oegstgeester villaparkje Boschgeest is gestokt. Project ontwikkelaar IBB Kondor had voor de zomer alle dertig wo ningen verkocht en bewoond willen zien, maar heeft acht vil la's nog altijd niet kunnen slij ten. „Er lopen wel opties, maar dat betekent nog niet dat ze ook verkocht worden", aldus een woordvoerder. De laatste zes panden worden pas gebouwd als voor de huizen een koper is gevonden en kunnen naar ver wachting pas volgend jaar zo mer worden opgeleverd. Met "de verkoop van het ge bied Boschgeest, tussen de rijksweg 44 en de Endegeester- straatweg, heeft de gemeente Leiden de restauratie van het nabijgelegen psychiatrisch zie kenhuis Endegeest betaald. IBB KÓndor betaalde daarvoor in to taal 6,6 miljoen gulden. De bouw van het villapark was lange tijd omstreden, om dat volgens actiegroepen en plaatselijke politieke partijen een uniek strandwallandschap teniet zou worden gedaan. De Raad van State gaf de villabou wers echter uiteindelijk gelijk. V olley baltoernooi De Wassenaarse Volleybal Ver eniging houdt zaterdag 12 juni voor de 24e keer het buiten-vol leybaltoernooi. Ruim 2000 spe lers in 300 teams doen aan het evenement mee. De wedstrij den beginnen om 9.00 uur en duren tot 18.00 uur. Er wordt gespeeld op de velden van het Sterrenbad aan de Prinsenweg. Houdijk wijst verwijten over grondaankoop van de hand zoeterwoude brenda filippo vervolg van voorpagina De mensen die zich boos ma ken over de grondaankoop bij zijn woning, zijn volgens de Zoeterwoudse burgemeester A. Houdijk niet goed voorgelicht. „Als ze alle feiten kenden, zou den ze anders oordelen." De burgemeester heeft een rein geweten. De commotie in Zoelerwoude over een stuk grond dat hij voor een veel te la ge prijs gekocht zou hebben, lijkt hem dan ook niet te raken. Hij vindt dat de verkoop van de grond door de gemeente uiterst zorgvuldig is afgehandeld. Veel Zoeterwoudenaren ma ken zich boos over het feit dat de burgemeester (evenals zijn buurman D. Kolff) een stuk grasland bij zijn woning voor Een ruim assortment extra d ?yr grote vaste planten staat l voor u klaar. Maak zelf uw -v|g keuze uit o.a. hosta, lavendel, *"t sedum, salvia of chrysant Nu planten geeft jarenlang plezier. Per stuk van 8,95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071 763748 Veldweg Kingang Kerkweg), 0 H ET GROENE WARENHUIS tel. 01722-2241 Aanbieding is geldig ei vijf gulden per vierkante meter kan aankopen. Bewoners van de Vogelweide wijzen er op dat zij een aantal jaren geleden zes tig gulden per vierkante meter moesten betalen voor een stuk je groen dat aan hun tuin grens de. Ook de WD betoogde dat de verkoopprijs veel te laag was. De partij vond het onterecht dat de verkoopprijs alleen was ge baseerd op de agrarische be stemming van de grond. Ten onrechte zou geen rekening zijn gehouden met de waardestij ging van de woningen wanneer de grond bij de tuinen zou wor den getrokken. Volgens Houdijk wordt de waarde te hoog ingeschat om dat er ook nog een riool onder het bewuste stuk grond ligt. „De gemeente moet daar altijd bij kunnen en daarom kan ik er niet zoveel mee doen." Het bezit van zijn buurman Kolff is ruim drie keer groter dan dat van de burgemeester. „Die 700 vierkante meter erbij is maar een kleine uitbreiding. Het zal de huidige waarde nau welijks beïnvloeden", betoogt Kolff. Volkstuinen De veel besproken strook gras land ligt naast het huis van Houdijk en schuin achter de woning van Kolff. „De eigenaar van het aangrensende weiland groef een jaar geleden een sloot waardoor het stukje grond al leen nog maar aan onze eigen dommen grensde", vertelt Kolff. „Zo werd het een nutteloos stukje grond omringd door slo ten en een hek." Kolff stapte naar de gemeente met het verzoek om de grond te mogen kopen, maar de ge meente voelde daar aanvanke lijk niets voor. „Vanwege die riolering. Ik kon het wel huren, maar daar had ik geen zin in. Als ik het zou kopen was het een logische uitbreiding van mijn bezit en zo kon ik voorko men ik dat de gemeente plan nen ging bedenken voor dat stukje grond. Volkstuinen ofzo." Toen de gemeente alsnog ak koord ging, werd Houdijk ge polst of hij ook interesse had in het stuk land bij zijn woning, Die belangstelling was er. Zowel Houdijk als Kolff zegt geen bod op de grond te hebben uitge bracht. De gemeente heeft de prijs bepaald. Volgens Houdijk heeft hij zich daar bewust niet mee bemoeid. Wat vinden Hou dijk en Kolff van het verwijt dat de prijs veel te laag is? Kolff: „Het is ondenkbaar dat de gemeente dat stuk land aan iemand anders had kunnen ver kopen. De prijs is door de ge meente en de raad vastgesteld. Maar ik had best meer willen betalen." Houdijk: „De prijs is bepaald door de gemeente en de* raad is daarmee akkoord ge gaan. Ik heb daar verder geen commentaar op." Bovendien is zijn transactie officieel nog niet rond. „Als de gemeente een stuk grond verkoopt aan de bur gemeester moet de commissaris team heeft meer te maken met de hoeveelheid te onderzoeken materiaal dan met de kans van slagen van het onderzoek." Burgemeester A. Houdijk: „De men van de koningin daarin toe stemmen. Binnenkort gaan alle stukken naar Den Haag. Schapen Houdijk benadrukt dan ook dat hij als burgemeester aan 'alle voorgeschreven eisen van zorgvuldigheid' heeft voldaan. „Toen ik merkte dat Kolff con tact had gezocht met de ge meente over dat stuk grond, heb ik me uit de discussie te ruggetrokken. Ik ben helemaal niet betrokken geweest bij de ten kennen de feiten niet" ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST prijsvorming of het tot stand komen van het aanbod." Kolff trekt zijn aangekochte land bij het grasland achter zijn verbouwde boerderij. „Ik heb een voortuin en een moestuin, maar verder staat overal gras. Ik heb er zes schapen lopen die het kort houden. Ik heb geen tijd om een grote tuin te onder houden." Houdijk heeft ook geen plannen met zijn (nieuwe) grondbezi. „Ik hou de struiken en het gras kort, en daar blijft het wel bij." De moord op de Oegstgeester invalide vrouw O. Troost is nog volop in onderzoek. Volgens een politie-woordvoerder is een groot aantal aanknopingspun ten inmiddels onderzocht, maar heeft het recherche-bijstands team van vijftien man nog steeds genoeg te doen. ,Je kunt dan ook absoluut niet stellen dat het onderzoek muurvast zit." In het belang van het on derzoek wil de politie geen ver dere mededelingen doen over de kwestie. Hqt slachtoffer werd begin mei levenloos aangetroffen in haar woning aan de Oegstgees ter Kerckwerveweg. Omdat de vrouw met een bebloed gelaat in de woning lag. dacht de poli tie onmiddellijk aan moord. De zelfde dag nog werd een recher che-bijstandsteam geformeerd om de zaak te onderzoeken. In eerste instantie gingen 24 rechercheurs aan de slag. Eind vorige maand is dat aantal te ruggebracht naar vijftien leden. De politie liet indertijd weten dat een groter team niet meer nodig is. De gesprekken met een grote groep verzorgers, om wonenden en anderen die gere geld bij mevrouw Troost over de vloer kwamen, waren afgerond. De gegevens moesten alleen nog op een rijtje worden gezet. Dc politie achtte een groep van vijftien rechercheurs daarvoor afdoende. Een zegsman van het politiekorps Hollands Midden sluit niet uit dat het team bin nenkort opnieuw wordt inge krompen. „Maar dat wil abso luut niet zeggen dat we geen sporen meer hebben. De groot te van een recherche-bijstands- MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden Kom maar langs Op werkdagen van 900 -12.30 uur en donderdagavond van 17,30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /OJK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13