Bezorgdheid SoW-kerken om nieuwe wet gehekeld Kerk Samenleving Thema Kirchentag na Solingen 'griezelig actueel' 'Identiteit van Lutherse gemeente loopt binnen SoW-kerk geen gevaar' 7 oO* <S) V. L A DONDERDAG 10JUN11993 BUITENLAND KORT Ambassadeur I ijdcns een gesprek met pre sident Bill Clinton heeft de in maart benoemde Ameri kaanse ambassadeur in het Vaticaan, Raymond Flynn, zich ervan verzekerd dat de ze baan meer is dan een ce remoniële functie. De voor malige burgemeester van Boston had een gesprek met Clinton aangevraagd, om er zeker van te zijn dat deze zich zou houden aan wat hij Flynn in maart beloofde: een uitgebreide rol, waarin hij in staat zou worden gesteld zich In te zetten voor wereldwijde economische en sociale ge rechtigheid. Hij toonde zich zeer ver heugd dat Clinton zich aan zijn beloften wilde houden, „ïk ben niet geïnteresseerd in een ceremoniële positie met een mooi kantoor in Rome met uitzicht op het St.Pie- tersplein", zei hij. Flynn staat bekend als fel tegenstander van abortus en is een regel matige kerkganger. De oud- burgemeester van Boston wordt de derde Amerikaanse ambassadeur in het Vaticaan na 1984, toen de diplomatie ke betrekkingen na een on derbreking van 117 iaar vol ledig werden hersteld. Tien: tallen jaren lieten de VS hun land door een persoonlijke vertegenwoordiger van de president bij de Heilige Stoel vertegenwoordigen. Homoseksuelen De grootste protestantse kerk van de Verenigde Staten roept de komende weken kerkgangers op om te protes teren tegen de toelating van homoseksuelen tot het leger. De campagne is georgani seerd door de 'commissie voor christelijk leven' van het Zuidelijk Baptistenverband, waar ook president Bill Clin ton en vicepresident Albert Gore lid van zijn. De aan 38.000 baptistengemeenlen verzonden oproep meldt dat het Amerikaanse Congres d?ze zomer zal stemmen over Clintons voorstel om homoseksuelen toe te laten tot de militaire dienst. De meerderheid van de afge vaardigden is tegenstander van dit voorstel. Momenteel krijgen homoseksuelen vrij stellingvan dienst. Sai Baba De Indiase politie heeft vier jonge mannen gedood die kennelijk probeerden Sai Ba ba te vermoorden, één van India's bekendste goeroes. Twee aanhangers van Sai Ba ba, onder wie zijn persoon lijk assistent Radhakrishna Swamy, kwamen in zijn hoofdkwartier in de zuidelij ke staal Andhra Pradesh om het leven toen zij de indrin gers tegenhielden. De vier mannen vertelden het veilig heidspersoneel van Sai Baba dat zij de goeroe een bood schap wilden overbrengen. Toen hen de toegang werd geweigerd, probeerden ze toch binnen te komen in wat een poging leek om Sai Baba te vermoorden. De politie is er ovetigens niet zeker van dat dit liet motief van de mannen was. De 73-jarige Sai Baba is één van de meest gerespec teerde goeroes in India. Hij heeft scholen, ziekenhuizen en sociale werkplaatsen ver spreid over heel het land. In zo'n honderd landen zijn centra waar zijn aanhangers bijeenkomen. Kerkelijke homo-antidiscriminatiegroepen zijn 'verbijs terd' over de brief waarin de drie SoW-kerken hun be zorgdheid over de Algemene wet gelijke behandeling hebben geuit. zogenaamde 'eenheid van leer en leven'. De kerken zijn be zorgd dat de vrijheid van gods dienst in het gedrang komt. Het Landelijke Koördinatie- punt van groepen kerken over seksualiteit (LKP) en het Kerke lijk Antidiscriminatieplatform utrecht «anp Daarin vragen de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk de Eerste Kamer uitdrukkelijk aandacht te schenken aan de (AKP) vinden het 'onaanvaard baar' dat de SoW-kerken zich nu ao lijken te distantiëren van wat thans in de samenleving en ook in brede lagen van de ker ken een algemeen aanvaard credo is: discriminatie mag niet. De organisaties wijzen er in «en reactie op dat in het kader van het in de grondwet vastge legde recht op gelijke behande ling ook homoseksuelen en les- biënnes recht hebben op bele ving van hun eenheid van 'leer en leven'. Zij wijzen de gedach te af dat de nieuwe wet de vrij heid van godsdienst op ontoe laatbare wijze inperkt. De brief van de kerken heeft ons bijzonder geraakt, aldus LKP en AKP, omdat deze kerken in het recente verleden uitspra ken hebben gedaan die onze hoop op volwaardig deelnemen van alle homoseksuele leden binnen deze kerken levend heb ben gehouden. BEROEPINGSWERK Slok te Zuidland, te Lathum: drs. A Hogenbirk, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Bunnik (part-ti me): G.N. Binnendijk te Sommelsdijk: C.J.P. van der Bas te Hoevelaken. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Mariènberg(2e pred.plaats): P.L. Voorberg te Rou- CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Heerde: H.H. de Haan te Spijkemsse en M C. Mulder te Doesburg, te Doetin- chem en te Nijmegen. 'Griezelig actueel' is het thema van de 25-ste Duitse Kirchentag, die gisteravond in 55 kerken, kapellen en zalen in Mün- chen werd geopend. Ruim 125.000 men sen komen in de Beierse stad vijf dagen lang bijeen onder het bijbelse motto: Ac cepteer elkaar. Niet alleen Christian Krause, secreta ris-generaal van de Kirchentag, refereer de bij het begin van de massa-bijeen komst aan de aanslagen in Solingen, Wülfrath en andere Duitse plaatsen. In bijna alle openingstoespraken klonk de zorg over het inmiddels dagelijkse ge weld tegen buitenlanders door. Het thema van de Kirchentag is 'een ondubbelzinnige oproep' om de buiten landers 'te accepteren, ja lief te hebben', zei bisschop Johannes Hanselmann, die aan het hoofd staat van de evangelische (lutherse) kerk in Beieren. Hij sprak op een warme en volle Mariaplatz in het centrum van de stad duizenden irymsen Zijn vroegere Oostduitse collega Al- brecht Schönherr zei tijdens een bijeen komst in het nabijgelegen voormalige concentratiekamp Dachau: „Niemand van ons heeft het huis van de Turkse fa milie in Solingen in brand gestoken. Maar heb ik niet mijn mond gehouden toen onze buren zeiden: wat zoeken die klaplopers, die asielzoekers hier bij ons?" DE EIOEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Dominee J. Mostert (58) van de Evangelisch-Lutherse Kerk hoefde zijn voorbeelden niet ver van huis te zoeken. Zijn vader, en na diens overlijden ook zijn stiefvader, en zelfs zijn moeder en een broer bekleedden het ambt van predikant. Toch was theologie voor Mostert maar een 'derde keus', nadat hij wegens te lage cijfers niet in aanmerking kwam voor een beurs voor wis- en natuurkunde en in de praktijk een studie klassieke talen niet beviel. „Daarna ging alles min of meer vanzelf', aldus Mostert, die sinds 1983 aan de Evangelisch-Lutherse gemeente in Leiden is verbonden. leiden/regio dick van der plas „Vergeleken met de omvang van een gemiddelde hervormde gemeente is onze meenschap maar heeï beschei den. Op dit moment zijn er 278 lidmaten en 265 doopleden, waarvan ruwweg de helft uit Leiden afkomstig is. De overi gen komen uit de wijde omge ving. Onze gemeentegrenzen lopen van Nieuw-Vennep in het noorden tot Voorschoten in het zuiden en van Katwijk in het westen tot aan Zevenhoven landinwaarts. Gemeten naar de maatstaven van de Lutherse kerk komen we er nog heel behoorlijk af: als je het aantal belijdende leden als uitgangspunt neemt, zijn er jji heel Nederland maar zes ge meenten groter dan wij. Het to taal aantal Lutheranen ligt rond de 9700 en daar komen nog eens zo'n 12.000 doopleden bij. We worden zeldzaam. Wat ons als Evangelisch-Lu therse gemeente onderscheidt van andere protestantse groe peringen. was een tijdje geleden veel makkelijker aan te geven dan nu. Maar als je op de kerk diensten let, zou je kunnen zeg gen dat het bij de Lutheranen ~eC Dominee J. Mostert „Er zijn ook aardig wat hervormde gemeenten waar ik me best thuis had gevoeld." FOTO WIM DIJKMAN veel liturgischer toegaat. Van de oud-kerkelijke liturgie van eeu wen terug hebben wij veel meer elementen overgehouden dan de gereformeerden en hervorm den. De ontwikkelingen staan echter niet stil. Er zijn momen teel hervormde gemeenten waar de liturgie minstens zo uitgebreid is als die van ons. Verder gebruiken we ook an dere belijdenisgeschriften. Dat levert nu zo'n gedoe op bij de gesprekken over de toekomstige Samen op Weg-kerk, waarbij we als lutheranen samen niet de hervormden en gereformeerden om de tafel zitten. Vooral bin nen de behoudende vleugel van de hervormde kerk, de Gerefor meerde Bond, is men nogal be vreesd over onze inbreng. Zelf ben ik niet bang dat we onze identiteit verliezen in een verenigde kerk waarin wij straks verreweg de kleinste partner zijn. Daar ben je tenslotte zelf bij. Zeker in Leiden heb ik niet de indruk dat we zullen worden ondergesneeuwd. In de her vormde/gereformeerde Binnen stadsgemeente, waarmee we binnen SoW-verband de nauw ste contacten hebben, zouden ze er helemaal niet op gesteld zijn als we ons eigen gezicht kwijtraakten. Als wij er al niet op zouden letten, dan deden zij het w^l. Toen we als gemeenten met elkaar kennismaakten heb ben ze eens een Luthers avond maal meegevierd, met alles er op en eraan. Ze vonden het schitterend. Zelf heb ik nooit uitgebreid stilgestaan bij mijn beweegre denen om lid te zijn van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Ik ben er in begonnen en heb nooit aanleiding gezien om te veranderen. Maar er zijn ook aardig wat hervormde gemeen ten waar ik me best thuis had gevoeld. In de geschiedenis van onze kerk zie je dat we door gaans in de steden de grootste aanhang hadden. De meeste gemeenten zijn gesticht aan het eind van de 16e en aan het be gin van de 17e eeuw, voorna melijk door kooplieden afkom stig uit Duitsland en ambachts lieden uit wat toen de Zuidelijke Nederlanden heette. Leiden was in die tijd een puur Belgische stad, net als Haarlem en Am sterdam overigens. Van die Vlaamse invloeden vind je in onze kerkelijke gemeenschap nog nauwelijks iets terug. De gemiddelde leeftijd van onze gemeenteleden ligt momenteel rond de 62 jaar. De vergrijzing slaat dus behoorlijk toe. Maar echt zorgelijk vind ik die ont wikkeling niet. Je hebt in de ge schiedenis vaker van die golfbe wegingen gehad en het kan dus best zijn dat er straks weer een omslag komt. De lutheranen zijn er al eeu wenlang geweest en zullen er ook nog wel een tijdje blijven. De gemeente betekent wat, ook in het geheel van andere ker ken. We zijn d'r gewoon. Aan actieve ledenwerving zullen we echt niet gaan doen. Dat zit niet in ons. Als er eens een hervorm de Luthers mocht worden, klinkt er bij ons echt geen ba zuingeschal." COLOFON HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. I rubrieksadvertenties hoofde Witte Singel 1 telefoon 071-: Henk van der Post (adp postadressen Postbus 54. 2300 AB L. 1-19353. Fa*. 02521-19610. klachten bezorging: mat/m/vri| 18.00-19.30 ui HET WEER ROB GROENLAND Onweer nadert Boven het zonovergoten, verhitte continent verschenen gistermiddag boven bepaalde delen van Frank rijk en Italië fantastisch mooie on weersbuien van enorme afmetin gen. Deze buien waren vanuit de ruimte te herkennen aan de felwit- te kappen, die door de bovenlucht winden over een aanzienlijke af stand verwaaiden. Deze kappen bestaan geheel uit ijskristallen en bevinden zich op 7-11 kilometer hoogte, daar waar ook de hoogste windsnelheden werden gemeten. De voorste linie met (zware) on weersbuien was in de namiddag en vooravond gevorderd tot de lijn Pa- rijs-Normandië-Londen, metten zuiden daarvan op grote schaal de vorming van warmte-onweders. Wij in Nederland bleven toen nog veilig in de zeer warme en droge lucht. De weerstations in Leiden en Haar lem haalden rond 16.30 uur een maximumtemperatuur van ruim 27 graden en ook de stranden deden met 25 graden heel goed mee. De toppers boven Nederlands grond gebied werden in het zuiden geme ten, met in Zuid-Limburg ruim 30 graden, oftewel tropisch warm. Bij Noord-Duitslanden Denemarken verlaat de hete continentale lucht het land en stroomt vervolgens over een veel kouder zeewater. De lucht wordt in de onderste 100 meter zo sterk afgekoeld, dat er direct mist ontstaat die op de satellietfoto's gistermiddag als een grijs deken net ten noorden van de Wadden werd gefotografeerd. Ons weer deze middag, vanavond en de komende nacht wordt be- heersd door oprukkende onweers activiteit boven Frankrijk. Vanaf ongeveer 15.00 uur deze middag komen in een zone boven Noord- Frankrijk en België waarschijnlijk flinke buien tot ontwikkeling, die vervolgens langzaam op Nederland afstevenen. Waarschijnlijk krijgt onze regio in de loop van de avond of nacht te maken met onweersbui en. die behoorlijk zwaar kunnen zijn (hagel en zware windstoten). Lezers die vanavond met de auto de weg opgaan, adviseer ik goed de laatste berichten op de radio te vol gen. Morgen overdag is de stro ming in de onderste twee kilometer doorgeruimd naar het zuidwesten en wordt het met 20 tot 25 graden al lang niet meer zo heet als voor heen. Er komt dan nog wel een koufront opzetten vanuit het wes ten en ook dit systeem kan weer voor de nodige onweersbuien zor gen. In het weekeinde komen we in een koele Atlantische luchtssoort terecht met frisse noordwestenwin den en een middagtemperatuur van hoogstens 17 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking r 15e daag nog wat zon en maxima rond 25 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog zonnig, maar later op de dag enke le onweersbuien. Maxima tussen 25 en 30 graden. Morgen op uitgebreide schaal onweer en koeler. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag perioden met zon en in de loop van de dag enkele onweersbuien en maxima van 20 graden langs de Kanaalkust tot 30 in het oosten. Morgen weinig zon. maar wel de Portugal en Madeira: Portugal: vandaag veel bewolking n 20 graden bij Porto Algarve. Madeira: Wolken- af en toe zon en droog, a 22 graden regen- en onweersbuien en in het zuiden af en toe zon. Morgen droog en vooral langs de Costa's flinke perioden met zon. Maxima morgen tussen 24 en 30 graden. Langs de kusten van Biskaje Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. cp i i 18 graden. Canarische Eilanden: Vooral langs de zuidstranden zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden. den. In het binnenland w Atlasgebergte kans op een onweersbui. Tunesië: Droog en perioden met zon. Maxima aan zee tussen 28 en 32 gra den. Zuid-Frankrijk: Regen- en onweersbuien, maar vandaag in de oostelijke helft eerst nog zon en warm met maxima tot 30 graden. Mor gen in het zuidwesten minder buien en ook wat zon. Overal koeler met maxima van 15 tot 20 graden, maar in de ooste lijke departementen en langs de Middel landse Zee nog tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en kans op een on weersbui. Maxima ongeveer 27 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met'zon, maar in het noorden van Italië en morgen ook op Corsica en Sardinië kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 32 gra- Griekenland en Kreta: Zonnig, later op de dag in het noorden van Griekenland landinwaarts kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid- dagtemperaturen op de stranden onge veer 27 graden, in het binnenland rond 32 graden. Turkije en Cyprus: Turkije: Aan de kusten en op Cyprus overwegend zonnig. In het binnenland kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Duitsland: Vandaag overwegend zonnig en voorna melijk in het westen èn zuiden later op VRIJDAG 11 JUN11993 Zon-en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 21.56 Maan op 01.07 Maan onder 12.57 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.49 en 21.08 Laag w r 04.26 en 16.46 Weerrapporten 9 jun 17 u Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Va'aga Malta Moskou K>7 26 21 0.1 2 dag o Zeer w rond 30 graden..Morgen op uitgebreide re schaal onweer en van het zuidwesten uit koeler. Zwitserland: Vandaag nog perioden met zon en later op de dag een enkele onweersbui. Warm. Morgen meer buien en koeler. Oostenrijk: Vandaag overwegend zonnig en voorna melijk in het westen later op de dag een onweersbui. Warm tot zeer warm. Mor gen van het westen uit onweersbuien ge volgd door afkoeling. Polen: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur tussen 24 en 28 graden, Johannesburg onbew IO 3 19 17 30 V t/^

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12